اگر جزء کارکنان نیروهای مسلح هستید حتماً می‌دانید سازمان نیروهای مسلح، بیمه‌گر پایه است که هزینه‌های ابتدایی درمان کارکنان این سازمان را با بیمه مکمل جبران می‌کند. اما آن چه کارکنان نیروهای مسلح را به خرید بیمه تکمیلی تشویق می‌کند مبحث سقف تعهدات بیمه مکمل است. بیمه تکمیلی همان طور که از نام آن مشخص است کامل‌کننده تعهدات بیمه پایه است. بنابراین برای این که بدانید خرید بیمه تکمیلی چقدر برای شما ضرورت دارد لازم است خدمات بیمه پایه را نیز بررسی کنید. تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح نسبت به بیمه‌های مکمل بیشتر است. بنابراین تنها راهی که کارکنان نیروهای مسلح به وسیله آن بتوانند هنگام مراجعه به مراکز درمانی هزینه‌های کمتری را از جیب خود پرداخت کنند خرید بیمه تکمیلی است.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی چیست؟


بیمه مکمل درمان، بیمه‌گر پایه کارکنان نیروهای مسلح

بیمه اولیه و بیمه مکمل، پوشش‌های بیمه‌ای برای بیمه‌شدگان نیروهای مسلح هستند. این دو نوع پوشش بیمه‌ای در سازمان تأمین خدمات درمانی نیروهای مسلح از هم جدا نیستند و با هم ارایه می‌شوند. همه شاغلین، بازنشستگان و وظیفه‌بگیران نیروهای مسلح بیمه‌شده این سازمان هستند. حق بیمه و سقف تعهدات این پوشش درمانی توسط ستاد کل نیروهای مسلح تعیین می‌شود. هر چند بیمه مکمل هزینه خدمات متنوعی مانند دندانپزشکی، آزمایش، دارو و… را جبران می‌کند اما سقف تعهدات این بیمه هم مانند انواع دیگر بیمه پایه محدودیت دارد. بیمه تکمیلی از طرف شرکت‌های بیمه ارایه می‌شود و برای این به‌وجود آمده تا افراد از خدمات درمانی تا سقف بیشتری استفاده کنند. برای این که بدانید کدام شرکت، تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح را ایفا می‌کند در ادامه همراه ما باشید.

بیمه پایه و بیمه مکمل پوشش بیمه‌ای کارکنان نیروهای مسلح هستند که با هم اجرا می‌شوند.


مطلب مرتبط: در خصوص بیمه تکمیلی خدمات درمانی نیروهای مسلح چه باید بدانید؟


تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح چگونه است؟

تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح چگونه است؟

تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح معمولاً با شرکت بیمه کوثر جبران می‌شود. همچنین بازنشستگان، وظیفه بگیران و مستمری بگیران نیروهای مسلح به همراه اعضای خانواده آن‌ها برای پوشش هزینه‌های درمانی خود می‌توانند از طرح آرامش کوثر این شرکت استفاده کنند. تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح در طرح آرامش کوثر با دو طرح الف و ب جبران می‌شود. سقف تعهدات پوشش‌ها در طرح الف دو برابر سقف تعهدات طرح ب است. با توجه به این که این طرح مخصوص بازنشستگان است تعهدی برای جبران هزینه زایمان ندارد.


مطلب مرتبط: سقف بیمه تکمیلی را قبل از خرید بررسی کنید.


ثبت نام بیمه تکمیلی برای کارکنان نیروهای مسلح

بیمه‌شده اصلی و افراد خانواده وی که قرار است تحت پوشش درمانی قرار بگیرند باید دفترچه سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح را داشته باشند. همان طور که گفتیم تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح برای شاغلین و بازنشستگان این سازمان متفاوت است. کارکنانی که شاغل هستند به صورت گروهی بیمه می‌شوند این افراد بعد از این که از طرف سازمانشان درخواست ثبت‌نام بیمه تکمیلی را دادند سقف تعهدا‌ت بیمه تکمیلی نیروهای مسلح برای آن‌ها تعیین می‌شود. همچنین باید بدانید سقف تعهدات بیمه تکمیلی گروهی بین شرکت بیمه و شرکت متقاضی قابل مذاکره است. برای ثبت نام بیمه تکمیلی طرح آرامش کوثر که مخصوص بازنشستگان است، لازم است بیمه‌شده اصلی در زمان مقرر ثبت نام که معمولاً مهر‌ماه هر سال است به شعب بیمه کوثر و دفاتر الکترونیکی ساتا مراجعه کند و ثبت نام خود را انجام دهد.

بیمه تکمیلی بازنشستگان، مستمری‌بگیران و وظیفه‌بگیران نیروهای مسلح با طرح آرامش کوثر ارایه می‌شود.


مطلب مرتبط: آرامش خاطر با بیمه درمان کوثر


تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح با چه پوشش‌هایی جبران می‌شود

تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح با چه پوشش‌هایی جبران می‌شود

بعد از این که کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح تصمیم به خرید بیمه تکمیلی می‌گیرند باید در مورد پوشش‌ها و سقف تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح تصمیم‌گیری کنند. طبیعتاً پوشش‌هایی که افراد به آن نیاز دارند با توجه به سن آن‌ها، متفاوت است. برای مثال در سنین پیری دریافت پوشش بستری، جراحی، جبران هزینه عینک، سمعک و خدمات پاراکلینیکی به افراد توصیه می‌شود. اما پوشش دندانپزشکی در سنین مختلف برای افراد کاربرد دارد. تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح شامل جبران هزینه‌های درمانی زیر است:

 • جبران هزینه‎‌های بستری، جراحی، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی،آنژیوگرافی قلب و گامانایف و انواع سنگ شکن
 • پوشش اعمال جراحی تخصصی
 • پوشش زایمان اعم از طبیعی و سزارین و جبران هزینه‌های درمانی نازایی و ناباروری
 • پرداخت هزینه خدمات پاراکلینیکی شامل سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن، انواع آندوسکوپی، ام.آر.آی، اکوکاردیوگرافی، تست ورزش، تست تنفس، تست آلرژی، نوار عصب، نوار مغز، نوار مثانه، شنوایی‌سنجی، بینایی‌سنجی، اعمال مجاز سرپایی مانند شکستگی و در رفتگی، گچ‌گیری، خته، بخیه، تخلیه کیست و لیزر درمانی و…
 • جبران هزینه خدمات آزمایشگاهی
 • جبران هزینه ویزیت و دارو
 • پوشش دندانپزشکی
 • پرداخت هزینه خرید سمعک، عینک و لنز طبی
 • جبران هزینه رفع عیوب انکساری چشم
 • جبران هزینه تهیه اعضاء طبیعی بدن و پرداخت هزیته اروتز
 • پرداخت هزینه آمبولانس و سایر فوریت‌های پزشکی
 • جبران هزینه همراه برای افراد زیر 7 سال و بالای 70 سال

مرتبط مطلب: بیمه تکمیلی پاسارگاد برای زایمان راحت


مواردی که از تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح خارج است

مواردی که از تعهدات بیمه تکمیلی نیروهای مسلح خارج است

در همه بیمه‌ها مواردی وجود دارد که شرکت بیمه تعهدی برای آن ندارد بنابراین اگر خسارتی از محل این موارد برای بیمه‌شده اتفاق بیفتد جبران نمی‌شود. بیمه تکمیلی نیروهای مسلح هم از این امر مستثنی نیست. عیب‌های مادرزادی، سقط جنین، جراحی‎های زیبایی، جراحی لثه، ارتودنسی، ایمپلنت، کاشت دندان مصنوعی، خودکشی، اعمال مجرمانه، خسارت ناشی از حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، آتش‌فشان و… ، خسارت ناشی از جنگ، شورش، بلوا، هزینه زایمان برای فرزند چهارم و بیشتر، همگی از مواردی هستند که از تعهد شرکت بیمه خارج است.


مطلب مرتبط: از مطالعه نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی تا تجربه خرید آنلاین


نکات مهمی که برای خرید بیمه تکمیلی نیروهای مسلح باید بدانید

گام اول برای این که بیمه تکمیلی نیروهای مسلح را خریداری کنید این است که جزء نیروهای مسلح کشور باشید. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از سه نهاد جداگانه یعنی ارتش، سپاه و نیروی انتظامی تشکیل می‌شود که کارکنان این نهادها همگی زیر نظر ستاد کل نیروهای مسلح قرار دارند.

 • بعضی از افراد بیمه مکمل و بیمه تکمیلی را با هم اشتباه می‌گیرند. همان طور که گفتیم بیمه مکمل، بیمه درمانی نیروهای مسلح است در حالی که بیمه تکمیلی از طرف شرکت‎های بیمه ارایه می‌شود. بیمه تکمیلی هزینه‌های درمانی را مازاد بر سهم بیمه مکمل جبران می‌کند.
 • در طرح آرامش کوثر، بیمه‌شده اصلی می‌تواند فرزندان، عروس، داماد و فرزندانشان را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دهد.
 • فرانشیز سهم بیمه‌گزار از خسارت است و مبلغی است که شرکت بیمه آن را پرداخت نمی‌کند. بازنشستگانی که طرح آرامش کوثر را خریداری می‌کنند باید 20 درصد از هزینه‌های درمانی را خودشان بپردازند.
 • کارکنانی که از سهم بیمه‌گر پایه (سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح) استفاده نکنند فرانشیز بیشتری به آن‌ها تعلق می‌گیرد.
 • بیمه‌شده حداکثر 6 ماه بعد از تاریخ پرداخت هزینه‌ها و 3 ماه بعد از اتمام قرارداد می‌تواند هزینه‌های درمانی خود را از بیمه تکمیلی دریافت کند.

 بیمه مکمل، بیمه پایه کارکنان نیروهای مسلح است اما بیمه تکمیلی که از طرف شرکت‌های بیمه ارایه می‌شود کامل‌کننده تعهدات بیمه پایه است.  


مطلب مرتبط: حقایقی درباره فرانشیز بیمه تکمیلی


خرید آنلاین بیمه در بیمیتو

شاید بتوان گفت مزیت مهم خرید آنلاین، صرفه جویی در زمان است. اما خرید آنلاین بیمه مزیت‌های مهمتری نیز دارد. گام اول برای خرید هر بیمه داشتن اطلاعات از شرایط آن بیمه است. گام دوم دریافت استعلام و مقایسه قیمت و پوشش‌ها بین شرکت‌های مختلف است تا بتوانید بیمه را منطبق با نیازها و خواسته‌های خود خریداری کنید. اگر تجربه خرید مستقیم بیمه را داشته باشید مطمئناً می‌دانید خرید بیمه به این روش همچین مزایایی را ندارد. حال که به مزایای خرید آنلاین بیمه پی بردید بهتر است بیمیتو را هم بشناسید. بیمیتو، سامانه خرید و مقایسه آنلاین بیمه است که امکان خرید بیمه وسایل نقلیه مانند بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث و بیمه موتور را فراهم کرده است. همچنین افراد می‌توانند برای خرید بیمه مسافرتی، بیمه عمر و درمان تکمیلی نیز این سایت استفاده کنند. دیگر نیاز نیست برای خرید انواع بیمه مستقیماً به نمایندگی‌های بیمه مراجعه کنید چون حتی می‌توانید برای اموال و دارایی خود بیمه آتش سوزی بخرید و بیمه‌نامه را با ارسال رایگان دریافت کنید.

  برای دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی در شرکت‌ها، فرم زیر رو پر کنید!

  نام شرکت (الزامی)
  نوع فعالیت (الزامی)
  تعداد نفرات شرکت (الزامی)
  نام درخواست دهنده (الزامی)
  تلفن همراه جهت پیگیری (الزامی)
  توضیحات

  2 نظرات

  Comments are closed.