یکی از خطرات پیش‌روی انسان‌ها، بیماری است که افراد هیچ زمانی از آن در امان نبوده و نیستند. بیماری‌ها نه تنها از لحاظ جسمانی و روانی بلکه از لحاظ اقتصادی هم خانواده‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در کشور ما بیمه‌های پایه مانند سازمان تأمین اجتماعی فقط بخش کمی از هزینه‌های ابتدایی درمان را جبران می‌کنند اما یکی از راه‌های مطمئن برای پوشش‌ دادن هزینه‌های درمان بیماری، استفاده از بیمه درمان تکمیلی است. شرکت‌های بیمه با این بیمه‌ها، هزینه‌های درمان بیماری را تا سقف مناسبی پوشش می‌دهند. با توجه به اهمیت موضوع درمان می‌توان گفت همه‌ شرکت‌های بیمه پوشش‌های درمانی را برای جبران هزینه‌های پزشکی، اورژانس، خدمات عمومی، تخصصی و بستری در نظر گرفته‌اند. اولین گام برای استفاده از پوشش‌های درمانی آگاهی از شرایط ثبت نام شرکت بیمه مورد نظر است. در ادامه شرایط ثبت نام بیمه تکمیلی ایران را بررسی می‌کنیم تا با چگونگی دریافت خدمات در تنها شرکت بیمه دولتی در ایران آشنا شوید.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی چیست؟


بیمه تکمیلی ایران چیست؟

بیمه تکمیلی ایران چیست؟

امروزه تنها داشتن بیمه پایه کافی نیست. شرکت‌های بیمه متعهد می‌شوند در ازای دریافت مبلغی به عنوان حق بیمه، هزینه‌های بیمارستانی و جراحی بیمه‌شده را بپردازند. هزینه‌های درمانی ابتدا توسط بیمه پایه جبران می‌شود و برای آن بخش از هزینه‌ها که بیمه پایه پاسخگوی آن‌ها نیست از بیمه تکمیلی استفاده می‌شود.

بیمه ایران اولین شرکت بیمه در ایران است. این شرکت هزینه‌های درمانی را فقط به صورت گروهی ارایه می‌دهد و طرحی برای ارایه خدمات درمانی به صورت انفرادی ندارد. بنابراین فقط کارکنان سازمان‌ها، موسسات و کارخانه‌ها و افراد خانواده آن‌ها می‌توانند از بیمه تکمیلی ایران استفاده کنند. برای صدور این بیمه‌نامه لازم است اعضای گروه حداقل 50 نفر بوده و همچنین بیمه پایه داشته باشند.

در حال حاضر بیمه ایران هزینه‌های درمانی، بیمارستانی و دارویی بیمه‌شدگان را فقط به صورت گروهی جبران می‌کند.


مطلب مرتبط: همین حالا خدمات بیمه تکمیلی ایران را بشناسید


نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی ایران

نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی ایران

همان طور که گفتیم بیمه تکمیلی ایران فقط به صورت گروهی ارایه می‌شود بنابراین بیمه‌گزار باید درخواست خود را مبتنی بر بیمه کردن کارکنان و افراد خانواده آن‌ها در فرم پیشنهاد بیمه به بیمه ایران ارایه دهد. در فرم پیشنهاد بیمه، اطلاعات بیمه‌گزار، بیمه‌شده اصلی (سرپرست خانواده) و مشخصات افراد تحت تکفل او تکمیل شده و به بیمه ایران ارایه می‌شود.

در مرحله بعد برای ثبت نام بیمه تکمیلی ایران لازم است اطلاعات وضعیت سلامت بیمه‌شدگان از جمله سابقه بیماری آن‌ها (در صورتی که سوابقی داشته باشند)، تاریخ و مدت بروز بیماری، عوارض به جا مانده بیماری و نام پزشک معالج در قالب فرم پرسشنامه سلامت دریافت ‌شود. پزشک معتمد بیمه‌ ایران بعد از بررسی این فرم و ارزیابی وضعیت سلامتی بیمه‌شدگان نظر خود در مورد صادر شدن یا نشدن بیمه اعلام می‌کند.

پر کردن فرم پیشنهاد بیمه و  فرم پرسشنامه سلامت از الزامات ثبت نام بیمه تکمیلی است.

شرکت بیمه ایران با توجه به سابقه بیماری، تعداد و سن بیمه‌شدگان نرخ حق بیمه را اعلام می‌کند و در صورت توافق بیمه‌گر و شرکت متقاضی بیمه، ثبت نام بیمه تکمیلی ایران انجام می‌شود.


مطلب مرتبط: از مطالعه نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی تا تجربه خرید آنلاین


شرایط ثبت نام بیمه تکمیلی ایران برای بیمه‌شدگان

شرایط ثبت نام بیمه تکمیلی ایران برای بیمه‌شدگان

بیمه تکمیلی قوانینی را برای بیمه‌شدگان در نظر می‌گیرد. از جمله این قوانین می‌توان به شرایط سنی و وضعیت جسمانی اشاره کنیم. شرایط دیگری که بعضی از شرکت‌های بیمه برای صدور بیمه تکمیلی در نظر می‌گیرند شرط داشتن بیمه پایه است.

شرایط سنی: سن بیمه‌شده اصلی یعنی سرپرست خانواده نمی‌تواند کمتر از 18 سال باشد. بیمه تکمیلی گروهی برای گروه‌های بالای 50 نفر ارایه می‌شود و شرایطی را برای سن اعضای گروه در نظر می‌گیرد. حداکثر سن بیمه‌شده برای گروه‌های کمتر از 1000 نفر، 60 سال است و برای سن بالای 60 سال باید حق بیمه اضافی پرداخت شود. اما برای گروه‌های بالای 1000 نفر محدودیتی برای سن بیمه‌شدگان وجود ندارد.

وضعیت سلامتی: هر یک از بیمه‌شدگان باید با حسن نیت و صادقانه به فرم‌های بیمه تکمیلی پاسخ دهند. درستی این پاسخ‌ها شرط اصلی معتبر بودن قرارداد بیمه است. شرکت بیمه در صورت نیاز می‌تواند با استفاده از چکاپ و آزمایش بیمه‌شدگان، وضعیت جسمانی آن‌ها را بررسی کند.


مطلب مرتبط: همین حالا از فواید بیمه تکمیلی استفاده کنید


ثبت نام بیمه تکمیلی ایران چگونه انجام می‌شود؟

بعد از این‌که اطلاعات خود را در فرم پیشنهاد بیمه و فرم پرسشنامه سلامت کامل نمودید برای دریافت بیمه تکمیلی ایران می‌توانید فقط به روش سنتی اقدام کنید.

ثبت نام بیمه تکمیلی ایران با روش سنتی:

متقاضی در این روش با مراجعه مستقیم به نمایندگی‌های بیمه قادر خواهد بود با ارایه مدارک و فرم های مربوطه، پوشش‌های بیمه تکمیلی را خریداری کند. متقاضی در این روش امکان دریافت استعلام قیمت و شرایط بیمه در شرکت‌های مختلف را از دست می‌دهد.

ثبت نام با روش آنلاین:

اگر می‌خواهید قبل از خرید، شرایط و قیمت بیمه را در شرکت‌های مختلف مقایسه کنید بهتر است بیمه خود را به روش آنلاین خریداری کنید. در این روش با صرفه‌جویی در زمان و بدون نیاز به مراجعه مستقیم، بیمه شما صادر می‌شود. اگر قصد خرید بیمه تکمیلی خود را به صورت انفرادی دارید به سایت بیمیتو مراجعه کنید با کلیک روی گزینه بیمه تکمیلی اطلاعات مورد نیاز از جمله سن بیمه‌گزار و بیمه پایه خود را وارد کنید. در بیمیتو می‌توانید تحت پوشش‌های درمانی بیمه تکمیلی انفرادی سامان قرار بگیرید و از طرح‌های درمانی این شرکت استفاده کنید.

در حال حاضر متقاضی امکان دریافت بیمه تکمیلی ایران را به روش آنلاین ندارد.

در حال حاضر امکان دریافت بیمه تکمیلی ایران از طریق خرید آنلاین وجود ندارد و بیمه‌شده باید ثبت نام را با روش سنتی انجام دهد.


مطلب مرتبط: نکات کلیدی که احتمالاً از فرم بیمه تکمیلی نمی‌دانید


چه کسانی می‌توانند از بیمه تکمیلی ایران استفاده کنند؟

با توجه به گروهی بودن بیمه تکمیلی در بیمه ایران، کارکنان سازمان‌ها، موسسات و کارخانجات به همراه اعضای خانواده آن‌ها می‌توانند از مزایای بیمه تکمیلی ایران استفاده ‌کنند. بنابراین استفاده کنندگان بیمه تکمیلی ایران شامل افراد زیر هستند:

 • کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی بیمه‌گزار
 • اعضای خانواده کارکنان شامل همسر، فرزندان، پدر و مادر و سایر افراد تحت سرپرستی

فرزندان پسر تا سن 20 سال تمام به عنوان اعضای گروه شناخته می‌شوند. در صورتی که این افراد مشغول به تحصیل باشند تا سن 25 سال و دانشجویان پسر رشته پزشکی تا سن 26 سال تمام می‌توانند بیمه شوند.

فرزندان دختر نیز تا هنگام ازدواج و یا اشتغال به کار تحت پوشش این بیمه هستند.


مطلب مرتبط: راهنمایی در خصوص این که چطور بیمه تکمیلی شویم


مدارک لازم برای ثبت نام بیمه تکمیلی ایران

مدارک لازم برای ثبت نام بیمه تکمیلی ایران

فرقی نمی‌کند بیمه تکمیلی خود را به چه روشی خریداری می‌کنید زیرا در هر دو روش شرکت بیمه با دریافت مدارک زیر بیمه‌نامه را برای شما صادر می‌کند. البته روش آنلاین خرید بیمه‌نامه این امکان را فراهم کرده تا تنها با ارسال تصویر مدارک و فرم‌های مربوطه ثبت نام شما انجام شود. برای ثبت نام در هر رشته بیمه به مدارک و فرم های مخصوص همان رشته نیاز است. اگر قصد خرید بیمه تکمیلی را دارید حتماً نام فرم پیشنهاد بیمه و فرم پرسشنامه سلامت را شنیده‌اید زیرا پر کردن این دو فرم، از الزامات ثبت‌نام بیمه تکمیلی است.

مدارک لازم برای ثبت نام بیمه تکمیلی ایران:

 • تهیه و تکمیل فرم پیشنهاد بیمه
 • تهیه و تکمیل فرم پرسشنامه سلامت
 • ارایه کپی صفحات اول و دوم شناسنامه تمام اعضا
 • ارایه کپی پشت‌و‌رو از کارت‌های ملی تمام اعضا
 • ارایه کپی صفحه اول بیمه پایه همه افراد خانواده

متقاضی بیمه تکمیلی باید مدارک و فرم‌های مربوطه برای ثبت نام  را به شرکت بیمه تحویل دهد.


مطلب مرتبط: مدارک بیمه تکمیلی / چیزی را از قلم نیندازید.


خرید آنلاین بیمه تکمیلی انفرادی با بیمیتو

اگر می‌خواهید تحت پوشش‌های درمانی بیمه تکمیلی باشید ولی نمی‌توانید از پوشش‌های بیمه تکمیلی گروهی استفاده کنید باید بدانید هم اکنون امکان خرید بیمه تکمیلی انفرادی از طریق سایت بیمیتو وجود دارد. بیمیتو سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که به شما کمک می‌کند با مقایسه قیمت و شرایط پوشش‌های مختلف، طرح مناسب با شرایط مالی خود را خریداری کنید. در بیمیتو همچنین می‌توانید انواع دیگر بیمه‌ها از جمله بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه مسافرتی و بیمه حوادث را خریداری کنید. با دریافت استعلام از بیمه عمر و بیمه آتش سوزی از آخرین نرخ در بین شرکت‌ها مطلع شد و بعد نسبت به خرید خود اقدام کنید.

  برای دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی در شرکت‌ها، فرم زیر رو پر کنید!

  نام شرکت (الزامی)
  نوع فعالیت (الزامی)
  تعداد نفرات شرکت (الزامی)
  نام درخواست دهنده (الزامی)
  تلفن همراه جهت پیگیری (الزامی)
  توضیحات

  ارسال نظر

  لطفا نظر خود را وارد کنید
  لظفا نام خود رو وارد کنید