حتماً نام بیمه تأمین اجتماعی را شنیده‌اید و ممکن است شما یا نزدیکانتان تحت پوشش این بیمه باشید. بخش بزرگی از جامعه ایران دارای بیمه تامین اجتماعی هستند. بر اساس آماری که این سازمان مطرح کرده است حدود 40% از جمعیت کشور تحت پوشش این بیمه قرار دارد که در حال استفاده از خدمات بیمه تامین اجتماعی هستند. در اینجا می‌خواهیم بیشتر به بخش خدمات درمان بیمه تأمین اجتماعی بپردازیم با این حال از این بیمه و همچنین خدمات غیر درمانی آن نیز به طور مختصر خواهیم گفت.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره بیمه تامین اجتماعی


بیمه تامین اجتماعی چیست؟

بیمه تامین اجتماعی چیست؟

در گذشته افراد تنها تا زمانی که می‌توانستند کار کنند، راحت به زندگی خود ادامه می‌دادند مگر این که قبل از رسیدن به کهن‌سالی و یا قبل از این که در اثر حوادث دچار ازکارافتادگی شوند بتوانند سرمایه قابل توجهی را ذخیره کنند. امروزه این سازوکار جمع‌آوری سرمایه برای پیری و ازکارافتادگی ساده‌‌تر و با هزینه کمتری امکان‌پذیر است. بیمه تامین اجتماعی در ایران به دوران ساخت راه‌آهن سراسری برمی‌گردد که طی آن همه کارگران در مقابل حوادث احتمالی در حین کار بیمه شدند. بعد از آن با تصویب قوانین مختلف در خصوص بیمه‌های اجتماعی کارگران این روند کامل‌تر شد به طوری که در نهایت منجر به تأسیس سازمان بیمه تامین اجتماعی گردید. بیمه تامین اجتماعی افراد شاغل را زیر چتر حمایتی خود قرار داده و با بازنشسته شدن نیروی کار فعلی، به آن‌ها حقوق مستمری پرداخت می‌کند. همچنین بیمه تأمین اجتماعی در خصوص درمان به بیمه‌گزار، هزینه‌های درمانی بیمه‌شده و افراد تحت پوشش او را مطابق با آیین‌نامه‌ بیمه تأمین اجتماعی پرداخت می‌کند.

بیمه تامین اجتماعی در کنار خدمات بیمه‌ای و ارایه مستمری، با صدور دفترچه بیمه درمانی از بیمه‌شده حمایت می‌کند.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی


تفاوت خدمات بیمه تامین اجتماعی و بیمه عمر

تفاوت خدمات بیمه تامین اجتماعی و بیمه عمر

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که با داشتن بیمه تأمین اجتماعی نیازی به دریافت بیمه عمر ندارند. در صورتی که ممکن است از مزایا و خدمات بیمه عمر اطلاع دقیقی نداشته باشند. بیمه عمر قراردادی دوطرفه بین بیمه‌گزار و بیمه‌گر یا همان شرکت بیمه است که بیمه‌گزار با پرداخت حق بیمه از مزایای بیمه عمر استفاده می‌کند. نوع کیفیت پوشش‌های بیمه عمر با خدماتی که سازمان تامین اجتماعی در اختیار بیمه‌گزار می‌گذارد متفاوت است. همچنین بیمه‌گزار خودش تصمیم می‌گیرد که از چه پوشش‌هایی و با چه کیفیتی استفاده کند. افرادی که آینده‌نگری بهتری دارند در کنار بیمه تأمین اجتماعی، بیمه عمر نیز خریداری می‌کنند. با این حساب هم می‌توانند از خدمات بیمه تامین اجتماعی و دفترچه درمان آن استفاده کنند و هم از طریق بیمه عمر بابت خسارتی که به آن‌ها وارد شده غرامت دریافت کنند. همچنین اگر نیازی به استفاده از پوشش‌ها نداشته باشند با پایان مدت قرارداد بیمه عمر می‌توانند مستمری بیمه عمر دریافت کنند. یعنی هم مستمری بازنشستگی از محل کار خود و بیمه تامین اجتماعی دریافت کنند و هم مستمری بیمه عمر بگیرند و به نوعی از دو محل حقوق بگیرند. همچنین بیمه‌گزار می‌تواند کل اندوخته بیمه عمر خود را به صورت یکجا از بیمه عمر دریافت کند. اگر دوست دارید در مورد بیمه عمر، خرید و استعلام بیمه عمر اطلاعات بیشتری به دست آورید، می‌توانید به بیمیتو مراجعه کنید.

افرادی آینده‌نگر بیمه عمر را در کنار بیمه تامین اجتماعی خریداری می‌کنند تا از مزایای هر دو بیمه بهره ببرند.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست؟


خدمات بیمه تامین اجتماعی در حالت کلی

خدمات تامین اجتماعی شامل خدمات درمانی تامین اجتماعی و خدمات غیر درمانی می‌شود. بیمه تأمین اجتماعی برای حمایت از حقوق کارکنان ایجاد شده است و با همکاری کارفرما، دولت و کارگر/کارمند اداره می‌شود. هر فردی که در کارگاه‌ها، کارخانه‌ها، شرکت‌ها و دیگر محیط‌های کاری مشغول به کار باشد در حالت عادی مشمول قانون کار و پوشش سازمان تأمین اجتماعی است. سازمان تامین اجتماعی با دریافت حق بیمه‌هایی بسیار اندک، آینده مادی بیمه‌گزار را تأمین می‌کند و با بازنشسته شدن فرد تا پایان عمر به وی و افراد تحت تکفل او حقوق و مزایای بازنشستگی پرداخت می‌کند. پرداخت مستمری از خدمات مهم بیمه تأمین اجتماعی است که در صورت ازکارافتادگی بیمه‌گزار و نقص عضو وی نیز خسارت واردشده را پرداخت و در مقابل حوادث حین کار از بیمه‌شده حمایت می‌کند. خدمات بیمه تامین اجتماعی بخش دیگری دارد که در خصوص درمان بیمه‌شده و افراد تحت تکفل او است. این قسمت  ره در بخش بعد به طور مفصل شرح خواهیم داد.


مطلب مرتبط: دانستنی‌های درباره دفترچه بیمه تامین اجتماعی


خدمات بیمه تامین اجتماعی در خصوص درمان

خدمات بیمه تامین اجتماعی در خصوص درمان

بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی می‌توانند با دریافت دفترچه تامین اجتماعی از خدمات درمان آن استفاده کنند. هزینه‌های پزشکی گاهی بسیار بالا و پرداخت آن برای افراد دشوار است. دفترچه درمان بیمه تامین اجتماعی به بیمه‌شده کمک می‌کند تا از خدمات پزشکی و درمانی با نرخ بسیار پایین‌تر و حتی رایگان استفاده کند. خدمات بیمه تامین اجتماعی در خصوص درمان به دو شکل زیر ارایه می‌شود:

  1. درمان مستقیم: بیمه‌شدگانی که به طور مستقیم به مراکز درمانی و بیمارستان‌های تامین اجتماعی مراجعه می‌کنند. انجام خدمات درمانی آن‌ها به طور رایگان است.
  2. درمان غیر مستقیم: فرد بیمه‌شده می‌تواند به مراکز طرف قرارداد تأمین اجتماعی مراجعه کند. در این مواقع بخش بیشتر هزینه‌های درانی توسط بیمه تامین اجتماعی پرداخت می‌شود و بخش کمتری را بیمه‌شده باید پرداخت کند. همچنین اگر بیمه‌شده به مراکزی مراجعه کند که طرف قرارداد تامین اجتماعی نباشند باید همه هزینه‌های درمانی را پرداخت کند. بعداً هزینه‌های پرداخت‌شده توسط بیمه تأمین اجتماعی بررسی‌شده و مطابق قانون هیئت‌وزیران مبالغ لازم به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.
  • همچنین اگر افراد بیمه‌شده به دستور سازمان بیمه تأمین اجتماعی به مراکز درمانی که طرف قرارداد سازمان هستند منتقل شوند، همه هزینه‌ها و در صورتی که به مراکزی که طرف قرارداد سازمان تأمین اجتماعی نیستند منتقل شوند تا 90درصد هزینه‌های پزشکی توسط بیمه تأمین اجتماعی پرداخت می‎‌شود.

بیمه‌شده بهتر است از مراکز درمانی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی استفاده کند تا انجام خدمات درمانی وی به صورت رایگان انجام شود.


مطلب مرتبط: صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی وزیر ارتباطات از طریق بیمیتو


سازوکار بیمه تأمین اجتماعی

قبل‌تر گفتیم که بیمه تأمین اجتماعی تعهدی میان دولت، کارفرما و کارگزار است و با همکاری این سه، ارایه بیمه تأمین اجتماعی ممکن است. بیمه تأمین اجتماعی به ازای دریافت حق بیمه به بیمه‌شده خدمات درمانی و بیمه‌ای ارایه می‌دهد و با بازنشستگی یا ازکارافتادگی در حین کار به وی مستمری پرداخت می‌کند. در هر ماه به میزان 30% حداقل حقوق افراد به عنوان حق بیمه دریافت می‌شود که 23% آن را کارفرما پرداخت می‌کند و 7% باقی‌مانده از حقوق کارکنان پرداخت می‌شود. از این 30% حق بیمه پرداختی مبلغی معادل  9% صرف ارایه خدمات بیمه تامین اجتماعی در خصوص درمان می‌شود به همین دلیل استفاده اشخاص دیگر از دفترچه درمانی بیمه‌شده، به نوعی تجاوز به حقوق بیمه‌شده محسوب می‌گردد.


مطلب مرتبط: روش‌های مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه


دفترچه بیمه تامین اجتماعی در بیمیتو

در بیمیتو امکان خرید آنلاین بیمه بدنه خودرو و یا بیمه شخص ثالث برای خودرو و موتورسیکلت، خرید بیمه مسافرتی و خرید یا استعلام بیمه آتش‌سوزی وجود دارد. متقاضی بیمه با مراجعه به سایت به راحتی می‌تواند عملیات خرید آنلاین بیمه را انجام دهد اما بیمیتو مزیت دیگری را نیز دارد و آن هم ساده‌سازی انجام امور بیمه‌ای و مدیریت بیمه‌نامه‌ها است. بیمه‌شده در گذشته باید برای خرید یا انتقال بیمه‌نامه و یا امور اداری آن به کارگزاری‌های بیمه مراجعه می‌کرد اما به کمک بیمیتو می‌توان بسیاری از این فعالیت‌های بیمه‌ای را به صورت آنلاین انجام داد. کسانی که دفترچه بیمه تامین اجتماعی داشته باشند می‌توانند به سایت بیمیتو رفته  و مراحل صدور دفترچه بیمه، تمدید اعتبار و تعویض آن را به طور آنلاین انجام دهند و همچنین مشخص کنند که مایل‌اند دفترچه بیمه خود را در منزل یا نزدیک‌ترین کارگزاری به منزل خود دریافت کنند. از دیگر ابزارها بیمیتو که در خرید بیمه‌نامه بسیار مفید است، امکان مقایسه است. وقتی بیمه‌گزار از بیمه درخواستی خود استعلام تهیه می‌کند نرخ بیمه‌نامه و شرایط و پوشش‌های آن را به طور هم‌زمان در شرکت‌های مختلف بیمه مشاهده می‌کند و می‌تواند تصمیم بگیرد از کدام شرکت بیمه خرید کند و یا چه تغییراتی در مفاد بیمه‌نامه خود انجام دهد تا بهترین بیمه متناسب با نیاز خود را خریداری کند. بیمیتو همیشه و همه جا در دسترس متقاضیان بیمه است. در کنار سایت بیمیتو می‌توانید با دانلود کردن اپلیکیشن بیمیتو از این طریق نیز کار‌های بیمه‌ای خود را انجام دهید.

1 نظر

  1. بیمه تامین اجتماعی چه خدماتی اراءه میده؟ از چهل درصدی که تحت پوشش بیمه هستند چند نفر به سن بازنشستگی میرسن؟ و بیمه عمر چقدر کاربرد داره توی مملکت ما با این روند سعودی تورم، لطفا جیب مردم نزنید

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید