سازمان تامین اجتماعی یکی از بزرگترین سازمان‌های بیمه‌ای در ایران است که با ارایه خدمات درمانی و تهیه مستمری بازنشستگی به کارکنان جامعه کمک می‌کند. وظیفه این سازمان این است که کارگران حقوق‌بگیر در شرکت‌ها، کارخانه‌ها و یا اداره‌ها همچنین تمامی صاحبان مشاغل آزاد را تحت پوشش قرار دهد. حق طبیعی کارگران است که از مزایای سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند و کارفرمایان  موظف هستند کارگران خود را تحت پوشش خدمات این سازمان قرار دهند اما افرادی که مشاغل آزاد دارند کاملاً به صورت اختیاری تحت پوشش این سازمان قرار می‌گیرند. خدمات درمانی این سازمان، پاسخگوی هزینه‌های پزشکی کارکنان نیست به همین دلیل افراد معمولاً رغبت زیادی به بیمه‌های تکمیلی نشان می‌دهند. بیمه تکمیلی پوشش‌های کاملی دارد که برای درمان انواع مختلف بیماری کاربرد دارد. خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی به گونه‌های طراحی شده که کارکنانی که تحت پوشش این سازمان هستند یا پس از سال‌های طولانی بازنشسته شده‌اند بتوانند به همراه اعضای خانوادشان خدمات درمانی را با کیفیت بالا دریافت کنند.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی چیست؟


خدمات درمانی بیمه تامین اجتماعی چگونه است؟

خدمات درمانی بیمه تامین اجتماعی چگونه است؟

سازمان تامین اجتماعی یک بیمه‌گر پایه است که تقریباً 40% از افراد جامعه تحت پوشش این سازمان هستند. همان طور که گفتیم همه افراد می‌توانند تحت پوشش این سازمان قرار بگیرند یا به صورت اجباری یا اختیاری. حق بیمه کارکنانی که به واسطه کارفرمای خود بیمه می‌شوند 30% از حقوق دریافتی آن‌ها است که پرداخت 23% از آن بر عهده کارفرما و 7% از آن بر عهده بیمه‌شده است. خدمات درمانی بیمه تامین اجتماعی شامل موارد زیر است که به همه کسانی که دفترچه بیمه درمان تامین اجتماعی دارند ارایه می‌شود.

 • پوشش برای خدمات کلینیکی، پاراکلینیکی و بیمارستانی.
 • ارایه خدمات توانبخشی به بیمه‌شدگان آسیب‌دیده.
 • ارایه وسایلی مانند عینک طبی، دست و پای مصنوعی و سمعک که برای جبران نقض جسمانی و یا تقویت حواس بیمه‌شده به کار می‌رود.

بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی به صورت اجباری و یا اختیاری تحت پوشش قرار می‌گیرند. 


مطلب مرتبط: آشنایی دقیق با مزایای بیمه تامین اجتماعی


خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی ، پاسخگوی نیاز بیمهشده

همان طور که می‌بینید خدمات درمانی تامین اجتماعی پوشش‌های کمی دارد. از طرفی بیمه‌شدگان تامین اجتماعی معمولاً هنگام مراجعه به مراکز درمانی، از این امر که بخشی از هزینه‌های درمانی را در نهایت از جیب می‌پردازند ناراضی هستند علت این امر این است که سقف این پوشش‌ها محدودیت دارد. حال اگر می‌خواهید برای خدمات بیشتری تحت پوشش قرار بگیرید لازم است خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی را بشناسید. افرادی که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند می‌توانند به صورت گروهی و انفرادی درخواست صدور بیمه تکمیلی کنند. در حالت گروهی کارفرما علاوه بر بیمه تامین اجتماعی می‌تواند بیمه تکمیلی را از شرکت‌های بیمه برای کارکنان خود خریداری کند. همچنین کارکنان کارفرما که قرار است از خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی استفاده کنند باید حداقل 50 نفر باشند و بیمه تامین اجتماعی همه آن‌ها از یک کارگاه رد شده باشد.

کسانی که شغل آزاد دارند و به صورت اختیاری تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته‌اند لازم است بیمه تکمیلی انفرادی یا خانواده را خریداری کنند.


مطلب مرتبط: مزیت خرید بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چیست ؟


خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی شامل چه مواردی است؟

خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی شامل چه مواردی است؟

خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی با پوشش‌های اصلی و اضافی ارایه می‌شود. پوشش‌های اصلی شامل جبران هزینه بستری، جراحی، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی، آنژیوگرافی قلب، گامانایف و انواع سنگ شکن، پرداخت هزینه همراه برای افراد زیر 7 سال و بالای 70 سال و جبران هزینه آمبولانس و انتقال بیمار به مراکز درمانی است. اما افراد می‌توانند با پرداخت مبلغ کمی حق بیمه بیشتر نسبت به پوشش‌های اصلی برای خدمات مختلفی مانند زایمان، دندانپزشکی، پاراکلینیکی، خرید سمعک، لنز، عینک، جبران هزینه‌های عمل مجاز سرپایی، دارو، ویزیت، تهیه اروتز تحت پوشش قرار بگیرند.

برای دریافت پوشش‌های اضافی بیمه تکمیلی لازم است بیمه‌شده حق بیمه بیشتری پردخت کند.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیل درمان / پشتت گرمه


راهنمایی در خصوص خرید بیمه تکمیلی تامین اجتماعی

متقاضیان قبل از اینکه شرکت بیمه مورد نظر را انتخاب کنند باید بدانند قصد دارند به چه صورتی تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند. یک شرط برای صدور این بیمه‌ها، داشتن بیمه پایه است که همه افرادی که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند این شرط را دارند. افرادی که مشاغل آزاد دارند باید بیمه تکمیلی انفرادی را خریداری کنند. شرکت بیمه سامان، بیمه تعاون و SOS شرکت‌هایی هستند که افراد می‌توانند از طریق آن‌ها اقدام به خرید بیمه تکمیلی انفرادی کنند. جالب است بدانید بیمه سامان افراد را حتی بدون داشتن بیمه پایه هم تحت پوشش قرار می‌دهد.

کارفرمایانی که تصمیم دارند کارکنان خود را به صورت گروهی تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دهند می‌توانند از همه شرکت‌های بیمه اقدام به خرید بیمه کنند.  

اما خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی به بازنشستگان و مستمری‌بگیران به طور ویژه ارایه می‌شود. اگر بازنشسته هستید و تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارید در ادامه همراه ما باشید تا بدانید از کدام شرکت بیمه می‌توانید خرید خود را انجام دهید.


مطلب مرتبط: بهترین بیمه تکمیلی انفرادی را می‌شناسید؟


خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای بازنشستگان چگونه است؟

خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای بازنشستگان چگونه است؟

بیمه تکمیلی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی با شرکت بیمه آتیه‌سازان حافظ است. حق بیمه برای افرادی که از تاریخ یکم آذر ماه سال 97 تا سی‌ام آبان ماه سال 98 تحت پوشش قرار گرفته‌اند برای هر نفر ماهانه 38.200 تومان است. سقف تعهدات خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای بازنشستگان و مستمری بگیران در سال 98-97 به شرح زیر است:

 • بستری فوق تخصصی شامل جبران هزینه‌های درمان بیماران خاص، پرداخت هزینه دارو، اعمال جراحی، قلب، پیوند کبد و کلیه، شیمی‌درمانی، تالاسمی، هموفیلی، ام اس و… تا سقف 15.000.000 تومان.
 • بستری عمومی تا سقف 6.000.000 تومان.
 • خدمات پاراکلینیکی نوع (1): شامل انواع اسکن، انواع سی‌تی‌اسکن، انواع رادیولوژی، ماموگرافی و… تا سقف 700.000 تومان.
 • خدمات پاراکلینیکی نوع (2): شامل تست ورزش، تست تنفس، بررسی عصب شناسی، بینایی‎سنجی، شنوایی‌سنجی و… تا سقف 500.000 تومان.
 • اعمال مجاز سرپایی تا سقف 500.000 تومان.
 • خدمات آزمایش- پاتولوژی تا سقف 400.000 تومان.
 • لیزیک یک چشم تا سقف 600.000 و لیزیک دو چشم 1.200.000 تومان.
 • جبران هزینه آمبولانس داخل شهری تا سقف 100.000 و بین شهری حداکثرتا 200.000 تومان.

همان طور که می‌بینید خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران شامل جبران هزینه زایمان بیمه‌شدگان نمی‌شود.

بیمه تکمیلی به بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با شرکت بیمه آتیه سازان حافظ ارایه می‌شود.


مطلب مرتبط: داغ‌ترین تعرفه اعلام شده از بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی


بازنشسته تامین اجتماعی برای ثبت نام بیمه تکمیلی باید به کجا مراجعه کند؟

مستمری‌بگیران، بازنشستگان و از کارافتادگان به همراه همسر و سایر افراد تحت تکفل آن‌ها تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار می‌گیرند. بازنشستگان و مستمری‌بگیران برای ثبت‌نام بیمه تکمیلی باید به کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مراجعه کنند. توجه داشته باشید بیمه تکمیلی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ارتباطی با شعب این سازمان ندارد و کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مسئول ثبت نام یا انصراف بیمه‌شدگان است.

در صورت فوت مستمری‌بگیران بازنشسته و ازکارافتاده پوشش بیمه‌ای متوقف نمی‌شود و برای سایر افراد تحت تکفل وی ادامه پیدا می‌کند.

همچنین بیمه‌شدگانی که قصد انصراف از پوشش‌های بیمه تکمیلی را دارند از ابتدای قرارداد به مدت سه ماه و تا 15 اسفند فرصت دارند به کانوان بازنشستگی مراجعه کنند و با تکمیل فرم انصراف از پوشش بیمه‌ای خود انصراف دهند.


مطلب مرتبط: قانون بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی به زبان ساده


خرید آنلاین بیمه از بیمیتو

خرید آگاهانه و به‌صرفه بیمه مستلزم این است که افراد بتوانند قبل از خرید از شرایط بیمه مورد نظر خود اطلاع داشته باشند. در حال حاضر می‌توانید اطلاعات بیمه‌ای خود را از انواع رشته‌های بیمه مانند بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه مسافرتی، بیمه عمر و آتش‌سوزی از بیمیتو بدست آورید سپس بیمه مناسب با شرایط اقتصادی خود را به صورت آنلاین بیمه درمان تکمیلی خریداری کنید. 

بیمیتو، سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که افراد می‌توانند برای خرید آنلاین انواع بیمه‌نامه‌ها از آن استفاده کنند. با امکاناتی که در بیمیتو در اختیار متقاضیان قرار داده می‎شود دیگر نیاز به مراجعه مستقیم به نمایندگی‎های بیمه نیست و همچنین این امکان برای افراد فراهم می‌شود که آخرین قیمت حق بیمه را بین شرکت‌های مختلف مقایسه و شرایط بیمه را  مشاهده کنند. بیمیتو کمک خوبی است به همه افرادی که می‌خواهند بدون هدر دادن زمان تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

  برای دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی در شرکت‌ها، فرم زیر رو پر کنید!

  نام شرکت (الزامی)
  نوع فعالیت (الزامی)
  تعداد نفرات شرکت (الزامی)
  نام درخواست دهنده (الزامی)
  تلفن همراه جهت پیگیری (الزامی)
  توضیحات