قبل از این‌که به خرید آنلاین بیمه بپردازیم به بررسی ضرورت اقتصادی خرید بیمه برای وسایل نقلیه می‌پردازیم. بیمه‌های متداولی که برای وسایل نقلیه موتوری خریداری می‌شوند بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه هستند. همان‌طور که در پست‌های قبل توضیح داده شد، خرید بیمه شخص ثالث برای وسایل نقلیه اجباری است و نداشتن آن مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت که این مشکلات به‌تفصیل در پست مربوط به جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث شرح داده‌شده‌اند. اجباری بودن بیمه شخص ثالث موجب ضریب نفوذ بالای آن در میان مردم شده است.

بیمه بعدی که بسیار متداول است اما مخاطبان آن بیشتر از میان صاحبان وسایل نقلیه گران‌قیمت هستند بیمه بدنه است. بیمه بدنه خساراتی را پوشش می‌دهد که در مطلب مربوط به بیمه بدنه چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟ به‌صورت کامل به آن پرداخته شده است. باور غلطی که در جامعه رایج شده است این است که هزینه خرید بیمه بدنه بالا است و این‌که خرید بیمه بدنه برای خودرو‌های ارزان‌قیمت به‌صرفه نیست و لزومی ندارد. این در صورتی است که بسته به شرایط وسیله نقلیه، بیمه بدنه در بسیاری از مواقع ارزان‌تر از بیمه شخص ثالث است. همچنین بیمه بدنه در مواقعی که خودرو دچار خسارت کلی مثل سرقت کلی یا آتش‌سوزی شود درصد بالایی از خسارت وارده را جبران می‌کند که در پست مربوط به حذف فرانشیز بیمه بدنه میزان جبران خسارت در مواقع مختلف آورده شده است. درواقع خرید بیمه بدنه به لحاظ اقتصادی بسیار به‌صرفه است.

هزینه بیمه بدنه در بسیاری از مواقع از هزینه بیمه شخص ثالث کمتر است.

بعد از درک ضرورت خرید بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث به نحوه خرید آن‌ها می‌پردازیم و دو روش خرید سنتی و خرید آنلاین بیمه را با هم مقایسه می‌کنیم.


خرید سنتی و خرید آنلاین بیمه

شاید تا سال گذشته برای خرید بیمه از هر دسته‌ای، تنها یک انتخاب وجود داشت که آن‌هم همان روش سنتی بود. در روش سنتی بیمه اصولاً متقاضی بیمه با پرس‌وجو از اطرافیان یا با توجه به بیمه‌نامه قبلی خود به نزدیک‌ترین نمایندگی بیمه مراجعه می‌کرد و بدون دریافت اطلاعات کامل و درنتیجه بدون آگاهی اقدام به خرید بیمه‌نامه می‌کرد. در شرایطی که مدیریت مالی متقاضی بیمه برایش اهمیت داشت فرد با مراجعه به چندین نمایندگی بیمه و استعلام قیمت، بیمه‌ای را که به نظرش مناسب‌تر بود انتخاب و خریداری می‌کرد. مشکل اصلی در روش اول این بود که بیمه‌گزار در بسیاری از موارد به دلیل نداشتن اطلاعات درست، در صورت بروز حادثه با مشکلات متعددی مواجه می‌شد. این مشکلات می‌توانند در مراحل صدور بیمه‌نامه، دریافت خسارت، رسیدگی به شکایات، کارشناسی حین تصادف و غیره بروز کنند. حتی در مواقعی ممکن است که شخص، بیمه‌نامه را با قیمتی بسیار بالاتر خریداری کند. این مورد به‌ویژه در مورد بیمه بدنه اتفاق می‌افتد چراکه تفاوت قیمت شرکت‌های بیمه برای بیمه بدنه می‌تواند تا چند صد هزار تومان نیز باشد و این از تخفیف‌های نشات می‌گیرد که شرکت‌های بیمه در مقاطع مختلف زمانی بر نرخ بیمه‌نامه‌های خود اعمال می‌کنند.

قیمت بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف می‌تواند تا چند صد هزار تومان تفاوت داشته باشد.

 

در روش دوم نیز که البته نسبت به روش اول منطقی‌تر است احتمال خرید بیمه‌نامه با شرایط بهتر امکان‌پذیر است؛ البته همچنان خطای انسانی در این ماجرا دخیل است. مشکل اصلی این روش صرف زمان زیاد برای استعلام قیمت است.

اما کمتر از یک سال است که وب‌سایت و اپلیکیشن بیمیتو بستری را برای مقایسه و خرید آنلاین بیمه فراهم کرده است. در این روش تمامی مشکلات و ضعف‌های خرید سنتی بیمه رفع و اصلاح شده است. در ادامه به روش ارائه خدمت این سامانه در خرید آنلاین بیمه می‌پردازیم.


بیمیتو چگونه کار می‌کند؟

بیمیتو یک شرکت بیمه‌گر مانند بیمه ایران، البرز، آسیا و غیره نیست. بیمیتو یک اگریگیتور بیمه است؛ یعنی بستری برای فروش اینترنتی تمامی شرکت‌های بیمه است و درواقع ویترینی است که قیمت و کیفیت خدمات شرکت‌های بیمه را برای متقاضیان خرید بیمه به نمایش می‌گذارد تا بتوانند با مقایسه، خرید آگاهانه‌ای داشته باشند.

بیمیتو اگریگیتور بیمه است نه بیمه‌گر.

نحوه قیمت‌دهی بیمیتو به این صورت است که از قبل، محاسبات دستی قیمت بیمه را که از شرکت‌های مختلف برای محاسبه قیمت بیمه گرفته‌ است، به نحوی فرمول‌نویسی کرده است که فرد با ورود اطلاعاتی ساده طی چند ثانیه قیمت‌های شرکت‌های مختلف را به همراه کیفیت خدمات‌رسانی‌شان در اختیار کاربر قرار می‌دهد. کاربر بعد از انتخاب گزینه مناسب خود، با پرداخت اینترنتی خرید آنلاین بیمه خود را انجام می‌دهد و بیمه‌نامه را به‌صورت رایگان در کمتر از یک روز در محل تحویل می‌گیرد.

خرید آنلاین بیمه از سامانه بیمیتو از دو طریق امکان‌پذیر است؛ وب‌سایت و اپلیکیشن که در ادامه به‌صورت کامل طرز خرید را توضیح خواهیم داد؛ اما قبل از آن باید به بررسی مفاهیمی بپردازیم که در خرید آنلاین بیمه بسیار مهم هستند و عموماً نمایندگان بیمه به شفاف‌سازی آن نمی‌پردازند.


پوشش بیمه

پوشش بیمه درواقع سقف تعهدات مالی شرکت بیمه‌گر در قبال بیمه‌گزار است. برای درک بهتر به بررسی میزان پوشش بیمه شخص ثالث می‌پردازیم. در بیمه شخص ثالث امکان خرید پوشش مالی از 6/3 تا 30 میلیون تومان وجود دارد. درصورتی‌که فرد بیمه شخص ثالث با پوشش حداقل یا همان 6 میلیون سیصد هزار تومان را خریداری کند اگر در اثر حادثه رانندگی خسارت 9 میلیون تومان به خودرویی وارد کند باید 2 میلیون و هفتصد هزار تومان را شخصاً بپردازد؛ چراکه سقف تعهدات شرکت بیمه 6 میلیون و سیصد هزار تومان است. پوشش بیمه شخص ثالث برای خسارات جانی در تمامی شرایط یکسان است و با تغییر پوشش مالی، پوشش جانی تغییر نمی‌کند.

درصورتی‌که پوشش 6/3 میلیون تومان خریده شود و خسارت مالی ناشی از حادثه بیشتر باشد، پرداخت مابه‌تفاوت بر عهده بیمه‌گزار است..


مدت اعتبار بیمه

مدت اعتبار بیمه مدت‌زمانی است که بیمه‌نامه در آن اعتبار دارد. بعضی از بیمه‌ها کوتاه‌مدت‌اند. حداکثر مدت اعتبار بیمه می‌تواند یک سال باشد.


فرانشیز

فرانشیز در بیمه بدنه مطرح می‌شود. درواقع فرانشیز درصدی از خسارت است که باید در حین خسارت توسط بیمه‌گزار پرداخته شود. در پست مربوط به حذف فرانشیز بیمه بدنه به‌صورت کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.


سال تخفیف عدم خسارت

سال تخفیف عدم خسارت یا “ت‌ع‌خ” تعداد سالی است که فرد از بیمه‌نامه خود استفاده نکرده است. در مورد هر دو بیمه بدنه و شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت در کاهش قیمت بیمه تأثیر چشم‌گیری دارد. نحوه محاسبه تعداد سال تخفیف عدم خسارت به این صورت است که باید مدت اعتبار بیمه‌نامه آخر را با عدد درج‌شده روی بیمه‌نامه یا همان “ت‌ع‌خ” جمع کرد. درصورتی‌که مدت اعتبار بیمه‌نامه کمتر از شش ماه باشد در مدت‌زمان تخفیف منظور نمی‌گردد. درواقع ت‌ع‌خ باید مضربی از شش ماه یا همان 0/5 باشد.

برای محاسبه سال تخفیف عدم خسارت باید عدد “ت‌عخ” با مدت اعتبار بیمه‌نامه آخر جمع شود.


نحوه خرید از وب‌سایت بیمیتو

خرید از سامانه بیمیتو بسیار آسان است و نیاز به دانش اینترنتی خاصی ندارد؛ اما برای شفاف‌سازی مراحل خرید را طی چند شماره پایین توضیح خواهیم داد:

 1. بعد از ورود به وب‌سایت یا اپ بیمیتو نوع و مدل خودرو را انتخاب کنید.
 2. در مرحله دوم سال ساخت خودرو را که در کارت ماشین یا بیمه‌نامه قبلی درج‌شده است وارد نمایید.
 3. سابقه عدم خسارت را با توجه به آنچه در بالاتر توضیح داده شده است و در بخش راهنمایی وب‌سایت هم آورده شده است وارد کنید.
 4. در مرحله بعد تاریخ سررسید یا همان اتمام بیمه‌نامه آخر را وارد کنید. درصورتی‌که تاریخ آن گذشته باشد، بازهم تاریخ سررسید را وارد کنید تا مبلغ نهایی با جریمه دیرکرد محاسبه شود.
 5. حال نوبت به مقایسه می‌رسد.
 6. در بالای صفحه مقایسه می‎توانید مدت اعتبار را به کمتر از یک سال و درصورتی‌که خودروی شما تاکسی باشد، کاربری خودرو را تغییر دهید.
 7. از طریق نواری که در سمت راست صفحه مشاهده می‌کنید می‌توانید سطح پوشش را کاهش یا افزایش دهید.
 8. حال شرکت‌های بیمه را به لحاظ قیمت و کیفیت مقایسه کنید و موردی که برایتان مناسب است را انتخاب کنید.
 9. بعد از تائید اطلاعات وارد صفحه ثبت‌نام می‌شوید. درصورتی‌که قبلاً در وب‌سایت ثبت‌نام کرده‌اید با درج شماره موبایل و رمز عبور وارد صفحه کاربری خود شوید. در غیر این صورت برای ساخت صفحه کاربری با ورود اطلاعاتی ساده ثبت‌نام کنید.
 10. در این مرحله باید تصویر پشت و روی کارت ماشین خود و همچینی تصویر بیمه‌نامه قبلی خود را در سایت آپلود کنید. دقت داشته باشید که اطلاعات مدارک در تصاویر واضح باشند. در تصویر بیمه‌نامه شخص ثالث همه کوپن‌ها باید مشخص باشند.
 11. در صفحه بعدی مشخصات تحویل‌گیرنده بیمه‌نامه را وارد کنید.
 12. در مرحله بعدی اطلاعاتی را که تا اینجا وارد کرده‌اید چک کنید و بعد از خواندن شرایط و قوانین وارد مرحله پرداخت آنلاین شوید.
 13. بعد از تکمیل مرحله خرید به‌منظور هماهنگی برای ارسال بیمه‌نامه با شما تماس حاصل می‌شود. همچنین مراحل صدور تا تحویل در محل نیز طی پیامک‌هایی به شما اطلاع داده می‌شود.

نحوه خرید آنلاین بیمه از وب‌سایت بیمیتو، در ویدئوی زیر قابل مشاهده است:

در اپلیکیشن نیز همین مراحل با اندکی متفاوت‌تر و ساده‌تر نسبت به وب‌سایت طی می‌شوند.


مزایای دیگر خرید آنلاین بیمه

از مزایای دیگر خرید آنلاین بیمه از بیمیتو علاوه بر سرعت، سهولت و آگاهی دادن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در دست داشتن اطلاعات بیمه‌ای در هرلحظه
 2. یادآوری تاریخ تمدید بیمه
 3. اطلاع از تخفیف‌های مقطعی شرکت‌های بیمه
 4. پشتیبانی مشاوران بیمیتو در خرید بیمه

 

با توجه به رشد بی‌سابقه فناوری در تمامی عرصه‌ها برای همگام بودن با سایر قسمت‌های جامعه، افراد باید خود را به زندگی آنلاین تطبیق دهند. بیمه نیز از این قاعده مستثنا نیست. روش‌های سنتی خرید بیمه به‌زودی پاسخگوی سرعت زندگی اینترنتی نخواهند بود و محکوم به شکستند. بهتر این است که به‌جای مقاومت سعی کرد همگام با فناوری پیش رفت چراکه نتیجه آن بالا رفتن سطح کیفیت زندگی خواهد بود.

 

2 نظرات

 1. شما خیلی غلط کردید که استعلام قیمتتون درسته .یا دارید میکنید توی پاچه ملت؟یه مشت کلاهبردار.پژو با 8 سال تخفیف بیمش میشه 357 چرا نوشتید 378؟

  • سلام. خوشحال می شدیم اگر سوالتون رو به شکل دیگه ای مطرح می کردید. به هر حال اطلاع رسانی ارزش اصلی مجموعه ماست. شما قیمت پوشش 10 میلیون رو استعلام کردید. سمت راست صفحه مقایسه قیمت، نواری هست که می‌تونید سطح پوشش رو افزایش یا کاهش بدین. قیمت بیمه شخص ثالث پژو با 8 سال تخفیف و پوشش حداقل (7 میلیون تومان) حدود 357 تومانه.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید