اگر زیاد به کشورهای خارجی سفر می‌کنید حتماً می‌دانید که بیمه مسافرتی خارج از کشور برای سفر به برخی از کشورها (مانند کشورهای عضو اتحادیه شینگن) الزامی است. در دست داشتن بیمه نامه مسافرتی، حتی در کشورهایی که بیمه مسافرتی اجباری نیست، یک ضرورت محسوب می‌شود؛ چراکه پیش‌بینی حادثه تقریباً غیرممکن است. ناراحت‌کننده است که با یک بیماری کوچک در کشوری دیگر متحمل هزینه‌های زیادی شوید و سفر به کام شما تلخ شود. خرید بیمه مسافرتی راه‌حل خوبی برای جبران هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده سفر است.

بیمه مسافرتی رو گرون نخر

برای سفر به برخی کشورها بدون خرید بیمه مسافرتی، سفارت مربوطه ویزا را صادر نمی‌کند.


بیمه مسافرتی

خرید بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی پشتیبان شما در سفر است. فکر کنید در کشوری دیگر باشید و دندان‌درد بگیرید، این درد امانتان را ببرد و از پس هزینه‌های زیاد دندان‌پزشکی در آن کشور برنیایید! چه اتفاقی میفتد؟ یا تمام هزینه‌ای که برای سفرتان در نظر داشتید را خرج دندانتان می‌کنید یا سفر خود را ناتمام می‌گذارید و برمی‌گردید. در هر دو صورت شما متضرر خواهید بود. توصیه این است که کمی بیشتر به خرید بیمه مسافرتی فکر کنید.

هزینه‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در برخی کشورها بسیار بالاست. خرید بیمه مسافرتی را جدی بگیرید.در صورت خرید بیمه مسافرتی از لحظه‌ای که از کشور خارج شوید می‌توانید از مزایای آن بهره ببرید. مزایای این بیمه نامه تحت عنوان پوشش مطرح می‌شوند؛ مثل هزینه‌های ناشی از موارد فوری پزشکی و دندان‌پزشکی، مفقود شدن چمدان‌ها، تأخیر در حرکت، پیگیری‌های حقوقی و … که در صورت بروز هر یک از حوادث تحت پوشش بیمه مسافرتی، شما می‌توانید خسارتتان را تا سقف مشخصی دریافت کنید. برخی از پوشش‌ها در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است، باید به دقت تمامی پوشش‌ها را بررسی کنید و بعد اقدام به خرید بیمه مسافرتی کنید.


بگذارید مثالی بزنیم تا موضوع واضح‌تر شود. موضوع دندان‌درد را در نظر بگیرید، بیمه نامه مسافرتی تا سقف مشخصی هزینه معالجه را به شما پرداخت می‌کند. این سقف بستگی به سقف تعهد بیمه مسافرتی فرد دارد؛ البته باید بدانید فقط معالجه دندان‌درد، عفونت و کشیدن دندان را متقبل می‌شود و مواردی که فوری نیستند را تقبل نمی‌کند.

سقف تعهد در شرکت‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. این موضوع را حتماً در نظر داشته باشید.


مطلب مرتبط: پوشش‌های بیمه مسافرتی چیست؟


البته مبلغی تحت عنوان فرانشیز وجود دارد، خود شما که اقدام به خرید بیمه مسافرتی کرده‌اید باید آن را پرداخت کنید؛ یعنی اگر مبلغ فرانشیز 25 یورو باشد و هزینه معالجه دندان‌دردتان 350 یورو باشد مبلغ 25 یورو را خودتان و مابقی را بیمه پرداخت می‌کند.

اگر هزینه‌ها از سقف تعهد بیشتر شد مابقی را خودتان باید بپردازید.


شرکت کمک‌رسان

نکته‌ای که شاید خوب باشد بدانید این است که شرکت‌های بیمه ایرانی در کشورهای دیگر شعبه ندارند. شاید بپرسید پس چگونه در کشوری دیگر خدمات موردنیاز را ارائه می‌دهند؟ جواب این سؤال شرکت‌های کمک‌رسان است؛ به این معنی که شرکت‌های بیمه ایرانی با مؤسساتی تحت عنوان کمک‌رسان در سراسر دنیا قرارداد دارند تا مسافران را حین سفرشان پشتیبانی کنند. برخی از شرکت‌های بیمه با چند شرکت کمک‌رسان و برخی تنها با یک شرکت کمک‌رسان طرف قرارداد هستند. برای مثال بیمه مسافرتی پارسیان با سه شرکت کمک‌رسان قرارداد دارد اما بیمه مسافرتی سامان، بیمه مسافرتی پاسارگاد و بیمه مسافرتی البرز هرکدام تنها با یک شرکت کمک‌رسان طرف قرارداد هستند.

برخی از شرکت‌های کمک‌رسان در روزها و ساعات خاصی اپراتور فارسی‌زبان ندارند.


مطلب مرتبط: شرکت‌های کمک‌رسان چه خدماتی در سفر ارائه می‌دهند؟


مواردی نیز وجود دارد که بیمه مسافرتی آن‌ها را پوشش نمی‌دهد. مثل شرکت در اقدام جنایی، معالجات روانی، بلایای طبیعی (سیل، زلزله، بهمن و …)، جنگ، اقدام مسلحانه و … موارد عدم پوشش نیز در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است بهتر است تمام این موارد را بدانید و بعد خرید کنید.


عوامل مؤثر در قیمت بیمه مسافرتی

زمانی که تحقیقات خود را در رابطه با بهترین بیمه مسافرتی خارج از کشور انجام دادید نوبت به بررسی نرخ بیمه مسافرتی خارج از کشور می‌رسد. مختصری از عواملی که در تعیین قیمت بیمه مسافرتی دخیل‌اند صحبت می‌کنیم.

قیمت بیمه مسافرتی

سن

اولین مورد تعیین‌کننده در نرخ بیمه مسافرتی سن مسافر است. زیر 12 سال، 13 تا 65 سال، 66 تا 70 سال، 71 تا 75 سال، 76 تا 80 سال و 81 تا 85 سال دسته‌بندی سن برای تعیین قیمت بیمه مسافرتی است. برخی از شرکت‌های بیمه، دسته آخر را 81 به بالا در نظر می‌گیرند.


مدت سفر

مسلماً هرچه بیشتر در سفر باشید هزینه بیمه مسافرتی شما افزایش می‌یابد. دسته‌بندی‌ها به‌صورت چندروزه، چندماهه و یک‌ساله است.


سقف تعهد

هرچه سقف تعهد بیشتر باشد قطعاً قیمت بیمه مسافرتی هم بیشتر می‌شود.


منطقه تحت پوشش

بسته به این‌که می‌خواهید بیمه نامه مسافرتی شما کل کشورهای جهان را پوشش دهد یا کشورهای خاصی را، قیمت متفاوت خواهد بود.


نحوه دریافت خسارت

در صورت بروز حادثه شما باید با شماره‌ای که روی بیمه نامه مسافرتی هست تماس بگیرید و با ارائه مدارکی مثل اصل بیمه نامه، گذرنامه، اصل فاکتورهای پرداخت‌شده و کپی از مدارک، خسارت خود را دریافت کنید.

خسارت را می‌توانید در حین سفر یا در ایران دریافت کنید. این بستگی به شرکت‌های کمک‌رسان دارد.


خرید بیمه مسافرتی

بعد از تمام مراحل بالا اگر تصمیم به خرید بیمه مسافرتی گرفتید باید بدانید که روش‌های متفاوتی برای خرید وجود دارد.


خرید با مراجعه حضوری

اولین راه خرید بیمه مسافرتی حضور در یکی از شعب بیمه موردنظر است. شما می‌توانید با در دست داشتن گذرنامه و با حضور در یکی از نمایندگی‌هایی که بیمه مسافرتی ارائه می‌دهند، اقدام به خرید بیمه مسافرتی موردنظر خود کنید. مسئول موردنظر فرمی تحت عنوان فرم پیشنهاد بیمه نامه مسافرتی در اختیار شما قرار می‌دهد که شما باید تمامی مشخصات خود را از قبیل مشخصات فردی (نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره گذرنامه، محل سکونت و …) و مشخصات سفر (قصد سفر به کدام کشور را دارید) در این فرم با دقت کامل وارد کنید. ضمناً تمامی موارد موجود در فرم پیشنهاد بیمه نامه مسافرتی را که شامل شرایط بیمه، مزایا، محدودیت‌ها، مبلغ فرانشیز، مدت اعتبار سفر و … با دقت بخوانید.

میخوای بدونی

می‌خوام بدونم

بعدازاینکه فرم پیشنهاد بیمه را تکمیل و مبلغ بیمه مسافرتی را پرداخت کردید، خرید بیمه مسافرتی انجام و بیمه نامه مسافرتی شما صادر می‌شود.


 خرید آنلاین بیمه مسافرتی

خرید آنلاین بیمه مسافرتی

اگر از آن دسته آدم‌های پرمشغله هستید احتمالاً این روش را برای خرید بیمه مسافرتی انتخاب خواهید کرد. تنها کافی است با مراجعه به یکی از وب‌سایت‌های خرید آنلاین بیمه مسافرتی، وارد کردن اطلاعات شخصی و مشخصات سفرتان، ارسال عکس پاسپورت و پرداخت مبلغ حق بیمه، بیمه مسافرتی موردنظرتان را خریداری کنید. شما با مراجعه به هریک از وب‌سایت‌ها تنها می‌توانید قیمت و مشخصات یک شرکت بیمه را ببینید. همچنین خرید آنلاین بیمه مسافرتی امکان مقایسه شرایط و قیمت شرکت‌های مختلف را فراهم می‌کند.

در اینفوگرافیک زیر بیمه مسافرتی 6 شرکت بیمه بر اساس چند معیار مهم با یکدیگر مقایسه شده است.

مقایسه و خرید بیمه مسافرتی


پیشنهاد ما استفاده از اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو است. شاید بدانید که بیمیتو تاکنون امکان مقایسه و خرید بیمه آتش سوزی، بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه و بیمه مسافرتی را فراهم کرده است. می‌توانید با مراجعه به سامانه بیمیتو لیست تمامی بیمه‌های مسافرتی را همراه با قیمت‌ها، کیفیتشان، تخفیفاتشان و هر آنچه لازم است بدانید، یکجا ببینید، باهم مقایسه کنید، بهترین را انتخاب کنید و بعد از خرید بیمه مسافرتی موردنظر خود را رایگان درب منزل تحویل بگیرید.

خرید آنلاین بیمه مسافرتی بسیار سریع و آسان است.


خرید به‌صورت تلفنی یا از طریق تلگرام

برخی از شرکت‌های بیمه خرید بیمه مسافرتی را به‌صورت تلفنی نیز انجام می‌دهند. کافی است با مسئول مربوطه هماهنگ کنید و مدارک خود را به نمایندگی موردنظر از طریق تلگرام ارسال کنید. بعد از پرداخت حق بیمه، آن‌ها بقیه مراحل صدور بیمه نامه مسافرتی را انجام می‌دهند.

بعد از پرداخت به‌صورت الکترونیکی بیمه نامه صادر می‌شود.


دو نکته‌ که لازم است بدانید

1. برخی آژانس‌های هواپیمایی در کنار بلیت، امکان خرید بیمه مسافرتی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند؛ به این صورت که با یک شرکت بیمه قرارداد می‌بندند و بیمه مسافرتی آن شرکت را ارائه می‌دهند؛ اما این موضوع الزامی برای شما ایجاد نمی‌کند، شما می‌توانید از هر شرکتی که می‌خواهید خرید بیمه مسافرتی خود را به‌صورت جداگانه انجام دهید.

2. اگر بخواهید با تور سفر کنید بیمه مسافرتی در آن لحاظ می‌شود و حتی اگر بیمه مسافرتی جداگانه بخرید هزینه تور پایین نخواهد آمد. نکته مهم بحث تخفیفات است. در صورت خرید بیمه مسافرتی به‌صورت گروهی، تخفیفی از طرف شرکت بیمه لحاظ می‌شود. این تخفیف به تمامی تورها تعلق می‌گیرد اما ممکن است شرکتی که تور مسافرتی را به شما ارائه می‌کند این تخفیف را برای شما در نظر نگیرد؛ پس اگر می‌خواهید گروهی و با تعداد زیاد سفر کنید بهتر است خودتان خرید بیمه مسافرتی را انجام دهید تا از تخفیفات بهره‌مند شوید.

آنلاین بخر

2 نظرات

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید