خرید بیمه بدنه به‌ویژه در میان دارندگان وسایل نقلیه گران‌قیمت بسیار رایج است و نحوه دریافت خسارت بیمه بدنه برای بسیاری از بیمه‌گزاران مورد سؤال است. خطرات تحت پوشش بیمه بدنه به دو دسته اصلی و اضافی تقسیم می‌شوند. خسارات اصلی شامل آتش‌سوزی، حادثه و سرقت کلی هستند و خسارات اضافی شامل شکستن شیشه، کشیدن میخ روی بدنه، پاشیدن مایعات شیمیایی روی بدنه ماشین، سرقت لوازم جانبی، بلایای طبیعی، هزینه رفت‌و‌آمد و مواردی دیگر است که در ادامه به توضیح آن پرداخته شده است.

بیمه بدنه در تصادفات تحت چه شرایطی هزینه خسارات را پوشش می‌دهد؟

شاید اولین مطلبی که درباره بیمه بدنه مهم باشد این است که در صورت تصادف، بیمه بدنه تحت چه شرایطی هزینه خسارت وارد شده را پرداخت می‌کند. 

بیمه بدنه در 4 مورد خسارت پرداخت می‌کند:

 1. راننده بیمه‌گزار مقصر حادثه باشد.
 2. راننده بیمه‌گزار مقصر نباشد ولی خسارتی که بیمه شخص ثالث مقصر پرداخت کرده است، کمتر از خسارت وارد شده به خودروی بیمه‌گزار باشد.
 3. راننده خودروی مقصر متواری شده باشد.
 4. در صورتی که خودروی زیان‌دیده در دسته خودروهای گران قیمت باشد.

بعضی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند تهیه بیمه بدنه تنها برای خودروهای گران‌قیمت به صرفه است در صورتی که خرید بیمه بدنه، برای خودروهای ارزان قیمت به دلیل حق بیمه ارزانی که دارند منطقی به نظر می‌رسد. برای مثال بیمه‌گزار با تهیه بیمه بدنه پراید نه تنها حق بیمه نسبتا ارزانی پرداخت می‌کند بلکه در مقابل خسارات مالی خودرو به‌ویژه خسارات کلی مانند سرقت یا آتش‌سوزی، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.  

همچنین خرید بیمه بدنه، تنها برای دارندگان خودروهای ارزان‌قیمت به‌صرفه نیست؛ بلکه خرید آن، با توجه به قانون جدید مربوط به خودروهای گران‌قیمت (از جمله مباحث مربوط به فرانشیز بیمه بدنه)، برای دارندگان این خودروها اکیداً توصیه می‌شود؛ چرا که در صورت بروز حادثه، راننده مقصر تنها موظف به پرداخت بخشی از خسارت خواهد بود و راننده خودروی زیان‌دیده باید باقی مبلغ را از خسارت بیمه بدنه خود تأمین کند. از طرفی قیمت لوازم و قطعات یدکی خودروهای گران‌قیمت به مراتب از خودروهای ارزان‌قیمت بیشتر است بنابراین در صورت وقوع یک حادثه جزئی هم خسارات فراوانی به بار می‌آید. برای مثال دارندگان مزدا 3 معمولاً از گران بودن قطعات و لوازم یدکی این خودرو ناراضی هستند شاید شما هم شنیده باشید که برای تهیه آینه بغل مزدا 3، مبلغ قابل توجهی باید هزینه کرد بنابراین تهیه بیمه بدنه مزدا 3 و بیمه بدنه برای سایر خودروهای گران، ضروری به نظر می‌رسد. 

چه زمان می‎توان از خسارت بیمه بدنه استفاده کرد؟

در ادامه این مطلب به نحوه دریافت خسارت بیمه بدنه و مدارک موردنیاز برای دریافت خسارت این بیمه می‌پردازیم.

چه زمانی می‎توان از خسارت بیمه بدنه استفاده کرد؟

همان‌طور که در ابتدا توضیح داده شد، بسته به پوشش‌هایی که متقاضی خرید بیمه بدنه تهیه می‌کند، در تمامی موارد می‌توان از خسارت بیمه بدنه استفاده کرد و زیان وارده شده را جبران کرد. تنها در یک مورد، استفاده از خسارت بیمه بدنه با محدودیت‌هایی همراه است؛ در صورت بروز حادثه تصادف اگر فرد بیمه‌گزار مقصر نباشد، برای جبران زیان نمی‌تواند از خسارت بیمه بدنه خود استفاده کند و باید از بیمه نامه خودرو راننده مقصر استفاده کند. البته این مورد نیز استثنائاتی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

بیمه بدنه چه میزان از خسارت را پرداخت می‌کند؟ 

بیمه بدنه چه مقدار از خسارت را پرداخت می‌کند؟

همان‌طور که پیشتر توضیح داده شده است، بیمه بدنه تمامی خسارت وارده به خودرو را پرداخت نمی‌کند. در مبحث بیمه مقوله‌ای با نام فرانشیز بیمه بدنه تعریف شده است. فرانشیز درصدی از خسارت است که پرداخت آن بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود. در موارد مختلف میزان خسارت پرداختی توسط بیمه تفاوت خواهد داشت. برای مثال در مورد خسارات کلی، فرانشیز سرقت 20% و فرانشیز آتش‌سوزی 10% است؛ بدین معنا که پرداخت 20% از خسارت واردشده به بیمه‌گزار در سرقت کلی بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود یا به عبارتی در صورت بروز سرقت کلی، شرکت بیمه 80% ارزش خودرو را به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند.

بیمه بدنه در خسارت سرقت کلی 80% و در موارد دیگر خسارت کلی 90% ارزش خودروی بیمه‌شده را می‌پردازد.

خسارت کلی در بیمه بدنه چیست؟ 

قبل از پرداختن به روند دریافت خسارت بیمه بدنه، به تفاوت بین خسارت کلی و خسارت جزئی می‎پردازیم. در تمامی موارد بعد از بروز خسارت، درصد خسارت واردشده به خودرو، کارشناسی می‌شود. درصد تعیین‌شده توسط کارشناس، تعیین‌کننده میزان خسارت پرداختی از شرکت بیمه است. درصورتی‌که خسارت واردشده به خودرو بیشتر از 70% باشد، پرداخت خسارت بیمه بدنه در دسته خسارات کلی بررسی و محاسبه می‌شود. طبعاً خسارات کمتر از 70% در دسته خسارات جزئی قرار می‌گیرند.

در صورتی‌که خسارت وارد شده به خودرو بیش از 70% باشد، خسارت کلی محسوب می‌شود.

حال به توضیح مراحل و مدارک موردنیاز برای گزارش و دریافت خسارت بیمه بدنه در شرایط متفاوت می‌پردازیم.

نحوه دریافت بیمه بدنه در حادثه تصادف

در این شرایط چهار حالت وجود دارد که به‌صورت جداگانه به آن‌ها می‌پردازیم:

1- راننده بیمه‌گزار، مقصر حادثه باشد.

بیمه حوادث راننده مقصر

این موقعیت ساده‌ترین حالت در این دسته است. اگر راننده در حادثه تصادف، مقصر باشد خسارت جانی و مالی که به اشخاص ثالث یا همان افراد زیان‌دیده وارد می‌شود از بیمه شخص ثالث راننده مقصر پرداخته می‌شود. همچنین خسارت مالی واردشده به راننده مقصر نیز از بیمه بدنه خودش جبران می‌شود. 


2- راننده بیمه‌گزار مقصر حادثه نباشد.

خسارت بیمه بدنه

این مورد شرایط متفاوتی دارد که در ادامه به‌صورت جداگانه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت:

پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر کمتر از خسارت واردشده به خودروی زیان‌دیده باشد!

در حالتی که راننده در حادثه تصادف زیان‌دیده باشد، پرداخت خسارت واردشده به خودروی او بر عهده بیمه شخص ثالث راننده مقصر خواهد بود. حال اگر پوشش بیمه شخص ثالث خودروی مقصر کمتر از خسارت وارد آمده به خودرو باشد دو حالت وجود دارد.

برای مثال پوشش بیمه شخص ثالث خودروی مقصر 9 میلیون تومان و خسارت واردشده به خودروی زیان‌دیده 10 میلیون تومان است. در این حالت اگر خودروی زیان‌دیده دارای بیمه بدنه باشد، می‌تواند برای دریافت باقی خسارت از بیمه بدنه خود استفاده کند و این مبلغ مازاد به‌صورت قسطی با راننده مقصر تسویه شود.

در صورتی‌که خسارت واردشده به خودروی زیان‌دیده بیش از سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر باشد، می‌توان باقی خسارت را از بیمه بدنه خودروی زیان‌دیده پرداخت کرد.

مثال قبل را در نظر بگیرید. در این شرایط 1 میلیون تومان باقی‌مانده خسارت از بیمه بدنه خودروی زیان‌دیده پرداخته می‌شود و شرکت بیمه خودروی زیان‌دیده این مبلغ را به صورت قسطی از راننده مقصر دریافت می‌کند.

حال این سؤال پیش می‌آید که در این صورت آیا تخفیف بیمه بدنه خودروی زیان‌دیده از بین می‌رود؟ پاسخ خیر است. چراکه در بیمه بدنه درج می‌شود که از پوشش ریکاوری استفاده شده است و نه بر روی تخفیف بیمه بدنه تأثیری دارد و نه از سرمایه بیمه‌شده کم می‌شود.

حال اگر شرایط بالا در تصادفی اتفاق بیافتد و راننده زیان‌دیده بیمه بدنه نداشته باشد باید چه کرد؟ در این شرایط برای دریافت باقی خسارت باید هر دو طرف با داشتن مدارک به شورای حل اختلاف مراجعه کنند.


3- خودروی زیان‌دیده در دسته خودروهای گران‌قیمت باشد!

خسارت بیمه بدنه

سقف قیمت خودروی متعارف از طرف بیمه مرکزی 180 میلیون تومان تعیین شده است. حال اگر ارزش خودروی زیان‌دیده 360 میلیون (دو برابر سقف تعیین‌شده) باشد، بیمه شخص ثالث خودروی مقصر تنها نیمی از خسارت واردشده به خودروی زیان‌دیده را می‌پردازد. برای مثال اگر 30 میلیون خسارت به خودرو وارد شود، بیمه شخص ثالث خودروی مقصر تنها 15 میلیون آن را بر عهده می‌گیرد. در این صورت پرداخت باقی خسارت بر عهده شخص زیان‌دیده خواهد بود که در صورت داشتن بیمه بدنه، شرکت بیمه آن را تقبل می‌کند.


4- راننده خودروی مقصر متواری شود!

راننده خودروی مقصر متواری شود

در بسیاری از موارد پیش آمده است که خودروی در حال پارک در اثر تصادف دچار خسارت شده است یا راننده مقصر از صحنه تصادف متواری شده و شناسایی نشده است. در این صورت فرد زیان‌دیده می‌تواند از خسارت بیمه بدنه خود استفاده کند. در این حالت شرکت بیمه، خسارت بیمه بدنه را می‌پردازد و از آن به بعد به‌صورت حقوقی شاکی راننده متواری شرکت بیمه خواهد بود نه راننده زیان‌دیده. تحت این شرایط تخفیف بیمه بدنه از بین می‌رود و از سرمایه بیمه‌شده نیز کاسته می‌شود. زمانی که راننده متواری شناسایی شود با درخواست بیمه‌گزار زیان‌دیده تخفیف بیمه بدنه و سرمایه به حالت اولیه بازمی‌گردند.

در صورتی که راننده مقصر از صحنه تصادف متواری شود، می‌توان خسارت را از بیمه بدنه خودروی زیان‌دیده دریافت کرد.

در مواردی که میزان خسارت خیلی بالا نباشد و هر دو طرف با هم به مراکز خسارت مراجعه کنند، شرکت بیمه خسارت را بدون گزارش پرداخت می‌کند؛ اما به‌هرحال پیشنهاد می‌شود که برای دریافت گزارش در مکان حادثه ماند چراکه ممکن است در روند دریافت خسارت مشکلاتی پیش آید که به لحاظ زمان و هزینه به‌صرفه نباشد.

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه 

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادف

پیشنهاد می‌شود که طرفین بعد از تصادف محل حادثه را ترک نکنند. اولین اقدام در این شرایط تماس با پلیس (110) است. افسر پلیس در محل حاضر می‌شود و گزارشی از تصادف تهیه می‌کند. در مرحله بعد طرفین باید با به همراه داشتن مدارک زیر به مرکز خسارت مربوط مراجعه کنند:

1- بیمه نامه خودرو (شخص ثالث و بدنه)

2- کارت ماشین

3- سند ماشین

4- گزارش پلیس

5- گواهینامه

در این حالت در شرایطی که قطعه‌ای تعویض شود، باید داغی آن به شرکت بیمه تحویل داده شود. برای مثال در صورت عوض شدن سپر خودرو، باید سپر اوراقی را به شرکت بیمه تحویل داد.

در صورتی‌که داغی و اجسام اوراقی تحویل داده نشود ممکن است که هزینه داغی از خسارت بیمه بدنه نهایی کسر شود.

بعد از بروز خسارت برای دریافت بیمه بدنه باید در محل حادثه ماند و با پلیس تماس گرفت.

 

دریافت خسارت بیمه بدنه در حادثه سرقت

1- سرقت کلی

سرقت کلی در بیمه بدنه خودرو

همان‌طور که می‌دانید به بیمه بدنه بیمه سرقت خودرو هم می‌گویند. درصورتی‌که سرقت، کلی باشد یعنی خودرو به مکانی نامعلوم جابه‌جا شده باشد، خودرو درصورتی‌که بیمه بدنه را خریداری کرده باشد تحت پوشش خطر سرقت خواهد بود. در این حالت در اولین مرحله فرد باید در مکان سرقت بماند و برای تهیه گزارش با پلیس تماس بگیرد. در مراحل بعد با داشتن مدارکی مشابه مدارک ذکرشده در مورد بالا شامل کارت ماشین، سند ماشین، بیمه‌نامه ثالث و بدنه و گزارش پلیس به اداره خسارت مراجعه می‌کند. به همین دلیل تأکید می‌شود که فرد مدارک خودرو را درون خودرو جا نگذارد و با خود حمل کند تا مشکلاتی ازاین‌دست پیش نیاید.

مدارک لازم جهت اعلام خسارت، گزارش پلیس، کارت و سند ماشین، گواهینامه و بیمه نامه هستند.

در صورتی مدارک بیمه‌گزار در خودرو باشد و خودرو به سرقت برود نیز راه‌حلی وجود دارد که البته موجب طولانی شدن روند رسیدگی به خسارت بیمه بدنه می‌شود. برای دریافت بیمه‌نامه فرد زیان‌دیده باید با به همراه داشتن مدارک شناسایی خود به مرکز اصلی شرکت بیمه خود مراجعه کند و الحاقیه بیمه‌نامه خود را دریافت کند.

برای دریافت المثنی کارت ماشین نیز صاحب وسیله نقلیه باید با به همراه داشتن مدارک شناسیایی به پلیس 10+ مراجعه کند.

همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، شرکت بیمه 80% ارزش خودروی بیمه‌شده را به فرد بیمه‌گزار پرداخت خواهد کرد. البته پرداخت خسارت بیمه بدنه در شرایط سرقت کلی حدود 3 ماه طول می‌کشد که آن هم به این دلیل است که ممکن است خودرو سرقت شده پیدا شود.

حال اگر خودرو مسروقه بعد از دریافت خسارت بیمه بدنه از شرکت بیمه، پیدا شود متعلق به شرکت بیمه خواهد بود.

2- سرقت جزئی

در مورد سرقت جزئی نیز روند تقریباً مشابه است. ممکن است لاستیک یا ضبط خودرو یا لوازم این‌چنینی به سرقت رود. در این حالت نیز اولین کار ماندن در محل سرقت و تماس با پلیس است. بعد از دریافت گزارش پلیس باید با به همراه داشتن مدارک ذکرشده در بالا به مراکز خسارت مراجعه شود. با این تفاوت که این بار برای لوازمی مانند ضبط باید پنل آن به شرکت بیمه تحویل داده شود؛ چراکه در غیر این صورت شرکت بیمه خسارتی نمی‌پردازد.

در صورتی که ضبط خودرو سرقت شود تحویل پنل ضبط برای دریافت خسارت ضروری است.

ارتکاب هر نوع فریب‌کاری در زمینه دریافت خسارت بیمه بدنه عواقب مالی و حقوقی سنگینی دارد.

دریافت خسارت بیمه بدنه در حادثه آتش‌سوزی و حوادث دیگر

دریافت خسارت آتش سوزی از بیمه بدنه

آتش‌سوزی که مشخصاً مربوط به خسارات ناشی از هر نوع آتش‌سوزی به‌صورت مستقیم یا در اثر عوامل طبیعی مانند صاعقه و یا انفجار می‌شود. حادثه‌های دیگر نیز می‌توانند ناشی از برخورد خودرو با اجسام یا واژگونی و از این دست اتفاقات باشند. درصورتی‌که خودرو دچار حادثه آتش‌سوزی شود، همان‌طور که پیش‌تر گفته شد در صورت خسارت بیشتر از 70% خسارت کلی به شمار می‌رود که در آن صورت 90% ارزش خودروی بیمه‌شده به بیمه‌گزار پرداخت خواهد شد. در غیر این صورت بعد از کارشناسی خسارت تخمین زده شده به بیمه‌گزار پرداخت خواهد شد.

در حادثه آتش‌سوزی ۹۰٪ ارزش خودرو به زیان دیده پرداخته می‌شود.

در این موارد نیز در اولین اقدام باید با پلیس تماس گرفت و مانند موارد زیر با داشتن گزارش پلیس، کارت ماشین، سند ماشین، گواهینامه و بیمه‌نامه به مراکز خسارت مراجعه کرد.

در مورد حادثه و آتش‌سوزی کلی باید داغی یا همان اوراقی خودرو به شرکت بیمه تحویل داده شود. در این مورد نیز اگر داغی خودرو به مرکز خسارت تحویل داده نشود، ممکن است قیمت داغی از خسارت بیمه بدنه نهایی کسر شود.

خسارات جزئی

در بسیاری از موارد خودرو دچار خسارات جزئی مانند شکستن شیشه، برخورد خودرو با جسم ساکن و از این قبیل موارد می‌شود. در این حالت نیز باید مانند موارد قبل عمل کرد. برای خسارات جزئی و مواردی که فرد در مورد مراحل اعلام خسارت مطمئن نیست می‌تواند با شماره تماسی که روی بیمه‌نامه درج شده است تماس گرفت و از کارشناس خسارت کمک گرفت. در این حالت نیز تماس به محض بروز خسارت پیشنهاد می‌شود.

در صورت بروز خسارت اگر در مورد نحوه اعلام خسارت سؤالی بود می‌توان با شماره کارشناس خسارت که روی بیمه‌نامه درج شده است تماس گرفت.

البته دریافت خسارات جزئی مانند شکستن شیشه، میخ‌کشی بر بدنه، ریختن مایعات شیمیایی و یا سرقت‌های جزئی مستلزم خرید پوشش‌های اضافی و به‌صورت جداگانه هستند و درصورتی‌که این پوشش‌ها تهیه نشده باشند مشمول خسارت بیمه بدنه نخواهند شد.

خسارت بیمه بدنه بدون کروکی چگونه است؟

خسارت بیمه بدنه بدون کروکی چگونه است؟

در هر بار خرید بیمه بدنه تنها یک‌بار می‌توان از دریافت خسارت بدون کروکی استفاده کرد. این مورد زمانی کاربرد دارد که شخص به هر دلیلی نتوانسته باشد گزارش پلیس را تهیه کند. در این حالت باید به مراکز خسارت مراجعه کرد تا خودرو مورد کارشناسی قرار بگیرد. البته سقف خسارت بیمه بدنه بدون کروکی نیز محدود است.

در مدت اعتبار بیمه‌نامه بدنه تنها یک بار می‌توان بدون کروکی خسارت دریافت کرد.

در مواردی ممکن است بتوان کروکی را بعد از بروز خسارت تهیه کرد. در این صورت نیز باید با توجه به شرایط با کارشناس خسارت که شماره آن روی بیمه‌نامه درج شده است تماس و راهنمایی گرفت.

آیا خسارت دریافتی از شرکت‌های مختلف یکسان است؟

قیمت بیمه بدنه برای هر خودرو با توجه به نوع خودرو، پوشش‌های درخواستی و تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه محاسبه می‌شود. همچنین شرکت‌های بیمه معمولاً بیمه بدنه را به همراه تخفیف‌های مختلفی ارایه می‌دهند که باعث می‌شود قیمت بیمه بدنه به میزان چشم‌گیری کاهش یابد. برای مثال بیمه بدنه پارسیان علاوه بر تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه، تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث در نظر می‌گیرد؛ یعنی در صورتی که تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث داشته باشید هنگام خرید بیمه بدنه از تخفیف بهره‌مند می‌شوید. تخفیف بیمه بدنه خودرو صفر بیمه ایران نوع دیگری از تخفیف بیمه بدنه است که بیمه ایران برای خودروهای صفر کیلومتر در نظر می‌گیرد.

بنابراین نرخ بیمه بدنه در شرکت‌های مختلف بیمه می‌تواند تا چند صد هزار تومان تفاوت داشته باشد. با توجه به این موضوع انتخاب شرکت مناسب بیمه بسیار اهمیت پیدا می‌کند. برای انتخاب مناسب نیاز به ابزار مقایسه است. متأسفانه به دلیل پراکنده بودن اطلاعات و آمار، دسترسی به چنین اطلاعاتی یا ممکن نیست یا نیازمند صرف هزینه و زمان زیادی است.

بیمه‌گزار موظف است طی حداکثر 5 روز بعد از رخ دادن حادثه به مراکز خسارت مراجعه کند و خسارت وارد آمده را اعلام کند. درصورتی‌که این زمان طولانی‌تر شود بیمه‌گزار باید فرآیندی پیچیده‌ را طی کند و برای دریافت خسارت بیمه بدنه خود به شورای حل اختلاف مراجعه کند.

خرید آنلاین بیمه

در حال حاضر سامانه بیمیتو امکان خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه عمر و درمان تکمیلی را فراهم کرده است طوری که افراد می‌توانند قیمت و شرایط بیمه را بین شرکت‌های مختلف مانند بیمه ایران، بیمه آسیا، بیمه سامان، بیمه پاسارگاد و سایر شرکت‌ها مقایسه کنند و بیمه مناسب خود را سفارش دهند. همچنین با استفاده از بیمیتو می‌توان استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی را دریافت کرد و برای سفرهای خارجی خود، بیمه مسافرتی تهیه کرد.

بیمیتو امکان خرید آگاهانه انواع بیمه را در کمترین زمان ممکن فراهم کرده است!

103 نظرات

 1. با سلام و تشكر از توضيحات خوبتون
  من يك تصادف داشتم كه مقصر نبودم و سقف بيمه شخص ثالث مقصر هم كفاف هزينه تعميرات رو نميكرد . با توجه به اينكه بيمه بدنه داشتم براي دريافت خسارت مراجعه كردم و عين مطلب شما اعلام شد مقصر حادثه بايد هزينه رو بصورت قسطي به بيمه پرداخت كنه و بيمه با من تسويه كنه متاسفانه مقصر بدليل مشكلات مالي نپذيرفت و داشتن بيمه بدنه با نداشتننش براي من در اين حادثه يكي بود .

  • یعنی هیچ الزامی وجود ندارد که مقصر مجبور به پرداخت خسارت باشد؟ یعنی اگر دلش خواست میدهد نخواست نمیدهد؟ این راهش نیست. احتمالا اشتباه میکنید

   • سلام دوست عزیز. در چنین شرایطی اگر مقصر موافقت نکنه که خسارت رو به صورت اقساطی به بیمه بدنه طرف قرارداد با زیان‌دیده بپردازه فرد زیان‌دیده می‌تونه به شورای حل اختلاف مراجعه کنه که در این صورت مراحل رسیدگی پیچیده‌تر و البته طولانی‌تر می‌شه.

  • با سلام. همین مورد برای من اتفاق افتاد. یعنی طرف مقابل مقصر بود و خسارت وارده به من بیشتر از سقف بیمه نامه طرف مقابل. مراحل زیر را انجام دادم و خسارت را هم گرفتم. کاری هم به موافقت طرف برای پرداخت قسطی ندارد:
   1- در همان ابتدای حادثه در کلانتری، طرف مقابل بصورت کتبی تقصیر را قبول کند و بگوید به کروکی اعتراض ندارد. اصل این نامه که به مهر کلانتری رسیده را داشته باشید. البته اگر در محضر این توافق را امضا کند بسیار بهتر است ( این مورد برای دریافت خسارت از بیمه بدنه لازم و ضروری است)
   2- مراجعه به شورای حل اختلاف و اعلام شکایت
   3- ارجاع شورای حل اختلاف به کارشناس دادگستری برای براورد خسارت ( هزینه 180 با شما)
   4- کارشناس صرفا پیش فاکتور نمایندگی را قبول دارد
   5- ابتدا با طرف مقابل به شرکت بیمه طرف مقابل رفته ( چون شکایت روی پرونده است باید طرف مقابل هم باشد و کوپن کفایت نمی کند) و کارشناس خسارت شما را براورد و از بیمه شخص ثالث طرف پرداخت می شود. وجود برگه قبول کروکی (مورد بند 1) این جا هم الزامی است. یک کپی را هم برای بیمه بدنه نگه دارید
   6- مراجعه به نمایندگی برای دریافت پیش فاکتور کل خسارات و ارائه آن به کارشناس دادگستری ( کارشناس به نمایندگی نامه نوشته و استعلام میکند)
   7- اگر خسارت افت را هم میخواهید باید کارشناس از نمایندگی قیمت ماشین صفر را هم بخواهد و نمایندگی هم به کارشناس اعلام می کند)
   8- مراجعه به کارشناس دادگستری و دریافت صورت تمام خسارات از جمله خسارت افت قیمت
   9 – مراجعه به دادگاه و تنظیم شگایت و درخواست تمام خسارات از جمله هزینه دادرسی ( مثلا برای 20 میلیون خسارت حدودا 700 هزار تمبر باید باطل کنید)- هزینه وکیل – کارشناس – ایاب و ذهاب – پارکینگ – و کل خساراتی که کارشناس در نظر کارشناسی داده است
   10- باید تمبر باطل کرده و منتظر دادگاه باشید. باید نامه قبول کروکی از طرف مقابل هم ضمیمه باشد.دادگاه کل خسارات را به نفع شما حکم میکند.
   11- یک کپی برابر اصل برگه دادخواست دادگاه ( نه شورای حل اختلاف) را از دادگستری بگیرید. یک کپی از کارت ملی طرف مقصر – یک کپی از بیمه نامه شخص ثالث مقصر هم بگیرید
   12- مراجعه به شرکت بیمه بدنه خودتان و در خواست تفاوت خسارت بیمه شخص ثالث طرف و خسارت وارده به خودرو خودتان: بیمه بدنه معمولا فقط مابه التفاوت خسارات را میدهد. یعنی باید کپی چکی که از بیمه شخص ثالث گرفته اید را هم ارائه دهید. معمولا افت قیمت را نمی دهد مگر این که در پوششهای بیمه بدنه خودتان امده باشد. و باید شما از دادگاه حکم را که گرفتید بروید اجرای احکام.
   در کل خیلی دردسر دارد. اگر می بینید تا 2-3 میلیون تومان خسارت شما بیشتر از سقف بیمه طرف است بیخیال شوید

   • موارد اعلامي صحيح بوده فقط دو نكته بايد در نظر گرفته شود تا هنگام سير مراحل قانوني به چالش بر نخوريد.
    اول اينكه قبل از دريافت خسارت از محل بيمه شخص ثالث مقصر حادثه حتما شكايت خود را نزد مرجع قضاي به ثبت برسانيد.
    دوم اينكه هنگام دريافت چك و يا رسيد پرداخت از بيمه شخص ثالث بيمه يه فرم به شما ميدهد و در ان قيد ميكنند كه شما تمامي وجه مورد خسارت را دريافت كرده ايد و نسبت به شكايت به مرجع ديگر حق شكايت از بيمه و شخص مقصر حادثه را نداريد. در صورت كه مقصر استناد به اين رضايت نامه غیر رسمي بكند پرونده شما دچار چالشي جدي ميشود.
    راهكار: حتما در برگه تعهد با خط خود قيد نماييد اين مبلغ بخشي از خسارت وارده به بنده در تصادف موصوف بوده و نسبت به اين وجه متن فوق مورد پذيرش بنده ميباشد.

 2. متاسفانه اطلاعات بیمه ای عموم مردم بسیار کم است علی رغم اینکه اکثر مردم خودرو دارند و بیمه نامه دارند ولی از اینکه چه مزیت هایی دارد بی خبرند بسیار ممنون ار ترویج اطلاعات بیمه ای شما

  • سلام
   کاملاً درست می‌فرمایید. کمبود آگاهی در بین مردم در مورد بیمه موج می‌زنه. اساساً بیمیتو هم به همین علت شکل گرفته تا با ارائه اطلاعات مختلف در مورد بیمه‌ها، به صنعت بیمه کشور شفافیت بیشتری بده و موجب خرید آگاهانه‌تری توسط مردم بشه.

 3. سلام ، حدود 3 روز قبل تو مسیر شهرستان از شانس بد ، تخته نئوپانی که روی جاده قرار داشت بوسیله باد ناشی از حرکت ماشین جلویی به هوا رفت و صاف خورد جلو ماشین من . این قطعه بین سپر جلو و جاده گیر کرد و رادیات رو دفرمه و سوراخ کرد و سپر و متعلقات رو هم شکست . به ذهنم نرسید که به پلیس زنگ بزنم به نظر شما الان تهران ببرم بیمه گزارش پلیس رو می خواد ؟ ماشین بیمه بدنه و مدل 96 هست . اینکه بگم معلوم نیست باد از کجا این قطعه رو آورده یا اینکه واقعیت رو بگم که بوسیله باد ناشی از حرکت ماشین جلویی به ماشینم خورده فرقی می کنه ؟

 4. یک سئوال دیگه هم دارم . چون گزارش پلیس و کروکی ندارم به نظر شما بیمه قبول میکنه بهشون پیشنهاد بدم ماشین رو ببرم نمایندگی مجاز و تعمیرات رو انجام بدم پولش رو هم پرداخت کنم و بعد فاکتور رو بیارم از بیمه بگیرم ؟

 5. سلام / در منطه کوهستانی بر اثر ریزش کوه بر اثر حوادث طبیعی اگر سنگی به ماشین برخورد کندو باعث گردد خسارات به ماشین بیمه بدنه دار وارد شود و کروکی هم نداشنه باشد آیا به دارنده ماشین بیمه بدنه تعلق می گیرد. 0 ماشین هم بیمه بذنه هست )

  • با عرض سلام، دوست عزیز در صورتی که خودرو شما بیمه بدنه داشته باشه و در جاده سنگی به خودروی شما برخورد کنه، جزو پوشش حادثه بیمه بدنه قرار می گیره. در صورتی که سنگ به شیشه خودروی شما برخورد کنه کروکی نیاز نیست در غیر این صورت به کروکی و گزارش پلیس نیاز است.

 6. ممنون از مطلب مفیدتان
  من حدود یک ماه پیش تصادف کردم و بیمه ثالث مقصر حدود 1/3 هزینه ها رو پوشش میده. قصد استفاده از بیمه بدنه خودم رو دارم. کلیه پیگیریها انجام شده و مدارک رو ارائه کردم ولی در انتهای کار و پس از تحویل داغی ها بیمه گر اعلام کرده چون کروکی ارائه شده توافقیست و شورایی نیست و در ذیل آن هم ذکر شده که راننده مقصر متعهد میشه که این مابالتفاوت را پرداخت کنه. شما نمی تونید از بیمه بدنه تون استفاده کنید. و بنده رو ارجاع دادن به حل اختلاف برای تغییر کروکی.

  • سلام، ممنون از نظر خوبتون
   دوست عزیز شما مشکلتون رو می تونید از طریق شورای حل اختلاف واقع در تقاطع خیابان شریعتی و اتوبان همت، میدان کتابی پیگیری کنید. این شورا غالبا به مسائل این چنینی رسیدگی می کنه

 7. سلام عليكم
  بنده امروز تصادف كردم و مقصر هم خودم بودم ولي به پلیس اطلاع ندادم چون ماشین طرف مقابل آسیبی ندیدو فقط گلگیر ماشینم داغون شد. ماشينم بيمه بدنه داره به نظرتون گزارش پلیس لازمه؟ در ضمن ماشینم پژو ۴۰۵ است

  • با سلام
   خیر قربان به گزارش پلیس نیازی نیست چون حتی اگر شما با دیوار تصادف کنید می تونید خسارت وارد شده به ماشینتون از بیمه بدنه بگیرید

 8. سلام بنده یک سوال دارم.به فرض یک خودرو گران قیمت دارای بیمه بدنه به خودرو ارزون قیمت تصادف کنه و مقصر تصادف خودرو ارزان قیمت باشه و خسارت وارد شده به خودرو گران قیمت بالاتر از پوشش مالی خودرو مقصر باشه.فرض میگیریم خودرو مقصر خسارت کم دیده باشه.سوال اینجاس در این حالت میشه خودرو زیان دیدن و گران قیمت مقصر حادثه اعلام کنیم که از بیمه شخص ثالث برای خسارت ناچیز خودرو ارزان استفاده کنیم و بیمه بدنه واس خودرو گران قیمت؟

  • سلام
   دوست عزیز این کار خلاف مقررات تلقی میشه و قاعدتا خودروی مقصر باید از بیمه خودش برای جبران خسارت استفاده کنه

 9. اگر ماشینی تحت پوشش کامل بیمه بدنه بود و حتی سرقت لوازم نظیر چرخ و زاپاس و ضبط صوت، اگر یکی از چرخهای ماشین یا زاپاس ماشین سرقت رفت برای دریافت خسارت باید چکار کرد؟ ابتدا باید به پلیس اعلام کرد یا مستقیما با بیمه تماس بگیریم.

  • سلام
   دوست عزیز ترجیحا گزارش پلیس داشته باشید و سریعا با گزارش پلیس به مراکز دریافت خسارت بیمه بدنه مراجعه کنید

 10. سلام
  بببخشید من روز شنبه 16 دی ماه لبه پایین ماشین رو به جدول پمپ بنزین مالیدم. می تونم از بیمه بدنه استفاده کنم؟ و اینکه چطوری باید اقدام کنم؟

  • سلام
   بله می تونین استفاده کنین فقط هر چه زودتر اقدام کنین چون معمولا شرکت های بیمه تا نهایت 5 روز بعد از خسارت، قبول مسئولیت می کنن

  • خسارت های جزئی و مختصر ارزششو نداره
   چون هم شما تخفیف بیمه بدنه تونو از دست میدین و هم از نظر شرکت بیمه به عنوان یک راننده با ریسک بالا شناخته میشین
   بنابراین بهتره برای خسارت های سنگین از بیمه بدنه استفاده بشه

 11. با سلام، اگر راننده ی خودروی گرون قیمت مثل پرادو، با خودروی ارزون قیمت مثل 405 تصادف کنه و 405 هم مقصر باشه و سقف بیمه اش هم کمتر از خسارت وارده باشه، و مابه التفاوت اون هم چیزی در حدود 15 میلیون باشه، طبق قوانین اون مقدار رو بیمه بدنه خودروی زیان دیده میده، حال اگه خودروی گرون بیمه بدنه نداشته باشه چی؟
  شما توی قسمت 2 نوشتین «در صورتی‌که خسارت وارد شده به خودروی زیان‌دیده بیشتر از پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر باشد و خودروی زیان‌دیده بیمه بدنه نداشته باشد برای دریافت باقی خسارت باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنند.»
  میخوام بدونم پرونده های قبلی چه رایی صادر کردن؟ یا شورا چه نظری میده؟ و شورا در نهایت ممکنه به نفع زیان دیده حکم بده یا به نفع مقصر؟ در کل تجربه چی رو نشون میده و روی کاغذ چه نظری میشه داد؟

 12. سلام
  عذر میخواهم من ۹۶/۱۲/۲۲ماشین‌نویسی بیمه بدنه کردم و صبح ۱۲/۲۴ یعنی ۲روز بعد یک لحظه موبایلم زنگ زد و از دستم افتاد تا اونو برداشتم چرخ جلو زد به نوک جدول بلوار و در اداره چرخ عقب هم خورد به همان جدول نوک تیز و لاسیکم ترکید و رینگ عقب کاملا دفرمه شد و انکار هر دو چرخه در طرفراننده اصلا کج شد که خیابان خلوت بود کنار زدم و لاستیک زاپاس را انداختم و حدودا پانصد متر رفتم دیدم ماشین تعادل اولیه رو ندارن تا اینکه رسیدم خودنه و بعد از بررسی دقیق تر در پارکینگ متوجه شدم هر دو چرخه کج شده و هر دو رینگ غیر قابل استفاده

  از دوستان سوالم اینه بچه جی کردم با پلیس تماس نگرفتم و مطالعه حدودا ۵ یا ۶ میلیون تومان است آیا بدون کروکی از بیمه بدنه ام میتوانم استفاده کنم و اگر پاسخ نه است باید چکار کنم
  ممنون میشم پاسخ را بدهید. ارادتمند شما حسن

  • سلام
   در طول مدت قرارداد خود یک بار می توانید از بیمه بدنه تان بدون کروکی استفاده کنید
   اسم شرکت بیمه تون رو بفرمایید تا راهنماییتون کنیم که با این شرایط آیا می تونید خسارت بگیرید یا خیر

 13. سلام
  من خودروی تیبا مدل 96 دارم که بخاطر برخورد به دیوار در دو مورد حدود 300هزار تومان خرج صافکاری ماشین شد. آیا می توانم از بیمه بدنه بیمه ایران استفاده کنم یا خیر؟اصلا ارزشش را دارد؟

 14. سلام مفيد بود به شرط عمل به آن
  خودروي من با شي ثابت برخورد كرده و زير ماشين آسيب ديده است با توجه به خسارت جزيي آيا بدون كروكي و با گزارش پليس 110 مشمول دريافت خسارت بيمه بدنه مي شوم با تشكر علي وطني پور

 15. با سلام
  من امروز تو اتوبان همت زدم پشت یه 206 خودرو طرف چون اسیبی ندیده بود رفت
  و من متاسفانه ماشینم از جلو خسارت دید و گزارش کلانتری هم گرفتم
  ایا میتونم خسارت رو از بیمه بگیرم؟ بیمه بدنه ایران دارم
  ماشینم کاپوتش جم شد سپر شکته جفت چراغا . جلو پنجره و رادیات کولر و اینکه ایربگ ماشینم هم بیرون زد

  • سلام
   بله می تونید از بیمه بدنه اقدام به دریافت خسارت کنید
   فقط زود اقدام کنید نباید 5 روز بیشتر وقفه بیفته بین حادثه و اعلام به بیمه

 16. سلام … مشکل من این است که وقتی از یک کوچه باریک می خواستم عبور کنم ناگهان یک تاکسی از روبروی وارد کوچه شده و برای اینکه من به تاکسی برخورد نکنم به ناچار به سمت راست کشیدم ولی متوجه نشدم که از درب عقب تا گلگیر به نزدیک دیوار بوده و برخورد اون ناحیه ماشین با دیوار باعث صدمه و هزینه بالایی شده و کلا از روند بیمه بدن(تماس با پلیس) خبر نداشتم . در ضمن گواهینامه ام رو هم دو ماهه گرفتم … زمان حادثه : روز سه شنبه 5/04/97 ساعت 19:45 بیمه بدنه : ایران

  • سلام مدارک لازم را به مرکز پرداخت خسارت بیمه ایران ببرید و شرایط پیش آمده را توضیح دهید تا بتوانید خسارت وارد شه را دریافت کنید

 17. با سلام
  ماشین بنده قیمتی که بیمه شده ۹۶ میلیون بوده
  تو این شرایط قیمت خودرو حدود ۱۶ تومن هست
  الان یه تصادف کردم
  الحاقیه ای برای این تغییر قیمت بازار نگرفتم
  آیا باید میگرفتم؟ و آیا این موضوع باعث میشه که خسارت کمتری بیمه بهم بده ؟

 18. سلام ی خودروخارجی داشتم به سرقت رفت وپاسگاه ماشینو سوخته پیدا کرد واز بین رفت حدود یک سال سه ماه پرونده کامل کردم وبعد از منو سر کار گذاشتن گفتن پرداخت نمیشه چکار کنم که حقم بگیرم ممنون میشم

 19. باسلام من قسطه بیمه بدنه ماشینم چهارروزعقب افتاده بیمه گرمیگوید شما الان بیمت باطل است آیا درسته ایا باطل میشه

 20. سلام ماشين راقسطي خريدم وسند ماشين ٦ دانگ به نامم نيست
  چه جوري ماشينم رو بيمه بدنه كنم
  بعد از بيمه كردن در دريافت خسارت مشكل نخواهم داشت؟؟؟

 21. باسلام ممنون از مطالب مفیدتون…حدود چند ماه پیش هنگامی ک ماشین من ایستاده و در پارک بود از عقب دچار اصابت ی ماشین دگ شد (کل عقب و صندوق عقب و تاحدودی جلوی ماشین)اسیب دید که افسر اومد کروکی کشیدن و..متاسفانه سقف بیمه ثالث مقصر کفاف کل مبلع خسارت رو نداد(کل خسارت ۹میلیون بود).منم طبق نطر کارشناس دادگستری میزان افت و خسارت رو برای بیمه بدنم(ایران) اوردم و ما به التفاوت اون فاکتوری ک برای خسارت از صافکاری گرفتم رو بیمه بدنه خودم ب حسابم ریخت(یعنی حدود ۳ میلیون).الان با توجه ب نوسان قیمت ها و شرایط اقتصادی بازار صافکار ماشین مبلع ۳ میلیون تومن بالاتر از فاکتور قبلیش داده و حرفش هم همینه ک میگه اونموقع جنس توی بازار نبود الان قیمتها اینجوری شده ‌….میخواستم بدونم راهی هست ک اون مبلغ بالابود رو از بیمه خودم بگیرم؟؟؟از طرفی وقتی رفتم پیش کارشناس دادگستری و گفتم خسارتش بیشتر شده قبول کرد ک مجدد دادخواست بدم ولی بیمه بدنم میگ درخواست مجدد برای ما فایده نداره و پولی ب شما نمیدیم ایا واقعا درسته؟
  ممنون از راهنمایی های مفیدتون

  • سلام
   بله جوابی که مرکز پرداخت خسارت بهتون دادن همون طبق مصوبه بیمه اجرا میشه و متاسفانه چیزی بیشتر بهتون تعلق نمی گیره

 22. سلام من یه تصادف کردم امروز ماشینم خسارت دیده مقصرم خودم بودم دیگ ب افسر زنگ نزدم.بیمم ایران هست.نداشتن کروکی مشکلی داره برای دریافت بیمه بدنه

  • سلام
   هر شرکت بیمه قاعده خودش رو داره و از یه حدی خسارت کمتر باشه بدون کروکی و گزارش پلیس هم خسارت شما رو پرداخت می کنه
   به مرکز پرداخت خسارت بیمه ایران مراجعه کنید اونجا تشخیص میدن که خسارت بهتون تعلق می گیره یا نه
   فقط زود مراجعه کنید چون تا یه مدت مشخصی بعد از تصادف بهتون خسارت میدن و بعدش مسئولیتی در قبالش ندارن

 23. سلام.روزتون بخیر
  ماشین من رو ده روز پیش دزدیدند.و از زمان اعلام به شرکت بیمه ده روز گذشته.برای استفاده از بدنه بیمه چی کار باید بکنم؟

 24. سلام . بنده دیروز تصادف کردم و متاسفانه مقصر بودم . ماشینم بیمه بدنه داره . سوالی که دارم اینه آیا علاوه بر خسارت ماشین افت قیمت رو هم میشه از بیمه بدنه گرفت؟ آخه شنیدم و دیدم که چند نفری این کا رو کردن و افت قیمت گرفتن . ماشینمم مدل 97 هست در حد صفر . ممنون میشم راهنمایی کنید .

 25. درمورد استفاده از پوشش ریکاوری در بیمه بدنه خودرو مستند حرفتون چیه اینکه میگید تخفیف بیمه باطل نمیشه؟
  ماده قانونیشو بفرمایید ممنون میشم.چون بیمه ها قبول نمیکنن

 26. سلام و عرض خسته نباشید خدمت مدیرسایت.خودروی بنده 6 ماه قبل سرقت شد واز اگاهی زنگ زدن و گفتن فقط بدنه خالی ماشین پیدا شده و حتی شماره موتور و شماره شاسی اونم بریده شده بود و فقط ی سینی پلاک رو ماشین گذاشته بودن کارشناس های بیمه هم نمیتونن اصالت خودرو را تایید کنن و ششماهه که از این قضیه میگذره و هیچ جواب درستی ب من نمیدن خودروی من 3 ماه پیش صد میلیون بوده ولی الان شده 150 میلیون و بیمه بدنه من تا سقف نودمیلیون هست حالا نمیدونم باید به کجا شکایت کمم شما راه حلی رو شما پیشنهاد میدید با توجه به اینکه همه ی مدارکم هم از قبیل صورتجلسه کلانتری و نامه اگاهی و اعلام به بیمه و همچنین تحقیقات محلی هم صورت گرفته و تمام نامه ها رو کپی برابر اصل تحویل دادم

 27. سلام و وقت بخیر – ضمن تشکر از مطالب خوبتون و همچنین پاسخگویی به مشکلات در بخش دیدگاهها؛
  ماشین من 206 مدل 85 هست که با سقف مبلغ 32 میلیون تومان (قبل از افزایش قیمتها) بیمه بدنه دارد. چند روز پیش متاسفانه بدلیل بی‌احتیاطی خودم بدون برخورد به خودروی دیگری واژگون شد و یک دور کامل چرخید و تقریبا کل بدنه و چهار چرخ و باتری و … تخریب شد. کروکی و بیمه نامه‌ام تکمیل هستند و کارشناس بیمه هم بازدید کرده است. کارشناس شفاها اعلام کرد که حدود 17 م تومن خواهد نوشت که خیلی مبلغ پایینی هست و حتی کفاف 50درصد هزینه ها رو هم نمیکنه. چون باید اتاق تعویض بشه. لطفا بفرمائید من چجوری میتونم با کارشناس صحبت و متقاعدشون کنم که بیشتر بنویسن و اینکه در صورتی که مبلغ پایین نوشته شود آیا امکان اعتراض به نظر ایشون وجود دارد یا خیر؟

  • سلام
   باید قبل از بروز حادثه برای بیمه بدنه ماشینتون الحاقیه افزایش قیمت می گرفتین. الان بیمه تا همون سقف بیمه نامتون خسارت پرداخت می کنه

 28. سلام . خسته نباشین
  خودروی من پارک شده بود و اومدم دیدم گلگیر جلو رو زدند و متواری شدند چون خسارت شدید نبوده (در حدود 500 هزار تومن) و روز تعطیل هست . خودرو رو جابجا کردم و دارم استفاده میکنم. تو متن نوشتین برا دریافت خسارت خودرو رو جابجا نکنین. الان مشکلی برا من تو نحوه دریافت خسارت پیش میاد؟؟؟
  ممنون

 29. سلام وقت بخیر ماشین من پارک بوده ونمای ساختمان یکی از همسایگان متاسفانه سقوط کرد روی ماشین بنده وسقف ماشین وشیشه جلو کاملا شکست من مشمول بیمه بدنه میشم یا خیر ممنون ازراهنمائی تون

  • سلام
   شرایط پرداخت خسارت در این نوع موارد بین شرکت‌های بیمه کمی متفاوته اما به احتمال زیاد خسارت به شما پرداخت می‌شه بهتره پیگیر باشید.

 30. باسلام- دو.روز گذشته بیمه بدنه خریداری کردم و بیمه من یک برگ الحاقیه داشت که بعدا ارسال شد برای انجام صدور بیمه نامه چندین تماس داشتم که گفته می‌شد که واحد مربوطه الان با شما تماس می‌گیرد ولی خبری نمیشد تا دوباره خودم تماس میگرفنم و دوباره پاسخ همان بود ودر مورد اینکه ایراد و مشکل عدم صدور بیمه نامه چیست اطلاعی داده نمیشد و فقط گفته می‌شد در حال بررسی می‌باشد لطف بفرمایید هر گونه مشکل و ایراد را به شخص متقاضی اطلاع دهید تا مطلع باشد- کار آنلاین شرکت بجهت سریع و صرفه جویی در زمان است نه اینکه بعداز پرداخت هزینه و ارسال مدارک خواسته شده جوابی داده نشود لطف بفرمایید پیگیر موارد و انجام امور متقاضی باشید تا اطمینان در خرید از شرکت را بیشتر کنید باسپاس

  • سلام
   متاسفیم از مشکلی که به وجود اومده و ممنونیم بابت اینکه تجربه خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتین. حتماً پیشنهاد شما رو مد نظر قرار می‌دیم و تلاش می‌کنیم تا با رفع هر مشکلی، تجربه خرید خوشایندی رو به مخاطبمون ارایه کنیم.
   ممنون از لطف شما

 31. با سلام و خسته نباشید من هفته پیش پراید مدل ۹۹ خریدم و تازه مراحل تعویض پلاک و تموم کردم و هنوز برای سند اقدام نکرده بودم که با ۲۰۶ تصادف کردم مقصر حادثه من بودم.در پشتی ۲۰۶ آسیب زیادی دیده و نیاز به تعویض داره.به نظرتون در این شرایط استفاده از بیمه بدنه درسته یا نه؟و اینکه چه مراحلی رو باید طی کنم؟اول حتما باید سند بزنم؟

  • سلام من ۳ ماه پیش تصادف کردم و مقصر تعهد مالی بیمش ۹ میلیون بود و من ۴۸ میلیون خسارت دیدم بیمه ثالث مقصر ۹ میلیون داد و من رفتم از بیمه بدنم استفاده کنم و بیمه بدنه چون الحاقیه نزده بودم و قیمت ماشین من ۶۰۰ میلیون ۲۰۰ میلیون بیمه کردم گفت با کسر فرانشیز واون ۹ میلیون که ازثالث گرفتی کلن ۱۱میلیون تعلق میگیره سوال من اینه آیا دریافتی ازثالث از دریافتی از بیمه بدنه کم میشود وچرا این ۹ میلیون یک بار از ۴۸ میلیون کم میشود و یکبار از ۱۱ میلیون و الان ۲ میلیون به من دادن جمع دریافتی من ۱۱ میلیون شده

   • من بیمه ایران شعبه بعثت ترمینال جنوب مراجعه کردم وخیلی منو اذیت و سردرگم کردن و خیلی برخورد بدی داشتن الان ۴ ماهه منو میپیچونند وجواب درست به من نمیدن

   • کیومرث عزیز سلام،
    پرداخت خسارت شما تا سقف خسارت خودروهای متعارف به طور کل بر عهده راننده مقصر هست. بیمه بدنه باقی مانده خسارت که در توان راننده مقصر نبوده را به شما پرداخت می‌کند. با توجه به این که قیمت ماشین رو ۲۰۰ میلیون بیمه کردید، خسارت هم به نسبت همان ارزش ماشین محاسبه شده است.

   • سلام علیکم بیمه بدنه ماشين از ساعتی که بیمه میکنین شروع میشه یا نه مثلان من اگر یک ساعت بعد از اینکه که بیمه بدنه کردم تصادف کنم بیمه شامل میشه یا نه لطفا جواب مرا بدید

    • با سلام.
     تاریخ و ساعت دقیق شروع بیمه توی بیمه نامتون نوشته شده. بلافاصله بعد از زمان شروع بیمه نامه، ماشین شما تحت پوشش بیمه بدنه قرار میگیره

 32. یک خودروی پراید داشتم بیمه بدنه معلم بودم ابتدای سال یک تصادف کردم که مقصر بودم و بیمه مبلغ درستی پرداخت نکرد من هم از طریق شورای خل اختلاف اقدام نکردم متاسفانه دوباره بعد از چند ماه یک تصادفی کردم و دوباره مقصر بودم و باز بیمه حدود ۴۰ درصد خسارت میخوان پرداخت کنند بنطرتان از بیمه شکایت کنم؟

  • با سلام.
   بهتره که اول با یک مشاور حقوقی مشورت کنید تا مطمئن بشید که حق با شماست و شرکت بیمه در پرداخت خسارت کوتاهی کرده.
   در صورت اطمینان میتونید شکایت و پیگیری کنید

 33. سلام من ماشینم سمند سورن کنار خیابن پارک بودم به همراه سرگرد نیروی انتظامی و کارشناس اداره ثبت پرایدی از عقب به شدت به لاستیک من زد و فقط سپر کمی خط افتاد و در لحظه اول انگار ماشین چیزیش نشده بود اما بعد متوجه شدم که محور عقب ماشین آسیب جدی دیده و نزدیک ۱۵ میلیون هزینش میشه کروکی نداریم چون زنگ نزدیم به مامور طرف هم ماشین خودش رو برده تعمییر کرده اما من نه . ماموری که با من بوده صورت جلسه نوشته واسم بیمه هردو ماهم بیمه دانا هستش . الان ۳ روز گذشته و متاسفانه به تعطیلی عید هم خوردیم تا ۵ الان من باید چکار کنم وقتی خود بیمه کسی نیست پاسخگو باشه طرف هم اقرار کرده که مقصر هست

 34. سلام
  وقت بخیر
  ماشین ما رو دو مرتبه داخل کوچه آتیش زدند دفعه اول بیمه هزینه رو داد اما دفعه دوم گفت چون مجدد این اتفاق افتاده قطعا دشمنیه و بیمه چیزی به شما نمیده مگر این که از یک نفر شاکی باشید و شکایت کنید. خواستم ببینم این ادعای بیمه که میگه (فلان اتفاق از روی دشمنی بوده و بیمه زیر بار پرداخت نمیره) درست هست یا نه!؟ و این که ما واقعا خبر نداریم که چه کسی این کار رو کرده که بخوایم ازش شکایت کنیم!!

  • با سلام.
   هر شرکت بیمه وکلایی داره که پرونده های این چنینی رو بر اساس قوانین بررسی میکنن. چون دو حادثه عینا برای شما تکرار شده، برای شرکت بیمه شک برانگیز بوده و جوابی که به شما دادن، عجیب و خلاف عرف بیمه نیست.
   بهتره با یه مشاور حقوقی صحبت کنین تا راهنماییتون کنن

 35. سلام.
  خواهشمندم یه راهنمایی کنید
  من داشتم رانندگی میکردم که حواسم پرت شد و زدم به جدول
  دو تا از لاستیک هام همراه با رینگ نابود شدن
  منم لاستیک ها رو عوض کردم و برگشتم خانه
  بعد یادم اومد بیمه بدنه هستم ،سریع به محل تصادف برگشتم ولی لاستیک های پاره اونجا نبودن
  حالا آیا راهی هست من بتونم از بیمه استفاده کنم آخه علاوه بر لاستیک و رینگ جلوبندی ماشین هم داغون شده
  خواهش میکنم راهنمایی کنید

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید