حتماً با نام بیمه تامین اجتماعی آشنا هستید و یا شاید شما و خانواده‌تان هم تحت پوشش این سازمان باشید. سازمان بیمه تامین اجتماعی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بیمه در کشور است که بیشترین جمعیت بیمه‌شدگان را به خود اختصاص داده است. این بیمه نقش مهمی در ارایه خدمات بیمه‌ای به بیمه‌شده و افراد تحت سرپرستی او دارد و همچنین در ارایه خدمات پزشکی نیز دارندگان دفترچه بیمه تامین اجتماعی از خدمات پزشکی و درمانی با هزینه‌های بسیار پایین‌تری استفاده می‌کنند. یکی از مسائلی که برای بیمه‌شده مطرح است میزان درصد بیمه تامین اجتماعی و حق بیمه‌های پرداختی است. مقدار درصد بیمه تامین اجتماعی که توسط بیمه‌شده باید پرداخت شود با توجه به شغل و نوع بیمه متفاوت است. برای شرح این موضوع بهتر است بیمه تامین اجتماعی را شرح دهیم.


مطلب مرتبط: بیمه تامین اجتماعی چیست؟


سازوکار بیمه تامین اجتماعی

سازوکار بیمه تامین اجتماعی

با تصویب نخستین قانون کار در سال 1325 و به دنبال آن تأسیس وزارت کار، حمایت از حقوق کارگران شکلی جدی به خود گرفت و در نهایت منجر به تأسیس سازمان بیمه تأمین اجتماعی در سال 1342 شد. تأمین اجتماعی بیمه‌ای است که از کارگران و به طور کلی کارکنان محیط‌های کاری مانند کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و… حمایت می‌کند. بیمه تامین اجتماعی با دریافت 30% از حقوق بیمه‌شده، شرایطی را فراهم می‌کند تا بیمه‌شده بعد از پایان کار و در دوران بازنشستگی، حقوق دریافت کند. همچنین این سازمان با صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی به بیمه‌شده و افراد تحت سرپرستی وی، به او در استفاده از خدمات درمانی با هزینه اندک کمک می‌کند. در ضمن باید گفت که از 30% حق بیمه پرداختی تنها 7% را بیمه‌شده پرداخت می‌کند و پرداخت 23% باقی‌مانده به عهده کارفرما است. اما چند درصد بیمه تامین اجتماعی صرف امور پزشکی و چند درصد صرف امور بیمه‌ای می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال هم باید گفت 9 درصد بیمه تامین اجتماعی از حق بیمه‌های دریافتی صرف امور درمان، 3 درصد صرف بیمه بیکاری و باقی‌مانده آن صرف امور بیمه‌ای می‌شود.

بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌گزار استفاده از خدمات درمانی، بیمه بیکاری و مستمری بازنشستگی را فراهم می‌کند.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی


میزان درصد بیمه تامین اجتماعی برای مشاغل مختلف

میزان درصد بیمه تامین اجتماعی برای مشاغل مختلف

آنچه در قسمت قبل درباره درصد بیمه تامین اجتماعی گفتیم مربوط به بیمه‌شدگان اجباری تامین اجتماعی است و این میزان برای بیمه‌شدگان اختیاری و مشاغل مختلف متفاوت است. طبق آخرین فهرستی که بیمه تامین اجتماعی در این مورد ارایه کرده است، نحوه پرداخت درصد حق بیمه تامین اجتماعی که از سوی بیمه‌شده و دولت پرداخت شده است به شرح زیر است.

بیمه‌شدگان مشاغل آزاد سه دسته هستند که حق بیمه‌های پرداختی آنان متفاوت است:

  • مشاغل آزاد دسته اول باید 12 درصد بیمه تامین اجتماعی را پرداخت کنند و 2 درصد نیز توسط دولت پرداخت می‌شود. این گروه به طور کلی 14 درصد حق بیمه می‌پردازند.
  • مشاغل آزاد دسته دوم باید 14 درصد بیمه تامین اجتماعی را پرداخت کنند و 2 درصد باقی‌مانده توسط دولت پرداخت می‌شود. مجموع پرداختی در این گروه 16 درصد است.
  • مشاغل آزاد دسته سوم باید 18 درصد از حق بیمه تامین اجتماعی را پرداخت کنند و 2 درصد نیز توسط دولت پرداخت می‌شود تا در مجموع 20 درصد حق بیمه پرداخت شده باشد.

مشاغل آزاد میزان حقوق مشخصی ندارند و به انتخاب خود می‌توانند 14، 16 و یا 20درصد از درآمد ماهانه خود را به عنوان حق بیمه پرداخت کنند.

بیمه‌شدگان اختیاری باید 26 درصد حق بیمه تامین اجتماعی پرداخت کنند که پرداخت همه آن به عهده بیمه‌شده است.

بیمه‌شدگان کارگران ساختمانی نیز دارای سه درجه‌بندی هستند که بر اساس آن درصد بیمه تامین اجتماعی متفاوتی را پرداخت خواهند کرد. این سه سطح به شرح زیر هستند:

  • کارگران ساختمانی دسته اول تنها 1 درصد بیمه تامین اجتماعی را پرداخت می‌کنند و 20 درصد را دولت می‌پردازد. دسته اول در مجموع 21 درصد حق بیمه پرداخت می‌کند.
  • کارگران ساختمانی دسته دوم 2 درصد بیمه تامین اجتماعی را می‌پردازند و 20 درصد باقی‌مانده حق بیمه را دولت پرداخت می‌کند. این دسته مجموعاً 22 درصد حق بیمه پرداخت خواهد کرد.
  • کارگران ساختمانی دسته سوم 3 درصد بیمه تامین اجتماعی را پرداخت می‌کنند و 20 درصد را نیز دولت پرداخت می‌کند تا در مجموع به میزان 23 درصد حق بیمه پرداخت شود.

رانندگان درون شهری به همراه رانندگان برون شهری اتوبوس، مینی‌بوس، کامیون و سواری به میزان 13/5 درصد بیمه تامین اجتماعی را پرداخت می‌کنند و 13/5 درصد دیگر را دولت می‌پردازد.

هنرمندان و نویسندگان باید 8 درصد بیمه تامین اجتماعی را بپردازند و 10 درصد دیگر را دولت پرداخت می‌کند. کل حق بیمه پرداختی برای این گروه 18 درصد است.

قالی‌بافان نیز به میزان 7 درصد بیمه تامین اجتماعی را باید پرداخت کنند و 20 درصد باقی‌مانده را دولت می‌پردازد.

سهم مداحان و خادمان مساجد پرداخت 7 درصد بیمه تامین اجتماعی است و 20 درصد را بنیاد دعبل در خصوص مداحان و کارفرما در مورد خادمان پرداخت می‌کند.

نمایندگی‌های بیمه، بسیجیان، نظام‌پزشکی، نظام‌مهندسی و کارفرمایی هر کدام باید 27 درصد حق بیمه تامین اجتماعی بپردازند.

کمیته امداد دارای سه زیرشاخه است که هر کدام باید به ترتیب 14، 16 و 20 درصد بیمه تامین اجتماعی را پرداخت کنند که توسط دستگاه اجرایی انجام می‌شود.

زنان سرپرست خانوار بهزیستی نیز دارای سه زیرشاخه هستند که به ترتیب باید 14، 16 و 20 درصد حق بیمه تامین اجتماعی بپردازند. این حق بیمه‌ها توسط دستگاه اجرایی پرداخت می‌شود.

مددجویان بهزیستی مشمول یارانه بهزیستی هم دارای زیرشاخه‌هایی هستند که باید به ترتیب 14، 16 و 20 درصد بیمه تامین اجتماعی پرداخت کنند. پرداخت حق بیمه این گروه‌ها نیز توسط دستگاه اجرایی انجام می‌شود.

حق بیمه پرداختی زنان سرپرست خانوار بهزیستی، مددجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد توسط دستگاه‌های اجرایی پرداخت می‌شود.

اگر بخواهیم تمامی موارد بالا را در یک قاب ببینید می‌توانید جدول زیر را مشاهده کنید. قابل ذکر است که این اطلاعات مربوط به سال 1396 است.

میزان حق بیمه‌های پرداختی برای بیمه‌شدگان مشاغل مختلف تامین اجتماعی

جدول میزان حق بیمه‌های پرداختی برای بیمه‌شدگان مشاغل مختلف تامین اجتماعی


مطلب مرتبط: انواع خدمات بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده


بیمه تامین اجتماعی در بیمیتو

بیمه تامین اجتماعی در بیمیتو

با استفاده از تکنولوژی‌های روز مانند اینترنت و ورود صنایع مختلف به فضای آنلاین، شاهد شکل جدیدی از خدمات هستیم. صنعت بیمه هم از این فضا به نفع خود استفاده کرده و می‌توانیم ملاحظه کنیم که بسیاری از خدمات به صورت اینترنتی ارایه می‌شود. هم اکنون برخی از خدمات سازمان تامین اجتماعی به صورت غیر حضوری و آنلاین در دسترس متقاضیان است. همچنین شرکت‌هایی مانند بیمیتو نقش بزرگی در خرید آنلاین بیمه و ارایه خدمات بیمه به صورت آنلاین دارند. اگر به سایت بیمیتو مراجعه کنید از قسمت تامین اجتماعی می‌توانید به صورت آنلاین مراحل صدور، تعویض و تمدید دفترچه بیمه خود را انجام دهید و بنا به انتخاب خود آن را در محل کار و یا در محل سکونت خود و یا از نزدیک‌ترین کارگزاری به محل سکونت خود، دریافت کنید. با بیمیتو می‌توانید شرایط و قیمت بیمه‌ای که مد نظر شما است را بین شرکت‌های مختلف بیمه، به وسیله امکان مقایسه ارزیابی کنید و به این ترتیب بهترین بیمه مطابق با نیاز خود را خریداری کنید. با  بیمیتو امکان خرید آنلاین بیمه بدنه ، بیمه شخص ثالث ، بیمه مسافرتی و بیمه عمر وجود دارد و همچنین از بیمه‌های مسئولیت امکان خرید آنلاین بیمه مسئولیت پزشکان در بیمیتو فراهم است. در کنار امکان خرید آنلاین بیمه، بیمه‌گزار می‌تواند استعلام بیمه عمر و یا استعلام بیمه آتش‌‌سوزی را نیز به دست آورد. دریافت استعلام باعث می‌شود که بیمه‌گزار از آخرین نرخ بیمه‌نامه مطلع شده و جدول بیمه عمر را به دست آورد. در جدول بیمه عمر، شرح مالی بیمه عمر به ترتیب در هر سال از بیمه عمر قابل مشاهده است و بیمه‌گزار جزییات مالی بیمه عمر و میزان رشد سرمایه و سود خود را در هر سال و قبل از خرید بیمه مشاهده می‌کند؛ به این ترتیب وی می‌تواند قبل از خرید بیمه‌نامه، تغییرات لازم برای رسیدن به سود بیشتر و یا بهبود کیفیت پوشش‌ها را انجام دهد. بیمیتو به شما کمک می‌کند تا وقت خود را با مراجعه به کارگزاری‌های بیمه تلف نکنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیمه مورد نیاز خود را خریداری کنید. بیمیتو سرویس مدیریت بیمه شما است که با آن تجربه متفاوتی از خرید بیمه را تجربه خواهید کرد.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید