کارکنانی که در محیط‌های کاری مانند کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و… مشغول به کار هستند می‌توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند. بیمه تامین اجتماعی با چتر حمایتی خود از کارکنان و حمایت از حقوق آنان به اقتصاد این افراد و در واقع به اقتصاد کشور کمک می‌کند. کارکنانی که بیمه تامین اجتماعی دریافت می‌کنند در هر زمان که نیاز داشته باشند می‌توانند و باید که به سوابق بیمه‌ای و اطلاعات خود دسترسی داشته باشند. برای همه بیمه‌شدگان به محض صدور بیمه‌نامه، شماره بیمه نیز صادر می‌شود که شناسه‌ای مخصوص به همان شخص بوده است و به وسیله آن در مراجعات حضوری به کارگزاری‌های بیمه نیز به اطلاعات بیمه‌ای خود دسترسی راحت‌تری خواهد داشت. شماره بیمه بر روی بیمه‌نامه درج شده است با این حال روش‌های دیگری مانند دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی با کد ملی نیز وجود دارد تا بیمه‌شده‌ای که به بیمه‌نامه دسترسی ندارد بتواند شماره بیمه‌نامه و در نتیجه دیگر اطلاعات و سوابق بیمه‌ای خود را مشاهده کند.


مطلب مرتبط: بیمه تامین اجتماعی چیست؟


بیمه تامین اجتماعی چگونه به بیمه‌شده کمک می‌کند؟

بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در دوران بازنشستگی، حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند. دریافت حقوق بازنشستگی نیز به داشتن بیمه تامین اجتماعی بستگی دارد. بیمه تامین اجتماعی قراردادی است چند طرفه مابین دولت، کارفرما و بیمه‌شده و به این صورت است که طی سنوات کاری بیمه‌شده مبلغی معادل 30% از حقوق بیمه‌شده را به صورت مشترک از بیمه‌شده و کارفرما به عنوان حق بیمه دریافت می‌کند. 7% از این میزان را بیمه‌شده و 23% باقی‌مانده را کارفرما می‌پردازد و همین حق بیمه‌های پرداختی است که باعث می‌شود، بیمه‌شده در دوران بازنشستگی، حقوق بازنشستگی دریافت کند. همچنین این سوابق بیمه‌ای کمک می‌کند که بیمه‌شده در دوران بیکاری نیز بتواند مقرری بیکاری دریافت کند. درکنار این خدمات، بیمه تامین اجتماعی با ارایه دفترچه درمانی به بیمه‌شده و افراد تحت سرپرستی او کمک می‌کند تا از خدمات درمانی با هزینه‌های بسیار پایین‌تری استفاده کنند. با این توضیحات می‌توانید متوجه نقش مهم بیمه تامین اجتماعی در زندگی افراد شوید. برای مشاهده سوابق بیمه خود و یا دریافت شماره بیمه با کد ملی می‌توانید از طریق اینترنت اقدام کنید که نحوه انجام آن را در ادامه می‌خوانید. 


مطلب مرتبط: انواع خدمات بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده


روش دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی با کد ملی

روش دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی با کد ملی

یکی از روش‌های دریافت سوابق و دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی با کد ملی است که جدیدترین روشی است که سازمان تامین اجتماعی برای رفاه حال بیمه‌شدگان ایجاد کرده است. برای این منظور کافی است به سایت تامین اجتماعی مراجعه و از قسمت میز خدمت غیر حضوری گزینه مشاهده سوابق بیمه‌شدگان را انتخاب کنید. در صورتی که در سایت سازمان تامین اجتماعی حساب کاربری داشته باشید می‌توانید نام کاربری و گذرواژه را وارد کنید اما اگر برای اولین بار است که می‌خواهید از این روش استفاده کنید و حساب کاربری ندارید ابتدا باید این حساب را بسازید. برای ایجاد حساب کاربری گزینه ثبت نام را انتخاب و مراحل زیر را طی کنید.

 • گزینه ثبت نام را انتخاب کنید.
 • مشخصات شناسایی خواسته‌شده را وارد کنید. این اطلاعات شامل کد ملی، شماره تلفن همراه و نوع اپراتور تلفن همراه شما است که خط تلفن همراه خود را از آن شرکت تهیه کرده‌اید. مانند همراه اول، ایرانسل و یا رایتل.
 • سپس بر روی گزینه ثبت‌ نام کلیک کنید. در این مرحله باید از سوی بیمه تامین اجتماعی به شماره همراه شما یک کد ارسال شود که برای طی مراحل بعدی به آن نیاز دارید.
 • در گام بعد باید کدی که برای شما فرستاده شده است را وارد کنید تا بتوانید ثبت نام خود را کامل کنید.
 • در مرحله بعد فرمی به شما ارایه می‌شود که ثبت نام شما را تکمیل می‌کند و باید مشخصات بیشتر و دقیق‌تر خود را وارد کنید. در این فرم اطلاعاتی که از شما خواسته می‌شود شامل نام خانوادگی، نام، کد ملی، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، جنسیت، کشور، استان یا شهر، آدرس ایمیل، شماره تلفن همراه که قبلاً وارد کرده‌اید، گذر‌واژه و تکرار گذرواژه است. سپس به سؤالات امنیتی خواسته‌شده پاسخ دهید و گزینه ثبت‌نام را بزنید.
 • در این جا ثبت نام شما پایان یافته است و این مطلب توسط پیغامی به شما نشان داده خواهد شد. متاسفانه فعال‌سازی حساب کاربری در سایت تامین اجتماعی زمان‌بر است و باید 48 ساعت از زمان ثبت‌نام کاربر گذشته باشد.

پس از طی مراحل گفته شده و سپری کردن 48 ساعت از زمان تکمیل فرم ثبت‌نام، حساب کاربری برای بیمه‌شده فعال می‌شود. دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی با کد ملی از طریق ورود به حساب کاربری امکان‌پذیر است زیرا با ورود به حساب کاربری می‌توانید سوابق بیمه‌ای خود را مشاهده کنید که طبیعتاً به شماره بیمه‌نامه خود نیز دسترسی خواهید داشت.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی


نقش فضای مجازی در دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی با کد ملی

نقش فضای مجازی در دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی با کد ملی

همه آنچه گفتیم به کمک فضای مجازی قابل انجام است و به وسیله استفاده از این فضا است که می‌توانید بدون مراجعه به کارگزاری‌های بیمه نسبت به دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی با کد ملی اقدام کنید. پس از فعال شدن حساب کاربری بیمه‌شده، وی می‌تواند در هر زمان که نیاز داشته باشد به این سایت مراجعه کرده و سوابق بیمه‌ای خود را ملاحظه کند. در این روش به هیچ وجه نیاز به حضور فیزیکی بیمه‌شده در کارگزاری‌های بیمه نیست و همه مراحل به صورت آنلاین انجام می‌شود. استفاده از فضای مجازی و خدمات غیر حضوری در صنعت بیمه باعث تغییرات مهمی در ارایه خدمات بیمه‌ای به افراد بیمه‌شده توسط بیمه تامین اجتماعی است. امروزه شاهد کسب‌وکارهایی بر بستر اینترنت هستیم و بیمیتو یکی از این شرکت‌ها است که سعی می‌کند با ارایه خدمات بیمه‌ای و فراهم کردن امکان خرید آنلاین انواع بیمه مانند خرید آنلاین بیمه بدنه یا بیمه شخص ثالث و یاخرید آنلاین بیمه مسافرتی،بیمه عمر و بیمه مسئولیت پزشکان و دیگر انواع بیمه‌نامه سعی در ساده کردن خرید بیمه و صرفه‌جویی در صرف هزینه و زمان افراد دارد. همچنین امکان استفاده از ابزار مقایسه در بیمیتو باعث می‌شود که بیمه‌گزار بتواند شرایط و نرخ بیمه‌نامه را در بین شرکت‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کند و در نتیجه به انتخاب بهتر و دقیق‌تری دست یابد. با استفاده از امکانات بیمیتو می‌توانید قبل از این که اقدام به خرید بیمه‌نامه خود کنید استعلام آنلاین بیمه تهیه کنید. استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی به بیمه‌گزار کمک می‌کند که از آخرین نرخ این بیمه‌نامه مطلع شوید و به کمک استعلام آنلاین بیمه عمر می‌توانید جدول بیمه عمر را به دست آورید که جزییات مالی بیمه عمر را در هر سال از مدت قرارداد به شما نشان می‌دهد و می‌توانید ببینید وضعیت اقتصادی بیمه‌نامه شما در هر سال به چه صورت است و تغییرات لازم برای رسیدن به وضعیت مطلوبتان را قبل از خرید بیمه انجام دهید.


مطلب مرتبط: روش‌های مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه


خدمات اینترنتی بیمه تامین اجتماعی

خدمات اینترنتی بیمه تامین اجتماعی

هم اکنون خدمات بسیاری توسط بیمه تامین اجتماعی به صورت آنلاین ارایه می‌شود که با مراجعه به سایت این سازمان قابل استفاده است. همچنین با کمک بیمیتو برخی از خدمات بیمه تامین اجتماعی را از طریق سایت بیمیتو https://bimito.com/ نیز می‌توانید انجام دهید. اگر بیمه تامین اجتماعی دارید با مراجعه به بیمه می‌توانید صدور دفترچه بیمه خود را به صورت آنلاین انجام دهید. امکان تمدید اعتبار دفترچه بیمه و تعویض آن نیز به صورت آنلاین از طریق بیمیتو امکان‌پذیر است. برای این کار تنها کافی است اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و در انتها دفترچه بیمه خود را در محل کار و یا منزل خود و یا نزدیک‌ترین کارگزاری دریافت کنید. بیمیتو در تلاش است تا تجربه خرید بیمه را لذت بخش کند و روند انجام امور بیمه‌ای را به سریع‌ترین شکل خود برساند. کافی است به بیمیتو مراجعه کنید تا از خدمات مختلفی که در اختیار متقاضیان بیمه قرار داده است استفاده کنید.

19 نظرات

 1. سلام خسته نباشید من قبلاً کدبیمه دریافت کردم
  الان کد رو نیاز دارم ولی نه کد رو دارم نه رمز ورود رو واصلا یادم نیست رو چه شماره موبایلی فعال هست
  فعلا هم دسترسی به شعب تامین اجتماعی ندارم میشه راهنمایی کنید
  باتشکر

  • سلام وقت بخیر
   شماره بیمه شما در پرونده کاری شما موجوده. با محل کارتون تماس بگیرین و ازشون بخواین که شماره بیمه‌نامه رو بهتون بدن.

 2. سلام من شماره بیمه دارم ولی وقتی میخوام سوابق بگیرم میگه شما باید در سامانه به ادرس زیر sabeghe.tamin.ir عضو شوید!
  اگر شماره بیمه دارم یعنی عضو شدم پس این چه پیغامی هست که میده؟
  (از طریق کد زیر میخوام سوابق بگیریم که با این پیغام مواجه میشم:
  *1*1*3*12*#4 )

 3. سلام
  این پیام برای من ارسال شد:
  *سازمان تامین اجتماعی*
  جناب آقای پویا محمودی اطلاعات هویتی وارد شده توسط شما با پایگاه مرجع مطابقت ندارد، میتوانید مجدداً ثبت نام نمائید. چنانچه از صحت اطلاعات ثبت شده اطمینان دارید با در دست داشتن مدارک هویتی خود به نزدیکترین شعبه مراجعه فرمائید. سازمان تامین اجتماعی

  باید چه کاری انجام بدم؟

 4. ببخشید من بیمه هستم ولی اقدام برای دفترچه بیمه نکردم الان شماره بیمه لاز دارم از طریق سایت نتونستم وارد بشم دسترسی ب تامین اجتماعی هم ندارم الان باید چجوری شماره بیمه رو بگیرم

 5. سلام ببخشید من بیمه هستم ولی اقدام برای دفترچه بیمه نکردم الان به شماره بیمه نیاز دارم دسترسی ب تامین اجتماعی ندارم از طریق سایت هم نتونستم وارد بشم باید چیکار کنم؟؟

  • سلام از بخش امور مالی محل کارتون می‌تونید شماره تامین اجتماعی‌تون رو بگیرین. اگه موفق نشدین می‌تونین با 1420 تماس بگیرین تا راهنمایی‌تون کنن.

 6. ببخشید من بیمه هستم ولی اقدام برای دفترچه بیمه نکردم الان شماره بیمه لاز دارم از طریق سایت نتونستم وارد بشم دسترسی ب تامین اجتماعی هم ندارم الان باید چجوری شماره بیمه رو بگیرم

Comments are closed.