اگر می‌خواهید بدانید مدارک لازم برای صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی چیست و یا بیمه درمان تامین اجتماعی چه کاری می‌کند، توصیه می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید. سازمان تامین اجتماعی طیف وسیعی از کارکنان  مشاغل مختلف را تحت پوشش خود قرار داده است و با ارایه خدمات درمانی به بیمه‌گزار و افراد تحت پوشش آن توانسته بخش بزرگی از بازار بیمه را در اختیار بگیرد. بیشترین جمعیت تحت پوشش بیمه مربوط به این سازمان است. دفترچه بیمه تامین اجتماعی جهت دریافت خدمات درمانی صادر می‌شود و تا حد مطلوبی از هزینه‌های درمانی افراد تحت پوشش خود را پرداخت می‌کند. اما درمورد بیمه درمان تامین اجتماعی چه می‌دانید؟ در ادامه مطلب همراه ما باشید.


مطلب مرتبط: بیمه تامین اجتماعی چیست؟


بیمه درمان تامین اجتماعی

همه کسانی که تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند می‌توانند از این سازمان درخواست پوشش درمانی کنند. بیمه درمانی تامین اجتماعی با صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌گزار و دیگر افراد تحت سرپرستی او، کمک می‌کند تا این افراد بتوانند در زمان بیماری و نیاز به استفاده از خدمات درمانی، طبق قوانین بیمه درمانی تأمین اجتماعی از مزایای دفترچه بیمه خود استفاده کنند. بعضی از افرادی که دفترچه بیمه تامین اجتماعی دارند اقدام به خرید بیمه عمر نیز می‌کنند تا بتوانند خسارات بیشتری را جبران کنند و در صورت ایجاد حوادث و بستری شدن در بیمارستان و یا دچار شدن به امراض خاص هم از دفترچه تأمین اجتماعی و هم از پوشش‌های بیمه عمر خود استفاده کنند. در مورد بیمه عمر و خرید آنلاین بیمه عمر می‌توانید به بیمتیو مراجعه کنید و اطلاعاتی که نیاز دارید را به دست آورید. در بیمیتو همچنین امکان خرید آنلاین بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث و دیگر بیمه‌نامه‌ها و یا حتی استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی و یا استعلام آنلاین بیمه عمر وجود دارد. با استعلام بیمه عمر بیمه‌گزار می‌تواند پیش از خرید مطلع شود که بیمه عمر بابت امراض خاص و یا هزینه‌های پزشکی تا چه میزان خسارت به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند.

دارندگان دفترچه بیمه تامین اجتماعی می‌توانند از خدمات درمانی به صورت رایگان و یا با هزینه‌های بسیار پایین‌تری استفاده کنند.


مطلب مرتبط: صدور آنلاین دفترچه تامین اجتماعی وزیر ارتباطات از طریق بیمیتو


تعهدات درمانی سازمان تامین اجتماعی

تعهدات سازمان تامین اجتماعی

سازمان تأمین اجتماعی به دو شیوه درمان مستقیم و درمان غیر مستقیم به بیمه‌گزار خدمات ارایه می‌کند. ارایه خدمات توان‌بخشی، کلینیکی و پاراکلینیکی و نیز خدمات بیمارستانی از جمله تعهدات درمانی سازمان تامین اجتماعی است که دارندگان دفترچه بیمه تامین اجتماعی می‌توانند از آن استفاده کنند.

شیوه درمان مستقیم: در این شیوه بیمه‌گزار به طور مستقیم از بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و مراکز درمانی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی استفاده می‌کند و خدمات درمانی را به صورت رایگان دریافت می‌کند.

شیوه درمان غیر مستقیم: بیمه‌گزاری که دفترچه بیمه تامین اجتماعی آن معتبر باشد با مراجعه به دیگر مراکز درمانی که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی نباشند دو حالت دارد.

 • در حالت اول اگر این مراکز طرف قرارداد بیمه تأمین اجتماعی باشند، بیمه‌گزار بخشی از هزینه‌های درمانی را پرداخت خواهد کرد.
 • در حالت دوم اگر مراکزی که بیمه‌گزار مراجعه می‌کند طرف قرارداد تأمین اجتماعی نباشند، بیمه‌گزار باید همه هزینه‌های درمانی را پرداخت کند و دفاتر اسناد پزشکی تأمین اجتماعی بخشی از هزینه‌های پرداخت‌شده را مطابق تعرفه‌های تصویب‌شده هیئت‌وزیران به او پرداخت خواهد کرد.

البته موارد فوق استثنائاتی نیز دارد. این استثنائات عبارت‌اند از:

 • در صورتی که بیمه‌شدگان اجباری به مراکز درمانی طرف قرارداد توسط سازمان معرفی شود، 100% هزینه‌ها توسط بیمه تأمین اجتماعی پرداخت خواهد شد.
 • درصورتی‌که بیمه‌شدگان اجباری به یکی از مراکز غیر طرف قرارداد معرفی شود، تا 90% از هزینه‌ها توسط بیمه تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود.

بیمه‌شدگان اجباری افراد مشغول به کار در کارخانجات، کارگاه‎‌ها، شرکت‌ها و دیگر محیط‌های کاری هستند و مطابق قانون کار در ازای فعالیت خود حقوق دریافت می‌کنند.

دارندگان دفترچه بیمه تامین اجتماعی جهت استفاده رایگان از خدمات درمانی بهتر است به مراکز درمانی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنند.


چه کسانی می‌توانند از دفترچه تامین اجتماعی و مزایای  درمانی از استفاده کنند؟

هر کسی که دفترچه تامین اجتماعی معتبری داشته باشد می‌تواند از این مزایا استفاده کند به طور مشخص می‌توان گفت همه کارگران و کارکنان کارگاه‌ها و محیط‌های کاری که مشمول بیمه اجباری می‌شوند، افراد مستمری یا مقرری‌بگیر بیمه بیکاری، افراد خانواده بیمه‌شده مانند همسر، پدر و مادر ازکارافتاده، سالخورده و تحت تکفل، فرزندان پسر تا 19 سالگی و فرزندان دختر تا قبل از ازدواج. همه این افراد به شرطی که مشمول قوانین باشند و تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار بگیرند می‌توانند دفترچه تامین اجتماعی دریافت کرده و از خدمات و حمایت‌های درمانی آن استفاده کنند.


مطلب مرتبط: روش‌های مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه


مدارک لازم جهت صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی

مدارک لازم جهت صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی

برای صدور اولین دفترچه بیمه تامین اجتماعی لازم است که مدارکی را به این سازمان ارایه کنید تا پرونده بیمه‌شده و افراد تحت پوشش آن تشکیل شده و اطلاعات هریک از افراد در سامانه تأمین اجتماعی ثبت گردد. بهتر است مدارک زیر را در ابتدا تهیه کرده و سپس اقدام به درخواست دفترچه بیمه تامین اجتماعی کنید تا روند اداری آن با تأخیر روبرو نشود.

 • ابتدا فرم درخواست صدور دفترچه را تهیه و کامل کنید. بدیهی است برای هر کار اداری باید درخواست آن را کتباً به نهاد صادرکننده ارایه دهید. نمونه فرم‌های درخواست صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی را از کارگزاری‌ها و همچنین سایت بیمه تأمین اجتماعی می‌توانید تهیه کنید.
 • عکس 4*3 از بیمه‌شده اصلی و افراد تحت سرپرستی وی.
 • فرزند پسر بالای 19 سال در صورتی می‌تواند همچنان دفترچه تامین اجتماعی داشته باشد که یا مشغول به تحصیل باشد و یا دچار ازکارافتادگی باشد. ارایه این مدارک در زمان ثبت نام ضروری است.
 • پدر و مادر بیمه‌شده اگر بخواهند دفترچه بیمه تامین اجتماعی تهیه کنند باید تحت کفالت بیمه‌شده قرار بگیرند و این موضوع در فرم تایید شده و در زمان ثبت نام باید ارایه شود.
 • ارایه کپی از همه صفحات بیمه‌شده اصلی و افراد تحت سرپرستی.
 • زنانی که سرپرست خانواده باشند و حضانت فرزندان را به عهده داشته باشند باید فرم گواهی حضانت را در هنگام ثبت نام به همراه داشته باشند.
 • چنانچه شوهر تحت تکفل زن قرار بگیرد و زن بیمه‌شده اصلی باشد باید این کفالت طی فرمی تایید شده و به سازمان تحویل داده شود.
 • فرزندان دختر بالای 15 سال تا قبل از ازدواج می‌توانند دفترچه بیمه تامین اجتماعی داشته باشند به شرطی که مشغول به کار نباشند. فرم تعهد کتبی بیمه‌شده اصلی در این مورد نیز باید در زمان ثبت نام ارایه شود.
 • بیمه‌شدگان اجباری و یا مستمری‌بگیران باید برای فرزندان چهارم به بعد خود پرداخت سرانه انجام دهند تا بتوانند دفترچه درمان بیمه تامین اجتماعی تهیه کنند. ارایه فیش پرداختی سرانه درمان ثبت‌نام ضروری است.

امکان صدور دریافت دفترچه بیمه تامین اجتماعی به صورت آنلاین در بیمیتو نیز وجود دارد. همچنین در صورت نیاز می‌توانید دفترچه خود را تعویض و یا اعتبار آن را تمدید کنید.


شرایط دریافت دفترچه المثنی تامین اجتماعی

شرایط دریافت دفترچه المثنی تامین اجتماعی

در صورت مفقود شدن دفترچه تامین اجتماعی بیمه‌شده باید نسبت به درخواست المثنی اقدام کند. برای این منظور باید مدارک زیر را ارایه کند:

 1. تهیه، تکمیل و ارایه فرم درخواست صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی المثنی
 2. فیش پرداختی جریمه صدور دفترچه المثنی. دفترچه بیمه تامین اجتماعی دوبار به صورت المثنی صادر می‌شود. برای بار اول مقدار جریمه حداقل 50% دستمزد روزانه بیمه‌شده است و برای بار دوم مقدار جریمه معادل دستمزد روزانه وی است.
 3. ارایه دیگر مدارک شناسایی اعم از شناسنامه، کارت ملی و کپی از صفحات آن‌ها و یک قطعه عکس 4*3.

چنانچه دفترچه بیمه تامین اجتماعی در اثر حوادث قهری مانند حوادث طبیعی و یا سرقت، مفقود شده باشد نیازی به پرداخت جریمه نیست.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره مراحل ثبت‌نام بیمه تامین اجتماعی


اما راه‌کار بهتری که بیمیتو برای دارندگان دفترچه تامین اجتماعی دارد این است که می‌توانند تمام مراحل صدور، تعویض و تمدید اعتبار دفترچه خود را به صورت آنلاین انجام دهند و دیگر لزومی ندارد که برای انجام این کارها به کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنند. همچنین بیمه‌گزار می‌تواند بنا به درخواست خود دفترچه بیمه را در منزل، محل کار و یا نزدیک‌ترین شعبه به خود دریافت کند. بیمیتو با ارایه خدمات آنلاین بیمه به شما کمک می‌کند در هر ساعت از شبانه‌روز به اطلاعات بیمه‌ای خود دسترسی داشته باشید و یا اقدام به خرید بیمه کنید. حتی اگر در سفر باشید می‌توانید خرید آنلاین بیمه مسافرتی انجام دهید و بیمه‌نامه خود را به صورت ایمیل دریافت کنید. بیمیتو همچنین امکان مقایسه را در اختیار بیمه‌گزار قرار داده است که به کمک آن می‌توان از آخرین نرخ بیمه‌نامه مطلع شد و شرایط بیمه را در بین شرکت‌های مختلف بیمه بررسی کرد. مقایسه به بیمه‌گزار در انتخاب بهترین بیمه متناسب با شرایط خودش کمک می‌کند. بیمیتو امکانات زیادی را در خصوص خرید و مدیریت بیمه در اختیار متقاضیان بیمه قرار می‌دهد و این روند در آینده نیز بیشتر خواهد شد.

27 نظرات

 1. اگر بیمه شده تامین اجتماعی برای دریافت خدمت سرپایی مثل آندوسکوپی به مراکز غیر طرف قرارداد تامین اجتماعی مراجعه کند و هزینه را شخصا بپردازد، آیا بعدا می تواند با ارائه مدارک مربوطه به کارگزاری تامین اجتماعی بخشی از هزینه انجام شده را دریافت کند یا خیر؟ اگر بله، تا چند درصد قابل پرداخت است؟ در سایت تامین اجتماعی درخصوص خدمت بستری توضیح داده ولی صحبتی از خدمت سرپایی نکرده است. ممنون می شوم راهنمایی نمایید.

 2. یک زن و شوهر که بیکارن و خودشون بخوان دفترچه درمانی تامین اجتماعی بگیرن چطوری باید اقدام کنند؟ هزینه اشون برای دونفر در ماه چقدره؟

  • شما باید اول به صورت بیمه اختیاری تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار بگیرین و بعد درخواست دفترچه درمان بدین. برای این که تحت پوشش قرار بگیرین باید حق بیمه پرداخت کنین و طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی در سال 96 مقدار حق بیمه‌های اختیاری، ماهانه 250 هزارتومن بوده که طبیعتا این مقدار برای سال 98 افزایش پیدا کرده.

 3. من میخواستم خودم بیمه پرداخت کنم و تحت دفترچه درمان شوهرم باشم .مدتها طول میکشه که تامین اجتماعی بخواد تایید کنه که من دفترچه بگیرم .زنگ میزنم جواب نمیدهند .حضورا هم میرم هی میگن همه چی اینترنتیه.میخواستم بپرسم چه زمانی طول میکشه که تایید کنه تامین اجتماعی.؟من دفترچه رو نیاز دارم

  • سلام
   اگر همسر شما تحت پوشش سازمان تامین اجتماعیه قانوناً نباید مشکلی برای دریافت دفترچه درمان و تحت پوشش قرار گرفتن شما وجود داشته باشه. این موارد در حیطه کاریِ سازمان تامین اجتماعی هست و متاسفانه ما از اون اطلاع نداریم. اما شما همچنان به صورت حضوری و از طریق سایت سازمان تامین اجتماعی پیگیر خواسته خودتون باشید.
   موفق باشید

 4. سلام .
  آیا راهی است که مطلع بشم در چه تاریخ هایی به دکتر مراجعه کردم و یا چه داروهایی گرفتم .
  چون چند روز پیش رفتم دکتر بیمه دکتر بهم گفت نمی توانی از خدمات استفاده کنی چون که دیروز مراجعه کردی با اینکه من اصلا مراجعه نکرده بودم چند ماهی بعد که پیگیر شدم فهمیدم شخص دیگری با استفاده از کد ملی من رفته و استفاده کرده حالا می خوام بدونم آیا راهی است بفهمم در چه تاریخی و چه نوع دارویی گرفته یا نه

  • سلام
   فوراً به سازمان تامین اجتماعی اطلاع بدین تا بیشتر از این از بیمه شما سوءاستفاده نشده مواردی که گفتین رو هم بهتره از طریق همین سازمان پیگیری کنین. همچنین می‌تونین شکایت کنین

 5. سلام
  با حداقل چند روز و یا چند ساعت کار در هفته می توان از مزایای دفترچه بیمه تامین اجتماعی برخوردار شد؟ در واقع با چند ساعن کار در هفته به کارگر دفترچه بیمه می دهند؟

  • سلام طبق قانون کار همه نیروهای کاری اعم از کارگر و کارمند و … که در یک محیط کاری مشغول به کار هستند باید تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرن. این نیروها معمولاً به صورت تمام وقت و روزانه 8 ساعت کار می‌کنن.

 6. سلام در صورتیکه دفترچه بیمه درمان شخص همراهش نباشه و نیاز به مراجعه به مراکز درمانی داشته باشه میشه با ارائه شماره بیمه از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده کنه؟

  • سلام
   وجود دفترچه بیمه برای اینه که در اون نسخه نوشته بشه که دو نسخه رو معمولاً پزشک و داروخونه یا هر مرکز درمانی‌ای که بهش مراجعه کردین بر می‌دارن. در نتیجه باید دفترچه همراه‌تون باشه.

 7. سلام همسر من ۱سال هست ک بیمه نداره ولی قبلا سابقه داشته حدودا ۳ سال( اگر این ماه بیمه بشه .. عمل هایی مثل زایمان رایگان میشه یا باید از تاریخی ک بیمه شده دوماه بگذره؟؟؟)

 8. سوال: اگر فردی ۱۲ سال بیمه داشته باشد و فعلا مشغول در مرکز رسمی نباشد آیا میتواند از طریق خویش کارفرما حق بیمه را بپردازد و دفتزچه خدمات درمانی را نیز دریافت کند؟

  • با سلام.
   تا جایی که بنده اطلاع دارم، بله امکانش هست.
   لطفا جزئیاتش رو از شعب تامین اجتماغی دریافت کنید

 9. سلام من تحت پوشش بیمه پدرم هستم و از محل کارم بیمه شدم امکان اینکه فقط از سابقه بیمه استفاده کنم وهچنان تحت پوشش بیمه درمانی پدرم باشه از خدمات درمانی تامین اجتماعی استفاده نشه وجود داره؟

  • با سلام.
   طبق قانون یک فرد نباید همزمان دو دقترچه بیمه داشته باشه.
   ولی بر اساس عرفی که در حال حاضر وجود داره، اگه شما برای خدمات درمانی فقط از بیمه پدرتون استفاده کنید و بیمه خودتون فقط برای سابقه بیمه باشه، به احتمال زیاد مشکلی پیش نمیاد

Comments are closed.