هر چند دیگر صنعت بیمه و فناوری با هم غریبه نیستند اما هنوز صنعت بیمه را نمی‌توان سرآمد کاربرد فناوری دانست. این ادعا شاید تاکنون درست بوده باشد اما با ظهور اینشورتک به عنوان یک عامل جدی تغییر، ابعاد راهبردی صنعت بیمه دچار تغییر خواهد شد.

اگر به سال 2015 بازگردیم، اساساً فین‌تک به بانک‌داری خلاصه می‌شد؛ البته در آن زمان هم حرکت‌هایی در حوزه بیمه دیده می‌شد اما این فعالیت‌ها هیچ شباهتی به فضای فعلی نداشت. در حال حاضر، داستان اینشورتک کاملاً متفاوت است؛ پیکره خواب‌آلود صنعت بیمه در جهان، در زمان حاضر از آن لختی همیشگی خارج شده است.

در این مطلب قصد داریم با ده روند جدی در اینشورتک در سال 2018 بیشتر آشنا شویم.


روند شماره یک – فعالیت‌های انسانی در سراسر زنجیره ارزش صنعت بیمه، جای خود را به اتوماسیون خواهند داد

فعالیت‌های انسانی جای خود را به اتوماسیون خواهند داد

این روند، مختص اینشورتک نیست اما روندی است که شدیداً بر صنعت بیمه تأثیر خواهد گذاشت؛ زیرا در حال حاضر بسیاری از فرایندهای عملیاتی صنعت بیمه، با روش‌هایی پیش-اینترنتی(!) انجام می‌شود. بعضی از فعالیت‌های انسانی، اتوماسیون شده‌اند اما بخش‌های کوچکی از صنعت بیمه قابل تبدیل به واحدهایی به‌صرفه که صرفاً ورودی‌هایی انسانی داشته باشند، نیست. از سوی دیگر، تقاضای مشتریان در این حوزه وجود دارد. مشتریان خواهان یک تجربه تماماً دیجیتال هستند که هیچ تماس انسانی‌ای در آن وجود نداشته باشد، درحالی‌که یک ماشین تمام کارها را به‌صورت تمام و کمال انجام می‌دهد.


روند شماره دو – حق بیمه‌ها بر اساس بینش‌های حاصل از تکنولوژی و ریسک‌های هر فرد، شخصی‌سازی خواهند شد

زمانی‌که رشد فزاینده منابع جدید دیتا و تکنولوژی را در کنار هم قرار دهیم، به این نتیجه می‌رسیم که شخصی‌سازی شدن حق بیمه‌ها، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. این موضوع، می‌تواند در مواردی مانند گجت‌های پوشیدنی، تلمتکیزها (telematics)، اینترنت اشیا و اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند نمود داشته باشد. نیازی به توضیح نیست که روابط موجود در سراسر مجموعه‌های دیتا، موجب ایجاد درک و بینش می‌گردد. دیگر روزهایی که افراد هم‌سن و هم‌جنس با خودروهایی کاملاً یکسان و ساکن در یک خیابان، حق بیمه یکسانی می‌پرداختند، گذشته است. در آینده عوامل دیگری که تأثیرات بیشتری بر ریسک شخصی افراد دارند، در محاسبه حق بیمه‌ها دخیل خواهند بود. دانش دیتا، به ابزاری مهم برای اکچوئرها تبدیل خواهد شد.


روند شماره سه – دوران بلاکچین شروع شده است و به سرعت از کاربرد آزمایشی به تکنولوژی فراگیر تبدیل خواهد شد

تاثیر گسترش بلاکچین در اینشورتک‌ها بر صنعت بیمه

امروزه دیگر سخت می‌شود بیمه‌گری پیدا کرد که تاکنون با بلاکچین روبه‌رو نشده باشد. این موضوع تنها در صورتی ادامه‌دار خواهد بود که کاربرد این تکنولوژی چالش‌برانگیز به عنوان یک راه‌حل عملی اثبات شود. البته که هنوز سؤالات مهمی در خصوص مقیاس‌پذیری، عملکرد و امنیت بلاکچین وجود دارد. نقطه عطفی که بلاکچین برای صنعت بیمه به وجود خواهد آورد، در دنیای پیچیده و جهانی بیمه‌های عمده تجاری و بیمه‌های اتکایی خواهد بود.


روند شماره چهار – با غالب شدن اینشورتک تا سال 2020 دیگر مرزی میان دنیای سنتی و مدرن بیمه وجود نخواهد داشت

ویژگی خاص انقلاب چهارم صنعتی، سرعت زیاد تغییرات است. به طور قطع این موضوع در مورد اینشورتک و تأثیر آن بر دنیای بیمه صادق است. سرعت ظهور استارتاپ‌های اینشورتک در سراسر جهان تعجب‌برانگیز نیست چراکه هر کسی می‌خواهد بخشی از این کیک 7 میلیارد دلاری را به چنگ آورد. بازیگران غول‌پیکر صنعت بیمه نیز نسبت به این موضوع بی‌توجه نیستند. آنها با سرمایه‌گذاری، مشارکت و مالکیت اینشورتک‌ها، نشان داده‌اند که کاملاً اهمیت اینشورتک را پذیرفته‌اند. این موضوع به پدید آمدن برندهای دیجیتال جدید که به دنبال گرفتن سهم از بازار سنتی هستند، منجر خواهد شد؛ البته ازآنجایی‌که این حوزه نیاز به حجم زیادی از سرمایه و همچنین صرف زمان دارد، بازیگران غول‌پیکر برنده نهایی این بازی خواهند بود.


روند شماره پنج – تعاملی که مخاطبان با اپلکیشن‌های سبک زندگی خود دارند، دینامیک بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار را تغییر خواهد داد

اپلکیشن‌های سبک زندگی، تبدیل به هنجار شده‌اند؛ طوری که خیلی دشوار است نقطه‌ای در جهان پیدا شود که از این قاعده مستثنی باشد. این موضوع دقیقاً می‌تواند همان آرامش خاطری را فراهم کند که مشتریان هنگام خرید بیمه نیازمند آن هستند. اپلیکیشن‌های سبک زندگی، به جای پیشنهادهای طاقت‌فرسای سالیانه به کسانی که صرفاً دنبال کمترین قیمت هستند و بعد از پرداختن همین وجه نیز احساس بدی دارند، برای کاربران خود به صورت روزانه، ارزش خلق می‌کنند؛ به همین خاطر، کاربران این اپلیکیشن‌ها، وفاداری زیادی پیدا می‌کنند که این موضوع برای بیمه‌گران به معنای از دست دادن کمتر مشتریان است. از سوی دیگر، بیمه‌گرها می‌تواند بینش عمیق‌تری از رفتار مشتریان داشته باشند؛ یعنی می‌توانند به طور دقیق‌تری ریسک‌ها را ارزیابی کنند و تعرفه‌های شخصی‌سازی‌شده‌ای پیشنهاد دهند. این موضوع موجب وفاداری بیشتر مشتریان می‌شود؛ امری که به اذعان کارشناسان اقتصاد رفتاری، به سطوح کمتری از تقلب و کلاهبرداری منتج می‌شود.


روند شماره شش – بیمه‌های جامع، پیشنهادی جدید ولی ماندگار هستند

بیمه‌های جامع جدید ولی ماندگار

هر چند بیش از آنچه در سال 2015 پیش‌بینی می‌شد طول کشیده است اما بیمه‌های جامع در حال حاضر در صنعت بیمه به وجود آمده‌اند. از دیدگاه یک مشتری، بیمه‌های جامع، گزینه‌هایی کاملاً مطلوب هستند. این بیمه‌ها به‌ویژه برای جوانان گزینه‌های جذابی به شمار می‌آیند؛ چراکه می‌توانند از طریق تنها یک بیمه‌گر همه نیازهای بیمه‌ای خود را به صورت یکجا ارضا کنند. البته که این بیمه‌ها صرفاً محدود به جوانان نمی‌شوند. حالتی را تصور کنید که اطلاعات خودرو، منزل، سلامت، مسافرت‌ها و… خود را به یک بیمه‌گر می‌دهید و او به شما یک پیشنهاد جامع می‌دهد؛ پیشنهادی با قیمت معقول و با پوشش‌هایی انعطاف‌پذیر. برای مثال، یک مدل بر اساس اشتراک ماهانه، می‌تواند علاوه بر پوشش بیمه‌ای، به مشتریان در مورد خوب یا بد بودن تصمیم‌گیری‌هایشان مشاوره بدهد. این حوزه را می‌توان جزو قلمرو هوش مصنوعی دانست؛ یعنی کارهایی که نسبتاً به سادگی قابل اتوماسیون هستند.


روند شماره هفت – مدل‌های جدید، زنجیره ارزش سنتی صنعت بیمه را به چالش خواهند کشید

روش‌های جدید روش‌های قدیمی را به چالش خواهند کشید

در اقتصاد دیجیتال که بیمه در محصولات سبک زندگی جا خواهند گرفت (همان طور که در روند شماره پنج گفته شد)، مدل سنتی بیمه کارایی نخواهد داشت. بهینه نبودن ذاتی زنجیره ارزش سنتی صنعت بیمه که واسطه‌های زیادی در آن نقش دارند و وابستگی بیش از حدی به عوامل انسانی دارد، محصولات بیمه‌ای را گران می‌کند. زمانی که به این موضوع فکر می‌کنید که چیزی در حدود 80 درصد از حق بیمه صرف توزیع می‌شود و حتی 50 درصد از آن هم برای ریسک باقی نمی‌ماند، نتیجه می‌گیرید که نیاز به تغییر وجود دارد. به قول جف بزوس؛ «حاشیه سود زیاد، فرصت من است». به دلیل آنکه بیمه‌های اتکایی، سرمایه ریسک مورد نیاز را به طور مستقیم برای برندهای دیجیتال فراهم می‌کنند، مدل‌های جدید، زنجیره را فشرده‌تر می‌کنند. در این راستا، چهارچوب‌های قانونی نیز طوری بازسازی خواهند شد که کوتاه‌تر شدن زنجیره ارزشی را که این روزها دیگر نیازی به لایه‌های تو در تو ندارد، بازتاب کند.


روند شماره هشت –  Lemonadeگوی سبقت را در اینشورتک نسخه 2.0 ربوده است؛ کپی‌کارها پیروی خواهند کرد

اولین فاز اینشورتک، تنها در مورد توزیع و دیتا بود. تا اینکه در سپتامبر 2016، Lemonade در نیویورک شروع به کار کرد و حدود یک سال بعد، حدود نیمی از جمعیت امریکا را با محصولات بیمه منزل خود پوشش داد. از نظر نگارنده، Lemonade معرف اینشورتک نسخه 2.0 است. بعضی از اینشورتک‌ها ادعای آن را دارند که بیمه را بازتعریف کرده‌اند اما اگر بخواهیم شفاف صحبت کنیم، چنین کاری نکرده‌اند؛ درحالی‌که Lemonade واقعاً این کار را انجام داده است. البته که ظهور کپی‌کارها اجتناب‌ناپذیر است؛ کپی‌کارهایی که اگر بخواهند اندک بختی برای پیروز شدن در برابر Lemonade داشته باشند، باید تیمی باتجربه، متخصص و هوشیار داشته باشند. بازیگران غول‌پیکر صنعت بیمه نیز ممکن است بخواهند مدل Lemonade را از ابتدا بسازند که البته در این راه موفق نخواهند بود.


روند شماره نه –  بررسی شکایات فرایندی خودکار، سلف سرویس و سریع خواهد شد

بررسی شکایات فرایندی خودکار و سلف سرویس

در حال حاضر، بیمه‌گرها بخش قابل توجهی از حق بیمه را صرف حل و فصل شکایات مشتریان می‌کنند؛ چراکه این فرایند، خودکار نیست. در فرایند فعلی، بیمه‌گر می‌خواهد همه چیز را خودش مجدداً چک کند؛ چراکه در بسیاری از اوقات، مشتریان حقیقت را نمی‌گویند. در این فرایند، وقت زیادی به هدر می‌رود. راه حل اینشورتک، سپردن این فرایند به مشتری است. شاید در نگاه اول، این کار غیر معمول به نظر برسد، اما نیست. مشتریان در یک فرایند سلف سرویس، عکس‌ها و ویدئوهای لازم برای ادعای خود را در اولین نقطه‌ای که خسارت دیده‌اند، تهیه می‌کنند. بررسی خودکار این ادعاها در گام اول، حجم زیادی از شکایات را رفع رجوع می‌کند. در این فرایند، مشتری قادر خواهد بود خسارت خود را تنها در عرض چند ساعت دریافت کند. ازآنجاکه سیکل‌های بررسی متعدد و اتلاف زمان در این فرایند حذف می‌شوند، رضایت مشتری شدیداً افزایش خواهد یافت. در این سیستم، شکایاتی که در فرایند خودکار، رد شده‌اند، قابل بررسی توسط نیروی انسانی خواهند بود. رویه‌ای که اینشورتک‌ها برای حل و فصل شکایات در پیش گرفته‌اند، نرم آینده صنعت بیمه خواهد شد.


روند شماره ده –  تکنولوژی پیشگیری از وقوع خسارت، یک عامل کلیدی در محصولات بیمه‌ای خواهد شد

پیشرفت‌های اخیر در حوزه تکنولوژی، توانایی جلوگیری از وقوع خسارت را افزایش داده است. چه در خانه و چه در خودرو، تکنولوژی برای مدل‌سازی رفتار و شناسایی انتظارات استفاده می‌شود. حسگرها، تلفن‌های همراه و تجهیزات مختلف، همگی داده‌هایی مختلفی از ما جمع‌آوری می‌کنند و نرم فردی ما را تعریف می‌کنند. به همین دلیل، هر گونه انحراف از این نرم شخصی، سریعاً قابل شناسایی است. برای آنکه این موضوع بتواند در مقیاس بالا مدیریت شود، این کار با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی قابل اتوماسیون است؛ این به معنی یک فرصت بزرگ برای صنعت بیمه است. چرا که به این وسیله، بیمه‌گرها می‌توانند از حالت واکنش‌گر به حالت کنش‌گر در مدیریت ریسک تبدیل شوند.

منبع: THE Digital Insurer

1 نظر

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید