راهنمای بیمه تامین اجتماعی به منظور استفاده هر چه بهتر شما از بیمه تامین اجتماعی است. سازمان تامین اجتماعی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بیمه در ایران است و بیشترین جمعیت بیمه‌شدگان کشور را دارد. از وظایف بیمه تامین اجتماعی، پرداخت مستمری بازنشستگی و ارایه خدمات بیمه‌ای درمانی به بیمه‌شدگان و افراد تحت سرپرستی آن‌ها است. در این مطلب می‌‌خواهیم به طور مختصر راهنمای بیمه تامین اجتماعی را در خصوص بیمه و درمان و بیمه بیکاری که از مزایای تامین اجتماعی هستند، صحبت کنیم.


مطلب مرتبط: بیمه تامین اجتماعی چیست؟


سازمان بیمه تامین اجتماعی

از اوایل سده 1300 نخستین قوانین مربوط به کارگران تصویب شد که در کنار حمایت از کارفرمایان از حقوق و تامین کارگران و پرداخت مقرری به آنان دفاع می‌کرد اما در سال 1309 بود که به دنبال احداث راه‌آهن سراسری اولین قوانین مربوط به حفظ حقوق کارگران راه‌آهن نیز تصویب شد. این قوانین کم‌کم کامل‌تر شدند و همه کارکنان محیط‌های کاری را تحت حمایت خود قرار دادند. در نهایت پس از تصویب لایحه بیمه‌های تامین اجتماعی کارگران در سال 1331 سازمان بیمه‌های تامین اجتماعی کارگران شکل گرفت که در سال 1342 به خاطر گسترش فعالیت‌های این سازمان در خصوص همه کارکنان به سازمان بیمه‌های اجتماعی تغییر نام داد و تا به امروز سازمان تامین اجتماعی همچنان در حوزه بیمه و خدمات درمانی مشغول خدمت‌رسانی است.


مطلب مرتبط: جالب و خواندنی، تاریخچه بیمه تامین اجتماعی


راهنمای بیمه تامین اجتماعی در خصوص مستمری بازنشستگی

راهنمای بیمه تامین اجتماعی در خصوص مستمری بازنشستگی

همه افراد می‌توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند اما کسانی که در محیط‌های کاری اعم از کارخانه‌ها، کارگارها، شرکت‌ها و… مشغول به کار هستند باید از سوی کارفرما تحت بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند. به این دسته از بیمه‌شدگان، بیمه‌شدگان اجباری می‌گویند. حق بیمه برای این دسته از بیمه‌شدگان 30% از حقوق دریافتی است که پرداخت 23% آن به عهده کارفرما و پرداخت 7% دیگر از حقوق بیمه‌شده است. بخشی از این حق بیمه‌ها صرف امور بیمه‌ای می‌شود و بیمه‌شده بعد از طی دوران کاری و در زمان بازنشستگی می‌تواند از مستمری بازنشستگی استفاده کند. در خصوص بیمه‌های خویش‌فرما و مشاغل آزاد نیز بیمه‌گزار در دوران بازنشستگی خود می‌تواند از بیمه تامین اجتماعی مستمری بازنشستگی دریافت کند.

حق بیمه‌ای که باید بیمه‌گزار اجباری پرداخت کند 30% از حداقل حقوق وی است که 23% آن باید توسط کارفرما پرداخت شود.


مطلب مرتبط: چند درصد بیمه تامین اجتماعی را باید کارکنان پرداخت کنند؟


راهنمای بیمه تامین اجتماعی در خصوص بیمه درمان

بیمه تامین اجتماعی در خصوص استفاده از خدمات درمانی نیز از بیمه‌شده حمایت می‌کند. برای این منظور کافی است بیمه‌شده به سازمان بیمه تامین اجتماعی درخواست استفاده از بیمه درمان را ارایه کند. بیمه تامین اجتماعی برای وی و افراد تحت سرپرستی او دفترچه درمان تامین اجتماعی صادر می‌کند و از آن پس دارندگان این دفترچه می‌توانند با مراجعه به مراکز درمانی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی و یا طرف قرارداد با این سازمان از امکانات و خدمات درمانی به صورت رایگان و یا با هزینه کمتر استفاده کنند.

 بیمه‌شدگان تامین اجتماعی می‌توانند برای خود و افراد تحت سرپرستی خود تقاضای دفترچه درمان کنند.


مطلب مرتبط: نقش مهم بیمه درمان تامین اجتماعی در زندگی افراد


راهنمای استفاده از بیمیتو برای انجام امور مربوط به دفترچه درمان

اگر از دفترچه بیمه درمان تامین اجتماعی استفاده می‌کنید و قصد تعویض و تمدید اعتبار آن را دارید و یا می‌خواهید برای صدور دفترچه بیمه اقدام کنید می‌توانید همه این مراحل را در بیمیتو و به صورت آنلاین انجام دهید. در نهایت نیز می‌توانید دفترچه درمان خود را در محل کار و یا منزل خود دریافت کنید.


مطلب مرتبط: آشنایی دقیق با مزایای بیمه تامین اجتماعی


راهنمای بیمه تامین اجتماعی در خصوص درخواست اولیه

به دو صورت می‌توان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفت. یا بیمه اجباری باشد که در آن کارفرما موظف است بیشترین حق بیمه را پرداخت کند و کارکنان خود را تحت پوشش بیمه قرار دهد و یا بیمه به صورت اختیاری باشد که در آن شخص متقاضی درخواست بیمه را ارایه می‌کند و پرداخت حق بیمه‌ها نیز به عهده خود او است. در صورتی که بیمه‌شده اجباری هستید و برای اولین بار می‌خواهید درخواست خود را به سازمان تامین اجتماعی ارایه کنید باید به همراه مدارک شناسایی و یک معرفی‌نامه از محل کار خود به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کرده و درخواست خود را تحویل دهید.

افراد دارای مشاغل آزاد می‌توانند خودشان را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهند که به آن بیمه خویش‌فرما می‌گویند.


مطلب مرتبط: راهنمای تهیه و تکمیل فرم بیمه تامین اجتماعی


راهنمای بیمه تامین اجتماعی برای ثبت‌نام بیمه‌شدگان اختیاری

راهنمای بیمه تامین اجتماعی برای ثبت‌نام بیمه‌شدگان اختیاری

کسانی که متقاضی بیمه خویش فرما باشند می‌توانند با مراجعه به بیمه تامین اجتماعی و تکمیل فرم درخواست و ارایه آن، تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و از مزایای آن استفاده کنند. بیمه‌شدگان اختیاری موظف هستند که حق بیمه خود را که 26% از حقوق ماهانه آنان است را به طور مرتب پرداخت کنند. برای دارندگان مشاغل آزاد که تمایل به دریافت بیمه تامین اجتماعی دارند با توجه به شغل و درآمد وی حق بیمه‌های متفاوتی در نظر گرفته شده است که پرداخت قسمت عمده آن به عهده بیمه‌گزار است.


مطلب مرتبط: نحوه دریافت شماره بیمه تامین اجتماعی با کد ملی


راهنمای بیمه تامین اجتماعی درباره خدمات بلندمدت

بیمه تامین اجتماعی دارای خدمات بلندمدت و کوتاه‌مدت است. خدمات بلندمدت شامل پرداخت بازنشستگی است که در قسمت قبل توضیح دادیم. اما بیمه‌شدگان تامین اجتماعی می‌توانند از پوشش فوت و ازکارافتادگی تامین اجتماعی نیز استفاده کنند.


راهنمای بیمه تامین اجتماعی برای دریافت مستمری ازکارافتادگی

راهنمای بیمه تامین اجتماعی برای دریافت مستمری ازکارافتادگی

تعریف ازکارافتادگی به طور کلی این است که بیمه‌شده توانایی کار کردن خود را از دست داده باشد و نتواند به میزان سابق فعالیت کرده و درآمد کسب کند. از دست دادن توانایی کار کردن بیمه‌گزار ممکن است به علت وقوع حوادث مختلف، بیماری، کهولت سن و هر عمل دیگری باشد. در این صورت بیمه‌شده می‌تواند از بیمه تامین اجتماعی مستمری ازکارافتادگی دریافت کند. مطابق تعریف ازکارافتادگی کامل وقتی است که فرد نمی‌تواند با انجام شغل خود نتواند یک‌سوم درآمد خود را کسب کند. ازکارافتادگی جزیی هم وقتی است که فرد با انجام شغل تنها بخشی از درآمد سابق خود را کسب کند.

بیمه‌شده‌ای که دچار ازکارافتادگی شده باشد می‌تواند از بیمه تامین اجتماعی مستمری ازکارافتادگی دریافت کند.


مطلب مرتبط: از قانون بیمه تامین اجتماعی چقدر اطلاع دارید؟


راهنمای بیمه تامین اجتماعی در خصوص فوت

در صورت فوت بیمه‌شده و یا فوت همسر وی، بیمه تامین اجتماعی به منظور حمایت از خانواده این افراد به آن‌ها، کمک‌هزینه کفن‌ودفن پرداخت خواهد کرد. همه بیمه‌شدگان تامین اجتماعی می‌توانند در مواقع لزوم هزینه کفن‌ودفن را دریافت کنند.


راهنمای بیمه تامین اجتماعی درباره خدمات کوتاه‌مدت

تعهدات کوتاه‌مدت بیمه تامین اجتماعی خدماتی است که بیمه‌شدگان به صورت موقت و طی مدت‌زمانی خاص می‌توانند از آن استفاده کنند. استفاده از تعهدات کوتاه‌مدت مخصوص بیمه‌شدگان اجباری و برخی دیگر از گروه‌های تامین اجتماعی است که می‌توانند از مزایای در نظر گرفته شده در خصوص ایام بیماری، اروتز و پروتز، بیکاری استفاده کنند. البته قابل ذکر است که بیمه بیکاری تحت شرایط مخصوص، تنها به بیمه‌شدگان اجباری تعلق می‌گیرد و دیگر گروه‌های کاری تحت پوشش نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

تعهدات کوتاه‌مدت بیمه تامین اجتماعی شامل پرداخت بیمه بیکاری، کمک‌هزینه اروتز و پروتز و کمک‌هزینه ایام بیماری است.


مطلب مرتبط: از حقوق و سوابق بیمه بیکاری مطلع شوید


راهنمای دریافت غرامت بیماری برای بیمه‌شدگان تامین اجتماعی

راهنمای دریافت غرامت بیماری برای بیمه‌شدگان تامین اجتماعی

کسانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشند اگر در اثر حوادث یا بیماری‌ها به طور موقت قادر به کار کردن نباشند و یا در بیمارستان بستری شده باشند می‌توانند غرامت ایام بیماری دریافت کنند. لزوم دریافت این غرامت این است که طی این مدت از محل کار خود، دستمزد و یا حقوقی دریافت نکنند. اگر مدت استراحت پزشکی کمتر از 7 روز متوالی باشد و در طول سال بیشتر از 15 روز نباشد گواهی پزشک کافی است. زمانی که مدت استراحت بیشتر از 7 روز متوالی و یا در طول سال بین 15 تا 60 روز باشد، باید به تایید پزشک معتمد برسد. استراحت‌های بیشتر از 60 روز باید توسط شورای پزشکی تایید شود.


مطلب مرتبط: قانون بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی ساده فهم


راهنمای بیمه تامین اجتماعی برای استفاده از بیمه بیکاری

راهنمای بیمه تامین اجتماعی برای استفاده از بیمه بیکاری

بیمه بیکاری یکی از مزایای بیمه تامین اجتماعی است که مخصوص بیمه‌شدگان اجباری است. مدت‌زمانی که بیمه‌گزار قادر به دریافت بیمه بیکاری باشد بستگی به این دارد که متأهل است یا مجرد. افراد متأهل مدت بیشتری می‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند. برای استفاده از بیمه بیکاری باید ظرف یک ماه یعنی 30 روز از تاریخی که فرد بیکار شده، فرم درخواست بیمه بیکاری را تهیه، تکمیل و به یکی از واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی تحویل دهد. برای استفاده از بیمه بیکاری باید حداقل 6 ماه سابقه تامین اجتماعی داشته باشید مگر علت بیکاری حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله و یا آتش‌سوزی باشد.

بیمه بیکاری به صورت موقت و تنها به بیمه‌شدگان اجباری تامین اجتماعی ارایه می‌شود.


راهنمای استفاده از اروتز و پروتز

به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی و افراد تحت تکفل آن‌ها در صورت نیاز کمک‌هزینه وسایل کمک پزشکی پرداخت خواهد شد. اروتز و پروتز به وسایلی مانند عینک و سمعک و اعضا مصنوعی بدن گفته می‌شود. این مزیت مخصوص بعضی از گروه‌های تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی است.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی


راهنمای استفاده از بیمیتو

بیمیتو سامانه مدیریت و خرید آنلاین بیمه است. با استفاده از بیمیتو دیگر نیازی نیست که به کارگزاری‌های بیمه مراجعه کنید. اگر قصد خرید بیمه برای اتومبیل خود دارید می‌توانید به وسیله بیمیتو خرید آنلاین بیمه بدنه یا خرید آنلاین بیمه شخص ثالث را انجام دهید. برای منزل خود می‌توانید استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی انجام دهید. همچنین برای خود و دیگر افراد خانواده‌تان امکان خرید آنلاین بیمه عمر فراهم است. اگر پزشک هستید می‌توانید بیمه مسئولیت پزشکان را از طریق بیمیتو تهیه کنید. همچنین به منظور خدمات‌رسانی بهتر این امکان وجود دارد که بتوانید از طریق استعلام مانند استعلام آنلاین بیمه عمر، از آخرین قیمت بیمه در بین شرکت‌های مختلف آگاه شود. همچنین می‌تواند به وسیله امکان مقایسه تفاوت قیمت یک بیمه را مشاهده کند و همچنین بررسی کند هر بیمه در هر شرکت با چه شرایط و پوشش‌هایی ارایه می‌شود. این امکانات باعث می‌شود که بیمه‌گزار قبل از پرداخت پول و خرید بیمه بتواند تمام جوانب موجود را سنجیده و بهترین بیمه‌ای که منطبق با شرایط اقتصادی خود باشد را خریداری کند. در بیمیتو تلاش بر این است که روند خرید بیمه ساده‌تر شود و با ارایه اطلاعات مفید بیمه‌گزار بتواند خرید آگاهانه‌تر و به صرفه‌تری را انجام دهد.

2 نظرات

  1. سلام وقت بخیر
    برادر من در یک مغازه تعویض روغن اتومبیل کار میکنه کارفرما در تاریخ ۱۳۹۸/۴/۳۱بگفته خودشان به اشتباه کافی نت ترک کارش را رد کرده بوده بعد پیگیری دوباره ۱۳۹۸/۵/۰۱ شروع بکار شده سر این مسئله بین برادرم و کارفرما اختلاف پیش آمده ودر تاریخ ۱۳۹۸/۷۳۰ اخراج شده و برادرم به وزارت کار و بیمه مراجعه کرده و درخواست حقوق بیکاری کرده ولی بیمه تامین اجتماعی از دادن حقوق بیکاری بخاطر همان یک روز امتنا کرده با وصف این حال که کار فرما طی قرارداد به وزارت کار کرده برادرم در آن زمان مشغول به کار بوده حالا باید چیکار کند تا به حق خودش برسه با تشکر

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید