پس‌انداز و سرمایه‌گذاری یکی از مهم‌ترین مسائلی است که بحث آن در زندگی اکثر افراد وجود دارد. همه دنبال نوعی از سرمایه‌گذاری هستند که با کمترین مبلغ ممکن بیشترین بهره و استفاده را ببرند. آیا تابه‌حال به سرمایه گذاری در بیمه عمر فکر کرده‌اید؟ اصلاً می‌دانستید که می‌توانید در بیمه عمر هم سرمایه‌گذاری کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره نحوه سرمایه گذاری در بیمه عمر و مزایا و معایب آن کمی بیشتر بدانیم.


مطلب مرتبط: اطلاعات خود را درباره بیمه عمر افزایش دهیم!


بیمه عمر و مزایای بی‌شمار آن

در قدم اول بد نیست با خود بیمه عمر آشنا شویم و ببینیم این بیمه چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد و برای بیمه‌گزارانش چه مزایایی ایجاد می‌کند.

بیمه عمر انواع مختلفی دارد و هرکدام پوشش‌های مخصوص به خود دارد. پوشش‌های اصلی که بیمه عمر با آن‌ها شناخته می‌شوند فوت و بازنشستگی است. درصورتی‌که بیمه‌گزار بیمه عمر فوت کند، مبلغ قابل‌توجهی تحت عنوان سرمایه فوت به ذی‌نفعان وی تعلق می‌گیرد. همچنین بیمه‌گزار می‌تواند پس از گذشت چند سال از قرارداد بیمه عمر، خود را بازخرید کند و مبلغ چشم‌گیری تحت عنوان ارزش بازخرید از بیمه برای دوران بازنشستگی خود دریافت کند. پس از بازخرید، قرارداد بیمه عمر فسخ می‌شود و بیمه‌گزار دیگر بیمه عمر ندارد.

این‌ها فقط بخش کوچکی از مزایایی است که بیمه عمر برای بیمه‌گزار دارد. در صورت تمایل بیمه‌گزار می‌تواند پوشش‌های اضافی مثل فوت بر اثر حادثه، ازکارافتادگی، امراض خاص و… را به بیمه عمر خود اضافه کند.


مطلب مرتبط: با 7 مورد از فواید بیمه عمر بیشتر آشنا شویم


انواع سرمایه گذاری در بیمه عمر

انواع سرمایه گذاری در بیمه عمر

سرمایه گذاری در بیمه عمر انواع مختلفی دارد و با اسامی مختلفی توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود. البته کلیت همه آن‌ها تقریباً یکی است و اصل سرمایه‌گذاری و مزایایی که برای بیمه‌گزار ایجاد می‌کند تفاوت چندانی ندارد. بعضی از انواع سرمایه گذاری در بیمه عمر عبارتند از:

. بیمه عمر برای آتیه فرزندان

سرمایه گذاری در بیمه عمر و آتیه فرزندان

این بیمه تحت عناوین مختلفی مثل بیمه عمر نوزادان، نوجوانان، نونهالان و… ممکن است ارائه شود. همان‌طور که می‌دانید داشتن فرزند هزینه‌های زیادی دارد؛ مخصوصاً اگر بخواهید آینده آن‌ها را تأمین کنید. با سرمایه گذاری در بیمه عمر فرزندان می‌توانید از کودکی سرمایه خوبی برای آن‌ها ذخیره کنید تا هنگام جوانی پشتوانه خوبی برای فعالیت‌های مختلف آن‌ها شود.


مطلب مرتبط: نگران آینده فرزندتان نباشید با بیمه آتیه فرزندان کارآفرین


. بیمه عمر برای آتیه خانواده

سرمایه گذاری در بیمه عمر برای آتیه خانواده

خانواده‌ها غالباً به این صورتند که یک نفر سرپرست خانواده است و سایر اعضا تحت تکفل و پوشش او هستند. این سرپرست خانواده معمولاً پدر خانواده است. حال تصور کنید پدر خانواده بر اثر حادثه‌ای فوت کند یا دیگر قادر به ادامه کار نباشد؛ این خانواده در این شرایط قطعاً با مشکلات مالی مواجه می‌شوند. سرپرست خانواده اگر از بیمه عمر استفاده کند در صورت فوت یا ازکارافتادگی می‌تواند از پوشش‌های بیمه عمر استفاده کند و خانواده خود را از دام مشکلات مالی نجات دهد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر فرهنگیان؛ متناسب برای فرهنگیان جامعه!


. بیمه عمر و بازنشستگی

بیمه عمر و بازنشستگی

ممکن است با خود بگویید که من درآمد خوبی دارم و نیازی به سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز ندارم. شاید حرف شما الآن درست باشد ولی آیا برای دوران بازنشستگی خود و زمانی که دیگر قادر به کار کردن نیستید هم ‌فکری کرده‌اید؟ با سرمایه گذاری در بیمه عمر می‌توانید پس از گذشت چند سال پول قابل‌توجهی را از بیمه یکجا دریافت کنید. بعضی از شرکت‌های بیمه امکان پرداخت ارزش بازخرید را به‌صورت مستمری هم فراهم کرده‌اند.


مطلب مرتبط: از شرایط بیمه عمر و بازنشستگی ایران بیشتر بدانیم


. بیمه عمر برای آتیه زنان خانه‌دار

بیمه تامین آتیه زنان خانه دار

زنان خانه‌دار که قشر وسیع و پرجمعیتی را در کشورمان تشکیل می‌دهند درآمدی ندارند و در صورت بروز مشکل برای سرپرست خانواده ممکن است در تأمین مخارج خود دچار مشکل شوند. این قشر با اینکه درآمدی ندارند هم می‌توانند بیمه‌گزار بیمه عمر باشند و با پرداخت مبلغ کمی از پس‌اندازشان برای دوران میان‌سالی خود اندوخته‌ای را ذخیره کنند تا جوابگوی خرج و مخارجشان باشد.


مطلب مرتبط: زندگی به‌سامان با بیمه زندگی سامان


. بیمه عمر برای تأمین آتیه ازدواج

بیمه تامین آتیه ازدواج

ازدواج یکی از پرهزینه‌ترین رویدادهای زندگی هرکس است. با سرمایه گذاری در بیمه عمر می‌توان به فکر آینده و هزینه‌های ازدواج بود و موقع ازدواج با استفاده از ارزش بازخرید بیمه عمر از پس خرج و مخارج آن به‌راحتی برآمد.


مطلب مرتبط: انگیزه‌هایی برای داشتن بیمه عمر/ بررسی انواع بیمه‌های عمر


سود سرمایه گذاری در بیمه عمر

سود سرمایه گذاری در بیمه عمر

سرمایه گذاری در بیمه عمر به این صورت است که بیمه‌گزار ماهانه یا سالانه مبلغی را به‌عنوان حق بیمه عمر به بیمه‌گر می‌پردازد. این مبلغ با استفاده از فرمولی سرمایه فوت و ارزش بازخرید بیمه را تعیین می‌کند. البته ارزش بازخرید و سرمایه فوت به عوامل دیگری از جمله سن بیمه‌گزار، مدت قرارداد بیمه و… نیز بستگی دارد.

به این مبالغی که بیمه‌گزار پرداخت می‌کند 2 نوع سود تعلق می‌گیرد:

. سود تضمینی

هر شرکت بیمه بنا بر سیاست‌های کاری‌اش سودی تضمینی را برای حق بیمه‌های بیمه‌گزار در نظر می‌گیرد. درصد این سود به این صورت است که در سال‌های اول میزان آن بیشتر است سپس به‌مرور کم شده و روی عدد ثابتی تا آخر بافی می‌ماند. برای مثال سال اول و دوم 16%، سال سوم و چهارم 13% و از سال پنجم به بعد 10% سود به آن تعلق خواهد گرفت.

. سود مشارکت منافع

شرکت‌های بیمه با استفاده از مبالغی که از بیمه‌گزاران بابت حق بیمه دریافت می‌کنند در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند. درصد زیادی از سود این سرمایه‌گذاری‌ها برای بیمه‌گزار است. برای مثال حدود 80-85 درصد از سود این سرمایه‌گذاری‌ها متعلق به بیمه‌گزار است.

شرکت‌های بیمه این دو نوع سود را باهم ترکیب کرده و یک درصد واحد را به‌عنوان سود سرمایه گذاری در بیمه عمر اعلام می‌کنند. برای مثال بیمه پاسارگاد ارزش بازخرید بیمه‌گزاران را با بیش از 20% سود در سال جاری پرداخت کرده است. 


مطلب مرتبط: سود تضمینی بیمه عمر؛ تضمین سرمایه‌گذاری در بیمه عمر!


مزایای سرمایه گذاری در بیمه عمر

مزایای سرمایه گذاری در بیمه عمر

سرمایه‌ گذاری در بیمه عمر مزایایی دارد که منحصربه‌فرد است و فقط با سرمایه‌ گذاری در بیمه عمر می‌توان به این مزایا دست‌یافت. این مزایا عبارت است از:

اخذ وام از بیمه عمر

با داشتن بیمه عمر و سرمایه‌گذاری می‌توانید از بیمه وام بگیرد؛ بدون اینکه به ضامن یا وثیقه‌ای نیاز داشته باشید.

پس از گذشت مدت مشخصی از شروع قرارداد بیمه عمر (6 ماه یا 1 سال) می‌توانید تا 90% از ارزش بازخرید خود را وام بگیرد. برای مثال اگر پس از مدت 5 سال ارزش بازخرید شما 10 میلیون تومان شده باشد، شما می‌توانید تا 9 میلیون تومان از بیمه عمر وام دریافت کنید.

سودی که به این وام تعلق می‌گیرد حدود 2-3 درصد است که این میزان سود به سود سرمایه گذاری در بیمه عمر افزوده می‌شود و بیمه‌گزار باید درنهایت وام را با حدود 24-25 درصد سود پرداخت کند.

شاید در وهله اول فکر کنید که درصد بسیار زیادی است و صرفه اقتصادی ندارد ولی باید همین‌جا به دو نکته توجه کنید. اول اینکه هنگام اخذ وام از بیمه عمر همچنان از سایر پوشش‌های بیمه عمر نیز می‌توانید استفاده کنید و در صورت بروز حادثه، بیمه مطابق بیمه‌نامه از شما پشتیبانی می‌کند. دوم اینکه شرکت بیمه برای مبالغی که شما ذخیره می‌کنید سود در نظر می‌گیرد و در صورت خارج کردن این مبلغ شما باید سود آن را هم در مدت مشخص جبران کنید تا ارزش سرمایه شما حفظ شود و درنهایت ارزش بازخرید و سرمایه فوت شما مطابق بیمه‌نامه پرداخت شود.


مطلب مرتبط: وام بیمه عمر پاسارگاد؛ بدون ضامن، بدون وثیقه!


پوشش‌های اضافی بیمه عمر

یکی از فواید بیمه عمر پوشش‌های اضافی آن است. شما می‌توانید علاوه بر اینکه پول خود را سرمایه‌گذاری می‌کنید از یک سری پوشش‌های اضافی هم بهره‌مند شوید. بعضی از پوشش‌های اضافی که شرکت‌های بیمه می‌توانند ارائه دهند عبارت است از:

. هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه

. امراض خاص

. فوت ناشی از حادثه

. آتش‌سوزی منزل


مطلب مرتبط: 7 معیار انتخاب بهترین بیمه عمر و سرمایه‌گذاری


معافیت مالیاتی

یکی از بزرگ‌ترین مزایای سرمایه گذاری در بیمه عمر معاف بودن آن از هر نوع مالیات است. این ویژگی مخصوصاً برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری کلان دارند خیلی حائز اهمیت است و سرمایه گذاری در بیمه عمر را جذاب می‌کند.


مطلب مرتبط: بیمه عمر زمانی برای زمانی که عمرمان به سر آمده!


پول خود را چه جاهایی می‌توانیم سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری در بیمه عمر

بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری در حوزه مالی شامل موارد زیر می‌شود:

. سرمایه‌گذاری در بانک

با استفاده از افتتاح انواع حساب سپرده سرمایه‌گذاری می‌توان در بانک‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرد و از سود ماهانه آن بهره‌مند شد.

. سرمایه‌گذاری در بورس

با خرید و فروش سهام شرکت‌های سهامی عام که نماد آن‌ها در بورس باز است، می‌توان پول خود را سرمایه‌گذاری کرد و از سود آن بهره‌مند شد.

. سرمایه گذاری در بیمه عمر

با خرید بیمه عمر و سرمایه‌گذاری می‌توان از سودهایی که به سرمایه فرد تعلق می‌گیرد استفاده کرد.

سؤالی که در اینجا به‌طور منطقی برایمان پیش می‌آید این است که سرمایه‌گذاری در کدام‌یک از این زمینه‌ها به نفع ما است؟


مطلب مرتبط: وام بیمه عمر پارسیان؛ با کارمزد 4% وام بگیرید!


مقایسه سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف

در جدول زیر سرمایه‌گذاری در هر یک از نهادهای فوق را با استفاده از چند پارامتر با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم تا ببینیم سرمایه‌گذاری در کدام‌یک از این نهادها به‌صرفه‌تر است.

سرمایه گذاری در بیمه عمر

همان‌طور که ملاحظه کردید سرمایه گذاری در بیمه عمر کم ریسک است، به سرمایه زیادی نیاز ندارد و برای تمام اقشار با هر سطح درآمد قابل انجام است و از همه مهم‌تر اینکه به سرمایه شما هیچ مالیاتی تعلق نمی‌گیرد. تمام این مزایا ما را ترغیب می‌کند که بیشتر راجع به بیمه عمر بدانیم و ببینیم سرمایه گذاری در بیمه عمر چه شرایطی دارد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر خود را فسخ نکنید! وام بیمه عمر کارآفرین برای مواقع ضروری


نحوه سرمایه گذاری در بیمه عمر

نحوه سرمایه گذاری در بیمه عمر

برای سرمایه گذاری در بیمه عمر باید بیمه عمر و سرمایه‌گذاری تهیه کرد. هنگام بستن قرارداد بیمه عمر اطلاعاتی مثل حق بیمه و پوشش‌های درخواستی، سن و مدت قرارداد را باید به نماینده بیمه موردنظر ارائه داد تا نماینده بیمه سرمایه فوت و ارزش بازخرید شما را محاسبه کند.

شرایط و قیمت بیمه عمر شرکت‌های مختلف تفاوت‌هایی باهم دارند. پیشنهاد می‌شود قبل از عقد قرارداد بیمه عمر حتماً شرایط آن را به‌دقت مطالعه کنید. برای کسب اطلاعات از این شرایط باید به هر یک از شرکت‌های بیمه درخواست بیمه عمر داد تا با توجه به شرایط شما، فرم اولیه بیمه عمر را تشکیل دهند.

این روش برای کسب اطلاعات از بیمه عمر شرکت‌های مختلف ممکن است کمی آزاردهنده باشد زیرا به وقت و پیگیری زیادی نیاز دارد. می‌توان از روش دیگری هم برای کسب اطلاعات و استعلام قیمت بیمه عمر استفاده کرد که نه وقت و نه پیگیری زیادی لازم دارد.

با استفاده از سامانه بیمیتو می‌توان شرایط و قیمت بیمه شرکت‌های مختلف را مشاهده و مقایسه کرد و با توجه به اولویت‌های خود مناسب‌ترین آن را به‌صورت آنلاین خریداری کرد. بیمیتو به شما کمک می‌کند بیمه خود را آگاهانه بخرید تا در مواقع بحرانی بتوانید خدمات لازم را دریافت کنید.

بیمیتو امکان مقایسه و خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث، بدنه، آتش‌سوزی، مسافرتی و عمر را فراهم کرده است.


مطلب مرتبط: خرید بیمه عمر؛ چرا و چگونه؟!


پیش به‌سوی سرمایه‌گذاری!

سرمایه گذاری در بیمه عمر

در این مطلب متوجه شدیم که می‌توان به سرمایه گذاری در بیمه عمر نیز فکر کرد. البته باید درباره بیمه عمر اطلاعاتمان را بیشتر کنیم تا متوجه شویم این بیمه مزایای بی‌شماری علاوه بر سرمایه‌گذاری دارد. بیمیتو در تلاش است تا اطلاعات مفید و کاملی درباره سایر کاربردها و مزایای بیمه عمر نیز در اختیار شما قرار دهد. با بیمیتو همراه باشید!

8 نظرات

 1. خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب زیبا
  ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت
  می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت ما دیدن کنید

 2. سلام خاستم خواهش کنم ارزش ریالی سرمایه ای که قرار 20سال دیگه به ما بدید را به نرخ الان محاسبه کنید ارزش فعلیه اون سرمایه چقدر است.ممنون.

  • سلام
   سرمایه عمر خودتون رو می تونین با استعلام گرفتن از بیمیتو ببینید
   البته این سرمایه فقط شامل سود تضمینی میشه و سود مشارکت منافع مشخص نیست چقدره

 3. سلام نظرتون در مورد بیمه خاور میانه چیست؟ اگر من سالانه 2000000میلیون تومان پرداخت کنم در باز نشستگی چقدر ماهانه حقوق بم میدن.ممنون از لطفتون

  • سلام
   بیمه عمر و سرمایه‌گذاری خاورمیانه و شرکت‌های دیگه چزینه مناسبی هستند. دریافت حقوق ماهیانه بیمه عمر به شرایط بیمه‌نامه بر می‌گرده و برای هر فرد متفاوته، مثلاً بستگی داره که طول مدت قرارداد شما چند سال باشه یا هر سال چند درصد به حق بیمه‌های عمر اضافه کنید و یا میزان سرمایه اولیه شما چقدر باشه! و… در نتیجه بهتره خودتون قبل از خرید استعلام بیمه عمر بگیرید تا به جواب دقیق‌تری برسید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید