گاهی زندگی کسالت‌بار می‌شود؛ آدم حوصله‌اش سر می‌رود به خصوص از روزمرگی و کار مداوم خسته می‌شود و می‌خواهد برای مدتی به قول معروف آب‌وهوایی تازه کند. به همین خاطر افراد تصمیم می‌گیرند برای تفریح به سفر بروند. معمولاً هم مکان سفر منطقه‌ای خوش آب‌وهوا و با امکانات تفریحی است. اگر مقصد سفر یکی از شهرهای داخلی کشور باشد کار ساده است؛ تنها کافی است بلیت تهیه کنید و به سمت مقصد مورد نظر حرکت کنید اما وقتی مقصد سفر یک کشور خارجی باشد سوالات زیادی برای شما مطرح می‌شود مخصوصاً اگر اولین بار باشد که قصد سفر به آن کشور را دارید. خوشبختانه ترکیه یکی از توریستی‌ترین کشورهای جهان است که در همسایگی ما قرار دارد و سالانه میزبان بسیاری از ایرانیان است. شاید شما هم بخواهید سفر به ترکیه را تجربه کنید اما نمی‌دانید چه کار باید بکنید! نمی‌دانید بیمه نامه مسافرتی چیست ؟ هزینه بیمه مسافرتی خارج از کشور چقدر است ! چه مقدار پول بردارید! از کجا شروع کنید! در ترکیه به چه مکان‌هایی بروید و… در این مطلب ما مثل یک راهنمای سفر با شما همراه می‌شویم تا به همه این سوالات پاسخ بدهیم.

 

برای سفر به ترکیه از کجا شروع کنیم؟ باید ویزای ترکیه بگیریم؟

برای سفر به ترکیه از کجا شروع کنیم؟ باید ویزای ترکیه بگیریم؟

قبل از هر چیز بهتر است زمان مناسبی را برای رفتن به ترکیه انتخاب کنید. اگر وقت آزاد زیادی دارید می‌توانید در زمان‌هایی که آب‌وهوای ترکیه بهتر است مانند بهار و تابستان به این کشور سفر کنید. نکته بعدی داشتن گذرنامه است. هر زمان که بخواهید از مرزهای کشور خارج شوید باید گذرنامه همراه خود داشته باشید. اما برای رفتن به ترکیه نیازی به دریافت ویزا ندارید. ترکیه به خاطر همسایه بودن با ایران و روابط نزدیک دو کشور شرایطی را ایجاد کرد است تا مسافران ایرانی بتوانند به راحتی و بدون ویزا به این کشور سفر کنند. هر مسافر می‌تواند در سفر به ترکیه به مدت 90 روز در این کشور بماند. بعد از 90 روز مسافر برای بیشتر ماندن باید درخواست اقامت ارایه کند در غیر این صورت باید از ترکیه خارج شود و تا 3 ماه حق ورود به کشور ترکیه را ندارد. بنابراین در شروع کار کافی است بلیت شهر مقصد خود در ترکیه را تهیه کنید. مانند استانبول، ازمیر، آنکارا و یا هر شهر دیگر.


برای سفر به ترکیه چه مقدار پول لازم است با خود ببریم؟

با توجه به وضعیت اقتصادی متغیر نمی‌توان گفت که برای سفر به ترکیه دقیقاً چه مقدار پول همراه خود داشته باشید. طبیعی است که مقدار پولی که با خود می‌برید باید تامین‌کننده هزینه‌های سفر شما باشد. بیشتر به خود شما بستگی دارد که بخواهید چطور سفر خود را بگذرانید. اگر قصد خرید دارید یا می‌خواهید از غذاها و امکانات تفریحی ترکیه استفاده کنید باید پول لازم برای این موارد را در نظر بگیرید.  به هر حال پرداخت برخی هزینه‌ها قطعی است مثل پول بلیت رفت‌وبرگشت که اگر با هواپیما باشد حداقل 2 میلیون تومان لازم است. البته از طریق مسیر زمینی و از مرز بازرگان به صورت 24 ساعته نیز می‌توان از مرز خارج شد. نقاط دیگر مرز زمینی ساعات عبور و مرور مخصوص دارند.  برای اجاره اتاق در هتل‌آپارتمان نیز پول لازم دارید حالا اگر بخواهید از هتل‌های بهتری استفاده کنید پول بیشتری لازم است. مهم است بدانید که برای خروج از کشور نیز باید هزینه بپردازید که این هزینه برای دفعه اول 220 و برای بار دوم 330 هزار تومان است. از بار سوم به بعد برای هر خروج باید 440 هزار تومان بپردازید.

قیمت بیمه مسافرتی ترکیه چنده؟


چه نوع پولی برای سفر به ترکیه لازم است؟ دلار ببریم یا لیر یا یورو؟

چه نوع پولی برای سفر به ترکیه لازم است؟ دلار ببریم یا لیر یا یورو؟

برای سفر به ترکیه می‌توانید دلار، لیر و یا یورو همراه خود ببرید. با توجه به این که ترکیه کشوری توریستی و جزئی از کشورهای اروپایی محسوب می‌شود، از دلار و یورو نیز می‌توانیددراین کشور استفاده کنید اما سوال اصلی این است که کدام یکی مقرون به صرفه است؟! تجربه افرادی که سفرهای زیادی به ترکیه داشته‌اند این است که بهتر است همراه خود دلار ببرید و سپس در صرافی‌ها و بانک‌های معتبر ترکیه آن را تبدیل به لیر کنید. دلیل این کار هم این است که ارزش پول شما حفظ شود زیرا تبدیل ریال به لیر در داخل کشور به خاطر نوسانات قیمت ارز ممکن است باعث ضرر اقتصادی به شما شود.


بانک‌های ایرانی در ترکیه فعالیت دارند؟

بله. بانکداری الکترونیک و استفاده از فضای مجازی باعث سرعت و سهولت در تبادل پول و ارز شده است. در راستای تسهیل خدمات بانکی، بانک ملت در ترکیه و در شهرهای آنکارا، استانبول و ازمیر دارای شعب خودپرداز است که افراد می‌توانند از این دستگاه‌ها استفاده کنند. شیوه کار به این صورت است که به محض کشیدن کارت، مبلغ مورد نظر از حساب ریالی مسافر در ایران کسر شده و معادل آن ارز خواسته‌شده به مسافر پرداخت می‌شود.


انگلیسی یا ترکی؟ به کدام زبان حرف بزنیم؟

انگلیسی یا ترکی؟ به کدام زبان حرف بزنیم؟

در کشورهای منطقه انگلیسی معمولاً زبان دوم محسوب می‌شود. در ترکیه هم مردم آشنایی زیادی با زبان انگلیسی ندارند. هرچند در استانبول و برخی مناطق اروپایی آن ممکن است افراد بیشتری باشند که به سوالات شما با زبان انگلیسی جواب بدهند اما در حالت کلی نمی‌توان انتظار داشت که به راحتی با زبان انگلیسی با همه افراد ارتباط برقرار کنید. به هر حال اگر به ترکی استانبولی مسلط نیستید جای نگرانی نیست و با زبان انگلیسی هم کار شما راه خواهد افتاد.


مکان‌های تفریحی ترکیه و جاهای دیدنی ترکیه

بیشتر مردم ترکیه را با نام استانبول می‌شناسند اما ترکیه کشوری است که به خاطر موقعیت جغرافیایی و تاریخی آن مکان‌های دیدنی زیادی دارد. از جاهای دیدنی ترکیه می‌توان به مناطق زیر اشاره کرد:

ترابزون Trabzon : یکی از شهرهای کوچک شمالی ترکیه است که در مجاورت دریای سیاه واقع شده است و مناظر دیدنی و طبیعت زیبایی دارد. دیدن ترابزون برای یک سفر یک روزه می‌تواند مناسب باشد.

مکان های تفریحی و جاهای دیدنی ترکیه ترابزون نمای زیبایی از شهر ترابزون ترکیه

اسکی شهیر Eskişehir : اسکی شهیر یکی از شهرهای غیر ساحلی اما زیبای ترکیه است که در مسیر آنکارا و استانبول واقع شده و به معنی «شهر کهنه» است. قدمت این شهر تقریباً به 3000 سال می‌رسد! وجود ساختمان‌های رنگی و رود پرسوک که از وسط شهر می‌گذرد چهره این شهر را بسیار دیدنی کرده است.

مکان های تاریخی و جاهای دیدنی ترکیه اسکی شهیراسکی شهیر از شهرهای کهن ترکیه است

پاموکاله Pamukkale : پاموکاله که در جنوب غربی ترکیه و بخشی از ایالت دنیزلی واقع است یکی از زیباترین مناظر طبیعی را دارد و یکی از تاریخی‌ترین شهرهای ترکیه محسوب می‌شود. پاموکاله یعنی «قلعه پنبه‌ای» و این به خاطر استخر نمکی طبیعی است که در این شهر وجود دارد. چشمه‌های آب گرمی که در پاموکاله جریان دارند از خود رسوباتی به جا می‌گذارند که طی هزاران سال باعث تشکیل منظره‌ای زیبا از حوضچه‌های نمکی شده است. در این شهر همچنین تئاتر هیراپولیس از دوران امپراتوری رومیان وجود دارد که بنایی باشکوه و دیدنی است.

مکان های تاریخی و جاهی دیدنی ترکیه. پاموکاله حوضچه‌های نمکی پاموکاله که بازدیدکنندگان و گردشگران می‌توانند در آن‌ها آب‌تنی کنند.

کاپادوکیا Cappadocia : یکی دیگر از شهرهای مرکزی ترکیه که بسیار دیدنی است کاپادوکیا است. کاپادوکیا به نوعی شبیه کندوان ایران است با این تفاوت که به عنوان یک شهر توریستی توجه بیشتری به آن شده است. سنگ‌ها و صخره‌های این منطقه در اثر تغییرات آب‌وهوایی و وزش بادها دچار تغییراتی شگفت‌انگیزی شده‌اند به طوری که امروزه با دیدن این صخره‌های زیبا انگار با معماری خاصی روبرو هستیم! در دل این صخره‌ها، خانه‌ها، کلیساها و هتل‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید و یا شب را در آنجا اقامت کنید. در کاپادوکیا شما هر روز شاهد بالن‌های رنگارنگ و بزرگی هستید که در آسمان به پرواز در می‌آیند و اگر بخواهید می‌توانید سوار بر یکی از این بالن‌ها از دیدن مناظر اطراف لذت ببرید.

مکان های تاریخی و جاهای دیدنی ترکیه کاپادوکیاکاپادوکیا شهری در دل صخره‌ها

آلاچاتی Alaçatı : آلاچاتی یکی از شهرهای ازمیر در غرب ترکیه است. آلاچاتی یک شهر کوچک است با خیابان‌های سنگ‌فرش شده و خانه‌های سنگی زیبا که در و پنجره‌های رنگارنگ این خانه‌ها چهره این شهر کوچک را رویایی نشان می‌دهند. شما می‌توانید صبحانه‌های سالم  و هیجان‌انگیزی در این شهر میل کنید و اگر قصد داشته باشید شب را در این محل بگذرانید می‌توانید در بعضی از این خانه‌های کوچک که به عنوان هتل و مسافرخانه به کار می‌روند اقامت کنید.

مکان های تاریخی و جاهای دیدنی ترکیه آلاچاتیالاچاتی شهری کوچک و زیبای ترکیه در ایالت ازمیر

چشمه Çeşme : چشمه غربی‌ترین قسمت ازمیر و غربی‌ترین نقطه ترکیه است که چشمه‌های مختلفی در آن وجود دارد به همین دلیل به آن چشمه می‌گویند. خانه‌های سنگی چشمه نیز دیدنی و خاص هستند و در کنار آن می‌توانید از سواحل چشمه که از سه جهت به دریا ختم می‌شود استفاده کنید.

مکان های تاریخی و جاهای دیدنی ترکیه چشمهچشمه منطقه‌ای از ازمیر است که چشمه‌های فراوان و سواحلی زیبا دارد

آنتالیا Antalya : آنتالیا شهری آرامیده در کنار دریای مدیترانه است. به همین دلیل آب‌وهوای آن نیز مدیترانه‌ای است و در خیابان، شاهد نخل‌های بلند و زیبایی خواهید بود. آنتالیا شهری است با ساحل شنی و ماسه‌های سفید که می‌توانید ایام فراغت خود را در آن بگذرانید. آنتالیا بازارهای خرید بزرگی دارد که اگر خرید کردن یکی از اهداف سفر شما است می‌توانید از این بازارها خرید خود را انجام دهید. با توجه به این که آنتالیا شهری توریستی و گردشگری است افراد بسیاری از نقاط مختلف دنیا برای تفریح به این شهر سفر می‌کنند. لذا ممکن است این شهر در فصل‌هایی از سال شلوغ باشد و اگر به دنبال جای کم جمعیت و دنج باشید، شاید این شلوغی فصلی باب میل شما نباشد.

مکان های تاریخی و جاهای دیدنی ترکیه آنتالیا

بودروم Bodrum : یکی دیگر از شهرهای توریستی ترکیه که در جنوب غربی این کشور واقع شده، بودروم است. بودروم آن‌قدر جذاب و دیدنی است که خیلی‌ها چندین بار برای دیدن این مکان مراجعه می‌کنند. از مکان‌های دیدنی بودروم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آمفی‌تئاتر هالیکارناسوس که از آثار تاریخی و به جا مانده از 400 قبل از میلاد است.
 • آسیاب‌های بادی بودروم؛ این آسیاب‌ها با سنگ و چوب ساخته شده‌اند و نمای زیبایی به شهر بدروم بخشیده‌اند.
 • دروازه میندروس که یکی دیگر از بناهای تاریخی بدروم است و ساخت آن را در دوره هخامنشیان می‌دانند. نقل است که اسکندر یک بار در پشت این دروازه‌ها از ارتش ایران شکست خورده است.
 • آرامگاه هالیکارناسوس که یکی از عجایب هفتگانه است نیز در بودروم قرار گرفته است. این آرامگاه برای «ماسول» یکی از ساتراپ‌های هخامنشیان ساخته شده است. ساتراپ به فرماندار یا استاندار یک منطقه می‌گفته‌اند بر همین اساس می‌توان به قدمت بودروم پی برد!

تفرجگاه‌های ساحلی شهر بودروم نیز بسیار قابل توجه است و با توجه به این که بودروم یکی از شهرهایی است که در سواحل دریای اژه قرار گرفته است مسافران می‌توانند هم از ساحل این شهر استفاده کنند و هم از امکاناتی مانند قایق‌سواری و شنا در دریای اژه. در بوردوم همچنین مراکز خرید بسیاری وجود دارد که می‌توانید خریدهای خود را در این مراکز انجام دهید.

مکان های تاریخی و جاهای دیدنی ترکیه بودرومبودروم شهری است که باید زمانی بیشتر از یک روز برای دیدن آن صرف کنید

استانبول Istanbul : درباره استانبول همین نکته کافی است که بگوییم سومین شهر توریستی جهان است. نام ترکیه همیشه با استانبول گره خورده و این شهر به نوعی نمادی از ترکیه است. استانبول در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار گرفته است. تنگه بسفر جداکننده دو قاره اروپا و آسیا است و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که نیمی از آن در قاره آسیا و نیمِ دیگر آن در قاره اروپا قرار گرفته است. استانبول پستی و بلندی‌های زیادی دارد و در واقع شهر روی تپه‌هاساخته شده به طوری که به آن شهر تپه‌ها یا هفت تپه نیز گفته می‌شود. مسجدها و کلیساهای تاریخی و دیدنی فراوانی در استانبول وجود دارد که مشهورترین آن مسجد ایاسوفیا است. این مسجد در زمان رومیان کلیسا بوده و پس از فتح استانبول به دست مسلمانان به مسجد تبدیل شده و امروز نیز به عنوان یک مکان تاریخی در معرض دید عموم قرار گرفته است. از بناهای تاریخی دیگر استانبول می‌توان به مسجد سلیمانیه، مسجد اورتاکوی، مسجد آبی، مسجد جدید، مسجد رستم پاشا و کاخ توپاکای اشاره کرد. البته بگوییم که بافت استانبول یک بافت قدیمی نیست بلکه این شهر بسیار زیبا و مدرن است.

مکان های تاریخی و جاهای دیدنی ترکیه استانبولاستانبول یکی از توریستی‌ترین شهرهای جهان

استانبول دارای تفرجگاه‌های بسیاری است و همچنین بازارهای فراوانی برای خرید دارد. در واقع این شهر مرکز اقتصادی و فرهنگی ترکیه است که تا قبل از جمهوری، پایتخت ترکیه بوده است و پس از اعلام جمهوری ترکیه، پایتخت این کشور به آنکارا تغییر می‌کند.

جزایر آدالار  Adalar Islands : جزایر آدالار یا جزایر پرنس مجموعه جزایری هستند که در نزدیکی استانبول و به فاصله 20 کیلومتری از مرکز آن، در دریای مرمره واقع شده‌اند. سفر به این جزایر به نوعی سفر به گذشته است زیرا در این جزیره‌ها خبری از ماشین و موتورسیکلت نیست. تنها با دوچرخه و کالسکه می‌توانید رفت‌وآمد کنید. در این جزایر نیز شاهد ساختمان‌های قدیمی و اماکن تاریخی زیبایی خواهید بود. بازدید و گردش در جزیره، قایق‌سواری، شنا در دریا و بازدید از امکان تاریخی از جمله تفریحاتی است که گردشگران را به خود جلب می‌کند.

مکان های تاریخی و جاهای دیدنی ترکیه جزایر پرنس یا ادالار جزایر ادالار یا جزایر پرنس از دیگر جاذبه‌های ترکیه و نزدیک به استانبول

شهرهای دیدنی ترکیبه به همین جا ختم نمی‌شوند و مکان‌های دیگری مانند قونیه، کوش آداسی، آدانا و… هستند که هر گردشگری می‌تواند به هر یک از این شهرها سفر کند. 


10 غذای معروف ترکیه که باید امتحان کنید!

غذاهای هر منطقه ارتباط نزدیکی با فرهنگ و آداب و رسوم آن منطقه دارد. اگر می‌خواهید با مردم یک شهر یا کشور بیشتر آشنا شوید حتماً غذای مخصوص آن منطقه را امتحان کنید. اگرچه ذائقه مردم ترکیه به ایران بسیار نزدیک است اما در ترکیه نیز غذاهای مخصوصی وجود دارد که مورد استقبال مسافران و گردشگران واقع شده است و در ایران کمتر یافت می‌شود. از میان تنوع گوناگون غذایی در ترکیه ما نمونه‌های زیر را به شما معرفی می‌کنیم که از پرطرفدارترین غذاهای ترکیه است:

 1. صدف میدیه: این غذا ترکیبی است از صدف با برنج تند که به آن میدیه دولما هم می‌گویند. اگرچه صدف میدیه را نوعی میان‌وعده غذایی در نظر می‌گیرند اما غذایی حجیم و سیرکننده است به طوری که برای خوردن آن توصیه شده که محتوی صدف‌ها را بلافاصله بعد از یکدیگر بخورید تا در میان خوردن احساس سیری نکنید!

صدف میدیه

 1. ایسکندر کباب: ایسکندر یا اسکندر کباب ظاهری شبیه دونر کباب دارد که در ایران نیز درست می‌شود. کسانی که این غذا را خورده‌اند از طعم آن بسیار تعریف می‌کنند. اسکندرکباب همانند دونر به سیخ کشیده شده و به صورت عمودی طبخ می‌شود و سپس برش داده شده و سرو می‌شود. سسی که اسکندر کباب را با آن سرو می‌کنند طعم فوق‌العاده‌ای به آن می‌دهد. این سس از ترکیب روغن زیتون، سبزیجات معطر، گوجه‌فرنگی، فلفل و ادویه‌های ویژه و خوش‌طعم درست شده است.

اسکندر کباب از غذاهای ترکیه

 1. بلیک‌اکمیک: ترکیه کشوری است در مجاورت دریاها به همین خاطر غذاهای دریایی بخش مهمی از خوراک مردم این کشور را تشکیل می‌دهند. بلیک اکمیک نوعی غذا با ماهی تازه است که اگرچه خیلی سریع آماده می‌شود در عین حال سالم است. ماهی صیدشده بلافاصله در روغن زیتون و کره، سرخ شده و به همراه سبزیجات معطر در نان باگت ترکی سرو می‌شود. عطر و طعم این غذا فوق‌العاده است و برای همیشه به عنوان بخشی از خاطرات ترکیه در ذهن شما باقی خواهد ماند.

بلیک اکمیک از غذاهای ترکیه

 1. سیمیت: سیمیت همان بیگل ترک‌ها است. نانی برشته شده با کنجد که معمولاً به عنوان صبحانه‌ای سریع استفاده می‌شود. علی‌رغم ظاهر ساده سیمیت این نان طرفداران زیادی در بین ترک‌ها و گردشگرانی که به ترکیه می‌روند دارد. به طوری که در یک صبح کاری می‌توانید افراد زیادی را ببینید که با یک سیمیت پیچیده در کاغذ به محل کار خود می‌روند.

سیمیت از غذاهای ترکیه

 1. بورک: بورک نوعی نان یا نوعی ساندویچ است. طرز تهیه آن به این صورت است که روی خمیر یوفکا را با لایه نازکی از پنیر و گوشت و سبزیجات می‌پوشانند و آن را پیچیده و می‌پزند. بورک معمولاً وعده غذایی نیست و از آن به عنوان میان‌وعده استفاده می‌کنند.

بورک از غذاهای ترکیه

 1. پواچا: پواچا نیز یکی از غذاهایی است که با نوعی خمیر درست می‌شود و می‌توان گفت نوعی نان است. در ترکیب خمیر این نان از شیر، شکر و تخم مرغ استفاده شده است. گاهی داخل نان را با زیتون له‌شده و یا مواد خوراکی دیگر پر می‌کنند تا طعم‌های مختلفی از این نان را تولید کنند.

پواچا از غذاهای ترکیه

 1. لاهماجون: این غذا شبیه پیتزا است با این تفاوت که خبری از پنیر یا خمیر پیتزا نیست. مواد این غذا ترکیبی از گوشت چرخ‌شده با پیاز و فلفل است که روی خمیر نازکی پخش شده و در تنور پخته می‌شود. در کنار لاهمجون مقداری سبزیحات معطر و دوغ سرو می‌شود.

لاهماجون از غذاهای ترکیه

 1. مانتی: مانتی هم یکی از غذاهای ترکیه است که با استفاده از خمیر درست می‌شود. برای درست کردن این غذا خمیر مخصوصی درست می‌کنند و آن را در قطعاتی به اندازه یک لقمه برش زده و داخل آن را با مواد مخصوص پر می‌کنند. این مواد ترکیبی است از گوشت چرخ‌شده، نمک، فلفل، پیاز، رب، سبزیجات و… که کاملاً با یکدیگر مخلوط شده‌اند. گوشت مورد استفاده در مانتی می‌تواند گوشت گوساله، بره، مرغ و یا حتی مای باشد. سپس لقمه‌های تو پر را در داخل روغن و یا فر می‌پزند. مانتی را با سس مخصوص و ماست سرد سرو می‌کنند.

مانتی از غذاهای ترکیه

 1. کوکورچ: خوردن این غذا شاید باب میل همه نباشد زیرا ماده اصلی این غذا روده گوسفند است. روده گوسفند با فلفل ترکیب و پیچیده شده و بر روی آتش کباب می‌شود. به هر حال مزه کردن غذاهای خاص نیز می‌تواند هیجان‌انگیز باشد.

کوکورچ از غذاهای ترکیه

 1. علی نازیک کباب: اگر بگوییم ترکیه کشور کباب‌ها است شاید اغراق نکرده باشیم. علی نازک کباب یکی از کباب‌های پرطرفدار ترکیه و از ترکیب گوشت مزه‌دار شده است. این کباب را با بادمجان کبابی و ماست سرو می‌کنند.

علی نازیک کباب از غذاهای ترکیه

در کنار غذاهایی که گفتیم انواع شیرینی‌های مختلفی نیز در ترکیه وجود دارد مانند: شکرپاره، حلوای ایرمیک، باقلوا، کونفه (کونفه در اصل یک نوع شیرینی عربی است و درنقاط دیگر مانند فلسطین، مصر و اردن ساخته می‌شود اما در ترکیه هم به روش خاص مردم ترکیه ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. کونفه ظاهری جذاب دارد و چون در تولید آن پنیر به کار می‌رود موقع سرو کردن ظاهری شبیه به پیتزا پیدا می‌کند)، عاشوره (که یک نوع شیرینی سنتی است و در 15 روز اول ماه محرم و به مناسبت به گِل نشستن کشتی نوح در این ایام درست می‌کنند)، لقمه، Tavuk Gogsu، پودینگ برنج و… که می‌توانید این شیرینی‌های خوشمزه را نیز مزه کنید. چای هم در ترکیه معمولاً بعد از غذا به صورت رایگان ارایه می‌شود که به آن چای ایکرام (اکرام) می‌گویند.


نکاتی پیرامون هزینه‌های سفر به ترکیه

نکاتی پیرامون هزینه‌های سفر به ترکیه

اگر می‌خواهید به ترکیه سفر کنید خیلی بهتر است که قبل از اقدام برآورد هزینه کنید. هرچند با توجه به وضعیت اقتصادی و نوع سفری که شخص در پیش گرفته هزینه‌ها متفاوت است اما دانستن برخی از نکات به شما کمک می‌کند تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید. مثلاً:

 • هزینه غذا در ترکیه بیشتر از ایران نیست. بنابراین نگران هزینه‌های غذا نباشید و بدانید با مبالغی معادل ایران می‌توانید غذا تهیه کنید. با حداقل 15 لیر هم می‌توانید یک وعده غذای مناسب تهیه کنید.
 • هزینه تهیه گذرنامه و عوارض خروج از کشور را فراموش نکنید.
 • اگر بخواهید با هواپیما سفر کنید بالاتر از 2 میلیون تومان تنها هزینه بلیت رفت‌وبرگشت شما خواهد شد.
 • هزینه‌های اقامت در هتل و یا مسافرخانه‌ها معمولاً از شبی 30 یورو شروع می‌شود. برای اقامت در ترکیه سایت‌هایی وجود دارند که می‌توانید با کمک آن‌ها اتاق‌های مناسب خود را پیدا کنید.
 • داشتن استانبول کارت برای هزینه‌های حمل‌ونقل بسیار کمک‌کننده است. توصیه می‌شود این کارت را تهیه کنید برای شارژ استانبول کارت هم می‌توانید در ایستگاه‌های مرکزی اتوبوس و مترو آن را شارژ کنید. بهتر است هر کس جداگانه این کارت را داشته باشد زیرا اگر تغییر مسیر شما مثلاً از مترو به اتوبوس زیر 40 دقیقه باشد، مسیر دوم به صورت رایگان حساب می‌شود. در غیر این صورت باید برای هر فرد کارت بزنید. درکل هزینه رفت‌وآمد در ترکیه چندان گران نیست حتی کرایه تاکسی هم زیاد نیست و می‌توانید نگران هزینه‌های حمل‌ونقل نیز نباشید اما محاسبه آن را در نظر بگیرید.

استانبول کارت در سفر ترکیه

 • در خریدهای خود توجه داشته باشید محصولی که می‌خرید برند است یا خیر. برندهایی که در داخل ترکیه تولیدی داشته باشند معمولاً ارزان‌تر هستند. در هر صورت اگر می‌خواهید از محصولات برند خرید کنید می‌توان گفت در حالت کلی قیمت این محصولات منطقی است. اما باید متوجه باشید برخی اوقات اختلافاتی در نوع کالا بین بازار ایران و ترکیه وجود دارد. مثلاً در ترکیه طلای 14 عیار داریم که گاهی مسافران متوجه نشده و آن را به جای طلای 18 عیار خریداری می‌کنند.

استعلام قیمت بیمه مسافرتی ترکیه


سفر به ترکیه بیمه مسافرتی می‌خواهد؟

برای بسیاری از سفرهای خارجی داشتن بیمه اجباری است اما خرید بیمه مسافرتی برای سفر به ترکیه لازم نیست. با این حال توصیه نمی‌شود که بدون این بیمه‌نامه به ترکیه سفر کنید. زیرا بیمه‌های مسافرتی بسیار ارزان هستند و با قیمتی بسیار پایین و با حداقل 15 هزار تومان می‌توانید بیمه‌نامه خود را تهیه کنید. اگر بیمه مسافرتی را از بیمیتو و به صورت آنلاین بخرید برای هیچ‌یک از مراحل خرید نیازی به مراجعه حضوری به نماینده بیمه ندارید. حتی بیمه‌نامه نیز به صورت آنلاین به ایمیل شما ارسال می‌شود. در نتیجه به راحتی و حتی ساعاتی قبل از سفر خود نیز می‌توانید این بیمه را تهیه کنید و با خیالی آسوده به سفر بروید.


لزوم تهیه بیمه مسافرتی چیست؟

 

لزوم تهیه بیمه مسافرتی چیست؟

چه لزومی دارد بیمه مسافرتی تهیه کنید؟ خوب این واقعاً سوال مهمی است که چه لزومی دارد برای یک سفر کوتاه بیمه مسافرتی بخریم. بیایید نگاه مختصری به بیمه مسافرتی داشته باشیم چون با فهمیدن مزایای بیمه مسافرتی می‌توانیم بگوییم که آیا ارزش خرید دارد یا خیر! مزایای بیمه مسافرتی به طور خلاصه به شرح زیر است:

 • پرداخت هزینه‌های پزشکی و درمانی بیمه‌گزار در خارج از کشور در صورت بروز سوانح
 • انجام اقدامات لازم برای بازگرداندن بیمه‌گزار حادثه‌دیده به کشور
 • پرداخت هزینه‌های ضروری دندانپزشکی در خارج از کشور
 • پرداخت هزینه داروهای ضروری مورد نیاز بیمه‌گزار و ارسال آن برای وی.
 • پرداخت هزینه ارزش بار در صورت مفقود شدن بار بیمه‌گزار. در صورت پیدا شدن بار هزینه ارسال بار نیز به عهده شرکت بیمه است.
 • یافتن و ارسال بار. شرکت بیمه موظف است که در خصوص پیدا شدن بار بیمه‌گزار پیگیری کند و در صورت پیدا کردن بار آن را برای وی ارسال کند.
 • شرکت بیمه موظف است که در صورت تاخیر در رسیدن بار.
 • پرداخت هزینه‌های تاخیر در پرواز. در صورتی که پرواز بیمه‌گزار تاخیر داشته باشد شرکت بیمه نیز موظف است معادل ساعات تاخیر به وی خسارت پرداخت کند.
 • ارایه اطلاعات درمانی به بیمه‌گزار در شرایط اضطراری. در این مواقع شرکت کمک‌رسان اطلاعاتی از قبیل نام پزشک، آدرس بیمارستان نزدیک به محل و… را در اختیار بیمه‌گزار قرار می‌دهد.
 • ارسال حواله به مقصد بیمه‌گزار. به این صورت که بیمه‌گزار می‌تواند مبالغی را نزد شرکت بیمه قرار دهد و در صورت نیاز، شرکت بیمه معادل همان مبالغ را در کشور مقصد برای وی حواله می‌کند.
 • بازگرداندن کودکان به ایران در صورت فوت و یا بستری شدن سرپرست آن‌ها.
 • بازگرداندن جسد بیمه‌گزار در صورت فوت وی در طول سفر.
 • پرداخت هزینه بازگشت بیمه‌گزار به کشور در صورت فوت اقوام درجه 1 و 2.
 • انتقال اضطراری یکی از اعضای درجه 1 بیمه‌گزار به خارج از کشور! در صورتی که بیمه‌گزار در خارج از کشور در اثر بیماری و سوانح در بیمارستان و به مدت بیش از 10 روز بستری شود، شرکت بیمه هزینه انتقال یکی از اعضای خانواده او به محل بستری را پرداخت می‌کند. هزینه اقامت فرد نیز با سقف تعهدات تعیین‌شده توسط بیمه مسافرتی پرداخت می‌شود.
 • اگر بیمه‌گزار در طول سفر فوت کند و یا در بیمارستان به مدت بیش از 10 روز بستری شود، شرکت بیمه مطابق قوانین خود، هزینه بازگشت یکی از همراهان وی به کشور را پرداخت می‌کند.

مزایای گفته‌شده به صورت خلاصه و دارای جزییات فراوانی دارد اما با این حال هم تنها با دیدن این مزایا می‌توانیم بفهمیم داشتن بیمه مسافرتی با آن حق بیمه اندک کاملاً برای بیمه‌گزار به صرفه است.

 


چرا از بیمیتو خرید کنیم؟

چرا از بیمیتو خرید کنیم؟

بیمیتو https://bimito.com/ سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه‌نامه است. یعنی در هر زمان که بخواهید می‌توانید بیمه مورد نظر خود را انتخاب کرده و آن را از نظر قیمت و پرداخت سقف تعهدات در بین شرکت‌های مختلف مقایسه کنید. امکان مقایسه به شما کمک می‌کند که بیمه‌نامه را منطبق با نیاز خود و با کمترین قیمت ممکن خریداری کنید. در هیچ‌یک از مراحل خرید بیمه از بیمیتو نیازی به مراجعه حضوری ندارید. با خرید بیمه‌هایی مانند بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه حوادث، بیمه درمان تکمیلی و یا بیمه عمر از بیمیتو، این بیمه‌نامه‌ها به آدرس شما و به صورت رایگان ارسال می‌شوند. در صورت خرید آنلاین بیمه آتش سوزی و یا بیمه مسافرتی حتی نیاز به ارسال بیمه‌نامه کاغذی نیست و بیمه‌نامه به آدرس شما ایمیل شود.برای دریافت خسارت هم نیازی به نسخه کاغذی بیمه‌نامه ندارید با این حال اصل نسخه کاغذی در بیمیتو حفظ شده و هر زمان که بیمه‌گزار بخواهد برای وی ارسال خواهد شد. اگر نیاز دارید که قبل از خرید از شرایط بیمه‌نامه خود مطلع شوید از آن استعلام بگیرید. امکان دریافت استعلام آنلاین بیمه عمر و انواع دیگر بیمه‌ها در بیمیتو وجود دارد و در لحظه می‌توانید نتیجه آن را ببینید و اگر نیازی به تغییر در شرایط بیمه‌نامه حس می‌کنید آن را در زمان خرید اعمال کنید. ما در بیمیتو همواره سعی می‌کنیم تا به‌روزترین و مفیدترین اطلاعات در خصوص صنعت بیمه را به شما ارایه کنیم. همچنین در تلاش هستیم تا روند خرید بیمه را ساده‌تر کرده تا تجربه تازه‌ای از خرید بیمه را به افراد ارایه کنیم. برای آشنایی بیشتر با خدمات بیمیتو به سایت ما مراجعه کنید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید