بیکاری یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های افراد است. با نگاهی به جمعیت بیکار جامعه و آماری که در این خصوص ارایه می‌شود و همچنین مشکلات اقتصادی موجود در کشور می‌توان فهمید بیکاری و از دست دادن شغل تا چه اندازه بر کیفیت زندگی و آینده افراد تأثیر می‌گذارد. بیکاری یکی از مشکلاتی است که هرکسی ممکن است در دوره‌هایی از زندگی دچار این بحران شود. اما اگر فرد سوابق بیمه بیکاری و تامین اجتماعی داشته باشد، می‌تواند وضعیت اقتصادی خود را با استفاده از بیمه بیکاری مدیریت کند و تا پیدا کردن شغل مناسب، با دریافت مقرری بیکاری از سوی تامین اجتماعی امورات خود را بگذراند.


مطلب مرتبط: تامین اجتماعی چیست؟


بیمه تامین اجتماعی چه کاری انجام می‌دهد؟

شاید شما هم جز افرادی باشید که به تازگی شروع به کار کرده‌اید و زیاد با قوانین بیمه تامین اجتماعی آشنا نباشید و ندانید این سازمان چه کاری انجام می‌دهد. همه ما نام سازمان تامین اجتماعی را شنیده‌ایم یا نام آن را روی دفترچه تامین اجتماعی که برای بیمه‌شده صادر می‌شود دیده‌ایم. اما سازمان تامین اجتماعی چیست و دقیقاً چه کاری انجام می‎‌دهد؟ سازمان تامین اجتماعی تامین کننده آینده افراد و ارایه کننده حقوق بازنشستگی است. هر کسی که در کارخانه، کارگاه و دیگر محیط‌های کاری مشغول به فعالیت باشد مشمول قانون کار است و می‌تواند تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد. سازمان تامین اجتماعی با حمایت از حقوق همه کارکنان و به کمک دولت، کارفرما و فرد شاغل، در طول مدت‌زمانی که فرد مشغول به کار باشد با کسر حداقل مبلغ به میزان 7% از حقوق بیمه‌گزاران را صرف امور بیمه‌ای می‌کند. میزان دقیق حق بیمه 30% از حقوق بیمه‌گزار است که پس از کسر 7% از حقوق شاغل، 23% باقی‌مانده را کارفرما پرداخت می‌کند. این مبالغ صرف امور بیمه‌ای شده که مهم‌ترین آن پرداخت حقوق دوران بازنشستگی است. با داشتن سوابق بیمه بیکاری بیمه‌گزار می‌تواند در زمان بیکاری نیز مستمری دریافت کند. همچنین بیمه‌شده اگر فاقد بیمه درمانی باشد می‌تواند دفترچه درمان بیمه تامین اجتماعی تهیه کند.

بیمه تامین اجتماعی با حمایت از حقوق کارکنان و با دریافت حق بیمه‌های اندک، تضمین‌کننده حقوق بازنشستگی و ارایه‌کننده دفترچه درمانی است.


مطلب مرتبط: جالب و خواندنی، تاریخچه بیمه تامین اجتماعی


سوابق بیمه بیکاری چیست؟

سوابق بیمه بیکاری

بیمه بیکاری عبارت از حمایت اقتصادی تامین اجتماعی از بیمه‌شده در طول مدت‌زمان بیکاری و با پرداخت حقوق در این دوران است. سوابق بیمه بیکاری در اصل سوابق بیمه‌ای فرد در زمان اشتغال است که مقرری دریافتی مطابق میزان سابقه حق پرداخت بیمه و وضعیت تأهل او است. فرد باید حداقل 6 ماه سابقه تامین اجتماعی داشته باشد تا بتواند از بیمه بیکاری استفاده کند. همچنین هر شخص موظف است به محض بیکاری شرایط خود را به اطلاع سازمان بیمه تامین اجتماعی برساند.

به جز در موارد خاص، بیمه‌شده باید حداقل 6 ماه سابقه بیمه داشته باشد.


مطلب مرتبط: انواع خدمات بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده


شرایط دریافت بیمه بیکاری

شرایط دریافت بیمه بیکاری

به شرط داشتن سوابق بیمه به بیمه‌شده مقرری بیکاری پرداخت می‌شود اما قبل از اقدام برای دریافت بیمه بیکاری باید شرایط مخصوص به آن را داشته باشد. این شرایط به صورت زیر است:

 • بیمه‌شده باید حداقل 6 ماه بیمه سازمان تامین اجتماعی بوده باشد. حداکثر مدت‌زمان برای این مورد 50 ماه است.
 • بیمه‌شده بنا به خواست خود بیکار نشده باشد یعنی دلایل بیکاری بیمه‌شده غیرارادی باشد. مانند بیکار شدن افراد در زمان ورشکستگی شرکت‌ها.
 • اگر بیمه‌شده بر اثر رخ دادن حوادثی مانند آتش‌سوزی، سیل و یا زلزله بیکار شده باشد، نیاز به داشتن سوابق بیمه‌ای ندارد و بیمه بیکاری به او تعلق می‌گیرد.
 • بیمه بیکاری مخصوص بیمه‌شدگان اجباری سازمان تامین اجتماعی است و شامل بیمه‌شدگان بیمه اختیاری و مشاغل آزاد نمی‌شود.
 • بیمه‌شده نباید تبعه کشورهای دیگر باشد.
 • این قانون شامل کسانی که مستمری بیمه بازنشستگی دریافت می‌کنند، نمی‌شود.
 • کسانی که ازکارافتادگی کلی و دائم داشته باشند مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند.
 • بیمه‌شده باید برای دریافت مقرری بیمه بیکاری ظرف 30 روز از تاریخ شروع بیکاری، فرم درخواست مبنی بر استفاده از مقرری بیمه بیکاری را خود را به واحد‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی تحویل دهد. ارایه این فرم به منزله آمادگی بیمه‌شده برای انجام مشاغل پیشنهادی سازمان تامین اجتماعی است.
 • بیمه‌شده نباید از شرکت در کلاس‌های آموزشی و کارآموزی که سازمان تامین اجتماعی برای شغل پیشنهاد می‌کند خودداری کند.

مطلب مرتبط: دانستنی‌هایی درباره دفترچه بیمه تامین اجتماعی


شرایط پرداخت بیمه بیکاری

شرایط پرداخت بیمه بیکاری

با توجه به سوابق بیمه بیکاری به بیمه‌شده مقرری بیکاری پرداخت می‌شود. اگر بیمه‌گزار متأهل باشد مدت‌زمان بیشتری می‌تواند از بیمه بیکاری استفاده کند. سقف پرداختی بیمه بیکاری 50 ماه در نظر گرفته شده است که تنها متأهلین می‌توانند از آن استفاده کنند. رابطه بین سوابق بیمه بیکاری و مدت‌زمان پرداخت مقرری بیکاری با توجه به متأهل یا مجرد بودن بیمه‌شده به شکل زیر است:

پرداخت مقرری برای بیمه‌شدگان مجرد:

 • اگر سابقه پرداخت حق بیمه بین 6 تا 24 ماه باشد به مدت 6 ماه مقرری بیکاری دریافت می‌کنند.
 • اگر سابقه پرداخت حق بیمه از 25 تا 120 ماه را داشته باشند به مدت 12 ماه مقرری دریافت می‌کنند
 • اگر از 121 ماه تا 180 ماه حق بیمه پرداخت کرده باشند به مدت 18 ماه مقرری بیکاری می‌گیرند.
 • اگر 181 ماه تا 240 ماه حق بیمه پرداخت کرده باشند مشمول دریافت مقرری بیکاری به مدت 26 ماه خواهد بود.
 • برای مدت‌زمان بالای 240 ماه، به میزان 36 ماه می‌تواند مقرری دریافت کند.

جدول مدت‌زمان استفاده از مقرری بیکاری برای بیمه‌شدگان مجرد

پرداخت مقرری بیکاری برای بیمه‌شدگان متأهل:

 • چنانچه بیمه‌شده از 6 تا 24 ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، به مدت 12 ماه مقرری بیکاری دریافت می‌کند
 • اگر بیمه‌شده از 25 تا 120 ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد به مدت 18 ماه مقرری دریافت می‌کند.
 • اگر بیمه‌شده از 121ماه تا180 ماه حق بیمه پرداخت کرده باشد 26 ماه مقرری بیکاری دریافت می‌کند.
 • اگر از 181 تا 240 ماه حق بیمه واریز کرده باشد 36 ماه مقرری بیمه بیکاری به وی تعلق می‌گیرد.

جدول مدت‌زمان استفاده از مقرری بیکاری برای بیمه‌شدگان متاهل

اگر بالاتر از 240 ماه سابقه بیمه داشته باشد تا مدت50 ماه می‌تواند از حق بیمه استفاده کند.


مبالغ دریافتی بیمه بیکاری

بر اساس سوابق بیمه بیکاری مبلغی که به عنوان مقرری به بیمه‌شده پرداخت خواهد شد مقداری که نهایتاً تا 80% حقوق بیمه‌شده است. البته این حقوق نباید کمتر از حداقل دستمزد سال وی باشد. طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی مبنای مقرری بر اساس متوسط 3 ماه آخر اشتغال فرد است. همچنین به ازای هر یک از افراد تحت سرپرستی بیمه‌شده 10% به این میزان اضافه می‌شود.

مبالغی که در بیمه بیکاری پرداخت می‌شود بین حداقل دستمزد سال و 80% از حقوق بیمه‌شده است.


مطلب مرتبط: همه چیز مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی


نکاتی درباره سوابق بیمه بیکاری

نکاتی درباره سوابق بیمه بیکاری

بیمه‌شده‌ای که می‌خواهد از بیمه بیکاری استفاده کند باید به چند چیز دقت داشته باشد.

 • بیمه‌شده باید بداند که مقرری بیمه بیکاری محدود بوده و طی زمان مشخصی است. همچنین نباید به مبالغ مقرری اکتفا کند چرا که بیمه بیکاری صرفاً برای کاهش فشار اقتصادی در دوران بیکاری است و بیمه‌شده باید تلاش کند تا مجدداً مشغول به کار شود.
 • مدت‌زمانی که بیمه‌شده، مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کند جز سوابق بیمه‌ای او محسوب می‌شود.
 • مقرری بیکاری برای بیمه‌شده از همان روز اول بیکاری وی محاسبه شده و قابل دریافت است.
 • بیمه‌شده به محض اشتغال به کار مجدد باید این موضوع را به اطلاع سازمان تامین اجتماعی برساند در غیر این صورت مشمول جریمه خواهد شد.

مطلب مرتبط: روش های مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون نیاز به شماره بیمه


مدارک لازم جهت دریافت بیمه بیکاری

مدارک و سوابق بیمه بیکاری و اطلاعاتی که از بیمه‌شده خواسته می‌شود تا مقرری بیکاری تعیین و پرداخت شود به شرح زیر است:

 • ارایه اصل و کپی مدارک شناسایی شامل شناسنامه و کارت ملی
 • 4 قطعه عکس 4*3 که در سال جاری گرفته شده باشد
 • ارایه اصل و کپی کارت پایان خدمت
 • اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی
 • کپی از اولین صفحه دفترچه بیمه
 • ارایه نسخه اصلی و کپی گواهی کار
 • ارایه نسخه اصلی و کپی آخرین سال قرارداد کار و یا ارایه اصل و کپی رای صادرشده

مطلب مرتبط: صدور آنلاین دفترچه بیمه وزیر ارتباطات از طریق بیمیتو


تامین اجتماعی در بیمیتو

بیمیتو https://bimito.com/ سامانه‌ای برای خرید، مقایسه و مدیریت آنلاین بیمه است و متقاضیان بیمه می‌توانند با مراجعه به سایت بیمیتو خرید آنلاین بیمه عمر، خرید آنلاین بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث یا بیمه مسافرتی داشته باشند. همچنین بیمه‌گزار می‌تواند قبل از خرید بیمه‌نامه اقدام به دریافت استعلام آنلاین بیمه عمر یا استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی کند تا قبل از این که هزینه‌ای بابت خرید بیمه پرداخت کند بتواند از آخرین نرخ و شرایط آن مطلع شود. همچنین به کمک مقایسه می‌تواند شرایط یک بیمه‌نامه را در بین شرکت‌های مختلف بیمه ارزیابی کند و بیمه‌ای را بخرد که مطابق با شرایط اقتصادی و نیازهای وی باشد. در زمینه تامین اجتماعی نیز دارندگان دفترچه بیمه تامین اجتماعی می‌توانند مراحل تعویض، صدور و تمدید اعتبار دفترچه بیمه خود را به صورت آنلاین انجام دهند و آن را در محل سکونت خود تحویل بگیرند. به کمک بیمیتو می‌توانید در هر زمان بیمه خود را خریداری کنید و همچنین به صورت آنلاین بیمه‌های خود را مدیریت کنید.

18 نظرات

 1. درود و احترام. میشه لطفن این موضوع را بیشتر توضیح بدهید:

  بیمه‌شده بعد از اینکه مجدداً به کار مشغول شود باید مقرری‌هایی که دریافت کرده را به بیمه بازپرداخت کند.

  یعنی چی دقیقن؟!

  • سلام
   وقت‌تون بخیر
   یعنی اگه کسی مجبور باشه طی یه مدت از بیمه بیکاری استفاده کنه بعد از این که مجدداً کاری پیدا کنه و به سر کار بره باید مقرری‌هایی که به عنوان حقوق بیمه بیکاری می‌گرفته رو مجدداً به سازمان تامین اجتماعی بپردازه.

   • ضمن سلام و عرض ادب
    با کمال احترام لطف می فرمایید راهنماییم کنین، کجای قانون بیمه بیکاری اینو نوشته؟ اینی که شما می فرماییدو من سرچ کردم اما مطلبی در راستای صحبت شما مشاهده نکردم. اگر اینطوری که شما می فرمایید باشه( که گمان نمیکنم)، با نفس ذاتی بیمه در تضاده. اینطوری کارگر تا مدت ها دست به گریبان این چالش تو زندگی خواهد بود.
    اگه تبادل اطلاعات داشته باشیم خوشحال میشم.
    ارادتمندشما

    • سلام
     وقت‌تون بخیر
     ما مطلب رو مطابق قوانین چند سال پیش نوشته بودیم و در پیگیری‌های اخیر این موضوع رو هم مجدداً بررسی کردیم و همون‌طور که شما فرمودین و طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی نیازی به برگرداندن پرداختی بیمه بیکاری نیست. مطلب رو هم اصلاح کردیم.
     ممنون از لطفی که به ما داشتین 🙂

    • سلام وقت بخیر من مراحل بیمه بیکاریو رفتم و حکمم زده شده اما الان پرداختی کمتر از مبلغ حکم است آیا چیزی از حکم کم میشه ؟مگه پرداختی حق بیمه با حکمی که میزنن یکی نیست

     • سلام وقت شما هم بخیر.
      تا جایی که بنده اطلاع دارم، خیر. نباید مبلغی از حکم نهایی کسر بشه. برای این موضوع بهتره با یک کارشناس حقوقی مشورت کنید و از طریق تامین اجتماعی پیگیر بشید

   • درود جناب رضایی

    اگه فردی استحقاق برخورداری از بیمه ی بیکاری به مدت ۴ سال را داشته باشه و پس از ۲۶ سال داشتنِ سابقه ی بیمه، از کار بیکار بشه و ۴ سال حقوق بیکاری دریافت کنه و بعد زمان بازنشستگی اش برسه و دیگه سرکار نخواد بره، چطور باید این مقرری هایی که ۴ سال دریافت می کرده را برگردونه؟

    • سلام
     مطلبی که نوشته بودیم مربوط به چند سال قبل بود. در واقع نیازی به برگردوندن مقرری‌های دریافتی برای بیمه بیکاری نیست. مطلب رو هم اصلاح کردیم.
     ممنون از لطف‌تون

 2. سلام.سوال من از جنابعالی اینه که اگر شخصی حدود ده سال مجموعا سابقه بیمه داشته باشه وهنوز نیز شاغل وحق بیمه پرداخت نماید ولی سن وی شصت سال تمام باشد ایا ایشان میتواند بدون توجه به سن به شغل خود ادامه وحق بیمه خود را بپردازد.یا اینکه افراد با داشتن شصت سال تمام دیگر پرداخت حق بیمه ایشان بیمورد است وجزو سابقه بازنشستگی ایشان محاسبه نمیشود.

  • سلام
   بله با تایید کارشناس تامین اجتماعی همچنان می‌تونن مشغول به کار باشن و سوابق‌شون برای بازنشستگی محاسبه می‌شه.

  • سلام بنده 42 سال دارم و22سال سابقه بیمه دارم اگربخواهم الان بازنشسته شوم باتوجه به اینک تابحال ازبیمه بیکاری استفاده نکردم آیا بیمه بیکاری جزو سابقه ام حساب میشه یانه ؟ ممنونم

 3. با سلام مجدد
  سوال دوم من از حضرت عالی این است .جانبازان با توجه به پرداخت حدودا ده سال پرداخت حق بیمه وداشتن شصت سال سن وضعیت بازنشستگی انها چگونه محاسبه میگردد.وایام حضور درجبهه ازطرف اداره ای که در ان مشغول به کار بوده وحق بیمه پرداخت میکرده چگونه محاسبه میگرددمدت زمان حضور در جبهه .ممنون میشم راهنمایی فرماید سپاس

  • سلام
   سنوات پرداخت حق بیمه برای حانبازان ده سال کاهش یافته و با 20 سال سابقه حق بیمه و 60 سال سن می‌تونن بازنشسته بشن. برای پاسخ در خصوص محاسبه سنوات حضورتون در جبهه می‌تونید با شماره 1420 تماس بگیرید و مشکل‌تون رو تلفنی مطرح کنید.

   • با سلام و احترام من ۶۰ ماه سابقه بیمه دارم مجرد هستم ینی ۱۲ ماه بهم تعلق میگیره؟؟ یا بیشتر؟ اومدیم یه نفر مثلا ۱۰۰ ماه سابقه داشت اونم ۱۲ ماه میریزن؟؟؟

    • با سلام.
     بله همینطوره. افراد مجردی که بین 25 تا 120 ماه سابقه بیمه داشته باشن، بهشون 12 ماه بیمه بیکاری تعلق میگیره.
     در مورد جرئیات و نحوه محاسبه و اطلاعات بیشتر باید به شعب تامین اجتماعی مراجعه کنید یا با شماره 1420 تماس بگیرید

 4. سلام
  من دوسال حقوق بیکاری گرفتم. الان تامین اجتماعی برای محاسبه حقوق و مستمری بنده این دو سال را کم می کند ؟؟؟ آیا این قانونی است؟؟
  در ضمن 21سال کارمند پیمانی شرکت برق بودم تعدیل نیرو شدم و ۴ سال بیمه کارگری پرداخت کردم.

  • با سلام.
   طبق قانون مدت دریافت بیمه بیکاری جزو سنوات محسوب میشه.
   شما باید از طریق شعب تامین اجتماعی اعتراضتون رو مطرح و پیگیری کنید

Comments are closed.