اگر می‌خواهید از خرید بیمه تکمیلی خود راضی باشید قبل از هر چیز بهتر است نسبت به شناخت آن اقدام کنید. بیمه تکمیلی به صورت‌های گروهی و انفرادی ارایه می‌شود و اگر می‌خواهید برای خودتان به صورت انفرادی بیمه‌نامه تهیه کنید بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا شرایط بیمه تکمیلی انفرادی را با یکدیگر بررسی کنیم.

خرید آنلاین بیمه درمان تکمیلی


مطلب مرتبط: بیمه درمان تکمیلی چیست؟


بیمه درمان تکمیلی برای بیمه‌گزار چه کاری انجام می‌دهد؟

همه ما ممکن است دفترچه درمان بیمه تامین اجتماعی یا خدمات درمانی را دیده باشیم. این دفترچه‌ها مربوط به بیمه درمان پایه هستند که از سوی چند نهاد خاص ارایه می‌شوند. بیمه‌شده ابتدا از این دفترچه‌ها استفاده می‌کند اما گاهی ممکن است که هزینه‌های درمان بیشتر از سقف تعهدات بیمه‌های پایه شود؛ در این مواقع بیمه درمان تکمیلی با پرداخت هزینه‌های مازاد درمانی به بیمه‌گزار کمک می‌کند.

بیمه درمان تکمیلی، هزینه‌های مازاد درمانی را پرداخت می‌کنند.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیل درمان / پشتت گرمه


آشنایی با چند اصطلاح بیمه‌ای در خصوص بیمه تکمیلی

آشنایی با چند اصطلاح بیمه‌ای در خصوص بیمه تکمیلی

قبل از این که از شرایط بیمه تکمیلی انفرادی حرف بزنیم لازم است چند اصطلاح بیمه‌ای را توضیح دهیم.

بیمه‌گر: شرکت‌های بیمه‌ای که انواع مختلف بیمه‌نامه از جمله بیمه درمان تکمیلی را ارایه می‌کنند و متعهد به ارایه خدمات یا پرداخت خسارت در قبال بیمه‌شده هستند، بیمه‌گر نامیده می‌شوند.

بیمه‌گزار: شخصی که اقدام به دریافت بیمه درمان تکمیلی یا هر بیمه‌نامه دیگری می‌کند و برای آن حق بیمه پرداخت می‌کند بیمه‌گزار نامیده می‌شود.

بیمه‌شده: بیمه‌گزار یا کارفرما می‌تواند افراد دیگری را تحت پوشش بیمه قرار دهد که به آن‌ها بیمه‌شده می‌گویند زیرا توسط شخص دیگری تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند و بیمه‌شده ممکن است از بدو تولد توسط بیمه‌گزار تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.

پوشش‌های بیمه درمان تکمیلی: پوشش‌های بیمه درمان تکمیلی مواردی هستند که تحت تعهد بیمه‌گر بوده و اگر در این زمینه‌ها خسارتی به بیمه‌گزار وارد شود بیمه‌گر موظف به پرداخت غرامت خواهد بود.

مدت انتظار: مدت انتظار به فاصله زمانی بیمه خرید بیمه تا فعال شدن آن گفته می‌شود که در این مدت بیمه‌گر هیچ تعهدی نسبت به بیمه‌گزار ندارد. بنابراین بیمه‌گزار باید این مدت انتظار را طی کند تا بتواند از بیمه خود استفاده کند.


مطلب مرتبط: همین حالا از فواید بیمه تکمیلی استفاده کنید.


شرایط بیمه تکمیلی انفرادی برای مدت انتظار

پوشش جراحی 3 ماه و پوشش زایمان 9 ماه تا یک سال مدت انتظار دارند که بیمه‌گزار باید این دوره را بگذراند. مدت انتظار در بیمه‌های انفرادی لحاظ می‌شود اما در بیمه درمان به صورت گروهی به تعداد اعضای بیمه‌شده بستگی دارد به طوری که برای یک مجموعه کاری بالای 1000 نفر استفاده از پوشش‌های بیمه درمان فاقد مدت انتظار است.

از شرایط بیمه درمان تکمیلی انفرادی مدت انتظار برای برخی از پوشش‌ها مانند زایمان و جراحی است.


مطلب مرتبط: مطالعه شرایط بیمه تکمیلی البرز ، سخت نیست.


شرایط بیمه تکمیلی انفرادی برای بیمه‌گزار

شرایط بیمه تکمیلی انفرادی برای بیمه‌گزار

همه افراد می‌توانند بیمه تکمیلی را به صورت انفرادی دریافت کنند. اگر بخواهیم به شرایط بیمه تکمیلی انفرادی برای بیمه‌گزار اشاره کنیم به صورت زیر خواهد بود.

 • بیمه‌گزار باید به سن قانونی برای دریافت بیمه تکمیلی رسیده باشد.
 • بیمه‌گزار باید درخواست خود مبنی بر دریافت بیمه درمان تکمیلی را به بیمه‌گر ارایه کند.
 • بیمه‌گزار باید به پرسش‌های مندرج در فرم درخواست صادقانه پاسخ داده و در صورت نیاز آزمایش‌ها و معاینات پزشکی را انجام دهد.
 • شرط سنی برای بیمه‌گزار در بیمه تکمیلی انفرادی 70 سال است. برای افرادی که بالاتر از 60 سال سن داشته باشند نیز نرخ حق بیمه 50% و برای افراد 71 تا 80 ساله 100% افزایش می‌یابد.

مطلب مرتبط: با بیمه درمان تکمیلی انفرادی سامان نگران هزینه‌های درمان نباشید


شرایط بیمه تکمیلی انفرادی و تفاوت آن با انواع دیگر بیمه تکمیلی

شرایط بیمه تکمیلی انفرادی بسیار ساده‌تر از بیمه درمان گروهی است. بیمه درمان گروهی برای مجموعه‌های کاری مثلاً کارگران یک کارگاه یا کارخانه صادر می‌شود. تقاضای بیمه گروهی از سوی کارفرما ارایه می‌شود و مطابق قوانین آن، تعداد افراد نیز باید بالای 50 نفر باشد و همچنین بیمه تامین اجتماعی آن‌ها نیز باید از یک مکان رد شده باشد. اما در بیمه انفرادی هر فرد کافی است که درخواست بیمه تکمیلی را ارایه کند.

بیمه درمان تکمیلی انفرادی نسبت به بیمه تکمیلی گروهی یا خانواده حق بیمه بیشتری دارد و در عین حال خدمات بیشتری نیز ارایه می‌کند.


مطلب مرتبط: بهترین بیمه تکمیلی انفرادی را می‌شناسید؟


پوشش‌های بیمه تکمیلی انفرادی

پوشش‌های بیمه تکمیلی انفرادی

هر یک از پوشش‌های بیمه درمان تکمیلی انفرادی شرایط مخصوص به خود را دارد که بیمه‌گزار تحت آن شرایط می‌تواند از پوشش مورد نظر استفاده کند. پوشش‌هایی که در بیمه درمان تکمیلی به بیمه‌گزار ارایه می‌شوند شامل پوشش هزینه‌های بستری، پوشش خرید اروتز و پروتز، پوشش هزینه‌های آمبولانس، پوشش هزینه‌های دندان‌پزشکی، پوشش هزینه‌های پاراکلینیکی، هزینه جراحی عیوب انکساری چشم، پوشش هزینه‌های زایمان، پوشش هزینه عمل‌های سرپایی، پوشش هزینه‌های دارو و ویزیت، پوشش هزینه‌های تست غربالگری و ناهنجاری‌های جنین، پوشش بلایای طبیعی، پوشش هزینه اعمال جراحی مهم و پوشش هزینه‌های استفاده از خدمات آزمایشگاهی است.

بیمه‌گزار با پرداخت یک حق بیمه سالانه می‌تواند در طول یک سال از همه پوشش‌های بیمه تکمیلی تا سقف تعهد آن استفاده کند.

شرایط بیمه تکمیلی انفرادی برای استفاده از پوشش زایمان: شرایط بیمه تکمیلی انفرادی برای استفاده از بیمه زایمان تنها شامل زایمان طبیعی و سزارین نیست بلکه هزینه‌های درمان نازایی و ناباروری نیز پرداخت توسط این پوشش پرداخت می‌شود. از دیگر شرایط استفاده از این بیمه گذراندن دوره انتظار است. در بیمه درمان تکمیلی برای زایمان تأکید می‌شود که بیمه‌نامه از یک سال قبل از بارداری تهیه شود چرا که مدت انتظار برای استفاده از آن 9 ماه تا یک سال است و اگر بیمه تکمیلی در زمان زایمان خریداری شود برای بیمه‌گزار کاربردی نداشت و عملاً بلااستفاده است.

شرایط استفاده از پوشش جراحی عیوب انکساری چشم: بیمه‌گزار وقتی می‌تواند از این بیمه استفاده کند که جمع قدر مطلق نقصی که در بینایی هر چشم دارد 3 دیوپتر یا بیشتر باشد. منظور از نقص بینایی درجه نزدیک‌بینی، دوربینی و یا نصف آستیگمات است.

شرایط استفاده از پوشش دارو ویزیت: با این پوشش هزینه‌های دارو و ویزیت و استفاده از خدمات اورژانسی به جز موارد بستری توسط بیمه تکمیلی پرداخت می‌شود.

برای استفاده از این پوشش‌ها بیمه‌گزار لازم است در زمان خرید بیمه‌نامه هیچ بیماری خاصی نداشته باشد و یا در مورد آن به شرکت بیمه اطلاع‌رسانی کرده باشد.


مطلب مرتبط: آگاهی از شرایط بیمه تکمیلی برای زایمان قبل از زایمان


شرایط بیمه درمان تکمیلی برای فسخ بیمه‌نامه

شرایط بیمه درمان تکمیلی برای فسخ بیمه‌نامه

همه انواع بیمه‌ها می‌توانند از سوی بیمه‌گزار یا بیمه‌گر فسخ شوند. شرایط بیمه تکمیلی انفرادی برای این که بیمه‌نامه از هر دو سوی قرارداد لغو شود به شرح زیر است.

موارد فسخ از طرف بیمه‌گزار:

بیمه‌گزار هر زمان که بخواهد می‌تواند قرارداد خود را فسخ کند به خصوص در موارد زیر بیمه‌گزار از ادامه بیمه‌نامه صرف نظر کرده و قرارداد را خاتمه دهد.

 • زمانی که خطری که موضوع بیمه‌نامه بوده بر طرف شده باشد و بیمه‌گر حاضر نباشد که حق بیمه را کاهش دهد.
 • زمانی که بیمه‌گر دیگر به فعالیت بیمه‌ای خود ادامه ندهد.
 • زمانی که بیمه‌گر دیگر نیازی به حمایت بیمه ندارد و خطر موضوع بیمه‌شده رفع شده است.

موارد فسخ بیمه تکمیلی از سوی بیمه‌گر:

شرکت بیمه نیز می‌تواند قرارداد را فسخ کند. مواردی که بیمه‌گر می‌توان اقدام به فسخ بیمه‌نامه نماید به شرح زیر است:

 • زمانی که بیمه‌گزار همه یا بخشی از حق بیمه را پرداخت نکرده باشد.
 • هر زمان که بیمه‌گزار بدون قصد و سوءنیت اظهارات خلاف واقع کرده باشد و بیمه‌نامه بر اساس آن منعقد شده باشد.
 • هر زمان که موضوع یا خطری که بیمه‌نامه بر اساس آن تنظیم شده افزایش یابد و بیمه‌گزار حاضر نباشد حق بیمه بیشتری بپردازد.

چند نکته در خصوص فسخ قرارداد

اگر بیمه‌نامه از سوی بیمه‌گزار فسخ شود، حق بیمه ماهانه محاسبه می‌شود و در صورت فسخ قرارداد از سوی بیمه‌گر، حق بیمه پرداختی به صورت روزشمار محاسبه می‌شود.

بیمه‌گزار و بیمه‌گر در صورتی که قصد فسخ قرارداد را داشته باشند باید مراتب را کتباً به اطلاع طرف مقابل برسانند.


مطلب مرتبط: آیا بیمه تکمیلی انفرادی پاسارگاد وجود دارد؟


بیمه‌های درمان در بیمیتو

در بیمیتو می‌توانید از شرایط دیگر بیمه‌نامه‌ها آگاه شوید و همچنین اگر قصد خرید بیمه داشته باشید می‌توانید خرید آنلاین بیمه عمر، خرید آنلاین بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه مسافرتی و بیمه مسئولیت پزشکان را انجام دهید. همچنین امکان دریافت استعلام آنلاین بیمه آتش سوزی و دیگر بیمه‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا قیمت بیمه‌نامه را در بین شرکت‌های مختلف بررسی کرده و بیمه‌ای مناسب با شرایط اقتصادی و نیاز خود خریداری کنید.

خرید آنلاین بیمه درمان تکمیلی

9 نظرات

  • سلام
   خیر متاسفانه نمی‌تونید استفاده کنید. شرط استفاده از بیمه درمان تکمیلی برای زایمان اینه که در زمان خرید بیمه، باردار نباشید!

 1. سلام و احترام
  بنده با بیمه تامین اجتماعی میخواهم بیمه تکمیلی بگیرم، متاسفانه هرچه مطالب سایت را مطالعه کردم راه بجایی نبردم.
  لطفاً بصورت روشن و مرحله ای بفرمائید باید از کجا شروع کنم و چه اقدامی باید انجام بدم

  • سلام وقت بخیر
   به سایت بیمیتو وارد بشید و گزینه «درمان و کرونا» رو انتخاب کنید. سپس نوع «انفرادی» بیمه درمان رو انتخاب کنید و اطلاعاتی که خواسته‌شده مثل تاریخ تولد و نوع بیمه‌پایه که برای شما تامین اجتماعی هست رو وارد کنید. بعد به صفحه مقایسه هدایت می‌شید. توی صفحه مقایسه شما می‌تونید انواع طرح‌های بیمه درمان تکمیلی انفرادی رو ببینید. همچنین می‌تونید انواع پوشش‌های هر طرح و مقدار تعهدات مالی اون‌ها رو هم ببینید. همچنین قیمت هر طرح نیز به شما نشون داده شده. در نهایت بعد از انتخاب طرح مورد نظرتون می‌تونید سفارش خریدتون رو آنلاین ثبت کنید.

  • سلام وقت بخیر
   بعضی از بیمه‌های درمان تکمیلی که به صورت گروهی ارایه می‌شن مدت انتظار ندارن! چون در بیمه‌های درمان گروهی شرایط بیمه‌نامه بین کارفرما و شرکت بیمه تنظیم می‌شه و با توافق طرفین ممکنه مدت انتظار حذف بشه. اما در بیمه‌های درمان انفرادی مدت انتظار وجود داره که برای بیماری‌های مزمن 3ماه و برای پوشش زایمان و درمان نازایی 9 ماه در نظر گرفته شده.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید