حق هر آدمی است که دوران بازنشستگی و پیری خود را بدون نیاز به کار کردن و با آرامش کامل سپری کند. از دست دادن توانایی کار کردن، کاهش درآمد و بیماری‌های ناشی از کهولت سن و مسائلی از این دست باعث می‌شود که افراد، نگران رسیدن دوران پیری خود باشند. کارشناسان بیمه این موضوع را مدنظر دارند و در قالب بیمه عمر طرح‌هایی نیز ارایه می‌کنند که مخصوص دوران بازنشستگی است تا خدمات بهتری به مخاطبان ارایه دهند. بیمه ایران در همین راستا در بیمه عمر خود طرحی را نیز به منظور خدمت‌رسانی به بازنشستگان عرضه کرده است. با بررسی شرایط بیمه عمر و بازنشستگی ایران بیشتر از شرایط بیمه عمر و خدمات مخصوص به بازنشستگان در بیمه ایران آشنا خواهیم شد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست؟


بیمه عمر و بازنشستگی ایران چیست؟

بیمه عمر و بازنشستگی ایران

قبلاً در توضیح بیمه عمر گفتیم که یک قرارداد بلند مدت است و بیمه‌گزار با پرداخت حق بیمه‌های خود در زمان‌های مقرر، در واقع اقدام به سرمایه‌گذاری در بیمه عمر می‌کند و بیمه‌گر نیز متعاقباً وظیفه دارد به بیمه‌گزار خدمات بیمه عمر ارایه و همچنین سودهای متعلق به سپرده وی را واریز کند. در مورد بیمه عمر و بازنشستگی می‌توان گفت که ترکیبی از بیمه عمر و سرمایه‌گذاری با خدمات مخصوص به بازنشستگان است. با دوران بازنشستگی و کاهش درآمد و توان جسمی، اکثر افراد نگران هزینه‌های این دوران هستند. بیمه عمر و بازنشستگی ایران با پرداخت مستمری در موعد مقرر سعی می‌کند تا کسری حقوق بیمه‌گزار را جبران کند میزان مستمری بسته به اندوخته بیمه‌گزار و انتخاب او دارد که مایل است چه مقدار دریافتی در هر پرداخت مستمری داشته باشد. همچنین در صورت نیاز بیمه‌گزار می‌تواند درخواست کند تمامی سود و سرمایه بیمه عمر خود را به صورت یکجا دریافت کند.

با خرید بیمه عمر و بازنشستگی هم از مزایای بیمه عمر بهره‌مند شوید و هم در دوران بازنشستگی مستمری دریافت کنید.


مطلب مرتبط: بیمه عمر مان ایران


شرایط بیمه عمر و بازنشستگی ایران

شرایط بیمه عمر و بازنشستگی ایران شامل شرایط بیمه‌ای و شرایطی برای بیمه‌گزار می‌شود. شرایط بیمه‌ای، قوانین و ضوابط مربوط به بیمه ایران را مشخص می‌کند و شرایط برای بیمه‌گزار شرایطی است که بیمه‌گزار باید در زمان خرید بیمه عمر و بازنشستگی آن را دارا باشد. توجه کنید بیمه عمر و بازنشستگی برای استفاده در دوران بازنشستگی است و قبل از فرارسیدن این دوران باید این بیمه را تهیه کرد.

شرایط بیمه عمر و بازنشستگی ایران شامل شرایط مربوط به بیمه‌گزار و شرایط مربوط به بیمه ایران است.


مطلب مرتبط: شرایط بیمه عمر ایران برای متقاضیان


شرایط بیمه‌ای بیمه عمر و بازنشستگی ایران

شرایط بیمه‌ای بیمه بازنشستگان ایران

به شرایط بیمه عمر و بازنشستگی ایران که مربوط به بیمه ایران است و  از طرف آن وضع شده است که قبل از اقدام به خرید بیمه باید مشخص شود و در فرم خرید بیمه عمر نیز قید گردد. این شرایط به شرح زیر است:

حق بیمه پرداختی: بیمه‌گزار برای استفاده از این بیمه باید بتواند مبلغی را به عنوان حق بیمه تعیین و آن را در زمان‌های مقرر، پرداخت کند. بیمه‌گزار بهتر است سال بازنشستگی خود را در نظر بگیرد و این میزان را طوری تعیین کند که در پایان قرارداد و در زمان بازنشستگی وی، مبلغ قابل توجهی شده باشد و بتواند کاستی‌های مادی را جبران کند.

سپرده اولیه: چنانچه بیمه‌گزار تمایل به سپرده‌گذاری اولیه داشته باشد باید این مبلغ توسط وی مشخص شود. این مبلغ همیشه قابل برداشت خواهد بود. بهتر است بیمه‌گزار بیشترین مبلغ ممکنی که در توان دارد را سرمایه‌گذاری کند چون تا زمانی که کار می‌کند امکان افزایش درآمد وجود دارد و با رسیدن دوران بازنشستگی و کهن‌سالی توان درآمدزایی از بین رفته و یا به اندازه دوران جوانی نخواهد بود.

ضریب افزایش حق بیمه: این قسمت که برای کاهش اثرات تورم در طول سال‌های بیمه عمر است باید مشخص شود که بیمه‌گزار هر سال چند درصد می‌خواهد به حق بیمه پرداختی خود اضافه کند. بیمه‌گزار باید این قسمت را با توجه به توان مالی خود و میزان حقوقی که در دوران بازنشستگی دریافت خواهد کرد مشخص کند تا کاهش حقوق وی با این سرمایه جبران شود.

سرمایه فوت: بیمه‌گزار باید تعیین که چند درصد یا چند برابر حق بیمه پرداختی خود سرمایه فوت می‌خواهد. تعیین مقدار سرمایه فوت تنها برای سال اول بیمه است. سرمایه فوت مبلغی است که در صورت فوت بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد به ذی‌نفعان تعیین شده از سوی بیمه‌گزار پرداخت می‌شود. برای افراد بازنشسته سرمایه فوت و میزان آن اهمیت بیشتری دارد چرا که با بالا رفتن سن و افزایش بیماری‌های مربوط به دوران کهن‌سالی خطر فوت بیشتر انسان را تهدید می‌کند.

ضریب افزایش سرمایه فوت: در اینجا نیز بیمه‌گزار باید تعیین کند سالیانه چند درصد مایل به افزایش سرمایه فوت خود است.

پوشش‌های مورد نیاز بیمه‌گزار: متقاضی بیمه عمر باید مشخص کند که دقیقاً به چه پوشش‌هایی نیازمند است. بیمه عمر و بازنشستگی ایران در جهت ارایه خدمات بهتر، پوشش‌هایی مثل پوشش فوت عادی و ناشی از حادثه، پوشش نقص عضو و ازکارافتادگی ناشی از حادثه، پوشش هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه، پوشش درمان و امراض خاص را عرضه می‌کند که بیمه‌گزار متناسب با نیاز خود یک یا چند پوشش را می‌تواند انتخاب کند.

بیمه‌گزار باید با توجه به وضعیت مالی خود باید نسبت به تعیین حق بیمه پرداختی و سپرده اولیه خود اقدام و نیاز‌های خود از بیمه عمر را مشخص کند.


مطلب مرتبط: بررسی کامل جدول بیمه عمر ایران


مزایای بیمه عمر و بازنشستگی ایران

مزایای بیمه بازنشستگی ایران

. استفاده از سود‌ تضمینی و سود حاصل از مشارکت: سود تضمینی در دو سال اول 16%، در دو سال دوم 13% و از سال پنجم به بعد 10% است. سود حاصل از مشارکت اما در هر سال می‌تواند متفاوت باشد و بستگی به عوامل تأثیرگذار در سود بیمه عمر داشته و حاصل از سرمایه‌گذاری بیمه در امور مختلف است که بیمه‌گزار در 85% از سود حاصل از این سرمایه‌گذاری‌ها سهم دارد. بیمه‌گزار می‌تواند برای استفاده از سود بیشتر اقدام به سپرده‌گذاری اولیه کند که مقدار سپرده اولیه به انتخاب بیمه‌گزار بوده و در سود سالانه بیمه عمر نیز تأثیرگذار است. سپرده اولیه در پایان قرارداد به همراه حق بیمه‌های پرداختی و سود آن قابل دریافت است.

. استفاده از وام بیمه: بیمه‌گزار از سال دوم سرمایه‌گذاری می‌تواند تا سقف 90% از سپرده خود، از بیمه ایران وام دریافت کند. این وام چه در دوران بازنشستگی چه در دوران قبل آن و در طول مدت قرارداد بیمه عمر، قابل دریافت است.

. امکان بازخرید بیمه عمر: شرایط بیمه عمر و بازنشستگی ایران به گونه‌ای است که پیشنهاد می‌شود اقدام به بازخرید بیمه عمر خود نکنید اما با این وجود و در صورت نیاز، پس از گذشت دو ماه از عقد قرارداد می‌توانید اقدام به بازخرید بیمه عمر کنید. بهتر است از قبل با استعلام آنلاین بیمه عمر، از مقدار بازخرید بیمه عمر در سال‌های مختلف مندرج در جدول بیمه عمر خودآگاه شوید.

 برای اطلاع از میزان بازخرید بیمه عمر قبل از اقدام به بازخرید، جدول محاسبه بیمه عمر ایران را تهیه کنید.


مطلب مرتبط: فواید بیمه عمر


پوشش‌های بیمه عمر و بازنشستگی

پوشش‌های بیمه عمر

پوشش‌های بیمه عمر و بازنشستگی ایران برای شرایط سخت زندگی است و کمک می‌کند تا بیمه‌گزار این شرایط را با دغدغه کمتری از نظر مالی سپری کند. این پوشش‌ها بنا به درخواست و نیاز بیمه‌گزار انتخاب می‌شوند و لازم است بیمه‌گزار از قبل نسبت این پوشش‌ها آگاهی داشته باشد.

پوشش سرمایه فوت

در صورت فوت بیمه‌گزار به هر علت بیمه عمر ایران تا سقف 4,000,000,000 ريال به ذی‌نفع یا ذی‌نفعان بیمه‌گزار سرمایه بیمه فوت پرداخت خواهد کرد. با بالا رفتن سن و احتمال دچار شدن به بیماری‌های مختلف احتمال فوت هم افزایش می‌یابد. چه در دوران بازنشستگی چه قبل از آن، در طول مدت قرارداد بیمه عمر، پوشش سرمایه فوت پشتوانه‌ای برای ذی‌نفعان بیمه‌گزار خواهد بود.

پوشش امراض خاص

اگرچه انسان در هر سنی ممکن است دچار بیماری شود اما افزایش سن این احتمال را بالا می‌برد. پوشش امراض خاص در طول مدت قرارداد بیمه عمر از نظر مالی کمک فراوانی به بیمه‌گزار خواهد کرد. بیماری‌های خاص شامل عمل قلب باز، پیوند اعضا حیاتی بدن، سرطان، سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود که چنانچه بیمه‌گزار دچار این بیماری‌ها شود، بیمه ایران با پرداخت سرمایه بیماری‌های خاص به وی، به تعهدات خود عمل می‌کند.

پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه

اگر در طول مدت قرارداد بیمه‌گزار دچار ازکارافتادگی شود با دارا بودن این پوشش، از پرداخت ادامه حق بیمه‌های مانده تا پایان قرارداد معاف می‌شود.

پوشش سرمایه ازکارافتادگی

با درخواست این پوشش در صورت ازکارافتادگی از طرف بیمه، سرمایه ازکارافتادگی به بیمه‌گزار تعلق خواهد گرفت. ازکارافتادگی می‌تواند به علل مختلف و یا در اثر حادثه باشد و میزان تعیین سرمایه ازکارافتادگی بسته به انتخاب بیمه‌گزار است.

در کنار معافیت از پرداخت حق بیمه، بیمه‌گزار می‌تواند از 1 تا 3 برابر حق بیمه پرداختی خود و به انتخاب خود تا ده سال نیز از پرداخت مستمری بیمه عمر استفاده کند.

از خدمات و شرایط بیمه عمر و  بازنشستگی ایران، ارایه پوشش‌هایی متناسب با نیاز بیمه‌گزار است. 


مطلب مرتبط: معیارهای انتخاب بهترین بیمه عمر


شرایط بیمه عمر و بازنشستگی بیمه ایران برای بیمه‌گزار

شرایط بیمه‌ای بیمه بازنشستگی ایران

شرایط بیمه عمر و بازنشستگی ایران طوری طراحی شده تا اقشار مختلف و نیازمند به این بیمه را تحت پوشش قرار دهد. وقتی از جامعه هدف این بیمه صحبت کردیم گفتیم که این بیمه را حتی برای فرزندان هم می‌توان تهیه کرد. از شرایط بیمه عمر و بازنشستگی ایران مواردی مربوط به بازنشستگی و مواردی که مربوط به شرایط عمومی است را بیان می‌کنیم.

سن

بیمه‌گزار می‌تواند برای فرزندان خود از همان سال اول تولد اقدام به خرید این بیمه کند و تا سن 70 سال می‌توان از خدمات بیمه عمر استفاده و تا سن 65 سال نیز می‌توان اقدام به خرید بیمه عمر و بازنشستگی کرد. به این شرط که مجموع سن بیمه‌گزار و مدت قرارداد بیشتر از 70 سال نشود.

مدت زمان قرارداد بیمه

کمترین مدت زمان بیمه عمر و بازنشستگی 5 سال بوده و بیشترین مقدار 30 سال است. توجه کنید که میزان سن بیمه‌گزار با قرارداد بیمه عمر رابطه مستقیم داشته و مجموع سن بیمه‌گزار با مدت قرارداد نباید بیشتر از 70 سال شود.

سن یکی از عوامل مهم در خرید بیمه عمر است. بیمه عمر و بازنشستگی را تا قبل از رسیدن به سن بازنشستگی تهیه کنید.


مطلب مرتبط: حق بیمه خود را به‌سادگی بپردازید!/ بررسی روش‌های پرداخت حق بیمه عمر ایران


شرط سنی بازنشستگی

شرط سنی

از دیگر شرایط بیمه عمر و بازنشستگی ایران تعیین سن بازنشستگی است. بیمه ایران این سن را 50 سالگی در نظر گرفته و با در نظر گرفتن این موضوع اقدام به پرداخت مستمری سالانه به بیمه‌گزار می‌کند. اگر بیمه‌گزار به این سن نرسیده باشد یا به دریافت مستمری تمایل نداشته باشد، می‌تواند سرمایه خود را به صورت یکجا از بیمه ایران دریافت کند.


مطلب مرتبط: بیمه جامع زندگی یا بیمه مان؟/ آگاهانه بیمه عمر بخریم!


از طریق بیمیتو می‌توانید اطلاعات کاملی درباره انواع بیمه به خصوص انواع بیمه عمر به دست آورید. امکان مقایسه بین بیمه‌ها و شرکت‌های ارایه کننده بیمه که در بیمیتو قرار دارد به شما کمک می‌کند تا بهترین بیمه مورد نیاز خود را تهیه کنید. امکان خرید آنلاین بیمه عمر، بیمه مسافرتی، بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث و استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی از خدمات دیگر بیمیتو است که با مراجعه به سایت و اپلیکیشن بیمیتو می‌توانید از آن استفاده کنید. با بیمیتو مراحل صدور، تمدید و تعویض دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود را به صورت آنلاین انجام دهید.

20 نظرات

 1. به خدا از این بیمه نامه ها نخرید، من فریب تبلیغاتشون رو خوردم !!! الآن محاسبه میکنم می بینم سالانه بعد از کسر 9 تا 10 درصد مالیات برارزش افزوده(!!!!!!!!!!) فقط 6یا 7درصد به سرمایه من اضافه میشه،درحالیکه اگر این پول رو ماهانه یا سالانه در بانک یا صندوقهای سهامی سرمایه گذاری کنم حداقل 2تا 3برابر سوددهیش بیشتره.

  • دوست عزیز بیمه نه تنها حافظ منافع سرمایه شماست مهمترین بخش آن پوشش هایی است که شامل می شود بنابراین با دید وسیع تر به موضوع بنگرید

 2. با سلام وخسته نباشید
  من یک سوال داشتم که اگر یک نفر کل ده سال را به صورت یک جا یعنی تمام و کمال پرداخت کنه میتونه بازنشست بشه ؟
  ممنون میشم جواب بدید .

  • سلام ممنون
   خیر چنین قانونی در بیمه عمر وجود نداره. برای دریافت مشاوره در خصوص این بیمه می تونین از کارشناسان بیمیتو کمک بگیرید:
   91007117

    • بستگی به هدفتون از خرید این بیمه داره
     اگه هدفتون سرمایه گذاری باشه طرح سرمایه گذاری مناسبتره
     اگه برای بازنشستگیتون برنامه داشته باشین بیمه عمر و بازنشستگی بهتره

  • سلام عزیزم
   هیچ بیمه ای سابقه و سنوات نمیفروشه بهتون
   ولی با سرمایه گذاری در بیمه میتوانید سود بیمه ی عمر خودتونو برداشت کنید

 3. سلام
  بعداز 15 سال هنگام بازنشستگی سقف مستمری چند است؟ در حال حاضر سقف بازنشتگی چقدره؟ آیا مثل دریافتی تامین اجتماعی سالانه افزایش پیدا میکند؟ یا ثابت است و یا روند کاهشی داره؟و رو به اتمام…

  • سلام
   میزان مستمری بازنشستگی بستگی به میزان حق بیمه‌های پرداختی و طول مدت قرارداد و عوامل دیگه‌ای داره که نمی‌شه دقیق گفت. می‌تونید به سایت بیمیتو مراجعه کنین و با توجه به شرایط خودتون استعلام آنلاین بیمه عمر بگیرین و ببینید طی 15 سال اندوخته بیمه عمرتون چقدر می‌شه.مقدار مستمری افزایش یا کاهش پیدا نمی‌کنه و مقدار ثابتیه. البته مقدار مستمری با توافق شما با شرکت بیمه و با توجه به اندوخته بیمه عمر شما تعیین می‌شه.

 4. آیا بیمه عمر و سرمایه گذاری با بیمه عمر و بازنشستگی تفاوت داره؟ منظور از بیمه عمر و بازنشستگی که تامین اجتماعی نیست؟ امکان خرید چند بیمه بازنشستگی وجود داره ؟
  لطفا راهنمایی بفرمائید

  • سلام
   خیر در واقع تفاوتی در بیمه عمر و سرمایه گذاری و بیمه عمر و بازنشستگی وجود نداره فقط در بیمه عمر و بازنشستگی شما با شرکت بیمه توافق می‌کنین که اندوخته بیمه عمر رو به صورت مستمری دریافت کنین. بیمه عمر و بازنشستگی هم ربطی به بیمه تامین اجتماعی نداره بلکه یک بیمه جداگانه است که تقریباً همه شرکت‌های بیمه اون رو ارایه می‌کنن.
   بله امکان خرید چند بیمه بازنشستگی وجود داره اما اگه می‌خواین این کار رو بکنین بهتره که در طی سال‌های مختلف و از شرکت‌های مختلف این بیمه‌ها رو بخرین

 5. سلام وقت بخیر باعرض تاسف مثل همیشه تبعیض وظلم درحق معلولین صورت می گیرد درطرح بیمه مان بیمه ایران به دلیل معلولیت جسمی حرکتی ردشدم واقعا جای تاسف دارد این دیدگاه

  • با سلام.
   برای خرید بیمه عمر و بازنشستگی، مبلغ حق بیمه و تعداد سال های پرداخت اون، به عهده شماست. پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان بیمه عمر بیمیتو تماس بگیرین

 6. سلام،امسال به افراد بازنشسته که با قرارداد ده ساله بازنشسته شده اندوآخرین پرداختیشان سالانه دومیلیونویکصدوبیست هزارتومان بوده،چه میزان مستمری باید پرداخت بشود؟سپاس

 7. سلام من برای ۲فرزندم بیمه عمروبازنشستگی رو به مدت۱۰سال میخواهم پرداخت کنم نفری ماهی۱۵۰هزارتومان بعدازده سال سنشان به۴۵سال می‌رسد استان زمان می‌توانند از بازنشستگی استفاده کنند یا شرط سنی دارد؟وچقدردریافتی دارند؟به نرخ امروز

  • با سلام.
   توی بیمه عمر محدودیت سنی وجود نداره. بعد از تموم شدن مدت بیمه نامه (که مثلا میفرمایید ده سال) میتونید کل سرمایه بیمه عمر رو به صورت یکجا یا مستمری دریافت کنید.
   مبلغ این سرمایه به حق بیمه، پوشش هایی که انتخاب میکنید و شرایط هر کدوم از بیمه شده ها بستگی داره. برای مشاوره دقیق تر میتونید با شماره بیمیتو تماس بگیرید

 8. محاله این بیمه ای ها یک عدد بدن فقط میگند بستگی به نوع بیمه تون داره حتی وقتی طرف داره با ذکر کامل عدد میپرسه
  بابا یک کلمه بگو همون پول رو بهتون میدیم که در نظام اسلامی ۱۵ سال دیگر نمیتونید باهاش یک آدامس بخرید

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید