اگر تابه‌حال به مسافرت خارج از کشور رفته‌اید یا قصد رفتن به یکی از کشورهای خارجی را دارید، احتمالاً اسم بیمه مسافرتی برایتان آشنا است. بیمه مسافرتی خارج از کشور در برابر خطرات و ریسک‌های سفرهای خارجی از شما مراقبت می‌کند. خدمات بیمه مسافرتی در خارج از کشور از طریق شرکت‌های کمک‌رسان انجام می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم شرکت‌های کمک‌رسان را به‌طور کامل بررسی کنیم و ببینیم معیارهای انتخاب یک شرکت کمک‌رسان خوب چیست.


مطلب مرتبط: درباره بیمه مسافرتی خارج از کشور بیشتر بدانیم


شرکت کمک‌رسان چیست؟

شرکت‌های کمک‌رسان

برای کسب اطلاعات درباره شرکت‌های کمک‌رسان باید ابتدا درباره بیمه سفر اطلاعات کسب کرد. بیمه سفر در برابر حوادثی مثل بیماری، گم شدن بار در فرودگاه، گم‌شدن پول نقد و… از بیمه‌گزاران محافظت می‌کند. شرکت‌های بیمه که بیمه مسافرتی ارائه می‌دهند خارج از کشور نمایندگی ندارند و خدمات بیمه مسافرتی از طریق شرکت‌های کمک‌رسان به بیمه‌گزاران ارائه می‌شود. در واقع بیمه‌گزاران خیلی از خدمات بیمه مسافرتی را از شرکت‌های کمک‌رسان دریافت می‌کنند. به همین خاطر بسیار مهم است که شرکتی که به‌عنوان کمک‌رسان برای بیمه مسافرتی خود انتخاب می‌کنیم، شرکت خوب و مناسبی باشد. حال سؤالی که پیش می‌آید این است که شرکت کمک‌رسان خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟


شرکت‌های کمک‌رسانی که در ایران فعال هستند

بعضی از شرکت‌های کمک‌رسان در واقع خود شرکت بیمه هستند و به افراد بومی منطقه خود خدمات بیمه‌ای ارائه می‌دهند؛ همچنین به بیمه‌گزاران خارج از منطقه خود خدمات کمک‌رسانی نیز ارائه می‌دهند. شرکت‌های کمک‌رسانی که در ایران فعال هستند و با بیمه‌های ایرانی همکاری می‌کنند به شرح زیر است:

. Mideast

. Allianz

. رایزشوتز

. کمک‌رسان ایران (SOS)

. اواسان

. رمد

شرکت‌های بیمه هر کدام با یک یا بیش از یکی از این شرکت‌های کمک‌رسان قرارداد دارند و خدمات بیمه مسافرتی را به بیمه‌گزاران از طریق این شرکت‌ها ارائه می‌دهند.

میخوای بدونی

می‌خوام بدونم


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی SOS


شرکت‌های بیمه در جدال با شرکت‌های کمک‌رسان

همان‌طور که اشاره شد بعضی از شرکت‌های بیمه با یک و بعضی با بیش از یک شرکت کمک‌رسان همکاری دارند. در جدول زیر مشخص شده است که هر شرکت بیمه با کدام‌یک از شرکت‌های کمک‌رسان همکاری می‌کند.

شرکت‌های کمک‌رسان


معیارهای انتخاب شرکت کمک‌رسان

معیارهای انتخاب شرکت‌های کمک‌رسان

تا اینجا متوجه شدیم که هر شرکت بیمه با یک یا چند شرکت کمک‌رسان همکاری می‌کند. حال این سؤال ممکن است پیش بیاید که خدمات هریک از این شرکت‌های کمک‌رسان با یکدیگر تفاوت دارد یا خیر؟ اصلاً این شرکت‌های کمک‌رسان همه مناطق را پوشش می‌دهند یا فقط در مناطق خاصی فعال هستند؟ آیا انتخاب شرکت کمک‌رسان به عهده بیمه‌گزار است یا شرکت بیمه؟

برای پاسخ به این سؤالات باید شرکت‌های کمک‌رسان را به‌صورت جزئی بررسی کنیم. برای بررسی کیفیت شرکت‌های کمک‌رسان باید چند شاخص تعریف کنیم؛ سپس با استفاده از این شاخص‌ها، وضعیت این شرکت‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه مطلب به معرفی این شاخص‌ها پرداخته شده است.


مطلب مرتبط: 10 معیار انتخاب بیمه مسافرتی خارج از کشور 


نحوه پیگیری خسارت حین بروز حادثه

پیگیری خسارت شرکت‌های کمک‌رسان

اگر در سفر خارجی حادثه‌ای رخ دهد که تحت پوشش بیمه مسافرتی باشد، باید به شماره شرکت کمک‌رسان که بر روی بیمه‌نامه درج شده تماس بگیرید و شرکت کمک‌رسان را در جریان حادثه قرار دهید. شرکت کمک‌رسان بسته به نوع حادثه رخ داده اقدامات لازم را در جهت رفع‌ورجوع حادثه انجام می‌دهد.

نحوه پرداخت خسارت توسط شرکت‌های کمک‌رسان یکی از پارامترهای حائز اهمیت است. بعضی از شرکت‌های کمک‌رسان امکان پرداخت خسارت در محل را دارند و بیمه‌گزار می‌تواند هزینه خسارت وارد شده را در سفر از شرکت کمک‌رسان دریافت کند. بعضی از شرکت‌های کمک‌رسان هزینه خسارت وارد شده را به‌طور مستقیم با ارگان مربوطه (بیمارستان، فرودگاه و…) پرداخت می‌کنند. قطعاً این روش‌های پرداخت به نفع بیمه‌گزار است مخصوصاً اگر به‌اندازه کافی پول همراه وی نباشد؛ ولی اگر بیمه‌گزار همراه خود پول به‌اندازه کافی داشته باشد، می‌تواند هزینه وارد شده را شخصاً در سفر پرداخت کند و این هزینه را در ایران دریافت کند. چون اغلب افراد سفرهای کوتاه مدت به خارج از کشور دارند، بهتر است زمان سفر به انجام کار اداری برای اخذ خسارت منجر نشود.

شرکت کمک‌رسان Mideast امکان پرداخت خسارت در سفر همچنین پرداخت به ارگان مربوطه را فراهم کرده است. همچنین در صورت نیاز، کارگزاری از طرف شرکت کمک‌رسان برای پیگیری روند کار اعزام می‌شود.

شرکت کمک‌رسان ایران (SOS) عضو شبکه IAG است و امکان پرداخت خسارت در سفر و همچنین پرداخت خسارت به ارگان مربوطه را دارد.

شرکت کمک‌رسان Allianz دارای امکان پرداخت خسارت در سفر و همچنین به ارگان مربوطه است.

شرکت کمک‌رسان رایزشوتز نیز امکان پرداخت خسارت با ارگان مربوطه و در محل حادثه را فراهم کرده است.

شرکت کمک‌رسان اواسان هم امکان پرداخت خسارت در محل حادثه و همچنین پرداخت خسارت به ارگان مربوطه را دارد.

شرکت کمک‌رسان رمد هم امکان پرداخت خسارت در محل همچنین پرداخت به ارگان مربوطه را فراهم کرده است.


اپراتور فارسی‌زبان

اپراتور فارسی زبان در شرکت‌های کمک‌رسان

یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب شرکت کمک‌رسان، اپراتور فارسی‌زبان است. تصور کنید در سفر دچار حادثه‌ای شدید و می‌خواهید با شرکت کمک‌رسان تماس بگیرید تا از خدمات بیمه مسافرتی خود استفاده کنید. اگر به زبان انگلیسی تسلط چندانی نداشته باشید و شرکت کمک‌رسان نیز اپراتور فارسی‌زبان نداشته باشد قطعاً دچار مشکل خواهید شد؛ زیرا قادر نیستید اتفاق رخ داده را برای اپراتور توضیح دهید و به‌تبع آن شرکت کمک‌رسان قادر نیست خدماتی به شما ارائه دهد.

شرکت کمک‌رسان Mideast دارای اپراتور فارسی‌زبان است.

شرکت کمک‌رسان ایران (SOS) دارای اپراتور فارسی زبان و پاسخگویی 24 ساعته است.

شرکت کمک‌رسان Allianz فاقد اپراتور فارسی‌زبان است.

شرکت کمک‌رسان رایزشوتز دارای اپراتور فارسی‌زبان است.

شرکت کمک‌رسان رمد دارای اپراتور فارسی‌زبان است.

شرکت کمک‌رسان اواسان نیز دارای اپراتور فارسی‌زبان است.


اعتبار در سفارت‌خانه و شرایط اخذ ویزا

شرکت‌های کمک‌رسان معتبر در سفارت خانه ها

برای اغلب سفارت‌خانه‌ها بیمه مسافرتی یک ضرورت برای اخذ ویزا است. بعضی سفارت‌خانه‌ها ممکن است هر نوع بیمه مسافرتی را قبول نکنند و فقط بیمه‌های مسافرتی را که از شرکت‌های کمک‌رسان معتبر صادر شده باشد قبول کنند؛ به همین خاطر هنگام خرید بیمه مسافرتی باید به این نکته توجه لازم را داشته باشید که شرکت کمک‌رسان مربوطه مورد تائید سفارت‌خانه باشد.

به‌عنوان‌مثال سفارت اتریش و دانمارک شرکت کمک‌رسان  Allianz را تائید نمی‌کند و برای اخذ ویزا از این سفارت‌خانه‌ها باید از شرکت‌های کمک‌رسان دیگر استفاده کرد.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی شنگن


تنوع طرح‌های شرکت‌های کمک‌رسان

شرکت‌های بیمه با شرکت‌های کمک‌رسان قرارداد دارند. این قرارداد ممکن است همواره کل دنیا را پوشش ندهد و فقط شامل مناطق خاصی شود. به همین خاطر یکی از پارامترهای انتخاب شرکت کمک‌رسان تنوع طرح‌های پیشنهادی است. هر چه تعداد طرح‌ها بیشتر باشد قطعاً طرح‌ها، خاص‌تر و جزئی‌تر می‌شوند. برای مثال یک شرکت کمک‌رسان ممکن است فقط طرح کل کشورهای جهان را ارائه دهد و شرکتی دیگر طرح‌های زیادی از جمله طرح ترکیه را داشته باشد. برای بیمه‌گزاری که می‌خواهد به ترکیه سفر کند، به‌صرفه‌تر است طرح ترکیه را خریداری کند؛ چون هرچه منطقه تحت پوشش طرح وسیع‌تر شود، هزینه حق بیمه آن نیز بیشتر خواهد شد.


کیفیت ارائه خدمات

کیفیت ارائه خدمات شرکت‌های کمک‌رسان

یکی از مهم‌ترین پارامترهای انتخاب شرکت کمک‌رسان، کیفیت ارائه خدمات این شرکت‌ها حین بروز حادثه است. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید اکثر قابلیت‌های شرکت‌های کمک‌رسان مشترک است و در موارد مختصری با یکدیگر تفاوت دارند. ولی ممکن است کیفیت ارائه خدمات این شرکت‌ها حین بروز حادثه خیلی تفاوت داشته باشد. سرعت عمل شرکت در پیگیری خسارت، عمل به وعده‌های ادعا شده در بیمه‌نامه مسافرتی و… می‌تواند تفاوت شرکت‌های کمک‌رسان را نشان دهد.

متأسفانه اطلاعات دقیقی درباره کیفیت ارائه خدمات شرکت‌های کمک‌رسان یا مقایسه‌ای بین کیفیت ارائه خدمات این شرکت‌ها وجود ندارد؛ ولی همواره مشاوران بیمیتو آمادگی ارائه مشاوره و راهنمایی در راستای انتخاب بیمه مسافرتی مناسب را دارند. البته تجربه دوستان و نزدیکان نیز در این زمینه می‌تواند مؤثر واقع شود.


بالاخره کدام‌یک از شرکت‌های کمک‌رسان بهتر هستند؟

بهترین شرکت کمک‌ رسان

تا اینجا سعی کردیم همه جوانب شرکت‌های کمک‌رسان را بسنجیم و معیارهای مناسبی برای انتخاب شرکت کمک‌رسان تعریف کنیم. از این به بعد انتخاب به عهده بیمه‌گزار است که با توجه به شرایط و نوع سفر خود، شرکت کمک‌رسان مناسب را برای خود انتخاب کند.

اگر پرداخت خسارت در محل و پرداخت به ارگان مربوطه پارامتر مهمی برای بیمه‌گزار باشد، باید از شرکت‌های کمک‌رسانی استفاده کند که این خدمات را ارائه می‌دهند.

اگر داشتن اپراتور فارسی‌زبان شرکت کمک‌رسان برای بیمه‌گزار مهم است، باید از شرکت‌های کمک‌رسانی استفاده کند که دارای اپراتور فارسی‌زبان باشد.

هنگام خرید بیمه مسافرتی حتماً باید به این نکته توجه کرد که شرکت کمک‌رسان آن، مورد تائید سفارت‌خانه کشور مقصد باشد.

بیمه‌گزار باید متناسب با کشور (های) مقصد و طول سفر خود، طرح موردنظر را انتخاب کند. درصورتی‌که به کشورهای زیادی سفر می‌کند بهتر است طرح‌های با مناطق گسترده مثل طرح کل کشورهای جهان را خریداری کند؛ ولی اگر فقط قصد سفر به کشور خاصی را دارد، باید طرح مختص آن کشور را انتخاب کند. ممکن است همه شرکت‌های کمک‌رسان طرح‌های جزئی برای مناطق مختلف را ارائه ندهند. هنگام انتخاب باید به این نکته توجه داشت.

شرکت‌های کمک‌رسان یکی از عوامل مؤثر در انتخاب بهترین بیمه مسافرتی خارج از کشور است. در انتخاب بهترین بیمه مسافرتی باید همه جوانب را سنجید و با توجه به همه آن‌ها اقدام به خرید بیمه مسافرتی کرد.

بیمه مسافرتی رو گرون نخر

7 نظرات

  1. مدیر محترم سایت . با تبریک به مناسبت فعالیت های شرکت های اینشوتک و از جمله بیمیتو ضروری است باطلاع برساند که اطلاعات مربوط به خدمات شرکت کمک رسان ایران ( اس.او.اس) صحیح درج نشده است . نوشته اید که این شرکت در خارج از ایران خدمات و یا پرداخت انجام نمیدهد . کمک رسان ایران عضو مرکز ی سازمان کمک رسانی بین المللی international assistance group است و با استفاده از شبکه گسترده این سازمان ( دومین شبکه بین المللی خدمات کمک رسانی در جهان از نظر تعداد و گسترده گی شعب و نمایندگان ) به بیمه شدگان خدمات مستقیم در کشورهای مورد نظر آنها ارائه میدهد که جمله شامل صدور معرفینامه بستری ، خدمات اورژانس ، انتقال پزشکی هوائی و سایر موارد می باشد .نوشته اید که برخی سفارتخانه ها از جمله اطریش از پذیرش بیمه نامه های با پشتیبانی کمک رسان ایران خودداری می نمایند . اتفاقا بخش قابل توجهی از خدمات ما در کشور اطریش عرضه میگردد و این سفارتخانه نیز این نوع بیمه نامه ها را پذیرفته و می پذیرد . سفارت دانمارک نیز به همین منوال است بویژه اینکه همکار دانمارکی ما در IAG شرکت SOS INTERNATIONAL است که قوی ترین در منطقه اسکاندیناوی بوده و تماس با آنها بهترین روش اثبات این مدعاست . متاسفانه بازار رقابت ناسالم در صنعت بیمه گاه منجر به درج اطلاعات غلط برای سود رساندن به یک طرف و تبعیض در مورد دیگری میشود که از این سایت که در آغاز راهی دشوار برای
    شروع این نوع فعالیت هاست بعید به نظر میرسد . پیشنهاد اینجانب این است که درمقایسه شرکتهای یاد شده سابقه ، تجربه ، شبکه خدمات ، بیلان فعالیت چند ساله و نظر خواهی از بیمه شدگان را مورد توجه قراردهید تا موجبات بی اعتمادی به سایتی که اعتماد به آن شرط اول انتخاب بین گزینه هاست فراهم نشود . این شر کت آماده ارائه همه اطلاعات لازم در چنین مقایسه ای می باشد . با آرزوی موفقیت روز افزون

  2. با سلام
    اطلاعات ارائه شده در این صفحه به روز نمی باشند، برخی از شرکتهای کمک رسان طرف قرارداد بیمه ها با آنچه اینجا نمایش داده می شود متفاوتند برای مثال شرکت بیمه آسیا برای بیمه های اتباع و مسافرین عازم به خارج کشور با شرکت کمک رسان ایران (SOS) همکاری می کنند. در موارد دیگر هم همکاری برخی از شرکتهای کمک رسان خارجی با شرکت های بیمه گر داخل ایران متوقف شده است.

    با تشکر

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید