«طرح زوج و فرد» یا «طرح زوج یا فرد» هر چه بود، دیگر تمام شد؛ این طرح تمام شد و طرح جدید زوج و فرد یا به قول شهرداری تهران، «طرح کنترل آلودگی هوا» جایگزین آن شد. در مورد این طرح، از چند ماه گذشته، انواع و اقسام خبرهای ضد و نقیض منتشر شده است. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که دقیقاً نمی‌دانید این طرح چه تأثیری روی رفت‌وآمدتان خواهد گذاشت، این مطلب مناسب شما است.


مطلب مرتبط: می‌خوای بیمَتو ساده و ارزون و سریع بخری؟


آنچه «همه» باید درباره طرح جدید زوج و فرد بدانند

. در طرح جدید، پلاک زوج با پلاک فرد تفاوتی ندارد و مهم نیست پلاک خودروی شما فرد است یا زوج؛ احتمالاً به این خاطر است که شهرداری تهران علاقه دارد این طرح را طرح کنترل آلودگی هوا بنامد.

. محدوده کنترل آلودگی هوا، همان محدوده طرح زوج و فرد است؛ یعنی از شرق محدود به بزرگراه امام علی، از شمال محدود به بزرگراه همت، از غرب محدود به بزرگراه چمران و از جنوب محدود به بزرگراه بعثت می‌شود.

. محدوده طرح ترافیک هم همان محدوده قبلی است؛ یعنی از شرق محدود به خیابان شریعتی و هفده شهریور، از شمال محدود به خیابان مطهری، از غرب محدود به خیابان کارگر و از جنوب محدود به خیابان شوش است.

. در طرح جدید اینکه خودروی شما پلاک تهران است یا شهرستان؛ اهمیت دارد. هر خودروی پلاک تهران، می‌تواند 20 روز به‌صورت رایگان وارد محدوده کنترل آلودگی هوا شود. این سهمیه برای خودروهای پلاک شهرستان، 15 روز است. نکته مهم اینکه برای استفاده از این سهمیه، باید ابتدا در سامانه «تهران من» ثبت‌نام کنید. در ادامه، نحوه ثبت‌نام در این سامانه را به‌صورت گام به گام به شما نشان خواهیم داد.

. اگر بخواهید بیش از سهمیه‌تان وارد محدوده طرح شوید، مانعی ندارد. فقط باید عوارض بپردازید.

در این طرح برای برخی از افراد امتیازات خاصی در نظر گرفته شده است:

. ساکنان محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا

. خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان

. بیماران خاص و معلولان

. جانبازان 25% و بالاتر

از اول تیر ماه 98 طرح کنترل آلودگی هوا جایگزین طرح زوج و فرد سابق شده است.


پس قبل از هر چیز باید در تهران من ثبت‌نام کنیم

همان‌طور که گفته شد چه خودروی‌تان پلاک تهران باشد چه نه؛ اگر می‌خواهید در محدوده کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) تردد کنید، باید در وب‌سایت تهران من ثبت کنید وگرنه جریمه خواهید شد:

راهنمای کامل ثبت‌نام در وب‌سایت تهران من

. وارد بخش ثبت نام سامانه تهران من شوید.

. در مرحله اول باید حقیقی بودن یا حقوقی بودن را مشخص کنید. اگر می‌خواهید برای خودروی شخصی‌تان اقدام کنید، شخص حقیقی را انتخاب کنید و درصورتی‌که می‌خواهید برای یک شرکت یا سازمان حساب کاربری بسازید، گزینه شخص حقوقی را انتخاب کنید.

طرح کنترل آلودگی هوا

. بعد از انتخاب شخص حقیقی، باید کد ملی و تاریخ تولد خود را وارد کنید. در این مرحله می‌توانید کد پستی منزل خودتان را هم وارد کنید. ورود کد پستی در این مرحله اجباری نیست. در پایان، «مرحله بعد» را انتخاب کنید.

 

سامانه تهران من

 

اگر قبلاً در تهران من حساب کاربری ساخته باشید، پیام زیر به شما نمایش داده خواهد شد؛ وگرنه به مرحله بعد خواهید رفت.

ثبت نام سامانه تهران من

اگر قبلاً در تهران من حساب کاربری نداشته باشید و وارد مرحله بعد شوید، نتایج استعلام اطلاعات شما نمایش داده خواهد شد:

ثبت نام در سامانه تهران من

در این مرحله باید یک نام کاربری برای حساب خودتان انتخاب کنید. این نام کاربری باید با حروف انگلیسی انتخاب شود. این نام، می‌تواند شامل نقطه و خط فاصله یا عدد هم باشد.

برای حساب کاربری خودتان باید یک رمز عبور هم انتخاب کنید. این رمز عبور باید شامل حروف و اعداد باشد و تعداد کاراکترهای آن از 8 عدد کمتر نباشد.

وارد کردن ایمیل، شماره موبایل و یک شماره تلفن ثابت نیز در این مرحله الزامی است. در این مرحله می‌توانید تصویر کارت ملی خود را آپلود کنید اما این کار ضروری نیست.

بعد از وارد کردن این اطلاعات، گزینه «مرحله بعد» را انتخاب کنید.

. در ادامه یک کد تأیید به شماره موبایلی که وارد کردید ارسال می‌شود. در این مرحله باید کد ارسالی را وارد کنید:

سامانه تهران من

بعد از ورود کد، «ارسال» را انتخاب کنید.

. اگر کد ارسالی را به‌درستی وارد کرده باشید، پیام زیر به شما نمایش داده می‌شود:

راهنمای ثبت نام در سامانه تهران من

. حالا باید «ورود به سامانه» را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، با صفحه زیر روبه‌رو می‌شوید:

تهران من

تا اینجای کار، شما بر روی وب‌سایت تهران من یک حساب کاربری ساخته‌اید. حالا باید خودروی خود را به حساب کاربری اضافه کنید. برای این کار، از منوی سمت راست، گزینه «مدیریت خودروها» را انتخاب کنید. سپس گزینه «خودروهای تحت پوشش من» را انتخاب کنید.  در این صورت، به صفحه زیر وارد می‌شوید:

ثبت نام سامانه تهران من

نکته مهم اینکه لازم نیست حتماً صاحب حساب کاربری روی وب‌سایت تهران من، مالک خودرو باشد. یعنی اگر از خودرویی استفاده می‌کنید که به نام خودتان نیست، نگران نباشید. در این بخش باید شماره پلاک خودرو و شماره VIN آن را وارد کنید.

شماره VIN را می‌توانید از روی کارت خودرو یا از سند برگه سبز خودروی خود پیدا کنید.

برای اضافه کردن یک خودروی جدید، لازم است دکمه «+افزودن» را بزنید. در این صورت به صفحه زیر وارد می‌شوید:

مای تهران

بعد از وارد کردن شماره VIN و پلاک خودرو، «مرحله بعد» را انتخاب کنید. با استعلام اطلاعات خودرو، به صفحه زیر وارد خواهید شد:

تهران من

در این صفحه، اگر خودتان مالک خودرو هستید، گزینه «مالک: خودم هستم» را تیک بزنید. اگر مالک خودرو خودتان نیستید، نباید این گزینه را انتخاب کنید اما باید نام و نام خانوادگی مالک و کد ملی وی را وارد کنید. بعد از ورود اطلاعات، دکمه «ثبت» را بزنید. اگر اطلاعات را درست وارد کرده باشید، وارد صفحه زیر می‌شوید:

سامانه تهران من

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، در این صفحه، علاوه بر اطلاعات خودرو، وضعیت معاینه فنی، سوخت، سهمیه، محل سکونت و بدهی نمایش داده می‌شود. به هر حساب کاربری می‌تواند چند خودرو اضافه شود و لزومی ندارد برای هر خودرو یک حساب کاربری ایجاد کنید.

برای استفاده از 20 روز تردد رایگان در هر فصل باید در سامانه تهران من ثبت نام کنید.


مطلب مرتبط: شش دلیل طلایی برای خرید بیمه آنلاین


عوارض ورود به طرح کنترل آلودگی هوا چقدر است؟

حال که با قوانین طرح کنترل آلودگی هوا و محدودیت‌های آن آشنا شدیم باید ببینیم عوارض ورود به این طرح در ساعت‌های غیرمجاز چقدر است. همان‌طور که گفتیم هر ماشین (با پلاک تهران) با ثبت‌نام در سامانه تهران من در هر فصل 20 روز اجازه تردد رایگان در محدوده را دارد. اما بعد از 20 روز باید در صورت تردد عوارض پرداخت کند. محاسبه مقدار عوارض به عوامل متعددی بستگی دارد ولی عوامل اصلی تعیین کننده آن ساعت ورود به محدوده، ساعت خروج از محدوده و نوع معاینه فنی ماشین است. در جدول زیر نرخ عوارض تردد در حلقه دوم طرح در مواقع مختلف مشخص شده است:

عوارض طرح کنترل آلودگی هوا

حال اگر در طول روز فقط یک‌بار توسط دوربین مشاهده شوید، نرخ عوارض به‌صورت زیر می‌شود:

عوارض حلقه دوم طرح


اگر شرایط خاصی دارید بخوانید

تا اینجا کار، در مورد کلیت طرح و آنچه باید در خصوص طرح بدانید گفتیم. از اینجا به بعد در مورد مسائل خاصی که ممکن است با آن‌ها روبه‌رو باشید می‌گوییم:

اگر محل زندگی‌تان در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا است

افرادی که محل زندگی‌شان در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا است نسبت به سایرین از امتیازهایی برخوردار هستند. این افراد درصورتی‌که محل زندگی‌شان را در سامانه تهران من ثبت کنند می‌توانند هر روز قبل از ساعت 8:30 از محدوده طرح خارج و بعد از 17 نیز وارد محدوده شوند. همچنین در صورت ورود به حلقه دوم طرح بین ساعت 8:30 تا 17 از تخفیف 50% نسبت به سایر افراد برخوردار هستند.

برای ثبت منزل خود باید وارد حساب کاربری شوید و به بخش خدمات طرح ترافیک مراجعه کنید. سپس به قسمت شرایط خاص شهروندان رفته و گزینه ساکنان محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا را انتخاب کنید. در اینجا ابتدا باید مشخص کنید که مالک هستید یا مستأجر. درصورتی‌که مالک هستید تصویر سند خانه و در صورت مستأجر بودن تصویر اجاره‌نامه را باید آپلود کنید. برای استفاده از این امکان باید عوارض نوسازی سال جاری را هم پرداخت کرده باشید و تصویر قبض پرداخت شده آن را هم در اینجا آپلود کنید. پس از آن باید با در دست داشتن مدارک لازم از جمله سند منزل یا اجاره‌نامه، قبض پرداخت شده نوسازی عوارض سال جاری و مدارک شناسایی به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنید تا ادامه کار ثبت منزلتان پیگیری شود. وقتی که مدارک شما در سامانه تائید شود امکان استفاده از مزایای این بخش برای شما فعال شده است و می‌توانید از آن استفاده کنید.

نکته قابل توجه این است که برای هر کد پستی فقط یک ماشین می‌تواند از امکان تردد قبل از ساعت 8:30 و بعد از 17 استفاده کند؛ یعنی اگر شما در منزل خود بیش از یک ماشین داشته باشید از این امکان فقط برای یکی از ماشین‌هایتان می‌توانید استفاده کنید. به بقیه ماشین‌ها فقط تخفیف 50 درصدی عوارض تعلق می‌گیرد.

اگر در محدوده طرح آلودگی هوا سکونت دارید می‌توانید از تخفیف 50 درصدی عوارض تردد در این محدوده برخوردار شوید.

اگر محل زندگی‌تان در طرح ترافیک است

درصورتی‌که منزل شما در محدوده طرح ترافیک است؛ که مسلماً در محدوده کنترل آلودگی هوا هم قرار دارید؛ می‌توانید از امکاناتی نسبت به سایرین بهره‌مند شوید. این امکانات عبارت است از:

. کلیه امکانات ذکر شده برای افراد ساکن محدوده طرح کنترل آلودگی هوا

. 50% تخفیف عوارض برای رفت و آمد در محدوده طرح ترافیک

. امکان خروج از طرح ترافیک قبل از ساعت 8:30 و ورود به طرح بعد از ساعت 17

برای اینکه این امکان برای شما فعال شود باید مشابه مراحل گفته شده در بخش قبل مدارک لازم را در سامانه آپلود کنید و به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر با در دست داشتن مدارک لازم مراجعه کنید.

اگر در محدوده طرح ترافیک سکونت دارید می‌توانید از تخفیف 50 درصدی تردد در محدوده طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا بهره‌مند شوید.

اگر خبرنگار، روزنامه‌نگار یا عکاسید

درصورتی‌که خبرنگار، روزنامه‌نگار یا عکاس باشید هم می‌توانید از مزایایی در طرح جدید کنترل آلودگی هوا استفاده کنید. بسته به اینکه ماشین داشته باشید یا نه مزایایی که برای شما در نظر گرفته شده متفاوت است. اگر ماشین داشته باشید می‌توانید از تخفیف 90 درصدی عوارض استفاده کنید. اگر هم ماشین نداشته باشید کارت 1 ساله استفاده رایگان از مترو به شما تعلق می‌گیرد.

برای اینکه بتوانید از این امکان استفاده کنید باید در سامانه تهران من در قسمت شرایط خاص شهروندان به بخش خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و عکاسان بروید. در ابتدا باید مشخص کنید که در رسانه فعال هستید یا در تشکل یا یک انجمن. اگر در رسانه‌ای فعال هستید باید نام رسانه و سمت خود را در آنجا اعلام کنید. سپس باید معرفی‌نامه‌ای از هر ارگانی (تشکل، انجمن یا رسانه) که در آن فعال هستید و تصویر صفحه اول شناسنامه خود را آپلود کنید. بعد از آن باید مشخص کنید که می‌خواهید از کارت بلیت مترو یا از مزایای تخفیف عوارض برای ماشین‌تان استفاده کنید.

درصورتی‌که ماشین شما به نام همسرتان است نیز با آپلود صفحه دوم شناسنامه می‌توانید آن را از تخفیف‌های عوارض بهره‌مند کنید.

اگر دچار بیماری خاص یا معلولیت هستید

بیماران خاص و معلولین نیز می‌توانند در این طرح کنترل آلودگی هوا از مزایایی بهره‌مند شوند. این مزیت تخفیف 90 درصدی عوارض طرح است. برای استفاده از این امکان باید در سامانه تهران من در قسمت شرایط خاص شهروندان به بخش بیماران خاص و معلولین بروید. در آنجا باید گروه و نوع بیماری فرد متقاضی را تعیین کنید و مدرکی برای تائید این بیماری یا معلولیت ارائه  دهید.

اگر جانباز 25% یا بالاتر هستید

در طرح کنترل آلودگی هوا برای جانبازان 25 درصد به بالا هم تخفیف 70 درصدی عوارض در نظر گرفته شده است. برای استفاده از این امکان فقط کافی است در سامانه تهران من به قسمت شرایط خاص شهروندان بخش جانبازان 25% و بالاتر بروید و در آنجا کارت جانبازی یا معرفی‌نامه‌ای در تائید جانباز بودن خود ارائه دهید.


اگر می‌خواهید هزینه کمتری برای ورود به طرح بدهید

همان‌طور که گفته شد هر خودرو بسته به اینکه پلاک تهران باشد یا شهرستان، سهمیه مشخصی برای ورود به محدوده زوج و فرد یا همان حلقه دوم طرح دارد. حال، درصورتی‌که یک فرد به هر دلیل بخواهد بیش از سهمیه خود وارد محدوده شود، باید عوارض پرداخت کند.

بنا بر اعلام شهرداری تهران، بسته به اینکه آیا شما دارای امتیاز خاصی هستید یا خیر (امتیازهایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم مثل سکونت در محدوده طرح زوج و فرد، سکونت در محدوده طرح ترافیک و …)، عوارض پرداختی برای ورود به طرح برای شما متفاوت خواهد بود. همچنین درصورتی‌که معاینه فنی خودروی شما، معاینه برتر باشد از 25% درصد تخفیف بیشتر برای عوارض برخوردار هستید.

معاینه فنی برتر بگیرید تا از تخفیف 25 درصدی تردد در حلقه دوم طرح بهره‌مند شوید.


نکات مهم درباره طرح آلودگی هوا که باید بدانید

. 20 روز ظرفیت مجازی که هر ماشین می‌تواند در هر فصل استفاده کند قابل انتقال به فصل بعدی نیست و اگر در طول یک فصل از آن استفاده نکنید از بین می‌رود.

. همان‌طور که می‌دانید محدوده طرح ترافیک درون محدوده طرح کنترل آلودگی هوا قرار دارد. اگر یک روز توسط دوربین هر دو محدوده دیده شوید فقط یک‌بار جریمه می‌شوید و از ظرفیت 20 روزه مجاز هر فصل شما کم نمی‌شود.

. به صرف اینکه در سامانه تهران من حساب کاربری بسازید و اطلاعات ماشین خود را وارد کنید، از 20 روز ظرفیت تردد رایگان در هر فصل می توانید استفاده کنید. هر تعداد ماشین داشته باشید و در هر منطقه‌ای از تهران زندگی کنید فرقی ندارد.

. همان‌طورکه که گفتیم با داشتن معاینه فنی برتر می‌توانید 25% تخفیف نسبت به عوارض تردد خود داشته باشید. با مراجعه به مراکز معاینه فنی و دریافت معاینه فنی برتر هم تخفیف بگیرید و هم به رفع آلودگی هوا کمک کنید.

. برای تردد در حلقه دوم طرح و استفاده از 20 روز رایگان خود نیازی نیست در سامانه تهران من روز انتخاب کنید. به طور پیش فرض در هر فصل با تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا اول 20 روز تردد رایگان شما کم شده و پس از آن عوارض برای شما در نظر گرفته می‌شود.

7 نظرات

  1. در بخش «اگر خبرنگار، روزنامه‌نگار یا عکاسید» گفتید که اگر ماشین دارید یا اگر ماشین به اسم همسرتان است؛ حالت های دیگر به چه صورت است؟ اگر ماشین نه به اسم خودمان باشد نه همسرمان چه؟

  2. سلام طرح آلودگی هوا دارای محدوده ساعتی می باشد؟ مثلا خارج از ساعت 7 الی 19 در محدوده طرح تردد داشته باشیم مشمول جریمه نمی شویم؟

  3. سلام من الان 15 روز تردد مجاز فصلی برام زده ولی دو روز وارد طرح شدم برام جریمه نوشته آیا خودش صفر میشه محدوده ترددم راه آهن تا میدان خراسان بوده

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید