با توجه به رشد ضریب نفوذ بیمه در میان مردم که نشان‌دهنده افزایش میزان آگاهی جامعه نسبت به مزایای خرید بیمه است، در بعضی مواقع سؤالاتی در مورد انواع رشته‌های بیمه‌ای پرسیده می‌شود که متأسفانه، پاسخ‌های دقیق و شفافی به آن‌ها داده نمی‌شود. در این میان در مورد بیمه بدنه سوالات و ابهامات زیادی وجود دارد که یکی از موارد اصلی آن بحث فرانشیز بیمه بدنه است. بیمه‌گزار معمولاً تمایل دارد بداند آیا خرید بیمه بدنه به صرفه است؟ چه میزان از خسارات خودرو با بیمه بدنه جبران می‌شود و سهم بیمه‌گزار از میزان خسارت چقدر است؟ در این مطلب توضیحات شفافی در مورد فرانشیز بیمه بدنه ارائه خواهیم داد.

 
مطلب مرتبط: بیمه بدنه چیست؟

نحوه خرید بیمه بدنه

قبل از بررسی فرانشیز بیمه بدنه باید موضوعاتی را به صورت خلاصه توضیح دهیم که درک فرانشیز بیمه بدنه را آسان‌تر می‌کنند. اولین بحثی که در این میان مطرح می‌شود خرید بیمه بدنه است. بعد از مراجعه به نمایندگی‌های بیمه با در دست داشتن مدارک لازم می‌توان برای خرید بیمه بدنه اقدام کرد. بعد از آن نوبت به انتخاب پوشش‌های موردنظر مانند پوشش فرانشیز بیمه بدنه، ترانزیت و غیره می‌رسد. در صورتی که سطح پوشش، بالاتر از حد تعیین شده توسط شرکت بیمه مورد نظر باشد کارشناسی جهت بررسی قیمت کلی و ارزش لوازم فابریک و غیر فابریک خودرو فرستاده می‌شود. این حد پوشش برای شرکت‌های مختلف بیمه، متفاوت است. بعد از پرداخت هزینه و دریافت بیمه‌نامه بدنه، خودرو تحت پوشش‌های خریداری شده قرار خواهد گرفت.

نرخ بیمه بدنه خودروی یکسان در شرکت‌های متفاوت می‎تواند تا چند صد هزار تومان تفاوت داشته باشد. در کل قیمت بیمه بدنه تا حد زیادی به ارزش خودرو مورد بیمه بستگی دارد. همان‌طور که بالاتر توضیح داده شد ارزش خودرو جزو اولین فاکتورهایی است که متقاضی خرید بیمه باید برای محاسبه حق بیمه در اختیار شرکت بیمه قرار دهد.

نرخ بیمه بدنه خودروی یکسان در شرکت‌های متفاوت می‎تواند تا چند صد هزار تومان تفاوت داشته باشد!!

روند پرداخت خسارت بیمه بدنه

روند پرداخت خسارت بیمه بدنه

بعد از این که خودروی بیمه‌گزار به دلایل وقوع خطرات تحت پوشش بیمه بدنه، دچار خسارت شد باید برای هر مورد مدارکی را به شرکت بیمه ارائه دهد. شرکت بیمه بعد از اخذ مدارک، کارشناسی را جهت بررسی میزان و یا صحت خسارت می‌فرستد.

حال نوبت به پرداخت خسارت از جانب شرکت بیمه یا بیمه‌گر به بیمه‌گزار می‌رسد. در خسارات ناشی از تصادفات در بیمه نامه خودرو، شرکت بیمه خسارات به بار آمده را حداکثر تا سقف پوشش‌های خریداری شده توسط بیمه‌گزار، می‌پردازد. در این مورد بیمه بدنه با بیمه شخص ثالث متفاوت است. به این صورت که اولاً شرکت بیمه، خسارات جانی ناشی از حوادث را تقبل نمی‌کند و ثانیاً تنها بخشی از خسارات مالی را به بیمه‌گزار می‌پردازد. به بخشی از خسارت که در پرداخت خسارت بیمه بدنه بر عهده بیمه‌گزار است، فرانشیز بیمه بدنه می‌گویند.

در بیمه بدنه پرداخت درصدی از خسارت وارده به خودرو بر عهده بیمه‌گزار است که به آن فرانشیز بیمه بدنه می‌گویند.

عوامل تاثیرگذار بر میزان فرانشیز بیمه بدنه

عوامل تاثیرگذار بر میزان فرانشیز بیمه بدنه

همان‌طور که در بالا گفته شد خسارت پرداختی شرکت بیمه‌گر مشمول فرانشیز بیمه بدنه می‌شود به این معنا که درصدی از خسارت وارده بر خودروی مورد بیمه بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود که از مبلغ نهایی پرداختی توسط شرکت بیمه کسر می‌شود. محاسبه و درصد نهایی فرانشیز بیمه بدنه متاثر از عوامل متعددی است که می‌توانند مبلغ خسارت دریافتی را کاهش یا افزایش دهند. برخی از این عوامل به ویژگی‌های فرد و خودرو، برخی به شرکت بیمه‌گر و برخی به نوع خسارت وارده مربوط می‌شوند.

از طرفی درصد فرانشیز بیمه بدنه تا حدی به تعداد دفعات خسارت نیز بستگی دارد. به این صورت که برای خسارت اول 10% فرانشیز بیمه بدنه، خسارت دوم 20% و خسارت سوم 30% فرانشیز بیمه بدنه از خسارت پرداختی توسط شرکت بیمه کسر می‌شود. از یک تعداد خسارت بیشتر، بیمه‌گزار باید مجددا هزینه‌ای را به عنوان حق بیمه بدنه به شرکت بیمه بپردازد تا اعتبار بیمه‌نامه‌اش تمدید شود.

فرانشیز بیمه بدنه برای خسارت اول 10%، برای خسارت دوم 20% و برای خسارت سوم 30% از کل خسارت وارده است.

 

همان‌طور که گفته شود برخی از ویژگی‌های فردی بیمه‌گزار نیز بر درصد فرانشیز بیمه بدنه تاثیر دارد. از عوامل تأثیرگزار در این حوزه می‌توان به سن راننده یا تعداد سال سابقه رانندگی او اشاره کرد. برای مثال اگر سابقه رانندگی بیمه‌گزار در تاریخ تصادف کمتر از 3 سال باشد و یا سن اون کمتر از حد مشخص‌شده توسط شرکت بیمه باشد، فرانشیز بیمه بدنه افزایش می‌یابد به این صورت که در خسارت اول فرانشیز بیمه بدنه 20% در خسارت دوم 30% و در خسارت سوم 40% فرانشیز بیمه بدنه بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود.

برای بیمه‌گزار با سابقه رانندگی کمتر از 3 سال، میزان فرانشیز بیمه بدنه 10% افزایش می‌یابد.

در صورتی‌که خودرو دچار حادثه سرقت شود، چه کلی باشد چه جزئی، فرانشیز بیمه بدنه برای خسارت آن برابر با 20% خواهد بود. البته دریافت خسارت سرقت مراحلی دارد که در پست‌های آینده به آنها خواهیم پرداخت.

در صورتی که خودرو دچار حادثه کلی غیر از سرقت شود، فرانشیز بیمه بدنه آن برابر با 10% خواهد بود. به این صورت که از ارزش خودرو که ممکن است از طرف کارشناس شرکت بیمه یا خود شخص بیمه‌گزار اعلام شده باشد 10% کسر می‌شود و به بیمه‌گزار پرداخته می‌شود.

در تصادفاتی که بیمه‌گزار مقصر نباشد و مقصر در دسترس نباشد بسته به شرایط حادثه درصدی فرانشیز بیمه بدنه بر خسارت پرداختی از جانب شرکت بیمه اعمال می‌شود.

در موردی دیگر در صورتی‌که شرکت بیمه‌گر تشخیص دهد که بیمه‌گزار به اندازه معقول تدابیر امنیتی را برای حراست از اموال خود نیاندیشیده است و نمی‌تواند دلایل موجهی ارائه دهد، می‌تواند درصد فرانشیز بیمه بدنه را افزایش دهد که در نتیجه آن مبلغ خسارت کمتری را به بیمه‌گزار پرداخت خواهد کرد.

با هر بار دریافت خسارت، سرمایه بیمه شده به اندازه خسارت دریافتی کاهش می‌یابد. بدین منظور بیمه‌گزار می‌تواند برای افزایش این سرمایه مجدداً حق بیمه اضافه‌ای بپردازد و میزان این سرمایه را افزایش دهد. برای مثال اگر خسارت کلی بر اثر حادثه به خودروی بیمه شده وارد شود همان‌طور که در بالا گفته شد 90% ارزش اعلام شده برای خودرو به مالک آن بازمی‌گردد. این بدان معنا است که میزان سرمایه بیمه‌شده از آن پس به اندازه 10% ارزش خودرو خواهد بود. در این صورت اگر بیمه‌گزار تمایل دارد که میزان سرمایه را دوباره به اندازه اولیه ارزش خودروی خود برساند باید حق بیمه اضافه‌ای بپردازد.

با هر بار دریافت خسارت از بیمه بدنه، ارزش سرمایه بیمه شده به اندازه خسارت دریافتی کاهش می‌یابد.

چگونگی حذف فرانشیز بیمه بدنه

راهی که برای حذف فرانشیز بیمه بدنه اندیشیده شده است پوشش حذف فرانشیز بیمه بدنه است. پوشش حذف فرانشیز بیمه بدنه جزو خطرات فرعی بیمه بدنه است که بعد از خریداری خطرات اصلی شامل سرقت کلی، آتش‌سوزی و حادثه با پرداخت حق بیمه اضافی قابل خریداری است. بیمه بدنه البرز و بیمه بدنه دانا از جمله شرکت‌هایی هستند که پوشش فرانشیز بیمه بدنه را ارایه می‌دهند. با مراجعه به سامانه بیمیتو می‌توان نسبت به این موضوع توسط شرکت‌های مختلف مطلع شد.

با خرید پوشش حذف فرانشیز بیمه بدنه ‌می‌توان خسارت را به صورت کامل از شرکت بیمه‌گر دریافت کرد.

قانون جدید بیمه مرکزی در مورد ماشین‌های گران‌قیمت و لزوم خرید بیمه بدنه

قانون جدید بیمه مرکزی در مورد ماشین‌های گران‌قیمت و لزوم خرید بیمه بدنه

با بالا رفتن حجم خودروهایی که در کلان‌شهرها در حال تردد هستند، تعداد تصادف‌های جزئی بسیار بالا رفته است و بیمه بدنه کاربرد فراوانی دارد، به ویژه در چنین مواردی. از طرفی در صورتی که خودرویی که در تصادف دچار خسارت شده است خودرویی گران‌قیمت باشد چه مقصر باشد و چه زیان دیده دچار خسارت مالی نیز می‌شود. چرا که بیمه مرکزی به تازگی قانونی تصویب کرده است که بر اساس آن سقف قیمت خودروی متعارف 126 میلیون تومان تعریف شده است. در این شرایط اگر دارنده خودروی برای مثال 500 میلیون تومانی در یک حادثه رانندگی زیان‌دیده باشد و خسارت وارده به آن 40 میلیون باشد از آنجایی‌که قیمت خودرو 4 برابر سقف قیمت خودرو متعارف تعیین شده از جانب بیمه مرکزی است، خسارت آن نیز تقسیم بر 4 می‌شود و تنها 10 میلیون تومان از بیمه شخص ثالث راننده مقصر به او پرداخت می‌شود. در این حالت اگر شخص برای خودروی خود بیمه بدنه خریده باشد، باقی خسارت را می‌تواند از شرکت بیمه خود دریافت کند. در غیر این صورت راننده زیان‌دیده باید باقی مبلغ خسارت را خود بر عهده بگیرد.

استعلام قیمت بیمه بدنه

استعلام قیمت بیمه بدنه

برای استعلام قیمت بیمه بدنه می توان از سامانه بیمیتو هم استفاده کرد. بیمیتو سامانه ای برای خرید آنلاین بیمه است. با بیمیتو می توان نسبت به خرید انواع بیمه مانند بیمه شخص ثالث، بدنه، بیمه درمان تکمیلی، بیمه عمر، آتش سوزی و مسافرتی اقدام کرد. بیمیتو به شما کمک می‌کند قیمت و شرایط بیمه را بین شرکت‌های مختلف مقایسه کنید و در نهایت بیمه مناسب خود را سفارش دهید. 

با بیمیتو فقط کافی است 5 دقیقه برای انتخاب و خرید بیمه مورد نظر خود وقت بگذارید. جالب است بدانید با استفاده از بیمیتو در هیچ مرحله‌ای نیاز به مراجعه به شعب بیمه را پیدا نمی‌کنید زیرا پس از خرید، بیمه‌نامه به صورت ارسال رایگان برای شما فرستاده می‌شود.

فقط کافی است با استفاده از اپلیکیشن یا وب‌سایت بیمیتو استعلام بگیرید تا ببینید خرید اینترنتی بیمه هم ممکن شده است!

 

11 نظرات

 1. سلام . ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید
  بنده حدود یک ماه دیگه باید بیمه خریداری کنم . خواستم بدونم با توجه به اوضاع بیمه ، مشغله های اداری و نحوه محاسبه خسارت و خیلی چیزای دیگه ک گریبانگیر فرد حادثه دیده میشه
  بهترین بیمه در این زمینه از نظر شما کدومه ؟؟
  سپاس از شما

  • سلام. شما با استعلام بیمه مورد نظر خودتون تو وب‌سایت یا اپلیکیشن بیمیتو، شرکت‌های بیمه مختلف رو با هم مقایسه کنین. سعی ما در بیمیتو شفاف کردن صنعت بیمه در کشوره و کاربرانمون رو به خریدن یک بیمه خاص هدایت نمی‌کنیم. همه شرکت‌های بیمه به دلیل کسب مجوز از بیمه مرکزی و نظارت توسط این نهاد، حداقل‌های لازم برای خدمات‌دهی به مشتریان رو دارن و از این بابت مشکلی وجود نداره. ضمناً می‌تونین به مطلبی که در مورد خرید بهترین بیمه شخص ثالث روی بلاگ بیمیتو نوشته شده رو هم بخونین.

 2. سلام . لطفا بفرمایید با داشتن خدمات کارت طلایی که چند سالی است ایران خودرو همراه ماشین میدهد و با توجه به قابلیت تمدید آن تا ۱۰ سال ؛ آیا ضرورتی برای خرید بیمه بدنه وجود دارد ؟ آیا اگر ماشین را بیمه بدنه هم کردیم ؛ امکان دریافت خسارت بصورت توامان (از بیمه و کارت طلایی ) وجود دارد ؟ ممنون

 3. سلام اگه موقع خریدن بیمه بدنه .متصدی نمایندگی بیمه مطلبی در مورد حذف فرانشیز نسبت به سرقت کلی نداند و در واقع کم اطلاع باشد.بعد از سرقت کلی خودرو با در نظر گرفتن این که متصدی مطلبی در مورد حذف فرانشیز به ما نکفته میتوان این پوشش حذف فرانشیزو خرید و اگه میشه خرید که خیلی خوبه چنان چه نمیشه خرید میشه از نمایندگی مورد نظر شکایت کرد که چرا موقع خرید بیمه بدنه مطالب کلی و جزئی مربوط به این بیمه رو نگفته.البته جوابی که شما میدید قطعا مهمه که اینجا کامنت گذاشتن اما به نظر من به دو دلیل اصلی این مطلبو نگفته یا خواسته جانب بیمه ایرانو بگیره که البته این موضوع ضعیفه یا اینقدر اطلاع بیمه ای متصدی کم بوده که خودشم نمیدونسته.که در هر دو صورت مقصره.

  • سلام
   دوست عزیز این پوشش همه شرکت های بیمه ارائه نمیدن. ممکنه اون زمانی که شما این بیمه بدنه رو خریداری می کردین این پوشش ارائه داده نمیشده. در کل بر اساس پوشش هایی که دارین بیمه قبول مسئولیت می کنه

 4. سلام
  این قانون متاسفانه بسیار مضحک هست
  دو حالته یا باید خسارت رو بیمه ثالث راننده مقصر بده یا خود راننده مقصر
  اگر راننده زیان دیده بیمه بدنه نباشه چی؟
  اصلا اگر راننده زیان دیده بیمه بدنه داشته باشه چرا باید تخفیف عدم خسارت رو بخاطر حواس پرتی راننده مقصر یا بازی کردن با گوشی توسط مقصر از دست بده و علاوه بر اینکه ماشینش داغون میشه بخاطر حذف تخفیف خسارت هم از جیبش هم پرداخت کنه؟؟؟!!!
  به این میگن حق الناس که گردن قانون گذار و مقصر هست

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید