فرمان مهاجرتی ترامپ اعتراض اقشار متفاوتی را برانگیخت. در این میان شركت بيمه‌ی فرانسوي “AXA” و گروه بيمه‌ی انگليسي “AVIVA” نیز با صدور بيانيه‌ای اعلام كردند که اين شركت‌ها حتي خسارت افرادي كه بیمه‌نامه آن‌ها ازلحاظ فنی شامل چنين شرايطي نمي‌شود را هم پوشش خواهند داد.

دونالد ترامپ؛ رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه ۲۷ ژانویه یک فرمان اجرایی را با عنوان “حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی” صادر کرد. در این فرمان اجرایی منع مهاجرت مردم هفت کشور مسلمان سوریه، سومالی، سودان، عراق، ایران، لیبی و یمن، به ایالات متحده آمریکا امضا شده است.

فرمان مهاجرتی ترامپ انتقاد شدید رهبران جهان را برانگیخت و سبب تظاهرات گسترده‌ای در سراسر ایالات متحده آمریکا شد.

ازنظر مخالفان ترامپ، فرمان مهاجرتی ترامپ که ورود شهروندان از ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن را به مدت 90 روز ممنوع می‌کند و ورود تمامی پناه‌جویان را به مدت ۱۲۰ روز متوقف خواهد کرد غیرقانونی است. مقامات سابق امنیت ملی،‌ شرکت‌های بزرگ تکنولوژی آمریکا و مقامات مجری قانون از چندین ایالت آمریکا در یک اقدام حقوقی در مجلس سنای آمریکا علیه فرمان مهاجرتی ترامپ اعتراض کردند.

در همین حال دادخواستی از سوی ” امور خارجه” انگلستان در تماس با وب‌سایت مجلس پارلمان آمریکا به ترامپ ارسال شد و در کمتر از 48 ساعت به بیش از 1 میلیون امضا رسید.


در میان خیل انتقادات به فرمان مهاجرتی ترامپ، شرکت‌های بیمه‌ای بزرگی چون AXA و AVIVA در اعتراض به فرمان مهاجرتی ترامپ فراخوان‌هایی دادند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

شرکت‌های بیمه‌ای AXA و AVIVA در اعتراض به فرمان مهاجرتی ترامپ واکنش نشان دادند.

شرکت بیمه‌ای AXA

AXA یک شرکت بیمه فرانسوی است که انواع خدمات بیمه‌ای را در سراسر جهان پوشش می‌دهد. دفتر مرکزی بیمه AXA در شهر پاریس قرار دارد. اين شركت درواقع یک شرکت خوشه‌ای (فعال در چند صنعت) است که با توجه به قوانین و مقررات کشورها، نوع خدمات و حوزه فعالیت‌های این شرکت نیز تغییر کرده و طیف وسیعی از خدمات مالی را در بخش‌های مختلف، ارائه می‌دهد. اين شرکت فرانسوي، از شرکت‌های تابعه و زیرمجموعه زیادی تشکیل شده است که در تعامل با یکدیگر، عموماً، در ارائه بیمه عمر و بیمه سلامت فعالیت دارند، همچنین در حوزه مدیریت سرمایه‌گذاری نیز به صنایع مختلف خدمات ارائه می‌دهند.


شرکت بیمه‌ای AVIVA

شرکت بیمه‌ای AVIVAشرکت چندملیتی ارائه‌دهنده خدمات بیمه است که دفتر مرکزی آن، در انگلستان در شهر لندن قرار دارد. اين شركت ۴۳ میلیون مشتری در ۲۱ کشور جهان دارد و ازنظر میزان درآمد سالیانه، در رتبه ششم بزرگ‌ترین شرکت‌های بیمه‌ای جهان قرار دارد. فعالیت‌های این شرکت، در قاره‌های آسیا، اروپا و آمریکای شمالی متمرکز شده است.


واکنش دو شرکت AXA و AVIVA به فرمان مهاجرتی ترامپ

به گفته شرکت بیمه‌ای AVIVA در انگلستان، تمام کسانی که بیمه مسافرتی استاندارد دارند، شامل این طرح می‌شوند و به آن‌ها خسارت پرداخت خواهد شد همچنین باید در کشورهای جایگزین سامان داده شوند و در تلاش هستند تا مسافران بابت لغو بليط و عدم ورود به خاك‌ آمريكا، متحمل پرداخت هزينه‌هاي گزاف نشوند.

در همین راستا سخنگوی گروه بیمه‌ای AXA فرانسه و شرکت بیمه‌ای AVIV انگلستان، در بیانیه خود اعلام کرند:

“با توجه به تصمیم غیر منتظره دولت جدید ایالات متحده یا همان فرمان مهاجرتی ترامپ برای جلوگیری از ورود اتباع از سوریه، سومالی، سودان، عراق، ایران، لیبی و یمن، به ایالات متحده آمریکا، AXA بیمه بریتانیا تائید می‌کند که افرادی که در این دستور اجرایی نتیجه ورود آن‌ها مردود اعلام شده است، می‌توانند برای پرداخت خسارت در قبال سیاست اتخاذ شده اقدام کنند.

این شرکت بیمه‌ای در ادامه تأکید کرد: حتی اگر ازلحاظ فنی بیمه‌نامه مسافرتی آن‌ها دارای اشکال باشد، ما وضعیت فعلی را به‌عنوان یک شرایط بی‌سابقه‌ و پیش‌بینی‌نشده لحاظ می‌کنیم و این موضوع را به سیاست‌های خود اضافه خواهیم کرد.”

شرکت‌های بیمه‌ای AXA و AVIVA برای سامان‌دهی و پرداخت خسارات ناشی از فرمان مهاجرتی ترامپ به مهاجران اعلام آمادگی کردند.

البته در این بیانیه هنوز به طور مشخص بیان نشده كه در اين شرايط جديد اين دو شركت، چه میزان از خسارت را پرداخت خواهند كرد و شامل چه تعدادی از بیمه‌شدگان خواهد شد.

در حال حاضر هنوز برای شهروندان بریتانیا هم گیج‌کننده است که آیا آن‌ها حتی با تابعیت دوگانه هم اجازه ورود به خاک آمریکا را دارند یا خیر.

این واکنش صنعت بیمه به شوک فرمان مهاجرتی ترامپ، اولین واکنش صنایع تاثیرگذار به این سیاست نیست. مدیران ارشد شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت، گوگل، نت‌فلیکس و تعدادی از شرکت‌های بزرگ تجاری علیه این اقدام اعلام مخالفت کردند. این شرکت‌های بزرگ با ابراز مخالفت در قبال این دستور اظهار داشتند که بسیار نگران شرایط موجود هستند زیرا برخی از کارمندان ماهر خود را از مهاجرین استخدام می‌کنند.


لغو فرمان مهاجرتی ترامپ از سوی دادگاه تجدید نظر فدرال آمریکا

البته در پایان فرمان ترامپ در دادگاه تجدیدنظر فدرال آمریکا لغو شد؛ اما همچنان به دلیل تصمیمات غیرقابل‌پیش‌بینی رئیس‌جمهوری آمریکا انتظار آن می‌رود که چنین فرمان‌هایی صادر شود. از سویی این نیز به مردم ثابت شده است که شرکت‌های بیمه که نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری در کیفیت و امنیت زندگی شهروندان دارند همانند دیگر شرکت‌های بزرگ در کنار مردم و در مقابل موارد نقض حقوق مدنی می‌ایستند و از شهروندان حمایت می‌کنند.

فرمان مهاجرتی ترامپ در کمتر از یک ماه از سوی دادگاه تجدید نظر فدرال آمریکا لغو شد.

 

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید