برای این که تحت پوشش تامین اجتماعی قرار بگیرید به شرطی که دارای شرایط باشید در اولین مرحله باید فرم بیمه تامین اجتماعی را تهیه و تکمیل کنید و آن را به همراه مدارک مربوطه به این سازمان تحویل نمایید. اما اگر نمی‌دانید که تحت چه شرایطی می‌توان از بیمه تامین اجتماعی استفاده کرد و تحت پوشش این سازمان قرار گرفت یا اگر نمی‌دانید بیمه تامین اجتماعی چیست باید نگاهی به تعریف این سازمان و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد رجوع کنید. ما به طور مختصر به تعریف بیمه تامین اجتماعی و فعالیت‌های بیمه‌ای آن اشاره خواهیم کرد و سپس به توضیح فرم بیمه تامین اجتماعی و مواردی که در آن خواسته شده می‌پردازیم.


مطلب مرتبط: بیمه تامین اجتماعی چیست؟


نگاهی به فعالیت‌های بیمه تامین اجتماعی

نگاهی به فعالیت‌های بیمه تامین اجتماعی

اگر با تاریخچه بیمه تامین اجتماعی آشنا باشیم می‌بینیم که این بیمه در راستای کمک به کارکنان محیط‌های کاری و حمایت‌های بیمه‌ای و درمانی از این اقشار به وجود آمده است. همه کسانی که در کارخانه‌ها، شرکت‌ها، کارگاه‌ها و دیگر محیط‌های اداری و کاری مشغول به فعالیت هستند مطابق قانون کار باید تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند تا بتوانند از امکانات و مزایای آن استفاده کنند. به این افراد، بیمه‌شدگان اجباری بیمه تامین اجتماعی می‌گویند زیرا که مشمول قانون کار می‌شوند اما افراد دیگری نیز اگر تمایل داشته باشند می‌توانند تحت پوشش تامین اجتماعی قرار بگیرند که بیمه‌شدگان اختیاری و مشاغل آزاد نامیده می‌شوند. بیمه‌شدگان تامین اجتماعی می‌توانند از خدمات درمانی بیمه تامین اجتماعی و مزایای مستمری و بازنشستگی آن استفاده کنند. تامین اجتماعی با صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای افراد بیمه‌شده به آن‌ها و افراد تحت سرپرستی آن‌ها امکان استفاده از امکانات پزشکی را می‌دهد. بیمه‌شدگان به صورت مستقیم یعنی مراجعه به مراکز درمانی تحت پوشش تامین اجتماعی و غیر مستقیم یعنی مراجعه به مراکز درمانی طرف قرارداد با تامین اجتماعی از امکانات درمانی به صورت رایگان و یا با هزینه‌های اندک استفاده کنند.

بیمه تامین اجتماعی هم امکانات درمانی را در اختیار بیمه‌شده قرار می‌دهد و هم حافظ حقوق کار وی است.


مطلب مرتبط: انواع خدمات بیمه تامین اجتماعی برای بیمه‌شده


فرم بیمه تامین اجتماعی چیست؟

در امور اداری برای هر درخواست معمولاً فرم درخواست آن وجود دارد. اگر برای اولین بار است که در یک محیط کاری مشغول به کار شده‌اید و می‌خواهید تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرید لازم است فرم بیمه تامین اجتماعی را تهیه کنید. تکمیل و ارایه این فرم به سازمان تامین اجتماعی به معنی درخواست رسمی و قانونی شما است تا تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرید. به فرم بیمه تامین اجتماعی  که در زمان ثبت‌نام اولیه ارایه می‌شود فرم نام‌نویسی و تخصیص شماره بیمه نیز می‌گویند. در زمان ثبت نام علاوه بر این فرم باید اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی خود را به همراه یک قطعه عکس نیز به همراه داشته باشید.


مطلب مرتبط: روش‌های مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه


در فرم بیمه تامین اجتماعی چیست و چه اطلاعاتی از بیمه‌شده می‌خواهد؟

در فرم بیمه تامین اجتماعی چیست و چه اطلاعاتی از بیمه‌شده می‌خواهد؟

فرم بیمه تامین اجتماعی دارای دو برگه است که در برگه اول به طور کلی مشخصات بیمه‌گزار خواسته می‌شود و در برگه دوم تایید کارفرما مبنی بر مشغول به کار بودن فرد در محل کاری است. در اینجا هر دو برگه را شرح می‌دهیم تا با سوالات فرم بیمه تامین اجتماعی و نحوه پاسخ‌دهی به آن آشنا شوید.

 • برگه اول از فرم بیمه تامین اجتماعی: در بالای این برگه نوع مخاطب باید مشخص شود و تعیین شود که کسی که فرم مربوطه را پر می‌کند، بیمه شده اصلی است یا بیمه شده تبعی و یا کارفرمای حقیقی است. بیمه‌شده تبعی فردی است که به واسطه نسبتی که با بیمه‌گزار دارد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرد مانند همسر، فرزندان، والدین ازکارافتاده و موارد دیگر. در ادامه اطلاعات شناسنامه‌ای، اطلاعات تماس و نشانی محل سکونت، اطلاعات تحصیلی، اطلاعات مختصری درباره دو تن از آشنایان بیمه‌شده و در نهایت اطلاعات بانکی وی خواسته می‌شود.
 • برگه دوم از فرم بیمه تامین اجتماعی: این برگه مخصوص کارفرما است و بیشتر بخش‌های توسط کارفرما تکمیل می‌شود و تاییدیه کارفرما است. بخش‌های این فرم شامل اطلاعاتی است که کارفرما از کارکنان خود ارایه می‌کند. همچنین اگر متقاضی بیمه دچار بیماری خاصی مانند هموفیلی، تلاسمی و بیماری‌های کلیوی باشد باید در این فرم اعلام کند و همچنین سوابق کاری وی نیز در این فرم درج می‌شود. متقاضی بیمه پس از تکمیل این بخش باید اطلاعات بیماری و سوابق بیمه‌ای خود را با امضا و اثر انگشت به تایید برساند. قسمت آخر از برگه دوم فرم بیمه تامین اجتماعی توسط کارکنان شعبه بیمه این سازمان تکمیل می‌شود و نتیجه بررسی و صحت و سقم اطلاعات مندرج در آن است.

اطلاعات خواسته‌شده در فرم بیمه تامین اجتماعی را به طور دقیق و بر اساس مدارک خود تکمیل کنید.


مطلب مرتبط: صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی وزیر ارتباطات از طریق بیمیتو


نکاتی در خصوص فرم بیمه تامین اجتماعی

نکاتی در خصوص فرم بیمه تامین اجتماعی

باید بدانید بیمه تامین اجتماعی سازمان بزرگی است که بخش‌های مختلفی دارد و برای استفاده از هر امکان یا درخواستی معمولاً فرم‌های مربوط به آن وجود دارند و نیازی به نامه‌نگاری نیست. تنها کافی است فرم مربوطه را تهیه و تکمیل کنید.

فرم‌های بیمه تامین اجتماعی در اینترنت و به خصوص در سایت بیمه تامین اجتماعی قابل دریافت است.

با استفاده از فضای مجازی امروزه بسیاری از خدمات و فعالیت‌های اقتصادی به صورت آنلاین انجام می‌شود و بخشی از فعالیت‌های بیمه تامین اجتماعی نیز از این طریق قابل انجام و پیگیری است. امکان صدور، تعویض و تمدید اعتبار دفترچه بیمه تامین اجتماعی که نتیجه همکاری این سازمان با بیمیتو است یکی از خدمات آنلاین بیمه در کشور است که کمک شایانی به سرعت بخشیدن امور بیمه‌ای افراد بیمه‌شده می‌کند و بیمه‌گزار پس از انجام روند اداری دفترچه خود به صورت آنلاین، دفترچه بیمه را می‌تواند در محل کار، منزل و یا از نزدیکترین کارگزاری تحویل بگیرد.

امکان صدور، تعویض و تمدید اعتبار آنلاین دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی در بیمیتو فراهم شده است و برای این منظور نیاز به مراجعه حضوری به کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی نیست.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره مراحل ثبت‌نام بیمه تامین اجتماعی


خدمات آنلاین بیمه در بیمیتو

در بیمیتو https://bimito.com/ می‌توانید با فرم بیمه عمر و نحوه تکمیل آن نیز آشنا شوید. تلاش بیمیتو بر این است که اطلاعات بیمه‌ای در خصوص انواع بیمه‌نامه را در اختیار بیمه‌گزار و متقاضیان بیمه قرار دهد و همچنین اگر بیمه‌گزار نیاز به دریافت استعلام آنلاین انواع بیمه‌نامه‌ها داشت بتواند آن را در کمترین زمان ممکن دریافت کند. اگر به سایت بیمیتو مراجعه کنید متوجه می‌شود که هم اکنون امکان استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی، استعلام آنلاین بیمه عمر و دیگر بیمه‌ها در دسترس متقاضیان است. اگر می‌خواهید بدانید استعلام گرفتن از بیمه قبل از خرید چه کمکی می‌تواند به بیمه‌گزار بکند باید بگوییم دریافت استعلام به شما کمک می‌کند تا قبل از اینکه برای خرید بیمه‌ای هزینه کنید از قیمت آن بیمه مطلع شوید و در بیمه‌هایی مثل بیمه عمر مانند یک صورتحساب همه جزییات مالی بیمه را در هر سال به شما نشان خواهد داد. استعلام آنلاین از بیمیتو اما این مزیت مهم را دارد که بتوانید در کمترین زمان ممکن از آخرین نرخ بیمه مورد نظر خود در شرکت‌های بیمه آگاه شوید و همچنین بتوانید با امکان مقایسه، قیمت و شرایط بیمه‌نامه خود را در بین شرکت‌های مختلف بسنجید و بر اساس آن تصمیم بگیرید که از کدام شرکت و با چه شرایطی بیمه خود را تهیه کنید. برای کسانی که قصد خرید بیمه داشته باشند دیگر نیازی به مراجعه حضوری به نمایندگی و کارگزاری‌های بیمه نیست؛ کافی است به بیمتیو مراجعه کنند و با وارد کردن اطلاعات خود بیمه مورد نظر را خریداری کنند و بیمه‌نامه را در منزل و یا محل کار خود دریافت کنند. متقاضیان بیمه می‌توانند از طریق بیمیتو خرید آنلاین بیمه بدنه و یا خرید بیمه شخص ثالث داشته باشند همچنین در سایت بیمیتو می‌توانید بیمه مسافرتی تهیه کنید و بیمه‌نامه را نیز از طریق ایمیل دریافت کنید. با بیمیتو می‌توانید لذت خرید آنلاین بیمه را تجربه کنید. همچنین از طریق سایت و یا با استفاده از اپلیکیشن بیمیتو می‌توانید بیمه‌های خریداری شده خود را مدیریت کنید.

4 نظرات

 1. سلام.راجع به تکمیل فرم چند تا سوال داشتم.
  1 – در قسمت اطلاعات هویتی منظور از نسبت چیست ؟
  2 – در قسمت اطلاعات آشنایان مخاطب پدر و برادر آیا میشود پر کرد ؟
  3 – شناسه حقوقی کارگاه چیست و برای تمام کارفرمایان آیا باید پر شود.
  با تشکر

  • سلام
   منظور از نسبت یعنی خواهر، برادر، پدر، دوست و…
   قسمت آشنایان مربوط به روابطی غیر از خویشاوندیه یعنی اطلاعات افرادی رو بدید که با شما دوست یا همکار و یا… هستند.
   شناسه حقوقی هم یه کد ده رقمی هستش که به هر کارگاه داده می‌شه و هر کدوم از این اعداد نشانگر چیزی هستند و باید توسط کارفرما پر بشه.

 2. سلام چند روزه در اینترنت سرچ میکنم هیچ جا توضیحات کافی نداره که چگونه فرم اولیه برای بیمه پر کنیم کدام قسمت مربوط به کارفرماست و کدام قسمت مربوط به کارگر!.
  لطفا به روشی خیلی ساده و کلی توضیح بدی ممنون میشم.!
  مثلآ از کجا بدونیم در قسمت شماره حساب باید شماره حساب کارفرما درج شود یا کارگر

  • با سلام.
   دوست عزیز اطلاعات دقیق در مورد این جزئیات در اختیار خود تامین اجتماعیه و ما اطلاعات دقیقی نداریم. شما میتونید برای دریافت راهنمای ثبت نام با شماره تامین اجتماعی یعنی 1420 تماس بگیرید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید