افراد پیوسته در این فکر هستند که نکند مسائلی پیش آید و آرامش زندگی آن‌ها را به هم بزند. یکی از عواملی که آرامش خانواده‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد بیماری است. در ایران بیمه درمان تکمیلی بخش قابل توجهی از هزینه‌های درمانی را جبران می‌کند. بیمه تکمیلی در کنار بیمه‌های پایه نقش مهمی در سیستم سلامتی عموم جامعه ایفا می‌کند و در سال‌های اخیر دسترسی مردم به مراقبت‌های پزشکی را افزایش داده است. همان طور که می‌دانید صنعت بیمه، صنعت پیچیده‌ای است و ممکن است افراد در هر یک از مراحل استفاده از خدمات درمانی، از ثبت‌نام گرفته تا دریافت هزینه‌های درمانی سردرگم شوند زیرا هر یک از مراحل گفته شده فرم مخصوص به خود را دارد در این بخش قصد داریم فرم بیمه تکمیلی که در تمام روند استفاده از خدمات بیمه‌ای به کارتان می‌آید را بررسی کنیم.

خرید آنلاین بیمه درمان تکمیلی

خرید آنلاین بیمه درمان تکمیلی


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی چیست؟


آگاهی از طرح‌های درمانی در ایران

آگاهی از طرح‌های درمانی در ایران

سازمان تأمین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و… بیمه‌گر پایه هستند. خدمات درمانی در بیمه پایه به صورت محدود ارایه می‌شود در واقع ارایه خدمات درمانی به صورت نامحدود در توان بیمه‎گران پایه نیست. اما امکان دیگری نیز وجود دارد که افراد بتوانند هزینه‌های سنگین درمان بسیاری از بیماری‌ها را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دهند. امروزه که افراد بیش از گذشته در معرض ابتدا به انواع بیماری‌ها قرار گرفته‌اند نباید در مورد بیمه تکمیلی کوچکترین تردیدی داشته باشیم. در این جا لازم است قبل از آشنایی با فرم بیمه تکمیلی بدانید که چگونه می‌توانید از بیمه تکمیلی استفاده کنید. بیمه تکمیلی توسط شرکت‌های بیمه و به صورت گروهی و انفرادی ارایه می‌شود.

بیمه پایه فقط درصد کمی از هزینه‌های درمانی بیمه‌شده را پرداخت می‌کند.

بیمه تکمیلی گروهی: هر مجموعه کاری می‌تواند کارکنان خود را اعم از رسمی،پیمانی و قراردادی که مایل به دریافت پوشش‌های درمانی باشند بیمه کند. در این بیمه‌ها افراد به همراه اعضای خانواده خود از مزایای بیمه تکمیلی استفاده می‌کنند.

بیمه تکمیلی انفرادی: افرادی که شغل آزاد دارند، یا دفترچه بیمه پایه ندارند نمی‌توانند بیمه تکمیلی گروهی را خریداری کنند. بیمه تکمیلی انفرادی به این افراد و با شرایط ساده‌تری ارایه می‌شود.


مطلب مرتبط: سقف بیمه تکمیلی را قبل از خرید بررسی کنید.


فرم بیمه تکمیلی چیست؟

بیمه‌شده برای ثبت نام و دریافت خسارت هر رشته‌ی بیمه‌ای به فرم‌های مخصوص آن رشته نیاز دارد. برای استفاده از پوشش‌های بیمه تکمیلی نیز باید در هر مرحله از فرم بیمه تکمیلی مورد نیاز همان مرحله استفاده کنید.

فرم بیمه تکمیلی برای ثبت نام، فرم پیشنهاد بیمه و فرم پرسشنامه سلامت است. برای ثبت نام در این بیمه ابتدا باید درخواست خود را با فرم پیشنهاد به بیمه‌گر تحویل دهید سپس لازم است بیمه‌شده اطلاعات شخصی و بیمه‌ای و وضعیت سلامتی خود را با فرم پرسشنامه سلامت به شرکت بیمه ارایه دهد طوری که بیمه‌شده ارزیابی درستی نسبت به نام بیماری، مدت ابتلا به بیماری، درمان انجام شده و وضعیت فعلی فرد متقاضی داشته باشد.

 پر کردن فرم پیشنهاد بیمه و فرم پرسشنامه سلامت برای انجام ثبت نام بیمه تکمیلی لازم است.

از فرم‌های مورد نیاز بیمه‌شده برای استفاده از خدمات درمانی هم می‌توانیم به فرم معرفی‌نامه و فرم ارسال مدارک درمانی اشاره کنیم. فرم معرفی‌نامه زمانی کاربرد دارد که بیمه‌شده بخواهد از مراکز درمانی طرف قرارداد استفاده کند بنابراین قبل از مراجعه به مرکز درمانی ابتدا معرفی‌نامه را از شرکت بیمه دریافت می‌کند. بعد از بروز خسارت، فرم ارسال مدارک درمانی به شرکت بیمه ارسال می‌شود این فرم مخصوص بیمه‌گذاران است که در آن نام بیمه‌شده اصلی، نام بیمار، نوع و مبلغ هزینه، تعداد برگ و نتیجه درمان قابل مشاهده است.

بیمه‌شده می‌تواند فرم بیمه تکمیلی را از طریق مراجعه مستقیم و یا از سایت شرکت بیمه دریافت کند. در ادامه نمونه‌ای از فرم درخواست عضویت شرکت SOS را مشاهده می‌کنید. 

فرم درخواست عضویت شرکت SOS


مطلب مرتبط: مدارک بیمه تکمیلی / چیزی را از قلم نیندازید.


فرم بیمه تکمیلی را برای ثبت نام بشناسید.

فرم بیمه تکمیلی را برای ثبت نام بشناسید.

برای دریافت پوشش‌های درمانی ابتدا باید درخواست خود را در فرم پیشنهاد بیمه به بیمه‌گر ارایه دهید. از دیگر مدارک مهم این رشته فرم پرسشنامه است. فرقی نمی‌کند بیمه تکمیلی را به صورت گروهی تهیه می‌کنید یا انفرادی، کامل کردن این فرم از الزامات این رشته‌ی بیمه‌ای است. بیمه‌شده در فرم پرسشنامه سلامت باید به همه پرسش‌هایی که در مورد وضعیت جسمی وی است پاسخ صحیح دهد تا بیمه‌گر در مورد وضعیت سلامتی فرد بیمه‌شده ارزیابی درستی داشته باشد.

ثبت نام بیمه تکمیلی انفرادی: برای ثبت نام این بیمه، متقاضی باید مدارک و فرم بیمه تکمیلی شامل فرم پرسشنامه سلامت، کپی پشت و روی کارت ملی، کپی پشت و روی شناسنامه و کپی صفحه اول بیمه پایه را به نمایندگی بیمه تحویل دهد و یا به سایت بیمیتو مراجعه کند و خرید بیمه تکمیلی را به روشی ساده انجام دهد زیرا در این روش تنها با ارسال تصویر مدارک ثبت نام شما انجام می‌شود. در سایت بیمییتو همچنین امکان خرید بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه عمر، بیمه مسافرتی، بیمه حوادث، آتش سوزی و انواع دیگر بیمه‌ها وجود دارد.

ثبت نام بیمه تکمیلی گروهی: برای ثبت نام بیمه درمان گروهی، پر کردن فرم تقاضای سرپرست خانواده و فرم پرسشنامه سلامت به تعداد اعضای خانواده لازم است. ابتدا درخواست صدور بیمه در فرم پیشنهادی که شامل اطلاعات شرکت، تعداد و مشخصات کارکنان می‌شود به شرکت بیمه مورد نظر ارایه شده و بیمه‌گر با توجه به سابقه بیماری، تعداد و سن بیمه‌شدگان نرخ حق بیمه را اعلام می‌کند. با ارایه کپی شناسنامه،کپی کارت ملی، کپی صفحه اول دفترچه بیمه پایه و فرم بیمه تکمیلی روند ثبت نام تکمیل می‌شود.

در بیمه تکمیلی گروهی فرم بیمه تکمیلی به تعداد اعضای خانواده پر می‌شود.

برای صدور بیمه درمان در بعضی شرکت‌های بیمه، انجام چکاپ کامل و آزمایش‌ بیمه‌شده لازم است.  اگر بخواهیم شرایط شرکت‌های مختلف بیمه را برای صدور بیمه درمان تکمیلی بررسی کنیم می‌فهمیم بعضی از شرکت‌های بیمه ممکن است از انجام چکاپ صرف نظر کنند اما فرم پرسشنامه به عنوان فرم بیمه تکمیلی مبنای ارزیابی سلامت بیمه‌شده است و بعد از این که فرم پرسشنامه توسط پزشک معتمد بیمه‌گر بررسی شد شرکت بیمه تصمیم می‌گیرد که پوشش‌های درمانی به شخص موردنظر ارایه شود یا خیر.


مطلب مرتبط: از مطالعه نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی تا تجربه خرید آنلاین


فرم بیمه تکمیلی برای دریافت خسارت

فرم بیمه تکمیلی برای دریافت خسارت

ممکن است بیمه تکمیلی داشته باشید اما ندانید که چطور باید از خدمات درمانی استفاده کنید. شرکت‌های بیمه موظف هستند  شما را برای دریافت هر چه بهتر خدمات درمانی آگاه کنند. بیمه‌شدگان برای استفاده از خدمات درمانی طرف قرارداد یا مراکز غیر طرف قرارداد در کشور آزاد هستند و به دو روش می‌توانند خسارت‌های درمانی خود را دریافت کنند.

روش اول با مراجعه به مراکز درمانی طرف قرارداد: در صورتی که بیمه شده به مراکز درمانی طرف قرارداد مراجعه کند باید ابتدا نسبت به صدور فرم بیمه تکمیلی برای دریافت خسارت اقدام کند. این فرم همان معرفی‌نامه است. با در دست داشتن این فرم فرد به مراکز درمانی مورد نظر مراجعه می‌کند و فقط با پرداخت بخش کمی از هزینه‌، تحت عنوان فرانشیز، فرد بیمار درمان می‌شود.

روش دوم با مراجعه به مراکز درمانی غیر طرف قرارداد: زمانی که بیمه‌شده زمان کافی برای دریافت معرفی‌نامه در اختیار ندارد و یا به هر دلیلی قصد مراجعه به مراکز درمانی غیر طرف قرارداد را داشته باشد باید هزینه‌های درمان خود را از جیب خود پرداخت کند سپس مدارک و صورت‌حساب‌های درمانی خود را به مراکز پرداخت خسارت بیمه‌گر تحویل دهد. شرکت بیمه هزینه‌های پرداخت شده را تا حداکثر سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت می‌کند.

بیمه‌شده برای استفاده از خدمات درمانی مراکز طرف قرارداد باید فرم معرفی‌نامه ارایه دهد.

مدارک لازم برای دریافت هزینه‌های درمانی:

 • صورتحساب هزینه‌های پرداخت‌شده در بیمارستان یا مراکز درمانی با مهر مربوطه.
 • درج تاریخ رسمی و تفکیک مبلغ هزینه‌ها در صورتحساب.
 • گواهی پزشک با مشخصات کامل بیمه‌شده.
 • مشخصات مرکز درمانی با مهر و امضای معتبر.
 • اصل و کپی شناسنامه بیمار معالجه شده و صفحه اول بیمه‌نامه وی.

مطلب مرتبط: حقایقی درباره فرانشیز بیمه تکمیلی


پوشش‌های بیشتر را از بیمه درمان تکمیلی دریافت کنید.

پوشش‌های بیشتر را از بیمه درمان تکمیلی دریافت کنید.

بیمه تکمیلی با پوشش‌های اصلی و اضافی خدمات درمانی را ارایه می‌دهد. پوشش‌های اصلی هزینه همراه برای افراد زیر 7 سال و بالای 70 سال، هزینه آمبولانس و هزینه‌های بستری و جراحی در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها را جبران می‌کند. اما بیمه‌شده می‌تواند در صورت تمایل و با پرداخت حق بیمه اضافی، پوشش‌های بیشتری را نیز به فرم بیمه تکمیلی خود اضافه کند و از خدمات درمانی تا سقف بیشتری استفاده کند. فرد می‌تواند با خرید پوشش‌های اضافی هزینه زایمان، هزینه جراحی تخصصی، هزینه دارو و ویزیت، هزینه خرید لنز، سمعک، عینک، هزینه خدمات دندانپزشکی و خدمات پاراکلینیکی* که هزینه‌های سنگینی دارند را از شرکت بیمه دریافت کند.

خدمات پاراکلینیکی* مجموعه اقداماتی است که برای تشخیص بیماری به کار می‌رود و شامل سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن، انواع آندوسکوپی، استرس اکو، اکوکاردیوگرافی، تست ورزش، تست تنفس، نوار عصب، نوار مغر، شنوایی‎سنجی و بینایی‎سنجی است.


مطلب مرتبط: با بیمه تکمیلی دندانپزشکی انفرادی دندان درد خود را ریشه کن کنید.


خرید آنلاین بیمه از بیمیتو

در حال حاضر همه‌ افراد می‌توانند مقایسه و خرید آنلاین بیمه را از طریق سایت بیمیتو انجام دهند. دیگر لازم نیست وقت و انرژی خود را صرف رفتن به نمایندگی‌های بیمه کنید. بیمیتو به شما کمک می‎کند شرایط بیمه را در شرکت‌های مختلف مقایسه کنید و بهترین بیمه را با شرایط اقتصادی خود انتخاب و به صورت اینترنتی خریداری کنید. ما در بیمیتو همه تلاش خود را می‌کنیم تا تازه‌ترین اطلاعات بیمه‌ای از رشته‌های مختلف را در دسترس شما قرار دهیم. با خرید آنلاین بیمه، بیمه نامه در کمترین زمان ممکن برای شما صادر شده و به صورت رایگان برای شما ارسال می‌شود.

  برای دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی در شرکت‌ها، فرم زیر رو پر کنید!

  نام شرکت (الزامی)
  نوع فعالیت (الزامی)
  تعداد نفرات شرکت (الزامی)
  نام درخواست دهنده (الزامی)
  تلفن همراه جهت پیگیری (الزامی)
  توضیحات

  ارسال نظر

  لطفا نظر خود را وارد کنید
  لظفا نام خود رو وارد کنید