بعضی چیزها هستند که چه خوشمان بیاید چه نه ممکن است روزی گریبان‌گیرمان شوند. حالا بیایید این قدرها هم به موضوع منفی نگاه نکنیم؛ قرار نیست در اینجا درباره یک بیماری یا مفهوم غم‌انگیز مشابه دیگری صحبت کنیم؛ بلکه قرار است درباره موضوعی ساده ولی در عین حال بسیار مهم یعنی در مورد بیمه شخص ثالث خودرو و نحوه محاسبه خسارت در این بیمه صحبت کنیم که توجه به آن برای همه افراد می‌تواند حائز اهمیت باشد. نحوه محاسبه خسارت به ویژه در تصادفات با خودروهای لوکس و گران‌قیمت همواره از موضوعات جنجالی و داغ در صنعت بیمه کشور بوده و هست. با توجه به این که میزان خسارت در تصادفات با خودروهای گران‌قیمت بسیار بالا است این نگرانی برای افراد به وجود می‌آید که شرکت بیمه تا چه میزان مبلغ خسارت را جبران می‌کند؟ جدیداً روش محاسبه و تعیین خسارت بیمه شخص ثالث تغییراتی داشته است؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب از چندوچون این تغییرات صحبت کنیم و ببینیم اساساً می‌توانیم دلمان را به این تغییرات خوش کنیم یا نه.

نگاهی به بیمه شخص ثالث و سقف تعهدات آن در سال 1400

قبل از اینکه تغییرات نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث را بررسی کنیم بد نیست در ابتدا نگاهی به پوشش‌ها و تعهدات این بیمه در سال 1400بیندازیم. همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث بیمه اجباری برای خودرو است که خسارت جانی و مالی افراد آسیب‌دیده و همچنین خسارت جانی راننده مقصر را جبران می‌کند. سقف تعهد پوشش جانی این بیمه مطابق نرخ دیه‌ای است که هر سال قوه قضاییه میزان آن را تعیین می‌کند. به این ترتیب تعهد جانی بیمه شخص ثالث در سال 1400 در ماه‌های حرام 640 میلیون تومان و در ماه‌های غیرحرام 480 میلیون تومان است.

اما مسئله‌ای که موقع خرید بیمه شخص ثالث بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد مبحث پوشش مالی و افزایش سقف تعهدات آن است در واقع سقف پوشش جانی چیزی نیست که ما بتوانیم هنگام خرید بیمه در آن تغییری ایجاد کنیم اما بیمه‌گزار در تعیین پوشش مالی حق انتخاب دارد و می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی سقف تعهد مالی بیمه‌نامه را افزایش دهد. در سال 1400 حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث 16 میلیون تومان تعیین شده است که این مبلغ، پوشش پایه است.

بر خلاف پوشش جانی بیمه شخص ثالث بیمه‌گزار می‌تواند سقف پوشش مالی را افزایش دهد.

خسارت بیمه شخص ثالث در گذشته چگونه محاسبه می‌شد؟

قاعده نسبی در بیمه

شورای عالی بیمه در تاریخ 1396/05/29 شیوه جدیدی از محاسبه خسارت بیمه شخص ثالث را ارایه کرد که در آن فرمول محاسبه خسارت برای خودرو متعارف و غیرمتعارف تفاوت داشت. احتمالا با خود فکرمی‌کنید که اصلاً منظور از خودرو متعارف و غیرمتعارف چیست؟ در ادامه هر یک از این خودروها را بیشتر توضیح می‌دهیم.

خودرو متعارف: منظور خودرو سواری است که در زمان وقوع حادثه معادل نصف دیه کامل در ماه حرام قیمت داشته باشد. شرکت‌های بیمه مبلغ خسارت برای خودرو متعارف را حداکثر تا سقف تعهد مالی بیمه‌نامه پرداخت می‌کردند.

خودرو غیرمتعارف: خودروهای غیرمتعارف خودروهایی هستند که ارزش روز آن‌ها در زمان وقوع حادثه بیشتر از نصف دیه کامل در ماه حرام باشد. خودروهای گران‌قیمت و لوکس در دسته خودروهای غیرمتعارف طبقه‌بندی می‌شوند.

شرکت‌های بیمه برای پرداخت خسارت خودروهای غیرمتعارف از قاعده نسبی استفاده می‌کردند. بر اساس این قاعده میزان تعهد راننده مقصر مطابق فرمول زیر محاسبه می‌شد و سپس شرکت بیمه مبلغ خسارت را با توجه به سقف پوشش مالی بیمه‌نامه پرداخت می‌کرد. 

                                                                                            نصف دیه در ماه حرام
                تعهد راننده مقصر = میزان خسارت مالی X   _____________________
                                                                              ارزش خودرو زیان‌دیده

طبق این فرمول اگر فردی با یک خودرو 500 میلیون تومانی تصادف می‌کرد و مبلغ 50 میلیون تومان خسارت ایجاد می‌شد (با در نظر گرفتن دیه 640 میلیون تومانی) در این حالت تنها پرداخت 32 میلیون تومان از مبلغ خسارت بر عهده راننده مقصر بود که حال شرکت بیمه خسارت را با توجه به سقف پوشش مالی بیمه‌نامه راننده مقصر جبران می‌کرد. طبق قاعده نسبی راننده خودرو زیان‌دیده نمی‌تواست باقی خسارت را از راننده مقصر بگیرد و باید 18 میلیون تومان را شخصاً جبران می‌کرد که این موضوع باعث نارضایتی دارندگان خودروهای گران‌قیمت می‌شد.

به همین دلیل شورای عالی بیمه در جلسه‌ای که در 13 شهریور سال 1398 برگزار شد این فرمول را اصلاح کرد؛ بنابراین در حال حاضر میزان خسارت واردشده به خودرو غیرمتعارف و لوکس مطابق فرمول گفته‌شده محاسبه نمی‌شود.

فرمول محاسبه خسارت بیمه شخص ثالث چه تغییری کرده است؟

در فرمول جدید نیز مانند گذشته خودروها به طور کلی به دو دسته خودرو متعارف و غیرمتعارف تقسیم‌بندی شده‌اند. در سال 1400 به خودروهایی که قیمت آن‌ها در روز حادثه از 320 میلیون تومان کمتر باشد خودرو متعارف گفته می‌شود. بر همین اساس خودروهایی با ارزش 320 میلیون تومان و بیشتر خودرو غیرمتعارف هستند.

در حال حاضر نیز فرمول محاسبه خسارت برای خودرو متعارف و غیرمتعارف متفاوت است.

نحوه محاسبه خسارت برای خودروهای متعارف مطابق گذشته است؛ یعنی اگر فردی با خودرو پژو 206 تصادف ‌کند در این صورت شرکت بیمه خسارات واردشده به خودرو پژو 206 را تا سقف پوشش مالی بیمه‌نامه راننده مقصر پرداخت می‌کند. برای مثال فرض کنید در این تصادف به خودرو 206 مبلغ 20 میلیون تومان خسارت وارد ‌شود اما سقف تعهد مالی بیمه‌نامه شخص ثالث راننده مقصر 16 میلیون تومان باشد در این صورت راننده مقصر موظف است مازاد خسارت یعنی 4 میلیون تومان را شخصاً بپردازد؛ بنابراین همچنان مهم است که سقف پوشش مالی بیمه‌نامه را افزایش دهید و به پوشش پایه اکتفا نکنید.

اما شیوه محاسبه خسارت بیمه شخص ثالث برای خودروهای غیرمتعارف و لوکس تغییر کرده است و دیگر برای محاسبه خسارت از قاعده نسبی استفاده نمی‌شود. طبق فرمول جدید در صورتی که فردی با یک خودرو به ارزش 320 میلیون تومان یا بیشتر تصادف کند شرکت بیمه غرامت را تا میزان خسارت متناظر واردشده به گران‌ترین خودرو متعارف در نظر می‌گیرد و بر اساس آن به راننده زیان‌دیده‌ خسارت پرداخت می‌کند. برای مثال فرض کنید در تصادف خودرو سمند با خودرو بنز به چراغ بنز خسارت وارد شود و در این حادثه نیز راننده خودرو سمند مقصر باشد در این صورت شرکت بیمه خسارت واردشده به خودرو بنز را بر اساس قیمت چراغ یک خودرو 320 میلیون تومانی پرداخت می‌کند. طبق قانون جدید، شرکت بیمه با این موضوع کاری ندارد که قیمت چراغ بنز چقدر است؛ بلکه برای مثال خسارت را بر اساس قیمت چراغ خودرو ساندرو که در حال حاضر یک خودرو حدوداً 320 میلیون تومانی است می‌پردازد. نکته مهم دیگر این است که راننده خودرو بنر نمی‌تواند مابقی خسارت را از راننده مقصر دریافت کند.

حال ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که اگر قیمت قطعه موردنظر در بین خودروهای 320 میلیون تومانی تفاوت داشته باشد آن وقت شرکت بیمه بر چه اساسی خسارت را پرداخت می‌کند؟ در این مواقع شرکت بیمه جبران خسارت را بر اساس قیمت گران‌ترین قطعه بر عهده می‌گیرد.


خسارت وارده به خودروهای گران قیمت یا لوکس را چگونه باید جبران کرد؟

قاعده نسبی در بیمه

با توجه به فرمول جدید محاسبه خسارت بیمه شخص ثالث، دارندگان خودروهای لوکس در صورتی که در تصادفی مقصر هم نباشند به احتمال زیاد متضرر می‌شوند؛ زیرا در صورت بروز حادثه شرکت‌ بیمه نه تنها خسارت خودرو را به اندازه خسارت واردشده به یک خودرو 320 میلیونی و حداکثر تا سقف تعهد بیمه‌نامه پرداخت می‌کند؛ بلکه زیان‌دیده نمی‌تواند بابت مازاد خسارت از راننده مقصر مطالبه‌ای داشته باشد. بنابراین اگر مالک خودرو لوکس و غیرمتعارف هستید توصیه می‌کنیم حتماً برای خودرو خود بیمه بدنه تهیه کنید تا برای مازاد خسارات بتوانید از بیمه بدنه خسارت بگیرید.

در نهایت به نظر می‌رسد بعد از این تغییرات جدید افراد نگرانی کمتری در خصوص تصادف با خودروهای لوکس داشته باشند. ولی این دغدغه همچنان برای دارندگان خودروهای لوکس وجود دارد چون اگر بیمه بدنه نداشته باشند باید مازاد خسارت خودرو خود را از جیب بپردازند حتی اگر پوشش بیمه شخص ثالث راننده مقصر برای جبران کل خسارت کافی باشد.

با توجه به فرمول جدید محاسبه خسارت بیمه ثالث، خرید بیمه بدنه برای دارندگان خودروهای لوکس بسیار اهمیت دارد.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث از بیمیتو

بیمیتو سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که اطلاعات بیمه‌ای از رشته‌های مختلف بیمه را در اختیارتان قرار می‌دهد. با استفاده از بیمیتو نه تنها می‌توانید خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را انجام دهید بلکه می‌توانید قیمت و شرایط بیمه را بین شرکت‌های مختلف مقایسه کنید و در نهایت بیمه را مطابق نیاز خود سفارش دهید. البته علاوه بر بیمه‌های خودرو بیمیتو برای خرید آنلاین بیمه درمان تکمیلی، بیمه آتش‌سوزی، بیمه مسافرتی و بیمه عمر به شما کمک می‌کند کافی است به اینترنتی دسترسی داشته باشید تا بتوانید در هر ساعت از شبانه‌روز استعلام بیمه را انجام دهید و در ضمن بیمه‌نامه را با ارسال رایگان دریافت کنید.

369 نظرات

     • چه بسا عاقلانی که دم بر نمی ارند و فاضلابانی نادان و سخیف داعیه دانایی دارند ….مناره نو مبارکه….اخه ابله اینا چیه که نوشته اند جز چرت و پرت که یه عده به اصطلاح مهندس دارن پزشو میدن …

     • اینطور که من فهمیدم میگه اگه با ماشین لوکس تصادف کردی نمیتونه از شما شکایت کنه بابت اختلاف خسارت خودرو با حداکثر پرداختی از طرف بیمه ، بلکه باید از بیمه بدنه ماشینش استفاده کنه.
      ولی برای ماشینهای زیر ۱۸۰ میلیونی میتونه اختلافشو از شما بگیره

     • خوب اگه زدیم به خودروی 1.8 میلیاردی سپرش مثلا 18 میلیون میشه که یکدهمش میشه 1.8 میلیون و خودروی 180 تومنی مثلا سپرش 1.8 میلیون میشه و این دوتا تصادف از نظر خسارت فرقی ندارن نه اینکه 1.8 میلیاردی به صرفه تر باشه

     • برای اینکه فهم موضوع بهتر بشه حتما مستندات قانونی مطلب اشاره بشه چون قانونگذار به خودرو نا متعارف (گران قیمت) تا سقف ۱۸۰ میلیون اجازه دریافت خسارت میده

    • سلام من فهمیدم و کاملا مشخص بود منظور نویسنده این بود که اگر با خودرو یک میلیارد و هشتصد میلیونی تصادف کنید و میزان خصارت یکصد میلیون باشد بیمه عرف بیشترین قیمت خودرو 180 میلیون در نظر میگیره و به نصبت قیمت واقعی و عرف خصارت پرداخت میکنه و مابقی خصارت با خود صاحب خودرو با قیمت نامتعارف یعنی وقتی قیمت خودرو نا متعارف 10 برابر قیمت عرف باشه به هر میزان خسارت ببینه بیمه به نسبت قیمت عرف با نا متعارف 1 دهم خصارت میده یا اگر قیمت یه خودرو نامتعارف 900 میلیون یعنی 5 برابر قیمت متعارف باشه هر میزان خسارت که بخوره بیمه 1 پنجم بهش خسارت میده مثلا اگه حتی 5 خسارت ببینه بیمه 1 میلیون پرداخت میکنه

    • سلام ببینید اتفاقآ خیلی هم قشنگ توضیح دادن منظور ایشون اینه که کسی که ماشین ۱/۸۰۰مبلیونی سوار میشه تو قانون جدید حتمآ باید بیمه بدنه داشته باشه وموقع تصادف از بیمه بدنه بالا بود خسارت رو از بیمه بدنه بگیره نه از مقصرومقصر نگران این نباشه که مثلا سقف بیمه شخص ثالثش مثلا ۱۰میلیونه وخسارت ۵۰میلیونی زده البته به شرطی که قیمت ماشین زیاندیده بالای۱۸۰ میلیون باشه چون ماشین بالای ۱۸۰میلیون بیمه بدنه اجباریه

   • گفتهداز نظر بیمه دو مدل ماشین داریم
    متعارف ( تا 150 یا 160) و غیر متعارف

    نوع متعارف باید خسارت کامل پرداخت شود ( مقداری توسط بیمه و باقی توسط مقصر ) نوع غیر متعارف خسارت بسته به قیمت آن و با توجه قیمت دیه پرداخت می شود که در واقع خیلی کمتر از ماشینهای متعارف است

    • خب باقیش چی میشه
     مثلا اگه به یه ماشین گرون قیمت یک میلیاری، 200 میلیون خسارت بدی طبق این حرف شما نهایت شرکت بیمه 10 تومن میده. باقیش چی میشه یارو نمیره شکایت کنه؟

     • اگه توضیحات درست فهمیده باشم در این صورت اگه قیمت ماشین یک میلیارد و خسارت ۲۰۰ میلیون باشه . نسبت خسارت به قیمت ماشین میشه یک پنجم یا ۰/۲ . دراین صورت بر اساس فرمول خسارت ماشین ۳۶ میلیون محاسبه میشه و مقصر باید ۳۶ میلیون به طرف ( خسارت را بیمه یا خود شخص مقصر ) بدهد

     • نه دیگه اونی که خودرو گران قیمت داره اگه مثلا چراغ ماشینش تو تصادف بشکنه و قیمت چراغش ۲۰ میلیون باشه بیمه تا ۵۰۰ هزار تومن بهش خسارت میده

   • قربان تعهد می دهیم که دیگر تکرار نشود . ولی ای کاش اینجوری مقایسه نکنید و مقایسه ها از یک نوع باشد یعنی درصد خسارت وارده به ماشین ها و خسارت پرداختی بیمه و الباقی مبلغ که راننده مقصر طبق قوانین قضایی را که باید پرداخت کند بیان کنید .

    • اینم فهمیدی که یک خودروی یک و هشتصد میلیاردی یک چراغش سی میلیون ولی یک ماشین یک و هشتادی خسارت زیادی میبینه وقتی هزینش بشه صد میلیون

    • ابله نفهم.از این مطلب بی سر وته تو چی فهمیدی.بگو.در عین نفهمی خودت،میگی مطلب رو درک کردی؟خنگ خدا اینقدر موضوع رو پیچونده و گنگ گفته که اغلب مردم متوجه نشدن.خره من که مهندس الکترونیک هستم و قطعا از تو خنگول آی کیوی بالاتری دارم هرچی خوندم متوجه نشدم چی گفته چه برسه به آدمی در حد تو که آی کیوی جلبک رو داری…

    • اگه با کسی مشکل داری اسم خودش و ببر همرو سرهم جمع نزن ..
     تربیت خودتو نشون می دی مثلا .خدایا شکر آمریکا یا کانادا نیستی..

  • مطلب كاملا واضح تشريح شده و فكر مي كنم اگر حداقل درك از مفهوم رياضي و حساب و كتاب داشته باشيد توضيحات قابل فهم باشه . من كه دفعه اول خواندم چيز مبهمي نديدم.
   اميدوارم هيچ وقت تصادف نكنيد اما نكات مهمي در خصوص بيمه شخص ثالث گفته شده كه بهتر است در زمان تمديد بيمه و يا همين امروز نسبت به تغيير مبلغ تعهدات مالي اقدام كنيم.
   با تشكر از مطالب خوب و كاربردي شما

   • خداوکیلی ،عجب آدمهای بیماری هستیم ،بلد نیستیم با هم چطور وبدون، عقده های درونی صحبت کنیم .در ضمن من نه مهندسم نه دکتر ،کارگرم ویکی از آرزوهام فرهنگ این مردمه که به مرحله نابودی رسیده

  • مشکل فهمیدن نیست. مطلب کاملا غلط است. اگر به پورشه خسارت بزنیم بیمه فقط یک دهم خسارت را می دهد اما به مزدا که بزنیم نصف خسارت را می دهد.

  • سلام
   کلا فرض غلط بود
   چون در مثال خودروی 150 میلیونی، با فرض خسارت به دو سوم خودرو، خسارت 100 میلیونی در نظر گرفته شده است که در صورت در نظر گرفتن همین شدت تصادف برای خودروی 1 میلیارد و 500 میلیونی، میزان خسارت وارده قطعا 100 میلیون نخواهد بود و در عوض 1 میلیارد خسارت وارد شده است که با فرض احتساب قانونی که اشاره شده است و در نظر گرفتن 1 دهم این خسارت، مجددا شما ملزم به پرداخت 100 میلیون خسارت خواهید بود که در اینجا لازم است به این نکته اشاره کنیم که حتی با در نظر گرفتن ثابت بودن شدت تصادف، خودروی لوکس به نسبت قیمت خودرو به خسارت وارده، خسارت به نسبت بیشتری را متحمل می شود چرا که هزینه تامین قطعات و خدمات این خودرو بیشتر نیز می‌باشد بنابراین خسارت وارده حتی به قیمت کل خودرو نیز ممکن است تخمین زده شود که در این صورت حتی بایستی بیشتر از 100 میلیون و شاید 150 میلیون پرداخت شود.

   • دقیقاً درست فرمودید
    علیرغم اطلاعات خوبی که در رابطه با بیمه و قانون جدید و فرمول محاسبه خسارت خودروهای نامتعارف ارائه شده و کاملاً هم شفاف بیان شده ولی متاسفانه در مثالی که زده قیاس درستی انجام نشده ، چرا که
    ضربه‌ای که به یک اتومبیل ۱۸۰ میلیونی موجب ۱۰۰ میلیون خسارت بشه اگر به یک اتومبیل یک میلیارد و هشتصد میلیونی بخوره قطعاً موجب خسارت به مراتب بیشتری میشه (البته ممکنه دقیقاً ده برابر نشه ولی اگر به همان نسبت فرض کنیم حدود یک میلیارد خسارت میشه) پس تحلیل اینکه اگر با اتومبیل گرانتر تصادف کنید به نفع شماست اصلاً تحلیل جالبی نیست

  • بیمه بصورت درصدی خسارت میده .به این صورت که مبلغ خسارت تقسیم بر قیمت واقعی ماشین.برای مثال : 30 میلیون تقسیم بر 1.5 میلیارد میشه 2 درصد ولی 30 میلیون تقسیم بر 150 میلیون میشه 20 درصد .در ادامه .اگر قیمت ماشین بین صفر تا 150 میلیون باشه .اون درصد ضرب میشه و خسارت حساب میشه .اگر بیشتر باشه.150 درنظر گرفته میشه .برای مثال : 2 درصد ضرب در 150 میلیون میشه 3 میلیون .

   اما در تصادف مشابه (که به پورشه بزنیم یا مزدا3)میزان درصد خسارت مشابه هست
   مثلا هر دو 60 درصد و میزان خسارت هم طبق گفته هام مشابه!
   و میزان خسارت برای ماشین های بالای 154 میلیون همانند ماشین های 154 میلیون حساب میشه.پس در اصل ,این وسط ضرر دیده توی تصادف دوباره ضرر میکنه و بیمه شونه خالی میکنه.

  • فک کنم قانونش رو جدیدا باطل کردن
   (هیئت عمومی دیوان عدالت اداری فرمول بیمه مرکزی در محاسبه پرداخت خسارت به خودروهای گران قیمت که بر اساس آن هر چه خودروی زیان دیده گران‌تر باشد خسارت کمتری پرداخت می‌شود را غیرقانونی دانست و باطل کرد.)

 1. واقعا مطلب ارزشمندی بود
  از راهنمایی دقیقتون سپاسگزاریم
  فقط اینجا یک سوال مطرح هست اینکه ملاک ارزش گذاری بیمه روی خودروهای داخلی بر چه اساسی هست؟ بعنوان مثال سمند مدل ۹۷ توسط کارخانه ۳۵ میلیون و در بازار ۷۰ میلیون قیمت گذاری شده است در این شرایط بیمه کدام قبمت گذاری را مدنظر قرار می دهد؟

  • ممنون از لطفتون قربان
   ارزش بازار مد نظر هستش و اینکه هر چقدر که شما ارزش خودروی خود را تعیین کنید حق بیمه بر همون اساس تعیین میشه و پرداخت خسارت هم بر همون اساس انجام میشه

  • قیمت خودرو طبق نظر کارشناس رسمی دادگستری و بر اساس عرف قیمت بازار تعیین میشود. مثال ساده آن قیمت گذاری است که کارشناس نیروی انتظامي در محل بازارچه های فروش خودرو تعيين کرده و گواهی قيمت و وضعیت فنی خودرو صادر میکنن.

 2. توضیحتان خیلی ناقصه!!
  خب تا هر مبلغی که تعهد مالی هزینه کردی بیمه پرداخت میکند چه در گذشته چه حال
  در پرداخت الباقی مبلغ خسارت به زیان داده چه تغییری کرده ؟!!
  مثال:
  به هر نوع ماشینی چه پورش چه مزدا مثلا صد میلیون خسارت وارد شده
  ۳۰ م تومان هم تعهد مالی بیمه باشه که بیمه پرداخت میکند و فاقد بیمه بدنه هم است
  ۷۰ م الباقی را باید شخص بهرحال خودش پرداخت کند که نداشته باشد توقیف اموال میشه
  خب چه فرقی کرد گذشته و حال؟ حالا چه بیمه ۱۵۷ میلیون بیشتر قیمت ماشین را لحاظ کند یا کند!!!

  • موضوع اینجاس که فرق می کنه
   قیمت عرف ماشین از نظر بیمه تا نصف دیه آدم هست
   یعنی 157 میلیون
   اگر ارزش خودرو بیش از این مقدار باشه خسارت به صورت نسبی پرداخت میشه
   یعنی به نسبت ارزش ماشین به 157 میلیون تومان، میزان خسارت پرداختی بیمه نسبت به سقف تعهدات بیمه شخص ثالثتون پرداخت میشه

   • بهار 98، همکارم با یه فولکس تصادف کرده و مقصر شناخته شده. طبق قانون، بیمه به نسبت قیمت فولکس به قیمت عرف خودرو، حدود 25% مبلغ خسارت رو پرداخت کرده و همکارم هم الزامی به پرداخت 75% باقی مانده نداشته.
    راننده فولکس رفته شکایت کرده بابت افت قیمت ماشینش، کارشناس گفته 12 میلیون از قیمت ماشین افتاده….در نهایت بعد چند هفته رفت و آمد، دادگاه تعیین کرده که خسارت افت قیمت هم به همون نسبت 25% پرداخت بشه.

  • بیمه ها براساس قوانین دلالی و واسطه گری برنامه ریزی شدند زیاد فکرنباید کرد باید پول یامفت وزور رو بهشون داد وگرنه بادیگرقوانینشون هم مقصر وهم زیان دیده رو به چهارمیخ میکشن . دلال ودزد این چیزها سرش نمیشه

  • اگه شما بخوای ۱۰۰میلیون به یک مزدا خسارت بزنی باید یک طرفش رو کامل له کنی ،ولی کاپوت پورشه وچراغاش۳۰۰میلیونه،

 3. الان اون صاحب خودور لوکس نمی تواند بابت بقیه خسارت از ما شکایت کند؟ این قانون بیمه چه ربطی به قوه قضايیه دارد؟

   • سلام، پس این شرایط به نفع شرکتهای بیمه و به ضرر اشخاص بیمه شده میشه، قوه قضاییه در صورت شکایت خسارت دیده مابقی خسارت رو از بیمه شده میگیره

  • چرا دوست عزيز ، من خودم اين مورد رو داشتم و شكايت كردم و طرف مقابل محكوم به پرداخت بقيه خسارت شد(راي مربوط به ٣ روز پيش) اين وسط فقط بيمه ها از مسوليت شانه خالي كردن و با مقالات اينچنيني عوام فريبي ميكنن

 4. آقای شهاب شیرین و همچنین نگارنده این مطلب جای بسی تعجب است که درک درستی از قاعده نسبی در بیمه دارید و متن روانی در باب این موضوع آورده اید ولی در جان مطلب که همان خسارت می باشد مغلطه فرموده و به جای عنوان درصد خسارت به خودرو مبلغ خسارت عنوان نمودید به این مفهوم که نابغه وقتی به مزدا 100 میلیون خسارت می زنیم یعنی ماشینو کن فیکون کردیم ولی وقتی به پورشه 100 میلیون خسارت می زنیم یعنی سپرشو داغون کردیم پس در مقام مقایسه باید خسارت مزدا رو هم همون پول سپر که مثلا میشه 10 میلیون در نظر گرفت که در آن صورت فرقی نمیکنه، پس در صورتی که به ماشین یک میلیارد و 570 میلیونی پنجاه درصد ارزش خودرو خسارت وارد شود ما و بیمه موظف به پرداخت نصف 157 میلیون عرف قیمت خودرو هستیم حالا اگر خودروی دیگری مثل مزدا 157 میلیون پولش باشه و 50 درصد خسارت ببینه باز موظف به پرداخت همون نصف 157 میلیون عرف قیمت خودرو هستیم تمام

  • دقیقا توضیحات تمام و کمال رو دادن و بنظرم بنده و هرکس که قدری قدرت فکر کردن داشته باشه نظرمون همینه چون کاملا منطقی صحبت کردن برعکس متن بالا که اصلا نویسنده خودش هم اخرش متوجه نشده چی گفته!!!! ( فقط تو یه خط لطفا نویسنده توضیح بده چرا خورد کردن یه پورشه بنظرش عقلانی تر از مزدا 3 بوده) مثلا بگه چون باید بیشتر خسارت بدی به این دلیل!!! خواهشا الکی بحث رو به چیزی که ربط نداره نبر میخوام ببینم اگه شما درست گفتی معذرت خواهی کنم!!! خواهشا از ایران و توران نگو فقط !!!

  • دقیقا میخواستم همین مطلب رو بنویسم ولی نمی دونستم چه شکلی باید توضیح بدم
   واقعا نگارنده مطلب مغلطه کرده در اینکه به پورش بزنید نه مزدا!

  • ایول این اقا کامل متن درک کرده دقیقا درسته صد میلیون خسارت به پورشه با صد میلیون خسارت به مزادا تری زمین تا آسمون فرق داره شاید وقتی صدمیلیون به مزدا خسارت میزنیم حین تصادف از شدت جراحت تلف بشیم و دیگه کلا خسارت مسارت مالیده س

  • قبلا اگر به یه پورشه یا مزدا 100میلیون خسارت میزدی باید
   100 میلیونو حالا از بیمه یا غیره پرداخت میکردی….الان اینجوری نیست…100میلیون مزدا سر جاشه ولی 100میلیون پورشه میشه 10میلیون

 5. کاش می شد حق مطلب درست ادا می شد یا خیلی فنی توضیح دادید ویامطلب بدرستی ویرایش نشده.ما که نفهمیدیم اخرش چه مزادا چه پورشه خسارت ببینه میزان پرداخت بیمه ایا همونه یا نه؟اگریکی هست چه فرق میکنه که 20 میلون خسارت به مزدا بزنیم یا پورشه؟

 6. نمی خواهد نویسنده این مطلب برای ما کلاس بگذارد و به پورشه بگوید پورش
  بهتر است مطالعه خود را بیشتر کند و تلفظ صحیح آن را یاد بگیرد

 7. هرچند واضح بود همه تلاشت رو کردی که ما بریم بیمه شخص ثالث گرونتر بخریم تا کارمزد بیشتری گیر شما بیاد اما این رو در نظر نگرفتی که اگر طوری به یک ماشین ۱۵۷ میلیونی بزنیم که ۱۰۰ میلیون خسارت ببینه سرنشینان هردو ماشین و حتی وراث هردو زنده نیستن که از هم خسارت بگیرن!!!

 8. برای من این مشکل پیش امده و با خودرو 400 میلیونی یک تصادف سبک داشتم در حالیکه بیمه من 7700 است برای خسارت که حدود 2 میلیون شده بیمه فقط 650 واریز کرده .و خسارت دیده میگه مابالتفاوت رو باید شما بدین .و من نمیخوام از بیمه بدنه خودم استفاده کنم.حالا من هم خسارت دیدم .هم معافیت بیمه خودم رو از دست دادم و هم باید 1300به خسارت دیده پرداخت کنم و هن خسارت ماشین خودم رو بدم.پس خیلی قانون خوبز نیست

 9. سلام خوبی کجایی عالي بود اگه دوستان متن رو با دقت خونده بودن ابهام نداشت من يه سوال رادم كه شايد ربطي به اين موضوع نداشته باشه ولي خالي از لطف نيست ؛وقتي خودرو رو بيمه شخص ثالث ميكنيم خب مطابق همون سال حق بيمه پرداخت ميشه سوالم اينه كه در ماههاي حرام ديه مرد مسلمان بيشتر محاسبه ميشه آيا مابه التفاوت بيمه بايد واريزبشه؟اگه تصادف منجربه فوت بشه بعد تصادف بيمه مابه التفاوت رو قبول ميكنه؟يعني بايد باقيمانه ديه كه در ماه حرام اضافه شده رو از جيب خودمون پرداخت كنيم؟ممنون از راهنمايي شما👍

 10. اینم بگو خسارت ۱۰۰ ملیونی زدن به یک پورشه اندازه ی یک در یا صندوقش هست ولی خسارت ۱۰۰ ملیونی به یک مزدا۳ یعنی کل ماشین یارو له کنی!!!!!
  تو این مقاله آیتم میزان آسیب فیزیکی ماشین ها یکسان فرض نشده

 11. این مطلب فقط من راگیج کرد. حتی اگر چنین قانونی هست، برای بیمه است، ناقض مسوولیت مدنی راننده مقصر نمی شود. در واقع به نظرم این وسط، فقط شرکت بیمه پول کمتری به زیان دیده می دهد و بقیه با مقصر است. فرد زیان دیده می رود دادگاه از مقصر شکایت می کند. هیچ قانونی نمی تواند ضرر و زیانی که به زیان دیده وارد شده را کمتر کند یا جلوه دهد. حتی اگر چنین قانونی تصویب شود با شرع و قانون اساسی مغایرت دارد. ضمنا دیه مرد مسلمان که گفتید هم نکته دارد. مجموع دیه صدمه به فرد گاهی بیش از دیه کامل می شود.

 12. این همه مطلب نوشتی که برای شرکت های بیمه تبلیغ کنی؟؟؟ خخخ خسته نباشی
  خب همون اول بنر آگهی تبلیغاتی بیمه میزاشتی راحت تر بوده تا بخای این همه مطلب بنویسی خخخخخ خسته نباشی دلاور!!!

   • این مطالبی ک فرمودین هیچ کدوم باعث استفاده بهتر از خدمات بیمه نمیشن.کل مطلب یک اطلاع رسانی محدود شده و کنترل شده در خصوص این بود که بیمه به خودروهای لوکس خسارت دیده حتی همون تعهد خودش تا سقف پرداخت رو هم نمیده!
    یعنی در واقع به این هم راضی نشدن که تا سقف تعهد خودشون رو هم متقبل بشن و بقیه خسارت رو مقصر حادثه یا بیمه ی بدنه زیان دیده پرداخت کنه.
    در ولایت گل و بلبل کفتارها گردن کلفت ترینند.

 13. میشه راجع به کارت طلایی و نارنجی و بنفش و … خودروسازهای دولتی هم یه مطلب بزارید
  من ماشین صفر از ایرانخوردو گرفتم دلخوش به کارت طلایی 3 ستاره دیگه بیمه بدنه نخریدم. الآن همه اش دلهره دارم که اونا قیمت ماشین رو چطور حساب میکنن؟؟؟ بازار یا قیمت کارخونه؟ از 96440 پرسیدم الحاقیه اینا نداره…

  • سلام در بلاگ بیمیتو مطلب درباره کارت طلایی و بیمه بدنه داریم. مراجعه کنید احتمالا جواب سوالتون رو خواهید گرفت

 14. دقیقا مثه حرفای روحانی و هیئت دولت بود!!!
  من آخر هم نفهمیدم صاحب اون پورشه بدبخت که شما فرمودین بزنین بهش! باید خسارت کامل و افت قیمت ماشینشو از کی و چه جوری بگیره؟؟؟؟

   • اون جوری که بنده متوجه شدم اگر به یک خودرو زیر ۱۵۴ میلیون مثلا ۱۰ میلیون خسارت وارد گردد و بنده فقط ۷.۵ میلیون پوشش بیمه داشته باشم باید ۲.۵ میلیون از جیب خودم بدم ولی اگه به یک خودرو بالای ۱۵۴ میلیون همون ۱۰ میلیون خسارت وارد گردد (فارغ از شدت خسارت مثلا حتی یک لکه رنگ آن بپرد) بیمه برمبنای ۱۵۴ میلیون خودرو محاسبه می کند و مثلا ۲۰۰ هزار تومان خسارت محاسبه می کنند و مابقی رو خود زیان دیده باید پرداخت کند و مقصر لازم نیست خسارتی از جیب خود بدهد. آیا درست فهمیدم؟( البته اعدادی که استفاده کردم مثال بود جهت بهتر رساندن منظورم.). در صورت شکایت شاکی آیا دادگاه متشاکی را محکوم به جبران خسارت نمی کند؟

    • سلام، بله اگه خسارت وارد شده بیشتر از سقف تعهد بیمه شخص ثالث مقصر باشد، بقیه خسارت رو بیمه بدنه تقبل می کنه

 15. اشکال این مطلب این جاست که در یک تصادف مشابه با پورش و مزدا 3، میزان خسارت یکسان مثلا 30 میلیون دیده شده، در حالی که در یک تصادف مشابه اگر به مزدا3 که 150 میلیون است سی میلیون ضرر وارد شود به یک پورش یک میلیارد و پانصد میلیونی، سیصد میلیون ضرر وارد شده است نه سی میلیون.

 16. بسیار عالی و مفید بودن در صورت امکان مستندات قانونی و رویه قضایی در این خصوص از جمله نمونه آرای صادر شده بدون ذکر مشخصات رو هم اگه درج کنید بسیار کاربردی تر خواهد بود.

 17. با سلام و احترام
  به عنوان يه فعال در صنعت بيمه از اشاعه فرهنگ بيمه در كشور از شما تشكر مي نمايم .

  طبق تبصره 3 ماده 8 قانون بيمه شخص ثالث پرداخت خسارت مالي ناشي از حوادث رانندگي صرفا تا ميزان خسارت متناظر وارده به گرانترين خودروي متعارف از طريق بيمه نامه ثالث و يا مقصر قابل جبران خواهد بود
  و در تبصره 4 همين ماده ارزش خودروي متعارف 50 درصد ديه مرد مسلمان در ماه هاي حرام اعلام گرديده است .
  ديه مرد مسلمان در ماه حرام در سال 1397 ميزان 308 ميليون تومن و 50 درصد آن ( خودرو متعارف ) 154 ميليون تومن مي باشد . لذا لطفا اين مورد را اصلاح بفرمائيد .
  شايان ذكر است مابه تفاوت خسارت پرداختي تا خسارت وارد شده از طريق بيمه بدنه (((زيانديده ))) قابل دريافت است ليكن در صورتي كه زيانديده فاقد بيمه بدنه باشد جبران اين هزينه به عهده مقصر نيست و زيانديده متضرر مي گردد .
  با سپاس از مطالب شما

  • البته بیمه گذار اگر بخش حق بیمه مسئولیت مدنی را کامل خریداری نکرده باشد یعنی کمتر از 154 میلیون باشد خسارت تا 154 میلیون تومان را باید مقصر جبران کند مازاد آن باید از بیمه بدنه زیاندیده تامین شود البته اگر بیمه بدنه داشته باشد در غیر اینصورت خسارت بالاتر از 154 میلیون تومان را بیمه و مقصر پرداخت نخواهند کرد و زیاندیده متضرر می شود

  • خب اونوقت زيانديده كه دو سر سوخت ميشه، يعنى هم ماشينش اُفت قيمت ميكنه و هم سابقه بيمه بدنه ش خراب ميشه و تخفيفش تو سالاى بعد محاسبه نميشه ديگه..؟؟ اصلاً تأثير داره رو سابقه وتخفيفه بيمه بدنه يا نه..؟؟

 18. سلام
  دوستان این بحث ولش کنید
  منم چیزی ازش نفهمیدم ،مشکل من اینکه الان من ترمز بریدم وسط آزادگان ،سمت راستم مزدا ۳ هستش ،سمت چپم پورش روبروم بهشت زهرا ،
  هرجور حساب میکنم بهشت زهرا ارزون‌تر در میاد ،فقط چون تو شرایط خاصی هستم و تمرکز ندارم
  از همینجا دوستان برای مراسم دعوت میکنم ،این پورش و مزدا هم شیشه هاشون بالا بود هرچی داد زدم نشنیدن از طرف من دعوتشون کنید ،
  از جناب شیرین هم یک سوال دارم
  الان من زیان خورده هستم یا مقصر ؟
  هزینه مراسم به عهده من هستش یا بیمه و یا درنگی دونگیه ؟
  اگر مبلغ مراسم از نصف دیه مرد مسلمان در ماه حرام بالاتر زد آیا با شکایت میشه گرفت یا باید خودمو بیمه بدنه میکردم ؟

 19. این سیستم اطلاع رسانی همه بیمه هاست ، انقدر ماده و تبصره و داستان برای مشتری پرزنت میکنند که اصل تعهداتشون اون وسط گم بشه وقتی هم که قرار خسارت پرداخت بشه به هزار یک داستان انقدر فرانشیز کم میشه اینجا شامل حال شما نمیشه اونجا جریمه میشید چون فلان ، بهتون خسارت تعلق نمیگیره چون بیسار جمع کنید آقا دنبل دستکنون رو ، این همه گردش مالی ترلیونی دارید وقتی هم میخواد تعهدتون رو انجام بدبد تهش میشه اون بابائی که انقدر جنگولک سرش درآوردن برای پرداخت خسارت که با زانتیا رفت تو دفتر بیمه .

 20. سلام والا من علاقه به این ماشین های گرون قیمت هستم که خدا را شکر پدرم راست میگه ماشینمون خوبه از این پورشه ها حتی پیکان هم باشه البته ماشین ما پیکان نیست ال ۹۰ هست 🙂

 21. عزیزم شما سقفو انتخاب می کنی برای پرداخت خسارت و در این صورت هزینه بیمه نامه بیشتر میشه چرا انقدر ملتو بی سواد فرض می کنید!؟

 22. نویسنده یه مطلب ساده رو چنان پیچیده توضیح داده که مردم از خوندنش هم منصرف میشن چه برسه به درکش که با توضیحات ایشون یه آدم تحصیلکرده گیچ میشه وای به روز فرد کم سواد.

 23. واقعا این همه توضیح دادین تا به مردم بگین شیوه جدید دور زدن خسارت دیده!!!
  این توضیحی که دادین یعنی چه مقصر باشین چه زیان دیده همینه که هست همون مبلغی که گفتیم این میشه خلاصه این همه مطلب

 24. یکم پرش مطلب داشت بخاطر همین خیلیا خوب و درست متوجه نشدن ….منکه دوبار خوندم متن رو کامل فهمیدم.لوب مطلب اینه که در محاسبه خسارت بیمه شخص ثالث مقدار ارزش خودرو های بالای 154 میلیونی اینجوری حساب میشه : عددی که از حاصل تقسیم 154000000 بر مبلغ ارزش خودرو خسارت دیده بدست میاد( که این عدد کمتر از 1 هست) ،ضرب میشه در مقدار خسارتی که خودرو دیده و حاصلش توسط بیمه پرداخت میشه.مثلا خودرو 400 ملیونی، 2 میلیون خسارت دیده و تعهدمالی بیمه هم مثلا 7.7 میلیونه : میشه 154/400=0.39 .حالا 0.39*2000000=785000 تومن.حالا یه مقداری هم بهر بهانه کم میکنن ازش

 25. فک کنم برعکس گفتی ها. اگه به 1.5 میلیاردی , 100 میلیون خسارت بزنیم , بیمه دبه میکنه و میگه من 10 میلیون بیشتر نمیدم. خوب 90 میلیون بقیه رو باید از جیبم بدم دیگه ! (بیمه این قانون نسبی رو داره , دادگاه نداره که)
  ولی اگه به یه 150 میلیونی بزنم , تا 30 تومن هرچقد باشه میده و من از جیبم دیگه چیزی نمیدم.

 26. با سلام دوستان این قانون اگر درست باشه هیچیش به نفع مردم عادی جامعه نیست فقط کاری کردن که کسایی که قدرت مالی و وضع خوبی دارن کمتر ضرر کنند وگر نه یه قانون میگذاشتند که کسی که دوست داره ماشین میلیاردی سوار شه و پزششو بده و فقر فروشی کنه خودشم خرج تصادف یا خساراتش بده اگر برابری و عدالت بین همه مردم باشه کسی نمیتونه از این ماشینا سوار بشه تعجبم که فقط قانون برای پولدار و به نفعشون تغییر میکنه تا مردم عادی وای از بی عدالتی…

  • اتفاقا اونی که ماشین گرونتر داره بیشتر ضرر میکنه. ضمنا، چه ارتباطی داره که چون کسی ماشین گزونتر سواره باید خسارت رانندگی بد دیگران رو بده؟! بنده ادم فوق العاده محتاط، باید خداد تومن پول بیمه و خسارت بدم چون یکی دیگه خیابون رو با پیست رالی اشنباه گرفته؟!
   طبق معمول هدف بیمه شانه خالی کزدن از خسارت و انپاختن مردم به جان همدیگه هست. اینکار فقط رانندگی وحشیانه رو ترویج میکنه!!

  • برادرمن
   نه همه پولدارها دزدوقالتاقن
   نه همه ندارها بیچاره ومظلوم
   اونهافکرشون کارکرده وخواستن پولدارشدن(غیربعضیهاشون که ازراه نادرست پولدارشدن)نوش جونشون
   خودم پولدارنیستم ولی به پولدار باوجدان احسنت میگم
   جنابعالی هم میتونی ازجمع اونهاباشی

  • اتفاقا کاملا به نفع مردم عادی جامعه است چون در یک خسارت واقعی میلیاردی در اکثر بیمه نامه ها حداکثر تعهد شرکت بیمه از حدود 10 میلیون تومان بیشتر نیست، شرکت بیمه نهایتا ممکن یک چند میلیون کمتر ضرر کنه ولی صدها میلیون به نفع شماست.
   در خصوص عدالت دیگه عدالت از این بالاتر بجای اینکه مثل جاهای دیگر دنیا ماشین اجاره کنی یا با وسایل نقلیه عمومی تردد کنی خودت صاحب خودرو هستی، بجای 10 هزار دلار فقط با 3 هزار دلار خودروی صفر سواری میشی و بنزین 1000 تومنی می زنی، هر جور که دوست داری رانندگی میکنی، هر بالایی هم سر ماشین بیاری حتی میتونی کل بدنه را میتوانی تعویض کنی، ماشین داغونت را به قیمت میفروشی و … الان اقتصادنفتی ما از اقصاد صادراتی و توریست محور ترکیه پایینتره ولی درصد مالکین خودرو شاید دهها برابر باشد.
   جدیداً هم اگر به یک ماشین مدل بالا زدی و مقصر هم بودی خسارت کمتری هم پرداخت میکنی.

 27. حرفات بامنطق جور درنمیاد
  وقتی به ماشین ۱۵۷ میلیونی خسارت میزنی هیچی ازش نمیمونه ولی به ی ماشین ۱ میلیارد و ۵۷۰ میلیونی ۱۰۰میلیون خسارت میزنی ی سپرش فقط میشکنه

   • حقیقتا مطلب در بعضی جاها گنگ و یا از نظر کارشناسی منطقی نیست
    خسارت 100 میلیونی به یه پورشه 1/570/000/000 تومنی (وای چقدر صفر داره) میشه تقریبا 6 % قیمت کل خودرو که با توجه به 154 میلیون تومن قیمت عرف یک خودرو میشه : 154/000/000 * 0/06 = 9/240/000 تومن
    در حالیکه در یک خسارت مشابه 6 درصدی به مزدا3 (صرفنظر از استحکام خودرو) باید 9 میلیون تومن خسارت پرداخت بشه
    تقریبا میزان خسارات از نظر بیمه یکی هست (چون قیمت هر دو خودرو در حدود 150 میلیون تومن در نظر گرفته میشود)، منتها خودرو پورشه باید از بیمه بدنه خود 90میلیون دیگه رو مطالبه کنه

   • مثال: در تصادف یک هیوندای توسان و یک پژو 405 ، به خودرو هیوندای مبلغ 30 میلیون تومان خسارت وارد شده است و راننده پژو مقصر این حادثه است بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث و از آنجاییکه ارزش خودرو هیوندای زیاندیده 400 میلیون تومان است ، خسارتی که مالک هیوندا طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث میتواند از راننده پژو مطالبه کند بر اساس فرمول زیر 11/550/000 تومان است و الباقی خسارت را مالک هیوندا میبایست شخصا به عهده بگیرد و نمی تواند از مقصر حادثه دریافت کند و فقط اگر بیمه بدنه داشته باشد الباقی خسارت را میتواند از بیمه بدنه دریافت کند و شرکت بیمه گر هم پس از پرداخت خسارت از محل بیمه بدنه حق رجوع به مقصر حادثه را نخواهد داشت .
    (154000000/400000000)*30000000= 11550000
    ابتدا قیمت عرف را تقسیم بر قیمت خودرو (قبل تصادف کرده) سپس در خسارت ضرب کرده تا میزان خسارت از نظر بیمه بدست آید.

   • جناب شیرین درست است که میزان خسارت با میزان خرابی فرق میکند، ولی یادمان نرود در یک تصادف مشابه که هر دو خودرو (پورشه و مزدا3) به عنوان مثال 10% دچار خرابی میشوند، میزان خسارت پورشه 150 میلیون و مزدا 15 میلیون تومن میشه و عقل حکم میکنه که در صورتیکه چاره ای جز برخورد نبود به خودروی مزدا3 بزنیم تا لااقل از استرس و حواشی بعداز تصادف کم شود که شاهد حوادثی همانند برخورد راننده لندکروز با مأمور راهنمایی و رانندگی نباشیم.
    فکر میکنم شما برخلاف تصور دوستان، طرفدار صنف تعمیرکاران و فروشندگان قطعات یدکی خودروهای لوکس هستین تا بیمه بدنه. چون در صورت تصادف بیمه بدنه حسابی ضرر میکنه!

    • صحبت شما درسته و اصلا بحث طرفداری مطرح نیست
     بحث اینه که تو تصادف با خودرو با سطوح قیمتی متفاوت محاسبه خسارت بیمه به چه صورت است

     • ((می‌دونستین بهتره با پورش تصادف کنین ولی با مزدا3 نه؟!))

      من فقط در مورد عنوان مطلب انتقاد داشتم که با محتوای متن همخوانی نداره!
      به همین دلیله که برخی دوستان گیج شدن و متوجه بعضی نکات و اعداد و ارقام نمیشن.
      متأسفانه این جور عناوین باعث تشویش اذهان عموم و برداشت غلط میشود.
      لطفا یک بار دیگر متن و نظرات را با دقت مطالعه فرمایید.
      با تشکر

 28. همه این مشکلات و پیچیده کردن موضوع برای فرار از زیر بار مسئولیت از طرف شرکتهای بیمه گر هست معنی نمیده بنده خودروی خودرا بیمه کرده باشم برای روز مبادا تا از حمایت بیمه برخوردار بشوم اونوقت بیمه میزان خسارت را به اندازه نصف دیه یک مرد یا حداکثر یک سوم یا کسر فلان مبلغ بابت فرانشیز و…. محاسبه بکنه و هم خسارت دیده و هم مقصر دچار سردرگمی و خسارت شوند و این عمل مغایرت دارد با نظام شرع در اسلام که میگوید ضرر زننده باید کل خسارت را جبران کند و جالب تر اینکه شرکتهای بیمه سقف مشخصی برای تعداد افراد کشته شده در یک حادثه رانندگی را مشخص نکرده اند و هر تعداد که از بین بروند دیه پرداخت میکند ولی برای خسارت خودرو چنین اراده ای در نظر گرفته نشده و ظاهرا با گران شدن خودروهای لوکس هر کسی باید با توجه به نوع رانندگی و میزان ثروت خود بصورت اختیاری مبلغ بیمه نامه را مشخص کند ولی شیوه بنده در رانندگی که چند ماهی هست رعایت میکنم اینکه پشت سر خودروهای گران قیمت رانندگی پر شتابی انجام نمیدهم و بیشتر سعی میکنم پشت سر خودرویی رانندگی کنم که اگر با شدت بالا هم تصادف کردم بیمه من پاسخگوی خسارتهای وارده باشد.

 29. نظریه شما در صورتی درسته که به ازای تصادفهای مشابه، مبالغ خسارت نیز مشابه باشد. در صورتی که اینطور نیست و مثلا اگر یک سپر از سراتو بشکنه ممکنه فقط چند میلیون و اگر یک سپر از پورشه بشکنه چند ده میلیون خسارت مالی بزنه.
  خوبه که شما به آدم مشورت بیمه بدین!!!

  • این نظریه نیست قانون بیمه هستش
   بعدشم بحثی که مطرحه میزان خسارت مالی هست نه خسارتی که به ماشین وارد شده

 30. مطلب و توجیه آن کاملا غلط است. لطفا اطلاعات غلط به مردم ندهید.
  طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، مقصر باید تا سقف 154 میلیون تومان خسارت زیاندیده را پرداخت کند، حال چه از بیمه شخص ثالث و چه از جیب مبارک!
  لطفا به رانندگی بی محابا ی مردم در خیابان ها با این مطالب و برداشت های تفسیری-شخصی خود از قوانین بیمه، دامن نزنید.

  • لطفا منو راهنمایی کنین من با یه دستگاه پورشه تصادف کردم که یکم از سپر عقبش رفته تو درخواست 180 میلیون از من دارن تکلیف من چیه الان؟

  • سلام.من با یک دستگاه پورشه 718 s تصادف کردم از ناحیه پشت با سپر عقبش برخورد کردم.کارشناس اول براورد خسارت کرده 180 میلیون.من درخواست کارشناس 3 نفره کردم الان تکلیف چیه؟نمایندگی پورشه پیش فاکتور صادر کرده که این خودرو با 25 میلیون درست میشه.من الان باید چکار کنم.دوستان لطفا راهنمایی کنن منو.سپاس

 31. برگرفته از متن : اگر به یک خودروی یک میلیارد و 570 میلیون تومانی، صد میلیون تومان خسارت بزنیم، از نظر شرکت بیمه، گویی 10 میلیون تومان خسارت زده‌ایم. چون که ارزش عرف یک خودرو از نظر بیمه 1 دهم ارزش این خودرو است، پس میزان خسارت وارد شده هم با همین نسبت 1 دهم در نظر گرفته می‌شود. حال درصورتی‌که سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث خودروی ما، 30 میلیون تومان باشد، شرکت بیمه 10 میلیون تومان به زیان دیده پرداخت می‌کند. نکته بعد این است که اگر در هنگام خرید، بیمه شخص ثالث خودروی ما با سقف تعهد 7 میلیون و 700 هزار تومانی خریداری شده باشد، زیان‌دیده می‌تواند شکایت کند و میزان 2 میلیون و 300 هزار تومان از ما دریافت کند.

  . اگر به یک خودروی 157 میلیون تومانی، 100 میلیون تومان خسارت بزنیم، شرکت بیمه به میزان سقف تعهدات مالی، به زیان‌دیده خسارت می‌دهد. برای مثال اگر خوش‌شانس باشیم و بیمه شخص ثالثی با سقف تعهدات 30 میلیونی خریداری کرده باشیم، شرکت بیمه 30 میلیون تومان خسارت می‌دهد و مابقی خسارت را باید خودمان پرداخت کنیم.
  با سلام : اشکال این متن در فرضیات است به این شکل که در یک حادثه که مثلا حق انتخاب داشته باشیم به اتومبیل پورش بزنیم یا به مزدا 3 ، میزان خسارت وارده به هر دو را 100 میلیون در نطر گرفته و نتیجه گرفته که به مزدا 3 بزنیم بهتر است . دقیقا اشکال کار در این است که در یک حادثه اگر 100 میلیون خسارت به مزدا 3 وارد شده باشد در همان شایط این حادثه با توجه به قیمت پورش که 10 برابر مزدا 3 در نظر گرفته شده قطعا از لحاظ ارزشی نیز می تواند 10 برابر یا بیشتر از مزدا 3 خسارت به پورش وارد شده باشد لذا در صورتی که خسارت تا 10 برابر مزدا 3 باشد میزان پرداختی یکسان و بالاتر از 10 برابر مجبور به جبران تا سقف خسارت مربوطه خواهیم بود (در صورتیکه خسارت بیش از 10 برابر مزدا 3 باشد با اعمال قاعده نسبی نیز مجبور به جبران خسارت تا میزان سقف خواهیم بود که در اینصورت مجبور به پرداخت خسارت بیش از مزدا 3 خواهیم بود) و اشکال مثال در این است که میزان خسارت هردو را 100 میلیون در نطر گرفته و با توجه به قاعده نسبی نتیجه گرفته که تصادف با به مزدا 3 بهتر از پورش است

  • با سلام، ظاهرا به این صورت است که اگر بیمه شما ۷.۷۰۰میلیون پوشش داشته باشد و شما به خودرو زیر ۱۵۷ میلیون مثلا ۱۰ میلیون خسارت بزنی ،کل مبلغ ۱۰ میلیون باید به زیانده پرداخت شه بیمه ۷۷۰۰ میده و شما باید ۲۳۰۰ از جیب بدید، ولی اگر به یک خودرو ۱.۵۷ میلیاردی ۱۰ میلیون خسارت بزنید بیمه می گوید سقف خسارت این خودرو صد و پنجاه و هفت میلیون است یعنی ده برابر کمتر پس ۱۰ میلیون هم ده برابر کمتر محاسبه میشود و یک میلیون به زیاندیده پرداخت میشود الباقی رو زیاندیده باید از بیمه بدنه استفاده کنند و از نظر قانون مقصر خسارت را پرداخت نموده.

   • سلام.
    من یک وکیل دادگستری هستم.
    جناب محمد آقا! شما درست فهمیدی و مطلبی را هم که نوشتی کاملا صحیح است.
    قانونگذار مسول این نیست که خیلی ها یک مطلب قانونی را نفهمیده باشند!
    درود بر شما

    • اقای وکیل دادگستری نظر من میدونی چیه :
     انی که شعورش نمیرسه چه جوری باید پشت سر یا از کنار یه پورشه ((با فاصله سبقت )) بگیره اگه زد به نظرمن همونجا باید ماشینش ازش بگیرن برا خسارت زده پیاده گل کنه ! اخه ادم دلش میاد به اینا بزنه …. اینا فقط باید نگاه کرد
     منم ماشینم ۱۵۰ ملیون و ۹۷ بعضی از این دوستان با موتور و پراید و ….
     کلا بگم میدونم ان پورشه سوار چی میکشه پشت فرمان از رانندگی بعضی از ماها !!!!

     • عزیز من سال 84 پراید داشتم الان ix55 سوارم طرز حرف زدنت رو درست کن زمانیکه تو نبودی خیلیا پراید سوار بودن و روزگاری پراید ماشین لوکس ایران بود ضمنا شما عین ادم رانندگی نمیکنی که مشخصه خودتم خط اخر اعتراف کردی مقصر بقیه نیستن کسی هم که پورش سوار میشه باید بدونه ماشین یعنی همین یا میزنی به کسی یا میزنن بهت پس اون کسی که این ماشین رو سوار میشه اندازه وزن جنابعالی اسکناس داره و عین خیالش هم نیست عین عموی بنده که مازراتی سوار میشه و ده بار زدن بهش و خندیده افکارتو درست کن ماشین 150 میلیونی سوار

 32. با سلام و تشکر از توضیحات کاملتون …
  لطفا در ادامه بفرمایید ، در تصادف خودروهای لوکس با خودروی زیر 156 میلیونی … خودروی زیاندیده لوکس ، آیا میبایستی برای جبران ضرر به دادگاه مراجعه نماید یا اینکه خود “بیمه بدنه” کل ضرر ، از جمله کاهش ارزش مادی خودروی لوکس را هم پوشش میدهد ؟ … با تشکر

  • سلام ممنون از نظرتون
   بیمه بدنه معادل ارزش خودروی شما خسارت پرداخت می کنه
   به شرطی که مقصر حادثه باشید
   یا خسارت وارد شده بیشتر از سقف پوشش بیمه شخص ثالث مقصر باشد

 33. اینطور که من فهمیدم قاعده نسبی فقط برای پرداخت بیمه الزام دارد و عملا به نفع بیمه است چون بطور نسبی خسارت را میپردازد و مقصر باید تفاوت مبلغ خسارت پرداختی بیمه را تا سقف 154 میلیون تومان را از جیب بپردازد اما اگه قیمت خودرو زیر 154 میلیون تومان بود بیمه تا سقف تعهد مالی را میپردازد و اینطوری بیمه بیشتر میپردازد و نسبتی درکار نیس و مابقی را مقصر
  پس نتیجه میگیریم اگه بیمه تا حداکثر سقف تعهد انجام شود و اگه به خودروی زیر 154 میلیونی خسارت وارد کنی این حداکثر بکارت میاد وگرنه هیچی به هیچی پس میفهمیم بینه ها چقدر کلاه بردارن
  تمام

 34. سلام. زحمت زیادی کشیدید برای این مطلب، ولی واقعا مطلب جالبی نیست، به جای این همه توضیحات اضافی، اصل مطلب در دو پاراگراف قابل بیان بود، این همه مطلب نه خوندنش در حوصله کاربره، نه نهایتا جمع بندی داره که آدم بتونه از خوندنش نتیجه بگیره، کلا اتلاف وقت کاربر تاثیر منفی اش بیشتره تا مثبت.

   • سلام به همه شب خوش الان یک 132 با اموی ام کوچولو جدید کیسه هوا دار برخورد کردن شاخ بهشاخ ولی پراید گفتن صددرصدمقصر و7000000میلون بیمه ولی ام وی ام بدنه هم داره هیچکدام ازبین نرفتن شکرخدا ولی جراحت 132 بیشترسرنشینش ازسرنشینه ام وی ام داشته حالابنظرتونچقرخسارت ب ام وی ام میدن ولی راننده ام وی ام هرروزیک حرفو ادعا داره ازبیست میلیون تا چهل میلیون خسارت ادعا کرده وایا برا ی جراحت سرنشینه 132هم دیه تعلق میگره یا نه چون صددرصدگفتن وبعضی ازشکستگی از اعضاشو اصلا دربیمارستان توجه نکردن وچون بی هوش یعنی مدت 13روزکما بوده پون طبق قانون افرادتصادفی بدون هزینه بایددر بمارستانها مورمعلجه قراربگیرن حالا اون قسمت شکستکی که صلا توجه نشده الان طرف خودش متوجه شده وبه همابیمارستان محل تصادف مراجعه اعلام کردن با هزینه خودش باید برطرف بشه

    • سلام
     میزان خسارت وارد شده رو باید ببرین مرکز پرداخت خسارت تعیین کنه
     و خسارت جانی هم به سرنشینان می گیره

     • سلام این جواب بهمن بود دادین کسی که مقصرصددرصد گفتن خسارت جراحت بهش میدن یا نه وایا کسی که مقصرنیست خودروش بیمه بدنه داره به خودش تعلق میگیره یانه

 35. اصلا وقتی با یه ماشین مدل بالا تصادف کردید گردن نگیرید، راهتونو برید، باید اصلا من نزدم، کی زده کجا زده، زیر بار نریدااااا

 36. سلام وقت همگی بخیر
  از آقای مهدی فروغی و آقای شهاب شیرین تشکر میکنم هرچند نمدونم چرا مطلبو مهدی نوشته کامنتارو شهاب ج میده
  من یه فرضیه میدم و چنتا سوال میپرسم که اگه لطف کنید جواب بدید فکر کنم کلیه ابهامات برطرف بشه
  فرض کنید مزدا ۱۵4 میلیونه و پورشه ۱.۵4۰.۰۰۰.۰۰۰ تومن
  حالا هردوی اینا تصادف کردن و سپرشون شکسته
  ارزش سپر مزدا ۱۰ میلیونه و ارزش سپر پورشه ۱۰۰ میلیون
  سقف تعهدات بیمه مقصرین هم ۷۷۰۰ هست
  برای مزدا بیمه ۷۷۰۰خسارت میده و مقصر ۲۳۰۰ باقی موندرو پرداخت میکنه
  حالا برای پورشه بیمه میزان خسارتو تقسیم به ده میکنه و مبلغ خسارتو ده میلیون محاسبه میکنه و ۷۷۰۰ خسارت میده
  ۱_حالا شخص مقصر باید ۹۲.۳۰۰.۰۰۰ تومن خسارت به مالک پورشه بده یا ۲.۳۰۰.۰۰۰ تومن؟
  ۲_اگه به فرض بیمه خودروی مقصر تموم شده باشه و راننده موظف بشه تمام خسارت پورشه رو خودش پرداخت کنه چه مبلغی باید پرداخت بکنه؟

  حالا فرض کنید خودروی مزدا ۱۰ میلیون تومن هم علاوه بر خسارتش دچار افت قیمت خودرو شده که شکایت میکنه و طبیعتا عین ۱۰ میلیون تومنو از مقصر حادثه دریافت میکنه
  ولی پورشه ۱۰۰ میلیون تومن دچار افت قیمت ماشین شده
  سوال سوم
  ۳_ مقصر باید چه مبلغی بابت افت قیمت پورشه بپردازه؟

  • سلام
   وقت شما هم به خیر

   در خدمت شما هستم من قربان 🙂

   با توجه به فرض‌هایی که داشتید:

   1- باید 2 میلیون و 300 پرداخت کنه

   2- این صحبت‌ها همه برای موقعیه که بیمه‌نامه‌ای وجود داشته باشه. وقتی بیمه وجود نداشته باشه، میره در چارچوب دادگاه و دریافت خسارت که در مورد عدد و رقم، دادگاه حکم می‌کنه.

   3- در مورد افت قیمت، نکته اول اینکه ماشین خسارت‌دیده نباید بیش از 5 سال از تولیدش گذشته باشه (حالا می‌خواد پورش باشه یا هر خودروی دیگه‌ای) و نکته بعدی اینکه اقدام برای دریافت این خسارت، از طریق شورای حل اختلاف هست. در این مورد، قاضی مربوطه در شورای حل اختلاف حکم خواهد داد. اما این چیزی که فرمودید طبیعتاً عین مبلغ رو دریافت می‌کنه رو به نظرم میشه یه خرده با دیده تردید بهش نگاه کرد.

 37. ابهام در این قسمته:ضمناً به عنوان مالک یک خودروی لوکس (منظور خودرویی با ارزش بیشتر از 150 میلیون تومان) حتماً باید بیمه بدنه بخریم. زیرا در صورتی که خسارت زیادی به خودرویمان وارد شود، مابه‌التفاوت خسارت را می‌توانیم از بیمه بدنه دریافت کنیم. برای مثال، در صورتی که خدای نکرده به خودروی یک میلیارد و 570 میلیونی ما، 100 میلیون خسارت وارد شود و شرکت بیمه بعد از اعمال قاعده نسبی، به ما 30 میلیون تومان خسارت پرداخت کند، می‌توانیم با استفاده از بیمه بدنه خودرویمان، 70 میلیون مابه‌التفاوت را دریافت کنیم.یه بار گفته با استفاده از قاعده نسبی بیم10 میلیون میده باز اینجا گفته 30 میلیون میده

  • بله بسته به سقف تعهد بیمه شما مبلغ پرداختی بیمه فرق می کنه. عدد پرداختی بیمه به سقف تعهد بیمه شما بستگی داره

 38. اگر به یک خودروی یک میلیارد و 540 میلیون تومانی، صد میلیون تومان خسارت بزنیم، درصورتی‌که سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث خودروی ما، 30 میلیون تومان باشد، شرکت بیمه 10 میلیون تومان به زیان دیده پرداخت می‌کند.
  اگر به یک خودروی 154 میلیون تومانی، 100 میلیون تومان خسارت بزنیم، و بیمه شخص ثالثی با سقف تعهدات 30 میلیونی خریداری کرده باشیم، شرکت بیمه 30 میلیون تومان خسارت می‌دهد.

  این دوجمله بالا از متن هست. قاعده نسبی با تعریف شما در خودروهای گران قیمت به ضرر بیمه گذار هست چون قسمتی از زیان یکسان رو پرداخت می کنه، چطور به نتیجه بهتره با پورش تصادف کنین ولی با مزدا3 نه؟! رسیدی؟؟

  • سلام
   بله دقیقاً نتیجه درستی گرفتید که فرمودید به ضرر خودروی گران قیمت خواهد بود 🙂
   به همین دلیل، میشه گفت خرید بیمه بدنه برای خودروهای گران قیمت ضروری محسوب میشه

   در مورد اینکه چطور به این نتیجه رسیدم که بهتره با پورش تصادف کنیم و با مزدا3 نه باید بگم که به این دلیل که اگه به یه خودرو با محدوده قیمت 154 میلیون (که موقع نگارش این مطلب مزدا 3 بود)، 100 میلیون خسارت بزنیم، شرکت بیمه 30 میلیون از خسارت رو میده فقط و ما باید 70 میلیون خسارت رو از جیب پرداخت کنیم اما در صورتی که با یه خودروی یه میلیارد و 540 میلیونی تصادف کنیم، تعهدی که باید بپردازیم دیگه 100 میلیون نیست بلکه 10 میلیونه. حالا اگه بیمه ای که داریم این سطح رو پوشش بده (مثلاً یه بیمه با پوشش 30 میلیون یا 10 میلیون) همه خسارت رو شرکت بیمه میده و اگه بیمه 7 و 700 ای هم داشته باشیم، فقط باید 2 و 300 از جیب پرداخت کنیم.

 39. خیلی ممنونم از مطالب مفیدتون فقط ی نکته اونم این که با قوانین جدید سازمان بیمه در حقیقت در حق افرادی که به اصطلاح خودروی لوکس سوار میشن اونم به اصطلاح وگرنه خودروی بالای ۱۵۷میلیون لوکس نیست ،ظلم میشه چون در هنگام تصادف در صورتی که مقصر نباشند هم باید مبلغ زیادی از خسارت رو خودشون بپردازند.
  باز هم مرسی از مطالب مفیدتون

 40. شما که نظر میدید و ایراد میگیرید بهتر نیست با خیال راحت از ماشین آغاجون استفاده کنید و این مسائلو هم بزارید به عهده خودش؟؟؟
  والاااااا
  صد نفر یکیش با بیمه سر و کار داشته
  اون یک نفر هم میدونه که قاعده و قانون جز برای خالی کردن جیب مردم وضع نشده
  بیمه هم مثل بقیه ست
  بیخودی نشستید وقت بی ارزشو تلف میکنید !

 41. اگه یک ماشین 150میلیونی 100میلیون خسارت میبینه و بیمه سی میلیون میده. چرا اینجوری میگید که ماشین 150میلیونی 100م خسارت و ماشین 1میلیاردو 500میلیونی هم 100میلیون خسارت. هرکدوم به نسبت قیمتشون خسارت برمیدارن دیگه
  اگه خودرو 150میلیونیه 100خسارت برداره اون 1ونیم میلیاردیه هم 1میلیارد خسارت برمیداره در مقایسه با این.حالا 1میلیارد تومن خسارت رو فک کنم بیمه هم توانش نمیرسه بده صندوقا خالی میشن خخخخ. داداش تو این مملکت هیشکی به فکر مصرف کننده بدبخت نیست هیچ خدماتی به نفع مصرف کننده نیست

 42. چرا اینقد پیچوندینش
  خوب شما فکر کن یه نفر مثل ما باشه ، فکر نکردی چطوری باید اینو متوجه بشه
  خوب عین آدم بگو همه چی به نفع بیمه شده و تصادف کننده و متصادف شده باید هی گیج بشن تا بفهمن اخرش چی کار باید بکنند
  آخرش بگو به کی بزنیم در این موقع ها ، به آدم بزنیم یا به پورش؟

 43. در قسمت اصل جایگزینی با بیمه بدنه، توضیحات مربوط به اینکه شرکت بیمه کننده، بیمه بدنه زیان دیده توانایی طرح دعوا علیه کسی که مقصر است و خسارت را وارد کرده است را دارد، درج نشده!

 44. تیترتون و توضیحش توی متن یه چیزه دور از واقعیته :
  خسارت 100میلیونی به خودروی میلیاردی معادل شکوندنه چراغشه، اما خسارت 100میلیونی به خودروی 154میلیونی معادل اینه که با تانک از روش رد بشید و فقط آهن پاره ازش باقی بمونه!

 45. تو اگه ب ی خودروی یکو نیم میلیاردی ۱۰۰ میلیون ضرر بزنی ینی ی سپر با دوتا چراغ
  ولی اگه ب ی خودروی ۱۵۰ میلیونی ۱۰۰ ضرر بزنی یعنی ماشینو ترکوندی
  اگه ما در نظر بگیریم ک میزان خرابیه خودروی لوکس مثه خودروی۱۵۰ تومنی باشه پوستتون کندس

 46. دقیقا مطلبتون درسته من تو اخبار قانون جدید بیمه رو دیدم!که گفت حداکثر ملاک قیمت خودرو نصف دیه سال که حدود 150تومن میشد ،هست!و حتی تاکید کرد خودروهای لوکس حتما بیمه بدنه کنن چون باید اونوقت از جیب خودشون مابقی خسارتی که بهشون وارد شده بدن!
  فرض کنید با پراید میزنین به یه سانتافه 600میلیون تومنی و50میل خسارت میبینه !محاسبه خسارت شما میشه فول یه ماشین 150میلیونی! وچون ماشین 600میلیونه خسارت شما 1/4میشه و 12.5میلیون میشه حالا بیمت 7میلیونی باشه 5.5 میل از جیب باید بدی 15میلیونی باشه که کامل پولشو میده و بقیه خسارتشو یعنی 38میلیونو تشریف میبره از بیمه بدنش استفاده میکنه.
  قانون بسیار خوبیه .
  البته نگارنده یکم مطلب رو نمیپیچوند بهتر بود…
  با تشکر از شما

 47. من نمیفهمم که چرا کسی مطلبو نمیگیره وکلی حساب وکتاب ریاضی انجام میدن.منم باراول متوجه نشدم ولی قسمت آخرش یکباردیگه خوندم ومتوجه شدم..میگه درقانون جدیدبرای ماشینهای لوکس یه قانون بنام قاعده نسبی اومده که برای ماشینهای معمولی نیست.یعنی اگربه مزدا بزنید همون قانون همیشگی داریم که هرچقدر خسارت دیده باشه تاسقف بیمه ات میده واگرخسارت سنگین باشه بقیه اش به گردن خودته ودادگاه ازت میگیره نه مزدا همه ماشینهای معمولی حالا مزدا آخرماشینهای معمولی ازنظر قانون بیمه است.حالا اگه به ماشینهای گرون بزنی بیمه ازقانون قاعده نسبی استفاده میکنه وقیمت گرون اونو معادل نصف دیه مرددرماه حرام که معادل ۱۵۴م هست حساب میکنه وخسارت هم یک دهم حساب میکنه ومیده واگربقیه خسارت مانده باشه دیگه شماموظف به دادن نیستید و اون ماشین باید ازبیمه بدنه خودش استفاده کند پس نتیجه میگیریم که نبایدازتصادف باماشینهای لوکس ترسیدچرا چون تاسقف بیمه ما ازبیمه ما استفاده میکندوبقیه اش به ماربطی ندارد ولی با ماشینهای معمولی چون این قانون ندارن بقیه خسارت گردن خودمان است.امیدوارم دوستان متوجه شده باشن البته نویسنده به دلیل بعضی معذورات نگارشی کامل ومختصر توضیح دادن.. درضمن بیمه ها بااین کارباعث شدن که ماشینهای لوکس مجبوربه بیمه بدنه بشن وچون بیمه بدنه باقیمت ماشین محاسبه میشه گرون درمیاد وسود این کاردرامد بالایی براشون داره…وقت بخیر…

 48. شرکتهای بیمه کلاهبردارترین نهادها در کل جهان هستند که اگر باهاشون کارتان به دادگاه کشید حتما با یک وکیل زبردست در امور بیمه باید برید جلو والا شک نکنید که در حقتان اجحاف میشود.

 49. آخه برادر من چجوری حساب میکنی؟ زدن خسارت صد ملیون به ماشین میلیاردی در حد سپر و چراغه در حالی که برای زدن صد ملیون خسارت به ماشین ۱۵۰ ملیونی باید با کامیون از روش رد شیم!

 50. شما اگر به یکی خسارت بزنید طبق قوانین مدنی در ایران باید جبران کنید؛ بیمه برا خودش ی چیزی نوشته که با قوانین مدنی کشور متفاوته ؛ زیان دیده می تونه شکایت کنه و خسارتش را تا رقم آخر بگیره. تنها حرفی که می تونم بزنم امیدوارم خانواده های کم بظاعت و سرپرستان بی پول که هزار گرفتاری دارند حواس جمع رانندگی کنند تا خدای نکرده تصادف نکنند.

 51. عالی بود. اما بنظرم بهتر بود بیمه بدنه رو اجباری میکردن تا مابه التفاوت خسارت ماشین های ۱۵۰ میلیونی هم با بیمه بدنه پرداخت بشه

 52. سلام و با تشکر از اطلاع رسانی درباره قوانین بیمه ، همینطور که بعضی از دوستان هم اشاره کردن این فقط قانونه بیمه هست تا از انجام کامل تعهداتش شونه خالی کنه و ضرر بیشتری به مقصر حادثه بزنه یعنی قانون بیمه ربطی به قوانین قضایی نداره و به راحتی با شکایت زیان دیده کل خسارتی که بیمه باید پرداخت میکرد با رای دادگاه مقصر حادثه باید پرداخت کنه اینم یکی دیگه از خیانت های بیمه که بیشتر مردم از اون بی اطلاع اند

 53. کسایی که میگن نفهمیدم ،
  احتمالا اصلا ماشین ندارن چون در غیراینصورت اگه حتی یه تصادف کوچولو در کارنامه شون داشتن براحتی متوجه میشدن . با تشکر از نویسنده محترم.

 54. با سلام
  یک سوال داشتم این طرح که فرمودید برای خودروهای غیر متعارف هست عملیاتی شده است یعنی به شرکتهای بیمه ابلاغ شده یا خیر؟

 55. مردشور بانک مرکزی و کل بیمه رو ببرند . همشون دزد وشارلاتانن . قوانین بیمه فقط براساس اجحاف به طبقه سط ومعمولی جامعه هست با این قوانین روزبروز سرمایه بیمه از جیب من وشما ببشتر و ترلیلردی میشود اونوقت اقایون دزد مظلومانه میان نطق میکنن که بیمه ها ضرر دادند وفلان وفلان . اگه قوانین راستین قضایی دست دزدی بیمه ها وبانک مرکزی رو واقعا قطع کنند اونوقت نه مقصر ضرر میکنه ونه زیان دیده . اونایی که قوانین چندین سال پیش بیمه های خارج را ببینند متوجه میشن که قوانین امروزی انها از روی دله دزدیهای بیمه های ایرانی نسخه برداری شده مثل حق فرنشیز وکوفت وزهرمار ..

 56. خلاصه اینکه حداکثر قیمت یک خودرو رو نصف دیه در نظر می گیرن یعنی 154 میلیون. خسارت رو هم به همون نسبت در نظر می گیرن یعنی اگه یه ماشن 154 میلیون باشه سقف خسارت که 154 میلیونه رو باید بهش بدید اما اگه یک میلیارد و پونصد و چهل میلیونه یعنی ده برابر دیه ارزش داره پس تقسیم بر ده می کنن که میشه 154 ولی به همون نسبت خسارت رو هم تقسیم بر ده می کنن یعنی اگه یک میلیارد به اون خودرو خسارت زده باشی تقسیم بر ده میشه و 100 میلیون باید خسارت بدی. و اگه صد میلیون هم خسارت بزنی تقسیم بر ده میشه که چون تا 30 میلیون خسارت رو بیمه میده عملا می تونی تا 300 میلیون به یه خودروی میلیاردی خسارت بزنی و بیمه همش رو بده.

 57. البته زیاد فرقی نمیکند اگر به خودرو ۱۵۴میلیونی به اندازه دو سوم قیمتش یعنی ۱۰۰میلیون خسارت بزنیم مثلاً مستقیماً باعث غلت خوردن آن بشیم یا همین کار را با خودروی یک میلیارد و پانصد و چهل میلیونی بکنیم و دو سوم قیمتش خسارت وارد کنیم در هر دو صورت ملزم به پرداخت یکصد میلیون خسارت هستیم و برای مقصر حادثه خرج یکیست البته برای صاحب ماشین تفاوت خیلی زیاده

 58. می دانستید بعضی از جرائم حکمشان اعدام است یعنی می خواهید بگویید نمی دانستید ؟ می دانستید دانستن یا ندانستن شما در اجرای حکم فرقی نمی کند ؟

  • من به یه سواری ولوو زدم کارشناس شورای حل اختلاف قیمت خودرو چهارصد میلیون و خسارت واره رو سی میلیون تخمین زد و رای دادگاه این بود که من باید ده میلیون به طرف خسارت میدادم هفت میلیون و نیم بیمه داد الباقی خودم دادن چون به سپر و چراغش زده بودم شامل افت قیمت نشد وگرنه میتونست افت قیمت ماشینشم از من بگیره صاحب ولوو بقیه خسارتشو از بیمه بدنه خودش گرفت

 59. خسارت صد میلیونی برای یک خودرو یک و.نیم ميلياردي خسارت خیلی سنگینی نیست ولی همین خسارت به یک.خودرو 150 میلیونی حالا شماها بگو 300 میلیونی یعنی اون صاحب اون ماشین احتمالا توسط خسارت زننده کشته شده، واگر احیانا هم زنده مونده باشی گمان نکنم از دستش بتونی به آسانی فرار کنی، یعنی باید سریع بری یک شلوار جدید برای خودت بخری
  خدا وکیلی نویسنده نابغه بوده،احسنت
  چرا الان ناسا نیستی؟؟

 60. خواهشا خواهشا خواهشا مطالبتان رو بدید ی نویسنده واقعی بنویسه کل این مطلب رو میشد تو ده سطر جمع کرد اینقدر کش دادن نداشت صد بار گفت خدای نکرده پونصد بار گفت خودرو فلان قیمتی تبلیغاتم میکنید درست تبلیغ کنید مطلب درستی بود که متاسفانه توسط ی آدمی که نویسندگی بلد نیست نوشته شده است

 61. مطلب بسیار زیبا و مهمی بود و دوستانی هم که مطلب رو نفهمیدن احتمالا یا با این موارد قانونی سرو کار نداشتن یا اولین باره چنین مطلبی رو خوندن ..خلاصه مطلب برای اونا این هست..در قوانین کشور کار نداره ماشین شما ۱.۵ میلیارد هست اگه کسی بزنه و کل ماشین شما محو بشه و اصلا هیچی ازش نمونه نهایت خسارت ماشین های عرف که ۱۵۶ میلیون هست به شما تعلق میگیره ..

 62. آخه یکی نیست بگه مرد حسابی چرا قیاس مع الفارغ می‌کنی این چه منطقیه ؟!!اگه بخوای به مزدا ۳ ، صد میلیون خسارت بزنی باید طوری بزنی که دو سومش داغون بشه که در این شرایط خودت هم دار فانی را وداع گفته ای اما رو پورشه یه خط بندازی بیش از صد میلیون میشه خوب اون کجا این کجا؟ بازم میگی بهتره با پورش تصادف کنی ؟

 63. اگه به یه پورشه ۱۰۰ میلیون خسارت بزنیم ، باید ۱۰ میلیون بپردازیم ولی اگر به یه مزدا ۱۰۰ میلیون خسارت بزنیم باید ۱۰۰ میلیون بپردازیم

 64. سلام . چند لایه کردن مسئله کمکی به حل آن نمی کند به چندین دلیل : دلیل ۱ رانندگان الزامات قانونی در مورد رانندگی را در کشور ما رعایت نمی کنند . دلیل دوم اداره راه متولی جاده های کشور در افکار حد اقل ۶۰ سال قبل است راهها طوری ساخته نشده آمد که رفت و آمد در جاده ها خلوت تر باشد . دلیل سوم بوروکراسی مرسوم حقوق طرفین را نادیده میگیرد حد اقل زمان انتظار را طولانی می کند بدون در نظر گرفتن دشواری های خسارت دیده و خسارتگر . دلیل سوم نداشتن وکیل ثابت فردی . دلیل چهارم ارجاع تصادفات به پلیس تنها نه اینکه بیمه گر نماینده آن در صحنه حضور داشته باشند . دلیل چهارم عدم تمایل شرکت های بیمه برای انجام تعهد . دلیل پنجم . و دلایل بعدی به شانه بعضی ها موضوع سیاسی می شود اگر بیان شود هرچند سیاسی نباشد چون ممکن است مدیریت ضعیفی را در قسمتی از راه مثال بزند . اما در مورد حداکثر و حداقل شمول بیمه به علت چاق و لاغر بودن شرکت های بیمه بستگی دارد و ریسک پذیری جاده ها که متولی دارد.

 65. ولی فکر کنم طرف بره شکایت کنه دادگاه رأی میده به اینکه مقصر حادثه باید کل ضرر زیان دیده رو جبران کنه و بیمه هم که پرونده رو بسته و کاری نمیشه کرد. اگه هم نده که حکم مصادره اموال و حساب بانکیاش و … همونطور که طرف میره شکایت می کنه افت قیمت ناشی از رنگ دار شدن ماشینش رو میخاد!!!!
  کلا سعی کنید اگه با یه ماشین مدل بالا تصادف کردید با پاچه خاری و زجه و التماس دل طرف رو به رحم بیارید وگرنه بیچاره اید :دی

 66. تنهایی به این نتیجه رسیدی یا کسی کمکت کرد؟! خوب اخوی گه تو یک تصادف با خودروی 180 میلیونی مثلا 30 میلیون خسارت بزنی تو تصادف مشابه با خودروی 2 میلیاردی 300 میلیون (یا بیشتر)خسارت وارد کردی !

 67. ممنون از مطلب جالب و کاربردیتون ، فقط پاراگراف یکی مونده به آخر رو یه باز بینی کنید فکر کنم اشتباه نوشتین ، بیمه به خودروی یک میلیارد و هشتصدی که صد میلیون خسارت خورده ،ده میلیون میده نه سی میلیون

 68. خب حالت های در نظز گرفته شده غیر ممکنه، چرا باید بیشتر ترسید از ماشینای حدود 180 میلیونی، فرض شده به ماشین 180 میلیونی 100 تومن خسارت بزنیم و این یه تصادف خیلی شدید محسوب میشه و همین میزان خسارت واسه یه ماشین 1 و 800ای که میشه چند برابر، اون حالتی هم که به ماشین 1 و 800ای 10 تومن خسارت بزنیم تقریبا غیر ممکنه، ساده ترین تصادف ممکن با اون ماشین خیلی بیشتر از این حرفا آب میخوره و همون تصادف ساده واسه ماشینی که 180 تومنه به مراتب خسارت کمتری داره
  دو تا فرض عجیب و غریب شده که با هم قابل مقایسه هم نیستن بعد ازش نتیجه میگیریم که مثلا باید بیشتر مراقب مزدا 3 باشیم تا پورشه؟ ینی مثلا داشتیم تصادف میکردیم انتخاب داشتیم بین این دو تا بریم تو پورشه به جا مزدا سه؟😅

 69. نکته ای که عمدا یا سهوا اشاره نشده اینه که وقتی به یه پورشه با ارزش ۱۸۰۰ میلیون، ۱۰٪ارزش ماشین یعنی ۱۸۰ خسارت وارد میشه همونطور که نویسنده گفته، بیمه با فرض ارزش ۱۸۰ میلیونی پورشه، ۱۸ میلیون خسارت میده و حالا اتفاقی که میافته اینه که صاحب پورشه میره از مقصر شکایت میکنه و افت قیمت درخواست میکنه که این افت حداقل به اندازه میزان خسارت واقعی یعنی ۱۸۰ میلیون است (البته افت قیمت در عمل خیلی بالاتر از این حرفاست) بعد از اینکه مقصر محکوم شد، مقصر ما به تفاوت ۱۸ میلیون و ۱۸۰ میلیون رو باید از جیبش بده (چون بیمه افت قیمت رو پوشش نمیده) حتی اگر در زمان بیمه کردن، سقف تعهدات رو ۱۸۰ میلیون انتخاب کرده باشه. این قانون نه تنها به نفع بیمه شونده نیست بلکه کاملا به ضرر او و تنها به نفع شرکت بیمه است!!!

 70. باسلام وخسته نباشيد از لطف و راهنمايي خوبتون ،واقعا باعث شد ك حتما ب بيمه شخص ثالث ماشين توجه كرد.
  اما سوالي ك براي ما پيش آمده
  آيا بيمه بدنه براي قيمت خودرو بايد قيمت كارخانه اعلام كنيم يا قيمت بازار،به فرض يك پژو ٤٠٥قيمت كارخانه ٦٠ميليون تومان اما قيمت بازار ٩٠ميليون ما بايد براي بيمه شخص ثالث كدام قيمت اعلام كنيم
  اگه راهنمايي كنيد ممنون ميشم

 71. با تشکر از مطالب مفید شما و تشکر ویژه از وضوح مطالب که بواسطه مثال برای هر مورد به خواننده حتی با ضریب هوشی پایین کمک به درک مطلب فرمودید

 72. ابوالفضل محمدی
  سلام مطلب بسیار واضح و شفاف بیان شده اگه هنگام خوندن یه کم تامل کنید و لا دقت بیشتری به مثال ها توجه کنید حتما متوجه منظور نویسنده میشید
  یا حق

 73. من که تا پنجم ابتدایی درس خوندم هنوزم با اینکه توزیهاتو نخوندم فقد همون دوخته اولا که میگه با پورشه تصادف کن با مزدا۳ تصادف نکن فهمیدم یعنی چی شما حالا الکی بهث کنید.
  یعنی داداشه من به پورشه بزنی بیمه جواب گوعه ولی به مزدا ۳ بزنی باباتو یه جورایی درمیارن خصارت دادنی درصده خصارتش زیادیش به گردنه خودته تا بیمه ok
  🙃🙃🤗 Anderes tan

 74. برید قانون بیمه تو کشوری مثل امارات رو هم ببینید،بعدش اگه وجدان داشته باشید ،از خجالت اب شبد،متاسفم برای شرکتها ی بیمه،

 75. وقتی میگی به مزدا۳ صد تومن خسارت میزنی میتونی به پورشه هم یه میلیارد خسارت بزنی بعد طبق تناسب باید صد میلیون بدی که بازم قضیه همون مزدا هست

 76. عزيزم شما اگه به ماشين 180 ميليوني 100 تومن خسارت بزني يني نصف ماشينو کندي بردي اين يني اينکه به يه ماشين يک و هشتصدي يه تومن خسارت وارد کردي. هرچي ماشين گرونتر باشه خسارتشم بيشتر ميشه يه آينه بغل مازراتي هم قيمت يه پرايده

 77. مطالب کاملا مفید اما کاملا نامفهوم. خلاصه یه جوری مطلب بنویس که یارو نباید حتما وکیل باشه که بفهمه. یه جور بگو آدما عادي متوجه بشن

 78. اینکه با پورشه تصادف کنید و نه با یک مثلا مزدا3 به نفع مردم نیست و این فرمول به نفع شرکت بیمه هست از دو جهت :
  1_ دادن خسارت کمتر به ماشین های گرانقیمت
  2_ مجبور به خرید بیمه بدنه برای اینگونه ماشین‌ها

 79. آقا ممنون یه دنیا سپاس این چیزارو تو تلویزیون جای دیگه که باید بزارن نمیزارن بعد این بنده خدا اومده این همه وقت گذاشته اونم رایگان در اختیاره عموم! چرا ماها اینقدر ناسپاسیم چرا همیشه از لطف دیگران اعتراض میکنیم و اون رپ نادان خطاب میکنیم بخدا خوب بخونید متوجه میشید دقت کنید متوجه میشید بزارید بنده خدا اگر دوباره یه چیزه اموزنده داشت برای اونایی که متوجه میشن به اشتراک بزاره نه اینکه پشیمون بشه از کارش ممنون از توجه همگی بخصوص اطلاعات این سایت ممنونم بزرگوار

 80. چرت گفتی !
  اگه به یه ماشین ۱۸۰ تومنی خسارت ۱۰۰ تومنی وارد بشه یعنی نابودش کردی ! اگه همین میزان از خسارت رو به یه ماشین ۱ میلیارد و ۸۰۰ تومنی وارد کنی دیگه هزینه تعمیرش نمیشه ۱۰۰ تومن بلکه میشه ۱ میلیارد خسارت که اگه بره تو فرمول ماشین متعارف میشه همون ۱۰۰ میلیون خسارت و باز میره تو پاچه ت !

 81. با سلام و تشکر از انتخاب موضوع شما هر چقدر در انتخاب موضوع زیرکی به خرج دادید در روان توضیح دادن ان کمی کوتاهی شده چون مطمئنا کمتر کسی در مورد این بحث اطلاعی داشت بازم تشکر بابت اکتشافاتت

 82. چقدر خوب بود اگر دوستانی که ماشین دارند نظرهاشون میگفتند من از جواب اکثر دوستان فهمیدم ماشین ندارند شماهم نظریات بخونید به همین نتیجه می رسید

 83. حرف مفت زدی دیگه
  تو یه تصادف یکسان ( مثلا کل صندوق ماشین جلویی جمع شده) خوب خسارت میلیاردیه حتی با قیمت نسبی خیلی وحشتناک تر از خودرو متعارفه
  اینی که تو می گی یعنی بزنی صندوق مزدا ۳ رو جمع کنی یا فقط یه سپر پورشه رو خط بندازی…
  خدا شفا بده

 84. درود بر شما..برای اطلاعات مفید و شفاف با چند روش مثالها عالی بود..خدمت اون دوستانی که بعضا مقالها را دو سه خط درمیان مطالعه میکنند..خوب همین میشه..خودم هم خیلی وقتها دقت نمیکنم..ولی وقتی که دنباله اطلاعات هستم چنان هواسم جمع مقاله میشه که نیازی به ادامه مطلب نمیشه..خدایش بیاید به کسانی که در هر موردی نیعت شان خیر خواهی هست احترام بگذاریم..شاید سبب خیر شود..فدای داری.

 85. مشخصه که صحبت زرنگ بازیه شرکتهای بیمه ست..
  بنظر من وقتی ماشینتو بیمه می‌کنی و با ی ماشین دیگه تصادف می‌کنی شرکت بیمه وظیفهشه تمام و کمال خسارت ماشین زیان‌دیده رو پرداخت کنه بدون هیچ کم و کاستی..اینجوری نه شخص مقصر نگرانی داره بابت خسارت حادثه نه شخص زیان‌دیده نگرانی داره بابت دریافت خسارت ماشینش..
  حالا ماشین میخواد پیکان با بوگاتی باشه یا ژیان با اس ۵۰۰…
  زنده باد ایرانی

 86. مطلب کاملا مفیدی بود.اما یک اشتباه کوچیک داشت شما وقتی خسارت احتمالی برای یک خودرو 180 میلیونی رو 100 میلیون در نظر میگیرید برای یک خودروی یک میلیارد و800 میلیونی هم باید خسارت احتمالی رو یک میلیارد در نظر بگیرید نه 100 میلیون،البته با در نظر نسبیت گفته شده مبلغ یک میلیارد به 100 میلیون کاهش پیدا میکنه و اگه سقف بیمه شما 30 میلیون باشه 70 میلیون رو باید خودتون پرداخت کنید که در اصل میشه نتیجه گرفت که فرقی بین تصادف یکسان با خودرو های متعارف و نامتعارف نیست.البته باید در نظر داشت که استحکام و طراحی و خیلی موارد دیگر خودرو های بالا قیمت بهتر و در نتیجه اسیب دیدن ان ها کمتر است.ببخشید که طولانی شد.با تشکر از نویسنده مطلب.

 87. اشتباهت اینجاست که اگه قرار باشه با دوتا ماشین یه جور تصادف کنیم به پورشه ۱۰۰ میلیون ضرر میزنیم به یه ماشین ساده ۱ میلیون،وقتی مینویسی به جفتش ۱۰۰ میلیون خسارت بزنیم اون ماشین ۱۸۰ میلیونی نصفش از بین رفته ولی پورشه فقط یه آینش از بین رفته،در نتیجه کلا نتیجه گیریت اشتباه بود دوست عزیز!بستگی داره ما چطوری اسیب بزنیم به ماشین

 88. یعنی یه کار خوب کرده باشن همینه.هرچند بیمه خسارت انچنانی نمیده ولی این کارش درسته.اونی که داره ماشین میلیادی میخره پس پول درست کردنشم داره.من خیلیارو میشناسم ماشین وخونشو فروختن دادن بابت یه تصادف که وجدانی مقصر نبودن.بعضیا قانونیم مقصر نبودن.مثل خودم.هرچی داشتم دادم بابت یه تصادفی که با بنز کردم چندین ساله پیش.به افسر رشوه داده بود منم دستم از همه جا کوتاه بوده.مجبور شدم اخرش یه مبلغیو رضایت بگیرم.جالب اینجاست میگفت ضرر افت قیمت ماشینمم باید بدی.خلاصه هرچی داشتمو نداشتمو دادم رفت اون جوونیم.الانم هرچی جمع کردمو دوباره دودستی تقدیم کردم بابت مهریه.رفتم زیر صفر.ای کاش یه قانونی واسه مهریه هم بزارن تا اینقد طلاق زیاد نشه

 89. ماشین یک میلیاردو هشتصد میلیونی یا اصلا پنج میلیاردی داشته باشی موقع تصادف قیمت ماشینتو نهایت صدو هشتاد میلیون حساب میکنن با این فرمول خسارت هم به همین میزان کاهش پیدا می کند مثلا یک چراغ ماشین دومیلیاردی قیمت واقعیش هست مثلا بیست میلیون حالا اگر همین ماشینو به قیمت ماشین صدو هشتاد میلیونی حساب کنیم میشه قیمت چراغش یک میلیون هشتصد هزار تومان و بیمه یک وهشتصد پرداخت میکنه ،مابقیشو یا باید بیمه بدنه داشته باشه یا خودش پرداخت کنه

 90. صحبتی که میفرمایین کاملا صحیحه ولی یه مشکلی هست که خسارت افت قیمت خودرو هارو هیچ شرکتی بیمه نمیکنه ویک خودروی ۱۸۰۰ میلیاری خسارت افت قیمتش خیلی بیشتر یک خودروی ۱۸۰ میلیونیه

 91. اطلاعاتی که دادین خیلی مفید بود ولی یه ایراد بزرگ به تحلیلتون وارده. وقتی ما به یه ماشین 180 میلیونی 100 میلیون خسارت میزنیم یعنی تقریبا نصف ماشین طرف را داغون کردیم. پس تو یه همچین تصادفی با این شدت با یه ماشین یک میلیاردو هشتصد میلیونی یه خسارت یه میلیاردی به ماشین طرف زدیم که اونم برای ما صد میلیون حساب میشه

 92. با سلام خدمت نویسنده و خوانندگان گرامی
  ذکر یک نکته در مورد تلفظ نامها و برندها
  تلفظ نام پورش بجای پورشه اشتباه است
  زمانی که ما یک برند آلمانی رو انگلیسی تلفظ میکنیم
  خطایی آشکار از لحاظ ادبیات زبان انجام دادیم
  در هر کجای جهان هر برندی که حداقل بین المللی میشه و پا در بازار جهانی میگذاره
  در واقع ثبت جهانی میشه و قطعا با زبان آن کشور مبدا و سازنده تلفظ میشه
  مانند
  رنو
  پژو
  و قطعا پورشه هم از این ماجرا بیگانه نیست
  اگر قرار بر تلفظ انگلیسی و هر چه در زبان انگلیسی گفته میشود باشد
  قطعا رنو و پژو هم باید جور دیگری تلفظ شود
  یا برندی مثل آدیداس باید در زبان انگلیسی هم جور دیگری تلفظ شود و همچنین بی ام و که باز دیده میشه در کشور عزیزمون بی ام دابلیو تلفظ میشه
  قرار نیست انگلیسی را کورکورانه پاس بداریم
  قرار است درست تلفظ کنیم .

 93. دوستان گرامی
  این قانون بر اساس رای دیوان عدالت اداری نقض شد و بیمه‌گذار مکلف به پرداخت خسارت تا سقف تعهد است.
  لطفا این را در مقاله (چندین بار) ذکر کنید.
  تا هم حذف مطلب نداشته باشید و هم اینکه کسانی را به اشتباه نیندازید.
  رای دیوان رو میتونید با جستجو در اینترنت پیدا کنید.
  تا اونجایی که ذهنم یاری میکنه مربوط به بهار ۹۸ هست.

 94. سلام.توجه کنید فرض گرفته شده به هردو ماشین 100میلیون خسارت وارد شده.یعنی به ماشین نامتعارف 5درصد خسارت خورده و به ماشین مزدا3 تقریبا 55درصد یعنی مزدا 3 پودر شده و اینگونه محاسبات درست نیست باید خسارت به هردو ماشین یک درصد مساوی را درنظر بگیرید نه یک قیمت مساوی

 95. دوست عزیز مقایسه شما یه ایراد فنی داره، زمانی که خسارت به دو خودروی متفاوت رو بررسی میکنید شما بایستی درصد خسارت وارد شده به هر خودرو را مد نظر قرار دهید. به عنوان مثال وقتی به خودروی یک میلیاردی صد میلیون خسارت وارد شده که میشود ده درصد قیمت کل آن، بایستی با خسارت ده درصدی یک خودروی صد و هشتاد میلیونی مقایسه کرد که میشود هجده میلیون تومان، بنابراین زمانی که خسارت صد میلیونی به خودروی صد و هشتاد میلیونی وارد شده است در صورت نسبت بندی حدود ششصد میلیون خسارت به خودروی یک میلیاردی وارد شده است!!!

 96. این نظر بیمست بزرگوار. درست هم هست. ولی قرار نیست راننده پورشه به همین بسنده کنه. ایشون می‌تونه مازاد رو از طریق دادگاه مطالبه کنه و مقصر رو محکوم کنه به پرداخت. چه شما ماشین ایشون رو ۱۸۰میایونی در نظر بگیرید چه یک میلیاردی، خسارت واقعی که وارد شده از دادگاه قابل مطالبست

 97. دقیقا درست میگه من جنسیس سدان دارم یک پژو از سمت راست جلو بهم زد و مقصر بود با خرید چراق جلو. سپر.گلگیر. پمپ فشار باد کمکها و جلو پنجره و… ۱۱۰ میلیون شد ۶ میلیون اجرت و ۸۰ میلیون هزینه کارشناسی افت ماشین شد جمعا ۱۹۶ میلیون حالا بیمه طرف ۷ میلیون کلا داد و مابقیشو تا همین الان تو دادگاه هستیم و طرف میگه ندارم نهایتا میرم زندان

 98. مرسی از مطلب مهمی ک گفتین ولی مثلاً من پراید دارم فک نکنم بتونم باهاش به ماشین 180میلیونی 100 میلیون خسارت بزنم ولی به ماشین 1میلیاردی میشه آخه همه لوازمش گرونه پس نگران نباشم ،

 99. به نظر من نمیدونم واقعااااااااا این بنده خدایی که این مطلب رو نوشته سطح ثوادش در چه حد بوده یا شاید هم فکر کرده مابقی سطح فهمشوم خیلی پایینه خب چرا؟چون که قیمت خسارت ماشین یک ملیارد و هشتصد ملیونی و قیمت خسارت ماشین ۱۸۰ ملیونی رو به اندازه هم حساب کرده خب اگر ما تصادفی مشابه هم رو هر دو خودرو داشته باشیم مثلا شدت ضربه و خسارات به اندازه هم باشه به طور مثال گلگیر و کاپوت و سقف و چراغها و…… هر دو خودرو مثل هم ضربه خورده باشه معلومه که قیمت خسارت با هم همخونی نداره این مثل این میمونه که ما بگیم نرخ قطعات و دستمزد یه لامبورگینی و یه مزدا ۳به اندازه هم است خب وقتی ما به یه لامبورگینی یه ضربه در حد گلگیر و کاپوت بشه ۱۰۰ ملیون و به قول این بنده خدا یک دهمش بیمه متقبل بشه طبق قانون نسبی که توضیح دادن پس با توجه به قیمت قطعات مزدا ۳ خب همون مقدار خسارت وارده به مزدا هم به نسبت ارزان تر بودن قطعات به نسبت حتمااااااااااا ارزانتر از یه لامبورگینی گینی میشه مبلغ خسارت به طور مثال اگه تصادف لامبورگینی به همون شکل و شدت ضربه مزدا۳ باشه اگه مزدا ۱۰۰ ملیون میزان خسارت بهش محاسبه بشه لامبورگینی یک ملیارد میشه این برآورد خسارت مثل این میمونه که ما بگیم این معادله درسته ۱۰۰۰۰۰۰۰۰(یکصدملیون)=(مسایه با)۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰(یک ملیارد)

 100. نتیجه اخلاقی
  بیمت را بزار در کوزه… فقط الزام قانون به داشتن بیمه است که جیبت را خالی می‌کنه…

  زدی دست به جیب شو…نداری؟!
  ماشین را بده بره…

  با این اوضاع کلا بیمه (از درمان تا ماشین) نداشته باشی بهتره…

 101. واقعن مفید بود این یعنی لحظه ای که ناگزیر درونش قرار میگیری میدونی چه حرکتی باید انجام بدی که کل زندگیت پشیمونی نکشی و زندگیت و به باد فنا ندی دوستانیم که میگن نفهمیدیم تا زمانی که فهمیدید بخونید که فردا کاسه چه کنم دستتون نگیرید

 102. سلام .من ی تصادف کردم .باپژو پارس ب قیمت ۱۲۰ میلیون …تعهدمالی من ۲۷ میلیونه
  تقریبا ۴۰میلیون ب گفته خودش خسارت دیده
  الان تکلیف من چی میشه
  میش لطف کنید منو راهنمایی کنید .
  ۰۹۱۳۹۸۸۷۵۸۹
  اگ تماس بگیرید راهنماییم کنید ممنون میشم چون بدجور داره میچرخونه منو

  • میزان خسارت باید کارشناسی بشه. اگر بعد از کارشناسی همچنان میزان خسارت بالاتر از سقف تعهدات بیمه شما بود باید خسارات مازاد رو خودتون بپردازید. اگر توان پرداخت نداشته باشید یا نسبت به خسارت کارشناسی شده معترض باشید موضوع به شورای حل اختلاف سپرده می‌شه و از اون طریق باید پیگیر بشید. البته طرف مقابلتون اگه بیمه بدنه داشته باشه می‌تونه واسه جبران خسارتش از بیمه بدنه خودش استفاده کنه اما این موضوع بستگی به این داره که اولاً بیمه بدنه داشته باشه و بعد هم حاضر باشه از بیمه‌نامه خودش استفاده کنه به جای خسارت گرفتن از شما.

 103. آقا این چرندیات چیه اگر هر خسارتی به خودرو طرف مقابل بزنی و مقصر باشی باید مابه التفاوت خسارت رو از جیب مبارک پرداخت کنی و به عنوان یک محکومیت مالی هست و فقط کار به توقیف اموال نیست و در صورت عدم تکافوی اموال مطابق تبصره ماده 2 نحوه اجرای محکومیت های مالی تا زمان پرداخت و یا پذیرش اعسار میتونه طرف مقابل شما رو زندان بیاندازه

 104. ناموسن چی زدی چه حوصله ای داریا اینارم بگو مثلا ی سن بالا بزنیم یا سن پایین کدوم بیشتر خصارت میزنه بهمون🙋

 105. والا خودت که نفهمیدی …
  اینم تقصیر شما نیست
  قوانین هردم بیل آبکی مملکتمونه
  نصف دیه یک (مرد) مسلمان در ماه حرام 😂
  ای خداا 😃

 106. داداشا اصلا خودتونو ناراحت نکنید به نظرمن اونی که ماشین یک میلیارد به بالا سوار میشه دلش دریاست و موقع تصادف براش مهم نیست که چقدر خسارت دیده بهتون رحم میکنه هیچی هم نمی خواد فقط طوری نفرینتون میکنه که نسل تون از روی کره زمین برداشته بشه چون اگه ماشینش درست هم بشه دیگه بدردش نمی خوره.. میره دنبال یکی دیگه. دیدم که میگم… شما هم برو حالشو ببر.
  منظور مقاله نویسم بنظرم همین بود
  که ماشین های ارزون تر چون صاحب هاشون گدا هستند تا قرون آخر ازت می گیرن. پس بهتر بزنی به میلیاردی ها.
  ومن الله توفیق.

 107. سلام و با تشکر از تهیه و ارسال این مطلب بسیار مهم : چندموضوع برای من بیسواد در اظهار نظرات دوستان مشخص شد و گذشته از اینکه سواد در دانشگاهها نیست که مثل گاری باقلافروشی از دانشگاه بخریم اولا دوستان اگر علم حقوق داشته باشند خواهند فهمید که وقتی قرار شد ماشینهای لوکس از چرخه عدالت اجتماعی خارج شود قطعا مالکش بایستی پیه زیانش را به خودش ببیند و دادگاهها نیز قطعا بیش از محدودیت بیمه جوابگو نیستند . دوما دوستان عزیز لطف کنن کل کل را در سایتهای مربوطه راه اندازند . سوما دعا کنیم با فرهنگ درست رانندگی کنیم تا زیانی نبینیم البته فرهنگ مهمتر اینکه از کارشناسان عاقل و ماهردر ساخت راهها و بزرگراهها اگه داریم استفاده کنیم .

 108. نویسنده گرامی! خود شرکت تولید کننده این خودروی آلمانی کلیپ ساخته تا تلفظ صحیح این ماشینو به کسانی که مثل تازه به دوران رسیده ها به عمد اشتباه تلفظ میکنند یاد آور بشه. عزیزم پورشه درسته نه پورش. اصلاح کن.
  در ضمن کلیپ تلفظش هم در اینترنت موجوده. با یک جستجوی ساده می یابی.

 109. اگه واقعااا اینطور باشه که نوشتید واقعاا جای تأسفه…خودروی نامتعارف دیگه از کجا درآوردن.طرف سرمایه شو داده ماشین خریده. نامتعرف چ صیغه ایه.بعدم ارزش دیه ی خون یک مرد مسلمان از یه خودروی چینی هم کمتره..اینم یه راهیه واسه فرار شرکتهای بیمه از خسارت دادان. کلا خیلی مسخره س.

 110. ببخشیدا این مثال شما کاملا غلط بود. شما وقتی به یک خودروی یک میلیارد و 800 میلیونی 100 میلیون خسارت بزنی یعنی یک دهم خودرو رو آسیب زدی درحالی که اگه به یک خودروی 180 میلیونی 100 میلیون خسارت بزنی یعنی نصف خودرو رو داغون کردی این دوتا تصادف قابل مقایسه هستند آیا؟؟
  درکل آدم باید مراقب باشه تصادف نکنه چه با سراتو چه پورش چه پراید چون یک هفته حداقل اعصاب خوردی و اتلاف وقت داره و دعوا و بحث و. ..

 111. الان تمام مشکلاتمون حل شده یک عده سران مملکت میز گرد تشکیل دادن و بحث روی بیمه انواع ماشین هارو راه انداختن. دوست عزیزی که میخوایی با پراید بزنی به پورش یا هرچی. ازنظر من غلط کردی زدی. الانم که باید به فکر سلامت خودمونو جامعه باشیم. پاشو دستاتو بشور از بس فکرکردی و دستت تو دماغت بود. کرونا نگیری

 112. نویسنده محترم (بیمه )به خودش زحمت نداده توضیحاتش رو کاملتر بکنه وکاربران را از سرگردانی راهنمایی بکنه ، بیشتر خواسته خواننده پای مطلبش جمع کنه !نخواسته قانع کنه !دریغ از یک جواب در پایان از مشارکتتان تشکر فرمودند.خیلی ممنون زحمت کشیدید.

 113. این مصوبه ها که ازش حرف میزنید کاملا دروغه. چه مصوبه قبلی چه جدید. من تجربشو داشتم با شکایت آدمو میکشونن دادگاه و تا ریال آخرشو میگیرن قاضی هم کامل حمایت میکنه. هرچی میگفتم مگه قانون خسارت نسبی نیست قاضی میگفت اون مال بیمه اس. تو به ایشون ضرر زدی یا تفاوتشو میدی یا میری زندان. اینجا دادگاهه اون چیزاییم که تو خبرگزاری ها مینویسن به من قاضی ربطی نداره. جالبیش اینه که ماشینای غیرمتعارف چون قیمت قطعاتش هم مشخص نیس تازه یه فاکتور دوبله سوبله هم میارن تو دادگاه کارشناسم بگیری فایده نداره همونو تایید میکنه. تو فاکتوری که شاکی من آورد قطعاتی نوشته شده بود که ربطی به تصادف نداشت ولی همش کامل تایید شد.
  من که بدبخت شدم ولی خواهش میکنم این دروغارو منتشر نکنین بجاش برین دنبال پرونده های امثال من که سر یه اتفاق زندگیشون از بین رفت. قانونی که به شما اعلام میکنن با قانونی که توی دادگاه اجرا میشه تفاوتش از زمین تا آسمونه…

 114. شاید آنچه باعث مبهم شدن مساله هست این باشد:
  در قانون برای حمایت از قشر متوسط و ضعیف قانون نسبی در خصوص خودروهای لوکس تصویب شده است. اگرچه شخصا با این معیار نصف دیه (220 میلیون تومان) سال 99 مشکل دارم اما میخوام کمی توضیح بدم شاید پیچیدگی این مساله کمتر بشه.
  اول اینکه قانون (دوستان یادتون باشه قانون معمولا در ایران با واقعیت متفاوته و مثلا خودروی لوکس رو 220 م در نظر میگیره ولی واقعیت اینه که لوکس یعنی حداقل بالای 1 میلیارد، منتهی با وضعیت تورم و درآمدهای ریالی ما الان خود همون 220 یجورایی شده لوکس. شاید قانونگذار یه چیزی میدونسته!!!) میگه در صورت بروز خسارت مالی شما طبق بیمه ثالث و براساس سقف پوشش مالی به اون طرف مقابل خسارت پرداخت میکنید. حالا اگر سقف رو خریداری کرده باشید(یعنی 220 میلیون در سال 99) دیگه چیزی لازم نیست از جیب بدید و زیان دیده هم نیتونه کاری بکنه چون شما به اندازه قیمت کل یک خودروی متعارف پوشش مالی داشتید.
  مثال فرضی: من با هر ماشینی به یک سمند صفر کیلومتر میزنم. 30 میلیون خسارت بهش وارد میشه و منم بیمه با سقف تعهد مالی دارم. اینجا 30 میلیون رو بیمه میده و من چیزی پرداخت نمیکنم. حالا اگر سقف بیمه من 11 میلیون بوده باشه باید 19 میلیون مازاد رو از جیب بدم.
  اما در خصوص ماشین های نامتعارف(بالای 220 میلیون) قانون نسبی اجرا میشه. یعنی میان قیمت اون خودرو رو هر چقدر هم که باشه به نسبت خودروی 220 میلیونی تبدیل میکنن. و به بالطبع خسارت هم تبدیل میشه. اینجا دقیقا نقطه ایی هست که اکثرا ابهام دارن. (یعنی ماشین 2.2 میلیارد تومنی رو متناظر با خودروی 220 میلیون تومنی میگیره و خسارت رو هم یک دهم میکنه)
  علت اینکار این هست که قانون گذار برای حمایت از اکثریت جامعه این قانون نسبی رو گذاشته تا اگر شما با یه خودروی بنز چند میلیاردی تصادف کردی از هستی ساقط نشی. با این فلسفه که شخص بنز سوار چون توان خرید اون خودرو رو داره باید بپذیره که در جامعه ایی داره از اون خودرو استفاده میکنه که اختلاف مالی خودرهای دیگه با اون واقعا زیاده. پس اثرات بیرونی سوار بنز شدن رو خودش باید بپذیره (از قدیم گفتن بنز خریدن کاری نداره، بنز سوار شدن مهمه). غیر از این باشه من و شما که توان پرداخت خسارت این خودروها رو نداریم کلا نباید دیگه خودرو سوار بشیم. یا اون تاکسی و وانت نباید بیاد تو خیابون، چون تصادف غیرقابل اجتنبا هست حتی با بهترین فرهنگ رانندگی.
  در واقع قانونگذار این وظیفه رو به مالک خودروی لوکس منتقل کرده که شما کمی بیشتر باید هزینه کنی و بیمه بدنه بخری که هم خیال خودت راحت باشه هم جامعه دچار مشکل نشه.
  ***از طرفی اگر نخوان این قانون رو بزارن اون وقت فرض کن من بین زدن به عابر پیاده و یک خودروی 4 میلیاردی بمونم. سبک و سنگین کنم ببینم دادن دیه یه نفر کمتر برام آب میخوره تا خسارت به ماشین لوکس به نظر شما چیکار باید بکنم؟ (این قانون بصورت ضمنی داره جان انسان رو هم حفظ میکنه. گرچه مشکل اصلی من همونطور که گفتم با دیه هست یعنی تعیین قیمت برای جان انسان)
  قانون نسبی کاملا منطقی هست و جای تشکر داره (واقعا خودت رو بزار جای راننده تاکسی که ناخواسته زده به گلگیر یه خودروی 2 میلیاردی)!!
  اما سوال اینجاست:
  1- این قانون الان(سال 99) با تورم فعلی دیگه خیلی کارا نیست، چون غیر از تعداد اندکی از خودروها بقیه نامتعارف هستن. (بالای 220 میلیون تومان)
  2- آیا با داشتن سقف تعهد مالی چه در خوردوی متعارف چه خودروی نامتعارف، طبق قانون مدنی زیان دیده میتونه با مراجعه به دادگاه درخواست جبران الباقی خسارت رو بکنه؟ (اینجا همون تفاوت قانون با واقعیت جاری در جامعه هست)
  3- افت قیمت تحت پوشش بیمه نیست اما با مراجعه به شورای حل اختلاف قابل دریافت هست. با توجه به اینکه افت قیمت خودش خسارت مالی هست چرا بیمه ها که وظیفه جبران خسارت مالی رو دارن اون رو تحت پوشش ندارن؟

  پیشنهاد:
  1- افرادی که خودروی لوکس ندارید حداقل اگر سقف رو نمیخرید، کف رو هم نخرید یکم بالاتر برای آسایش خودتون بخرید. انشااله که هیچ وقت نیازتون نشه ولی روزی که اتفاق بیافته باید حسرت بخوری چرا 200 هزار تومن بیشتر ندادم تا الان چند میلیون از جیب ندم. به نظر تعهد مالی بین 100-50 میلیون با این اوضاع باید داشته باشید. (من کارم بیمه نیست، این حرفایی رو که اینجا زدم براساس تجربه و منطق هست. به اینکه بیمه کم کاری میکنه پول نمیده و… ندارم. کجامون درسته که این یکی درست باشه)

  2- یه پیشنهاد برای سایت بیمیتو دارم و اون اینکه بخش نظرات سایت باید به شکلی باشه که نظرات جدیدتر ابتدا نمایش داده بشه یا حداقل امکان انتخاب نحوه چیدمان مثل دیجیکالا باشه. در ضمن امکان لایک کردن نظرات این امکان رو برای خوانندگان فراهم میکنه که به نظراتی که از نظر سایرین مفیدتر بودن زودتر دسترسی پیدا کنیم.

  با تشکر

  • با عرض سلام و وقت بخیر.
   بسیار ممنونم از توضیحات کاملی که فرمودید، امیدوارم بسیاری ازدوستان پاسخ سوالاتشون در مورد قانون خودروهای متعارف رو دریافت کرده باشن.
   در مورد پیشنهاد آخرتون هم حتما بررسی میکنیم و سعی میکنیم انجامش بدیم.
   بازهم ممنونم از توجه و همراهیتون

 115. من با یه خودرو غیر متعارف تصادف کردم و حدود ۵۰ میلیون هزینه چراغ و سپرش شده و متاسفانه بنده مقصر شدم.الان ایشون میگن یا باید ما بقی خسارت رو از جیب بهشون بپردازم یا هزینه ای که تخفیف بیمه ش از بین میره بپردازم وگرنه پلاک ماشین رو جلب میکنن.ایا حرف ایشون حکم قانونی داده؟

 116. من فهمیدم کل قضیه را
  پول باید بدی بیمه کنی ماشین را و اون ماشین نامتعارف هم باید پول بده بیمه البته اونم کامل بعد ریس بیمه وقتی این همه پول را ببینه یه نگاه به کشور کانادا میکنه
  یه داستان هم بگم از ادامه ماجرا
  وقتی ریس بیمه اینا را میبینه و یه نگاه هم به شما میاندازه و میبینه که دارین دنبال حرف مهندس تو ماشین حساب میزنیدساکش میبنده میره که سوار تاکسی بشه بره فرودگاه تو راه راننده ازش میپرسه شنیدی قضیه بیمه چی شده …….ریس بله …..راننده کجا تشریف میبرید ریس فرودگاه

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید