سازمان تامین اجتماعی با ارایه خدمات بیمه‌ای به بیمه‌شده و افراد تحت پوشش وی توانسته نقش بزرگی در فضای بیمه کشور داشته باشد. شما ممکن است نام بیمه تامین اجتماعی را شنیده باشید اما چه اطلاعاتی در مورد قانون بیمه تامین اجتماعی دارید؟ آیا در زمان بارداری، بیکاری، بازنشستگی و… از بیمه تامین اجتماعی استفاده کرده‌اید؟ درصورتی‌که از افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستید، بد نیست با ما همراه شوید تا با قانون بیمه تامین اجتماعی آشنا شوید.


مطلب مرتبط: بیمه تامین اجتماعی چیست؟


تصویب اولین قوانین مربوط به کار

در سال 1325 اولین قوانین کار به تصویب رسید و بر اساس آن هر کارفرما باید در محل کار خود دو صندوق ایجاد می‌کرد. یکی از این صندوق‌ها به نام‌ صندوق بهداشت بود که به کارگران در زمانی که دچار بیماری‌هایی غیر از بیماری‌های ناشی از کار می‌شدند، کمک می‌کرد. در اموری مانند حاملگی، ازدواج، عائله‌مندی و… کارگران می‌توانستند از صندوق تعاون کمک بگیرند. این قوانین پایه‌ای شدند برای به تصویب رسیدن و اجرای دیگر قوانین مربوط به کار که درنهایت منجر به تاسیس سازمان تامین اجتماعی شد.


نکات مهم درباره قانون بیمه تامین اجتماعی

همان‌طور که می‌دانید بیمه تعهدی است که شرکت بیمه‌گر به شخص بیمه‌گزار یا بیمه‌شده در قبال حق بیمه پرداختی می‌دهد و از وی درزمانی که خسارتی تحت پوشش بیمه به او وارد می‌شود حمایت می‌کند. بیمه تامین اجتماعی به دو شکل بیمه اجباری و بیمه خویش‌فرما قابل دریافت است که هرکدام را به ترتیب توضیح خواهیم داد.

بیمه خویش‌فرما چیست؟

 

بیمه خویش‌فرما بیمه‌ای است که متقاضی شخصاً برای دریافت آن اقدام می‌کند و پرداخت همه یا بخش بیشتر حق بیمه‌ها نیز به عهده وی است.  بیمه اختیاری و بیمه کارفرمایان از زیرمجموعه‌های بیمه خویش‌فرما هستند که هرکدام را توضیح می‌دهیم.


.بیمه اختیاری: برای تمام افرادی که بخواهند از مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند امکان دریافت آن فراهم است. تنها کافی است در سازمان تامین اجتماعی ثبت‌نام کنند و حق بیمه‌های تعیین‌شده را پرداخت کنند. افرادی که از بیمه اختیاری استفاده می‌کنند باید توجه داشته باشند درصورتی‌که حق بیمه در زمان مقرر پرداخت نشود قرارداد بین بیمه تامین اجتماعی آن باطل می‌شود. حق بیمه برای متقاضیان بیمه اختیاری 26% از حقوق ماهانه این افراد است. از مزایایی که شامل حال بیمه‌شده می‌شود می‌توان به حقوق بازنشستگی یا مستمری، حقوق ازکارافتادگی، هزینه‌های درمانی و هزینه‌های کفن‌ودفن اشاره کرد. برای استفاده از این نوع بیمه باید سابقه پرداخت 30 روز حق بیمه را داشته باشید و سن شما حداکثر 55 سال باشد. درصورتی‌که سن بیمه‌گزار بیشتر باشد باید حق بیمه مطابق با سن خود را پرداخت کند. بیمه‌گزارانی که 10 سال سابقه بیمه داشته باشند نیز می‌توانند از بیمه اختیاری استفاده نمایند. درصورتی‌که بیمه‌گزار قرارداد بیمه اختیاری را یک‌بار با شرکت بیمه بسته باشد تا سه بار می‌تواند این قرارداد را تمدید کند. در صورت جعلی بودن اطلاعات بیمه‌گزار در بیمه‌نامه، قرارداد فسخ و بیمه تأمین اجتماعی فرد متخلف قطع می‌شود و دیگر نمی‌تواند از مزایای بیمه خود استفاده کند.

.شرایط بیمه کارفرمایان: کارفرمایانی که بخواهند خود را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهند می‌توانند با پرداخت 27% از حقوق ماهانه خود به‌عنوان حق بیمه، این بیمه را دریافت کنند و از مزایای آن‌که شامل دریافت دفترچه درمان، بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی است استفاده کنند.

نکته‌ای که در مورد بیمه خویش‌فرما وجود دارد این است که شخص در زمان بیکاری نمی‌تواند از مزایای بیمه بیکاری استفاده نماید.


مطلب مرتبط: چند درصد بیمه تامین اجتماعی را باید کارکنان پرداخت کنند؟


بیمه اجباری به چه معناست؟

افرادی که در کارگاه، شرکت، کارخانه، فروشگاه و… مشغول به کار و فعالیت هستند و مطابق قوانین کار حقوق و مزایا دریافت می‌کنند مشمول قانون بیمه تامین اجتماعی می‌شوند و باید توسط کارفرما تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند. حق بیمه پرداختی در بیمه تامین اجتماعی به میزان حقوق کارکنان بستگی دارد. حق بیمه تامین اجتماعی در بیمه اجباری 30 درصد از حقوق بیمه‌شده است که 23 درصد آن توسط کارفرما پرداخت می‌شود و 7 درصد آن از حقوق دریافتی بیمه‌شده کسر می‌شود. مهلت ارسال لیست کارکرد ماهانه و پرداخت حق بیمه هرماه تا پایان ماه بعد است. در صورت عدم ارسال لیست ماهانه توسط کارفرما، وی مشمول پرداخت جریمه 10 درصدی و در صورت عدم پرداخت حق بیمه مشمول جریمه 2 درصدی می‌شود.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی


قانون بیمه تامین اجتماعی در مورد سوابق بیمه‌گزار

طبق قانون بیمه تامین اجتماعی افرادی که دارای حداقل 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه باشند درصورتی‌که آقایان 60 سال و خانم‌ها 55 سال داشته باشند به سن بازنشستگی رسیده‌ و می‌توانند حقوق بازنشستگی دریافت کنند. درصورتی‌که بیمه‌گزار به سن بازنشستگی رسیده باشد اما سابقه بیمه شخص کمتر از 10 سال باشد می‌تواند با پرداخت حق بیمه سال‌های باقیمانده تا 10 سال را به‌صورت یکجا پرداخت و از بازنشستگی استفاده نماید.

افرادی که دارای 35 سال سابقه پرداخت حق بیمه باشند می‌توانند بدون شرط سنی بازنشسته شوند.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی


قانون بیمه تامین اجتماعی در مورد بیمه بیکاری

بیکار ازنظر قانون بیمه تامین اجتماعی، بیمه‌شده‌ای است که بنا به دلایلی مجبور به ترک کارشده و در حال حاضر نیز آماده‌به‌کار است. همچنین بیمه‌شدگانی که به علت حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش‌سوزی بیکار شوند بدون احتساب سوابق بیمه‌ای می‌توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند. تشخیص اینکه بیمه‌شده به‌صورت ارادی یا غیرارادی بیکار شده است به عهده کمیته متشکل از نمایندگان این سازمان و اداره کار و امور اجتماعی محل کار بیمه‌شده است. بیمه‌گزار به مدت 30 روز از پایان روزی که بیکار شده است مهلت دارد که خود را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی و درخواست دریافت بیمه بیکاری کند.

درصورتی‌که بیمه‌شده شرایط زیر را داشته باشد می‌تواند درخواست مقرری بیمه بیکاری کند:

 • بیمه‌شده که شامل قانون کار و تامین اجتماعی باشند.
 • تبعه کشورهای خارجی نباشند.
 • مستمری‌بگیر یا ازکارافتاده کلی نباشد.
 • دارای حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.

مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه‌شدگان واجد شرایط، به سابقه پرداخت حق بیمه آنان بستگی دارد و درهرحال مدت آن از 36 ماه برای بیمه‌شدگان مجرد و 50 ماه برای بیمه‌شدگان متأهل و سرپرست خانوار بیشتر نیست.


مطلب مرتبط: انواع خدمات بیمه تامین اجتماعی برای بیمه شده


قانون تامین اجتماعی در مورد هزینه بارداری

مطابق قانون بیمه تامین اجتماعی به شاغلین خانم تحت پوشش بیمه، هزینه بارداری نیز تعلق می‌گیرد و بیمه‌شده می‌تواند علاوه بر دریافت مرخصی دوران بارداری و زایمان، درصورتی‌که شرایط قانونی را داشته باشد، هزینه‌های بارداری را نیز دریافت کند. شرایط دریافت هزینه بارداری به‌صورت زیر است:

 • بیمه‌شده باید یک سال پیش از زایمان، حق بیمه 60 روز کار را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده باشد.
 • بیمه‌شده در دوران بارداری از سازمانی که در آن مشغول به کار بوده حقوقی دریافت نکرده باشد.
 • در تاریخ اعلام بارداری، مشغول به کار بوده یا در مرخصی استحقاقی به سر می‌برده است.
 • در دوران استراحت حقوق ماهانه، برای بیمه‌شده در نظر گرفته خواهد شد.
 • کمک‌هزینه بارداری از اولین روز شروع استراحت، محاسبه و پرداخت می‌شود. مدت مرخصی زایمان برای مادرانی که فرزندانشان را شیر می‌دهند، 6 ماه است که 3 ماه آن بعد از دوران زایمان می باشد.

طبیعتاً قانون بیمه تامین اجتماعی بسیار گسترده است و ما در اینجا تنها سعی کردیم بخشی از قوانین آن را بیان کنیم که در خصوص بیمه‌های مختلف است. در مطالب دیگر ما می‌توانید اطلاعات بیشتری را در خصوص بیمه تامین اجتماعی دریافت کنید. شما هم به‌راحتی می‌توانید پشت سیستم و در منزل خود و به‌صورت آنلاین بیمه خود را خریداری کنید. بیمیتو سامانه‌ای است که این امکان را در اختیار شما قرار داده است. بیمه‌شدگان تامین اجتماعی نیز می‌توانند با مراجعه به سایت بیمیتو مراحل مربوط دفترچه تامین اجتماعی خود مانند صدور، تعویض و تمدید اعتبار را به‌صورت آنلاین انجام دهند و دفترچه را در محل سکونت خود دریافت کنند. همچنین در بیمیتو این امکان برای همه فراهم است تا بتوانند که بیمه‌های شخص ثالث، بدنه، عمر و بیمه موتورسیکلت را آنلاین خریداری کنند و در بازه زمانی دلخواه خود بیمه‌نامه را از طریق پیک رایگان تحویل بگیرند. یکی دیگر از خدمات بیمیتو خرید آنلاین بیمه مسافرتی است که بیمه‌شده می‌تواند بیمه‌نامه را از طریق ایمیل نیز دریافت کند.

2 نظرات

 1. واقعا مسخره تر از این تامین اجتماعی نیست بازرس یکسال و نیم پیش بیاد آمار کارمندانی دفترو بگیره ولی کاری نکنه حالا هم که باردارم باید برم خونه بدون دریافت حقوق واسه کارفرما هم اصلا مهم نیست

 2. سلام واقعا بیمه اجتماعی اصلا توش قانونی نداره برای شرکت ها چون بخش خصوصی هستند و همیشه حق کارگران زحمت کش را به راحتی ضایع میکنند . کارفرما هروقت بخواد بیمه رو واریز میکنه
  چرا دولت برای قانون کار که برای کارمندان دولت اجرا میشود
  برای بخش های خصوصی از این خبرا نیس …..

  الان 4 ماه حقوق نگرفتیم و به سختی داریم زندگی میکنیم
  عیدی هامونو هنوز نگرفتیم
  نه مرخصی و نه سرویسی رفت و برگشتی و نه غذایی و نه مرخصی 0_o

Comments are closed.