این روزها خبر قانون جدید بیمه شخص ثالث بسیار داغ است و این خبر را بارها از رسانه‌های مختلف شنیده‌ایم.

همانطور که می‌دانید بیمه شخص ثالث بیمه‌ای اجباری برای وسایل نقلیه موتوری است و تمام خودروها باید تحت پوشش بیمه شخص ثالث باشند؛ به همین دلیل هم تغییرات قانون بیمه شخص ثالث برای همه دارندگان خودرو مهم است و ما در این مطلب به تغییرات قانون بیمه شخص ثالث در سال 1400 را توضیح داده‌ایم.

تغییرات قانون جدید بیمه شخص ثالث در روزهای پایانی سال 1399 اعلام شد و نسبت به قانون قبلی تفاوت‌های مهمی دارد.

قانون جدید انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

تخفیف‌ عدم خسارت بیمه شخص ثالث یکی از مهم‌ترین موضوعات برای خریداران بیمه شخص ثالث است؛ به طوری که همیشه در هنگام خرید و فروش خودرو، داشتن تخفیف عدم خسارت با سال‌های زیاد، یک امتیاز محسوب می‌شد؛ چون با انتقال مالکیت خودرو، تخفیف‌های بیمه شخص ثالث هم به مالک جدید منتقل می‌شد و مالک جدید می‌توانست بیمه شخص ثالث خود را با قیمت کمتری تمدید کند.

اما در قانون بیمه شخص ثالث 1400 ، شرایط انتقال تخفیف تغییر کرده است و دیگر نمی‌توان تخفیف را در زمان فروش خودرو به مالک جدید منتقل کرد.

یعنی مثلا وقتی شما ماشینی می‌خرید که پنج سال تخفیف دارد، دیگر نمی‌توانید از تخفیف‌های آن استفاده کنید و باید بیمه شخص ثالث را بدون تخفیف تمدید کنید؛ چون طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث تخفیف‌های عدم خسارت به شما منتقل نمی‌شود.

البته این قانون با هدف راننده محور شدن بیمه شخص ثالث تصویب شده است؛ به این صورت که هر فرد می‌تواند تخفیف‌هایی را که به نامش است برای خود حفظ کند؛ یعنی آن را به ماشین جدید خود یا بستگان درجه اول مثل والدین، همسر و فرزندان منتقل کند.

در قانون جدید بیمه شخص ثالث مشابه با قانون قبلی آن، یک شرط دیگر هم برای انتقال تخفیف وجود دارد و آن هم این است که برای انتقال تخفیف به خودروی فرد یا خانواده او، باید کاربری هر دو خودرو یکسان باشد؛ یعنی مثلا نمی‌توان تخفیف خودروی سواری را به خودرویی با کاربری تاکسی منتقل کرد.


بهتر است بخوانید: انتقال بیمه شخص ثالث ، موانع و روش‌های گذر از آن


قانون جدید بیمه شخص ثالث در مورد ثبت گواهینامه

در قانون بیمه شخص ثالث 1400 ، ثبت گواهینامه در زمان خرید بیمه ثالث الزامی است؛ یعنی در زمان خرید این بیمه، شما باید گواهینامه تمام افرادی را که از خودروی مورد نظر استفاده می‌کنند، ثبت کنید.

این قانون هم در راستای راننده محور شدن بیمه شخص ثالث تصویب شده تا تخفیف عدم خسارت بر روی گواهینامه رانندگان هر خودرو ثبت شود.

البته در حال حاضر این قانون مانعی برای پرداخت خسارت به سایر افراد نیست، یعنی اگر یک فرد با خودرویی تصادف کند و دچار خسارت شود، حتی اگر گواهینامه او در بیمه‌نامه آن خودرو ثبت نشده باشد، می‌تواند از بیمه خسارت بگیرد.

همچنین کسانی که قبل از تصویب این قانون بیمه شخص ثالث خود را خریده‌اند، نیازی نیست برای ثبت گواهینامه‌های خود اقدام کنند و می‌توانند در زمان سررسید بیمه‌نامه و تمدید آن، ثبت گواهینامه‌ها را انجام دهند.

قانون جدید خودروهای نامتعارف

قانون خودروهای نامتعارف از سال 1395 تصویب و اجرا شده است اما در قانون بیمه شخص ثالث 1400 تغییراتی داشته که خواهیم گفت.

طبق قانون، خودروی نامتعارف خودرویی است که قیمت آن بیشتر از نصف دیه ماه حرام باشد. در سال 1400 دیه ماه حرام 640 میلیون تومان است و بر همین اساس خودروهایی که قیمت آنها بیشتر از 320 میلیون تومان باشد، خودروی نامتعارف هستند.

یعنی به عنوان مثال اگر شما با ماشینی 1 میلیارد تومانی تصادف کنید، مقصر باشید و خسارت وارد شده هم 100 میلیون تومان باشد، لازم نیست کل خسارت را شما پرداخت کنید. مثلا ممکن است طبق فرمول قانون خودروی نامتعارف، سهم شما از پرداخت خسارت 30 میلیون تومان اعلام شود. در این صورت بیمه ثالث شما تا سقف خود را (که در سال 1400 حداقل آن 16 میلیون تومان است) به زیان‌دیده پرداخت می‌کند و فقط 14 میلیون باقی مانده به عهده شماست.

بقیه خسارت (یعنی ما‌به‌تفاوتی که در مثال بالا 70 میلیون است) به عهده راننده مقصر نیست و زیان‌دیده اگر بیمه بدنه داشته باشد، می‌تواند آن را از بیمه بدنه خود بگیرد.


بهتر است بخوانید: با جدیدترین فرمول محاسبه خسارت در بیمه شخص ثالث آشنا شوید


سایر قوانین مهم بیمه شخص ثالث

1) دیگر نیازی به دریافت الحاقیه نیست!

از سال 1396 قانون جدید بیمه شخص ثالث برای الحاقیه تصویب شد و بر اساس آن دیگر نیازی نیست که با بالا رفتن نرخ دیه، افراد برای بیمه ثالث خود الحاقیه تهیه کنند.

یعنی سقف تعهدات بیمه شخص ثالث در صورت افزایش مبلغ دیه، به‌صورت خودکار افزایش پیدا می‌کند.

2) بیمه شخص ثالث راننده محور می‌شود!

مطابق قانون جدید بیمه شخص ثالث، قانون راننده محور شدن به مرور اجرایی خواهد شد.

تغییر شرایط انتقال تخفیف و ثبت گواهینامه در سال 1400 در راستای همین قانون بوده و قرار است به زودی نحوه رانندگی افراد هم بر روی نرخ بیمه شخص ثالث آنها تأثیرگزار باشد.

به این صورت که نرخ بیمه شخص ثالث برای افراد باسابقه رانندگی پرخطر و دارای نمره منفی بالا با کسانی که سابقه تخلف و نمره منفی کمی دارند، تفاوت پیدا خواهد کرد.

این قانون در جهت کاهش تخلفات رانندگی وضع شده و قرار است شرکت‌های بیمه هم در کنار ارگان‌های دیگر مثل نیروی انتظامی، به اطلاعات رانندگی افراد دسترسی داشته باشند.

قانون جدید بیمه شخص ثالث
قانون جدید بیمه شخص ثالث

3) قانون جدید بیمه شخص ثالث و متقلبان!

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث 1400 ،کسانی که از طریق اعمال متقلبانه و صحنه‌سازی از بیمه خسارت دریافت می‌کنند، به حبس تعزیری محکوم می‌شود و باید دو برابر مبلغ خسارت را به عنوان جریمه پرداخت کنند.

البته طبق همین قانون، راننده‌های مقصر به دلیل عدم توان پرداخت خسارت زندانی نمی‌شوند.

4) قانون فرانشیز برای رانندگان متخلف

در قانون جدید، مقصر حادثه در صورتی که به دلیل تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی و یکی از تخلفات حادثه ساز (مثل حرکات نمایشی، سبقت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز راهنمایی، انحراف به چپ و …) باعث ایجاد حادثه شده باشد، باید مبلغی را به عنوان فرانشیز خسارت به زیان‌دیده پرداخت کند.

 • در اولین حادثه مقصر، 2.5 درصد از هزینه خسارت مالی و جانی از او گرفته می‌شود.
 • در دومین حادثه مقصر، 5 درصد از هزینه خسارت مالی و جانی از او گرفته می‌شود.
 • در سومین حادثه و پس از آن، مقصر باید 10 درصد از هزینه خسارت مالی و جانی را بپردازد.

5) شرکت‌های بیمه هم باید جریمه بپردازند!

در صورتی که مدارک بیمه‌گزار کامل باشد و دادگاه رأی را مبنی بر پرداخت خسارت از طرف شرکت بیمه صادر کرده باشد، شرکت بیمه در صورت تأخیر باید روزی معادل نیم هزارم مبلغ خسارت، جریمه پرداخت کند.

مطابق قانون جدید بیمه شخص ثالث باید خسارت جانی (یعنی خسارت‌های منجر به جرح یا فوت) حداکثر ظرف مدت 2 هفته توسط شرکت بیمه پرداخت شود.

طبق قانون جدید، رضایت گرفتن شرکت‌های بیمه از بیمه‌گزار برای پرداخت مبلغ خسارت کمتر ممنوع اعلام شده است و شرکت‌های بیمه باید تمام خسارت تعیین شده بیمه‌گزار را به طور کامل پرداخت کنند.

قانون جدید بیمه شخص ثالث
قانون جدید بیمه شخص ثالث

6) دیه بانوان و آقایان همچنان برابر می‌ماند!

مطابق قانون بیمه شخص ثالث 1400، مبلغ دیه زن و مرد همچنان برابر باقی مانده است و این قانون بدون تغییر برقرار است.

7) در قانون جدید بیمه شخص ثالث به راننده مقصر هم توجه شده!

در قانون جدید، اگر در حادثه به راننده مقصر خسارت جانی (شامل فوت، نقص عضو و هزینه پزشکی) وارد شود، بیمه شخص ثالث مقصر آن را پرداخت می‌کند. خسارت راننده مقصر بر اساس دیه ماه غیرحرام (یعنی 480 میلیون تومان در سال 1400) پرداخت می‌شود.

8) در حوادث مختصر دیگر لازم نیست با پلیس تماس بگیرید!

بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث، خسارت‌هایی که کمتر از 16 میلیون تومان (در سال 1400) باشد، بدون نیاز به حضور پلیس و کشیدن کروکی پرداخت می‌شود؛ البته برای پرداخت خسارت بدون کروکی، به جز سقف 16 میلیون تومان شرایط دیگری هم وجود دارد. مثلا اینکه طرفین حادثه در زمان تصادف بیمه‌نامه و گواهینامه معتبر داشته باشند و بر روی مقصر حادثه و مبلغ خسارت با یکدیگر توافق داشته باشند.


بهتر است بخوانید: خسارت بدون کروکی بیمه شخص ثالث و هر آنچه باید در مورد آن بدانید


9) شرکت‌های بیمه از ارگان‌های مقصر خسارت بگیرید!

در صورتی که خسارت وارد شده بر بیمه‌گزار به دلیل مشکلات راه، عدم وجود علائم راهنمایی و رانندگی یا نقص وسیله نقلیه باشد، شرکت بیمه می‌تواند پس از پرداخت هزینه خسارت بیمه‌گزار به ارگان‌های مسئول بروز خسارت (راه‌سازی، خودروسازی، راهنمایی و رانندگی، شهرداری و…) مراجعه کند و نسبت به دریافت مبلغ خسارت پرداخته شده از ارگان (های) مربوطه اقدام کند. میزان تقصیر سازمان‌های مختلف در خسارت رخ داده توسط دادگاه مشخص می‌شود.

تمدید آنلاین بیمه شخص ثالث با قوانین جدید

همان طور که ملاحظه کردید قانون جدید بیمه شخص ثالث نسبت به قانون قبلی تغییرات قابل توجهی کرده است. اطلاع داشتن نسبت به این تغییرات برای تمام بیمه‌گزاران و فروشندگان بیمه الزامی است.

بیمیتو به ‌عنوان سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه با ارائه مشاوره درباره انواع بیمه‌ها از جمله بیمه شخص همواره سعی دارد با ارائه اطلاعات موثق و به‌روز درباره قوانین و شرایط بیمه‌های مختلف، بستری برای خرید آگاهانه بیمه مهیا کند.

با بیمیتو می‌توانید استعلام قیمت بیمه شخص ثالث، بدنه، آتش سوزی و… و را از تمامی شرکت‌های بیمه دریافت کنید و با مقایسه شرایط و قیمت آن‌ها، بیمه مورد نظر خود را انتخاب کرده و خریداری کنید.


بهتر است بخوانید: بهترین بیمه شخص ثالث را چطور انتخاب کنم؟


بسیاری از بندهای قانون جدید بیمه شخص ثالث در جهت کاهش تخلفات رانندگی وضع شده است. امیدواریم با وضع این قانون جدید شاهد فرهنگ رانندگی صحیح‌تری در کشورمان باشیم.

158 نظرات

   • با سلام من 6ماه پیش ماشین خریدم الان سر رسید بیمه رسیده به اسم فروشنده قبلی بوده بخشنامه از بیمه مرکزی اومده که بیمه به اسم شخص یا پلاک می باشد که در اینجا بنده متضرر شدم تخفیف بیمه از بین رفته و من باید هزینه اضافه پرداخت کنم و بعدش ماشین قبلی 60درصد تخفیف داشت که برج 10 خریدار به اسم خودش بیمه رو کرده ، مگه میشه بدون هیچ فکری بخش نامه صادر کرد ، الان کسی هست پاسخ گو باشه

    • اینو باید تاریخ دقیق اعلام میکردن منی که 6ماه پیش ماشین خریدم و چند ملیون بخاطر تخفیف کاملش بیشتر پول پرداخت کردم الان دستم موند تو پوست گردو این ماه باید 3تومن پول بیمه بدم

     • با سلام.
      بله حق با شماست و متاسفانه نحوه اجرای این قانون از طرف بیمه مرکزی درست نبود و باید زودتر اطلاع رسانی میشد

   • باسلام و وقت بخیر بنده تقریبا یکسال پیش یه پراید خریدم بیمه نامه اش تا تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ااعتبار داشت
    ولی بنده تعویض پلاک نرفته بودم چون یه مقدار ماشین گرون شده بود صاحب ماشین میگفت باید ۳ملیون بمن بدی بیام وکالت بدم بعداز این تاریخ به اسم خودم بیمه کردم ۶ماه تا تاریخ ۱۴۰۰/۶/۸اعتبار بیمه تمام شد۵۵درصد تخغیف داشت بنده با شکایت از طریق مراجع قضایی نامه گرفتم تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۰رفتم تعویض پلاک ،پلاک خودم گرفتم پلا ک خودم هم ۶۵درصد تخفبف داره حالا رفتم بیمه کنم نه تخفیف پلاک قبلی که رو ماشین بود به اسم خودم بیمه کرده بودم ۵۵درصد بود قبول میکنن نه تخفیفی که رو پلا ک خودم دارم ۶۵درصد هست قبول میکنن میگن باید دوملیون و نهصد هزار تومن بریزی تا بیمه بشه این چه قانونی هست فقط علنا دارن جیب مردم و خالی میکن به بهونه های مختلف باتشکر.

  • سلام آقا ببخشید من پرایدمو فروختم ک ده سال تخفیف بیمه داشت الان یه تیبا خریدم ک چهارسال تخفیف بیمه داره …اگه سری جدید برم واسه بیمه شخص ثالث باتوجه به قانون جدید بیمه آیا ده سال تخفیف بیمه پرایدی ک فروختم به تیبا تعلق میگیره ؟؟؟؟

   • زاهد عزیز سلام،
    بستگی دارد که خریدار ماشینتون در این مدت بیمه‌نامه رو تمدید کرده‌ باشند یا نه! اگر تاریخ اتمام بیمه نامه شخص ثالث پرایدتون بعد از تصویب این قانون باشه، می‌تونید از تخفیف‌ها استفاده کنید.

 1. ایا میدانستید که بیمه همیشه برابر پولی که بابت حق بیمه دریافت میکند خسارت پرداخت نمیکند . مثلا ممکن است شخصی ده سال یک خودرو را داشته باشد و اصلا تصادفی نکند و خسارتی هم دریافت نکند . ایا این امر به نظر شما درست است و این پولی که بیمه از افراد دریافت میکند و هیچ خدماتی هم پرداخت نمی کند حلال است ؟ ایا میدانید سالیانه چقدر پول بابت همین حق بیمه ها از تمامی مالکین خودرو دریافت میشود اما شاید فقط حدود 5 درصد از ان بابت پرداخت خسارت به انها باز میگردد ؟ ایا میدانستید شرکت های بیمه تمامی پولهای دریافت شده را در کارهای مختلف سرمایه گذاری میکنند و این پول ها را در سال چند برابر میکنند و هر روز ثروتمند تر میشوند اما بیمه گذاران هر سال خدمات کمتری دریافت میکنند و فشار بیشتری برای پرداخت حق بیمه ها برای افزایش سالیانه انها تحمل میکنند ؟ ایا میدانید خدماتی که شرکت های بیمه در کشور های پیشرفته برای بیمه گذاران انجام میدهند فقط 7 درصد از ان در ایران انجام میشود ؟ باید دولت ما یک فکر جدی برای این شرایط انجام دهد . کارهای انجام شده برای تغیرات جدید بیمه بیشتر به نفع بیمه و همچنین ثروتمند کردن شرکت های بیمه است تا بیمه گذار و کم کردن حوادث رانندگی . لازم به ذکر است بنده رشته تحصیلیم کارشناسی بیمه است و واقعا از شرایط بیمه کشور عزیزمان ناراحت هستم . با تشکر از همگی شما که مطلب مرا خواندید .

  • دوست عزیز وظیفه بیمه تقبل ریسکه. این پولی که شما بابت حق بیمه می پردازید باعث میشه تا در صورت وقوع حادثه ای بیمه از شما محافظت کنه. البته این حالت رو هم در نظر بگیرین که یک ماه حق بیمه پرداخت کردین و بر اثر اتفاقی شرکت بیمه 10 میلیون تومان خسارت شما رو پرداخت می کنه. البته شما کارشناس بیمه هستین و صاحب نظر 🙂

   • سلام. اگر من یک ماشین جدید بخرم و تعویض پلاک کنم و بعد خودروی قبلیم را بفروشم، آیا زمان تمدید بیمه نامه ،تخفیفات خودروی قبلی به ماشین جدیدم که پلاکش هم جدید هست انتقال داده میشه؟
    یا باید همون پلاکی که روی ماشین قبلم بوده روی ماشین جدیدم باشه تا تخفیف بهش تعلق بگیره؟
    ممنون میشم جواب بدید

    • با سلام.
     تا جایی که بنده اطلاع دارم اینکه ماشین جدید هم به نام خودتون باشه کافیه.
     ولی بهتره حتما قبل از تعویض پلاک و تغییر سند ماشین قبلیتون، به شرکت بیمه مراجعه کنید.

  • من هم بانظر این دوستمون موافق هستم
   واقعا هیچ شفافیتی وجود ندارد
   به امید روزی که برای حتی یک ریال از بیت المال محل هزینه آن مشخص باشه

   • همون طور که خدمت ایشون هم عرض کردم تصور کنید در تصادفی که منجر به فوت شده بیمه باید 280 میلیون خسارت بده در صورتی که جمع حق بیمه ها شاید به 10 میلیون هم نرسه. اون طرف ماجرا رو هم باید نگاه کرد 🙂

 2. جناب حامد سلام
  وقت بخیر
  بنده کارشناس صدور بیمه هستم ، درپاسخ به توضیحات شما باید بگم ، بنده هم با شما در مورد سطح پایین خدمات بیمه ای در کشور نسبت به سایر رقبا در جهان ناراضی هستم اما ، ایا شما اطلاع دارید که یک شرکت بیمه باتوجه به مبالغ دریافتی که از بیمه گذاران کسب میکند ، تنها با پرداخت ۱ مورد خسارت جانی معادل ۲۸۰ میلیون تومان ، کاهش قابل توجهی در سوداوری خود مشاهده میکند ، نکته قابل توجه این هست که این فقط ۱ مورد خسارت است . متاسفانه باتوجه به امار بالای
  تصادفات در کشورمان آمار پرداخت خسارات هم بالاست.
  درمواردی منجر به ورشکستگی بیمه میشود مانند شرکت بیمه توسعه .
  و در مواردی متاسفانه به دلیل فرار شرکتهای بیمه ای از زیر بار پرداخت خسارت منجر به سوداوری آنان میگردد .
  باتشکر -سلیمانی
  کارشناس بیمه دانا

  • با سلام همکار گرامی
   در پاسخ به فرمایشات حضرتعالی باید خدمتتون عرض کنم که بیمه توسعه ورشکست نشد بلکه متاسفانه عدم توجه در بیان مشکل و فرصت طلبی آقای وزیر در برنامه تلوزیونی 20:30و جو حاکم توجه نکردن این شرکت بیمه ای به سرمایه گذاری که یک مورد سرمایه‌گذاری روی املاک بود که قابلیت نقدشوندگی بالایی ندارند و منجر به تاخیر در پرداخت میشوند .اما با قسمت اول فرمایش شما کاملا موافقم و اینکه ناگفته پیداست که پایدارترین صنعت دنیا بیمه هست و باید دقیق برنامه ریزی شود که مانند هر صنعتی متناسب سود دهی و تداوم خدمات داشته باشد

   • بیمه مال خودرو با شماره شاستی و بدنه مشخص هست .بیمه راننده و پلاک نیست
    یعنی من پانزده سال بیمه دادم بدون تصادف ماشین رو فروختم پلاکم هم فک شد
    این 0/70 درصد تخفیف میره تو جیب بیمه گذار
    عجب

    • علی عزیز سلام،
     اگر هنوز بیمه نامه قبلیتون اعتبارش تمام نشده، می‌توانید تخفیفات رو به بیمه ماشین جدید خودتان یا اعضای درجه یک خانواده منتقل کنید.

 3. بیمه در کل تو کشورمون سطح پایینی از خدمات رو ارائه میکنه. فکر کنید طرف سی سال حق بیمه پرداخت کرده که در زمان بازنشستگی ارامش و اسایش و امنیت داشته باشه متاسفانه انقدر حقوقی که از بیمه دریافت میکنه پایینه که باید دوباره برای امرار معاش زندگیش سرکار بره. یا توی بیمه شخص ثالث طرف بالای 10 سال تخفیف عدم خسارت داره و همچنان باید حق بیمه پرداخت کنه و هر سال هم بالاتر میره…
  حق بیمه شخص ثالث تو امریکا 4 درصد از درامد سالیانه یه فرد رو تشکیل میده ولی تو کشورمون حداقل 8 درصد هستش و خدمات هم که اصلا قابل مقایسه نیست.
  به امید عزت و سربلندی مردم کشورمون.

 4. سلام یه سوال داشتم من سال دی ۹۴ تصادف کردم و مقصر شدم خودم از ناحیه پا آسیب شدید دیدم که هنوز بعد ۲ سال مشکل دارم زمان تصادف من به راننده مقصر دیه تعلق نمی‌گرفت ولی الان قانون عوض شده خواستم بدونم الان که اگه برم بهم دیه تعلق میگیره یعنی قانون جدیده یا همون قدیم واسه من که دی۹۴ تصادف کردم؟؟؟؟

  • سلام
   قانونا بعد از دریافت گزارش پلیس زمان محدودی فرصت دارید برای دریافت خسارت از بیمه اما بهتر است به شرکت بیمه مراجعه کنید و شرایط خود را توضیح دهید. چون مورد شما خاص است شاید فرق داشته باشد

   • سلام خسته نباشید . بنده یه وانت پیکان خریدم . چهار ماهی میشه .طرف بنگاه ماشین داره . 30درصد تخفیف داره بیمه پاسارگاده . برج چهار تموم میشه . الان ماشین و پلاک به اسم دخترمه که سن ش ده ماه میباشد .ایا برج چهار تخفیف ماشین صفر میشود ؟ چونکە بیمه به اسم صاحب ماشین قبلیه یعنی اون بنگاهیه .یه پراید بهم بابام داره که حدود 6 سال میشه ماشین واسه خودمونە .امسال بابام تهران بود با ماشین .که به داماد مون که شهرستان بود زنگ زد گفت بیمه م تمومشده برو بیمه ماشین رو برام تازه کن . داماد مونم به اسم خودش بیمه کرده . ایا اون تخفیف 70 درصدی اونم ازبین میره

    • علی عزیز سلام،
     متاسفانه تخفیف وانت پیکان شما طبق قانون جدید سفر می‌شود. برای استفاده از تخفیف پراید می‌توانید بیمه را به اقوام درجه یک انتقال بدید.

 5. دوستان بنده به عنوان کارشناس صدور شرکت بیمه باتجربه ای که در زمینه صدور وپرداخت خسارت دارم باید عرض کنیم به دلیل عدم توجهی که در قانون بیمه ثالث بوده شرکتهای بیمه زیانهای زیادی داشتند. کمتر سالی وجودداره که شرکت بیمه ای بتونه حتی سودکوچکی از فروش بیمه ثالث داشته باشه به دلیل اینکه مبالغ خسارت پرداختی درسال بسیار بالاست ومتاسفانه تصادفهای جعلی هم که خیلی زیاد شده. متاسفانه مردم فکر میکنن شرکتهای بیمه فقط وفقط پول میگیرن بله ممکنه فردی ده سال بیمه داشته باشه وخسارتی نداشته باشه اما یک خسارت مالی هم داشته باشه بعد از ده سال کل حق بیمه دریافتی رو شرکت بیمه باید به زیاندیده پرداخت کنه. ضمنا نوع و میزان حق بیمه رو اگر با کشورهای خارجی مقایسه کنیم همچین هم حق بیمه زیادی پرداخت نمی کنیم. مثلا برای یک خودروی پژو یا سمند صفربدون تخفیف حدود یک میلیون وسیصد هزار تومان . درعوض شرکت بیمه موضف به پرداخت خسارت تا ده برابر تعهد دیه یک نفر در هرحادثه میشه یعنی اگه در یک حادثه ده نفر هم فوت کنن با یک کوپن بیمه نامه دیه همه پرداختدمیشه ضمنا بیمه نامه باز هم معتبره و تااتمام سال چندباردیگه هم قابل استفاده …..

 6. سلام دوستان من يه سوال دارم
  اگر با خودرويي كه ظرفيتش بر اساس كارت 4 نفره تصادف كنيد و داخلش 6 نفر كشته بشن .
  آيا بيمه ديه شش نفر رو ميده يا 4 نفر رو ؟ و اگه بيمه 4 نفر رو ، ديه اون دونفر ديگه رو كي بايد پرداخت كنه؟
  با تشكر

  • با سلام
   نکته مهم اینه: منظور ظرفیت ماشین، ظرفیت برای ماشین مقصر حادثه در نظر گرفته شده!!!
   یعنی اگر شما با ماشینی تصادف کنید که علی الرغم ظرفیت 4 نفره 6 نفر سوار باشند ، خسارت هر 6 نفر شرکت بیمه پرداخت خواهد کرد.

   اما اگر در ماشین مقصر حادثه ظرفیت 4 نفره داشته باشه، و 6 نفر در خودرو مقصر حادثه کشته شوند … دیات به نسبت ظرفیت رو، شرکت بیمه پرداخت میکنه و مابقی رو صندوق خسارات بدنی متقبل میشه!!!
   این مبلغ اضافی در نهایت از راننده مقصر بازیافت میشه!

 7. سلام.تو قانون جدید بیمه,من نوعی که بضاعت مالی مناسبی ندارم و میخوام واسه اولین بار یه ماشین مدل پایین بگیرم که قبلا تخفیف بیمه داشته باید بیمه کامل پرداخت کنم

  • سلام. در حال حاضر که در فرودین‌ماه 97 هستیم، هنوز کاغذ بیمه‌نامه‌ها تغییر ظاهری نکردن ولی عملاً اطلاعاتی بر روی کوپن چاپ نمیشه و به نوعی میشه گفت بیمه‌ها بدون کوپن صادر میشن

 8. سلام یه سوال دارم من برج 5 سال96 ماشینم ر بیمه شخص ثالث و راننده کردم و برج 11 چپ کردم و مقصر خودمم که راننده بودم ولی بیمه ایران میگه چون قبل از قانون جدید ماسین بیمه شده در مورد شما قانون جدید اعمال نمیشه ایا این درسته

 9. سلام وقتتون بخیر.من یازدهم اردیبهشت ماه یه تصادف داشتم که ماشین بنده پراید بود و ماشین طرف مقابل اپتیما ۲۰۱۴ بود که منتظر شدیم پلیس اومد و گف نیازی به کروکی نداره بعد چند روز هم رفتیم شرکت بیمه (ایران) و خسارت تعیین شد به مبلغ ۷ میلیون تومن.حالا امروز بعد از ۱۰ _۱۵ روز ایشون تماس گرفتن و میگن که بیمه هزینه رو بهش نمیدن!و قانون شده که برای ماشین های بالای ۱۵۰ میلیون شرکت بیمه فقط ۴۰٪خسارتو میده! و بقیه توسط مقصر باید پرداخت بشه و الان ایشود میگه بیمه فقط ۲ تومن بهش میده و ۵ تومن از من میخواد!آیا این حرف درست هست؟همچین قانونی هست؟با تشکر از پاسخگوییتون

   • با سلام
    مرسی که اطلاعات مفید در زمینه بیمه در اختیار مردم و هموطنانمان قرار میدیدن و دیدگاه اونها رو نسبت به این صنعت باز می‌کنی
    در پاسخ به سوال دوست عزیزمان س.ق
    طبق قانون جدید (خودرو متعارف و غیر متعارف) در صورتیکه زیان‌دیده خودرو غیر متعارف باشد ( آپتیما) طبق فرمول «عدد ارزیابی خسارت توسط کارشناس شرکت بیمه * ۵٠ درصد دیه ماه حرام\ ارزش خودرو زیان‌دیده= مبلغ خسارت پرداختی از جانب مقصر حادثه» حالا اگر بیمه نامه شما این عدد رو پوشش بده بیمه بجای شما این مبلغ رو پرداخت می‌کنه ولی در هر صورت ما به التفاوت مبلغ کل خسارت و عدد خروجی خسارت پرداختی از جانب مقصر حادثه رو نمیتونه زیان‌دیده از شما مطالبه کنه و می بایست از جیب خودش یا از محل بیمه بدنه خودش استفاده کنه
    یعنی شرکت بیمه بجای شما ٢ میلیون رو پرداخت می‌کنه و می‌تونه ۵ میلیون رو از بیمه بدنش استفاده کنه و طبق قانون نمیتونه این رو از شما مطالبه کنه
    موفق باشید.

 10. بله بسیارجالب بود,اما یک سوال دارم ,اینجاب ماه گذشته خودبخودچرخ سمت شاگردمرابه سمت راست اتوبان کشیدوبا سختی تاشیب سمت راست اتوبان خودرو رومتوقف کردم,امابه دلیل مه غلیظ وتاریکی هواچونکه دیدکافی نداشتم خودرولیزخوردوبه سمت پایین جاده کشیده شدودچارواژگونی شدم,که دچارخسارت بدنی زیادی شدم.وبه خودرو که پژو۴٠۵بودنیزخسارت زیادی واردشد,من باامسال ١٣سال تخفیف بیمه دارم,بدون هیچگونه تصادفی,ولی مشغول گرفتن گواهینامه هستم,یعنی دراصل هنوزگواهینامه ندارم,آیاشرکت بیمه که بیمه آساهست دیه مراپرداخت میکندیابستگی به نظردادگاه دارد؟باتشکرفراوان

 11. سلام،ممنونم از اطلاعات مفید و بجای شما،ایا بیمه در قبال افرادی که به عنوان راننده حقوق بگیر مشغول کار با کامیون یا کشنده میباشند ونمره منفی بالا دارند میتواند به تعهدات خود عمل نکند؟
  مچکرم

 12. سلام
  ممنون از مطالب مفید.
  من ماه گذشته با ماشین چپ کردم و خودم که راننده باشم هم آسیب دیدم و مهره ۶ گردنم که شکسته بود عمل شد و به جاش پروتز گذاشتن، بعد از مراجعه به شرکت بیمه به من میگن چون قانون جدید پرداخت خسارت به راننده مقصر از تیر ماه به بعد ابلاغ شده و تاریخ شروع بیمه نامه من ۱۸ خرداد ۹۶ بوده، به من تعلق نمی‌گیره!
  خواستم راهنماییم کنید و بگید ایا در این خصوص میشه اقدامی کرد!؟
  ممنون
  سعید

 13. باسلام
  بنده با خودرو تویوتا رافور در اتوبان تهران قم درحرکت بودم ازپشت خودرو پژو با خودرو بنده برخورد کرد دچار خسارت 2800هزاتومانی شدم بااینکه پژو مقصر حادثه بود ومبلغ خسارت مالی بیمه نامه اش 7میلیون تومان بود وبیمه هم تایید کردولی موقع پرداخت 1300هزار تومان داد گفت الباقی رو باید راننده پژو که مقصر حادثه هست بپردازد راننده خاطی هم نمیپذیردالان مدتی است به خاطر این مسئله درگیر دادگاه حل اختلاف هستیم ضمنا بیمه نامه هر2تامون برای بیمه ایران میباشد.
  بهانه بیمه ایران این است که خودرو زیاندیده خارجی هست وقیمتش بیش از 500میلیون تومانه.
  آیا به نظر شما منطقیه؟

  • سلام
   جوابی که شرکت بیمه به شما می دهد براساس قانون بوده و بدین صورت اجرا می شود
   از طریق همان شورای حل اختلاف می توانید اقدام به پیگیری روند دریافت خسارت خود کنید

 14. با سلام
  من حدود دو هفته پیش با خودرو پژو در حوالی پل خواب تصادف کردم .
  راننده مقصر من شناخته شدم .
  راننده مقابل صدمه جانی ندید ولی من و سرنشینم از ناحیه دست و پا مصدوم شدیم.
  زمان مراجعه برای دریافت دیه بیمه گفت که دیه به من تعلق نمیگیره به علت اینکه یک ماه قبل از تغییر قانون تعلق دیه به راننده مقصر ماشین بیمه شده.
  میخوام بدونم به من تعلق میگیره یا نه جای سوال داره برام.
  توی یکی از سایت ها خوندم ک قانون تعلق گرفتن دیه به راننده مقصر برای تمامی بیمه ها از تاریخ 96/3/31 اجباری شده.
  تاریخ شروع بیمه نامه شخص ثالث من:96/4/16 به مدت یک سال

  • سلام
   اگر شرکت بیمه خودتون بهتون گفته بهتون تعلق نمی گیره که مطابق با همین گفته اجرا خواهد شد
   در غیر این صورت به شرکت بیمه خودتون تماس بگیرین و ببینین به شما این پوشش تعلق می گیره یا نه

 15. با سلام. بنده 96/12/16 تصادف کردم با متورسیکلت و ایشون فوت کردن. متاسفانه سرعت بنده بالا بود. داخل کروکی چیزی از سرعت گفته نشده. فقط نوشته 60 متر خط ترمز که البته این قدر نبوده ولی بنده اعتراض نزدم. ایا بیمه دیه کامل رو پرداخت میکنه؟ یا از بنده چیزی میگیرن؟ مدارک بنده کامل و 96/12/9 بیمه کردم. بیمه ایران. کواهی نامه هم دارم و فرار از صحنه یا حالت مستی نداشتم.دیه در حال حاضر چقره؟

 16. ماده 86 قانون مجازات اسلامی تقییری کرده؟ بنده برای سال 92 رو مطالعه کردم خواستم ببینم قیمت ها الان چطوره؟ اگه میشه توضیح بدین در باره این ماده

 17. سلام
  سوالی داشتم بنده یک خودرو خریداری کردم که دارای بیمه نامه ثالث و بدنه می باشد که در تاریخ 96/8/25 صادر شده است آیا نیاز به تغییر نام بیمه از مالک قبلی به بنده پیش از اتمام مدت بیمه می باشد.
  تشکر

 18. سلام خدمت کارشناسان عزیز
  در تصادفی که چند نفر فوتی داشته راننده ی اول 50 درصد مقصر شده راننده ی دوم 25 درصد و شهرداری 25 درصد …. ، دیه چه جوری پرداخت میشه ؟؟
  ممنون

 19. سلام ایا کسی که تازه گواهینامه گرفته و درون شهر تصادف کنه منجر به فوت بشه ایا بیمه میتونه بعد پرداخت خسارت زیان دیده از راننده بازیافت کنه دیه پرداختی رو؟

 20. جاده خیلی زیگزاگ تند بدون تابلوی هشدار هنده باعث شد سر بخورم و از جاده خارج بشم با کوه برخورد کنم گذشته از خسارت سنگین به ماشین سرنشین ها هم که اعضای خانواده بودند مجروح بشن
  برای استفاده از بیمه اعضای خانواده باید از من شکایت کنن! کلی کاغذبازی و علافی و گرفتاری دیگه و برو و بیا و اسیر شدن توی دادگاه ها نهایتا اینکه ترجیح بدم قید بیمه رو بزنم
  دزدبازاریه اون سرش ناپیدا
  بیمارستان بری بگی بخاطر تصادف اینجام محل سگ بهت نمیدن چون شرکتهای بیمه فشار میارن بهشون که تحویل نگیرید ترافیکی ها رو
  اسیری داره خلاصه

 21. با سلام و عرض ادب،
  من راکب موتور با ی نیسان زامیاد در ۲۰/۱/۹۶تصادف کردم و مجروح شدم،هنوزم خسارت نگرفتم،،بد الان بیمه طرف ک بیمه البرز هستش( البته من تو شهرستانم و تو بیمارستان شهرخودمون بستری شدم،بدش اعزام ب مرکز استانی ک هیچی نداشت و بدشم اعزام ب یک شهر خارج از استان خودم واس مداوای اصلی) ب من میگه باید بری واس اون بیمارستانهایی ک پذیرش شدی واسمون جواب سوالامونو بیاری اعم از تاریخ بستری،کارهای انجام شده،هزینه ها و ازینجور سوالات،
  میخاستم بدونم آیا همچین نامه نگاریی واس تکمیل پرونده و پرداخت خسارت لازمه؟
  با تشکر.

 22. با سلام
  كسي ميدونه اجراي ماده 3 قانون اجباري بيمه مصوب سال 1395 ،كه به راننده مقصر ديه پرداخت ميشه از همون سال 95 قابل اجرا بوده يا اينكه بهونه ميارن و ميگن از تاريخ فلان اجرايي شده؟؟؟/ اگه هم اين حرف درسته تاريخ اجرايي آن كيه؟؟؟

 23. سلام آقا خسته نباشید من هفته پیش تو پلخواب تصادف کردم من مقصربودم ماشین روبرو هم اسپورتیج بود خرج بالای 15تومن برداشته بعد تعهد مالی منم حداقل تعهد یعنی 7700تومنه میخوام بدونم طبق مصوبه جدید خرج اضافه بر تعهدبیمه رو باید راانده اسپورتیج بده یا من باید بدم؟؟؟؟ خواهشا سریع تر جواب بدهید متشکرم

 24. سلام .یه کامیون به ساختمان ما برخورد کرده و موجب خساراتی شده و راننده بدون گواهینامه و در دم فوت شده اما دارای بیمه آسیاست میخواستم بدونم میتونیم از بیمه نامش به عنوان جبران خسارت استفاده کنیم؟

 25. سلام ما رانندگان شرکت واحد بخش خصوصی که شغلمون همینه دائم با یک عده بی فرهنگ سر کار داریم که گفتند مغصر مبلغی به زیان دیده پرداخت کنن خدا وکیلی درسته هیچ ارزشی برای ما دیده نشده

 26. با سلام … دی ماه پارسال اتوبوس شرکت واحد به خودروی بنده خسارت شدید زد و کارشناس رسمی مبلغ خسارت را 25 میلیون اعلام کرده است (خودروی بنده گران قیمت نبوده )…. 3 سوال داشتم : 1-اگر تاریخ بیمه نامه اتوبوس مرداد 97 تمام شده باشد الان می توانم (اسفند 97) برای گرفتن خسارت از بیمه اقدام کرد؟( کوپن در نزد صاحب اتوبوس باقی مانده باشد) 2- اگر سقف خسارت 7 میلیون باشد می توان حداکثر تا چقدر از بیمه خسارت گرفت؟ 3- در چنین تصادفاتی آیا می شود به جای 1 کوپن از 2 یا چند کوپن استفاده کرد؟

  • سلام، باید سریع از بیمه برای دریافت خسارت استفاده می کردین و الان ممکنه دیگه شرکت بیمه حاضر به پرداخت خسارت نشود
   نهایت تا سقف بیمه نامه می توان از بیمه خسارت دریافت کرد و امکان دریافت چند کوپن وجود ندارد

 27. سلام اگر بنده به ماشین دیگه ای نزده باشم وچپ کردم بیمه دیه راننده مقصر به بنده تعلق میگیره پزشک قانونی تایید کرده قاضی رای منفی داده

 28. سلام.اینجانب چندماه پیش بایک دستگاه پرایدمدل پایین تصادف کردم وافسر بااختلاف چندسانتیمتر مرامقصرشناخت.ومن ازبیمه استفاده کردم و تمام مراحل قانونی را انجام دادم وایشان برای یک تصادف جزیی وبدون کروکی نزدیک به هفت میلیون ازبیمه خسارت گرفته و بعدازتصفیه حساب حالا پدرش ادعای خسارت بیشترمی کندو ازبنده شکایت کرده وباعث بروز مشکلات روحی روانی برای خانواده ام شده.کلافه شدم از شما تقاضا دارم مرا راهنمایی کنید چه کنم ایا من می توانم ازپدرش به جرم اخاذی شکایت کنم .ممنون

  • سلام
   بهتره قبل از شکایت کردن با یک وکیل صحبت کنین و از ایشون یا مراجع قضایی مشاوره بگیرین.
   امیدواریم زودتر مشکل‌تون برطرف بشه.

  • آیا چنین موردی برای شما اتفاق افتاده فقط می خواهم بدونم می تواند ادعا کندیانه.مگر طرف حسابش بیمه نیست .بیمه هم وکیل بنده می باشد

   • مجدداً سلام
    خیر این موارد کم رخ می‌ده که کسی هم خسارت رو بگیره و هم مدعی خسارت بیشتر باشه. ظاهراً ایشون نمی‌تونن ادعای خسارت بکنن اما باید دید جزییات تصادف شما به چه شکل بوده و ایشون از چه طریق شکایتشون رو مطرح کردن به همین دلیل بهتره با وکیل یا مشاور قضایی صحبت کنین

 29. سلام میخوابن بیدار میشن قانون به نفع خودشون مینویسن. من یه ماشین مدل ۸۹ خریدم تخفیفش فوله
  الان اگر تخفیفش بخواد برا صاحب ماشین بمونه.اصلا منطقی نیست. ماشین دسته دوم سوارشی بیمه ماشین صفر پرداخت کنی……….

 30. باسلام من ماشین رو با تخفیف کامل گرفتم الان باقانون جدیدتخفیف برمیگرده به فروشنده آیا این درسته حداقل از قبل خبر میدادند

 31. سلام من در مورد تخفیف بیمه مشکل دارم من یه ماشین خریدم که بیمه شخص ثالت اون ۹ ماه اعتبار داشت با ۱۵ سال تخفیف که تاریخش ۹۹.۱۲.۱۰ اعتبار داشت بعد ماشین خودمو فروختم که ۶ ماه اعتبار داشت یعنی تا تاریخ ۹۹.۹.۹ الان مشکل من اینکه تخفیف من به خریدار و به شماره پلاک دیگه واگذار شده الان ماشین من میگن تخفیف نمیخوره بهم میگن که باید بیمه رو از صفر شروع کنی اگه امکانش هس راهنمایی بفرمایید با تشکر

 32. من خرداد ماه پراید مدل ۷۵خریدم تمام تخفیف همه مدارک روز اول انتقال یافت جز بیمه طرف اردیبشهت بیمه کرده بود الان میگن هر وق من بیمه کنم تخفیف میره بخدا من پول ندارم ۲۳۰۰بدم برابیمه یه پراید۷۵ بیکارم اجاره هستم خواهشا مسئولان یه فکری به فکر مابدبختا بکنن تورم و گرانی کرونا بسمونه ماادمیم

 33. با سلام. تخفیف بیمه برای گواهینامه وپلاک شخص صحیح است اما اگی قانونی بیاید که هر گواهینامه ملزم به داشتن بیمه باشد ناعدالتی محض است چرا که یه خانواده فقیر یک ماشین دلرند که سه نفر از اعضا خانواده دارای گواهینامه از ان استفاده میکنند لزومی ندارد هر سه بیمه داشته باشند یک خودرو یک بیمه میخواهد نه سه بیمه… اگه چنین چیزی تصویب بشه باید کشور منحل شود.

  • قدرت عزیز سلام،
   در حال حاضر داشتن یک بیمه برای ماشین کافی است. طبق این قانون هم امکان ثبت راننده‌های مختلف در بیمه‌نامه وجود دارد و نیازی نیست اعضای یک خانواده جداگانه بیمه‌نامه بخرند.

 34. سلام‌خسته نباشید
  من یه ماشین‌پژو دارم که چند ساله دست خودمه تخفیف بیمه هم هفتاد درصده ولی پلاک به اسم خودم نیست
  الان با این‌قانون جدید تکلیف تخفیف بیمه من چی میشه میره برای صاحب پلاک یا پلاک عوض کنم برای خودم میمونه

 35. این چه قانون کوفتیه من از سال ۸۳ بیمه گذارم ولی هر سه سال ماشینم عوض میکنم این همه پول بیمه دادم الان ماشینم قبل این قانون عوض کردم گناه من چیه الان ؟؟؟ کدوم شرکت یا نهاد جوابگو خاهد شد؟؟

  • محمد عزیز سلام،
   اگر بیمه نامه به نام خودتون هست و هنوز خریدار بیمه رو تمدید نکرده است، امکان انتقالش به ماشین جدیدتون وجود دارد، چون در هر صورت خریدار ماشین نمی‌تواند از تخفیف‌های قبلی استفاده کند.

 36. سلام
  این قانون نقص داره اگر بیمه به پلاک تعلق میگیره باید وتخفیف بیمه به صاحب پلاک ونتیجه دارند پلاک یک کد ملی دارد وممکنه ده پلاک فعال داشته باشد ونهایتا در ان واحد بروی یک خودرو امکان رانندگی دارد پس باید برای تمامی خودرو ها فقط یه بیمه پرداخت کند

 37. سلام می خواستم بدونم من 12 سال سابقه پرداخت بیمه بدون خسارت دارم این سابقه مربوط به چند خودرو هست خودرویی که الان در اختیار دارم 5 سال سابقه عدم خسارت داره چه جوری می تونم سوابق قبلی را به این خودرو منتقل کنم

  • حمید عزیز سلام،
   با توجه به مدت زمانی که از بیمه‌های قبلیتون گذشته و شرکت بیمه، تخفیف‌ها انتقال داده می‌شود. فقط اگر زمان زیادی از فروش خودرو اتمام بیمه‌نامه‌های قبلی گذشته باشه متاسفانه قابل انتقال نیست.

 38. با سلام بااین شرایط جدید بیمه اگر من الان یه خودرو بخرم که بیمش تمام تخفیف باشد این تخفیف شامل حال بنده میشود ،،، یانه شرایطش چیه

  • سلام،
   طبق قوانین جدید بیمه شخص ثالث قابل انتقال نیست و به شما منتقل نمی‌شود، اگر از قبل روی ماشینتان بیمه داشته باشید می‌توانید آن را به ماشین جدیدتان منتقل کنید.

 39. هدف از تغییر قانونهای مکرر بیمه فقط و فقط خالی کردن جیب ملت است و در مقابل آن ارائه خدمات کمتر.
  اصلا تو قانون بیمه حقی برای مشتری و بیمه گذار وجود ندارد جز دادن سالانه میلیون ها تومان پول و در اخر هیچ .

 40. سلام میشه لطفا بمن کمک وراهنمایی کنید؟
  من وانت پراید۹۳دارم بیمه ش ۲روزدیگه تموم میشه قصددارم بفروشم سواری بگیرم وانت ازاول دست خودم بوده تمام تخفیفه یعنی امسال۳۰درصدتخفیف میخوره امادفتربیمه گفته اگه وانتوبفروشیدسواری بگیریدتخفیف بیمه به سواری منتقل نمیشه..مگه توقانون جدیدنزده ازماشین۴سیلندربه ۴سیلندرامکان پذیره؟ الان کلامن گیج شدم یعنی اگه الان وانتوبیمه کنم بفروشم شخصی که میخره این بیمه بدردش نمیخوره ؟وبایدخودش دوباره وانتوبیمه کنه؟واگه من برم سواری بخرم بایدازاول بیمه کنم؟ منظورم اینه ایا درقانون جدید کلابیمه ماشین منتقل میشه یافقط منظورتخفیف هست؟چون اگه بیمه بسوزه دیگه چرابیمه کنم بفروشم بعدیه چیزدیگه هنوزتواگهی های فروش مردم مدت بیمه وتخفیفومیزنن اگه بیمه مختص راننده ست دیگه چراروبیمه موقع فروش توجه دارن؟؟ ممنون میشم منوراهنمایی کنید

  • محمد عزیز سلام،
   متاسفانه به خاطر تغییر نوع وسیله نقلیه از وانت به سواری، امکان انتقال تخفیف‌ها وجود ندارد.
   تا قبل از تصویب این قانون در اسفند سال ۹۹، امکان انتقال بیمه به خریدار وجود داشت و به همین دلیل بهش توجه می‌شد اما از اسفند ۹۹ به بعد بیمه شخص ثالث متعلق به خود شخص است و امکان انتقالش به خریدار ماشین وجود ندارد.

 41. سلام من یک وانت پیکان داشتم با ۶۰درصد تخفیف برج ۹۹/۱۱فروختم رفتم خودروی سواری پراید گرفتم پلاک خودروی وانت را هم برای پراید تعویض پلاک کردم الان رفتم برای بیمه پراید که تمام شده تاپراید بیمه کنم میگن باید از صفر بیمه بریزی درصورتی که من سابقه بیمه تمام تخفیف وانت پیکان وداشتم هرچه هم میپرسیم بیمه نمیدونه حالا من چکار کنم ده سال بیمه وانت ریختم حالا امدم سواری گرفتم دوباره باید دومیلیون پول بیمه پراید بریزم مگه بیمه با بیمه فرق داره وانت هم چهار سیلندره پراید هم چهارسیلند هست لطفا راهنمایی کنید موندیم با این قانون الکی

 42. دوستان اینکه فقط کسی که فقط تصویر گواهینامه آن در بیمه هست شامل بیمه میشود درست است ؟ یعنی اگر من خودروی خودم را به یکی از دوستانم بدهم و او تصادف کند —آیا در قانون جدید شامل بیمه میشود؟

 43. سلام این چه قانون مسخره ایه .من سال گذشته یه ماشین خریدم مدل ۸۴ که از ابتدا تخفیف داشته .وقتی هم ماشین خریدم یکسال بیمه داشت حالا که بیمه اش تموم شده رفتم بیمه اش کنم میگه همه تخفیفاتش رفته واسه صاحب قبلیش .من که این ماشین و حداقل دو میلیون بالای قبمت خریدم بهنوان اینکه بیمه اش تخفیفاش کامله حالا باید چه گلی به سرم بگیرم .با این قیمتهای نجومی که الان بیمه داره

  • با سلام.
   متاسفانه اگه تخفیف ها به اسم خودتون نبوده و مالکیت پلاک ماشین قبلیتون تغییر کرده، امکان انتقال تخفیف وجود نداره. دلیلش هم تغییر قانون بیمه مرکزیه!

 44. سلام یه سوال داشتم لطفا دوستان کارشناس پاسخ دهند

  خودرو بیمه می شود یا مالک خودرو
  منظور مثلا اگر شخصی دیکر پشت فرمان بود و تصادف کرد بیمه خودرو که به نام. مالک است کفایت دارد

 45. سلام من حدود8ماه ماشینینمو فروختم ولی بیمه هنوز بنام من سه ماه هم مونده تاتمدیدش میخواستم بپرسم ایااین تخفیف برای من میمونه یانه آیا بایدبرم ازشرکت بیمه تخفیف بیمه موانتقال بدم به نام خودم ممنون میشم راهنمای کنید.

  • با سلام.
   اگه بیمه نامه قبلی به نام خودتون باشه میتونید به شرکت بیمه مراجعه کنید تا تخفیف ها براتون حفظ بشه و در زمان سررسید بیمه، تخفیف به بیمه جدیدتون منتقل بشه.

 46. سلام ماشین به اسم همسرم میباشد،بیمه نیز بنام همسرم میباشد،اگر من یا پسرم با همین خودرو رانندگی کنیم و تصادف کنییم،مقصر باشیم،یا مقصر نباشیم،بیمه قبول میکنه؟یانه.
  میگن باید در بیمه مشخص شود چه کسانی رانندگی میکنند؟
  باید در نمایندگی تقاضای رانندگی چند نفر بدیم؟

 47. سلام بنده ماشینم را در مورخه۹۹/۸/۱۲ قبل از این قانون تعویض پلاک و صند قطعی رو زدم و بیمه در صند قید شده حالا بیمه در۱۴۰۰/۲/۲۳ تموم میشه موقع تمدید تخفیفات به من منتقل می‌شود؟

 48. سلام من یه ماشین خریدم بیمه اش تخفیف داشته و بنام خودم تمدید کرده‌ام ولی هنوز سند ماشینو بنام خودم انتقال نداده ام آیا تخفیفات بیمه بنام من باقی می مونه در صورت انتقال به خودم

 49. با سلام
  باتوجه به قوانین جدید بیمه آیا کسی که بیشتر از یک خودرو دارد باید برای همه اتومبیل های خود بیمه خریداری نماید یا اینکه گواهینامه اش بیمه میشود و میتواند با هر خودرویی (مثلا چهارسیلندر) رانندگی کند ؟

 50. چرا بابت تخفیف ها از دوره شروع بیمه بعدی شخص که اطلاع داشته باشه شروع نکردن مثلا من ۷۰ درصد تخفیف دارم ماشینم به اسم رفیقم بود اگه از دوره بعدی بیمه به من میگفتن من حتما پلاکشو عوض میکردم واقعا حق خوریه خیلی کم لطفی کردن ت گو این زمینه

  • با سلام.
   بله حق با شماست و متاسفانه نحوه اجرای این قانون از طرف بیمه مرکزی درست نبود و باید زودتر اطلاع رسانی میشد

 51. با سلام من پارسال ماشینی خریدم با وکالت فروش وهنوز تغییرپلاک انجام ندادم مدت بیمه ام تموم شده و میخوام بیمه کنم ایا با این شرایط که کارت ماشین به نام صاحب ماشین قبلی هست می توانم بیمه خود را تمدید کنم وتخیفات به شکلی در مورد من اجرا خواهد شد

 52. میگند اگه شما خودروی میخرید که مثلا 5سال تخفیف بیمه داره شما خریدار جدید هستی شما باید بدون تخفیف تمدید کنید سال دیگه یکسال تخفیف، بله این برا کسی هست که تاکنون خودرو نداشته و پلاکی بنامش نبوده،و اولین پلاک جدید باشه فقط ، پس برعکسش باید باشه یعنی شما قبلا هم خودرو داشتید پلاک دارید انبار تعویض پلاک تخفیف اون خودرو های قبلی همه جمع بشه باید بیاید رو این خودرو.. و همه دیگه پلاک های که داشتید. این درسته اینجور باشه درسته

  • مجید عزیز سلام،
   تخفیف‌های شخص ثالث هر فردی قابلیت انتقال به ماشین جدید به نام همان فرد را دارند. در صورت فروش ماشین‌ هم فقط تا یک بازه زمانی می‌تواند از تخفیفاتش استفاده کند.

 53. سلام
  کسی که بیمه پردازی داشته بایدازمزایایش بهره مند بشه یاصاحب پلاک؟ چراتخفیف براساس کدملی اعمال نشودتاهیچ کس متضررنشود؟ بنده 15سال سابقه بیمه پردازی داشتم ولی چون پلاک فعال نداشتم تمام تخفیفات برای صاحب پلاک میره این کجاش عدالته؟ برعکسش کسی قبل سال ماشین خریده وپلاک زده صاحب 15سال تخفیف میشه درحالیکه بیمه پردازی نداشته؟
  چرایه کارگرباهزارزحمت کارکرده والان یه پرایدمدل پایین خریده چون پلاک نزده ازکجابیاره سالی3میلیون پول بیمه بده؟قانون بایدبرمبنای عدالت باشه وهیچ حقی ازکسی ضایع نشه نه قانون شانسی هرکی پلاک داشته سودکنه هرکی نداشته تاچندین سال سالی 3میلیون پول بیمه بده؟!!!!!

  • با سلام.
   حقیقت اینه که این قانون برای همه افراد یکسان اجرا میشه. و این تغییر قانون انتقال تخفیف، هم توسط بیمه مرکزی ابلاغ شده و همه شرکتا موظف به اجرای اون هستن

 54. سلام ماشین قبلیم رو که فروختم خریدار که بیمه کرده بیمه نامه فعلی به نام خریدار هستش وبیمه نامه قبلی به نام من هست وپلاک خودم ایا با مراجعه به شرکت بیمه میتوانم تخفیفات رو از بیمه بخواهم؟لطفا راهنمایی بفرمایید

  • با سلام.
   مهم اینه که بیمه نامه فعلی و پلاک ماشین، هر دو به اسم یک شخص باشه. اگه اینجوری نیست، امکان انتقال تخفیف وجود نداره

 55. سلام
  من ماشین برج ۶ پارسال خریدم
  ولی ماشینم برج ۵ بنام صاحب قبلیش بیمه شده
  تمام تخفیف های ماشینم میره؟؟
  من چه گناهی کردیم ماشینو با ۶۰ درصد تخفیف خریدم

  • با سلام.
   بله متاسفانه اگه تخفیف ها به اسم خودتون نبوده و مالکیت پلاک ماشین قبلیتون تغییر کرده، امکان انتقال تخفیف وجود نداره. دلیلش هم تغییر قانون بیمه مرکزیه

 56. سلام
  من پارسال ماشین خریدم برج ۷تعویض پلاک کردم وسند زدم بعد برج ۱۱ بیمشو تمدید کردم الان به نام خودمه ولی نماینده بیمه اشتباهی پلاک قبلی رو ثبت کرده.الان تخفیفات بیمه به
  من تعلق میگیره؟در ضمن بیمه تمام تخفیفه

 57. سلام ببخشیدیه سؤال داشتم بنده یه دوسال پیش یه وانت گرفتم که تخفیف10درصد بوده طرف باهاش تصادف کرده بعدفروخته به من الانم میگن تخفیف بیمه روپلاک خودرو میادنمیشه انتقالش بده موقع فروش منم توعمرم اول ماشینمه تاحالاپلاکی به اسمم نبوده حالاخداروخوش میاد طرف باماشین زده یه نفررو کشته خودش ماشین باتخفیف بالاخریده کیف میکنه من باید جور خطای اون رو بدم لااقل بیمه یاتخفیف مارو ببره بالا یاانقال بده به اون مالک قبلی خداروخوش میادمن سالی3میلیون بیمه ماشین بدم توعمرمم یه جریمه هم نشدم الان من چکارکنم بیام بفروشم تااون روزی که زنده ام باید سالی سه ملیون حق بیمه بدم من نمیگم این طرح بده ولی اونی که خودروباتخفیف پایین خریده داره بهش ظلم میشه میشه کمکم کنید

  • با سلام.
   حقیقت اینه که این قانون برای همه افراد یکسان اجرا میشه. و این تغییر قانون انتقال تخفیف، هم توسط بیمه مرکزی ابلاغ شده و همه شرکتا موظف به اجرای اون هستن

 58. سلام عرض شد یه سوال داشتم
  من ماشینم رو پارسال برج ۶ /٩٩خریدم و هنوز این قانون وضع نشده بود و تا برج ۴/١۴٠٠ بیمه داره بعد از خرید هم من فوری تعویض پلاک کردم و سند زدم ولی بیمه ای که داره هنوز بنام صاحب پلاک قبلیه آیا از تخفیف های که بیمه نامه داره میشه استفاده کرد؟ کل ١٠ سال تخفیف رو هم داره. ممنون میشم پاسخ بدین

 59. سلام وقت بخیر
  من برج ۳ پارسال ماشین خریدم با ۷۰ درصد تخفیف بیمه.
  بیمه ۱ماهاعتبار داشت.بعداز اتمام بیمه ماشین رو ۳ماهه بیمه کردم بنام خودم با شماره پلاک صاحب قبلی ماشین.
  برج ۶ تعویض پلاک کردم و سند قطعی زدم.
  برج ۸ دوباره بیمه ۱ساله کردم بنام خودم.اما مسئول بیمه از رو بیمه نامه قبلی دوباره با پلاک صاحب قبلی بیمه نامه زده.درصورتی که پلاک بنام خودم بود.
  الان تکلیف چیه؟
  کاری میشه کرد یا تخفیفا میپره؟

  • حسین عزیز سلام
   با توجه به این که شما موردتان خاص هست، پیشنهاد می‌کنیم همراه با مدارک معتبر تاریخ خرید و تعویض پلاک به شعب شرکت بیمه مراجعه کنید. امیدواریم بتوانید از تخفیف‌ها استفاده کنید.

 60. سلام خسته نباشید من 5سال پیش از خواهرم ماشین خریدم و به دلیل اینکه پول ماشین رو خرد خرد بهش دادم ماشین رو بنام نزدم و امسال وکالت قطعی فروش زدم و هنوز تعویض پلاک نرفتم میخواستم ببینم خواهرم می‌تونه تخفیفات این ماشین رو که پلاکش بنامش هست به پلاک من انتقال بده

  • مهدی عزیز سلام
   متاسفانه امکان انتقال تخفیف‌ها فقط به افراد درجه اول خانواده خود ( پدر، مادر و فرزندان) وجود دارد.

 61. سلام وقت شما بخیر بیمه نامه فعلی ماشین به نام من هست اما پلاک و سند بنام شخص دیگریست ایا تخفیفهای عدم خسارت برای من حفظ میشن؟

 62. باسلام درتاریخ۱۳۹۹.۹.۶ماشن از اسم دایی بنده به اسم خانومم شده هم سند هم پلاک اما بیمه نامه از مدت ۵ سال پیش به دلایلی به اسم خودم داییم گرفته.والان دوباره میخوایم بیمه بگیرم لطفا بگید بیمه تخفیفات به کدام یک از ما میرسه داییم.من.یاخانومم لطفا جواب بدین تا۱۴ روز دیگه وقت دارم

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید