برای اینکه در برابر آسیب‌ها و حوادث گوناگونی که در طول شبانه‌روز ممکن است برایمان اتفاق بیفتد، آسوده‌خاطر باشیم و بتوانیم از پس هزینه این خسارات و عواقب ناشی از آن بر بیاییم، بهتر است از بیمه حوادث انفرادی استفاده کنیم. حال که به فکر خرید بیمه حوادث انفرادی افتاده‌ایم بهتر است نگاهی به قیمت بیمه حوادث انفرادی بیندازیم و ببینیم  قیمت این بیمه به چه عواملی بستگی دارد.


بیمه حوادث انفرادی چیست؟

بیمه حوادث انفرادی

در ابتدا بد نیست با بیمه حوادث انفرادی آشنا شویم و ببینیم این بیمه دقیقاً چه مزایایی برای ما دارد. این بیمه در برابر حوادثی که در طول شبانه‌روز ممکن است برای ما اتفاق بیفتد، مطابق بیمه‌نامه از بیمه‌گزار حمایت می‌کند. این بیمه دارای دو پوشش اصلی و سه پوشش فرعی است.


پوشش‌های بیمه حوادث انفرادی

پوشش‌های اصلی پوشش‌هایی هستند که تمام بیمه‌ها دارای آن هستند و بیمه‌گزار در انتخاب آن‌ها اختیاری ندارد. بیمه حوادث انفرادی دارای دو پوشش اصلی به شرح زیر است:

. غرامت فوت

غرامت فوت در بیمه حوادث انفرادی

درصورتی‌که بروز حادثه‌ای منجر به فوت بیمه‌گزار شود، با استفاده از این غرامت سرمایه فوت و نقص عضو به ذینفعان بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد؛ به شرطی که حادثه رخ داده تحت پوشش بیمه حوادث انفرادی باشد.

در ادامه بیشتر درباره سرمایه فوت و نقص عضو صحبت خواهیم کرد.

. غرامت نقص عضو یا ازکارافتادگی دائم (کلی یا جزئی)

نقص عضو در بیمه حوادث انفرادی

درصورتی‌که بروز حادثه باعث نقص عضو یا ازکارافتادگی دائم بیمه‌گزار شود، بیمه حوادث انفرادی با استفاده از این غرامت درصدی از سرمایه فوت و نقص عضو را به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند؛ به شرطی که حادثه رخ داده تحت پوشش بیمه حوادث انفرادی باشد. درصد غرامتی که بیمه بابت خسارت به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند بستگی به میزان جراحت و صدمه‌ای دارد که به بیمه‌گزار وارد شده است.

پوشش‌های فرعی بیمه پوشش‌هایی هستند که بیمه‌گزار در صورت تمایل و پرداخت حق بیمه بیشتر می‌تواند آن‌ها را داشته باشد و تهیه کردن آن‌ها اجباری نیست. بیمه حوادث انفرادی دارای سه پوشش فرعی است. این پوشش‌های فرعی عبارتند از:

. غرامت هزینه‌های پزشکی

هزینه های پزشکی در بیمه حوادث انفرادی

درصورتی‌که بیمه‌گزار در اثر بروز حادثه‌ای دچار صدمه جسمی شود، این پوشش تا سقف مشخص مطابق بیمه‌نامه هزینه‌های پزشکی را جبران می‌کند. سقف تعهد این پوشش معمولاً حداکثر 10% یا 20% سرمایه فوت و نقص عضو است.

. غرامت روزانه عمومی

غرامت روزانه عمومی در بیمه حوادث انفرادی

درصورتی‌که بیمه‌گزار بر اثر بروز حادثه‌ای به‌طور موقت دچار نقص عضو یا ازکارافتادگی شود، می‌تواند مطابق بیمه‌نامه روزانه غرامت دریافت کند. سقف تعهد این غرامت نیز درصدی از سرمایه فوت است.

. غرامت روزانه بستری شدن

غرامت روزانه بستری شدن در بیمه حوادث انفرادی

اگر بر اثر بروز حادثه‌ای بیمه‌گزار دچار آسیبی شود و نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد، می‌تواند مطابق بیمه‌نامه روزانه غرامت دریافت کند. نرخ این غرامت با غرامت روزانه عمومی تفاوت دارد. سقف تعهد این غرامت نیز درصدی از سرمایه فوت است.


عوامل مؤثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی

قیمت بیمه حوادث انفرادی به چند عامل بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

. طبقه شغلی بیمه‌گزار

. سرمایه فوت و نقص عضو

. غرامت‌های فرعی درخواستی

. سن بیمه‌گزار

. خطرات اضافی

. داشتن سایر رشته‌های بیمه


مطلب مرتبط: عوامل مؤثر بر نرخ بیمه مسافرتی


طبقات شغلی در بیمه حوادث انفرادی

یکی از عوامل مؤثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی طبقه شغلی بیمه‌گزار است. شرکت‌های بیمه شغل افراد را در دسته‌بندی‌هایی قرار داده‌اند و هریک از این دسته‌بندی‌ها ضریبی دارند. بسته به اینکه بیمه‌گزار در کدام‌یک از این دسته‌بندی‌ها قرار گیرد قیمت بیمه حوادث انفرادی متفاوت است. ضریب متعلق به طبقه شغلی بیمه‌گزار در محاسبه قیمت بیمه حوادث انفرادی مؤثر است. این دسته‌بندی در بعضی شرکت‌های بیمه به شرح زیر است:

1- این طبقه شامل افرادی است که در شغل خود با کمترین میزان ریسک مواجه هستند؛ مثل كارمندان دفتری و اداری، مهندسین طراح، فروشندگان تجاری و…

2- این طبقه شامل افرادی است که نسبت به افراد دسته 1 با خطرات بیشتری مواجه هستند ولی از ماشین‌آلات صنعتی استفاده نمی‌کنند. این افراد علاوه بر کار فکری کار یدی هم می‌کنند؛ مثل دندان‌پزشکان، مهندسین ناظر، دوزندگان، انبارداران، بازاریابان، خانه‌داران، خیاطان و …

3- این طبقه شامل افراد متخصص و نیمه متخصص است که معمولاً با ادوات صنعتی کار می‌کنند؛ مثل فیلم‌برداران، كشاورزان، كاركنان ساختمانی، تعمیركاران ادوات برقی و مكانیكی، رانندگان ماشین‌های سواری و …

4- این طبقه شامل افرادی با مشاغل به نسبت پرخطر است. کسانی که با ماشین‌آلات صنعتی پرخطر کار می‌کنند در این دسته می‌گنجند؛ مانند پرس‌کاران فلز، کارگران ساختمانی، دكل‌بندها، رانندگان ماشین‌های سنگین، برق‌کاران ساختمانی و …

5- افراد این طبقه با بیشترین خطرات در شغل خود مواجه هستند؛ مثل خلبانان آزمایشی، کارگران معادن زیرزمینی، مهندسین برق فشارقوی و …

تفاوت این مشاغل در میزان ریسکی است که بیمه‌گزار با آن درگیر است. هرچه ریسک شغلی فرد بیشتر باشد، قیمت بیمه حوادث انفرادی نیز بیشتر می‌شود.


سرمایه فوت و نقص عضو در بیمه حوادث انفرادی

سرمایه فوت و قیمت بیمه حوادث انفرادی

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده قیمت بیمه حوادث انفرادی، سرمایه فوت و نقص عضو است. این سرمایه توسط بیمه‌گزار تعیین می‌شود و در هر شرکت بیمه دارای مقدار حداقل و حداکثر مشخصی است. در صورت فوت بیمه‌گزار این سرمایه به طور کامل به وی تعلق می‌گیرد. درصورتی‌که بیمه‌گزار دچار نقص عضو یا ازکارافتادگی دائم شود، بسته به میزان نقص عضو درصدی از سرمایه فوت و نقص عضو به وی تعلق می‌گیرد. مبلغ سرمایه فوت و نقص عضو در ضریب طبقه شغلی بیمه‌گزار ضرب می‌شود و قیمت بیمه حوادث انفرادی را تعیین می‌کند.


غرامت‌های فرعی و قیمت بیمه حوادث انفرادی

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی غرامت‌های فرعی است که بیمه‌گزار تمایل دارد جزو غرامت‌های بیمه حوادث انفرادی قرار گیرد. درصورتی‌که بیمه‌گزار فقط غرامت‌های اصلی را بخواهد، قیمت بیمه حوادث انفرادی فقط تحت تأثیر سرمایه فوت و نقص عضو و طبقه شغلی است. با اضافه شدن هر یک از غرامت‌های فرعی، قیمت بیمه حوادث انفرادی بیشتر می‌شود.


سن بیمه‌گزار و قیمت بیمه حوادث انفرادی

تاثیر سن بر قیمت بیمه حوادث انفرادی

هر شرکت بیمه بازه‌ای تعریف شده برای سن بیمه‌گزار در نظر دارد. برای مثال بیمه ملت فقط به افراد بین 4 تا 80 سال امکان استفاده از خدمات بیمه حوادث انفرادی را می‌دهد. بیمه سامان به افراد بین 12 تا 75 سال این امکان را می‌دهد. بعضی شرکت‌های بیمه، افراد خارج از این بازه سنی را بیمه نمی‌کنند؛ بعضی دیگر با پرداخت حق بیمه بیشتر حاضر به قبول بیمه کردن افراد خارج از این  گستره سنی می‌شوند. پس یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت بیمه حوادث انفرادی سن بیمه‌گزار است؛ مخصوصاً وقتی که در گستره سنی شرکت بیمه مورد نظر قرار نگیرد.


خطرات اضافی و قیمت بیمه حوادث انفرادی

تاثیر خطرات اضافی بر قیمت بیمه حوادث انفرادی

در فرم ثبت این بیمه مواردی وجود دارد که در تعیین قیمت بیمه حوادث انفرادی نقش دارند. رانندگی با موتور سیکلت، هدایت هواپیمای آموزشی، پرش با چتر نجات، شرکت در مسابقات ورزشی و… عواملی هستند که در تعیین قیمت بیمه حوادث انفرادی دخیل هستند. انتخاب هریک از این موارد منجر به بالا رفتن قیمت بیمه حوادث انفرادی خواهد شد. ممکن است بعضی از شرکت‌های بیمه با انتخاب برخی از این خطرات حاضر ‌نشوند فرد متقاضی را بیمه کنند.


تأثیر سایر رشته‌های بیمه بر قیمت بیمه حوادث انفرادی

اگر فردی دارای بیمه عمر یا بیمه درمان باشد، ممکن است قیمت بیمه حوادث انفرادی وی کمتر شود. این موضوع کاملاً به شرکت بیمه مورد نظر بستگی دارد و از بیمه‌گری به بیمه‌گر دیگر متفاوت است.


قیمت بیمه حوادث انفرادی کمتر از یک سال

بیمه حوادث انفرادی غالباً برای مدت یک سال است. اگر بیمه‌گزار بخواهد برای مدت کمتر از یک سال تهیه کند، قیمت بیمه حوادث انفرادی وی کمتر می‌شود. البته ممکن است همه شرکت‌های بیمه با این شرایط ارائه ندهند و محدودیت‌هایی برای بیمه‌گزار ایجاد کنند. برای مثال بیمه ملت طرح‌های 30، 60، 90، 120، 180 روزه و یک‌ساله ارائه می‌دهد.


مقایسه قیمت بیمه حوادث انفرادی شرکت‌های بیمه

قیمت بیمه حوادث انفرادی شرکت‌های مختلف ممکن است باهم فرق داشته باشد. ضرایبی که هر شرکت برای محاسبه قیمت بیمه حوادث انفرادی استفاده می‌کند شاید کمی تفاوت داشته باشد. بعضی شرکت‌ها غرامت روزانه را ارائه نمی‌دهند و حاضر به قبول بیمه حوادث انفرادی با غرامت روزانه نیستند.


مطلب مرتبط: محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث در سال 96


استعلام قیمت بیمه حوادث انفرادی

استعلام قیمت بیمه حوادث انفرادی

متأسفانه استعلام قیمت بیمه حوادث انفرادی شرکت‌های مختلف کار چندان آسانی نیست و برای اطلاع از قیمت بیمه حوادث انفرادی هر بیمه‌گر باید یک فرم پر کنید. بیمه‌گر با استفاده از اطلاعات فرم شما در وهله اول تصمیم می‌گیرد که بیمه حوادث انفرادی شما را با شرایط درخواستی قبول کند یا نه. اگر درخواست بیمه شما پذیرفته شود، بیمه‌گر اقدام به محاسبه قیمت بیمه حوادث انفرادی شما می‌کند.


مطلب مرتبط: بهترین روش برای استعلام بیمه بدنه


بهترین راه برای استعلام بیمه حوادث انفرادی استفاده از سامانه‌های استعلام و خرید آنلاین بیمه است. اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو سامانه‌ای آنلاین برای مقایسه و خرید بیمه است. بیمیتو تاکنون امکان مقایسه و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش‌سوزی و بیمه مسافرتی را فراهم کرده است. با بیمیتو می‌توان در هر لحظه از شبانه‌روز و هر جا شرایط و قیمت بیمه‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد. بیمیتو در آینده‌ای نزدیک امکان مقایسه و خرید آنلاین بیمه حوادث انفرادی را هم فراهم خواهد کرد.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید