اگر از جمله کسانی هستید که قصد سفر به اروپا را دارید، قطعاً می‌دانید که بیمه سفر یکی از الزامات اخذ ویزای شینگن است. در مطالب قبلی در مورد بیمه مسافرتی شینگن به طور مفصل صحبت کردیم. در این مطلب قصد داریم در مورد قیمت بیمه مسافرتی شینگن و عوامل تأثیرگذار بر آن بحث کنیم.

بیمه مسافرتی رو گرون نخر


مختصری درباره منطقه شینگن و قوانین بیمه مسافرتی

قیمت بیمه مسافرتی شینگن

همان‌طور که در مطالب قبلی بیان شد، منطقه شینگن شامل 26 کشور است. فردی که دارای ویزای شینگن است به تمام کشورهای این حوزه می‌تواند سفر کند. فرقی ندارد سفر وی از کدام‌یک از کشورهای این حوزه آغاز و در کدام کشور به پایان می‌رسد.

بیمه مسافرتی خارج از کشور برای اخذ ویزا در این منطقه ضروری است. همان‌طور که فرد دارای ویزای شینگن به تمام کشورهای حوزه شینگن می‌تواند سفر کند، بیمه مسافرتی شینگن نیز در تمام منطقه شینگن اعتبار دارد. مهم نیست سفر بیمه‌گزار از کدام‌یک از کشورهای حوزه شینگن شروع شده و به کدام‌یک ختم می‌شود، بیمه مسافرتی شینگن در کل این منطقه معتبر است.

نکته قابل‌توجه این است که بیمه مسافرتی شینگن برای سفرهای کمتر از 92 روز متوالی اعتبار دارد؛ یعنی اگر بیمه‌گزار به یک سفر بیش از 92 روز متوالی برود، از روز 93ام به بعد تحت پوشش بیمه مسافرتی شینگن نیست و حتماً باید به کشور محل اقامت بازگردد و سفری دیگر آغاز کند تا مجدداً تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی شینگن/ یک بیمه برای 26 کشور


عوامل مؤثر بر قیمت بیمه مسافرتی شینگن

عوامل موثر بر قیمت بیمه مسافرتی شینگن

عوامل متعددی بر قیمت بیمه مسافرتی شینگن تأثیر می‌گذارند. بخشی از این عوامل مرتبط با شرایط سفر بیمه‌گزار و بخش دیگر مربوط به شرایط فردی و شخصی وی است. این عوامل عبارتند از:

سن بیمه‌گزار

قیمت بیمه مسافرتی شینگن برای سنین مختلف تفاوت دارد. شرکت‌های بیمه برای بیمه سفر یک طبقه‌بندی سن دارند. بسته به اینکه بیمه‌گزار در کدام‌یک از دسته‌بندی‌ها قرار بگیرد، قیمت بیمه مسافرتی شینگن تفاوت دارد. برای مثال افراد زیر 12 سال در یک دسته و افراد بین 13 تا 65 سال در دسته‌ای دیگر قرار می‌گیرند.

قیمت بیمه مسافرتی شینگن برای دسته‌های مختلف صعودی است؛ یعنی هرچه سن بیمه‌گزار بیشتر باشد، حق بیمه مسافرتی بیشتر می‌شود.

برای مثال قیمت بیمه مسافرتی شینگن در بیمه مسافرتی ایران برای مدت 7 روزه با سقف تعهد 30 هزار یورو برای افراد 65-13 سال حدود 41 هزار تومان و برای افراد 70-66 سال حدود 61 هزار تومان است.

این دسته‌بندی تقریباً برای همه بیمه‌ها ازجمله بیمه مسافرتی پاسارگاد، بیمه مسافرتی البرز و… ثابت است.

بعضی از شرکت‌های بیمه برای افراد بالای 85 سال خدمات بیمه مسافرتی ارائه نمی‌دهند!

طول سفر

یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت بیمه مسافرتی شینگن، طول مدت سفر بیمه‌گزار است. هرچه بیمه‌گزار مدت زمان بیشتری بخواهد از بیمه سفر استفاده کند، قیمت بیمه مسافرتی شینگن بیشتر می‌شود. کوتاه‌ترین مدت بیمه سفر 7-1 روزه است. بعضی شرکت‌های بیمه، طرح با تعرفه شش‌ماهه و یک‌ساله هم دارند. برای کسانی که زیاد به سفر خارجی می‌روند، تعرفه شش‌ماهه یا یک‌ساله به‌صرفه‌تر است.

برای مثال در بیمه مسافرتی ملت اگر یک طرح شینگن را که برای افراد 65-13 سال است و سقف تعهد 30 هزار یورو دارد، در نظر بگیرید، حق بیمه 7 روزه 17 هزار تومان و حق بیمه یک‌ساله 332 هزار تومان است. برای حالت 7 روزه تقریبا روزی 2 هزار و پانصد تومان و برای حالت یک‌ساله کمتر از هزار تومان می پردازید!!!

اختلاف این دو طرح نزدیک به دو و نیم برابر برای هر روز است.

بعضی از شرکت‌های بیمه، طرح بیش از 92 روز ارائه نمی‌دهند!

سقف تعهد خسارات

سقف تعهد حداکثر تعهدات مالی شرکت بیمه در برابر خسارت پوشش‌های وارد شده است. طرح‌های مختلف بیمه سفر با حداکثر تعهدات پوشش درمانی آن نام‌گذاری می‌شوند. برای مثال طرح شینگن 50 هزار یورویی یعنی این طرح در حوزه شینگن خسارات پزشکی و درمانی را مطابق بیمه‌نامه مسافرتی تا سقف 50 هزار یورو پوشش می‌دهد. هر چه سقف تعهدات یک پوشش بیشتر باشد، بیمه هزینه بیشتری در برابر خسارت وارد شده پرداخت می‌کند. حق بیمه طرح‌های دارای سقف تعهد بالاتر، بیشتر است.

با توجه به اینکه هزینه‌های درمان در کشورهای منطقه شینگن به خاطر اختلاف قیمت ارز بسیار بالا است، بهتر است بیمه سفر با سقف تعهد بالاتر انتخاب شود تا در صورت بروز حادثه، هزینه‌ای متوجه بیمه‌گزار نشود.

برای مثال در بیمه مسافرتی سامان حق بیمه طرح شینگن برای افراد 65-13 ساله و برای مدت 7 روز با سقف تعهد 30 هزار یورو حدود 41 هزار تومان و با سقف تعهد 50 هزار یورو حدود 46 هزار تومان است.

 با توجه به اختلاف کم حق بیمه طرح‌های با سقف تعهد کم و زیاد، بهتر است بیمه مسافرتی با سقف تعهد بالا را خریداری کنیم! 


مطلب مرتبط: چگونه نرخ بیمه مسافرتی خارج از کشور را کاهش دهیم؟


شرکت‌های ارائه‌دهنده بیمه مسافرتی شینگن

شرکت‌های زیادی خدمات بیمه مسافرتی شینگن را ارائه می‌دهند. بسته به اینکه این خدمات را از کدام‌یک از این شرکت‌ها دریافت کنید، قیمت بیمه مسافرتی شینگن تفاوت دارد. شرکت‌های مختلف دارای تعرفه‌های مالی متنوعی برای بیمه مسافرتی شینگن هستند. این اختلاف قیمت می‌تواند به‌دلیل تفاوت در کیفیت ارائه خدمات باشد. برخی از شرکت‌هایی که بیمه مسافرتی شینگن ارائه می‌دهند عبارتند از:

. سامان

. پاسارگاد

. ملت

. ایران

. …

میخوای بدونی

می‌خوام بدونم


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی ملت/ ایمن سفر کنید.


محدوده جغرافیایی طرح

مناطق تحت پوشش بیمه مسافرتی آسیا

یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت بیمه سفر، محدوده جغرافیایی پوشش بیمه است. برای بیمه مسافرتی شینگن نیز این موضوع برقرار است. بعضی شرکت‌ها طرح جداگانه‌ای برای حوزه شینگن ندارند. برای مثال در بیمه مسافرتی آسیا باید طرح “کل کشورهای جهان به‌جز آمریکا و کانادا” را تهیه کنید تا بتوانید در حوزه شینگن بیمه سفر داشته باشید یا در بیمه مسافرتی پارسیان باید طرح “کشورهای اروپایی” را تهیه کنید تا بتوانید در منطقه شینگن بیمه سفر داشته باشید.

هرچه محدوده جغرافیایی طرح خریداری شده وسیع‌تر باشد، قیمت بیمه مسافرتی شینگن بالاتر است؛ لذا بهتر است اگر فقط قصد سفر به حوزه شینگن را داریم، طرح شینگن را خریداری کنیم.

تمام شرکت‌های بیمه طرح مجزایی برای حوزه شینگن ندارند!

تخفیف گروهی خرید بیمه مسافرتی

اغلب شرکت‌های بیمه برای خرید بیمه سفر تخفیف گروهی در نظر می‌گیرند؛ یعنی درصورتی‌که به‌صورت گروهی بیمه سفر خریداری کنید، درصدی به‌عنوان تخفیف شامل شما می‌شود. برای مثال بیمه مسافرتی سامان دارای تعرفه‌های تخفیف گروهی به‌صورت زیر است:

. تخفیف گروهی ۲۰- ۱۰ نفر: ۵%

. تخفیف گروهی ۵۰- ۲۱ نفر: ۱۰%

. تخفیف گروهی ۱۰۰- ۵۱ نفر: ۱۵%

. تخفیف گروهی بالای ۱۰۰ نفر: ۲۰%


مطلب مرتبط: بیمه مسافرتی سامان زیر ذره‌بین


طرح‌های خاص

کیفیت ارائه خدمات در بیمه سفر

بعضی شرکت‌ها دارای یک سری طرح خاص برای بیمه سفر هستند. این طرح‌های خاص دارای یک سری ویژگی‌هایی است که گاهی اوقات به لحاظ اقتصادی به نفع بیمه‌گزار است. برای مثال طرح اقتصادی بیمه مسافرتی سامان دارای پوشش‌های کمتری نسبت به طرح‌های عادی است و سقف تعهدات آن‌ها نسبت به طرح‌های عادی کمتر است ولی حق بیمه آن تقریباً یک سوم حق بیمه طرح‌های عادی است.

طرح دانشجویی بیمه مسافرتی ملت برای سفرهای بیش از 92 روز متوالی اعتبار دارد؛ مثلاً یعنی بیمه‌گزار می‌تواند بیمه یک‌ساله تهیه کند و بیش از 92 روز متوالی در سفر تحت پوشش بیمه باشد ولی در طرح‌های عادی این‌طور نیست. حق بیمه این طرح نسبت به طرح‌های عادی بالاتر است. برای مثال در طرح کل کشورهای دنیا برای افراد 65-13 ساله و مدت یک‌ساله حق بیمه طرح عادی 799 هزار تومان و حق بیمه طرح دانشجویی 1 میلیون و 170 هزار تومان است.


مقایسه نرخ بیمه مسافرتی شینگن در شرکت‌های مختلف

در اینجا قصد داریم قیمت بیمه مسافرتی شینگن را در شرکت‌های مختلف بیمه با یکدیگر مقایسه کنیم. این قیمت برای افراد بین 13 تا 65 سال و برای سفرهای 1 تا 7 روزه و یک‌ساله است.

قیمت بیمه مسافرتی شینگن

طبق این مقایسه بین چند شرکت، بیمه مسافرتی ملت دارای ارزان‌ترین تعرفه و بیمه مسافرتی ایران دارای گران‌ترین تعرفه طرح شینگن است.

ارزان بودن یا گران بودن بیمه سفر دلیلی بر خوب بودن یا بد بودن آن نیست. ممکن است بیمه سفر مورد نظر دارای پوشش‌ها یا امکاناتی باشد که باعث گران بودن آن شده باشد.

یکی از مواردی که بر قیمت بیمه مسافرتی شینگن تأثیر می‌گذارد، کیفیت ارائه خدمات حین بروز حادثه است. متأسفانه تاکنون امکان اظهارنظر در مورد کیفیت ارائه خدمات قبل از وقوع حادثه وجود نداشت.

اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو به‌عنوان سامانه مقایسه و فروش آنلاین طرح‌های مختلف بیمه با استفاده از آمار بیمه مرکزی و آمارهایی که توسط کارشناسان خود به دست آورده است، بر اساس پارامترهای مختلف شرکت‌های بیمه را رتبه‌بندی می‌کند. این رتبه‌بندی تاکنون در زمینه بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه، بیمه آتش‌سوزی و بیمه مسافرتی انجام شده است.


مطلب مرتبط: ارزان‌ترین بیمه مسافرتی را کدام شرکت بیمه ارائه می‌کند؟


شرکت کمک‌رسان

شرکت‌های بیمه خدمات بیمه سفر را از طریق شرکت‌های کمک‌رسان خارج از کشور انجام می‌دهند. بعضی شرکت‌ها با بیش از یک شرکت کمک‌رسان قرارداد دارند. بعضی شرکت‌های کمک‌رسان تعرفه‌های بالاتری دارند و باعث افزایش حق بیمه مسافرتی می‌شود. به همین خاطر یکی از عوامل تعیین‌کننده در قیمت بیمه مسافرتی شینگن، شرکت کمک‌رسان طرف قرارداد است.

ازجمله عوامل قابل‌توجه درباره شرکت‌های کمک‌رسان، اپراتور فارسی‌زبان است. هنگام بروز حادثه باید به شماره شرکت کمک‌رسان که بر روی بیمه‌نامه مسافرتی درج شده تماس گرفت و حادثه رخ داده را شرح داد. فرض کنید شرکت کمک‌رسان اپراتور فارسی‌زبان نداشته باشد و شما تسلط لازم به زبان انگلیسی نداشته باشید؛ لذا نمی‌توانید حادثه را به‌خوبی شرح داده و شرکت کمک‌رسان به‌تبع آن نمی‌تواند خدماتی به شما ارائه دهد. لذا هنگام خرید بیمه مسافرتی شینگن باید به شرکت کمک‌رسان طرف قرارداد توجه لازم را کرد.

هنگام خرید بیمه مسافرتی باید به شرکت کمک‌رسان طرف قرارداد توجه کرد!

آنلاین بخر

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید