بیمه عمر در کشورهای مختلف سرتاسر دنیا طرفداران بسیاری دارد. به‌طور متوسط هر فرد کانادایی و ژاپنی 5 بیمه عمر دارد. این بیمه شاید به دلیل معرفی نشدن و شناخته نبودن آن در ایران گمنام باشد؛ اما خدمات بسیار زیادی ارائه می‌دهد. این بیمه حتی پس از مرگ بیمه‌گزار هم خدماتی ارائه می‌دهد! در اینجا می‌خواهیم درباره مبلغ بیمه عمر بعد از فوت صحبت کنیم و ببینیم با داشتن بیمه عمر چقدر می‌توانیم به خانواده و اطرافیان خود کمک کنیم تا در نبودمان دچار مشکلات مالی نشوند.


مطلب مرتبط: درباره جزئیات و ویژگی‌های بیمه عمر چقدر اطلاعات داریم؟


خدمات بیمه‌های عمر بعد از فوت

خدمات بیمه عمر بعد از فوت

قبل از اینکه ببینیم بیمه عمر چه خدماتی بعد از مرگ ارائه می‌دهد و مبلغ بیمه عمر بعد از فوت چقدر است باید ببینیم بیمه عمر در کل چه خدماتی ارائه می‌دهد و کدام‌یک از انواع بیمه‌های عمر پس از مرگ بیمه‌گزار خدماتی دارند. بیمه عمر انواع مختلفی دارد که تمام آن‌ها پس از مرگ خدمات ارائه نمی‌دهند. به مبلغی که پس از مرگ بیمه‌گزار به خانواده و ذی‌نفعان وی می‌رسد سرمایه فوت می‌گویند. بیمه‌های عمری که شامل سرمایه فوت می‌شوند عبارتند از:

. بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

. بیمه تمام عمر

. بیمه عمر زمانی

برای اینکه متوجه شویم مبلغ بیمه عمر بعد از فوت برای این بیمه‌ها چقدر است ابتدا باید با ماهیت هر یک بیشتر آشنا شویم.

بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری، تمام عمر و عمر زمانی پس از فوت خدماتی ارائه می‌دهند.


مطلب مرتبط: انگیزه‌هایی برای داشتن بیمه عمر/ بررسی انواع بیمه‌های عمر


بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بعد از فوت

بیمه عمر و تامین آتیه پاسارگاد

بیمه عمر و سرمایه‌گذاری جامع‌ترین طرح بیمه عمر است. این بیمه هم در دوران حیات و هم پس از فوت بیمه‌گزار خدماتی را ارائه می‌دهد. قرارداد بیمه عمر و سرمایه‌گذاری غالباً طولانی‌مدت است و در طول مدت قرارداد پوشش‌هایی را به بیمه‌گزار ارائه می‌دهد. در صورت بروز امراض خاص، ازکارافتادگی و… می‌توان از این بیمه خساراتی دریافت کرد. در پایان قرارداد نیز حق بیمه‌های پرداختی به‌علاوه سود حاصل از آن‌ها به بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد. در صورتی هم که بیمه‌گزار قبل از پایان قرارداد فوت کند، سرمایه فوت به ذی‌نفعان وی تعلق خواهد گرفت. حال باید ببینیم مبلغ بیمه عمر بعد از فوت در این حالت چقدر است.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست و چه مزایایی دارد؟


بیمه تمام عمر بعد از فوت

بیمه تمام عمر

قبل از اینکه با مبلغ بیمه عمر بعد از فوت آشنا شویم بهتر است ببینیم سایر بیمه‌های عمر چه خدماتی دارند سپس مبلغ پرداختی آن‌ها را بعد از فوت بیمه‌گزار با یکدیگر مقایسه کنیم. بیمه تمام عمر یکی از انواع بیمه‌های عمر است که در صورت فوت بیمه‌گزار خدماتی ارائه می‌دهد. همچنین در دوران حیات بیمه‌گزار امکان اخذ وام و استفاده از پوشش‌هایی را ایجاد می‌کند؛ اما خدمات این بیمه در کل کمتر از بیمه عمر و سرمایه‌گذاری است. این بیمه متعهد می‌شود هر زمان که بیمه‌گزار فوت کند، سرمایه فوت را به ذی‌نفعان وی پرداخت کند. مدت زمان این بیمه هم نامحدود است و پس از خرید این بیمه هر زمان که بیمه‌گزار فوت کند، سرمایه فوت به ذی‌نفعانش تعلق خواهد گرفت.


مطلب مرتبط: بیمه تمام عمر؛ بیمه‌ای برای تمام عمر شما!


بیمه عمر زمانی بعد از فوت

بیمه عمر زمانی بعد از فوت

بیمه عمر ساده زمانی تقریباً بین اکثر نمایندگی‌های بیمه منسوخ شده است و کمتر کسی آن را ارائه می‌دهد چرا که بیمه‌هایی مثل تمام عمر یا عمر و سرمایه‌گذاری به‌مراتب خدماتی بهتر ارائه می‌دهند. ماهیت این بیمه بدین‌صورت است که در صورت فوت بیمه‌گزار در مدت مشخصی، سرمایه فوت را به ذی‌نفعان وی اختصاص می‌دهد. درصورتی‌که در مدت مقرر بیمه‌گزار فوت نکند، هیچ خدماتی شامل او یا خانواده‌اش نخواهد شد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر زمانی برای زمانی که عمرمان به سر آمده!


عوامل مؤثر بر مبلغ بیمه عمر بعد از فوت

تا اینجا فهمیدیم که مبلغ بیمه عمر بعد از فوت به کدام‌یک از انواع بیمه‌های عمر تعلق می‌گیرد و کدام‌یک از آن‌ها بعد از مرگ بیمه‌گزار خدماتی ارائه می‌دهند. حال باید ببینیم این مبلغ چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد. از آنجا که بیمه عمر ساده زمانی تقریباً از بین رفته است لذا به بررسی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری و بیمه تمام عمر بسنده می‌کنیم.


مطلب مرتبط: نکات کلیدی در خصوص فرم بیمه عمر


عوامل مؤثر بر سرمایه فوت بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

همان‌طور که گفته شد درصورتی‌که بیمه‌گزار قبل از پایان قرارداد خود فوت کند، مبلغی تحت عنوان سرمایه فوت به ذی‌نفعانش می‌رسد. عوامل مؤثر بر مبلغ بیمه عمر بعد از فوت در این نوع از بیمه عبارت است از:

. سال قرارداد: مبلغ بیمه عمر بعد از فوت در این بیمه به اینکه بیمه‌گزار در چه سالی از قرارداد خود باشد بستگی دارد. برای مثال اگر بیمه‌گزار در سال سوم قرارداد خود باشد سرمایه فوت وی با وقتی که در سال بیستم قرارداد باشد تفاوت دارد. قراردادهای بیمه عمر و سرمایه‌گذاری معمولاً 5 تا 30 ساله است.

. حق بیمه پرداختی: بسته به اینکه بیمه‌گزار چه مبلغی را بابت حق بیمه بپردازد سرمایه فوت فرق دارد. به‌طور منطقی هر چه حق بیمه بیشتری پرداخته شود، مبلغ بیمه عمر بعد از فوت بیشتر می‌شود.

تعداد سالی که از قرارداد بیمه عمر گذشته است و حق بیمه پرداختی بیمه‌گزار بر سرمایه فوت وی تأثیر می‌گذارد.


مطلب مرتبط: تاریخچه بیمه عمر از آغاز تا امروز


عوامل مؤثر بر سرمایه فوت بیمه تمام عمر

بیمه تمام عمر نسبت به بیمه عمر و سرمایه‌گذاری به نسبت ساده است. عواملی که بر مبلغ بیمه عمر بعد از فوت در این حالت مؤثر است حق بیمه درخواستی بیمه‌گزار و سن او است. در بیمه تمام عمر پرداخت حق بیمه بدین‌صورت است که برای مثال بیمه‌گزار به مدت 5 سال سالانه حق بیمه می‌پردازد و پس از آن حق بیمه‌ای نمی‌پردازد و از لحظه صدور بیمه‌نامه تحت پوشش خدمات آن است.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره بیمه عمر


مقایسه مبلغ بیمه عمر بعد از فوت برای بیمه‌های مختلف

تا اینجا فهمیدیم که بیمه عمر و سرمایه‌گذاری و تمام عمر در صورت فوت بیمه‌گزار مبلغی را تحت عنوان سرمایه فوت به ذی‌نفعان فرد می‌دهد. حال باید ببینیم مبلغی که در صورت فوت به بیمه‌گزار هر یک از این بیمه‌ها تعلق می‌گیرد چقدر است. برای بیمه عمر و سرمایه‌گذاری این موضوع در جدول بیمه عمر موجود است. جدول بیمه عمر دارای یک ستون است که در آن سرمایه فوت را در هر یک از سال‌های قرارداد بیمه عمر نوشته است. درصورتی‌که بیمه‌گزار در هر یک از سال‌های قرارداد فوت کند، مبلغ بیمه عمر بعد از فوت مطابق جدول به ذی‌نفعانش پرداخت خواهد شد. در ادامه نمونه‌ای از جدول استعلام بیمه عمر پاسارگاد قابل مشاهده است:

جدول استعلام بیمه عمر پاسارگاد

در بیمه تمام عمر بدین‌صورت است که با مشخص شدن حق بیمه پرداختی بیمه‌گزار، مبلغ سرمایه فوت تعیین می‌شود. در اینجا قصد داریم حق بیمه تمام عمر خاورمیانه را برای چند حالت مختلف با یکدیگر مقایسه کنیم. حق بیمه سالانه این بیمه که طی 5 سال پرداخت شود برای 2 فرد 24 و 60 ساله با سرمایه فوت‌های 50، 100 و 200 میلیون به شرح زیر است:

مبلغ بیمه تمام عمر بعد از فوت


مطلب مرتبط: جدول استعلام بیمه عمر پاسارگاد چه اطلاعاتی را ارائه می‌دهد؟


خرید بیمه عمر

پرداخت اینترنتی بیمه عمر سامان

همان‌طور که ملاحظه شد بیمه عمر علاوه بر خدماتی که در طول حیات فرد ارائه می‌دهد در صورت فوت بیمه‌گزار نیز خدماتی برای ذی‌نفعانش دارد. برای خرید بیمه عمر می‌توان به یکی از نمایندگی‌های بیمه موردنظر مراجعه کرد و پس از دریافت مشاوره، درباره خرید این بیمه تصمیم‌گیری کرد. اما سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که کدام بیمه بهتر است؟ بیمه موردنظر ما کدام باشد؟ اصلاً خدمات بیمه عمر شرکت‌های مختلف با یکدیگر تفاوتی دارند؟

کلیت بیمه عمر شرکت‌های مختلف یکسان است اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که این تفاوت‌ها قابل‌توجه است. بنابراین باید ابتدا بیمه عمر مناسب را انتخاب کنیم سپس نسبت به خرید آن اقدام کنیم؛ اما به چه روش‌هایی می‌توان بیمه مناسب را برای خود انتخاب کرد؟

از آنجا که احتمالاً بیمه مناسب برای هرکس تعریف جداگانه‌ای دارد لذا بهترین حالت برای انتخاب بیمه مناسب این است که هرکس آگاهانه بیمه مناسب را برای خود انتخاب کند. با استفاده از سامانه بیمیتو این موضوع امکان‌پذیر است!

بیمیتو سامانه‌ای برای خرید آنلاین بیمه است. بیمیتو امکان مقایسه طرح‌های بیمه‌های مختلف را با استفاده از چند فاکتور مختلف فراهم کرده است. می‌توان وارد اپلیکیشن یا وب‌سایت بیمیتو شد، اطلاعات موردنیاز را وارد کرد و در کمتر از 5 دقیقه و از هرکجا که اینترنت در دسترس باشد بیمه مناسب را با توجه به اولویت‌های خود انتخاب کرده و به‌صورت آنلاین خریداری کرد.

با بیمیتو می‌توان بیمه شخص ثالث آنلاین خرید، استعلام اینترنتی بیمه بدنه انجام داد، خرید آنلاین بیمه آتش‌سوزی انجام داد، محاسبه آنلاین بیمه عمر انجام داد و برای سفرهای خارجی خود بیمه مسافرتی خارج از کشور خریداری کرد.

7 نظرات

 1. سلام یه سوال دارم از شما در صورتی که براتون امکانش هست پاسخ بدید لطفا
  مادرم تا قبل از اینکه با پدر بنده ازدواج کنه،همسر مردی دیگه بودن که از اون مرد سه فرزند به دنیا آورد و در یه عملیات همسرش شهید میشه و حضانت بچه ها رو به مادرش میسپاره(مادر بزرگم ).و با پدر من ازدواج میکنه و الان از پدرم 6تا بچه داره،از سال 82 با ازدواج کردن برادر و خواهرهای مادریم حقوقی که از پدر شهیدشون بهشون میرسید قطع شد و به مادرم داده شد،حالا چند ماهی هست که مادر بنده فوت کرده ومن یادمه که از سال 82 بیمه مادرم از طریق بنیاد شهید پرداخت میشد و سال 85 مادرم برگه یی رو آورد و گفت بنیاد این رو داده و گفته واسه بیمه عمرته، اسم هر کدوم از بچه هاتون رو که میخاید ذینفع باشه رو بنویسید و اون تو اون برگه اسم خواهرم وبرادرم رو نوشته(،اسم خواهر و برادرم که از شوهر دومش بودن )،حالا ما واسه کارای بیمه رفتیم بنیاد و بنیاد میگه که اون برگه الان ارزش قانوتی نداره و باید دنبال برگه احصاروراثت برید و بیمه بین تمام اعضای خانواده تقسیم بشه میخاستم بدونم آیا حق با کارمند بنیاد شهیده و اون برگه ارزش قانونی نداره،خیلی ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 2. سلام ببخشید ی سوال داشتم من پدرم فوت کردن چند ماه پیش پدرم جانباز ۴۰ درصد بودن و پدر شهید از طرف بنیاد شهید بیمه عمر بودن حالا ک فوت کردن پول بیمه عمر رو ب ما میدن ۳ ماه گذشته ولی هنوز پولی ب حساب ما نیومده خودشون گفتن ۲ ماه بیشتر طول نمیکشه ولی شد ۳ ماه سوالم اینه واقعا بیشتر از ۳ ماه طول میکشه یا ن ممنونم جواب بدید مرسی.

 3. سلام. ببخشید خواستم بدونم مادرم مستمری بگیر هستن و خواستم ببینم الاَن که فوت کردن. از بیمه چیزی تعلق میگیرد به فرزندان؟

  • علیرضای عزیز سلام
   آیا خودشان شاغل بودند؟ و بستگی دارد که در حال حاضر تحت تکفل پدرتون هستید یا خیر؟
   در شرایط کلی بله، چنانچه زن دارای همسر و فرزند باشد و عقد او و شوهرش دائمی بوده باشد طبق قانون بعد از مرگش همسر و فرزندانش ‌‌می‌توانند از حقوق او استفاده کنند. استفاده از این مستمری برای هر کدوم شرایط خاص خودش را دارد.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید