بسیاری از شهروندان به‌منظور صرفه‌جویی در زمان و سهولت بیشتر در رانندگی به‌خصوص در شهرهای بزرگ‌تر و پرجمعیت ترجیح می‌دهند از موتور سیکلت استفاده کنند. همان‌طور که می‌دانید موتورسواران در حوادث رانندگی در معرض خطر بیشتری قرار دارند. جدا از این‌که تهیه بیمه‌نامه برای هر نوع وسیله نقلیه‌ای امری ضروری است، با تهیه بیمه‌نامه برای موتور سیکلت خود می‌توانید با اطمینان خاطر بیشتری رانندگی کنید و با پرداخت حق بیمه مناسبی حوادث و خطرات رانندگی را تا حدی جبران نمایید. اگر مطلع شوید که چه عواملی روی قیمت بیمه موتورسیکلت تأثیر می‌گذارند، با محاسبه بیمه موتور سیکلت می‌توانید موتور سیکلتی را فراهم نمایید که قیمت بیمه‌نامه آن کمتر و مناسب‌تر باشد.


مطلب مرتبط: بیمه موتور سیکلت چیست؟


پوشش‌های بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

بیمه موتور سیکلت

در صورت بروز سانحه رانندگی، خسارت‌های جانی و مالی برای راننده مقصر یا شخص ثالث و یا هر دو پیش می‌آید، پوشش‌های بیمه موتور سیکلت به شرح زیر است:

پوشش بیمه موتور سیکلت برای خسارت‌های مالی و جانی شخص ثالث

بیمه شخص ثالث خسارت‌های جانی شخص ثالث را پوشش می‌دهد. خسارت جانی شامل نقص عضو دائم یا موقت و فوت می‌شود. پرداختی بیمه برای هزینه‌های جانی شخص ثالث تا سقف 440 میلیون تومان مطابق با قانون دیه در ماه‌های حرام است. بیمه موتور سیکلت همچنین هزینه‌های پزشکی و درمانی شخص ثالث را که در اثر بروز سانحه دچار مصدومیت شده است را می‌پردازد.

بیمه موتور سیکلت خسارت‌های مالی واردشده به اموال شخص ثالث را پرداخت می‌کند. این پرداختی بین بازه 11 تا 220 میلیون تومان است که طبق خواسته بیمه‌گزار سقف پوشش مالی از این بازه انتخاب می‌شود.


مطلب مرتبط: با قیمت بیمه موتور سیکلت رازی من یک راضی‌ام!


پوشش بیمه موتور سیکلت برای خسارت‌های مالی و جانی راننده مقصر

پرداختی بیمه موتور سیکلت برای خسارت‌های جانی راننده مقصر به‌مانند خسارت‌های جانی شخص ثالث است با این تفاوت که سقف پرداختی خسارت‌های جانی برای راننده مقصر مطابق با قانون دیه در ماه‌های غیرحرام تا سقف 330 میلیون تومان است.

بیمه موتور سیکلت خسارت مالی واردشده به‌وسیله نقلیه راننده مقصر را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.


مطلب مرتبط: صرفه جویی در زمان با خرید اینترنتی بیمه موتور سیکلت


عوامل تأثیرگذار روی محاسبه بیمه موتور سیکلت

برای محاسبه بیمه موتور سیکلت باید عوامل تأثیرگذار روی قیمت را بررسی کنیم که عبارت‌اند از:

. ساختار موتور سیکلت: به‌طورکلی موتور سیکلت‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند؛ موتور سیکلت گازی، دنده‌ای تک سیلندر، دو سیلندر به بالا و سه‌چرخ.

تفاوت نرخ  حق بیمه این چهار دسته را در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید.

مقایسه نرخ قیمت چهار نوع موتور سیکلت. تعداد سیلندر موتور سیکلت: هر چه تعداد سیلندر موتور سیکلت بیشتر باشد قیمت بیمه موتور سیکلت نیز بیشتر می‌شود. این عامل یکی از عوامل است که به‌طور مستقیم روی محاسبه بیمه موتور سیکلت تأثیر می‌گذارد.

. سال ساخت موتور سیکلت: قیمت بیمه موتور سیکلت صفرکیلومتر تا موتور سیکلت ۱۵ سال ساخت (بدون در نظر گرفتن جریمه دیرکرد، تخفیف عدم خسارت و سقف تعهدات مالی) یکسان است اما موتورسیکلت‌های بالای 16 سال ساخت به دلیل اضافه شدن نرخ کهنگی، حق بیمه بیشتری دارند. از آن‌جا که تعداد کمی از موتور سیکلت ها بالای 16 سال ساخت هستند، می‌توان گفت سال ساخت موتور سیکلت به عنوان یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار روی محاسبه بیمه موتور سیکلت به شمار نمی‌آید.

. تخفیف عدم خسارت: تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث یا عبارت «ت.ع.خ» که روی بیمه موتور سیکلت نوشته می‌شود مربوط به تعداد سال‌هایی می‌شود که موتور سیکلت خسارتی نداشته است. تخفیف عدم خسارت با قیمت بیمه موتور سیکلت رابطه معکوس دارد که در جدول زیر جزییات آن را مشاهده می‌کنید:

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت


مطلب مرتبط: با بیمه موتور سیکلت اقساطی هوای جیبتو داشته باش!


حداکثر تخفیف عدم خسارت ۷۰ درصد است و برای بیمه‌گزارانی که بیشتر از 14 سال نیز تخفیف عدم خسارت دارند همین مقدار تخفیف اعمال خواهد شد.

. جریمه دیرکرد: در صورت عدم تمدید به‌موقع بیمه موتور سیکلت؛ مبلغی به‌عنوان جریمه دیرکرد به حق بیمه موتور سیکلت اضافه می‌شود. این جریمه به‌صورت روزشمار محاسبه می‌شود؛ حداقل جریمه دیرکرد ۱ روز و حداکثر آن ۳۶۵ روز است. حتی اگر موتور سیکلتی بیش از ۳۶۵ روز بیمه شخص ثالث نداشته باشد همان جریمه دیرکرد ۳۶۵ روز برای آن در نظر گرفته می‌شود. در جدول زیر نرخ یک روز جریمه دیرکرد برای هر نوع موتور سیکلت را مشاهده می‌فرمایید:

جریمه دیرکرد چهار نوع موتور سیکلت

. سطح تعهدات مالی: سطح تعهدات مالی، سقف جبران خسارت‌هایی است که در هر حادثه به اموال شخص ثالث وارد می‌شود. حداقل سطح تعهدات مالی 11 میلیون تومان و حداکثر آن 220 میلیون تومان است. هر چه میزان تعهدات مالی بیشتر باشد بیمه‌گزار حق بیمه بیشتری باید بپردازد.


مطلب مرتبط: نرخ بیمه موتور سیکلت را چگونه محاسبه کنیم؟


محاسبه بیمه موتور سیکلت

بیمه کوتاه مدت موتور سیکلت

در این قسمت برای توضیح بیشتر روند محاسبه بیمه موتور سیکلت یک مثال در نظر می‌گیریم. این مثال در مورد یک موتور سیکلت دنده ای تک سیلندر مدل 96 با 30 روز جریمه دیرکرد، یک سال تخفیف عدم خسارت و سطح پوشش مالی 7/7 میلیون است.

فرمول محاسبه بیمه موتور سیکلت در نظر گرفته شده به صورت زیر است:

(0/05 -1)* 30 * جریمه دیرکرد روزانه + (تخفیف عدم خسارت – 1) * مالیات * (حق بیمه راننده + حق بیمه ثالث اجباری)

351/106 = ( 0/05 – 1) * 30 * 157 + ( 0/05 – 1)* 1/09 * (85/470 + 253/600)

این فرمول برای محاسبه بیمه موتور سیکلت تمامی شرکت ها به جز شرکت آسیا و سینا است. در محاسبه بیمه موتور سیکلت آسیا و سینا یک تخفیف 5/2 درصدی به عنوان تخفیف نقدی لحاظ می‌شود.


مطلب مرتبط: ارزانترین بیمه موتور سیکلت را بخرید


در فرمول بالا، حق بیمه ثالث اجباری برای هر نوع موتور سیکلت مقدار خاصی دارد که برای همان نوع موتور سیکلت ثابت است. حق بیمه راننده و مالیات نیز اعداد ثابتی می‌باشند. تخفیف عدم خسارت هم مطابق اعدادی که در جدول بالا آمده است محاسبه می‌شود. جریمه دیرکرد روزانه برای هر نوع موتور سیکلت مقداری ثابت است که در مثال آمده چون موتور سیکلت مورد نظر 30 روز جریمه دیرکرد دارد در عدد 30 روز ضرب شده است. تخفیف عدم خسارت هم شامل روزهایی می‌شود که بیمه‌گزار بیمه دارد و هم شامل روزهای دیرکرد می‌شود.


مطلب مرتبط: جزییاتی پیرامون جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت


مدت‌زمان اعتبار بیمه موتور سیکلت

بیمه موتور سیکلت هم به صورت یک‌ساله و هم به‌صورت کوتاه‌مدت وجود دارد. بیمه‌های کوتاه‌مدت موتور سیکلت به‌صورت دو ماه، چهارماهه و شش‌ماهه است. ازآنجا که قیمت حق بیمه‌های کوتاه‌مدت موتور سیکلت بسیار کم است، اغلب نمایندگان بیمه ترجیح می‌دهند بیمه کوتاه‌مدت موتور سیکلت صادر نکنند.


مطلب مرتبط: چتر حمایتی بیمه موتور سیکلت ایران بر سر اشخاص ثالث


محاسبه بیمه موتور سیکلت از طریق بیمیتو

بیمه بدنه موتور سیکلت

برای سهولت و سادگی بیشتر در محاسبه بیمه موتور سیکلت خود می‌توانید از طریق سامانه اینترنتی بیمیتو حق بیمه موتور سیکلت خود را استعلام بگیرید. بیمیتو برای شما امکان مقایسه قیمت بیمه موتور سیکلت شرکت‌های مختلف، آگاهی و اطلاع از برتری و امتیاز آن‌ها نسبت به یکدیگر و خرید آنلاین بیمه موتور سیکلت را فراهم کرده است. بدون مراجعه حضوری به دفاتر نمایندگی بیمه‌های مختلف و با صرف زمان کمتر بیمه‌نامه موتور سیکلت خود را انتخاب کنید، سفارش دهید و بدون پرداخت هزینه پیک، آن را رایگان و در زمان و مکان موردنظر خود دریافت کنید.

در کنار خرید بیمه موتور سیکلت، از مزایای دیگر بیمیتو نیز استفاده کنید. برای استعلام بیمه شخص ثالث و بدنه خودرو؛ بیمه آتش‌سوزی و زلزله، بیمه مسافرتی، بیمه مسئولیت پزشکان و حتی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری از بیمیتو اقدام کنید. سامانه اینترنتی بیمیتو حتی امکان صدور، تعویض و تمدید دفترچه تأمین اجتماعی را به وجود آورده است. پس دیگر نگران صف‌های شلوغ شعب تأمین اجتماعی نباشید.

شما می‌توانید با  استفاده از سامانه اینترنتی بیمیتو هرکدام از بیمه‌های موردنظر خود را استعلام قیمت بگیرید. قیمت‌ و شرایط شرکت‌های مختلف را مقایسه کنید و با واردکردن اطلاعات و عکس‌های موردنیاز بیمه موردنظر خود را سفارش دهید.

نگران پاسخ سؤال‌هایی بیمه‌ای خود نباشید. اگر بیمه‌نامه خود را گم‌کرده‌اید، اگر راه‌های انتقال بیمه‌نامه وسیله نقلیه خود به شخص دیگر را نمی‌دانید، اگر در روند خرید بیمه‌نامه خود دچار مشکل شده‌اید، نگران نباشید. تنها کافی است تا با قسمت پشتیبانی سامانه بیمیتو تماس بگیرید و با کارشناسان بیمیتو مشکل خود را مطرح کنید. بیمیتو تلاش می‌کند تا به تمام نیازهای بیمه‌ای متقاضیان پاسخ بدهد و شرایطی را فراهم کند که بیمه‌گزاران به‌راحتی هر چه بیشتر بیمه موردنظر خود را تهیه کنند.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید