بروز بیماری نه تنها بر خود فرد بیمار بلکه بر  اعضای خانواده وی نیز تأثیرات منفی دارد. روند سخت درمان و هزینه‌های سنگین از جمله این تأثیرات منفی است. گاه فرد بیمار به دلیل بیماری قادر به کار کردن نیست و نمی‌تواند هزینه‌های درمان بیماری خود را بپردازد افراد خانواده هم گاهی همه‌ی تلاش خود را برای بهبود سلامتی بیمار خود انجام می‌دهند اما ممکن است نتوانند این هزینه‌های سنگین را پرداخت کنند. بیمه‌ تکمیلی یکی از پرکاربردترین رشته‌های بیمه‌ای است. شرکت‌های بیمه برای ارائه این خدمات درمانی، مدارکی را هنگام ثبت‌نام و قبل از جبران هزینه‌های درمان از شما دریافت می‌کنند. بیمه‌گر بر اساس این مدارک تعهدات خود را انجام می‌دهد. در دست داشتن و ارائه این مدارک شما را در فرایند دریافت خسارت یاری می‌سازد. در این مطلب مدارک بیمه تکمیلی را برای انجام ثبت‌نام و دریافت خسارت پوشش‌های مختلف بررسی می‌کنیم.

خرید آنلاین بیمه درمان تکمیلیخرید آنلاین بیمه درمان تکمیلی


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی چیست؟


بیمه تکمیلی چیست، انواع آن را بشناسیم

بیمه تکمیلی چیست، انواع آن را بشناسیم

انسان همواره در معرض خطر انواع مختلف بیماری‌ بوده و هست. بیمه‌های تکمیلی هزینه‌های بیمارستانی، جراحی‌های ناشی از حادثه و درمان بیماری بیمه‌شده را جبران می‌کنند. یعنی بیمه‌گزار حق بیمه را در دوران سلامت خود پرداخت می‌کند و در دوران بیماری می‌تواند از پوشش‌های درمانی شرکت بیمه استفاده کند. بیمه‌های تکمیلی در ایران به صورت گروهی و انفرادی تهیه می‌شوند. در بیمه‌های تکمیلی گروهی کلیه کارکنان مؤسسات و سازمان‌ها به همراه اعضای خانواده آن‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرند. شرکت‌های کمی بیمه‌های تکمیلی انفرادی ارائه می‌دهند در این بیمه‌ها هر فرد می‌تواند به صورت انفرادی و با شرایط آسا‌ن‌تری تحت پوشش قرار گیرد. باید بدانیم نحوه ثبت نام و مدارک بیمه تکمیلی گروهی و بیمه تکمیلی انفرادی متفاوت است.

بیمه‌گزار حق بیمه را در دوران سلامت خود پرداخت می‌کند و در دوران بیماری می‌تواند از پوشش‌های درمانی شرکت بیمه استفاده کند.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیل درمان / پشتت گرمه


مدارک بیمه تکمیلی برای انجام ثبت نام کدام‌اند؟

مدارک بیمه تکمیلی برای انجام ثبت نام کدام‌اند؟

برای انجام ثبت نام هر بیمه‌ای به مدارک ویژه‌ای نیاز است که مخصوص آن رشته است. از مدارک مهم بیمه تکمیلی مخصوص این رشته می‌توانیم به فرم پرسشنامه سلامت اشاره کنیم. بیمه‌شده باید به این فرم که در مورد وضعیت سلامت وی است در کمال صداقت پاسخ دهد.

مدارک لازم برای ثبت‌نام بیمه تکمیلی انفرادی: برای ثبت‌نام این بیمه شما باید مدارک بیمه تکمیلی شامل فرم پرسشنامه سلامت، کپی پشت‌ و روی کارت ملی، کپی پشت ‌و روی شناسنامه و کپی صفحه اول دفترچه بیمه‌پایه خود را به نمایندگی بیمه تحویل دهید یا می‌توانید به صورت آنلاین بیمه خود را از سایت بیمیتو خریداری کنید برای این کار لازم است فقط تصویر مدارک بیمه تکمیلی خود را ارسال کنید.

مدارک لازم برای ثبت‌نام بیمه تکمیلی گروهی: در بیمه تکمیلی گروهی باید اطلاعات شرکت، تعداد و مشخصات کارکنان را به شرکت بیمه ارائه دهید. بیمه‌گر پس از بررسی شرایط، نرخ را اعلام می‌کند. مدارک لازم کارکنان شامل کپی شناسنامه،کپی کارت ملی، کپی صفحه اول دفترچه بیمه پایه و فرم پیشنهاد بیمه است.

مدارک لازم برای ثبت‌نام بیمه تکمیلی خانواده: یکی از انواع بیمه انفرادی است که معمولاً گروهی ارائه می‌شود. شرکت بیمه آسماری از جمله شرکت‌های مهمی است که خدمات درمانی به اعضای خانواده را در قالب طرح بیمه تکمیلی انفرادی و خانواده آسماری  ارائه می‌دهد. کپی صفحات اول و دوم شناسنامه تمامی اعضا خانواده، کپی پشت ‌و روی کارت‌های ملی تمامی افراد خانواده، کپی صفحه اول دفترچه بیمه پایه همه افراد خانواده، پر کردن فرم تقاضای سرپرست خانواده و فرم پرسشنامه سلامت به تعداد اعضای خانواده برای ثبت نام این بیمه‌ها لازم است.

بیمه آسماری از جمله شرکت‌های مهمی است که خدمات درمانی به اعضای خانواده را در قالب طرح بیمه تکمیلی انفرادی و خانواده آسماری ارائه می‌دهد.


مطلب مرتبط: اصول ثبت نام بیمه تکمیلی ایران چیست؟


مدارک بیمه تکمیلی برای دریافت خسارت

مدارک بیمه تکمیلی برای دریافت خسارت

بیمه‌های پایه نیز خدمات درمانی ارائه می‌دهند اما فقط بخش بسیار کمی از هزینه‌های درمانی شما را پوشش می‌دهند و اغلب فاقد پوشش‌های ویزیت، دارو و دندانپزشکی و… هستند. بیمه‌های تکمیلی با ارائه پوشش‌های اصلی و اضافی خسارت درمانی بیمه‌شده را می‌پردازد. در بیمه‌های درمان تکمیلی هزینه‌های بستری و جراحی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، هزینه همراه برای افراد زیر 7 سال و بالای 70 سال و هزینه آمبولانس به عنوان پوشش اصلی در نظر گرفته شده است. بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، پوشش‌های اضافی خریداری کند که به وسیله آن هزینه‌های زایمان، هزینه‌های جراحی تخصصی، هزینه‌های دارو و ویزیت، هزینه‌های خرید لنز، سمعک، هزینه‌های خدمات دندانپزشکی که هزینه‌های سنگینی دارند نیز پرداخت می‌شوند. شما با خرید بیمه تکمیلی می‌توانید در صورت بروز بیماری از پوشش‌های گفته‌شده خسارت دریافت کنید.

بیمه‌های پایه فقط بخش کمی از هزینه‌های درمانی شما را پوشش می‌دهند و اغلب فاقد پوشش‌های ویزیت، دارو و دندانپزشکی و… هستند.

برای دریافت خسارت باید مدارک زیر را تحویل دهید:

 • صورتحساب هزینه‌های پرداخت‌شده در بیمارستان یا مراکز درمانی با مهر مربوطه.
 • درج تاریخ رسمی و تفکیک مبلغ هزینه‌ها در صورتحساب.
 • گواهی پزشک با مشخصات کامل بیمه‌شده.
 • مشخصات مرکز درمانی با مهر و امضای معتبر.
 • اصل و کپی شناسنامه بیمار معالجه شده و صفحه اول بیمه‌نامه وی.

مطلب مرتبط: نکات کلیدی که احتمالاً از فرم بیمه تکمیلی نمی‌دانید


مدارک بیمه تکمیلی برای بررسی هزینه‌های پوشش‌های مختلف

مدارک بیمه تکمیلی برای بررسی هزینه‌های پوشش‌های مختلف

مدارکی که شرکت‌های مختلف از شما دریافت می‌کنند تا خسارت شما را جبران کنند می‌تواند متفاوت باشد. هر پوشش هم مدارک مخصوص به خود را نیاز دارد. در این بخش به بررسی مدارکی که برای دریافت خسارت از هر پوشش لازم است می‌پردازیم.

مدارک لازم برای دریافت خسارت از پوشش پاراکلینیکی: خدمات پاراکلینیکی یا تشخیصی مانند سونوگرافی، MRI، ماموگرافی، انواع اسکن، تست ورزش، نوار عضله، آندوسکوپی و… است. اگر می‌خواهید هزینه‌های این خدمات را از بیمه‌گر خود دریافت کنید به مدارک زیر نیاز دارید:

 • اصل فاکتور معتبر یا صورتحساب با مهر مرکز درمانی.
 • اصل یا کپی گزارش مبتنی بر انجام اقدامات پاراکلینیکی به همراه کپی دستور پزشک معالج.

مدارک لازم در صورت عمل جراحی:

 •  ارائه برگه شرح عمل جراحی.
 •  اصل گواهی جراحی که مهر پزشک جراح و پزشک بیهوشی را داشته باشد.
 • لیست دقیق دارو‌ها و وسایل مصرفی اتاق عمل که مهر داروخانه بیمارستان را داشته باشد.
 • ارائه گواهی پزشک مبنی بر تعداد مشاوره صورت گرفته که مهر پزشک را داشته باشد.
 •  برای عمل‌های جراحی سیتوپلاسی ارائه گرافی قبل از عمل جراحی لازم است مانند عکس رادیوگرافی. در صورت کورتاژ ارائه سونوگرافی قبل از عمل.
 • ارائه نتیجه آزمایش‌های پاتولوژی برای سایر عمل‌های جراحی.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بستری در بیمارستان خصوصی: 

 • اصل صورتحساب بیمارستان که مهر بیمارستان داشته باشد.
 • لیست دقیق داروها که مهر داروخانه بیمارستان داشته باشد.
 • اصل قبض رسید و رونوشت نتیجه استفاده از خدمات پاراکلینیکی مانند رادیوگرافی، آزمایشگاه، R.I، سی تی اسکن و…
 • گواهی از پزشک مبنی بر تعداد مشاوره صورت گرفته با مهر.
 • گواهی تعداد جلسات فیزیوتراپی و تاریخ آن‌ها و اقدامات انجام‌گرفته در هر جلسه.
 • در صورت دریافت هزینه از سوی بیمه‌گر پایه داشتن کپی برابر اصل چک دریافتی و کپی برابر اصل اسناد از سوی سازمان.

مدارک لازم برای پرداخت هزینه عینک:

 • اصل قبض رسيد (مبلغ پرداختي توسط بيمار) به همراه مهر مرکز خرید عینک و قید تاریخ
 • برگه تعیین نمره چشم (به همراه مهر چشم‌پزشک و یا اپتومتریست)

مدارک لازم برای جبران هزینه ویزیت:

 • اصل قبض رسید مبلغ پرداختی توسط بیمار که تاریخ و مهر پزشک معالج روی آن درج شده باشد.

مدارک لازم برای پرداخت هزینه دارو:

 • اصل نسخه دارو به همراه مهر داروخانه و پزشک معالج.

مدارک لازم برای پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی:

 • اصل فاکتور که مهر دندان‌پزشک معالج را داشته باشد. البته ارائه گرافی قبل و بعد از انجام کار و یا حین انجام کار هم لازم است.

مدارک لازم برای هزینه‌ جراحی‌های مجاز سرپایی، لیزرتراپی و شکستگی‌ها و:

 • اصل گواهی پزشک مبنی بر نوع صدمه، محل آن، نوع درمان با ذکر نامه بیمه‌شده و تاریخ مراجعه
 • اصل فاکتور و یا صورتحساب هزینه‌های پرداختی توسط بیمه‌شده
 • گرافی موارد مربوط به شکستگیی‌ها مانند رادیوگرافی

*منظور از گرافی تصاویر مربوط به رادیوگرافی، سونوگرافی، آنژیوگرافی و… است.


مطلب مرتبط: با بیمه تکمیلی دندانپزشکی انفرادی دندان درد خود را ریشه کن کنید.


نحوه دریافت خسارت در بیمه تکمیلی

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه خسارت درمان بیماری خود را از شرکت بیمه دریافت کنید. بیمه‌شده در بیمه تکمیلی به دو روش می‌تواند خسارت را دریافت کند.

روش اول: با استفاده از معرفی‌نامه، در این روش بیمه‌شده با گرفتن معرفی‌نامه از شرکت بیمه به مراکز درمانی طرف قرارداد مراجعه می‌کند و بدون پرداخت هزینه، نسبت به درمان خود اقدام می‌کند.

روش دوم: با مراجعه به مراکز درمانی، این روش زمانی است که شما زمان کافی برای گرفتن معرفی‌نامه ندارید و با بنابراین به مراکز درمانی مراجعه می‌کنید و هزینه‌های پزشکی را خودتان می‌پردازید. سپس مدارک پزشکی را به مراکز پرداخت خسارت بیمه‌گر تحویل می‌دهید و هزینه‌های درمانی که پرداخت کرده‌اید به حساب شما واریز می‌شود.

بیمه‌شده در بیمه تکمیلی به دو روش می‌تواند خسارت را دریافت کند. روش اول با استفاده از معرفی‌نامه و روش دوم با مراجعه به مراکز درمانی انجام می‌شود.


مطلب مرتبط: از مطالعه نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی تا تجربه خرید آنلاین


با بیمیتو بیمه تکمیلی شوید

ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که قصد خرید بیمه مورد‌نیاز خود را داشته باشید اما ندانید این خرید را نزد کدام شرکت بیمه انجام دهید به عبارتی برای خرید بیمه با حق‌بیمه مناسب و پوشش‌های کافی سردرگم شوید. در این صورت پیشنهاد ما به شما خرید بیمه به صورت آنلاین است. با خرید آنلاین بیمه امکان استعلام نرخ حق بیمه رشته‌های مختلف برای شما فراهم می‌شود در نتیجه شما امکان مقایسه قیمت و پوشش‌های بیمه شرکت‌های متفاوت را دارید. برای اینکه از خرید بیمه خود رضایت کافی را داشته باشید می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز به سایت بیمیتو مراجعه کنید و به صورت آنلاین بیمه عمر، درمان تکمیلی، مسافرتی، مسئولیت پزشکان، آتش سوزی و شخص ثالث خریداری کنید تا بیمه‌نامه به صورت ارسال رایگان به آدرس شما ارسال شود.

  برای دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی در شرکت‌ها، فرم زیر رو پر کنید!

  نام شرکت (الزامی)
  نوع فعالیت (الزامی)
  تعداد نفرات شرکت (الزامی)
  نام درخواست دهنده (الزامی)
  تلفن همراه جهت پیگیری (الزامی)
  توضیحات

  ارسال نظر

  لطفا نظر خود را وارد کنید
  لظفا نام خود رو وارد کنید