در ادامه بازدید از مرکز پرداخت خسارت بیمه آسیا امروز تصمیم گرفتیم به یکی از مراکز پرداخت خسارت بیمه دانا مراجعه کنیم و ببینیم در اینجا روند دریافت خسارت به چه صورت اتفاق می‌افتد و تجربه‌ای از دریافت خسارت از این بیمه را برای خود رقم بزنیم. به همین منظور به مرکز پرداخت خسارت شمال شهر تهران بیمه دانا واقع در خیابان گاندی مراجعه کردیم. در ادامه می‌خواهیم ببینیم در این مرکز چه اتفاقاتی افتاد و آیا این دریافت خسارت تبدیل به یک تجربه خوب از دریافت خسارت از شرکت بیمه می‌شود یا خیر.


مطلب مرتبط: برای دریافت خسارت بیمه بدنه چه باید کرد؟/ مراحل و مدارک


قدم اول: ورود به مرکز

خیابان گاندی را به سمت بالا حرکت می‌کنیم تا به خیابان پانزدهم برسیم. یکی از مراکز پرداخت خسارت بیمه دانا در نبش این خیابان قرار دارد. وارد این مرکز می‌شویم و برای دریافت خسارت از بیمه بدنه خود به سمت ساختمان اداری مرکز می‌رویم. در اینجا قصد داریم تا از بیمه بدنه خودروی خود خسارت دریافت کنیم و ببینیم روند دریافت خسارت از بیمه بدنه به چه صورت است.


چه اتفاقی افتاده است؟

خودروی موردنظر ما در اینجا یک پژو 206 است که 3 روز پیش در خیابان مولوی به علت حواس‌پرتی راننده به جدول برخورد کرده است. راننده خودرو در اینجا قصد دریافت خسارت را از بیمه بدنه خود دارد. شاید باورتان نشود و فکر کنید که این ماجرا شاید یک شوخی باشد اما این موضوع حقیقت دارد. با داشتن بیمه بدنه حتی اگر به دیوار یا به جدول برخورد کنید می‌توانید از بیمه خسارت خود را دریافت کنید.

با داشتن بیمه بدنه حتی اگر با دیوار برخورد کنید می‌توانید خسارت خود را از بیمه دریافت کنید.

وظیفه بیمه در زندگی افراد پذیرش ریسک حوادث احتمالی است و همان‌طور که می‌دانیم وقوع سانحه تصادف امری اجتناب‌ناپذیر است. ممکن است گاهی اوقات فکرمان مشغول باشد و حواسمان پرت شود، ممکن است هنوز به‌قدر کافی در رانندگی تسلط نداشته باشیم و کلی احتمال دیگر برای بروز سانحه در رانندگی وجود دارد. پس با همه این تفاسیر بهتر است با پرداخت مبلغ کمی، از متحمل شدن خسارت مالی سنگینی جلوگیری کنیم.


مطلب مرتبط: بیمه بدنه خودرو چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟


قدم دوم: تحویل مدارک و پر کردن فرم اعلام خسارت

فرم اعلام خسارت بیمه اتومبیل دانا

با اعلام بروز خسارت به آن مرکز به‌عنوان یکی از مراکز پرداخت خسارت بیمه دانا، کارشناس بیمه یک فرم اعلام خسارت بیمه بدنه به ما تحویل می‌دهد که برای شروع درخواست باید آن را پر کنیم. در این فرم باید اطلاعات لازم را در مورد بیمه‌گزار، خودروی خسارت دیده، شرح حادثه رخ داده و… وارد کنیم تا کیفیت اتفاق رخ داده برای بیمه مشخص شود.

مدارک موردنیازی که در این مرحله باید به کارشناس بیمه تحویل داده شود عبارت است از:

. بیمه‌نامه شخص ثالث خودرو

. بیمه‌نامه بدنه خودرو

. سند خودرو (برگه سبز)

. کارت ماشین

. گواهینامه راننده

گزارش پلیس و کروکی هم در این مواقع لازم است ولی چون این حادثه برخورد با جدول بوده است نیازی نیست.

برای دریافت خسارت از بیمه بدنه باید حتماً تا 5 روز بعد از بروز حادثه، بیمه را در جریان قرار داده و تشکیل پرونده دهید. مگر در شرایط خاص!


مطلب مرتبط: دریافت خسارت بدون کروکی بیمه شخص ثالث به چه صورت است؟


قدم سوم: تشکیل پرونده

در این مرحله کارشناس مرکز به‌عنوان یکی از مراکز پرداخت خسارت بیمه دانا مدارک و فرم ذکر شده را تحویل می‌گیرد و با اسکن آن‌ها و دریافت کپی از آن‌ها پرونده‌ای برای بیمه‌گزار تشکیل می‌دهد. روند دریافت خسارت وارد شده به خودرو با تکمیل روند این پرونده و پر شدن سایر مدارک لازم انجام می‌شود. حال باید ببینیم چقدر خسارت به خودرو وارد شده است و بیمه چه مقدار از آن را می‌پردازد.


قدم چهارم: بازدید خودرو برای ارزیابی خسارت

بازدید از خودرو در مرکز پرداخت خسارت

مدارک و پرونده بیمه‌گزار به یکی دیگر از کارشناسان مرکز به‌عنوان یکی از مراکز پرداخت خسارت بیمه دانا واگذار می‌شود و او ادامه روند را جلو می‌برد. با او به همراه پرونده به محوطه رفته تا خودرو را ببیند و مبلغ خسارت وارد شده را ارزیابی کند. خودرو از ناحیه رکاب سمت راننده دچار خسارت نسبتاً شدیدی شده است به‌طوری‌که آهن بدنه خودرو پاره شده است. بنابراین مقدار ارزیابی باید به‌گونه‌ای باشد که رکاب سمت راننده عوض شود زیرا با صافکاری قابل ترمیم نیست.

کارشناس از خودرو بازدید می‌کند و با گرفتن چند عکس، محوطه را به سمت ساختمان مرکز ترک می‌کند.


قدم پنجم: تکمیل پرونده و محاسبه خسارت

در این مرحله کارشناس مربوط عکس‌های گرفته شده از خودروی خسارت دیده را پرینت کرده و آن‌ها را ضمیمه پرونده می‌کند. با این کار مدارک لازم برای دریافت خسارت تکمیل می‌شود و حالا زمان ارزیابی خسارت و مقدار خسارتی است که به خودرو وارد شده است. میزان خسارت 450 هزار تومان تخمین زده می‌شود. با سؤال از راننده خسارت دیده متوجه می‌شویم که او قبلاً خودروی خود را به یک تعمیرگاه نشان داده بود و آنجا هم همین قیمت را برای تعمیر خرابی وارد شده در نظر گرفته بودند. ذکر این نکته هم قابل‌توجه است که بیمه بدنه خسارت افت قیمت خودرو را نمی‌پردازد و فقط هزینه خسارت وارد شده را پرداخت می‌کند.

بیمه بدنه هزینه افت قیمت را حساب نمی‌کند فقط خسارت وارد شده را می‌پردازد.

در مرحله آخر بیمه‌گزار فرم ارزیابی خسارت را امضا می‌کند و رضایت خود را از مبلغ ارزیابی شده از خسارت اعلام می‌کند. در اینجا کارشناس مرکز پرداخت خسارت بر روی بیمه‌نامه شخص ثالث و بدنه فرد مهری می‌زند و بر روی مهر می‌نویسد که راننده از بیمه خود استفاده کرده است و کدام ناحیه از خودروی او خسارت دیده است. به عنوان آخرین جمله کارشناس مرکز می‌گوید که ارائه داغی خودرو نیازی نیست.

در اینجا راننده خسارت دیده باید مبلغ خسارت خود را از این مرکز که یکی از مراکز پرداخت خسارت بیمه دانا است می‌گرفت اما در این مورد این اتفاق نیفتاد؛ به علت اینکه سند خودروی خسارت دیده رهن ایران‌خودرو است. این فرد باید یک معرفی‌نامه از ایران‌خودرو برای دریافت مبلغ خسارت خود ارائه دهد؛ یا اینکه خودرو را با هزینه خود تعمیر کند و با ارائه سلامت خودرو، مبلغ خسارت وارد شده به خودرو را از بیمه دریافت کند.

درصورتی‌که خودروی شما رهن ایران‌خودرو باشد، باید پس از تشکیل پرونده ابتدا خودروی خود را تعمیر کنید سپس خسارت خود را دریافت کنید.

لازم به ذکر است که مبلغ این خسارت با کسر 10% فرانشیز قابل پرداخت است. البته این فرانشیز همواره 10 درصد نیست و در تصادف اول فرانشیز به این میزان است.

با این تفاسیر کار ما در این مرکز که یکی از مراکز پرداخت خسارت بیمه دانا است به پایان می‌رسد و از آنجا خارج می‌شویم.


مطلب مرتبط: فرانشیز بیمه بدنه را چگونه حذف کنیم؟/ دریافت خسارت کامل


شعب مراکز پرداخت خسارت بیمه دانا

مرکز پرداخت خسارت همان‌جایی است که درصورتی‌که بیمه‌گزار متوجه خسارت شد می‌تواند به آنجا مراجعه کند و خسارت خود را از بیمه دریافت کند. مراکز پرداخت خسارت بیمه دانا در چند نقطه از شهر تهران موجود است. نشانی و شماره تماس این مراکز پرداخت خسارت بیمه دانا در شهر تهران به شرح زیر است:

مراکز پرداخت خسارت بیمه دانا


حال به نظر شما بیمه بدنه ارزش دارد؟

از راننده خسارت دیده پرسیدم بیمه بدنه خود را با چه قیمتی خریدی. گفت 290 هزار تومان. یعنی با پرداخت 290 هزار تومان حق بیمه توانست امروز 450 هزار تومان خسارت از بیمه دریافت کند. دیدگاهی که خیلی از افراد نسبت به بیمه بدنه دارند این است که این بیمه گران‌قیمت است و برای خودروهای میان رده و رده پایین ارزش ندارد. اما همان‌طور که می‌بینید قیمت آن بسیار مناسب است و از بیمه شخص ثالث خیلی ارزان‌تر است. پس می‌توان نسبت به خرید بیمه بدنه و الزام خرید آن برای خودروی خود بیشتر فکر کرد. تازه در این مورد خسارت آنچنانی به بیمه‌گزار وارد نشده بود و در مواردی بیمه بدنه می‌تواند خسارات شدیدی را هم پوشش دهد و بیمه‌گزار از نظر مالی دچار مشکلی نشود.

برای دریافت استعلام قیمت بیمه بدنه خودروی خود می‌توان به سامانه بیمیتو مراجعه کرد. بیمیتو سامانه‌ای برای مقایسه و خرید بیمه آنلاین است. با بیمیتو می‌توان بیمه شخص ثالث آنلاین خرید، استعلام آنلاین بیمه بدنه دریافت کرد، بیمه آتش‌سوزی آنلاین خرید، برای سفرهای خارج از کشور خود بیمه مسافرتی آنلاین خریداری کرد و بیمه شخص ثالث موتور سیکلت برای موتور خود خرید. همچنین امکان خرید آنلاین بیمه عمر و استعلام و خرید اینترنتی بیمه مسئولیت پزشکان نیز از بیمیتو فراهم شده است.

علاوه بر امکان مقایسه و خرید اینترنتی انواع بیمه می‌توانید تمدید، تعویض و صدور دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود را هم با بیمیتو انجام دهید.

همین الآن می‌توانید از وب‌سایت یا اپلیکیشن بیمیتو استعلام آنلاین بیمه بدنه خود را در کمترین زمان ممکن و با ورود اطلاعات ساده‌ای درباره خودروی خود دریافت کنید تا ببینید که با هزینه پایینی می‌توانید خودروی خود را در برابر حوادث متعدد بیمه کنید.

24 نظرات

  • سلام وقت بخیر
   ۲هفته پیش باموتوربودم ک تصادف کردم و زنگ زدیم اورژانس اومد و تشکیل پرونده داد ب عنوان تصادفی اما ب افسرپلیس بخاطر خوابوندن موتور و ماشین زنگ نزدیم و همون شب سازش کردیم الان بعد۲هفته رفتم بیمارستان میگه رباط سلیبی و مینیسکت پاره شده وباید عمل کنم.گواهینامه و بیمه هم دارم
   سوالم اینه میتونم از طریق بیمه اقدام کنم و هزینه عمل وخسارت رو بگیرم؟؟؟
   بالای برگ بیمه نامه هم نوشته بیمه نامه شخص ثالث وحوادث راننده.

   • محمد عزیز سلام
    تا ۱۶ میلیون تومان خسارت مالی را می‌توانید بدون کروکی دریافت کنید اما برای خسارت‌های جانی داشتن کروکی لازمه، می‌توانید به کلانتری یا پاسگاه محل حادثه مراجعه کنید تا براتون کروکی فرضی کشیده بشه. پیشنهاد می‌کتم قبل از هر اقدامی با شرکت بیمه مقصر حادثه تماس بگیرید.

 1. با سلام ،بیمه نامه بنده که به اسم فروشنده بوده مفقود گردیده و بنده گواهی بیمه نامه رو تهیه نمودم و الان سر سید بیمه من تمام شده اگر بخواهم بیمه خودم را تمدید کنم آیا تخفیف آن از بین میرود یا نه
  با تشکر

 2. یلام شبتون بخیر،یه سوال داشتم خدمتتون،من ۳۷ میلیون و پانصد هزار تومان فاکتور دادم به بینه،الان میگن ۲۰٪ فرانشیز کم میشه،ولی مبلغ پرداخاثتی به اینجانب رو ۲۴ میلیون در نظر گرفتن،مدل ماشین پژو پارس ۹۴ هستش.
  سوالم اینه آیا هزینه ی فرانشیژ و استهلاک جداگتنه حساب میشه؟

  • با سلام.
   معمولا سه تا چهار هفته پرداخت خسارت طول میکشه و احتمالا به زودی براتون پرداخت میشه.
   اگه بیشتر طول کشید میتونین از شرکت بیمه تون پیگیری کنین

 3. بیمه دانا بدرد نخورترین بیمه ای هست که توعمرم دیدم ، بنده تصادف کردم مقصر طرف حادثه بیمه دانا داشت بعد از یکی دو هفته دوندگی یک سوم خسارتی که بهم خورده بود پرداخت کرد بطورواضح بیمه دانا ۲ میلیون برام زد ولی به خدای محمد ۶ میلیون هزینه کردم هنوزم تموم نشده خیلی بی دین و وجدان هستن بنوعی میشه گفت دزدبتمام عیار

  • رضای عزیز سلام
   متاسفیم که چنین تجربه‌ای برای شما اتفاق افتاد. در چنین مواردی بهتره به تعمیرگاه معتمد شرکت بیمه مراجعه کنید. کارشناس خسارت باید قبل از تعمیر خودرو با تعمیرگاه سر تعمیر به توافق برسد تا مبلغ پرداختی به مقدار کافی باشد. البته اگر شما خودروی نامتعارف داشته باشید هم خسارت کامل پرداخت نمی‌شود.

   • سلام من با یک پژو پارس که بیمه آسیا داشت تصادف کردم ولی ۵۰ میلیون پژو ۴۰۵slxبنده خسارت دیدوکارشناس آسیا تائید کرد ولیکن سقف تعهدات بیمه آسیا 2۰ میلیون تومان است آیا ۳۰ میلیون باقیمانده را میتوانم از بیمه بدنه دانای خودم پرداخت کنم تشکر…

 4. سلام با من یک خودرو برخورد نمود که من آسیب دیدم و از بیمه خسارت گرفتم تازه فهمیدم اون آقا به عمد بامن برخورد کرده و چون اون لحظه مامور راهور نبود بعد از چند مدت کارشناس مراجعه کرد و نمی دانم چرا برخورد ما را تصادف غیرعمد ترقی کرد آیا الان می شود اعتراض نمود بعد از رای و گرفتن دیه

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید