اطلاع نسبت به سوابق بیمه تامین اجتماعی احتمالاً یکی از دغدغه‌های اغلب افراد باشد. اینکه بدانیم تاکنون چقدر سابقه بیمه تامین اجتماعی داریم و آیا همه سوابق ما اعمال شده است یا خیر. اینکه بدانیم امکان مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه هم به‌صورت اینترنتی میسر شده است قطعاً خبر خوشحال کننده‌ای است و می‌تواند مشکلات ما را در این زمینه حل کند و در زمان صرفه‌جویی کند. در اینجا قصد داریم روش‌های مشاهده و دریافت سوابق بیمه تامین اجتماعی را شرح دهیم و ببینیم به چه روش‌هایی و چگونه می‌توان نسبت به سوابق بیمه خود مطلع شد.


مطلب مرتبط: چه اطلاعاتی درباره بیمه تامین اجتماعی داریم؟


سوابق بیمه تامین اجتماعی

سابقه بیمه تامین اجتماعی

اگر شاغل باشید و از زمان شروع به کارتان مدتی گذشته باشد قطعاً با بحث بیمه تامین اجتماعی و سابقه بیمه آشنا هستید. بیمه تامین اجتماعی در بین سایر بیمه‌ها بیشترین بیمه‌گزار را در سطح کشور دارد. بیمه‌گزاران این بیمه به دو دسته بیمه‌شده اصلی و بیمه‌شده فرعی تقسیم می‌شوند. بیمه‌شده اصلی در واقع همان فرد شاغل است که در ادبیات بیمه “کارگر” محسوب می‌شود و بیمه‌شده فرعی فردی است که به‌واسطه بیمه‌شده اصلی بیمه شده است. هر بیمه‌شده اصلی می‌تواند اعضای خانواده خود را اعم از همسر، فرزندان و والدین خود را بیمه کند. سابقه بیمه فقط شامل سابقه در حالتی است که فرد بیمه‌شده اصلی باشد و سابقه برای حالتی که فرد بیمه‌شده فرعی باشد معنی ندارد. در واقع سابقه بیمه سابقه مدت زمانی است که فرد مشغول به کار بوده و برای او بیمه رد شده است. حال می‌خواهیم ببینیم مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه به چه صورت امکان‌پذیر است.


به چه دلایلی لازم است سوابق بیمه خود را مشاهده کنیم؟

دلایل دریافت سوابق بیمه

شاید سؤالی در ذهن ما پیش بیاید که چه دلیلی دارد سوابق بیمه خود را مشاهده کنیم. مشاهده این سوابق بیمه چه تأثیری دارد و کجا به کار می‌آید؟ در اینجا خوب است چند موقعیت را با یکدیگر ترسیم کنیم تا متوجه شویم که این کار در بعضی مواقع ضروری است.

فرض کنید تازه مشغول به کار شده‌اید و کارفرما به شما گفته است که برای شما ماهانه بیمه رد می‌کند؛ اما شما مطمئن نیستید و می‌خواهید ببینید آیا این اتفاق می‌افتد یا خیر. در این حالت مشاهده سوابق بیمه برای شما می‌تواند راهکار مناسبی باشد.

در شرایط دیگر فرض کنید اواخر دوران خدمت خود را می‌گذرانید و در چندین کارگاه تاکنون مشغول به کار بوده‌اید. می‌خواهید بدانید آیا سوابق بیمه‌ای شما تجمیع شده است و طی تمام این سال‌ها سوابق بیمه شما در سیستم وارد شده است یا خیر. مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه امکان اطلاع از سوابق بیمه در تمام دوران کاری و زمان حال را فراهم می‌کند. مشاهده سوابق بیمه در این 2 موقعیت خاص و مواقع دیگر می‌تواند چاره باشد و به شما کمک کند.


روش‌های مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی

برای مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی روش‌های مختلفی وجود دارد. به روش‌های زیر می‌توان نسبت به سابقه بیمه تامین اجتماعی خود آگاه شد:

مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه از پورتال تامین اجتماعی

مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی

مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه از طریق پورتال تامین اجتماعی امکان‌پذیر است. برای مشاهده سابقه بیمه با این روش ابتدا باید به پورتال بیمه تامین اجتماعی به آدرس account.tamin.ir/auth/login مراجعه کرد. در اینجا اگر قبلاً در سیستم ثبت نام کرده باشید که با ورود کد ملی و رمز عبور خود می‌توانید وارد سامانه شده و نسبت به سابقه بیمه خود مطلع شوید. اگر هم که در این سامانه حساب کاربری ندارید باید ابتدا ثبت نام کنید. از طریق این سامانه به‌سادگی می‌توانید نسبت به مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه اقدام کنید. تنها با داشتن کد ملی و کلمه عبور خود در سیستم می‌توانید سوابق بیمه تامین اجتماعی خود را به‌صورت آنلاین مشاهده کنید.

مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه با اپلیکیشن تامین اجتماعی

اپلیکیشن تامین اجتماعی همراه

با استفاده از اپلیکیشن تامین اجتماعی همراه نیز می‌توان اقدام به مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه کرد. اپلیکیشن تامین اجتماعی همراه خدمات مختلفی را در حوزه بیمه تامین اجتماعی ارائه می‌کند. خدماتی از جمله فیش حقوق مستمری، نوبت‌دهی اینترنتی، برگ پرداخت حق بیمه و… از طریق این اپلیکیشن امکان‌پذیر است. مشاهده سابقه بیمه نیز یکی از خدمات این اپلیکیشن است. البته بعد از رفتن بر روی گزینه “مشاهده سوابق بیمه” در واقع به همان پورتال تامین اجتماعی هدایت می‌شوید و از همان سامانه استعلام دریافت خواهید کرد.

مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی با استفاده از کد USSD

مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی

یکی دیگر از راه‌های مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه استفاده از کد USSD است. می‌توانید کد #142* را در تلفن همراه خود شماره‌گیری کنید و از این طریق نسبت به تاریخ و مبلغ آخرین حق بیمه واریزی کارفرمای خود اطلاع پیدا کنید. بدین‌صورت که پس از شماره‌گیری #142* گزینه “استعلام” را انتخاب کنید و پس از آن دکمه “آخرین سابقه” را فشار دهید. در این مرحله باید کد ملی خود را وارد کنید تا بتوانید تاریخ و مبلغ آخرین حق بیمه واریزی خود را مشاهده کنید. ذکر این مورد ضروری است که برای دریافت استعلام و مشاهده سوابق بیمه خود از این طریق باید در پورتال بیمه تامین اجتماعی ثبت نام کرده باشید. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید برای دریافت سابقه بیمه تامین اجتماعی به روش‌های مختلف به‌صورت آنلاین باید ابتدا در پورتال بیمه تامین اجتماعی ثبت نام کرد سپس استعلام سوابق بیمه خود را دریافت کرد.

مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی با مراجعه حضوری

پرداخت بیمه عمر و تامین آتیه پاسارگاد به صورت حضوری

امکان مشاهده و دریافت سوابق بیمه تامین اجتماعی با مراجعه حضوری به شعب یا کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی نیز میسر است. با داشتن اطلاعات شناسایی خود از جمله کارت ملی و دفترچه بیمه تامین اجتماعی می‌توان به‌صورت حضوری مراجعه کرده و نسبت به سابقه بیمه خود مطلع شد.


خدمات بیمه تامین اجتماعی در بیمیتو

همان‌طور که ملاحظه شد امکان مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه به روش‌های مختلفی قابل انجام است و بیمه‌گزار متناسب با روشی که راحت‌تر است می‌تواند سابقه بیمه خود را به‌صورت آنلاین یا با مراجعه حضوری مشاهده کند. بیمیتو به‌عنوان سامانه‌ای برای مقایسه و خرید آنلاین بیمه خدمات مختلفی در بیمه تامین اجتماعی ارائه می‌کند. می‌توان تمدید اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی خود را آنلاین با بیمیتو انجام داد. می‌توان تعویض اینترنتی دفترچه بیمه تامین اجتماعی را با بیمیتو انجام داد. همچنین امکان صدور آنلاین دفترچه بیمه تامین اجتماعی از طریق سامانه بیمیتو فراهم شده است.

علاوه بر خدمات بیمه تامین اجتماعی می‌توان با بیمیتو بیمه شخص ثالث اینترنتی خرید؛ بیمه بدنه آنلاین خریداری کرد؛ استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی منزل خود را دریافت کرد؛ عمر و آینده خود را با بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه کرد و بیمه عمر انتخاب و خریداری کرد؛ می‌توان سفرهای خارج از کشور خود را با بیمه سفر بیمه کرد. همچنین امکان خرید آنلاین بیمه موتور سیکلت و بیمه مسئولیت پزشکان نیز از بیمیتو میسر شده است.

با استفاده از وب‌سایت یا اپلیکیشن بیمیتو فقط کافی است اطلاعات موردنیاز را وارد کنید تا بتوانید استعلام بیمه موردنیاز خود را از شرکت‌های مختلف بیمه دریافت کنید. با مقایسه شرایط و قیمت بیمه از شرکت‌های مختلف می‌توانید مناسب‌ترین بیمه را برای خود انتخاب کرده و آن را به‌صورت آنلاین خریداری کنید. امکان انتخاب بهترین بیمه و خرید آن در هر زمان از شبانه‌روز و از هرکجا که به اینترنت دسترسی داشته باشید از سامانه بیمیتو فراهم شده است. بیمیتو می‌تواند پاسخ مناسبی برای نیازهای بیمه‌ای شما باشد!

7 نظرات

 1. نرم افزار موبایلی بیمه کار خاصی انجام نمیده . فقط به صفحات وب راهنمایی میکنه. اگه تو خود نرم افزار این قابلیت وجود داشت که همونجا مثلا سابقه رو بده خیلی خوب بود.

 2. با سلام.مفید بود ولی شما باید قشر بی سواد و کم سواد جامعه را در نظر بگیرید.که کار با اینترنت برایشان مشکل و یا قابل امکان نیست.اگر میشد با گرفتن یک شماره و دادن اطلاعات شناسنامه ای مقصود حاصل میشدبهتر بود. در ضمن تمام راهها از یک منبع خروجی داشت پس چرا اینقدر پیچوتاب.مرسی

 3. سلام
  بیمه من به مدت ۲ ماه از یک شرکت دیگه واریز شد ولی بیمه قطع نشد و من وقتی برای همسرم نیاز به استفاده از دفترچه داشتم گفتن که باید بری و نام نویسی کنی یکبار رفتم و انجام دادم وقتی دوباره رفتم برای ازمایش گفتن نامنویسی نشدی من از کرج باید چند بار دیگه برم تا خیابان ملک در شریعتی برای نام نویسی چرا تامین اجتماعی هنوز از سیستم ذغالی استفاده میکنه اینهمه پول از مردم دریافت میکنه ولی هنوز سیستم سراسری نداره و شما باید بری همون شعبه خودت واقعا تاسف اوره

 4. سلام
  من 35 سال حق بیمه پرداخت کرده ام و سنم هم 55 سال است آیا کارفرما میتواند من را بازنشست کند یا نیاز به درخواست من دارد ؟

  • سلام
   وقت‌تون بخیر
   بله شما توی هر سنی که باشید با 35 سال سابقه بیمه می‌تونید بازنشسته بشین. بهتره درخواست خودتون رو به کارفرما ارایه کنید چنانچه به هر دلیل موافقت نشد می‌تونید به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنین.

Comments are closed.