شاید برای شما هم سؤال شده باشد که چه عواملی باعث موفقیت یک فرد یا یک مجموعه می‌شود. قطعاً می‌دانید که این موضوع به عوامل متعددی بستگی دارد و منطقی است که یک عامل باعث موفقیت نباشد. یکی از عوامل بسیار مهم موفقیت، چه موفقیت فردی و چه جمعی، حمایت و وجود یک حامی برای آن فرد یا مجموعه است. امروز پای صحبت‌های دکتر اناری، بزرگ‌ترین و اولین حامی بیمیتو نشستیم تا ببینیم حال و هوای فعالیت و سرمایه‌گذاری در یک استارتاپ بیمه‌ای چگونه است.


1- آقای دکتر در ابتدای صحبت لطفاً کمی درباره حوزه کاریتان، تجربیاتتان و سابقه فعالیت‌هایی که تاکنون داشتید کمی صحبت کنید.

بسیار خب، من بهزاد اناری هستم. در سال 1340 در شهر اردبیل متولد شدم اما از کودکی در تهران زندگی کردم. پس از پایان مدرسه عازم ادامه تحصیل در خارج از کشور بودم که انقلاب فرهنگی شد و به مدت 2 سال عازم جبهه در منطقه جنوب کشور شدم. پس از آن به مدت 1 سال به‌عنوان حسابدار در یک شرکت دارویی کار کردم. پس از آن که دانشگاه‌ها مجدد باز شد من در رشته پزشکی در دانشگاه ارومیه قبول شدم. در سال 70 از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم و در همان سال به‌اتفاق برادرم یک شرکت فنی مهندسی تأسیس کردیم. این شرکت در ارتباط با ماشین‌آلات و ابزارهای صنعتی بود. از همان سال فعالیت من در حوزه راه‌اندازی شرکت‌های حوزه فنی و مهندسی آغاز شد و در کنار کار تخصصی خودم در این زمینه نیز شروع به فعالیت و کسب تجربه کردم. تا سال 80 هم مشغول طبابت بودم و هم شرکت مهندسی خودم را داشتم و چون رشته تحصیلی من در دبیرستان ریاضی و فیزیک بود با فضای شرکتی که تأسیس کرده بودم خیلی غریب نبودم. تا اینکه در سال 82 مجدد ادامه تحصیل را در زمینه تخصص چشم آغاز کردم. در سال 86 از دوره تخصص نیز فارغ‌التحصیل شده و برای طبابت به اهواز رفتم و تاکنون در اهواز مشغول به طبابت هستم.


مطلب مرتبط: بیمیتو از آغاز تا امروز! / مصاحبه با حامد ولی پوری مدیرعامل بیمیتو


2- ممنون از شما آقای دکتر بابت توضیحات کاملتان. کمی برایمان توضیح می‌دهید که چه سمتی در بیمیتو دارید و در حال حاضر چه فعالیت‌هایی در بیمیتو انجام می‌دهید.

رئیس هیئت مدیره بیمیتو

من رئیس هیئت‌مدیره بیمیتو هستم و از ابتدای مطرح شدن ایده راه‌اندازی بیمیتو با بچه‌ها همراه بودم. من حدود 3 4 سال قبل از مطرح شدن ایده بیمیتو و قبل از شروع به فعالیت شرکت‌های خرید آنلاین بلیت هواپیما، یک تیم IT تشکیل دادم و فروش آنلاین بلیت هواپیما را با پسرم شروع کردم؛ اما به علت عدم داشتن تجربه کافی در زمینه استارتاپ‌ها این کار با موفقیت مواجه نشد. این تجربه باعث شد با اکوسیستم استارتاپی کمی آشنا شوم و متوجه علت‌های شکست کار شوم. وقتی که ایده بیمیتو توسط بنیان‌گذاران آن مطرح شد من استقبال کردم و حاضر شدم در این حوزه سرمایه‌گذاری کنم. پس از آن بچه‌ها فعالیت خودشان را شروع کردند، دفتر گرفتند، تیم‌ها را تشکیل دادند و به فعالیت در این زمینه ادامه دادند. این کار چون در حیطه تخصص من نبود من سعی کردم در جریان کلیت کارها قرار بگیرم و از بچه‌ها حمایت کنم و به آن‌ها اعتماد کنم. فکر می‌کنم مهم‌ترین کاری که می‌توانستم انجام دهم همین بود. خوشبختانه جواب این حمایت و اعتماد را هم گرفتم. انجام این کار جسارت و نوآوری می‌خواست که بچه‌ها داشتند. بچه‌ها با همدلی، علاقه به کار و کار تیمی باعث موفقیت امروز بیمیتو شدند و نتیجه آن ایجاد تحول در صنعت بیمه شده است. صرفاً تنها حمایت مالی که انجام شد باعث موفقیت نشد چون خیلی جاها این اتفاق افتاد و موفقیت‌آمیز نبود. صنعت بیمه هیچ‌گاه متحول نمی‌شد مگر به دست شما جوانان که با جسارت و ایده‌های خود بیمه را از حالت سنتی و ایستای خود خارج کردید؛ بیمه‌ای که 80 سال است در نحوه ارائه بیمه به متقاضیان تغییر به خصوصی نکرده و این تغییری که الآن به وجود آمده است برای همه ملموس بوده و به نفع بیمه‌گزار و مردم می‌باشد.

صنعت بیمه هیچ‌گاه متحول نمی‌شد مگر به دست شما جوانان که با جسارت و ایده‌های خود بیمه را از حالت سنتی و ایستای خود خارج کردید.


3- بسیار عالی. آقای دکتر لطف شما همیشه شامل حال ما شده است. خب چی شد سمت صنعت بیمه برای فعالیت و سرمایه‌گذاری آمدید و بیمیتو را برای کار انتخاب کردید؟

بله من خودم سال‌هاست که در سازمان تامین اجتماعی فعالیت می‌کنم. صنعت بیمه هم صنعت بزرگی هست که حجم پول زیادی در آن در گردش است. ازآنجایی‌که بیمه محصولی حمایتی برای مواقع ضروری است و در شرایط بروز بحران کارایی و کاربرد آن بروز داده می‌شود، لذا هر چه نفوذ بیمه در بین مردم یک جامعه بیشتر باشد نشان‌دهنده سطح بالای رفاه و پیشرفت در آن جامعه است. متأسفانه میزان نفوذ بیمه در ایران خیلی بالا نیست ولی با این وجود حجم نقدینگی بالایی در این صنعت در گردش است و این می‌تواند انگیزه‌ای برای خیلی از افراد برای ایجاد تحول باشد. این تحول می‌تواند منجر به این موضوع شود که مردم بیشتر با بیمه آشنا شوند و به‌سادگی خدمات بیشتری بتوانند از بیمه دریافت کنند. خرید آگاهانه بیمه و ایجاد انگیزه بیشتر برای خرید بیمه به جهت رفع نیازهای بیمه‌ای دغدغه‌هایی بود که از ابتدا در بیمیتو بوده و من را نسبت به فعالیت در این حوزه مشتاق کرد. خود من هر بار بیمه می‌خریدم اصلاً متوجه نمی‌شدم که این بیمه خوب است یا نه و اگر خدایی نکرده به خسارت برمی‌خوردم معلوم می‌شد که آیا این بیمه کارآمد انتخاب شده است یا خیر و اگر بیمه مناسبی برای من نبود علی‌رغم داشتن بیمه باعث ضرر می‌شد. اما الآن این امکان به وجود آمده است که مقایسه بین شرکت‌ها و بیمه‌های مختلف صورت گیرد و کسی که بخواهد از بیمه استفاده کند می‌تواند به‌سادگی و در زمان کوتاهی بیمه بهتری را انتخاب کند.


مطلب مرتبط: نکات فنی راه‌اندازی استارتاپ برای غیر فنی‌ها


در کل تمام این‌ها منجر به ارائه خدمات بهتر در حوزه بیمه و افزایش رفاه بیمه شونده می‌گردد. ازآنجایی‌که نسل جدید نسل آگاهی است و نسبت به امور مختلف اطلاعات دارد، لذا این سیستم با ایجاد این روند برای انتخاب و خرید بیمه می‌تواند راهکار مناسبی برای بهبود ضریب نفوذ بیمه باشد. این موضوع باعث علاقه‌مندی من برای ورود به صنعت بیمه شد. همچنین یکی دیگر از علاقه‌مندی‌ها و دغدغه‌های من ایجاد مجموعه‌هایی است که در آن جوانان بتوانند فعالیت کنند. من همیشه برای خودم و همکارانم یک مسئولیت اجتماعی را قائلم آن هم ایجاد شغل و سرمایه‌گذاری برای جوانان است. این کار 2 نتیجه مثبت دارد: اول کاهش بیکاری و افزایش امید به زندگی بین مردم به‌خصوص جوانان است. دوم اینکه این موضوع منجر به افزایش امنیت اجتماعی می‌شود. امنیت اجتماعی وقتی به وجود می‌آید که بتوانیم شغل و ثروت در کشور ایجاد کنیم. این ثروت ایجاد شده می‌تواند حلال خیلی از مشکلاتمان در کشور باشد که متأسفانه خیلی از مسئولین و دست‌اندرکاران از این موضوع غافل‌اند. تمام این‌ها باعث ایجاد این انگیزه برای من شد که چنین مجموعه‌ای تأسیس شود و حتی تا چند صد نفر در آن بتوانند فعالیت کنند و درآمد داشته باشند.


4- بسیار عالی. خب آقای دکتر تا امروز که از عمر بیمیتو می‌گذرد به آن میزان رشدی که مدنظرتان بود و می‌خواستید رسیدیم یا خیر؟

رشد استارتاپ بیمیتو

ببینید این کار در کل به نظرم خیلی کار سختی بود چون مقاومت در مقابل آن بسیار زیاد بود. از این جهت که صنعت بیمه برای فعالیت‌های نوآورانه بسیار صنعت سنتی و سختی بود و مقاومت در برابر تغییرات بسیار زیاد است. البته ذکر این نکته ضروری است که آگاهی عمومی و استقبال عمومی از این خدمات تمام این مقاومت‌ها را خواهد شکست. من از رشد بیمیتو بسیار راضی هستم. من خودم یک دوره کار فروش انجام داده‌ام و می‌دانم که فروش بسیار سخت است و فروش انجام نمی‌شود مگر با ایجاد اعتماد در مشتری. زمانی می‌توان گفت که یک مجموعه رشد کرده که مشتریان آن اعتماد کرده باشند و من این اعتماد را در مشتریان بیمیتو می‌بینم. من شاهد رشد قدم به قدم بیمیتو از ابتدا بوده‌ام. روزهایی بوده که هیچ فروشی نداشتیم، روزهایی که فقط 1 بیمه فروختیم. به‌مرور میزان فروش افزایش یافت و مردم به بیمیتو اعتماد کردند و به جایگاه امروز رسیدیم. همه این‌ها نتیجه تلاش شبانه‌روزی بچه‌ها بوده است. ضمن اینکه نوآوری بچه‌ها در بعضی از زمینه‌ها بسیار مفید واقع شده است. برای مثال خدماتی که در حال حاضر بیمیتو در بیمه تامین اجتماعی ارائه می‌دهد.


5- بسیار عالی. آقای دکتر مابین صحبت‌هایتان از چالش‌ها و مقاومت صنعت در برابر نوآوری صحبت کردید. درباره این موضوع لطفاً بیشتر صحبت کنید. از چالش‌های شروع بیمیتو تا مرحله بهره‌برداری بگویید.

بله قطعاً در ابتدای شروع بیمیتو چالش‌های زیادی وجود داشت. ما چندین چالش جدی در آن زمان داشتیم. در ابتدا ما باید نسبت به کار و صنعت بیمه شناخت کافی پیدا می‌کردیم. تا صنعتی را که در آن کار می‌کنی به‌خوبی نشناسی نمی‌توانی در آن فعالیت کنی. پس ما در ابتدا باید صنعت را می‌شناختیم، مشکلات آن را پیدا می‌کردیم و برای آن‌ها راهکاری در نظر می‌گرفتیم. سپس این راهکارها را ارائه داده و برای آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کردیم. ما در آغاز برای شناخت صنعت کار مطالعاتی انجام دادیم سپس وارد این حوزه شدیم و فعالیت را شروع کردیم. برای مثال این مطالعات شامل مطالعه موارد موفق در کشورهای دیگر هم می‌شد. چالش بعدی پیش روی ما تشکیل تیم‌ها بود. تمام اعضای یک مجموعه و تمام تیم‌ها مانند حلقه‌های یک زنجیر هستند. نمی‌توان تیم فنی قوی داشت و تیم CRM ضعیفی در کنار آن قرار داد. همه باید در کنار هم در یک سطح باشند. تشکیل تیم‌های قوی فنی، مارکتینگ، CRM و… در زمان خودش چالش بزرگی محسوب می‌شد. البته الآن که تیم‌ها تشکیل شده و مدت زیادی از شروع فعالیتشان می‌گذرد من بسیار خوشحالم که تمام بچه‌ها جوان هستند و انگیزه بالایی برای کار دارند. تمام اعضای مجموعه بیمیتو به‌جز من جوان هستند 🙂 من هم بسیار خوشحالم که در این مجموعه با جوانان تعامل می‌کنم. خودم احساس نشاط و سرزندگی می‌کنم. حس می‌کنم من هم مثل شماها جوان هستم. در کل تشکیل تیم‌ها و مدیریت آن‌ها کار سختی بود. به نظر من یکی از حسن‌هایی که بیمیتو دارد این است که تمام بچه‌ها در جایگاه خودشان یکی از بهترین‌ها هستند و این باعث افتخار من است که مجموعه‌ای از بچه‌های خبره در بیمیتو جمع شده‌اند و باهم رشد بیمیتو را رقم می‌زنند. هرکجا که صحبت از بیمیتو باشد و من افتخار حضور در آنجا را داشته باشم حتماً این موضوع را عنوان می‌کنم که بیمیتو جایی است که بهترین‌ها دور هم جمع شده‌اند.


مطلب مرتبط: بیمیتو از آغاز تا امروز! / مصاحبه با حامد ولی پوری مدیرعامل بیمیتو


6- ممنون آقای دکتر، هم از صحبت‌های گرمتان و هم از توضیحات کاملتان. به‌عنوان سخن آخر چه توصیه و صحبتی دارید برای کسانی که رویای تأسیس شرکت یا استارتاپ را دارند؟

من معتقدم که هر کاری امکان‌پذیر است و انسان قدرتی دارد که حتی کارهایی را که در تصور هم نمی‌گنجد انجام دهد. قطعاً این موضوع مسلم است که شروع به کار و فعالیت برای کسانی که پشتوانه مالی ندارند بسیار سخت است و منجر به ناامیدی در فرد می‌شود. من معتقدم که همه باید تلاش خودشان را بکنند و امیدوار باشند. از تلاش کردن شبانه‌روزی اصلاً نترسند. وقتی که شما بتوانید کار قابل حمایتی را به جاهای مختلف ارائه دهید قطعاً حمایت آن‌ها نیز برانگیخته می‌شود. این اتفاقات نمی‌افتد مگر اینکه شما به کار خودتان ایمان کامل داشته باشید و دیگران را متقاعد کنید که به کار شما ایمان بیاورند و اعتقاد داشته باشند. از همه این‌ها مهم‌تر نباید از سختی‌های این مسیر ترسید.

من جمله‌ای از حامد، مدیرعامل بیمیتو یاد گرفتم که واقعاً حرف درستی است. حامد گفت که هر وقت به ما گفتند نمی‌شود ما گفتیم می‌شود و شد. آنجاهایی که می‌گفتند اصلاً امکان ندارد ما آن را امکان‌پذیر کردیم. تداوم، پایداری و اعتقاد داشتن به کاری که آدم انجام می‌دهد بسیار مهم است. بچه‌هایی که سمت کارهای نو می‌آیند و می‌خواهند کاری جدید انجام دهند اگر اول نسبت به کارشان شناخت، سپس نسبت به آن ایمان داشته باشند و همه تلاش خود را برای تحقق اهداف خود انجام دهند به نظر من آدم‌های موفقی می‌شوند. بعد از آن وظیفه ارگان‌ها و دیگران است که به جوانان اعتماد کنند و از آن‌ها حمایت کنند. من که از اعتماد به جوان‌ها راضی هستم و نتیجه خوبی گرفتم. پس فقط جوان‌ها نیستند که باید تلاش کنند بلکه کل جامعه باید در این جهت تلاش کنند. حمایتی هم که از جوانان و کارهای نو می‌شود حمایت واقعی باشد نه فقط حمایت در کلام و حرف. ولی به نظر من ناامید نشدن در کل یکی از ویژگی‌هایی است که باعث رشد انسان می‌شود. آدم شکست می‌خورد و یاد می‌گیرد. من خودم بارها و بارها در زندگی شکست خوردم و یاد گرفتم. آن‌قدر تا به حال پیش آمده است که سرخورده شویم، هم در کار خودم و هم در سایر کارهایی که انجام داده‌ام. اما پس از شکست آدم باید سریع خودش را جمع کند و دوباره به فعالیتش ادامه دهد. انسان همیشه با چالش‌هایی مواجه است و این چالش‌ها باعث افزایش تجربه، صبر و بردباری می‌شود. بچه‌هایی که شروع به این فعالیت‌ها می‌کنند باید این خصلت‌ها رو در خود پرورش دهند و انشا الله خداوند به همه بچه‌ها در این جهت کمک کند. من به‌شخصه به آینده ایران خیلی امیدوارم چرا که جوانان بسیار قابل و با پتانسیل بالایی داریم.

1 نظر

  1. بیمتو با تخفیف متخلفانه داره بازار رو از طریق دامپینگ به دست میاره شما اگر خیلی متخصص هستید چرا تخفیف غیر قانونی میدید 🤣🤣

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید