روز چهارشنبه ساعت 12:05 در معدن زغال‌سنگ یورت واقع در آزادشهر استان گلستان انفجاری رخ داد که موجب تخریب معدن شد. گویا لوکوموتیو حمل زغال سنگ در عمق 700 متری تونل معدن یورت از کار افتاده است و تعمیرکار معدن برای راه‌اندازی دوباره آن از روش باطری به باطری استفاده کرده است که موجب ایجاد جرقه شده است. از طرفی تونل از گاز متان انباشته شده بوده است و این جرقه موجب انفجار معدن می‌شود. از آنجایی‌که این تونل‌ها تنها یک راه ورود و خروج داشته‌اند و به دلیل نبود جریان هوا اکسیژن این تونل‌ها کمتر از 20 دقیقه به اتمام می‌رسد.

علت اصلی انفجار معدن یورت گاز متان انباشته شده در تونل معدن بوده است.

در این حادثه 35 کارگر معدن کشته می‌شوند و حدود 69 کارگر مصدوم. عددی که بخش خصوصی از مفقود‌شدگان اعلام کرده بود نیز 35 نفر بوده است و احتمالاً تمامی کارگران جان‌باخته از معدن خارج شده‌اند به جز یک نفر که عملیات پاکسازی در جهت پیدا کردن پیکر او ادامه دارد. البته علت اصلی این حادثه عدم توجه به نکات ایمنی و قدیمی بودن معدن و تجهیزات بوده است که ناشی از بی کفایتی مسئولین است. کارگران معدن اذعان می‌کنند که از چند روز پیش نشتی گاز را احساس کرده‌اند و آن را به مسئولین انتقال داده‌اند اما به این مسئله توجهی نشده است. حتی یک دستگاه گاز برای سنجش میزان گاز نیز وجود نداشته است.

در حادثه معدن یورت 35 کارگر کشته شده‌اند.

از طرفی این حادثه دلخراش موجب شد که توجه مسئولین و مردم به وضعیت اسفناک کاری کارگران معدن جلب شود و فرصتی به وجود آورد که بتوانند مشکلات و مطالبات خود را مطرح کنند. در این میان پرده از سواستفاده‌های پیمانکاران این معادن برداشته شد. علاوه بر محیط کاری ناسالم، شرایط کاری طاقت‌فرسا و ساعت کاری بالا به گفته کارگران این معدن، پیمانکاران تنها 3 تا 5 ماه در سال آن‌ها را بیمه می‌کرده اند و از سال 92 هر سال 3 تا 4 ماه از حقوق 800 هزار تومانی آن‌ها را پرداخت نمی‌کردند. سال 95 حقوق آن‌ها به صورت کامل پرداخت شده است اما از ابتدای شروع کار بعضی از این کارگران حدود 18 ماه حقوق از کارفرمایان خود طلب دارند.

کارگران معدن یورت با وجود حقوق 800 هزار تومان 18 ماه حقوق از کارفرمای خود طلب دارند.

بعد از مطرح شدن شرایط کاری کارگران معدن یورت، بعد از بررسی‌ این شکایات اعلام شد که پیمانکار به بیمه تامین اجتماعی حدود 5 میلیارد تومان بدهی دارد و به زودی در مراجع قانونی به این تخلف رسیدگی خواهد شد. پیمانکار و مدیرعامل معدن یورت به دادسرا احضار شده‌اند و هم‌اکنون به قید 10 میلیارد تومان وثیقه آزاد هستند.


بازدید رئیس‌جمهور از معدن یورت

صبح روز یکشنبه 17 اردیبهشت، آقای روحانی به دیدار کارگران معدن و خانواده‌ جان‌باختگان حادثه معدن یورت رفت تا ضمن بررسی روند پیشرفت پاکسازی از خانواده بازماندگان نیز دلجویی کند. او در مورد رسیدگی به وضعیت حقوق و مزایای کاری کارگران معدن و خانواده جان‌باختگان تاکید کرد که وزیر کار به وضعیت خانواده کارگران جان‌باخته و مصدوم رسیدگی کند. همچنین به وزیر مسکن نیز دستور داد که مشکل مسکن خانواده کارگران معدن یورت را نیز حل کند.


وضعیت بیمه بیکاری بازماندگان معدن یورت

وزیر تعاون، کار و رفاه اعلام کرد به دلیل وضعیت کنونی معدن یورت به 130 نفر از کارگران بازمانده این حادثه بیمه بیکاری تعلق خواهد گرفت. هزینه مربوط به بیمه بیکاری کارگران از صندوق کارآفرینی امید پرداخت خواهد شد. در مورد خانواده‌های جان‌باختگان نیز پیگیری‌های لازم جهت پرداخت هزینه کفن و دفن و همچنین پرداخت مستمری به بازماندگان آن‌ها در حال انجام است.

به 130 کارگر معدن یورت بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد و مستمری بازماندگان کارگران جان‌باخته نیز پرداخت خواهد شد.

از طرفی نه تنها برای معدن یورت که برای تمامی معادن در سطح کشور نیز کمیته‎ای در حال شکل‌گیری است که به موضوع عدم پرداخت حق بیمه کارگران معدن رسیدگی می‌کند تا اگر تخلف مشابهی در نقطه‌ای دیگر رخ داده است پیگیری شود. همچنین کمیته حقیقت‌یاب معدن یورت نیز تشکیل شده است. برای گرفتن نتیجه بهتر یک کارگر معدن نیز در این کمیته حضور دارد.

کارگران بازمانده همچنین در این فرصتی که پیش آمده است تا بتوانند مشکلات خود را از نزدیک با مسئولین در میان بگذارند از حقوق‌های بازنشستگی  یک میلیون و چهارصدهزار تومانی خود شکایت کردند که کفاف زندگیشان را نمی‌دهد.

در کمیته حقیقت‌یاب معدن یورت یک کارگر معدن نیز حضور دارد.

متاسفانه نرخ نفوذ بیمه در میان مردم بسیار پایین است و تنها در اتفاقاتی نظیر حادثه آتش سوزی پلاسکو است که سرها به سمت صنعت بیمه و اهمیت آن برمی‌گردد. حادثه دردناک معدن یورت بار دیگر اهمیت بیمه را برای ما یادآور شد. با توجه به پایین بودن درآمد کارگران عزیزمان ممکن است تامین حق بیمه برای آن‌ها سخت و غیر ممکن باشد و این وظیفه کارفرماست که با پرداخت هزینه‌ای ناچیز آن‌ها را تحت پوشش بیمه قرار دهند.

ما از صمیم قلب با بازماندگان این عزیزان ابراز همدردی می‌کنیم و امیدواریم توجه مسئولین به حقوق این کارگران زحمت‌کش زودگذر نباشد.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید