شاید یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های هرکسی که درآمد دارد این باشد که با پول خود چه کند. عده‌ای ترجیح می‌دهند به آینده فکر نکنند، در زمان حال زندگی کنند و تمام پول خود را خرج کنند. عده‌ای نیز دائماً به فکر پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و به نحوی ذخیره کردن و زیاد شدن پول خود هستند. برای افراد متعلق به دسته دوم همواره این سؤال پیش می‌آید که کجا سرمایه‌گذاری کنم که بیشترین منفعت را دریافت کنم. در اینجا قصد داریم دست به مقایسه بیمه عمر و بانک به‌عنوان 2 نهاد برای سرمایه‌گذاری بزنیم و ببینیم هرکدام از این‌ها چه مزایایی بر یکدیگر دارند.


مطلب مرتبط: با جزئیات و مشخصات بیمه عمر بیشتر آشنا شویم


بیمه عمر؛ بیمه‌ای برای سرمایه‌گذاری

بیمه عمر و سرمایه گذاری

اغلب افراد با بانک‌ها، شرایط سرمایه‌گذاری و تسهیلات آن کم‌وبیش آشنا هستند؛ اما بیمه عمر کمی در بین مردم غریبه است و به‌اندازه بانک و سپرده‌گذاری در آن شهرت ندارد. بیمه عمر انواع مختلفی دارد و هریک کاربردهای مختص خود را دارد. جامع‌ترین نوع آن، بیمه عمر و سرمایه‌گذاری است. این بیمه علاوه بر اینکه بیمه است و خدمات بیمه‌ای مانند سایر رشته‌های بیمه ارائه می‌دهد، برای سرمایه‌گذاری نیز کاربرد دارد؛ بدین‌صورت که بیمه‌گزار در طی سال‌های قرارداد خود مبالغی تحت عنوان حق بیمه می‌پردازد و به این مبالغ طی چندین سال سود تعلق می‌گیرد.

بنابراین حتی اگر بخواهیم فقط به سرمایه‌گذاری فکر کنیم هم بد نیست گزینه‌ای به نام بیمه عمر و سرمایه‌گذاری را بررسی کنیم و ببینیم این بیمه در جدال با خدمات بانکی پیروز است یا شکست‌خورده!

بیمه عمر علاوه بر ارائه خدمات بیمه‌ای، امکان سرمایه‌گذاری را هم برای بیمه‌گزار فراهم کرده است.


مطلب مرتبط: سرمایه‌گذاری در بیمه عمر/ حالا می‌توانید با خیال راحت بمیرید!


معیارهایی برای مقایسه بیمه عمر با بانک

برای مقایسه بیمه عمر و سرمایه‌گذاری با بانک باید ویژگی‌های مشترک و غیرمشترک هر یک را بررسی کنیم و ببینیم در ویژگی‌های مشترک کدام‌یک از این نهادها برتری دارند و ویژگی‌های غیرمشترک هر یک تا چه اندازه مفید است و آیا لزومش حس می‌شود یا خیر.

در ابتدای کار برای بحث مقایسه بیمه عمر با بانک قطعاً اولین معیاری که به ذهنمان می‌رسد میزان سود هر یک است.

مقایسه بیمه عمر با بانک از نظر سود سرمایه‌گذاری

سود وام بیمه عمر کارآفرین

همان‌طور که احتمالاً می‌دانیم سپرده‌گذاری در بانک مدت مشخصی دارد و پس اتمام مدت مشخص سودی به‌صورت تضمینی به سپرده و سرمایه ما تعلق می‌گیرد.

در بیمه عمر و سرمایه‌گذاری 2 نوع سود به اندوخته و سرمایه بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد: سود تضمینی بیمه عمر که به‌صورت تضمینی به اندوخته بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد و مشابه سودی است که در سرمایه‌گذاری بانک شامل فرد می‌شود. سود تضمینی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری در همه شرکت‌های بیمه یکسان است و در 2 سال اول 16%، در 2 سال دوم 13% و پس از آن 10% است. دیگری سود مشارکت منافع است که در این سود در واقع شرکت‌های بیمه با اندوخته بیمه‌گزاران در نهادها و پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند و بیمه‌گزار را در 85% از سود حاصل از آن سهیم می‌کنند. در اینجا بسته به اینکه هر شرکت بیمه در چه نهاد یا پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کند میزان این سود فرق دارد.

غالباً سود سرمایه‌گذاری در بیمه عمر در درازمدت از سود سرمایه‌گذاری در بانک بیشتر می‌شود.


مطلب مرتبط: نرخ سود بیمه عمر و عوامل تأثیرگذار بر آن


مقایسه بیمه عمر با بانک از لحاظ سرمایه موردنیاز

سود سرمایه گذاری در بیمه عمر

یکی دیگر از معیارهایی که باید هنگام مقایسه بیمه عمر با بانک حتماً در نظر بگیریم میزان سرمایه اولیه‌ای است که برای این کار نیاز داریم. این مورد را به‌جرئت می‌توان مزیت بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بر بانک دانست. سپرده‌ای که در بانک ایجاد می‌کنیم از ابتدا مشخص است و تغییری نمی‌کند. هر چه این سپرده نیز بیشتر باشد قطعاً سود بیشتری عاید سپرده‌گذار می‌شود؛ اما بیمه عمر این ویژگی را دارد که با هر مبلغی از حق بیمه قابل خریداری است. حتی با پرداخت ماهیانه 50 هزار تومان می‌توان بیمه عمر داشت و از مزایای سرمایه‌گذاری در بیمه عمر استفاده کرد.

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که بیمه عمر در این زمینه دارد این است متناسب با شرایط بیمه‌گزار انعطاف‌پذیر است. هر زمان که بخواهیم می‌توانیم حق بیمه خود را کم یا زیاد کنیم. ممکن است بعد از یک مدت درآمد ما بیشتر شود و بخواهیم حق بیمه بیشتری بپردازیم؛ این کار شدنی است! و ممکن است در برهه زمانی خاصی به دلیل بروز مشکلاتی بخواهیم حق بیمه کمتری بپردازیم؛ هیچ محدودیتی در انجام آن وجود ندارد.

برخلاف سرمایه‌گذاری در بانک، با هر مقدار ممکن می‌توان سرمایه‌گذاری سودزایی در بیمه عمر برای خود ایجاد کرد.


مطلب مرتبط: 7 معیار انتخاب بهترین بیمه عمر و سرمایه‌گذاری


مقایسه بیمه عمر با بانک از نظر امکان دریافت وام

وام بیمه عمر

یکی از مزایایی که بانک‌ها در اختیار سپرده‌گذاران قرار می‌دهد امکان اخذ وام با شرایط مشخصی است. در بیمه عمر و سرمایه‌گذاری هم این موضوع ممکن است!

پس از گذشت مدت مشخصی از شروع قرارداد بیمه عمر، بیمه‌گزار می‌تواند تا 90% از اندوخته خود را از بیمه وام دریافت کند؛ بدون اینکه به ضامن یا وثیقه‌ای نیاز داشته باشد. با طی کردن کوتاه‌ترین روند اداری ممکن در زمانی کوتاه می‌توانید وام خود را دریافت کنید.

این امکان دریافت وام در واقع با اینکه قرارداد بیمه عمر را با تمام شرایط آن حفظ می‌کند امکان دسترسی به اندوخته و سرمایه را برای بیمه‌گزار فراهم می‌کند؛ اما سپرده‌ای که در بانک ایجاد می‌کنید غیرقابل‌برداشت است.

برای دریافت وام بیمه عمر به هیچ ضامن یا وثیقه‌ای نیازی نیست!


مطلب مرتبط: وام بیمه عمر پاسارگاد؛ بدون ضامن، بدون وثیقه!


معافیت مالیاتی بیمه عمر

معافیت مالیاتی بیمه عمر

یکی دیگر از مواردی که در مقایسه بیمه عمر با بانک باید توجه کرد معافیت مالیاتی بیمه عمر است. اندوخته شما در بیمه عمر از هرگونه مالیاتی معاف است اما به سپرده فرد در بانک مالیات بر ارث تعلق می‌گیرد. در صورت فوت سپرده‌گذار قبل از اینکه حساب وی برای خانواده‌اش باز شود مالیات بر ارث از آن کسر می‌شود؛ درصورتی‌که پس از فوت بیمه‌گزار سرمایه فوت بدون کسر هیچ‌گونه مالیاتی به ذی‌نفعان وی تعلق می‌گیرد.


مطلب مرتبط: چه چیزی مهم‌تر از عمر و آتیه؟/ بررسی بیمه عمر آتیه


سایر مزایای بیمه عمر

مزایای بیمه عمر

تا اینجا فقط جنبه‌های سرمایه‌گذاری بیمه عمر را بررسی کردیم و به وجه بیمه‌ای آن اشاره‌ای نداشتیم. بزرگ‌ترین ویژگی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری این است که در عین اینکه فرصتی را برای سرمایه‌گذاری برای بیمه‌گزار ایجاد کرده است پوشش‌های بیمه‌ای هم دارد و در صورت بروز خسارت و بحران در شرایطی از بیمه‌گزار پشتیبانی می‌کند. به عقیده اغلب کارشناسان، این بیمه در کنار پوشش‌های اضافی معنی پیدا می‌کند و مزایای اصلی آن نمایان می‌شود.

این پوشش‌ها در شرکت‌های مختلف بیمه کمی متفاوت است و بعضی از این پوشش‌ها را فقط شرکت‌های خاصی ارائه می‌دهند. بعضی از این پوشش‌ها عبارتند از: فوت بر اثر حادثه، نقص عضو در اثر حادثه، هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه، معافیت از پرداخت حق بیمه و…

برای مثال پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه بدین‌صورت است که اگر بیمه‌گزار بر اثر حادثه‌ای ازکارافتاده شود و نتواند حق بیمه خود را بپردازد، شرکت بیمه به‌جای او حق بیمه را پرداخت می‌کند و قرارداد وی پابرجا باقی می‌ماند.

می‌توان به‌سادگی به این نتیجه رسید که در مقایسه بیمه عمر با بانک، سرمایه‌گذاری در بانک فاقد این مزایا است و فقط به جنبه‌های سرمایه‌گذاری نگاه می‌کند؛ درصورتی‌که در بیمه عمر حتی تحت شرایطی می‌توان حق بیمه نداد و سرمایه و اندوخته خود را حفظ کرد!

بیمه عمر با پوشش‌های اضافی آن معنی و ارزش پیدا می‌کند!


مطلب مرتبط: با 7 مورد از فواید بیمه عمر بیشتر آشنا شویم


درنهایت بیمه عمر یا بانک؟!

تفاوت کارت طلایی با بیمه بدنه

در مقایسه بیمه عمر با بانک به این نتیجه می‌توان رسید که سرمایه‌گذاری در بیمه عمر علاوه بر مزایای مالی در جنبه‌های دیگری هم منافع بیمه‌گزار و خانواده وی را پوشش می‌دهد؛ اما بازده سرمایه‌گذاری در بیمه عمر کمی طولانی است و حداقل باید 5 سال صبر کنیم تا این بیمه سودزا شود؛ درصورتی‌که بازده سرمایه‌گذاری در بانک کوتاه‌مدت‌تر است.

برای خرید بیمه عمر می‌توان به یکی از نمایندگی‌های بیمه موردنظر مراجعه کرد و پس از دریافت مشاوره از کارشناس بیمه، نسبت به خرید یا عدم خرید آن تصمیم‌گیری کرد. پیشنهاد می‌شود حتماً قبل از تصمیم‌گیری درباره خرید این بیمه از مشاوره کارشناسان استفاده کنید.

همان‌طور که ذکر شد با مقایسه بیمه عمر شرکت‌های مختلف به این نتیجه می‌رسیم که شرایط همه آن‌ها یکسان نیست و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؛ بنابراین بهتر است قبل از خرید بیمه عمر، شرایط و مزایای آن‌ها را باهم مقایسه کنیم و با توجه به شرایط خود مناسب‌ترین آن را انتخاب کنیم. بیمیتو این امکان را فراهم کرده است!

بیمیتو به‌عنوان سامانه‌ای برای خرید آنلاین بیمه امکان مقایسه طرح‌های مختلف را فراهم کرده است. با بیمیتو می‌توان بیمه ثالث آنلاین خرید، استعلام بیمه بدنه آنلاین دریافت کرد، بیمه آتش‌سوزی منزل خرید، برای سفرهای خود بیمه مسافرتی آنلاین خریداری کرد و بیمه عمر اینترنتی خریداری کنید.

با استفاده از بیمیتو در کمترین زمان ممکن می‌توان طرح‌های مختلف را در بیمه موردنظر مقایسه کرد، سپس بهترین آن‌ها را با توجه به شرایط و اولویت‌های خود به‌صورت آنلاین خرید.

1 نظر

  1. با سلام من تا کنون دو نوبت بیمه عمر ۱۵ساله با پرداخت ماهانه و اکنون بیمه عمر ۱۰ساله با پرداخت سالانه داشته و دارم .
    فقط موضوع مالیات بر ارزش افوده از امسال مصوب شده که از اینجانب یکجا بابت ۴سال گذشته اخذ شد .

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید