سازمان تامین اجتماعی در ایران قدمت طولانی دارد و تقریباً همه افراد نام این سازمان را شنیده و از خدمات این سازمان تا حدی اطلاع دارند. به طور کلی خدمات تامین اجتماعی شامل جبران هزینه‌های درمانی و پرداخت مستمری به بیمه‌شدگان است. اما آیا افراد می‌توانند به خدمات درمانی ارایه‌شده این سازمان بسنده کنند؟ برای پاسخ به این سوال باید کم و کیف خدمات درمانی این سازمان را بررسی کنید. پوشش‌های درمانی این سازمان شامل جبران هزینه پاراکلینیکی،کلینیکی و بیمارستانی است. اگر اخیراً گذرتان به مراکز درمانی خورده باشد می‌دانید که تعرفه‌های درمانی نسبت به سال گذشته هم گران‌تر شده و شاید اگر بیمه‌شده بخواهد صرفاً به خدمات پزشکی این سازمان‌ها اکتفا کند متضرر ‌شود. بیمه تکمیلی که از طرف شرکت‌های بیمه ارایه می‌شود هزینه درمانی خدمات پزشکی را تا سقف قابل توجهی جبران می‌کند. برای این که بدانید خرید این بیمه‌ها به‌صرفه است یا نه باید ابتدا بدانید موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چگونه از بیمه‌گزاران حمایت می‌کند.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیلی چیست؟


تعهدات درمانی سازمان تامین اجتماعی شامل چه مواردی است؟

افراد می‌توانند به صورت اجباری و یا اختیاری تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار بگیرند. در حالت اجباری بیمه‌شدگان از طرف کارفرما بیمه می‌شوند در واقع حق طبیعی همه کارکنان است که کارفرما آن‌ها را بیمه کند اما برای افرادی که در مشاغل آزاد مشغول به کار هستند این فرصت جود دارد که به صورت اختیاری تحت پوشش این سازمان قرار بگیرند. تعهدات درمانی سازمان تامین اجتماعی شامل جبران هزینه پاراکلینیکی، بیمارستانی، ارایه خدمات توانبخشی به بیمه‌شدگان آسیب دیده و ارایه وسایلی مانند عینک طبی، دست و پای مصنوعی و سمعک است. ارایه عینک، سمعک و دست و پای مصنوعی به شرطی به بیمه‌شده ارایه می‌شود که برای جبران نقض جسمانی و یا تقویت حواس وی به کار رفته باشد. بیمه‌شدگانی که می‌خواهند از خدمات درمانی این سازمان استفاده کنند باید دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای آن‌ها صادر شده باشد.

خدمات درمانی بیمه تامین اجتماعی شامل جبران هزینه‌های بیمارستانی، پاراکلینیکی، کلینیکی و ارایه وسایل و خدمات توانبخشی است.


مطلب مرتبط: نقش مهم بیمه درمان تامین اجتماعی در زندگی افراد


موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چیست؟

موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چیست؟

مزیت بیمه تکمیلی فقط در تنوع خدمات ارایه‌شده نیست، بلکه بیمه‌شده می‌تواند سقف خدمات بیمه تکمیلی را افزایش دهد و از هر یک از پوشش‌ها درمانی تا سقف بیشتری استفاده کند. در این بخش موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی را بررسی می‌کنیم تا بیمه‌شده بتواند ضمن مقایسه این خدمات با پوشش‌های سازمان تامین اجتماعی، در خصوص خرید خود تصمیم بگیرد.

 • پرداخت هزینه اعمال جراحی مربوط به سرطان، شیمی‌درمانی، مغز و اعصاب مرکزی و نخاع، گامانایف، پیوند کبد، پیوند کلیه،پیوند ریه، قلب و پیوند مغز و استخوان.
 • ارایه پوشش مربوط به خدمات پاراکلینیکی شامل جبران هزینه سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن، اندوسکوپی، ام‌آر‌آی و دانسیتومتری.
 • جبران هزینه‌های مربوط به تست ورزش، تست آلرژی، تست تنفس، نوار عضله، نوار عصب، نوار مغز، نوار مثانه، شنوایی‌سنجی، بینایی‌سنجی و آنژیوگرافی چشم.
 • پوشش هزینه اعمال سرپایی مانند شکستگی، گچ‌گیری، ختنه، لیزر درمانی و…
 • پوشش خدمات آزمایشگاهی.
 • پرداخت هزینه ویزیت و دارو.
 • جبران هزینه‌های دندانپزشکی.
 • هزینه همراه برای افراد زیر 7 سال و بالای 70 سال.
 • پوشش هزینه‌های زایمان و جبران نازایی و ناباروری.
 • پرداخت هزینه آمبولانس و انتقال بیمار به مراکز درمانی.
 • جبران هزینه عیوب انکساری چشم و پرداخت هزینه عینک و لنز تماس طبی.

بیمه تکمیلی که از طرف شرکت‌های بیمه ارایه می‌شود، هزینه خدمات مختلف درمانی را تا سقف تعهدات بیمه‌نامه جبران می‌کند. 


مطلب مرتبط: مزیت خرید بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چیست ؟


موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چگونه ارایه می‌شود؟

موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چگونه ارایه می‌شود؟

موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای کارکنان شاغل و بازنشستگان به شکل متفاوتی ارایه می‌شود. کارکنان شاغل که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند می‌توانند از  شرکت‌های مختلف بیمه خدمات درمانی را دریافت کنند. این افراد می‌توانند به صورت گروهی و یا انفرادی تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند.

در خصوص بازنشستگان اما شرایط کمی متفاوت است به این صورت که خدمات درمانی به بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس قرارداد منعقد‌شده ارایه می‌شود.


مطلب مرتبط: می‌دانید موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی البرز مطابق با نیاز شما است؟!


بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی با کدام شرکت است؟

گاهی بعضی از سازمان‌ها برای ارایه خدمات درمانی بهتر به کارکنان و بازنشستگان‌شان با بعضی از شرکت‌های بیمه قرارداد منعقد می‌کنند. بنابراین بهتر است افراد بدانند آیا سازمان آن‌ها با شرکت خاصی قرارداد دارد یا خیر. بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی با شرکت آتیه‌سازان حافظ است. در ادامه همراه ما باشید تا موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای بازنشستگان را مطالعه کنید.

بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی با شرکت بیمه آتیه سازان حافظ است.


مطلب مرتبط: داغ‌ترین تعرفه اعلام شده از بیمه تکمیلی بازنشستگان خدمات درمانی


موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای بازنشستگان

موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای بازنشستگان

همان طور که گفتیم بیمه تکمیلی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی با شرکت بیمه آتیه‌سازان حافظ است. حق بیمه برای بازنشستگان و مستمری بگیرانی که از تاریخ یکم آذر ماه سال 97 تا سی‌ام آبان ماه سال 98 تحت پوشش قرار گرفته‌اند برای هر نفر ماهانه 38.200 تومان است. سقف و موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای بازنشستگان در سال 98-97 به شرح زیر است:

 • بستری عمومی تا سقف 6.000.000 تومان.
 • بستری فوق تخصصی شامل جبران هزینه اعمال جراحی قلب، پیوند کبد و کلیه، شیمی‌درمانی، تالاسمی، هموفیلی، ام اس و… تا سقف 15.000.000 تومان.
 • خدمات پارکلینیکی نوع (1): شامل اسکن، انواع سی تی اسکن، انواع رادیولوژی، ماموگرافی و… تا سقف700.000 تومان.
 • خدمات پاراکلینیکی نوع (2): شامل تست تنفس، بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی، تست ورزش، بررسی عصب شناسی و… تا سقف 500.000 تومان.
 • پوشش خدمات آزمایشگاهی حداکثر تا سقف 400.000 تومان.
 • پرداخت هزینه اعمال مجااز سرپایی حداکثر تا مبلغ 500.000 تومان.
 • لیزیک سک چشم تا سقف 600.000 و لیزیک دو چشم حداکثر تا مبلغ 1.200.000 تومان.
 • پرداخت هزینه آمبولانس داخل شهری تا سقف 100.000 و آمبولانس بین شهری حداکثر تا 200.000 تومان.

اگر بخواهیم موارد تحت پوشش بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای کارکنان شاغل و بازنشستگان را با هم مقایسه کنیم می‌بینیم بیمه تکمیلی بازنشستگان بعضی از پوشش‌ها مانند زایمان را ندارد که البته با توجه به این که استفاده‌کنندگان این بیمه بازنشستگان هستند و عموماً سنین بالایی دارند این امر منطقی است. در نهایت با توجه به حق بیمه مناسبی که این بیمه برای بازنشستگان دارد خرید این بیمه‌ها به صرفه است.


مطلب مرتبط: خدمات بیمه تکمیلی تامین اجتماعی ویژه بازنشستگان


ثبت ‌نام بیمه تکمیلی تامین اجتماعی برای بازنشستگان

بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی برای ثبت نام بیمه تکمیلی باید به کانون بازنشستگان این سازمان مراجعه کنند. برای انجام ثبت نام لازم است که بازنشسته مدارکی از جمله آخرین فیش حقوقی، حکم بازنشستگی، شناسنامه و کارت ملی خود و تمام افراد خانواده‌اش را همراه داشته باشد.

بازنشستگان باید برای ثبت نام بیمه تکمیلی به کانون بازنشستگان این سازمان مراجعه کنند.

در صورتی که بازنشسته قصد انصراف از پوشش‌های بیمه تکمیلی را داشته باشد حداکثر ظرف 3 ماه از تاریخ شروع قرارداد فرصت دارد به کانون بازنشستگان مراجعه کند و درخواست انصراف بیمه تکمیلی را بدهد.


مطلب مرتبط: از مطالعه نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی تا تجربه خرید آنلاین


خدمات ویژه بیمه در بیمیتو

در عصر حاضر که زمان برای افراد ارزش زیادی دارد خرید اینترنتی بسیار رایج شده است. دیگر نیاز نیست افراد برای خرید کالا و خدمات ضروری‌شان ساعت‌های زیادی را در ترافیک سپری کنند. برای خرید آنلاین بیمه افراد می‌توانند از بیمیتو استفاده کنند. بیمیتو سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که افراد می‌توانند برای خرید بیمه بدنه، بیمه درمان تکمیلی، بیمه شخص ثالث، بیمه عمر و بیمه مسافرتی از آن استفاده کنند. در ادامه مزیت‌های خرید بیمه از بیمیتو را بررسی کرده‌ایم:

راحتی در خرید: برای خرید آنلاین بیمه فقط کافی است به اینترنت دسترسی داشته باشید و به راحتی در منزل و محل کارتان بنشینید و بیمه موردنظرتان را سفارش دهید.

مقایسه بیمه: با خرید بیمه از بیمیتو، افراد می‌توانند شرایط و قیمت بیمه را بین شرکت‌های مختلف مقایسه و بهترین بیمه را سفارش دهند.

ارسال بیمه‌نامه با ارسال رایگان: بعد از سفارش بیمه نیازی نیست متقاضی برای دریافت بیمه‌نامه اقدامی انجام دهد زیرا بیمه‌نامه با ارسال رایگان برای وی ارسال می‌شود.

این موارد تنها بخشی از مزیت‌های استفاده از بیمیتو است زیرا افراد می‌توانند اطلاعات بیمه‌ای خود را از رشته‌های مختلف بیمه از بیمیتو به‌دست آورند و با خرید آنلاین بیمه در زمان و هزینه خود صرف‌جویی کنند.

  برای دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی در شرکت‌ها، فرم زیر رو پر کنید!

  نام شرکت (الزامی)
  نوع فعالیت (الزامی)
  تعداد نفرات شرکت (الزامی)
  نام درخواست دهنده (الزامی)
  تلفن همراه جهت پیگیری (الزامی)
  توضیحات

  19 نظرات

  1. ممنونم از همه ی کارکنان اداره ی بیمه تامین اجتماعی که این مطالب مهم خدمات بیمه ای را در اختیار من و افرادخانواده قرار دادند/باتشکر
   محمدپیران/ از اردبیل

   • سلام
    البته کارکنان تامین اجتماعی زحمت زیادی می‌کشن ولی ما هم این وسط سعی می‌کنیم مطالبی که مهم و خوندنی هست رو در اختیار شما قرار بدیم 🙂
    ممنون از لطف‌تون

  2. در مورد دندان پزشکی چیزی ننوشته و کلی مطلب تبلیغاتی بی سر ته نوشته شده که چی؟ کدوم مریض حوصله داره اینها رو بخونه من نمی دونم کی می خواهید چیزی یاد بگیرید این ها مشتری مداری نیست

  3. باسلام،به شما عزیزان که به فکر مردم بی بضاعت کشوروملت ایران عزیزمان هستید.کمال تشکر و قدردانی اززحمات صمیمانه شماعزیزان.فقط اگر هزینه هرفردثالث و بهترین باصرفه ترین بیمه رابرای خانواده بدسرپرستان اعلام کنید ممنون عزیزان هموطن.

   • ممنونم از حس توجهتون
    هزینه بیمه تکمیلی برای طرح‌های مختلف متفاوته. اگر میخواین قیمت بیمه تکمیلی انفرادی رو بدونین میتونین به سایت بیمیتو برین و قیمت هر طرح رو اونجا ببینین.

  4. سلام خسته نباشید. پسرم ۵ساله است و بدلیل تاخیرگفتاری به گفتار درمانی میبرم هزینه هاش خیلی زیاد است ما فقط تحت پوشش تامین اجتماعی هستیم، ایا بیمه تکمیلی تامین اجتماعی این نیاز مارا پوشش میدهد؟

   • سلام ممنون
    بیمه تکمیلی انفرادی تحت پوشش قرار نمیده اما اگر از طرف ارگان خاصی تحت پوشش بیمه تکمیلی گروهی قرار بگیرن میتونین هزینه‌ها رو دریافت کنین.

  5. باسلام- عجیبه – افراد مسن غالبا نیاز به عینک دارند. چرا تحت پوشش نیست. چیزی جز مکروحیله نیست. اگر قصد خدمت است و دستگیری یک موردش عینک است. که غالبا بازنشسته به آن نیاز دارند.

   • سلام وقتتون بخیر
    به طور کلی عینک، تحت پوشش بیمه تکمیلی تأمین اجتماعی هست اما متاسفانه سقف پوشش کمی داره.

  6. با سلام
   بنده۷۱ساله هستم و مستمری بگیر سازمان تامین اجتمایی .و بیمه تکمیلی اتیه سازان رادارم . لطفا اگر پوشش بیمه ای بهتری است معرفی کنید ( البته حاضربه پرداخت حق بیمه بیشتر هستم)

   • با سلام.
    بیمه های تکمیلی زیادی وجود داره که پوشش های بسیار بهتری نسیت به بیمه آتیه سازان دارن. اما متاسفانه با توجه به سن شما، شرکت های بیمه صدور بیمه رو براتون انجام نمیدن

  7. برای ثبت نام بیمه تکمیلی سازمان تامین اجتماعی بصورت اینترنتی و غیرحضوری چگونه باید عمل کرد من پدرم مستمری بگیر تامین اجتماعی هست ولی تهران بوده اومدیم شهرستان ممنون میشم پاسخ بدین

   • با سلام.
    شما میتونید از طریق کانون بازنشستگان برای ثبت نام و دریافت اطلاعات تکمیلی اقدام کنید

  8. سلام.برای بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی هزینه دندان پزشگی هم بیمه اتیه سازان چیزی پرداخت میکنه.

  Comments are closed.