احتمال بروز بیماری‌های مختلف در سنین گوناگون برای همگان وجود دارد، لذا نگران هزینه‌های پزشکی بودن کاملاً منطقی است. هزینه‌های درمان غالباً هر سال زیاد می‌شود و فشار سنگینی بر افرادی است که درآمدشان به نسبت این هزینه‌ها افزایش نمی‌یابد. بیمه درمان تکمیلی برای پوشش دادن این هزینه‌ها طراحی شده است. با توجه به ضرورت داشتن این بیمه، افزایش آگاهی در خصوص نحوه ثبت نام بیمه‌ تکمیلی ما را در انتخاب یک بیمه درمان تکمیلی مناسب با نیاز و وضعیت اقتصادی خود کمک می‌کند. در این مطلب قصد داریم تا با روند کلی ثبت نام، مدارک و شرایط این بیمه آشنا شویم.

خرید آنلاین بیمه درمان تکمیلیخرید آنلاین بیمه درمان تکمیلی


مطلب مرتبط: بیمه درمان تکمیلی چیست؟


انواع بیمه‌های درمان در ایران

انواع طرح‌های درمان در ایران

بیمه درمان پایه: با توجه به قوانین سلامت همگانی در کشور مؤسسات، نهادها و سازمان‌ها موظف به تهیه پوشش‌های حداقلی درمان برای کارکنان خود هستند. بیمه‌گر پایه هزینه‌های درمانی و بیمارستانی بیمه‌شده را با رعایت فرانشیز یعنی بخشی از خسارت که بر عهده خود بیمه‌گزار است،  جبران می‌کند.

بیمه درمان تکمیلی: بیمه‌های درمانی در شرکت‌های بیمه تجاری به نام بیمه درمان تکمیلی یا مازاد معروف است. افراد با تهیه آن علاوه بر برخورداری از بیمه درمان پایه می‌توانند آن قسمت از هزینه‌های خود را که در تعهد بیمه‌گر پایه نبوده از محل این بیمه‌نامه دریافت کنند.

در حال حاضر مؤسسات زیر وظیفه تامین بیمه‌های درمانی را بر عهده دارند:
سازمان تامین اجتماعی (بیمه‌گر پایه)
سازمان خدمات درمانی کارکنان دولت (بیمه‌گر پایه)
صندوق‌های خصوصی برخی مؤسسات دولتی (بیمه‌گر پایه)
شرکت‌های بیمه (بیمه‌گر تکمیلی)

انواع بیمه‌های درمانی در ایران شامل بیمه درمان پایه و بیمه درمان تکمیلی است.


مطلب مرتبط: بیمه تکمیل درمان / پشتت گرمه


آشنایی با انواع بیمه تکمیلی

بیمه‌های تکمیلی در گروه بیمه اشخاص دسته‌بندی می‌شوند. تمامی سازمان‌ها، نهادها و مؤسسات برای حمایت  از کارکنان خود آن‌ها را تحت پوشش این بیمه قرار می‌دهند. این کارکنان اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی به همراه کلیه اعضای خانواده و افراد تحت تکفل تحت پوشش قرار می‌گیرند. همچنین اشخاص به طور انفرادی می‌توانند این بیمه را برای خود خریداری کنند. البته بیمه درمان تکمیلی به‌ صورت گروهی، انفرادی و خانواده ارائه می‌شود. هزینه‌های درمانی ازجمله: بستری و بیمارستانی، زایمان، پاراکلینیکی و… توسط این بیمه قابل جبران است.

بیمه درمان تکمیلی به‌ صورت گروهی، انفرادی و خانواده ارائه می‌شود.

بیمه‌های تکمیلی گروهی: بیمه درمان عمدتاً به صورت گروهی انجام می‌پذیرد. یکی از ویژگی‌های بارز بیمه گروهی نحوه پرداخت آن است. حق بیمه به صورت ماهانه از حقوق کارکنان بیمه‌شده کسر می‌شود. اعتبار این بیمه تا زمانی است که فرد عضو گروه تحت پوشش باشد و با ترک شغل اعتبار آن متوقف می‌شود. نرخ حق بیمه هم بر اساس میانگین سنی افراد گروه محاسبه می‌گردد. در بیمه تکمیلی گروهی لازم است که حق بیمه تامین اجتماعی افراد از یک محل رد شود.

بیمه‌های تکمیلی انفرادی: در بیمه درمان تکمیلی انفرادی حق بیمه بیشتر در ازای کیفیت خدمات بالاتر دریافت می‌شود و پوشش کاملی را در اختیار بیمه‌گزار قرار می‌دهد. با بررسی نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی در بعضی شرکت‌های بیمه مثل بیمه آسماری می‌فهمیم داشتن بیمه پایه شرط اخذ بیمه تکمیلی نیست، یعنی بدون نیاز به داشتن بیمه درمان پایه می‌توانید تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی قرار بگیرید.

بیمه‌های تکمیلی خانواده: بیمه درمان تکمیلی خانواده نوعی از بیمه درمان است که با پوشش‌های کمتر از بیمه درمان تکمیلی گروهی است و به صورت انفرادی صادر می‌شود. در بیمه تکمیلی درمان خانواده دیگر نیازی نیست که حق بیمه تامین اجتماعی افراد از یک محل کاری رد شده باشد. همچنین تعداد افراد مجموعه کاری نیز اهمیتی ندارد و با هر تعداد متقاضی می‌توان این بیمه را دریافت کرد.


مطلب مرتبط: بهترین بیمه تکمیلی انفرادی را می‌شناسید؟


نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی چگونه است؟

بیمه پایه تنها بخش کمی از هزینه‌های درمانی شما را تحت پوشش قرار می‌دهد و تعهدات کمی برای جبران  هزینه‌های بیمارستانی و جراحی و حتی دارو دارد. بنابراین داشتن بیمه تکمیلی برای همه افراد ضروری است. بیمه‌های تکمیلی بیشتر به صورت گروهی خریداری می‌شوند اما شما می‌توانید خود را بدون نیاز به بیمه پایه با پوشش‌های وسیع‌تری بیمه کنید.

متقاضی پوشش بیمه باید به پرسشنامه سلامت که شامل مشخصات شخصی، موارد پزشکی و اطلاعات تکمیلی است پاسخ درست بدهد. درستی پاسخ‌ها شرط اصلی معتبر بودن قرارداد بیمه است.


مطلب مرتبط: اصول ثبت نام بیمه تکمیلی ایران چیست؟


نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی و مدارک لازم

نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی و مدارک لازم

چنانچه قصد خرید بیمه تکمیلی را دارید باید حتماً مدارک خواسته‌شده را به شرکت بیمه ارائه دهید در این بخش مدارک لازم برای ثبت نام بیمه تکمیلی را به شما معرفی می‌کنیم.
کپی صفحات اول و دوم شناسنامه تمامی اعضای خانواده
کپی پشت‌ورو تمامی کارت‌های ملی تمامی اعضای خانواده
کپی صفحه اول دفترچه بیمه پایه همه افراد خانواده
پر کردن فرم تقاضای سرپرست خانواده


مطلب مرتبط: نکات کلیدی که احتمالاً از فرم بیمه تکمیلی نمی‌دانید


نحوه دریافت هزینه‌های درمان در بیمه تکمیلی:

 ممکن است در اثر ابتلا به بیماری‌هایی که موضوع بیمه‌نامه شما  است با هزینه‌هایی مواجهه شوید آیا نحوه دریافت این هزینه‌ها را می‌دانید؟ چنانچه قصد دریافت هزینه‌های درمانی خود را از بیمه تکمیلی دارید می‌توانید به دو روش زیر اقدام کنید:

 1.  روش اول با استفاده از معرفی‌نامه: در این روش بیمه‌شده با گرفتن معرفی‌نامه از شرکت بیمه به مراکز درمانی طرف قرارداد مراجعه و بدون پرداخت هزینه، نسبت به درمان خود اقدام می‌کند. در معرفی‌نامه سقف تعهدات بیمه‌ای و میزان فرانشیز قابل مشاهده است.
 2. روش دوم با مراجعه به مراکز درمانی: در روش دوم ممکن است شما زمان کافی برای گرفتن معرفی‌نامه در اختیار نداشته باشید بنابراین به مراکز درمانی مراجعه می‌کنید و هزینه‌های پزشکی را خودتان می‌پردازید. سپس مدارک پزشکی را به مراکز پرداخت خسارت بیمه‌گر تحویل می‌دهید. پس از بررسی‌های لازم هزینه‌های درمانی پرداخت‌شده به حساب شما واریز می‌شود.

نکاتی که باید در مورد دریافت خسارت بدانید:
بیمه‌گزار برای دریافت خسارت از بیمه‌گر باید نکاتی را رعایت کند. توجه به این موارد از جمله مدارکی که برای دریافت خسارت هر پوشش لازم است و یا حداکثر مدت‌زمان برای ارائه مدارک دارای اهمیت است.

 • ارائه اصل نسخه پزشک و اصل فاکتور هزینه‌های انجام شده توسط بیمه‌گزار نیاز است.
 • تمام مدارک ارائه شده باید دارای مهر رسمی باشند. مهر پزشک متخصص و مهر مرکز درمانی مدنظر است.
 • مدارک لازم برای دریافت خسارت بسته به نوع پوشش متفاوت است.
 • بيمه‌شده موظف است حداكثر ظرف مدت 5 روز از زمان بستري شدن دربيمارستان و قبل از ترخيص، مراتب را به بيمه‌گر اعلام كند.
 • بيمه‌گر باید حداكثر ظرف مدت 15 روز كاري پس از دريافت مدارک پزشکی، هزینه‌های درمانی پرداخت‌شده را بپردازد.

مطلب مرتبط: مدارک بیمه تکمیلی / چیزی را از قلم نیندازید.


نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی و شرایط سنی

نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی وشرایط سنی

یکی از شرایط مهم ثبت نام  بسیاری از بیمه‌ها، شرایط سنی است که این شرط در بیمه‌های مختلف و همین طور در طرح‌های مختلف، متفاوت است. شرایط سنی در بیمه تکمیلی گروهی و بیمه تکمیلی انفرادی با هم متفاوت است.

در بیمه تکمیلی گروهی: بیمه‌ درمان تکمیلی گروهی که برای جبران هزینه‌های درمانی کارکنان و افراد تحت تکفل آن‌ها در سازمان‌ها و شرکت‌ها طراحی شده است شرایط سنی زیر را دارد.

 • بیمه تکمیلی گروهی برای گروه‌های بالای 50 نفر ارائه می‌شود. حداکثر سن بیمه‌شده برای گروه‌های کمتر از 1000 نفر، 60  سال است.
 • برای سن بیش از 60 سال، باید حق بیمه اضافی بپردازد.
 • در بیمه‌های تکمیلی گروهی بالای 1000 نفر محدودیتی برای بیمه شدن افراد وجود ندارد.
 • حداقل سن برای بیمه‌گزار اصلی 18 سال است.
 • درصورتی‌که بیمه‌شده در طول مدت بیمه، فوت کند اعضای خانواده وی می‌توانند با پرداخت حق بیمه تا پایان مدت قرارداد از مزایای آن استفاده کنند.

در بیمه تکمیلی انفرادی: با توجه با بالا بودن هزینه‌های پزشکی تنها بعضی از شرکت‌ها بیمه تکمیلی انفرادی ارائه می‌دهند. این بیمه‌ها افراد را با پوشش‌های بیشتری بیمه می‌کند.

 • شرایط سنی بیمه تکمیلی انفرادی در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است اما بیشتر شرکت‌ها برای افراد بالای 60 سال محدودیت دارند.
 • حداکثر سن بیمه‌شده در بیمه تکمیلی انفرادی در بیشتر شرکت‌ها 70 سال است.

حداکثر سن بیمه شده برای گروه‌های کمتر از 1000 نفر،60 سال است.


مطلب مرتبط: نگاهی به شرایط بیمه تکمیلی آسیا برای روزهای بیماری


خرید و نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی

خرید و نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی

روش سنتی: در این روش متقاضی دریافت بیمه‌ درمان تکمیلی با مراجعه مستقیم به نمایندگی‌های بیمه قادر خواهد بود بیمه‌ درمان تکمیلی خریداری نماید. البته در این روش مشتری فرصت مقایسه‌ پوشش‌ها و قیمت‌ها و داشتن یک انتخاب مناسب را از دست می‌دهد زیرا امکان مراجعه به نمایندگی‌های مختلف مستلزم صرف زمان زیادی است که عملاً غیرممکن به نظر می‌رسد.

روش آنلاین: از جمله مزیت‌های روش آنلاین صرفه‌جویی در زمان، مقایسه و انتخاب بهترین بیمه، آسان بودن پروسه ثبت نام، صدور و ارسال بیمه‌نامه است که می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر قصد خرید بیمه از بیمیتو را دارید می‌توانید به روش زیر اقدام کنید.


مطلب مرتبط: شرح قوانین بیمه تکمیلی برای افراد هوشیار


نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی از طریق بیمیتو

ابتدا به سایت بیمیتو می‌روید و با انتخاب گزینه بیمه درمان تکمیلی، سن بیمه‌گزار و بیمه‌گر پایه را وارد می‌کنید.
بعد از وارد کردن اطلاعات اولیه و در گام دوم صفحه مقایسه برای شما باز می‌شود که به کمک آن می‌توانید قیمت و پوشش‌های بیمه‌ای شرکت‌های مختلف را مقایسه کنید.
سپس با ارسال تصویر مدارک خواسته‌شده و پرداخت آنلاین حق بیمه ثبت نام خود را کامل کنید.
در صورت خرید تا ساعت 21 در روز‌‌های عادی و تا ساعت 19 در روزهای پنج‌‌شنبه و تعطیل، بیمه‌نامه شما همان روز صادر می‌شود و بیمه‌نامه به صورت رایگان برای شما ارسال می‌شود.


مطلب مرتبط: زیر و بم استعلام بیمه تکمیلی دانا


خدمات آنلاین بیمیتو

بیمیتو، سامانه مقایسه و خرید آنلاین بیمه است که امکان مقایسه قیمت و پوشش‌ها را در شرکت‌های مختلف بیمه‌ای فراهم می‌کند. با استفاده از اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو بدون محدودیت امکان مقایسه و خرید آنلاین بیمه را خواهید داشت. همچنین در بیمیتو این امکان وجود دارد که خرید آنلاین بیمه عمر، بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، بیمه مسافرتی، بیمه درمان تکمیلی و استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی را به دست آورید. کافی است به سایت بیمیتو مراجعه کنید و بعد از انتخاب رشته بیمه‌ای مورد نظر خود، اطلاعات بیمه مورد نیاز آن رشته را وارد کنید در گام بعد صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که در آن لیست شرکت‌های بیمه با شرایط آن‌ها در دسترس شما قرار می‌گیرد. ما در بیمیتو همه تلاش خود را می‌کنیم که جدیدترین اطلاعات بیمه را در اختیار شما قرار دهیم تا با خرید بهترین بیمه، از خرید بیمه‌نامه خود رضایت کافی را داشته باشید.

  برای دریافت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی در شرکت‌ها، فرم زیر رو پر کنید!

  نام شرکت (الزامی)
  نوع فعالیت (الزامی)
  تعداد نفرات شرکت (الزامی)
  نام درخواست دهنده (الزامی)
  تلفن همراه جهت پیگیری (الزامی)
  توضیحات

  1 نظر

  ارسال نظر

  لطفا نظر خود را وارد کنید
  لظفا نام خود رو وارد کنید