خرید بیمه آتش سوزی مستلزم شناخت این نوع بیمه و خطرات تحت پوشش آن است. شما به‌عنوان بیمه‌گزار باید اطلاعات قابل قبولی از بیمه آتش سوزی ساختمان در اختیار داشته باشید. این اطلاعات کمک می‌کند تا بیمه موردنظر خود را پیداکرده و نسبت به خرید آن اقدام کنید. بعد از جستجو و یافتن آنچه موردنیاز شماست مسئله مهم، نرخ بیمه آتش سوزی است. شاید شما دوست داشته باشید بدانید نرخ بیمه آتش سوزی چگونه محاسبه می‌شود. شاید بخواهید قیمت شرکت‌های مختلف را باهم مقایسه کنید و یا دوست داشته باشید فاکتورهای مؤثر در تعیین نرخ بیمه آتش سوزی را بدانید. اگر همین‌طور است در ادامه همراه ما باشید.عوامل موثر بر قیمت بیمه آتش سوزی

نحوه محاسبه نرخ بیمه آتش سوزی

نحوه محاسبه نرخ بیمه آتش سوزی

فاکتورهای زیادی در تعیین نرخ بیمه آتش سوزی دخیل هستند که آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

در رابطه با نرخ حق بیمه آتش سوزی نکته‌ای که ذکر آن ضروری است طبقه خطر می‌باشد. به این معنی که بسته به نوع ساختمان و مقدار درخطر بودن آن، ریسک خطر در 9 سطح، طبقه‌بندی می‌شود. برای مثال نرخ معمول حق بیمه آتش سوزی برای منازل مسکونی که در طبقه یک خطر قرار دارند 0.27 در هزار است (البته این نرخ در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است که در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد)؛ همین نرخ برای طبقه 9 خطر 3.78 در هزار است. (مثل کارخانه چسب سازی، کبریت‌سازی و گاز پرکنی) اگر در ادامه با ما همراه باشید بیشتر در مورد این اعداد توضیح خواهیم داد.


مطلب مرتبط: شرایط بیمه آتش سوزی سامان و طرح‌های ویژه‌اش!


محاسبه نرخ بیمه آتش سوزی یک منزل مسکونی

نرخ بیمه آتش سوزی منازل مسکونی

اگر بخواهید منزل مسکونی خود را بیمه کنید و دوست داشته باشید در جریان روند تعیین قیمت قرار بگیرید، باید بدانید که اولین فاکتور مهم در تعیین نرخ بیمه آتش سوزی متراژ زیربنای ساختمان موردنظر شماست.

دومین مورد ارزش لوازم خانه است.

سومین مورد نیز هزینه ساخت هر مترمربع از بناست.

متراژ کل زمین مدنظر نیست.

 

حالا شما باید کل سرمایه‌ای را که می‌خواهید بیمه کنید محاسبه کنید. کار ساده ایست، با 3 فاکتوری که اشاره کردیم این مبلغ به‌راحتی به دست می‌آید. به یک مثال ساده توجه کنید:

فرض می‌کنیم متراژ زیربنای ساختمان موردنظر شما 100 مترمربع و ارزش لوازم خانه 50 میلیون تومان باشد. هزینه ساخت هر مترمربع از بنا را نیز 1.5 میلیون تومان در نظر می‌گیریم. سرمایه‌ای که مورد بیمه قرار می‌گیرد 200 میلیون تومان خواهد بود:

(سرمایه مورد بیمه) 200,000,000 = 50,000,000 + (1,500,000 × 100)

سرمایه مورد بیمه از ضرب متراژ زیربنا در هزینه ساخت هر مترمربع از بنا، به‌علاوه ارزش لوازم خانه به دست می‌آید.


حال که سرمایه مورد بیمه خود را به دست ‌آوردید، وقت آن است که بدانید نرخ بیمه آتش سوزی شما چقدر می‌شود. بیمه آتش سوزی، خطرات اصلی ازجمله آتش، صاعقه و انفجار را تحت پوشش قرار می‌دهد؛ اگر تمایل داشتید می‌توانید خطرات تبعی (پوشش مازاد) را نیز خریداری کنید. حال بیاید اول راجع به محاسبه نرخ بیمه آتش سوزی تحت پوشش خطرات اصلی صحبت کنیم.


تعیین نرخ بیمه آتش سوزی تحت پوشش خطرات اصلی

 

نرخ بیمه آتش سوزی

پیش ‌از این گفتیم نرخ حق بیمه منازل مسکونی 0.27 در هزار است؛ به این معنی که نرخ بیمه آتش سوزی از ضرب این عدد (0.00027) در سرمایه‌ مورد بیمه خواهد بود. البته این عدد در شرکت‌های مختلف متفاوت است و طبعاٌ موجب می‌شود نرخ بیمه آتش سوزی نیز متفاوت باشد. همچنین شرکت‌ها هر کدام امکانات متفاوتی را در اختیار بیمه‌گزاران قرار می‌دهند و بسته به شرایط، تخفیفاتی نیز در نظر می‌گیرند که تمام این عوامل موجب اختلاف قیمت می‌گردد. برای مثال نرخ بیمه آتش سوزی مثال قبل را در دو شرکت بیمه سامان و معلم بررسی می‌کنیم.

با توجه به شرایط، امکانات و حق نرخ بیمه‌های متفاوتی که در شرکت‌های مختلف بیمه وجود دارد، قیمت‌ها نیز متفاوت خواهد بود.

فرض می‌کنیم سرمایه‌ای که می‌خواهید بیمه کنید 200 میلیون تومان باشد. نرخ حق بیمه آتش سوزی بیمه سامان 0.276 در هزار است؛ یعنی نرخ بیمه آتش سوزی شما 0.000276 از 200 میلیون تومان خواهد بود:

تومان 55,200 = 200,000,000 × 0.000276

در مورد بیمه معلم این نرخ 0.12 در هزار است؛ یعنی نرخ بیمه آتش سوزی برابر با 0.00012 از 200 میلیون تومان می‌شود:

تومان 24,000 = 200,000,000 × 0.00012

این نرخ‌ها خالص هستند و در محاسبه نرخ نهایی بیمه آتش سوزی 9% مالیات نیز در آن‌ها لحاظ می‌گردد.


نرخ بیمه آتش سوزی با احتساب پوشش اضافی یا مازاد

نرخ بیمه آتش سوزی تحت پوشش‌های اضافی

حالا که نرخ بیمه آتش سوزی تحت پوشش خطرات اصلی را محاسبه کردیم وقت آن است که به خطرات تبعی (پوشش مازاد) بپردازیم. شاید شما با توجه به خطراتی که احتمال بروز آن را می‌دهید، تمایل به خرید پوشش مازاد داشته باشید. نرخ این پوشش‌ها نیز در شرکت‌های مختلف متفاوت است. بیایید به بررسی دو مورد بیمه سامان و معلم که پیش ‌از این نیز به آن‌ها اشاره کردیم، بپردازیم.

پوشش های اضافی بیمه اتش سوزی


بررسی پوشش‌های مازاد در بیمه آتش سوزی سامان و معلم

نرخ اعمال پوشش مازاد زلزله در بیمه سامان 0.7، ترکیدگی لوله 0.2، نشست زمین 1 و سقوط هواپیما 0.1 در هزار می‌باشد. همین نرخ‌ها در بیمه معلم به ترتیب 0.4، 0.2، 0.5 و 0.05 در هزار است. حالا بیایید مثالمان را با توجه به در نظر گرفت پوشش‌های مازاد بسط بدهیم.

این ضرایب در شرکت‌های مختلف متفاوت است.

فرض کنید با همان سرمایه 200 میلیون تومان می‌خواهید پوشش‌های زلزله و نشست زمین را نیز خریداری کنید. بیایید ببینیم نرخ‌ بیمه آتش سوزی شما چقدر تغییر پیدا می‌کند. در بیمه سامان نرخ بیمه آتش سوزی 55,200 تومان بود، (بدون در نظر گرفتن مالیات) حال باید ضرایب پوشش‌های زلزله و نشست زمین را در سرمایه اعمال کنید:

تومان 340,000 = 200,000,000 × (0.001 + 0.0007)

حالا این عدد را با عدد قبلی جمع می‌کنیم تا نرخ بیمه آتش سوزی مشخص شود:

تومان 395,000 = 55,200 + 340,000

البته در نظر داشته باشید که این نرخ بدون در نظر گرفتن مالیات است. برای تعیین نهایی نرخ بیمه آتش سوزی خود باید ضریب 9% را در آن اعمال کنید.

اکنون به بررسی خرید پوشش‌های اضافی در بیمه معلم می‌پردازیم؛ مانند قبل ضرایب پوشش زلزله و نشست زمین را در سرمایه اعمال کرده و با 24,000 تومان جمع می‌کنیم:

تومان 180,000 = 200,000,000 × (0.0005 + 0.0004)

تومان 204,000 = 24,000 + 180,000

در نهایت نرخ بیمه آتش سوزی موردنظر شما 204 هزار تومان بدون اعمال مالیات خواهد بود.


تخفیف نرخ بیمه آتش سوزی

البته در برخی از شرکت‌های بیمه تخفیفاتی نیز وجود دارد از جمله نظام‌مهندسی یا پزشکی، دارندگان بیمه عمر و حساب بانکی وابسته به همان شرکت و … که هر شرکت با توجه به سیاست‌های موردنظر خود این تخفیفات را به مشتری ارائه می‌دهد.

موارد دیگری نیز در تعیین نرخ بیمه آتش سوزی مؤثر هستند که به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

سن ساختمان

مسلماً درصورتی‌که محل موردنظر قدیمی‌تر باشد ریسک خطر آتش سوزی نیز برای آن بیشتر خواهد بود و طبعاً قیمت نیز تغییر خواهد کرد.

جنس مصالح

مصالحی که قابلیت اشتعال بیشتری دارند، خطر آتش سوزی را افزایش می‌دهند.

سیستم برق‌کشی

پر واضح است که نقص در سیستم برق‌کشی احتمال بروز آتش سوزی را بالا می‌برد.

در ساختمان‌های با سن بالا به دلیل قدیمی بودن سیستم برق‌کشی، احتمال خطر آتش سوزی بیشتر است.

طبقه

بسته به اینکه ساختمان موردنظر چندطبقه باشد، ریسک خطر نیز متفاوت خواهد بود. ساختمان‌های با تعداد طبقات بیشتر، ریسک آتش سوزی بیشتری دارند و امکان اطفاء حریق در آن‌ها مشکل خواهد بود.

امکان اطفاء حریق

برخی از ساختمان‌ها مجهز به سیستم اطفاء حریق هستند که ریسک آتش سوزی را به حد مطلوبی کاهش می‌دهند.

بسته به شرکت بیمه‌ای که تمایل به خرید از آن را دارید، موارد دیگری نیز در تعیین نرخ بیمه آتش سوزی تأثیرگذارند که این موارد باعث می‌شوند قیمت بیمه شما نیز تغییر پیدا کند.


استعلام نرخ بیمه آتش سوزی از اپلیکیشن یا وب‌سایت بیمیتو

استعلام نرخ بیمه آتش سوزی از بیمیتو

تا اینجا به نحوه محاسبه نرخ بیمه آتش سوزی و تفاوت آن در شرکت‌های مختلف بیمه پرداختیم. همان‌طور که دیدید نحوه محاسبه آسان است اما اگر بخواهید تمام نرخ‌ها را محاسبه کنید و ضرایب را به طور کامل اعمال کنید، مقداری زمان‌بر خواهد بود. اگر این امکان را داشته باشید که تمامی قیمت‌ها و مزایای شرکت‌های متفاوت بیمه را یکجا ببینید و با هم مقایسه کنید، قطعاً می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید. راه حل مناسبی که برای این مسئله پیشنهاد می‌کنیم استفاده از اپلیکیشن و وب‌سایت بیمیتو است. شما کافیست نگاهی به خدماتی که این اپلیکیشن و وب‌سایت ارائه می‌دهند بیندازید. تنها با وارد کردن مشخصات ملک مورد بیمه و انتخاب پوشش‌های اضافی دلخواه، می‌توانید نرخ بیمه آتش سوزی خود را در شرکت‌های مختلف بیمه یکجا ببینید، باهم مقایسه کنید، بهترین بیمه را انتخاب کنید و در کمترین زمان در محل مورد درخواستتان به صورت رایگان تحویل بگیرید.

12 نظرات

 1. با سلام ، وضمن تشکر از راهنمائی های شایسته و مفید شما . متاسفانه ما ایرانیها بدلیل کوتاهی شرکتهای بیمه از مزایا و امکاناتی که شرکتهای بیمه در مواقع مورد نیاز میتوانند ارائه دهند بی اطلاع و شاید نادان باشیم . انتظار بر اینست که شرکتها در این زمینه بیشتر و مستمر تر با مردم ارتباط بر قرار نمایند هر چند ممکن است برایشان هزبنه آور هم باشد . سپاسگزارم . اسکندری

  • سلام. بله این موضوع ناآگاهی که می‌فرمایید یک بحث کاملاً جدیه. تلاش ما هم اینجا اینه که تا حد امکان بتونیم اطلاعات بیمه‌ای رو به زبان ساده منتقل کنیم 🙂

 2. بسیار عالی بود.فقط برای بیمه کردن باید صاحب ملک حتما حضور داشته باشد؟ و ایتکه اگر قیمت ملک کمتر گفته شد بنا به قینت روز خسارت پرداخت خواهد شد؟ و اساسا قیمت ذکر شده تا چه حد در حبران خسارت موثر هست؟

  • سلام ممنون از نظر خوبتون
   نیاز به حضور مالک منزل نیست
   خسارت پرداختی مطابق با ادعایی که شما موقع صدور بیمه نامه می کنید تعیین میشه و به قیمت روز بستگی نداره

 3. سلام
  خیلی وقتها پیش میاد که بعد از حادثه به دلایل مختلف بیمه از دادن خسارت خودداری میکنه با اینکه حق بیمه پرداخت شده بوده. لطفاً در مورد نکاتی که باعث میشه بیمه از دادن خسارت آتش سوزی خودداری کنه هم بیشتر توضیح بدید.
  با تشکر

  • سلام
   این مواردی که می فرمایید جزو موارد استثناهای بیمه آتش سوزی است
   همه بیمه ها موارد استثنایی دارند و در صورتی که خسارت در این دسته قرار گیرد از طرف بیمه جبران نمی شود

 4. باسلام
  بنده فروشگاه قطعات خودرو دارم می خواهم بیمه آتش سوزی کنم.
  ارزش لوازم :400 میلون
  لوازم اداری 10 میلیون تومان
  ارزش ساختمان 100 میلیون
  ارزش کلی 510 میلیون تومان می خواستم هزینه آن را بر آورد کنم .

  • سلام
   متاسفانه در حال حاضر فقط بیمه آتش سوزی منزل رو داریم
   ولی در آینده ای نزدیک قطعا امکان استعلام و خرید آنلاین بیمه آتش سوزی مغازه، ادارات و… هم از طریق بیمیتو فراهم می شود

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید