این روزها زلزله اقصی نقاط کشورمان را مورد حمله و هجوم خود قرار داده است و جای‌جای کشورمان در این مدت زلزله را تجربه کردند. در این مدتی که با زلزله درگیر بوده‌ایم نکات زیادی را برای پیشگیری از خسارت شنیده‌ایم. از مکان‌های امن هنگام زلزله تا لوازم ضروری که هنگام زلزله باید همراهمان باشد، همه پیام‌هایی است که این روزها در صفحات مجازی خود مشاهده می‌کنیم. اما در بین این همه توصیه آیا با بیمه زلزله هم برخورد داشته‌ایم؟ در اینجا قصد داریم درباره نرخ بیمه زلزله صحبت کنیم و ببینیم چه عواملی بر قیمت بیمه زلزله مؤثر است و در کل برای خرید بیمه زلزله چقدر باید هزینه بپردازیم.


بیمه زلزله چیست؟

بیمه زلزله ساختمان

بیمه زلزله در واقع نوعی از بیمه آتش‌سوزی است که پوشش زلزله را هم دارد. بیمه آتش‌سوزی دارای 3 پوشش اصلی و تعداد زیادی پوشش فرعی است. منظور از پوشش یعنی خساراتی که در صورت وقوع بیمه جبران خسارت می‌کند. پوشش‌های اصلی بیمه آتش‌سوزی عبارتند از: آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه. پوشش اصلی یعنی تمام بیمه‌های آتش‌سوزی باید این پوشش‌ها را داشته باشند و اجباری هستند؛ اما پوشش‌های فرعی اختیاری هستند و بیمه‌گزار در صورت تمایل اقدام به خرید آن‌ها می‌کند.

بنابراین بیمه زلزله علاوه بر پوشش زلزله، پوشش‌های آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه را هم دارد و در صورت وقوع آن‌ها نیز مطابق بیمه‌نامه جبران خسارت می‌کند.

حال که با بیمه زلزله به‌صورت مقدماتی آشنا شدیم می‌خواهیم بدانیم نرخ بیمه زلزله به چه عواملی بستگی دارد.

بیمه زلزله در واقع بیمه آتش‌سوزی با پوشش زلزله است.


مطلب مرتبط: بیمه آتش‌سوزی ساختمان چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟


عوامل مؤثر بر نرخ بیمه زلزله

وقتی می‌خواهیم برای ملک خود بیمه زلزله تهیه کنیم 3 راه پیش رو داریم: می‌توانیم ملک و اثاث خود را بیمه کنیم، می‌توانیم فقط ملک یا فقط اثاثیه را بیمه کنیم. بنابراین با توجه به مورد بیمه، نرخ آن تفاوت دارد.

اگر بخواهیم ملک و اثاثیه خود را بیمه کنیم، نرخ بیمه زلزله به عوامل زیر بستگی دارد:

نوع سازه

تاثیر نوع سازه بر نرخ بیمه زلزله

در بیمه آتش‌سوزی برای نوع سازه 4 دسته‌بندی در نظر گرفته شده است:

. سازه‌های آجری

. سازه‌های فلزی

. سازه‌های بتنی

. سازه‌های گلی و سنتی

از آنجا که شرکت‌های بیمه با دریافت حق بیمه ریسک حادثه را قبول می‌کنند لذا هر چه ریسک سازه بیشتر باشد، حق بیمه آن بیشتر می‌شود. البته شرکت‌های مختلف بیمه ممکن است سیاست‌های متفاوتی در این زمینه داشته باشند؛ اما اغلب، حق بیمه سازه‌های آجری و گلی و سنتی از سازه‌های فلزی و بتنی بیشتر است. این یعنی ریسک سازه‌های آجری و گلی و سنتی از سازه‌های فلزی و بتنی بیشتر است. البته بعضی از شرکت‌ها برای سازه‌های مختلف حق بیمه ثابتی در نظر می‌گیرند و تفاوتی در میزان ریسک آن‌ها در نظر نمی‌گیرند.

بسته به نوع سازه ساختمان، نرخ بیمه زلزله می‌تواند متفاوت باشد.

متراژ ملک

اگر بخواهید ملک خود را بیمه کنید، متراژ ملک تأثیر مستقیمی بر نرخ بیمه زلزله دارد. برای اینکه میزان تأثیر متراژ ملک را بر نرخ بیمه زلزله بهتر درک کنیم قصد داریم نرخ بیمه زلزله چند ملک با متراژهای مختلف را باهم مقایسه کنیم. نرخ‌های زیر برای منازل با سازه آجری با هزینه ساخت هر مترمربع 1/5 میلیون تومان و ارزش لوازم منزل 30 میلیون تومان برای بیمه پاسارگاد ارائه شده است:

تاثیر متراژ ملک بر نرخ بیمه زلزله

منطقی است که هر چه متراژ ملک بیشتر شود، ریسک خطر زلزله برای آن بیشتر شده و در صورت بروز زلزله خسارت بیشتری به ملک وارد می‌شود.

هر چه متراژ ملکی بیشتر باشد، نرخ بیمه زلزله بیشتر می‌شود. 

هزینه ساخت هر مترمربع بنا

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر نرخ بیمه زلزله هزینه ساخت هر مترمربع از بنا است. برای مثال فرض کنید در یک منطقه از شهر هزینه ساخت بنا متری 1 میلیون تومان باشد. اگر این ملک بر اثر زلزله خراب شود هزینه خسارت آن قطعاً کمتر از ملکی است که هزینه ساخت هر مترمربع آن 3 میلیون تومان است. برای اینکه میزان تأثیر هزینه ساخت هر مترمربع از بنا را بر نرخ بیمه زلزله متوجه شویم در اینجا منازل با شرایط یکسان ولی هزینه ساخت هر مترمربع بنا مختلف را باهم مقایسه کرده‌ایم. نرخ‌های زیر برای منزل آجری 100 متری با 30 میلیون تومان ارزش لوازم منزل برای بیمه زلزله پاسارگاد ارائه شده است:

تاثیر هزینه ساخت هر مترمربع بنا بر نرخ بیمه زلزله

مسلماً هر چه هزینه ساخت هر مترمربع از بنا بیشتر باشد، نرخ بیمه زلزله بیشتر می‌شود.

هر چه هزینه ساخت هر مترمربع از بنا بیشتر باشد، نرخ بیمه زلزله بیشتر است.

ارزش لوازم منزل

کسانی که بخواهند لوازم منزل خود را هم بیمه کنند قطعاً متحمل هزینه بیشتری برای بیمه زلزله می‌شوند. البته همان‌طور که گفته شد می‌توان فقط لوازم را بیمه کرد و ملک را بیمه نکرد. برای اینکه بتوانیم نسبت به میزان تأثیر ارزش لوازم بر نرخ بیمه زلزله آگاه شویم در جدول زیر سعی کرده‌ایم این پارامتر را در شرایط مختلف مقایسه کنیم. جدول زیر حق بیمه پاسارگاد برای منزلی آجری با 150 متر متراژ و هزینه ساخت هر مترمربع 1/5 میلیون تومان است. نرخ بیمه زلزله آن را برای لوازم با ارزش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم:

تاثیر ارزش لوازم منزل بر نرخ بیمه زلزله

همان‌طور که مشاهده می‌کنید با افزایش حدود 20-30 میلیون تومانی ارزش لوازم منزل، حق بیمه زلزله حدود 20 هزار تومان افزایش می‌یابد.

هر چه ارزش لوازم منزل بیشتر باشد، نرخ بیمه زلزله بیشتر می‌شود.


مطلب مرتبط: بیمه زلزله ساختمان چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟


نمونه نرخ بیمه زلزله برای حالت‌های مختلف

تا اینجا میزان تأثیرگذاری عوامل مختلف را بر بیمه زلزله فهمیدیم. همچنین متوجه شدیم تنها با پرداخت مبالغ کمی می‌توان در برابر خسارات مالی زلزله، منزل و اثاث خود را بیمه کرد. در اینجا می‌خواهیم ببینیم نرخ بیمه زلزله شرکت‌های مختلف برای چند منزل با شرایط متنوع به چه صورتی می‌شود. جدول زیر این اطلاعات را ارائه داده است:

قیمت بیمه زلزله ساختمان

در بین این 3 شرکت بیمه همان‌طور که ملاحظه می‌کنید بیمه پاسارگاد دارای کمترین قیمت و بیمه ایران دارای بیشتری نرخ بیمه زلزله است.


مطلب مرتبط: ویژگی‌های بیمه آتش‌سوزی پاسارگاد را بیشتر بدانیم!


استعلام نرخ بیمه زلزله

خرید آنلاین بیمه قسطی

برای اینکه بتوانیم نسبت به نرخ بیمه زلزله منزل خود مطلع شویم باید به نمایندگی بیمه موردنظر خود مراجعه کرده یا با وی تماس بگیریم و نسبت به قیمت این بیمه اطلاعات کسب کنیم. اگر بخواهیم با این روش قیمت بیمه زلزله شرکت‌های مختلف را به دست بیاوریم کار سخت و زمان‌بری را در پیش داریم. اما می‌توان به روش ساده‌تری هم استعلام قیمت بیمه زلزله منزل خود را به دست آورد. می‌توان برای استعلام قیمت بیمه زلزله از بیمیتو استفاده کرد!

بیمیتو سامانه‌ای برای خرید اینترنتی بیمه است. با بیمیتو می‌توان خرید آنلاین بیمه شخص ثالث انجام داد، بیمه بدنه اینترنتی خرید، استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی دریافت کرد و خرید آنلاین بیمه مسافرتی انجام داد. بیمیتو امکان خرید آگاهانه بیمه را در کمترین زمان ممکن و از هرکجا که اینترنت در دسترس باشد فراهم کرده است.

پس از ورود اطلاعات در سامانه بیمیتو، فهرستی از مشخصات بیمه‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌گیرد. در این مرحله می‌توانید با توجه به معیارهای خود، بیمه مناسب را برای خود انتخاب کنید. پس از انتخاب، امکان خرید بیمه آنلاین برای شما میسر می‌شود. در مرحله آخر هم باید منتظر باشید تا بیمه‌نامه شما به‌صورت رایگان به دستتان برسد.

بیمیتو خرید بیمه را برای شما راحت کرده است!

3 نظرات

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید