در هنگام خرید در مرحله نخست چه چیزی توجه شما را به خود جلب می‌کند؟ جذابیت، کیفیت یا قیمت؟ باید اعتراف کنیم اکثر ما در ابتدا به هزینه و قیمت توجه می‌کنیم. در مرحله بعد به مقایسه کالا یا خدمات در قبال هزینه‌ می‌پردازیم. اینکه بتوانیم بیشترین سطح کیفیت و بهترین خدمات را از هزینه پرداختی داشته باشیم از عوامل مؤثر و مهم در انتخاب کالا یا خدمات یا هر چیزی که می‌خواهیم خریداری کنیم، است. در این مطلب قصد داریم به بررسی هزینه بیمه مسئولیت پزشکان بپردازیم و ببینیم کدام معیارها در تعیین حق بیمه تأثیرگذار است.


مطالب مرتبط: بیمه مسئولیت پزشکان؛ چرا و چگونه؟


آشنایی با بیمه مسئولیت پزشکان

پیش از آنکه به مسئله هزینه بیمه مسئولیت پزشکان بپردازیم بهتر است با تعریف کلی بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان آشنا شویم و دید بازتری داشته باشیم. این نوع بیمه یکی از زیر مجموعه‌های بیمه مسئولیت است که ضامن مسئولیت پزشکان نسبت به بیماران است. چنانچه پزشکی هرچند حاذق و متخصص در درمان بیماری دچار قصور یا خطای غیر عمدی گردد، بیمه مسئولیت پزشکان ضامن جبران خسارت ناشی از اشتباه پزشک می‌شود. طبق ماده‌ها و قوانین گوناگون مجازات اسلامی مانند ماده‌های 319 و 495 و 295 اگر پزشک، خطایی را به‌صورت مستقیم مرتکب شود یا بر اساس دستور او به پزشکان و پرستاران تحت نظرش قصوری صورت گیرد، پزشک مذکور باید مسئولیت پرداخت خسارت را بر عهده گیرد. در صورت برخوردار بودن پزشک از بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان این مسئولیت بر عهده شرکت بیمه‌گر است.هزینه بیمه مسئولیت پزشکان

عوامل مؤثر در هزینه بیمه مسئولیت پزشکان

در این قسمت می‌خواهیم به فاکتورهای مؤثر در محاسبه هزینه بیمه مسئولیت پزشکان بپردازیم. در خرید بیمه مسئولیت پزشکان عوامل بسیاری مورد توجه است که همگی این عوامل از اهمیت کافی برخوردارند و همین‌طور تأثیر مستقیم بر حق بیمه مسئولیت پزشکان دارند. این فاکتورها را در ذیل به‌صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

1-گروه‌بندی پزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان طبق گروه‌بندی بر اساس رشته و تخصص به 5 گروه تقسیم می‌شود. این گروه‌بندی بر اساس میزان ریسک‌پذیری تخصص پزشک است و بر همین اساس قیمت پایه بیمه متفاوت است؛ چرا که در گروه 1 خطری که در قبال خطای پزشک ممکن است اتفاق بیفتد خسارت بیشتری از دیگر گروه‌ها در پی دارد و گروه 5 ریسک کمتر و هزینه‌ای کمتر دارد. به همین ترتیب هزینه بیمه مسئولیت پزشکان به‌صورت نزولی از گروه 1 تا گروه 5 افت می‌کند. این هزینه در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است و هر شرکت بیمه نرخ مشخصی برای خود دارد. گروه‌بندی پزشکان در 5 گروه به‌صورت زیر است:

. گروه ۱: جراحان و متخصصان زنان و زایمان

. گروه ۲: ارتوپدی، جراحان عمومی و متخصصان بیهوشی

. گروه ۳: جراحان و متخصصان قلب، مغز و اعصاب، چشم، ترمیمی، پلاستیک و نورولوژی

. گروه ۴: جراحان و متخصصان فک و صورت، گوش و حلق و بینی، دندان، لثه، اطفال، پوست و متخصصان پزشکی هسته‌ای

. گروه ۵: پزشکان غیر جراح یا جراحانی که به دلایلی جراحی نمی‌کنند؛ مانند پزشک عمومی، دندان‌پزشک، روان‌پزشک، متخصص آنکولوژی، آندوسکوپی، رادیولوژی، میکروبیولوژی، داروسازی، فیزیوتراپی، فیزیکی و توان‌بخشی، طب اورژانس و طب سنتی.

2- تعدد دیه

شرکت بیمه‌گر در موارد نقص عضو، فوت و صدمات روانی ضامن پرداخت خسارت وارده توسط پزشک به بیماران است. در مورد فوت دیه کامل تعیین شده در سال شمسی توسط قانون‌گذار پرداخت می‌شود. در مورد نقص عضو نیز طبق حکم قاضی و میزان نقص به وجود آمده درصدی از دیه که قاضی تعیین می‌کند پرداخت می‌شود.

اما تعدد دیه چیست؟ هر پزشک با توجه به تعداد عمل جراحی که در یک سال انجام می‌دهند و همچنین با توجه به خطاهای احتمالی ممکن است موظف به پرداخت دیه کامل به بیش از یک نفر باشد. در این مورد بیمه‌گزار می‌تواند پوشش تعداد دیه را خریداری کند و در آن مشخص کند که در یک سال ممکن است احتیاج به پرداخت چند دیه کامل پیدا کند. با این پوشش درصدی چشمگیر به ‌حق بیمه اضافه می‌شود ولی برای پزشکانی که با درصد خطا و ریسک بیشتری روبرو هستند انتخاب خوبی است.

پوشش تعدد دیه در تمامی بیمه ها ارائه نمی شود. بعضی از آنها تنها به اندازه مبلغ یک دیه به عنوان خسارت پرداخت می کنند

هزینه بیمه مسئولیت پزشکان


مطالب مرتبط: آسوده با بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان!


3- تخفیف عدم خسارت

هزینه بیمه مسئولیت پزشکان نیز مانند بیمه شخص ثالث دارای تخفیف عدم خسارت است. چنانچه پزشکی در طول مدت قرارداد خود با شرکت بیمه‌گر از بیمه مسئولیت پزشکان خود استفاده نکند در هنگام تمدید بیمه خود به ازای سال‌هایی که از بیمه‌نامه خود استفاده نکرده شامل درصدی تخفیف می‌شود. درصدهای تخفیف عدم خسارت به‌صورت زیر است:

. 1 سال عدم خسارت 10% تخفیف.

. 2 سال عدم خسارت 15% تخفیف.

. 3 سال عدم خسارت 20% تخفیف.

. 4 سال عدم خسارت و بیشتر 25% تخفیف.

4-رزیدنت

رزیدنت‌ها پزشکانی هستند که دوره تحصیلی خود را گذرانده‌اند ولی همچنان تحت آموزش عملی و کسب تجربه هستند. شرکت‌های بیمه‌گر به دلیل عدم تجربه کافی رزیدنت‌ها درصدی به‌حق بیمه آن‌ها اضافه می‌کنند. درصدهایی که به حق بیمه رزیدنت‌ها اضافه می‌شود به‌صورت زیر است:

. رزیدنت سال اول ۲۵% افزایش حق بیمه

. رزیدنت سال دوم ۳۵% افزایش حق بیمه

. رزیدنت سال سوم و بیشتر ۵۰% افزایش حق بیمه

البته این درصد افزایش در تمامی شرکت‌های بیمه یکسان نیست. برخی شرکت‌ها برای رزیدنت‌های تمامی سال‌ها 50% افزایش در نظر می‌گیرند و برخی دیگر مبلغی به هزینه بیمه مسئولیت پزشکان برای رزیدنت‌ها اضافه نمی‌کنند.

5- پوشش سرمایه

خطر خسارت جانی منجر به فوت در بعضی از رشته‌های پزشکی پایین است؛ مانند پزشکان عمومی. در این موارد پزشک می‌تواند به جای انتخاب پوشش دیه کامل، مبلغی جهت سرمایه خسارت انتخاب کند که در صورت هرگونه خسارت شرکت بیمه‌گر فقط تا سقف پوشش انتخابی باید خسارت وارد شده را پرداخت کند.هزینه بیمه مسئولیت پزشکان


مطالب مرتبط: 5 معیار انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان


6- پوشش‌های تکمیلی

همان‌طور که می‌دانید بیمه مسئولیت پزشکان فقط در موارد مورد تخصص پزشک پرداخت خسارت را می‌پذیرد و اگر پزشک در موردی که در تخصص او نیست درمانی انجام دهد و منجر به صدمه به بیمار گردد بیمه‌گر مسئولیتی در قبال پرداخت خسارت ندارد. برخی پزشکان علاوه بر تخصص خود دوره‌هایی متفاوت گذرانده‌اند که با رشته پزشکی آن‌ها تفاوت دارد. این دسته از پزشکان بهتر است از پوشش‌های تکمیلی استفاده کنند تا در مواقع بروز خطاهای پزشکی از آن استفاده کنند. البته این پوشش مبلغی به هزینه بیمه مسئولیت پزشکان اضافه می‌کند که در شرکت‌های مختلف بیمه‌ای متفاوت است. این پوشش‌ها به شرح زیر است:

. پوشش زیبایی

. ترک اعتیاد

. هومیوپاتی

. طب سوزنی

. طب سنتی

. ایمپلنت

7-قانون یوم الادا

بیمه مسئولیت پزشکان تا 3 سال پس از سررسید بیمه‌نامه از تبعات درمان پزشک پشتیبانی می‌کند؛ یعنی اگر 3 سال بعد از اتمام بیمه، زیانی به بیماری که در طول مدت قرارداد پزشک با بیمه پیش بیاید یا حکم دادگاه برای پزشک بعد از 3 سال نهایی شود، بیمه‌گر ملزم به پرداخت خسارت است؛ اما ضامن پرداخت خسارت تا سقف دیه‌ای است که در زمان صدور بیمه‌نامه تعیین شده است. با خرید پوشش یوم الادا بیمه‌گر موظف به پرداخت دیه به نرخ روز به بیمار می‌شود. با خرید این پوشش 70% به هزینه بیمه مسئولیت پزشکان اضافه می‌گردد.هزینه بیمه مسئولیت پزشکان

قانون یوم الادا برای پزشکانی که پوشش سرمایه را انتخاب کرده اند و از دیه کامل برخوردار نیستند، قابل اجرا نیست

8-پوشش دیه

زمانی که تاریخ صدور بیمه مسئولیت شما زمانی باشد که چند ماه از آن در سال بعد جاری شود می‌توانید این پوشش را تهیه کنید تا اگر در سال بعد و نیمه بعدی قرارداد خود دچار حادثه شدید بیمه‌گر بر اساس دیه روز خسارت را پرداخت کند. این پوشش نیز مانند دیگر پوشش‌ها مبلغی به هزینه بیمه مسئولیت اضافه می‌کند.

مقایسه هزینه بیمه مسئولیت پزشکان

همان‌طور که در این مطلب مشاهده نمودید در هنگام خرید بیمه مسئولیت پزشکان باید به عوامل گوناگونی توجه داشته باشید. اینکه کدام پوشش برای تخصص شما کارآمدتر است و چگونه می‌توانید حرفه خود را به بهترین شکل بیمه کنید. همچنین بهترین بیمه مسئولیت پزشکان را داشته باشید؛ که هزینه آن متناسب با شما باشد.

خرید آنلاین بیمه‌نامه در بیمیتو یکی از راه‌هایی است که شما می‌توانید به‌راحتی بیمه‌نامه خود را تهیه کنید. همچنین امکان استعلام و مقایسه تمامی بیمه‌های وسایل نقلیه ازجمله بیمه شخص ثالث، بدنه و موتورسیکلت وجود دارد. علاوه بر این شما امکان خرید بیمه زلزله و آتش‌سوزی، مسافرتی، عمر و بیمه مسئولیت پزشکان را دارید. امکان صدور، تمدید و تعویض دفترچه تأمین اجتماعی به‌سادگی در دسترس شما است. در بیمیتو به راحتی می توانید بیمه های مختلف را مقایسه کنید و در هر جا و هر زمان بیمه مد نظرتان را خریداری کنید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید