تخصص‌های پیراپزشکی چیست؟ درصد ریسک تخصص پیراپزشکان چقدر است؟ آیا لازم و به‌صرفه است که بیمه مسئولیت پیراپزشکان تهیه کنند؟ در این مطلب سعی داریم به بررسی هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان بپردازیم. مواردی که بر قیمت این بیمه اثر دارند را مورد بررسی قرار دهیم و بیشتر راجع به این موارد اطلاعات داشته باشیم. مسلماً علاوه بر قیمت بیمه مسئولیت پیراپزشکان نوع و کیفیت خدماتی که از شرکت بیمه‌گر دریافت می‌کنید بسیار مهم است. البته بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند ولی ما سعی می‌کنیم به تفاوت‌هایی هرچند جزئی بپردازیم.هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان


مطالب مرتبط: بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان؛ چرا و چگونه؟


نگاهی کلی بر بیمه مسئولیت پیراپزشکان

پیراپزشکان ممکن است در هنگام درمان، مراقبت‌های پرستاری و یا نتایج آزمایش‌ها دچار اشتباهاتی شوند که خساراتی بر جای بگذارند. ازآنجاکه این خسارات بر جان و روان انسان‌ها وارد می‌شود، جبران آن‌ها گاهی وقت‌ها با هزینه گزافی روبرو است. بیمه مسئولیت برای جبران همین خسارات به وجود آمده است که ضامن مسئولیت پیراپزشکان نسبت به بیماران در قبال اشتباهات آن‌ها باشد. این مسئولیت شامل حال پزشکان و پرستارانی که زیر نظر پیراپزشک مورد بیمه فعالیت می‌کنند نیز می‌شود؛ البته اگر طبق دستور پیراپزشک عمل کنند.

چه مواردی در هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان تأثیرگذار هستند؟

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان در موارد کمی تفاوت دارند؛ ولی ما سعی داریم این موارد هرچند کم را به‌صورت مستقل بررسی کنیم. اکنون عوامل مؤثر بر هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان را مورد بازبینی قرار می‌دهیم.

1-گروه‌بندی پیراپزشکان

سازمان بیمه مرکزی پیراپزشکان را با توجه به نوع تخصص و میزان ریسکی که متوجه رشته تخصصی پیراپزشکان می‌باشد به 4 گروه تقسیم می‌کند. حق بیمه پایه بر اساس این گروه‌بندی و دیه مشخص‌شده تعیین می‌گردد که از گروه 1 به دلیل ریسک بیشتر دارای حق بیمه بیشتری است. گروه 4 به دلیل خسارات سبک‌تر  حق بیمه کمتری دارد. گروه‌بندی پیراپزشکان به شرح زیر است:

. گروه1: ماماها (شاغل در بیمارستان)، دندان‌پزشکان تجربی و بهداشت‌کاران دهان و دندان.

. گروه2: کارشناسان ارشد و تکنسین‌های بیهوشی، کارشناسان فیزیوتراپی، پرستاران و بهیاران شاغل در کلیه بخش‌های CCU و ICU ، دیالیز و اورژانس.

. گروه3: پرستاران و بهیاران سایر بخش‌ها، تکنسین‌های اتاق عمل، پرستاران و بهیاران اتاق عمل.

. گروه4: تکنسین‌های رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن و ام آی آر، کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، داروخانه و نوار نگاری، CSR و کمک بهیاران.

هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان


مطالب مرتبط: آسوده با بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان


2- رزیدنت‌ها

به پیراپزشکانی که دروس تئوری خود را به پایان رسانده‌اند و درحال کسب تجارب عملی در بیمارستان‌ها هستند رزیدنت گفته می‌شود. شرکت‌های بیمه‌گر به خاطر عدم تجربه و تخصص لازم و همچنین بر اساس سال فعالیت آن‌ها به عنوان رزیدنت، مبلغی را به عنوان اضافه نرخ برای آن‌ها در نظر می‌گیرد. این درصد اضافه بر سازمان در سال‌های مختلف رزیدنتی متفاوت است؛ البته برخی از شرکت‌های بیمه برای رزیدنت با هر تعداد سال سابقه50% اضافه نرخ در نظر می‌گیرند. بعضی از شرکت‌های دیگر نیز هیچ اضافه‌ای از رزیدنت‌ها دریافت نمی‌کنند و حق بیمه آن‌ها را مانند پیراپزشکان حساب می‌کنند. درصد مبلغی که به ‌حق بیمه رزیدنت‌ها اضافه می‌شود به‌صورت زیر است:

. رزیدنت سال اول ۲۵%

. رزیدنت سال دوم ۳۵%

. رزیدنت سال سوم و بالاتر ۵۰%

3- تخفیف عدم خسارت

تخفیف عدم خسارت، تخفیفی است که در بسیاری از بیمه‌ها وجود دارد با این شرط که در طی مدت قرارداد از خدمات بیمه استفاده نشود. بیمه مسئولیت پیراپزشکان نیز از این قاعده مستثنا نیست. در صورت عدم خسارت و عدم استفاده از خدمات بیمه‌ای توسط پیراپزشک، به ازای هرسال عدم خسارت درصدی از کل حق بیمه بابت تخفیف عدم خسارت کسر می‌شود. به شرح زیر:

.  10% تخفیف برای 1 سال عدم خسارت.

. % 15تخفیف برای 2 سال عدم خسارت.

.  20% تخفیف برای 3 سال عدم خسارت.

.  25% تخفیف برای 4 سال و بیشتر عدم خسارت.

هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان


مطالب مرتبط: 5 معیار انتخاب بهترین بیمه مسئولیت پزشکان


4-پوشش سرمایه و تعداد دیه

شرکت‌های بیمه همانند بیمه مسئولیت حرفه ‌ای پزشکان که در موارد نقص عضو و فوت ضامن پرداخت خسارت هستند؛ در مورد پیراپزشکان نیز به همین صورت عمل می‌کنند. درصورتی‌که دادگاه حکم به مقصر بودن پیراپزشک در وارد شدن صدمه‌ای به بیمار بدهد پیراپزشک (یا بیمه‌گر) موظف به پرداخت این خسارت است. شرکت‌های بیمه امکانی برای پوشش دهی مسئولیت بیمه‌گزار به مبلغی بیشتر و حتی کمتر از دیه ارائه می‌دهند. این پوشش زمانی مناسب است که پیراپزشکی با توجه به نوع رشته تخصصی، خطر بیشتری را متوجه مسئولیت خود بداند که در این صورت می‌تواند مبلغ دو یا چند برابر دیه تعیین‌شده را انتخاب کند. همچنین پیراپزشکانی که شغلشان به صورتی است که در صورت خطای آن‌ها خسارت پرهزینه‌ای را شامل نمی‌شود، امکان انتخاب مبلغ کمتری برای جبران خسارت دارند. با این انتخاب حق بیمه کمتری بابت هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان پرداخت می‌کنند. البته در نظر داشته باشید ممکن است تمامی شرکت‌های بیمه ‌این پوشش را ارائه نکنند.

5- پوشش دیه

ممکن است زمان یکساله بیمه‌نامه شما بین دو سال متوالی تقسیم شود. مثلاً مدتی از بیمه‌نامه در سال صدور بیمه‌نامه و باقی آن در سال بعد، جاری باشد. در این شرایط اگر در باقی قرارداد که در سال بعد، جاری است دچار خسارت شوید بیمه‌گر موظف به پرداخت غرامت طبق مبلغ مصوب دیه در زمان صدور بیمه‌نامه است. در صورت خریداری این پوشش شرکت بیمه در زمان پرداخت خسارت در هر زمان از قرارداد، نرخ دیه روز را پرداخت می‌کند.

6-قانون یوم الادا

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان تا 3 الی 4 سال بعد از سررسید بیمه‌نامه، ضمانت مسئولیت بیمه‌گزار را بر عهده دارد. این قانون 70% به هزینه بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان اضافه می‌کند. ازآنجاکه ممکن است بر اساس عملکرد خطای پیراپزشک صدمه وارده در زمان درمان مشخص نشود و در سال‌های بعد مشکل ساز شود؛ همچنین زمانی که صدور حکم نهایی دادگاه در مورد خطای پزشک به طول انجامد، پیراپزشک موظف به پرداخت دیه به نرخ روز می‌شود. با دارا بودن این قانون بیمه‌گر دیه را به نرخ روز پرداخت می‌کند.

بعضی از شرکت های بیمه قانون یوم الادا را برای پیرا پزشکان ارائه نمی دهند

هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان


مطالب مرتبط: بررسی عوامل موثر بر هزینه بیمه مسئولیت پزشکان


7- خرید گروهی

در بعضی از شرکت‌های بیمه خرید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان به‌صورت گروهی نیز ممکن است. در این مورد پزشکان و پیراپزشکان می‌توانند در گروه‌هایی با تعداد مشخص دسته‌بندی شوند. با خرید گروهی بیمه‌نامه می‌توان هزینه بیمه مسئولیت پزشکان و همچنین هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان را کاهش داد و از تخفیف‌های آن استفاده کرد. این تخفیف‌ها بر اساس تعداد افراد در گروه‌ها است. گروه‌بندی‌ها و درصد تخفیف آن‌ها را می‌توان به‌صورت زیر دسته‌بندی کرد:

گروه‌های 15 الي 50 نفره : 5 درصد تخفیف.
گروه‌های 51 الي 100 نفره: 10 درصد تخفیف.
گروه‌های 101 الي 200 نفره: 15 درصد تخفیف.
گروه‌های 201 الي 400 نفره: 20 درصد تخفیف.
گروه‌های بيش از 401 نفر: 25 درصد تخفیف.

هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان

تخمین هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان

با آگاهی از این موارد ، شما با توجه به شرایط و تخصص خود می‌توانید به هزینه بیمه مسئولیت پیراپزشکان آگاه شوید. همچنین می‌توانید بهترین بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان را تهیه کنید و ضمانت امنی برای شغل خود داشته باشید.

در هر زمان از شبانه روز یا در هر مکانی که حضور دارید می توانید جهت مقایسه و خرید از سامانه بیمیتو استفاده کنید. استعلام و خرید انواع بیمه‌ها اعم از شخص ثالث، بدنه، آتش‌سوزی، زلزله، مسافرتی، عمر، موتورسیکلت و همچنین بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان به‌سادگی با بیمیتو میسر شده است. علاوه بر این موارد شما می‌توانید صدور، تمدید و تعویض دفترچه بیمه تأمین اجتماعی را بدون حضور در کارگزاری‌ها و تنها با اقدام از طریق بیمیتو را انجام دهید.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید