بیمه عمر دقیقاً چیست؟ چطور همه چیز درباره بیمه عمر را بدانیم؟ شاید شما هم به این فکر کرده‌اید که در زمان پیری تکلیف درآمد زندگی‌تان چه می‌شود؟ یا از خودتان پرسیده باشید که اگر مبتلا به بیماری سخت یا صعب‌العلاجی شوید یا یکی از افراد خانواده شما دچار چنین بیماری‌هایی شود، هزینه‌های درمان آن را چطور باید بپردازید؟ اگر شما به سؤالاتی از این دست فکر کرده‌اید باید بگوییم شما به بیمه عمر فکر کرده‌ و به آن نیاز دارید. بیمه عمر در واقع پاسخی به همه این سؤال‌ها و خدمتی است که توسط شرکت‌های بیمه عرضه می‌شود تا در چنین شرایطی که دچار حوادث تلخ زندگی می‌شوید بتوانید با خسارت و نگرانی کمتری آن را پشت سر بگذارید.
اجازه بدهید همه چیز درباره بیمه عمر و هر سوالی که ممکن است مطرح شود را بررسی کنیم.

بیمه عمر در روزهای سخت زندگی همراه شما است.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست؟


همه چیز درباره بیمه عمر ، در چه شرایطی به بیمه عمر نیاز دارید؟ 

چرا به بیمه عمر نیاز داریم

جواب این است که در هر  شرایطی. بله در هر شرایطی به بیمه عمر نیازمندید. مهم نیست که فعلاً در اوج جوانی و سلامت هستید یا وضعیت مالی بسیار خوبی دارید. بیمه عمر نشان از آینده‌نگری فرد دارد. حتماً این جمله را شنیده‌اید که حادثه خبر نمی‌کند؛ انسان آینده‌نگر همیشه برای مواقع سختی تمهیداتی می‌اندیشد. بیمه عمر برای روزهای سخت و غیر قابل پیش‌بینی است که حوادث، روند عادی زندگی او را مختل می‌کنند.

انواع بیمه عمر توسط بیمه‌گر ارایه می‌شود. برخی از انواع بیمه‌های عمر پس از مدتی بازنگری یا منسوخ می‌شوند. چیزی که ما در اینجا می‌خواهیم شرح دهیم بهترین نوع بیمه عمر یعنی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری است که معمولاً وقتی صحبت از بیمه عمر و همه چیز درباره بیمه عمر می‌کنیم همین نوع بیمه مد نظر است و پیشنهاد مشاورین بیمه نیز همین است.

بیمه عمر یک آینده‌نگری و سرمایه‌گذاری بلند مدت است. شما در هر شرایطی به بیمه عمر نیازمندید.


مطلب مرتبط: بیمه عمر و مزایای آن


بیمه عمر و سرمایه‌گذاری شناخته شده‌ترین نوع بیمه عمر

سود بیمه عمر

از سود بیمه عمر چه می‌دانیم؟ شاید فکر کرده‌اید که بهترین راه برای زمان سختی پس‌انداز باشد. در گذشته و زمانی که بانک‌ها شکل نگرفته بودند معمولاً اگر کسی پولی داشت سعی می‌کرد آن را نزد شخص امانت‌داری به امانت بگذارد. این امانت‌دارها همان بانک‌ها هستند اما تفاوت اینجا است که بانک‌ها با سپرده شما، سرمایه‌گذاری‌های مختلف انجام داده و به سپرده‌های شما سود واگذار می‌کنند. چیزی که در بیمه عمر نیز وجود دارد همین سود حاصل از سرمایه‌گذاری شما است. طبق قرارداد بیمه عمر، شما می‌توانید یک سرمایه اولیه به بیمه‌گر واگذار کنید و سپس متعهد می‌شوید در زمان‌های مشخص و طی چندین سال مبالغی نیز به عنوان اقساط حق بیمه بپردازید. بیمه هم متعهد می‌شود که به شما خدمات بیمه عمر را ارایه دهد. یکی از این خدمات، سود بیمه است. یعنی پس از پایان مدت زمان قرارداد، شما نه تنها می‌توانید سرمایه خود را داشته باشید که سود سرمایه‌تان هم به شما تعلق می‌گیرد. با توجه به اینکه سود امسال شما به سرمایه‌تان افزوده می‌شود در پایان سال‌ بعد شما سود سپرده بیمه و سودِ حاصل از سودِ آن را دریافت می‌کنید که رشدی مثبت در سرمایه‌گذاری بیمه شما است.
بیمه‌گر موظف است طبق آنچه بیمه مرکزی ابلاغ می‌کند هر ساله درصد مشخصی سود که به آن سود تضمینی می گویند به سپرده بیمه شما واریز کند. اما شرکت‌های بیمه برای افزایش درآمد خود با سپرده‌های بیمه‌گزاران سرمایه‌گذاری‌ می‌کنند، بیمه‌گزار در 85% سود حاصل از این سرمایه‌گذاری‌ها شریک است که این سود حاصل از مشارکت هر ساله به اضافه سود تضمینی به حساب بیمه‌گزار افزوده می‌شود. اما این همه چیز درباره بیمه عمر نیست و علاوه بر سود، بیمه عمر پوشش‌های مختلفی را نیز ارایه می‌دهد.

با خرید بیمه عمر، هر ساله به شما سود تضمینی و سود حاصل از مشارکت تعلق می گیرد.


مطلب مرتبط: نرخ سود بیمه عمر و عوامل تاثیرگذار بر آن


پوشش‌های بیمه عمر برای چیست؟

پوشش‌های بیمه عمر

وقتی می‌خواهیم همه‌ چیز درباره بیمه عمر را بیان کنیم بخش مهمی از آن پوشش‌های این بیمه هستند. کارشناسان بیمه می‌خواهند خیال بیمه‌گزاران را راحت کنند به همین دلیل پوشش‌هایی را نیز در کنار بیمه عمر در نظر گرفته‌اند که عبارت است از:

. پوشش فوت ناشی از حادثه: شما نان‌آور خانه‌تان هستید؟ خوب اگر شما نباشید تکلیف اعضای خانواده‌تان چه می‌شود؟ خانواده‌‌تان از چه راهی باید امرار معاش کنند؟ شاید در برخی موارد شرکت‌ها هزینه درمان یا بخشی از هزینه‌های درمان را تقبل کنند اما برخی شرکت‌ها ممکن است چنین تعهدی نسبت به شما نداشته باشند. در ثانی اگر مخارج ناشی از حوادث بالا باشد کمک شرکت شما هم ممکن است کفایت نکند و ناچار باشید شخصاً هزینه‌های آن را بپردازید. این پوشش کمک می‌کند تا خانواده بیمه‌گزار بعد از فوت او نگران مخارج زندگی نباشند.

. پوشش غرامت امراض خاص: بیماری هم یکی از حوادثی است که ممکن است هر آدمی دچارش شود و فرد همیشه نگران باشد که جدا از رنج بیماری، هزینه‌های سنگین درمان این نوع بیماری‌ها را چطور تهیه کند. شرکت‌های بیمه 5 نوع مریضی را به‌عنوان مرض خاص می‌شناسند که شامل سکته قلبی، سکته مغزی، پیوند اعضا حیاتی بدن، سرطان و عمل قلب باز می‌شود. شما با خرید بیمه عمر و این پوشش، خودتان تائید می‌کنید چند درصد حق بیمه به آن تعلق گیرد.

. پوشش ازکارافتادگی: در مواقعی که فرد طی حادثه‌ای توان کار کردن را از دست می‌‌دهد و تا آخر عمر خود قادر به کار کردن و کسب درآمد نیست، هزینه ازکارافتادگی طبق میزان درصدی از حق بیمه که توسط بیمه‌گزار تعیین شده، به او پرداخت می‌شود.

. پوشش نقص عضو: که در صورت نقص عضو شدن فرد طی حوادث شامل آن می‌شود. در این صورت بیمه‌گزار آن درصدی از حق بیمه‌ که برای این پوشش تعیین کرده است را دریافت می‌کند.

در هنگام خرید بیمه عمر و پر کردن فرم بیمه عمر با انتخاب درصد یا مقداری که می‌خواهید از حق بیمه پرداختی به پوشش شما اختصاص داده شود، قابل انتخاب است.

این‌که این پوشش‌ها چه کاری انجام می‌دهند را به‌طور خلاصه برای هر یک شرح دادیم. همه این‌ها در راستای هدف اصلی بیمه عمر است یعنی ایجاد امنیت، آرامش و کمک به شما برای گذراندن دوران سختی. بیمه عمر به چیزی بیشتر از راحتی شما فکر می‌کند به عنوان مثال به پوشش فوت ناشی از حادثه نگاه کنید. وقتی بیمه‌گزار فوت می‌کند طبیعتاً دیگر به هیچ خدمتی نیاز ندارد اما خانواده او چطور؟ بیمه عمر در غیاب بیمه‌گزار با پرداخت درصد معینی از حق بیمه به خانواده او این مشکل را رفع می‌کند.
این پوشش‌ها اما در همه شرکت‌های بیمه یکسان نیستند. تعیین کنید به چه پوششی نیازمندید و به سراغ شرکتی بیمه‌ای بروید که آن پوشش را می‌دهد. برای این منظور می‌توانید به بیمیتو مراجعه کنید. همین حالا در بیمیتو می‌توانید نسبت به خرید آنلاین بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث و یا بیمه عمر و بیمه مسافرتی اقدام کنید یا به صورت اینترنتی استعلام بیمه آتش‌سوزی بگیرید. امکان تعویض، تمدید و صدور دفترچه بیمه سازمان تامین اجتماعی نیز در بیمیتو برای بیمه‌گزاران این سازمان وجود دارد.
از دیگر مزایای بیمه عمر این است که به سرمایه‌ای که به بیمه عمر اختصاص می‌دهید مالیات تعلق نمی‌گیرد و چنانچه به وام نیازمند باشید می‌توانید بدون نیاز به چک، ضامن و وثیقه از شرکت بیمه وام دریافت کنید.

بیمه عمر دارای پوشش‌هایی است که با توجه به نیازهایتان می توانید آن‌ها را انتخاب کنید.


مطلب مرتبط: فواید بیمه عمر


معایب بیمه عمر چیست؟

اگر بخواهیم همه چیز درباره بیمه عمر را بگوییم، تنها به مزایای این بیمه خلاصه نمی‌شود و باید معایب آن را هم بیان کنیم اما بیمه عمر ضرری را متوجه شما نمی‌کند اگر آن را یک قرارداد بلند مدت بدانید چرا که هرچه مدت قرارداد طولانی‌تر باشد سودزایی بیشتری دارد. با رجوع به جداول محاسبه بیمه عمر و هزینه بازخرید آن در سال‌های بعد از خرید، می‌توانید از حداقل میزان سود و زیان خود مطلع شوید.


مطلب مرتبط: چقدر از معایب بیمه عمر پاسارگاد اطلاع دارید؟


چند نکته مهم درباره خرید بیمه عمر که باید بدانید

نکاتی درباره بیمه عمر

.  بیمه عمر برای هر انسان در هر شرایطی است. مهم نیست که اکنون به آن نیاز دارید یا خیر.

.  به یاد داشته باشید بیمه عمر یک سرمایه‌گذاری و یک قرارداد بلند مدت است.

.  در کوتاه مدت اقدام به بازخرید بیمه عمر خود نکنید چرا که ممکن است سودی که می‌برید بسیار کم باشد.

.  شرایط مادی و اقتصادی خود را بسنجید و با توجه به آن اقدام به خرید بیمه عمر کنید.

.  از انواع پوشش‌های بیمه عمر در هر شرکت آگاه شوید.

.  در پوشش‌هایی مثل فوت دقیقاً مشخص کنید که چه کسی می‌تواند درصد حق بیمه شما و سود آن را دریافت کند

.  برای این‌که در بلند مدت سود بیشتری از بیمه عمر ببرید، میزان درصد سود بیمه‌های مختلف که در آخر هر سال به بیمه‌گزاران‌شان واریز شده را با یکدیگر مقایسه کنید. در بیمیتو این امکان مقایسه سود و سایر شرایط بیمه‌های مختلف فراهم شده و با مراجعه به سایت بیمیتو می‌توانید از آن مطلع شوید.

.  بیمیتو تلاش می کند تا همه چیز درباره بیمه عمر و هر اطلاعات دیگری که برای انواع بیمه‌ها نیازمندید را ارایه دهد. همچنین شما با بیمیتو می‌توانید بهترین بیمه‌ای را که می‌خواهید انتخاب و به سریع‌ترین و راحت‌ترین شکل ممکن، آن را خریداری کنید.

قبل از خرید بیمه عمر حتما از نیازهای خود و خدمات بیمه عمر آگاه شوید.

9 نظرات

  1. سلام …من پنج سال هست که بیمه عمر شده ام.. الان میخواهم پرداختی و پس انداز بیمه خود را افزایش دهم…لطفا راهنمایی کنید چه کنم…سپاس

    • سلام
      به نمایندگی بیمه‌ای که از اون بیمه عمرتون رو خریدین مراجعه کنید و درخواست خودتون رو مطرح کنین.
      سپاس از شما

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید