بیمه عمر و سرمایه‌گذاری قراردادی بلندمدت است که حق بیمه‌های آن نیز در طول مدت قرارداد پرداخت خواهد شد و از این نظر با بیمه‌نامه‌های دیگر که حق بیمه آن‌ها در زمان عقد قرارداد به طور کامل پرداخت می‌‎شود متفاوت است. بیمه عمر از لحاظ مبادلات مالی کاملا پویا است. یعنی بیمه‌گزار به طور منظم در حال پرداخت حق بیمه‌های خود است و از طرفی در موارد ایجاد خسارت، بیمه ملت نیز مطابق بیمه نامه، خسارت وارد شده را جبران می کند. گردش مالی مداوم در بیمه عمر، به روز شدن روش‌های پرداخت و استفاده از تکنولوژی در مبادلات مالی و اقتصادی باعث شده است که روش‌های مختلفی در پرداخت بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت به جود بیاید. بررسی مبادلات اقتصادی و همچنین روش‌های موجود در پرداخت حق بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت از مواردی است که در این قسمت آن را بررسی خواهیم کرد.


مطلب مرتبط: بیمه عمر چیست؟


بیمه عمر و سرمایه گذاری در نگاهی گذرا

بیمه عمر و سرمایه گذاری در یک نگاه

بیمه عمر قراردادی با مدتی بین 5 تا 30 سال است که طی آن بیمه‌گزار قبول می‌کند تا مبالغی را در مدت‌زمان‌های مشخص پرداخت کند که به آن حق بیمه‌های پرداختی می‌گویند و در ازای آن از خدمات بیمه عمر استفاده کند. شرکت بیمه‌گر نیز متعهد می‌شود که در صورت نیاز خسارات وارد شده به بیمه‌گزار را که تحت پوشش بیمه عمر قرار دارند با پرداخت مبالغی جبران کند. حق بیمه‌های پرداختی تا پایان قرارداد در سپرده بیمه عمر بیمه‌گزار سرمایه‌گذاری شده و از طرف شرکت بیمه سالانه دو نوع سود تضمینی و حاصل از مشارکت به آن پرداخت می‌گردد. در پایان قرارداد بیمه عمر، حق بیمه‌های پرداختی به همراه این سودها به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره بیمه عمر


مبادلات مالی در پرداخت بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت

در پرداخت بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت ، پرداخت برخی مبالغ به عهده بیمه‌گزار است و پرداخت مبالغی دیگر از سوی شرکت بیمه انجام می‌گیرد. این مبادلات مالی بیمه عمر را اگر بخواهیم تفکیک کنیم می‌توانیم به صورت زیر بیان کنیم

مبادلات مالی بین بیمه‌گزار و بیمه ملت در تمام طول مدت قرارداد در جریان است که این موارد پرداخت هم از سوی بیمه‌گزار و هم بیمه‌گر است.

پرداخت بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت از سوی بیمه‌گزار

تنها موردی که بیمه‌گزار باید در تمام طول مدت قرارداد آن رعایت کند و پرداخت آن را انجام دهد حق بیمه‌های پرداختی است. گفتیم حق بیمه‌ها مبالغی هستند که مقدار آن را بیمه‌گزار در شروع قرارداد بیمه عمر تعیین می‌کند و همچنین مشخص می‌کند که در چه بازه‌های زمانی می‌تواند آن‌ها را پرداخت کند.

پرداخت بیمه عمر و سرمایه‌گذاری ملت از سوی شرکت بیمه

پرداخت بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت از سوی بیمه‌گر

در بیمه عمر و سرمایه‌گذاری موارد پرداخت از سوی بیمه ملت دارای چندین مورد است که عبارت‌اند از:

پرداخت وام از سوی بیمه ملت: بعد از گذشت دو سال از تاریخ عقد قرارداد بیمه عمر ملت، چنانچه بیمه‌گزار به پول نیاز داشته باشد می‌تواند از محل اندوخته بیمه عمر خود وام دریافت کند. مبلغ این وام تا 90% از میزان اندوخته بوده و برای دریافت آن نیاز به چک‌ و یا ضامن نیست.

پرداخت خسارات و پوشش‌های بیمه عمر: در صورتی که بیمه‌گزار در طول مدت قرارداد به هر علتی فوت شود و یا دچار سوانحی شود که تحت پوشش بیمه عمر قرار دارند، بیمه عمر ملت در جهت جبران خسارت مبالغ مربوط به هر پوشش را به بیمه‌گزار و یا ذی‌نفعان او پرداخت می‌کند.  پوشش‌های اصلی بیمه عمر شامل بیمه فوت به صورت عادی و فوت در اثر حادثه است و پوشش‌های تکمیلی آن نیز شامل پوشش سرمایه ازکارافتادگی، پوشش سرمایه نقص عضو در اثر حادثه، پوشش سرمایه هزینه‌های پزشکی، پوشش سرمایه امراض خاص و پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه است که در صورت بروز هر کدام، بیمه ملت جبران خسارت خواهد کرد.

پرداخت سود به حق بیمه‌ها: یکی دیگر از موارد پرداخت بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت که از سوی شرکت بیمه انجام می‌گیرد، پرداخت سود به حق بیمه‌های پرداختی از سوی بیمه‌گزار است. بیمه ملت در پایان هر سال دو نوع سود تضمینی و سود حاصل از مشارکت به حق بیمه‌ها پرداخت می‌کند.

پرداخت مبلغ بازخریدی: اگر بیمه‌گزار بخواهد قبل از تاریخ پایان قرارداد بیمه خود را فسخ کند، بیمه ملت باید محاسبات لازم را انجام داده و اندوخته نهایی آن سال را به بیمه‌گزار پرداخت کرده و با او تسویه‌حساب کند. 

پرداخت مبلغ تسویه‌حساب: از دیگر موارد پرداخت بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت می‌توان به تسویه‌حساب بیمه عمر اشاره کرد که با پایان یافتن قرارداد بیمه عمر، میزان سود و سرمایه بیمه‌گزار محاسبه شده و اندوخته نهایی بیمه عمر به صورت یکجا و یا مستمری به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.

در مبادلات بیمه عمر ملت، حق بیمه‌های پرداختی از سوی بیمه‌گزار و پرداخت وام، مقدار خسارات وارده و مقدار بازخریدی یا تسویه حساب به عهده بیمه ملت است. 


مطلب مرتبط: زندگی یک ملت با بیمه زندگی ملت


پرداخت حق بیمه عمر و سرمایه‌گذاری ملت و روش‌های آن

پرداخت بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت از طرف بیمه‌گزار

برای پرداخت حق بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت روش‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها به نوعی و در جایی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. روش‌های پرداخت بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت به شرح زیر است:

پرداخت به روش سنتی و با مراجعه به بانک: در این روش بیمه‌گزار می‌تواند با مراجعه به شعب بانک‌ها و با تهیه فیش واریزی، مبلغ حق بیمه را به شماره حساب 1960000088 به نام بیمه ملت واریز کند. اگرچه این روش مستلزم صرف وقت و رفتن به بانک و تکمیل فیش واریزی است اما این روش از پرداخت بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت برای افرادی مانند بازنشسته‌ها و سالمندان که توانایی کار کردن با ابزار پرداخت به روش‌های جدید را ندارند، بسیار کمک‌کننده است.

پرداخت از طریق عابر بانک: پرداخت بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت و حق بیمه‌های بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت از طریق واریز به شماره کارت 3632-7006-3377-6104 و استفاده از دستگاه‌های عابر بانک نیز امکان‌پذیر است. در این روش باید از دستگاه‌های عابر بانک متعلق به بانک ملت، سپه و ملی استفاده کنید تا شناسه واریز را در اختیار شما قرار دهند.

از طریق پرداخت کارت به کارت می‌توانید علاوه بر عابربانک از گوشی همراه خود نیز حق بیمه‌های پرداختی را واریز کنید.

پرداخت از طریق تلفن‌بیمه: از طریق تلفن نیز می‌توانید پرداخت بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت را انجام دهید. ابتدا شماره 85334-021 را از تلفن ثابت و یا همراه خود بگیرید و سپس شماره 4 را وارد کنید. شناسه پرداخت و مبلغ حق بیمه مورد نظر را وارد کرده و روند پرداخت را تکمیل کنید.

پرداخت اینترنتی به کمک اپلیکیشن بیمه ملت: برای استفاده از خدمات پرداخت اینترنتی بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت می‌توان از اپلیکیشن بیمه ملت نیز استفاده کرد. از طریق آن می‌توان به صورت آنلاین از خدمات بیمه ملت استفاده کرده و موارد پرداخت را نیز انجام داد.

پرداخت اینترنتی به کمک اپلیکیشن بیمه ملت

پرداخت از طریق اینترنت بیمه: در پرداخت اینترنتی بیمه عمر و سرمایه گذاری ملت به این روش کافی است به سایت بیمه ملت مراجعه کنید و از طریق لینک درگاه اینترنت‌بیمه نسبت به مدیریت بیمه‌نامه‌های خود و انجام عملیات پرداخت اقدام کنید.

پرداخت از طریق کد USSD: استفاده از کدهای پرداخت نیز یکی از راه‌های امن و سریع در پرداخت است که تنها برای خرید بیمه‌نامه‌های مختلف از بیمه ملت کاربرد دارد و با وارد کردن کد دستوری #707* از طریق تلفن همراه خود می‌توانید از خدمات آن استفاده کنید.

از طریق کد دستوری #707* تنها می‌توانید برخی بیمه‌های ملت را بخرید و امکان پرداخت حق بیمه از این روش فعلا وجود ندارد.


مطلب مرتبط: چگونه استعلام بیمه عمر ملت دریافت کنیم


خرید آنلاین و پرداخت راحت با بیمیتو

پرداخت آنلاین بیمه عمر در بیمیتو

با استفاده از بیمیتو می‌توان از شرایط و ضوابط بیمه‌های مختلف آشنا شد و با آگاهی کامل اقدام به خرید بیمه کرد. خرید آنلاین بیمه عمر و یا خرید آنلاین بیمه مسافرتی و نیز خرید بیمه‌های خودرو مانند خرید آنلاین بیمه بدنه و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث در بیمیتو امکان‌پذیر است. به کمک بیمیتو استعلام آنلاین بیمه آتش‌سوزی بگیرید و اگر تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستید، به صورت آنلاین اقدام به تعویض، تمدید و صدور دفترچه بیمه خود کنید. با بیمیتو، بیمه‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه و بهترین بیمه عمر متناسب با نیاز خودتان را انتخاب کنید. بیمیتو به شما کمک می‌کند تا انتخاب، خرید و دریافت بیمه‌نامه برای شما به راحت‌ترین شکل ممکن صورت گیرد.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید