یکی از بحث‌هایی که همیشه در بین جوان‌ها داغ بوده است بحث ماشین‌های موردعلاقه یا خرید ماشین است. ویژگی‌های ظاهری، سرعت، قدرت و قیمت ماشین ملاک‌هایی است که در انتخاب خودرو برایشان اهمیت زیادی دارد. اکثر جوان‌ها به خودروهای اسپرت علاقه زیادی نشان می‌دهند. 206 یک مثال بارز از ماشین موردعلاقه و محبوب در بین جوان‌ها است. در سال 1998 میلادی شرکت پژو از یک ماشین جوان‌پسند، اسپرت و مدرن به نام 206 رونمایی کرد و این ماشین را جایگزین نسل قبلی آن، یعنی پژو 205 کرد.

ایده طراحی 206 به‌طورکلی برای این به وجود آمد که هم از 205 بزرگ‌تر باشد و هم خودروی جوان‌پسند تری در میان گروه پژو به حساب آید. به‌طور موفقیت‌آمیزی طراحی 206 نسبت به مدل‌های قبلی پژو یک سر و گردن بالاتر بود و در بین جوانان از محبوبیت خیلی بالایی برخوردار شد. در این مطلب با جزییات بیشتری به تاریخچه 206، دلایل محبوبیت، ویژگی‌ها و بیمه‌های آن می‌پردازیم.


پژو 206

دلایل محبوبیت پژو 206

پژو 206 در زمان خودش یک ماشین عالی در اندازه کوچک بود و برای کسانی که دنبال چیزهای معمولی نبودند ماشین خاصی به‌حساب می‌آمد. 206 ماشین خوش سوار و باکیفیتی است و دینامیک آن خیلی بهتر از خودروهای آسیایی معمولی آن زمان بود. سبک و استایل این پژوی کوچک زمینه‌های جدیدی در طراحی خودرو به وجود آورد، یک خودروی خوش‌دست با یک استایل جدید! باید به‌طور خاص به شکل نامتقارن بدنه آن و خطوط پر ستون‌های C آن نگاه کنید. استایل این ماشین در اندازه کوچک به‌قدری موفق بود که طراحان این استایل را به بقیه پژوها هم تعمیم دادند. این ماشین در کشور سازنده توسط بسیاری از خانواده‌ها حتی به‌عنوان ماشین خانواده استفاده می‌شود و بازده فضایی خوبی دارد. 206 یک فضای معقول برای 4 نفر و تعداد مناسبی چمدان دارد. داخل 206 طوری طراحی شده است که افراد و وسایل بتوانند هر طور که شده خودشان رو توی ماشین جا کنند.

بیشتر 206هایی که فروخته می‌شوند و طرفدارهای بیشتری دارند 206 هاچبک با سه یا پنج در است، اما در بین همه این مدل‌ها یک مدل وجود دارد که بسیار جذاب بوده و در استرالیا طرفدارهای خیلی زیادی دارد. این مدل جذاب، 206CC است که دارای یک سقف فلزی است که با یک دکمه باز و بسته می‌شود. این ماشین در استرالیا بسیار مورد توجه قرار گرفته و هنوز هم جزو ماشین‌های پرطرفدار است.


مطلب مرتبط: با خرید بیمه سرقت آسوده بخوابید!


206 در ایران

از زمان ورود 206 به بازار خودروی ایرانبیش از  15 سال می‌گذرد. در طول این مدت تیپ‌ها و طرح‌های متفاوتی از 206 به بازار عرضه شده است. از این مدل‌های ارائه شده، شش تیپ مربوط به کلاس‌های هاچ بک 206، چهار تیپ مربوط به مدل صندوق‌دار و دو مدل آن مربوط به ورژن جدید آن یعنی پژو 207 است.

از بین این تیپ‌ها و مدل‌ها، تیپ‌های 1، 3، 4 و 6 مدل هاچ بک پژو 206 از رده تولید خارج‌شده و دیگر مدل صفر آن‌ها وجود ندارد.

از بین این تیپ‌ها و مدل‌ها، تیپ‌های 1، 3، 4 و 6 مدل هاچ بک پژو 206 از رده تولید خارج‌شده است.


206 بدون سقف

206 هاچ بک

206 هاچ بک 6 تیپ دارد که عمر بعضی از آن‌ها بسیار کوتاه بود و تولید آن‌ها خیلی زود متوقف شد. هر کدام از آن‌ها از مشخصات فنی ویژه‌ای برخوردار هستند که به شرح زیر می‌باشد:

206 تیپ 1

اولین و ساده‌ترین تیپ 206 هاچ بک تیپ 1 است. زمانی که 206 تیپ 1 وارد بازار شد سر و صدای زیادی به پا کرد و به‌خوبی توانست با ویژگی‌های خاص خودش مثل فرمان دو شاخه، ساعت دیجیتالی روی داشبورد و سیستم صوتی پشتیبانی‌کننده از کاست میان جوانان محبوب و پرطرفدار شود. موتور این تیپ، TU3 با توان تولید 75 اسب بخار است. عمر تیپ 1 خیلی زیاد نبود و زود از رده تولید خارج شد.


206 تیپ 2

از اوایل دهه هشتاد پژو 206 تیپ 2 وارد بازار شد. این تیپ بهبودیافته تیپ 1 است. از ویژگی‌های آن می‌توان به سیستم برق مالتی پلکس اشاره کرد که از جمله‌های تفاوت‌های مهم این تیپ با تیپ 1 است. موتور این مدل هم TU3 با حجم 1400 سی‌سی است. از سال 90 سیستم ترمز ABS برای افزایش امنیت به این تیپ اضافه شد و تا سال 90 هم پرفروش‌ترین تیپ 206 بود.


206 تیپ 3

می‌توان گفت که این مدل 206 نمونه‌ پیشرفته تیپ 2 و ورژن ضعیف تیپ 5 به حساب می‌آید. موتور آن همان TU3 است. بالابرهای برقی درب‌های عقب، تنظیم برقی آینه‌های جانبی، تهویه مطبوع اتوماتیک، سیستم‌های ترمز ABS و EBD و سیستم صوتی بهبودیافته کلاریون امکاناتی بود که به این مدل اضافه شد.


206 تیپ 4

در این مدل موتور TU3 جای خود را با موتور TU5 عوض کرده است. از این مدل فقط تعداد محدودی برای جانبازان کشور تولید شد. از ویژگی‌های این مدل می‌توان به رنگ‌های متنوع‌تر، حسگر باران و محفظه مخفی زیر داشبورد اشاره کرد.


206 تیپ 5

معروف‌ترین و محبوب‌ترین تیپ 206 بین همه تیپ‌های هاچ بک، تیپ 5 است. تیپ 5 از اویل دهه هشتاد تا به امروز در خط تولید مانده است. موتور این مدل TU5، گیربکس 5 سرعته دستی، ترمزهای ABS دیسکی 4 کاناله و دارای همه امکانات رفاهی می‌باشد. تمام این مزایا باعث شده که این تیپ یکی از پرفروش‌ترین ماشین‌های بازار ایران باشد و طرفداران پر و پار قرص زیادی داشته باشد.

می‌‌توان گفت از بین تیپ‌های مختلف 206، تیپ 5 یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین ماشین‌های بازار ایران شد.


206 تیپ 6

این مدل که از سال‌های ابتدایی دهه هشتاد وارد چرخه تولید شد، تولید و عرضه‌ی آن تا سال 91 ادامه پیدا کرد. امکانات تیپ 6 مانند همان تیپ 5 است که گیربکس آن اتومات شده است. این مدل امکانات رفاهی کامل دارد و در کنار دارای گیربکس 4 سرعته اتوماتیک، تیپ ترونیک نیز می‌باشد. شاید بعد از تولید این مدل، انتظار می‌رفت که از تیپ 5 پرفروش‌تر و پرطرفدارتر باشد اما این گونه نشد. به هنگام تعویض دنده، ضربه‌هایی به بدنه خودرو وارد می‌شد که نقطه ضعف این مدل به حساب می‌آمد.


جدول مقایسه ویژگی‌های 6 تیپ پژو 206 هاچ بک

مقایسه ویژگی های پژو 206


پژو 206 صندوق‌دار

پژو 206 هاچبک مورد علاقه جوانان بود اما کسانی که به‌صورت خانوادگی قصد داشتند از این خودرو استفاده کنند گزینه خوبی برای آن‌ها نبود. از همین رو ایران‌خودرو با همکاری شرکت پژو فرانسه اقدام به تولید پژو 206 صندوقدار کردند. 206 صندوقدار ابتدا به نام آریان معروف شد اما بعد از مدتی به 206 SD تغییر نام پیدا کرد. این اتومبیل در دو مدل تولید شده است که موتور آن‌ها TU5  و TU3 به همراه گیربکس‌های دستی و اتوماتیک است. تنها مدل باقی مانده از 206 صندوقدار، SDV8 با موتور TU5 می‌باشد.


مطلب مرتبط: 8 مورد از چالش برانگیزترین سوالات بیمه شخص ثالث


برای پژو 206 چه بیمه‌هایی باید تهیه کرد؟

برای پژو 206 هم مانند هر خودروی دیگری دو بیمه وجود دارد: بیمه شخص ثالث 206 و بیمه بدنه 206.

بیمه شخص ثالث از نظر قانونی یک بیمه اجباری است و باید برای هر خودرویی تهیه شود. بیمه شخص ثالث خسارت‌های جانی شخص ثالث و راننده را مطابق با قانون دیه و خسارت‌های مالی وارد شده به اموال زیان‌دیده را مطابق با بازه تعهدات مالی از 9 تا 180 میلیون پوشش می‌دهد. حداکثر تعهد مالی بیمه شخص ثالث، در زمان خرید بیمه توسط بیمه‌گزار انتخاب می‌شود. منطقاً هر چه سطح تعهدات مالی بیشتری انتخاب کنید، باید حق بیمه بیشتری نیز بپردازید اما معمولاً این میزان افزایش حق بیمه، نسبت به افزایش سطح تعهدات مالی صرفه اقتصادی دارد.

بیمه بدنه بر خلاف بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری نیست اما شما می‌توانید با حدود 300 هزار تومان برای پژو 206 خود بیمه بدنه بخرید و ماشین خود را از خطر سرقت، آتش سوزی، انفجار و… حفظ کنید. پوشش‌های اصلی بیمه بدنه شامل سرقت کلی خودرو، آتش‌سوزی و حادثه است. علاوه بر این پوشش‌ها، پوشش‌های اضافی نیز در بیمه بدنه وجود دارد که به‌دلخواه و مطابق نیاز خود می‌توانید آن‌ها را به بیمه خود اضافه کنید. این پوشش‌ها شامل پاشیدن مواد شیمیایی و اسیدی، شکست شیشه، سیل، زلزله و بلایای طبیعی، سرقت درجا، نوسانات ارزش بازار و ایاب و ذهاب می‌شود.


قیمت بیمه شخص ثالث 206

برای اینکه بتوان با حدود قیمت بیمه شخص ثالث 206 آشنا شد، یک مثال در نظر می‌گیریم.

این مثال برای یک 206 تیپ 2، سال ساخت 96، یک سال تخفیف عدم خسارت شخص ثالث و سطح تعهدات مالی 9 میلیون است؛ ضمناً این نرخ‌ها مربوط به سال 98 هستند.

قیمت بیمه شخص ثالث 206

از آنجا که حق بیمه شخص ثالث با توجه به مصوبه قانون بیمه مرکزی تعیین می شود بنابراین مبالغ حق بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف تفاوتی ندارند اما شما می توانید دیگر مزایا و شرایط شرکت های مختلف را در سایت بیمیتو ملاحظه و مقایسه بفرمایید.


قیمت بیمه بدنه 206

برای اینکه بتوان با حدود قیمت بیمه بدنه 206 آشنا شد، یک مثال در نظر می‌گیریم.

این مثال برای یک 206 تیپ 2، صفرکیلومتر، با ارزش 72 میلیون تومان و بدون هیچ پوشش اضافی است.

قیمت بیمه بدنه 206

در این جدول بیمه تعاون دارای ارزانترین بیمه بدنه و بیمه پاسارگاد دارای گرانترین بیمه بدنه است. شما می توانید با 300 هزار تومن برای ماشین محبوبتان بیمه بدنه بخرید.


خرید بیمه 206 از بیمیتو

شما می‌توانید برای خرید بیمه بدنه و شخص ثالث 206 خود از بیمیتو کمک بگیرید. بیمیتو امکان مقایسه قیمت، شرایط و مزایا بین چند شرکت بیمه را برای شما فراهم می‌کند. هر زمانی که دسترسی به اینترنتی داشته باشید می‌توانید قیمت بیمه‌های مورد نظر خود را استعلام بگیرید و به راحتی خریداری کنید!

علاوه بر بیمه شخص ثالث و بدنه خودرو، می‌توانید برای تهیه بیمه آتش‌سوزی، بیمه مسافرتی، بیمه موتورسیکلت، بیمه مسئولیت پزشکان و بیمه عمر خود از بیمیتو اقدام کنید.

 همچنین می توانید برای صدور، تعویض و تمدید دفترچه‌های تامین اجتماعی خود دیگر مراجعه حضوری به کارگزاری‌ها نداشته باشید و از سایت بیمیتو اقدام کنید.

3 نظرات

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید