مواقع متعددی پیش می‌آید که بخواهیم بدانیم که ماشینمان بیمه دارد یا خیر. مثلاً به هر دلیلی بیمه‌نامه دم دستمان نباشد و ندانیم سررسید بیمه رسیده است یا نه یا گاهی اوقات پیش می‌آید که نماینده قبلی به اشتباه و بدون هماهنگی با ما بیمه‌نامه را تمدید می‌کند و ما مجدد درخواست تمدید آن را می‌دهیم. پس اینکه چگونه بفهمیم ماشین بیمه دارد مسئله مهمی است و بهتر است بلد باشیم در این‌جور مواقع باید چه کاری انجام دهیم تا بفهمیم ماشین بیمه دارد یا خیر و سررسید آن، چه موقعی است.


مطلب مرتبط: 8 مورد از چالش برانگیزترین سؤالات بیمه شخص ثالث


استعلام صحت بیمه‌نامه

برای پاسخ به این سؤال که چگونه بفهمیم ماشین بیمه دارد می‌توانیم از نماینده بیمه خود بپرسیم که پیگیری کند و به ما اطلاع دهد که ماشین بیمه دارد یا خیر و سررسید آن، چه موقعی است. اما بهترین و راحت‌ترین راه برای اینکه بفهمیم ماشین بیمه دارد یا خیر، استعلام از سامانه هدایت و نظارت الکترونیکی بیمه (سنهاب) است. با استعلام از این سامانه شما می‌توانید با ورود اطلاعات متعددی، نسبت به وجود یا عدم وجود بیمه‌نامه خود، شرکت بیمه و تاریخ سررسید آن باخبر شوید. اطلاعاتی که شما می‌توانید برای استعلام استفاده کنید عبارت است از:

. کد یکتای بیمه‌نامه: از سال 97 بر روی تمام بیمه‌نامه‌های شخص ثالث یک کد یکتا درج شده است. این کد برای هر بیمه‌نامه منحصر به فرد است. با استفاده از این کد و کد ملی بیمه‌گزار می‌توانید از سامانه سنهاب استعلام بیمه‌نامه خود را دریافت کنید.

. شماره و شرکت بیمه: اگر بدانید که بیمه خود را از کدام شرکت بیمه خریداری کرده‌اید و شماره بیمه را هم بدانید نیز می‌توانید با مشخص کردن شرکت بیمه، درج شماره بیمه، شماره تلفن همراه و کد ملی بیمه‌گزار، استعلام بیمه‌نامه خود را دریافت کنید.

استعلام سنهاب بیمیتو

سؤالی که ممکن است پیش بیاید این است که وقتی که از کد یکتا و شماره بیمه خود اطلاعی نداشته باشیم چگونه بفهمیم ماشین بیمه دارد یا خیر. روش فوق بیشتر برای استعلام صحت بیمه نامه کاربرد دارد و ممکن است برای سوال چگونه بفهمیم ماشین بیمه دارد همیشه کاربردی نباشد. در اکثر مواقع با این شرایط مواجهیم و ممکن است هنگام دریافت استعلام، نسبت به اطلاعات بیمه‌نامه خود چیزی ندانیم. در این‌جور مواقع باید از روش دیگری برای استعلام از سنهاب استفاده کنیم.

استعلام بیمه نامه از سنهاب


استعلام از سنهاب با استفاده از کد ملی

الآن سؤال این است که با کد ملی چگونه بفهمیم ماشین بیمه دارد. برای پاسخ به این سؤال باید از سامانه پاسخ به استعلام سوابق بیمه خودرو استفاده کنیم. مراحل دریافت این استعلام به‌صورت زیر است:

1- درخواست ثبت استعلام جدید

در ابتدای کار با 2 گزینه ثبت استعلام جدید و پیگیری استعلام مواجه می‌شویم. چون ما می‌خواهیم درخواست استعلام ثبت کنیم کنیم باید بر روی گزینه ثبت استعلام جدید کلیک کنیم.

استعلام سوابق بیمه خودرو

2- تائید ماده 24 قانون ارتقا سلامت نظام اداری

در این بخش از سامانه سنهاب شما نسبت به ماده 24 قانون ارتقا سلامت نظام اداری مطلع می‌شوید. با تائید این بخش به مرحله بعدی و دریافت استعلام وارد می‌شوید.

استعلام سوابق بیمه ماشین

3- انتخاب رشته بیمه مورد استعلام

در این مرحله باید مشخص کنید که می‌خواهید استعلام بیمه شخص ثالث را دریافت کنید یا بیمه بدنه. با استفاده از این نوع از استعلام می‌توانید استعلام هر دو نوع بیمه خودرو را دریافت کنید.

استعلام سنهاب بیمیتو

4- اطلاعات استعلام کننده

در این قسمت با ورود اطلاعات لازم درباره بیمه‌گزار اعم از کد ملی، تاریخ تولد و… باید مراحل دریافت استعلام را تمام کنید.

استعلام سوابق بیمه شخص ثالث

پس از آن باید منتظر بمانید که از طرف این سامانه، SMS کد تأیید اطلاعات واردشده برای شماره بیمه‌گزار ارسال شود. در این مرحله ثبت استعلام شما به پایان رسید. برای پیگیری استعلام ثبت‌شده خود باید روی دکمه «پیگیری استعلام» کلیک کنید تا نتیجه استعلام درخواستی خود را مشاهده کنید.

 

استعلام سوابق بیمه بدنه

5- پیگیری استعلام و دریافت نتیجه مورد انتظار

پس از پیامک اول، پیامک دیگری حاوی کد پیگیری استعلام ثبت‌شده دریافت می‌کنید. با ورود این کد پیگیری و کد ملی بیمه‌گزار می‌توانید استعلام درخواستی خود را دریافت کنید و به اطلاعات مورد نیازی که به خاطر آن‌ها اقدام به استعلام کردید، دست پیدا کنید.

استعلام سوابق بیمه اتومبیل


استعلام بیمه نامه از سنهاب با کد ملی


مطلب مرتبط: گم شدن بیمه شخص ثالث/ فرآیند دریافت گواهی شخص ثالث


بیمهنامه‌مان تقلبی است یا نه؟!

این روزها در صنعت بیمه افراد زیادی فعالیت می‌کنند. ممکن است در این بین افرادی سودجو اقدام به فروش بیمه‌نامه‌های تقلبی کنند؛ به‌طوری‌که بیمه‌نامه از سوی شرکت بیمه صادر نشده و فاقد اعتبار باشد. با استفاده از سنهاب علاوه بر اینکه به سؤال چگونه بفهمیم ماشین بیمه دارد پاسخ می‌دهیم، می‌توان فهمید که بیمه‌نامه‌ای که خریداری کرده‌ایم تقلبی یا اصل است. البته ممکن است این سامانه اطلاعات بیمه‌نامه شما را با تأخیر وارد کند و بلافاصله پس از صدور بیمه، قابل استناد نباشد.


بیمه داریم و خودمان خبر نداریم!

مواردی پیش می‌آید که نماینده قبلی بیمه ما به اشتباه و بدون اطلاع ما، بیمه‌نامه خودروی ما را تمدید می‌کند به این امید که بعداً حق بیمه را دریافت کند. ما هم بدون اطلاع از این موضوع اقدام به تمدید بیمه‌نامه خود از جای دیگری می‌کنیم و متوجه می‌شویم که بیمه داریم و خودمان خبر نداریم. در این‌جور مواقع نیز می‌توان از استعلام سنهاب استفاده کرد و متوجه شد که بیمه‌نامه جدید از کدام شرکت بیمه صادر شده و اطلاعات مختصری درباره آن به دست آورد.


سایر اطلاعات درج شده در استعلام دریافتی از سنهاب

علاوه بر پاسخ به سؤال چگونه بفهمیم ماشین بیمه دارد، اطلاعات متعدد دیگری نیز در نتیجه استعلام دریافتی از سنهاب موجود است. با دریافت این استعلام می‌توانید نسبت به سوابق بیمه خودروی خود مطلع شوید، می‌توانید بفهمید بیمه‌نامه خودروی شما به نام چه کسی صادر شده است همچنین اطلاعات دیگر نیز در نتیجه استعلام سنهاب نهفته است که با دریافت استعلام می‌توانید متوجه آن‌ها شوید. این سامانه فقط برای جواب دادن به سؤال چگونه بفهمیم ماشین بیمه دارد نیست!

2 نظرات

  1. ایران چقدر عقب هست در انگلیس وارد برنامه میشویم و شماره ماشین و وارد میکنیم کل اطلاعات و مدل و بیمه و معاینه فنی و عوارض را چک میکنیم اصلا همه چیز اینترنتی هست حتی سند زدن ما شین و املاک ولی ایران هنوز همه چیز کاغذی هست

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید