بیمه عمر یکی از رشته‌های بیمه است که در بین مردم دنیا طرفداران زیادی دارد. هر فرد ژاپنی و کانادایی به‌طور متوسط 5 بیمه دارد. بیمه عمر علاوه بر مزایای متعددی که برای بیمه‌گزاران دارد، برای فروشندگان این بیمه نیز مزایای قابل‌توجهی دارد. به همین خاطر احتمالاً افراد زیادی ترغیب به فروش بیمه عمر می‌شوند. برای اینکه بدانیم فروش این بیمه چه مزایایی دارد، باید با تعرفه کارمزد بیمه عمر آشنا شویم و ببینیم به ازای فروش انواع بیمه‌های عمر، چه کارمزدی نصیب نماینده و بازاریاب می‌گردد. در اینجا قصد داریم درباره کارمزد بیمه عمر سامان صحبت کنیم و ببینیم فروش این بیمه چه مزایایی برای بازاریابان و فروشندگان دارد.


مطلب مرتبط: چقدر درباره بیمه عمر اطلاعات داریم؟


چند نوع بیمه عمر داریم؟

انواع بیمه عمر

قبل از اینکه بخواهیم درباره کارمزد بیمه عمر سامان صحبت کنیم باید بدانیم چند نوع بیمه عمر داریم و هر یک چه ویژگی‌هایی دارند. انواع بیمه‌های عمر که در اغلب شرکت‌های بیمه موجودند به شرح زیر است:

بیمه عمر ساده زمانی

این بیمه فقط در یک زمان مشخص پوشش فوت را به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهد. برای مثال اگر بیمه‌گزار تا 5 سال آینده فوت کند، مبلغی به‌عنوان سرمایه فوت به ذی‌نفعانش خواهد رسید. حق بیمه برای این بیمه غالباً به صورت یک‌جا پرداخت می‌شود.


مطلب مرتبط: بیمه عمر زمانی برای زمانی که عمرمان به سر آمده!


بیمه تمام عمر

این بیمه مانند بیمه عمر ساده زمانی است. تنها تفاوت آن با بیمه عمر زمانی این است که زمان در این بیمه نامحدود است و هر زمان که بیمه‌گزار فوت کند، سرمایه فوت به ذی‌نفعانش خواهد رسید. حق بیمه این بیمه هم غالباً یک‌جا پرداخت می‌شود.


مطلب مرتبط: بیمه تمام عمر؛ بیمه‌ای برای تمام عمر شما!


بیمه عمر مانده بدهکار

این بیمه در واقع برای وام‌هایی است که از بانک یا هر ارگان دیگری دریافت می‌کنید. درصورتی‌که بیمه‌گزار قبل از پرداخت تمام اقساط خود فوت کند، بیمه الباقی اقساط وی را می‌پردازد. با وجود این بیمه، دیگر برای خانواده بیمه‌گزار مشکل مالی احتمالی پیش نخواهد آمد. با خرید این بیمه می‌توان بابت اقساط آینده آسوده‌خاطر بود.


مطلب مرتبط: بیمه عمر مانده بدهکار؛ وام بگیرید، قسط ندهید!


بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

بیمه عمر و سرمایه‌گذاری جامع‌ترین طرح بیمه عمر است. این طرح هم محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری است و هم پوشش‌های بیمه‌ای دارد. بیمه عمر و سرمایه‌گذاری معمولاً یک قرارداد درازمدت است. در طول این مدت درصورتی‌که برای بیمه‌گزار حادثه‌ای رخ دهد، می‌تواند مطابق پوشش‌های بیمه‌نامه خود خسارت دریافت کند. در پایان قرارداد نیز حق بیمه‌های پرداختی خود و سود حاصل از آن را از بیمه دریافت می‌کند. در صورتی هم که بیمه‌گزار قبل از پایان قرارداد فوت کند، سرمایه فوت به ذی‌نفعان وی تعلق خواهد گرفت.

پوشش‌های این بیمه 2 نوع است: پوشش اصلی این بیمه فوت است که تنها پوشش اجباری آن است؛ بقیه پوشش‌های آن اختیاری است و بیمه‌گزار در صورت تمایل می‌تواند آن‌ها را داشته باشد. پوشش‌های اختیاری شرکت‌های بیمه مختلف معمولاً کمی باهم تفاوت دارند. پوشش‌های اختیاری بیمه عمر سامان عبارت است از:

. فوت بر اثر حادثه

. ازکارافتادگی

. امراض خاص

حال که با انواع بیمه‌های عمر به‌طور اجمالی آشنا شدیم وقت آن است که با کارمزد بیمه عمر سامان برای این بیمه‌های عمر آشنا شویم و ببینیم در صورت فروش هر یک از این بیمه‌ها، چه کارمزدی به بازاریاب و فروشنده بیمه تعلق خواهد گرفت.


مطلب مرتبط: 7 معیار انتخاب بهترین بیمه عمر و سرمایه‌گذاری


نحوه محاسبه کارمزد بیمه عمر

محاسبه کارمزد بیمه عمر سامان

به‌طور کلی برای محاسبه کارمزد بیمه عمر باید در درجه اول به آیین‌نامه‌های بیمه مرکزی مراجعه کرد. بعد از آن باید به سیاست‌های شرکت بیمه رجوع کرد و دید این شرکت برای کارمزد بیمه عمر چه نرخی را در نظر گرفته است. بنابراین ابتدا باید ببینیم آیین‌نامه‌ها بیمه مرکزی درباره کارمزد بیمه عمر به چه شکل است.


مطلب مرتبط: محاسبه آنلاین بیمه عمر؛ قدم به قدم با بیمه عمر آشنا شویم!


آیین‌نامه بیمه مرکزی در خصوص کارمزد بیمه عمر

بهترین بیمه عمر از نظر بیمه مرکزی

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص کارمزد انواع بیمه‌های عمر در آیین‌نامه 68 بندهایی را به شرح زیر اعلام می‌کند:

. کارمزد بیمه عمر زمانی انفرادی با حق بیمه سالانه برابر با 25% حق بیمه دریافتی است. برای مثال اگر حق بیمه 1 میلیون تومان شود، 250 هزار تومان آن به نماینده و فروشنده آن تعلق می‌گیرد.

. کارمزد بیمه عمر ساده زمانی گروهی که حق بیمه آن سالانه پرداخت شود برابر با 10% حق بیمه دریافتی است. حق بیمه گروهی چون کمتر از انفرادی می‌شود، کارمزد آن کمتر می‌شود.

کارمزد بیمه عمر زمانی انفرادی بیشتر از گروهی است.

. کارمزد بیمه عمر و سرمایه‌گذاری برای نماینده بدین‌صورت است که 75% حق بیمه سال اول یا 0.03 سرمایه فوت (هر کدام که کمتر باشد) به نماینده تعلق می‌گیرد. نحوه پرداخت این‌گونه است که 30% آن در سال اول و الباقی آن در سال دوم تا پنجم پرداخت می‌شود؛ البته به شرطی که بیمه‌گزار به پرداخت حق بیمه خود پایبند باشد.

. درصورتی‌که حق بیمه انواع بیمه عمر به‌صورت یکجا پرداخت شود، در حالت انفرادی 5% حق بیمه و در حالت گروهی 4% حق بیمه به نماینده تعلق خواهد گرفت.

کارمزد بیمه عمر یک‌جا کمتر از حالتی است که حق بیمه عمر سالانه پرداخت می‌شود.

شرکت‌های بیمه موظف‌اند کارمزد بیمه عمر را مطابق این آیین‌نامه پرداخت کنند؛ اما آن‌ها اختیاراتی هم دارند که همین اختیارات باعث می‌شود شرایط کارمزد بیمه عمر آن‌ها کمی با یکدیگر فرق کند. بنابراین باید ببینیم کارمزد بیمه عمر سامان در این خصوص به چه صورت است.


مطلب مرتبط: جدول سود بیمه عمر سامان را کامل بررسی کنیم!


نحوه محاسبه کارمزد بیمه عمر سامان

نحوه دریافت خسارت بیمه مسافرتی رازی

همان‌طور که مشخص است کارمزد هر یک از انواع بیمه عمر با یکدیگر فرق دارد و هرکدام باید به تفکیک بررسی شوند. کارمزد بیمه عمر سامان برای هر یک از انواع بیمه‌های عمر بدین شرح است:

. برای بیمه عمر و سرمایه‌گذاری کارمزد بیمه عمر سامان مانند آیین‌نامه بیمه مرکزی است. 75% حق بیمه سال اول یا 0.03 سرمایه فوت آن کارمزد نماینده بیمه در این نوع از بیمه عمر است. نحوه پرداخت آن توسط شرکت بیمه به این صورت است که 40% از آن سال اول و از سال دوم تا پنجم هرسال 15% از آن پرداخت می‌شود.

. کارمزد بیمه عمر سامان برای بیمه تمام عمر معادل 10% حق بیمه‌ای است که توسط بیمه‌گزار دریافت می‌شود.

. برای بیمه مانده بدهکار نیز کارمزد بیمه عمر سامان 5% حق بیمه پرداختی بیمه‌گزار است.

همان‌طور که مشخص است بیشترین سود از فروش بیمه عمر و سرمایه‌گذاری حاصل می‌شود. بیمه عمر مانده بدهکار را بعضی از بانک‌ها یا مؤسسات مالی برای اخذ وام اجباری می‌دانند و متقاضی وام باید حتماً این بیمه را برای وام خود خریداری کند.


مطلب مرتبط: انتخابی مطمئن با استعلام بیمه عمر سامان


خرید بیمه عمر سامان

خرید بیمه عمر سامان

همان‌طور که ملاحظه کردید کارمزد بیمه عمر سامان مبلغ قابل‌توجهی برای فروشنده آن بجای می‌گذارد؛ علاوه بر اینکه این بیمه مزایای زیادی برای بیمه‌گزار دارد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که خرید و فروش بیمه عمر، معامله‌ای برد-برد است. از آنجا که همه افراد از جمله نمایندگان و بازاریابان بیمه عمر می‌توانند این بیمه را داشته باشند بد نیست علاوه بر فروش، به خرید این بیمه هم فکر کرد. اولین نکته درباره فروش یا خرید بیمه عمر این است که نسبت به جزئیات و نکات این بیمه به‌طور کامل اطلاع داشته باشیم. اگر بخواهیم شرایط بیمه عمر شرکت‌های مختلف را بررسی کنیم و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم کار سخت و زمان بری را پیش رو داریم. به‌جای این کار می‌توان از بیمیتو استفاده کرد!

بیمیتو سامانه‌ای برای خرید اینترنتی بیمه است. با بیمیتو می‌توان بیمه ثالث اینترنتی خرید، بیمه بدنه آنلاین استعلام کرد، برای منزل خود بیمه آتش‌سوزی تهیه کرد، برای همسر و فرزندان خود بیمه زندگی خریداری کرد و سفرهای خارجی خود را با بیمه مسافرتی خارج از کشور آنلاین بیمه کرد.

با بیمیتو می‌توان استعلام قیمت بیمه‌های مختلف را به‌صورت آنلاین دریافت کرد، شرایط و قیمت آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد و مناسب‌ترین بیمه را برای خود انتخاب و خریداری کرد. پس از خرید، بیمه‌نامه شما به‌صورت رایگان درب منزل شما ارسال خواهد شد.

4 نظرات

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید