وقتی می‌خواهید به سفر خارجی بروید شاید به اولین موردی که فکر کنید تبدیل ارز باشد؛ چراکه در تمام مراحل سفر به ارز کشور مقصد نیاز خواهید داشت. احتمالاً می‌دانید که برای گرفتن ارز مسافرتی دو راه وجود دارد، یا باید از بانک آن را دریافت کنید یا از بازار آزاد. نحوه تبدیل ارز در بازار آزاد که روند ساده‌ای دارد؛ با مراجعه به یکی از صرافی‌ها و پرداخت معادل ریالی آن، ارز موردنظرتان را دریافت می‌کنید. در این مطلب می‌خواهیم نحوه گرفتن ارز مسافرتی از بانک و شرایط آن را بررسی کنیم.


مطلب مرتبط: برای سفر خود بیمه مسافرتی تهیه کرده‌اید؟/ استعلام آنلاین قیمت بیمه مسافرتی


ارز مسافرتی

وقتی به دنبال ارز مسافرتی باشید احتمالاً سؤالاتی ذهن شما را مشغول می‌کند؛ سؤالاتی مانند شرایط گرفتن ارز مسافرتی چیست؟ آیا از همه بانک‌ها می‌شود آن را دریافت کرد؟ چه مقدار ارز مسافرتی به هر نفر تعلق می‌گیرد؟ همه می‌توانند این ارز را دریافت کنند؟ چه مدارکی را باید به بانک تحویل بدهیم؟ در ادامه قصد داریم به سؤالاتی که ممکن است برای هرکسی در رابطه با گرفتن ارز مسافرتی پیش بیاید پاسخ دهیم.


مهم‌ترین سؤالاتی که هنگام گرفتن ارز مسافرتی ممکن است پیش بیاید

سؤالات ارز مسافرتی آیا ارز مسافرتی برای سفر به تمامی کشورها قابل خریداری از بانک است؟

پاسخ سؤالات ارز مسافرتی گرفتن ارز مسافرتی برای تمامی سفرها (سیاحتی یا زیارتی) امکان‌پذیر است. مهم نیست مقصدتان کجا است، می‌توانید ارز مسافرتی تهیه کنید.


سؤالات ارز مسافرتی آیا مقدار محدودی ارز مسافرتی قابل دریافت است یا هر مقدار که بخواهیم می‌توانیم تهیه کنیم؟

پاسخ سؤالات ارز مسافرتی مقدار ارز مسافرتی قابل اخذ با توجه به کشور مقصد تعیین می‌شود. بدین صورت که برای کشورهای همسایه و مشترک المنافع تا 500 یورو و برای سایر کشورها تا 1000 یورو ارز مسافرتی می‌توان دریافت کرد.


سؤالات ارز مسافرتی آیا نحوه سفر (زمینی، هوایی، دریایی و …) در گرفتن ارز مسافرتی دخیل است؟

پاسخ سؤالات ارز مسافرتی بله. ارز مسافرتی فقط و فقط به سفرهای هوایی تعلق می‌گیرد.


سؤالات ارز مسافرتی آیا همه افراد می‌توانند ارز مسافرتی دریافت کنند؟ شرایط سنی خاصی مدنظر است؟

پاسخ سؤالات ارز مسافرتی همه افراد با هر شرایطی می‌توانند برای گرفتن ارز مسافرتی اقدام کنند. تنها شرط این مسئله سن بالای 12 سال است؛ یعنی ارز مسافرتی به افراد زیر 12 سال تعلق نمی‌گیرد.


سؤالات ارز مسافرتی آیا برای هر تعداد سفر می‌توان ارز مسافرتی دریافت کرد؟

پاسخ سؤالات ارز مسافرتی گرفتن ارز مسافرتی تنها یک‌بار در سال امکان‌پذیر است.


سؤالات ارز مسافرتی آیا ارز مسافرتی به افراد مقیم خارج از کشور تعلق می‌گیرد؟

پاسخ سؤالات ارز مسافرتی خیر. ارز مسافرتی صرفاً برای افراد مقیم ایران در نظر گرفته‌شده است.


سؤالات ارز مسافرتی آیا گرفتن ارز مسافرتی از تمامی بانک‌ها امکان‌پذیر است؟

پاسخ سؤالات ارز مسافرتی در حال حاضر بانک‌های ملی، ملت، تجارت، سامان و پارسیان ارز مسافرتی ارائه می‌دهند. البته در تمامی شعب این بانک‌ها ارائه ارز مسافرتی صورت نمی‌گیرد، مخصوصاً ارز زیارتی که در شعب خاصی ارائه می‌شود.

نکته قابل‌توجه این است که بانک ملت، ملی و تجارت امکان دریافت ارز مسافرتی به‌صورت آنلاین را فراهم کرده است.


سؤالات ارز مسافرتی آیا ارز مسافرتی را همان لحظه در بانک دریافت می‌کنم؟

پاسخ سؤالات ارز مسافرتی پاسخ این سؤال منفی است. شما بعد از مراجعه به بانک و گذراندن مراحل درخواست ارز مسافرتی، حواله‌ای از مسئول مربوطه دریافت می‌کنید. در روز سفر و بعد از دریافت کارت پرواز، در سالن ترانزیت با ارائه حواله به شعبه بانک موردنظر در فرودگاه، ارز خود را دریافت می‌کنید.


سؤالات ارز مسافرتی آیا فرودگاه خاصی برای گرفتن ارز مسافرتی مدنظر بانک‌هاست؟

پاسخ سؤالات ارز مسافرتی ازآنجاکه در تهران تمام پروازهای خارجی از فرودگاه امام خمینی انجام می‌گیرد، دریافت ارز از این فرودگاه امکان‌پذیر است. حتی برای ساکنین شهرهای غیر از تهران؛ اما بانک سامان اخیراً این امکان را در فرودگاه‌های برخی شهرهای بزرگ مانند شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز، اهواز و … نیز فراهم کرده است.


در آخر …

سؤالات ارز مسافرتی چه مدارکی برای گرفتن ارز مسافرتی لازم است؟

پاسخ سؤالات ارز مسافرتی گذرنامه معتبر

. بلیت

. ویزا (برای کشورهایی که ویزا الزامی است)

. اصل کارت ملی

. فیش پرداخت عوارض خروج از کشور

به کپی این مدارک نیز در برخی شعب نیاز است.

البته ارائه این مدارک در 3 بانک مذکور کمی متفاوت است؛ برای مثال طبق تماس تلفنی با بانک سامان، ارائه بلیت و پاسپورت کافی است.


نکاتی که برای گرفتن ارز مسافرتی باید رعایت کنیم

 

1. تمام متقاضیان ارز مسافرتی باید در بانک حضور داشته باشند؛ البته این مورد در بانک ملی الزام نیست و حضور یکی از اعضای خانواده کافی است (با همراه داشتن کلیه مدارک تمام افراد)؛ اما در بانک سامان کاملاً الزامی است.


2. در صورت تعویض گذرنامه خود در سال جاری، گذرنامه قبلی را باید به همراه داشته باشید.


3. گرفتن ارز مسافرتی زمان محدودی دارد؛ برای مثال در بانک ملی فروش ارز مسافرتی از 10 روز قبل از سفر میسر است. بهتر است این زمان به روز آخر موکول نشود.


4. در هنگام حضور در شعبه باید پول نقد یا کارت بانکی به همراه داشته باشید. در بانک ملی و ملت حتماً باید در آن بانک حساب داشته باشد و از کارت همان بانک استفاده کنید؛ اما در بانک سامان داشتن کارت عضو شتاب کافی است.


5. همان‌طور که قبلاً نیز این مورد را گفتیم حواله را در بانک دریافت می‌کنید و ارز مسافرتی را در فرودگاه امام خمینی در سالن ترانزیت تحویل می‌گیرید.


6. درصورتی‌که حواله خود را فراموش کنید ارز به شما تعلق نمی‌گیرد و بعد از برگشت با مراجعه به شعبه مربوطه می‌توانید پول خود را پس بگیرید.


7. برای حضور در بانک باید به‌صورت تلفنی وقت قبلی بگیرید. (برای بانک سامان این مورد الزامی است.)


8. معمولاً ارائه حواله ارز مسافرتی در بانک از ساعت 10 شروع می‌شود و نهایتاً تا ساعت 13:30 ادامه دارد. پس بهتر است در این ساعات مراجعه کنید تا با مشکل مواجه نشوید؛ البته بانک ملی ایران قبل از عید برای سهولت کار مسافران، ارائه حواله را تا ساعت 17 در تمام روزهای هفته تمدید کرد. برای سهولت کار نیز می‌توانید از سیستم اینترنتی دریافت حواله ارز مسافرتی بانک ملت استفاده کنید.


9. مقدار عوارض خروج از کشور 75 هزار تومان است که از طریق بانک قابل پرداخت است.


10. در بانک سامان خرید بیمه مسافرتی در همان شعبه‌ای که درخواست ارز مسافرتی کرده‌اید، امکان‌پذیر است.


چه بر سر ارز مسافرتی آمد؟!

طی اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از تاریخ 20 شهریور 96، ارز مسافرتی حذف شد. کارشناسان دو دلیل عمده را برای این موضوع عنوان می‌کنند. نخست اینکه دریافت‌کنندگان ارز خارجی عمدتاً کسانی هستند که به سفرهای خارجی یا زیارتی می‌روند و با توجه به نرخ‌های روز، تفاوت قیمت ارز آزاد و ارز مسافرتی که چیزی در حدود 160 هزار تومان است، برای سفرکنندگان به کشورهای خارجی عدد چندانی به شمار نمی‌آید. از سوی دیگر، حذف ارز مسافرتی، می‌تواند گامی در جهت سیاست‌های یکسان‌سازی نرخ ارز باشد.

اما طبق قانون جدید بانک مرکزی، ارز مسافرتی مجدداً از 18 شهریور ماه 97 به مسافران خارج از کشور قابل عرضه است. بنابراین در حال حاضر می‌توان برای سفرهای خارج از کشور خود ارز مسافرتی دریافت کرد؛ درصورتی‌که شرایط اخذ آن مهیا باشد. بنابراین اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید می‌توانید با ارائه مدارک لازم به بانک‌های ارائه دهنده، با توجه به کشور مقصد خود ارز مسافرتی دریافت کنید.

2 نظرات

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید