بیمه شخص ثالث از مدارک اجباری است که دارنده وسیله نقلیه باید برای خودروی خود تهیه نماید و همیشه آن را همراه خود داشته باشد. بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث، بیمه‌گزار باید در اسرع وقت جهت دریافت گواهی آن اقدام کند تا از مشکلات متعددی که در اثر نداشتن بیمه شخص ثالث ممکن است اتفاق بیفتد پیشگیری کند که این مشکلات تا حدودی با مشکلات ناشی از دیرکرد بیمه شخص ثالث یکسان هستند.

در صورت گم شدن بیمه شخص ثالث، فرد باید در اسرع وقت مفقود شدن آن را گزارش دهد.

همان‌طور که از عنوان بیمه شخص ثالث برمی‌آید این بیمه خسارات وارد به شخص زیان‌دیده در تصادفات رانندگی را تحت پوشش قرار می‌دهد؛ چه این خسارات جانی باشند چه مالی. با در نظر گرفتن این موضوع اهمیت بیمه نامه خودرو در این است که در مواقع وقوع خسارت، راننده مقصر در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث باید هزینه را شخصاً تقبل کند که این هزینه ممکن است مبلغ قابل توجهی باشد و زندگی فرد را دگرگون سازد.

در صورتی‌که بیمه‌گزار به هر دلیلی اعم از گم شدن، منهدم شدن، مورد سرقت قرارگرفتن و مواردی از این دست به بیمه نامه خودرو دسترسی نداشته باشد باید جهت اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث خود اقدام کند تا با مشکلاتی که به آن‌ها خواهیم پرداخت مواجه نشود.


مطلب مرتبط: انتقال بیمه شخص ثالث؛ موانع و روش‌های رفع آنها


مشکلات ناشی از گم شدن بیمه شخص ثالث

گم شدن بیمه شخص ثالث ممکن است در شرایط متفاوت بیمه‌‌گزار را دچار سردرگمی و شرایط پیچیده‌ای کند که در صورت اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث و دریافت گواهی آن، این اتفاقات نمی‌افتاد. در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره می‌کنیم:

. متوقف شدن توسط پلیس

همان‌طورکه بالاتر اشاره کردیم بیمه شخص ثالث از مدارک اجباری است که باید همیشه همراه راننده خودرو باشد تا در صورت درخواست پلیس ارائه شود. در غیر این صورت پلیس خودروی فاقد بیمه شخص ثالث را در پارکینگ نیروی انتظامی متوقف می‌کند و تا زمان ارائه بیمه شخص ثالث ترخیص نخواهد کرد.

خودرویی که به هر دلیلی فاقد بیمه شخص ثالث است توسط پلیس متوقف می‌شود.

طبعاً پیشنهاد اول و بهترین راهکار این است که بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث برای دریافت گواهی آن اقدام کرد. اما در صورتی‌که به هر دلیل این پیگیری به تعویق افتاده باشد و خودرو توسط پلیس متوقف شده باشد، بیمه‌گزار می‌تواند طی مراحل ساده‌ای اقداماتی جهت رفع این مشکل را انجام دهد که در ادامه به صورت شفاف به آنها خواهیم پرداخت.


مطلب مرتبط: بهترین بیمه شخص ثالث را از کدام شرکت بخرم؟


. حین تصادف

در صورتی‌که فرد تصادف کند چه زیان‌دیده باشد و چه مقصر باید بیمه‌نامه شخص ثالث خود را به همراه داشته باشد. چرا که بعد از بررسی صحنه تصادف توسط افسر، بیمه‌نامه‌ها بین زیان‌دیده و مقصر جابه‌جا می‌شود تا روند پیگیری دریافت خسارت طی شود. در این حالت در صورتی که فرد به هر دلیلی اعم از گم شدن بیمه شخص ثالث به بیمه‌نامه خود دسترسی نداشته باشد با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود و ممکن است که خودرویش به پارکینگ نیروی انتظامی منتقل شود. در این صورت فرد علاوه بر صرف زمان اضافه هزینه اضافه‌ای را نیز متحمل می‌شود.

در حوادث رانندگی مقصر و زیان‌دیده هر دو باید بیمه شخص ثالث خود را ارائه دهند.

بعد از وقوع این مشکل فرد باید مراحلی را جهت اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث خود طی کند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.


. سو استفاده از بیمه شخص ثالث

مواقعی هست که افراد سودجو و کلاهبردار با سرقت بیمه‌نامه شخص ثالث مشکلاتی را برای بیمه‌گزار ایجاد می‌کنند. در این حالت اگر فرد برای اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث خود اقدام نکرده باشد، فرد کلاهبردار با روش‌های مختلف می‌تواند از بیمه‌نامه فرد به نفع خود استفاده کند.

برای مثال فرد کلاهبردار می‌تواند با دست‌ بردن در بیمه‌نامه و تغییر اعداد درج شده روی بیمه شخص ثالث، در مواقعی مانند خسارت ساختگی و یا حتی تصادفاتی که خسارات جانی و مالی به همراه دارند از بیمه‌نامه گم‌شده استفاده کند و از شرکت بیمه‌گر خسارت دریافت کند و یا در موارد بروز خسارت جانی از آن در دادگاه به عنوان وثیقه برای آزادی موقتی استفاده کند و بیمه‌گزار اصلی را دچار مشکل کند.

کلاهبرداران و افراد سودجو می‌توانند با دست‌بردن در مشخصات بیمه‌نامه شخص ثالث از آن سواستفاده کنند.

از آنجایی که افسر پلیس بیمه‌نامه‌ها را جابه‌جا می‌کند، ممکن است خطای انسانی اتفاق بیفتد و افسر متوجه سو استفاده از بیمه‌نامه گم‌شده نشود. برای مثال خودروی فرد کلاهبردار پراید باشد و بیمه‌نامه سرقت شده متعلق به خودروی سمند باشد و افسر متوجه این عدم تطابق نشود. با در نظر گرفتن این موضوع پیشنهاد می‌شود که در مواقع وقوع خسارت مشخصات درج‌شده روی بیمه‌نامه توسط زیان‌دیده با مشخصات خودروی مقصر مطابقت داده شود.

در حادثه رانندگی بعد از رد و بدل کردن بیمه نامه ها٬ حتما اطلاعات درج شده در بیمه نامه ها توسط طرفین مطابقت داده شود.


اقدام برای اعلام گم شدن بیمه شخص ثالث

حال به این موضوع می‌پردازیم که بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث طی چه مراحل و با چه مدارکی می‌توان این موضوع را پیگیری کرد.

در وهله اول این موضوع مهم است که فرد بداند که بیمه شخص ثالثش از کدام شرکت بیمه صادر شده است. ممکن است بیمه‌گزار خودروی خود را با بیمه شخص ثالث خریداری کرده باشد و یا به هر دلیل دیگری فراموش کرده باشد که شرکت بیمه‌گر خودرو کدام شرکت است. جای هیچ گونه نگرانی نیست چراکه می‎توان از طریق سامانه سنهاب با داشتن هر یک از موارد کد یکتای بیمه‌نامه و شماره بیمه‌نامه استعلام گرفت و شرکت بیمه‌گر را شناسایی کرد.


مطلب مرتبط: همه چیز درباره دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث در سال 99


برای استعلام اطلاعات بیمه شخص ثالث خودرو می توان این کار را از طریق سامانه سنهاب انجام داد.

به احتمال زیاد وقتی ندانیم شرکت بیمه خودرویمان کدام بوده است اطلاعاتی نیز درباره کد یکتا و شماره بیمه‌نامه هم نداریم. مشکلی به وجود نمی‌آید و می توان از طریق استعلام از سامانه سنهاب با استفاده از کد ملی نیز استفاده کرد و نسبت به اطلاعات بیمه‌نامه خود مطلع شد.

استعلام اطلاعات بیمه‌نامه با استفاده از کد ملی نیز از سامانه سنهاب امکان‌پذیر است.


مطلب مرتبط: چگونه بفهمیم ماشین بیمه دارد؟


بعد از اطلاع یافتن از شرکت بیمه طرف قرارداد فرد باید با در دست داشتن سند خودرو و کارت شناسایی به مجتمع بیمه مورد نظر مراجعه کند که این مورد نیز از طریق اینترنت در دسترس است. در مواردی که نماینده بیمه‌ای که بیمه‌نامه را صادر کرده، نماینده معتبری باشد نیز می‌توان از طریق نمایندگی اقدام کرد.

برای دریافت گواهی بیمه شخص ثالث باید با سند خودرو و کارت شناسایی به مجتمع‌های بیمه مراجعه کرد.

باید توجه داشت که برای بیمه شخص ثالث المثنی صادر نمی‌شود. مدرکی که برای گم شدن بیمه شخص ثالث صادر می‌شود گواهی بیمه شخص ثالث است. بعد از استعلام وضعیت بیمه شخص ثالث گم‌شده توسط شرکت بیمه در مورد تعداد کوپن‌های استفاده‌شده و تعداد سال تخفیف، وضعیت کوپن‌ها در گواهی درج می‌شود. در صورتی‌که بعد از دریافت گواهی، بیمه‌گزار در حادثه رانندگی مقصر شناخته شود و بخواهد از بیمه شخص ثالث خود استفاده کند نیز باید گواهی را به شرکت بیمه یا نمایندگی بیمه ارائه دهد تا وضعیت به‌روز‌شده استفاده از بیمه‌نامه روی آن درج شود.

برای بیمه شخص ثالث المثنی صادر نمی‌شود و تنها گواهی صادر می‌شود.

علت این‌که برای بیمه شخص ثالث المثنی صادر نمی‌شود این است که احتمال سو استفاده سودجویان وجود دارد. به این صورت که برای مثال فرد کلاهبردار بعد از تصادف ساختگی می‌تواند با ارائه بیمه‌نامه، از دو مرکز خسارت متفاوت مبلغ خسارت را دریافت کند.

دریافت گواهی بیمه شخص ثالث در صورتی‌که مدارک ارائه‌شده کامل باشد زمان بسیار کمی می‌برد و از لحاظ هزینه نیز هیچ نمایندگی یا سازمانی اجازه دریافت هزینه در قبال صدور گواهی بیمه شخص ثالث را ندارد و دریافت گواهی رایگان است.

دریافت گواهی بیمه شخص ثالث رایگان است و زمان کمی می برد.


با تمام این تفاسیر بهترین و بی‌دردسرترین راه‌حل بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث اقدام فوری جهت اعلام مفقود شدن و دریافت گواهی بیمه شخص ثالث است که در صورت بروز مشکلاتی مانند تصادف فرد بیمه‌گزار در شرایط بحرانی و استرسی بعد از تصادف درگیر روند اداری دریافت گواهی نشود.

86 نظرات

  • از لحاظ لغوی و ویرایشی کلمه “بیمه گزار” صحیح می باشد. هرچند، به دلیل اینکه در ماده ۱ قانون بیمه به شرح زیر از لغت “بیمه گذار” استفاده شده است و به تبع آن در بیمه نامه ها از “بیمه گذار” استفاده میشود، تا روزی که این اصلاح در قانون صورت پذیرد می بایست از “بیمه گذار” استفاده کرد.

   • ممنون از تذکرتون دوست عزیز
    ولی ما ترجیح دادیم از حالت صحیحش استفاده کنیم بلکه باعث اصلاح کاربرد این کلمه بشه

  • سلام!
   ممنون از اظهار نظرتون؛ بیمه مرکزی هم در متن قانون از املای بیمه‌گذار استفاده کرده اما از نظر ادبی، املای بیمه‌گزار صحیحه. در واقع می‌شه گفت، بیمه‌گذار یه جورایی غلط مصطلح شده.

 1. سلام بیمه ماشین را ایران خودرو بیست روز نمی فرسته ولی ماشین را بیمه کردند چه کار کنم راهنمایی تماس هم میگیرم جواب درست حسابی نمیدهند

 2. سلام واسه من یه مشکل ظاهرا لاینحل پیش اومده.در زمان اتمام بیمه نامه شخصا بیمه نامه ام رو تحویل دادم و بیمه نامه جدید رو گرفتم و مبلغ بیمه رو هم نقدا پرداخت کردم. حالا با گذشت دوماه از زمان تحویل بیمه نامه جدید نمایندگی بیمه طی تماس با من گفتند که اصل بیمه نامه سال گذشته من نه در شرکت اصلی هست و نه در نمایندگی. مساله ای که هست اینه که نمایندگی میگه من با کپی بیمه نامه شما براتون بیمه نامه جدید گرفتم در حالیکه من اصل اون رو تحویل دادم و اینکه مشکلی که برای من بوجود میاد سال آینده اس که تمام تخفیفات سنواتی بیمه ام از بین خواهد رفت . خودرو سال گذشته در یکی از نمایندگی های بیمه دانا در مشهد بیمه شده و سالجاری در یکی از نمایندگیهای بیمه ایران در شیراز. ممنون میشم از راهنمایی شما.

  • سلام، دوست عزیز تخفیف سنوات گذشته شما روی بیمه نامه جدیدتون درج شده و اگه بیمه نامه قبلیتون حتی تحویل ندین از بین نمیره. وقتی شما بیمه نامتون تحویل دادین و نمایندگی گم کرده این دیگه مشکل شما نیست و اصلا هیچ عواقبی برای شما نداره. نگران نباشید

 3. سلام.من تصادف کردم و بیمه نامه و گواهینامه ام را به طرف مقابل دادم حالا با گذشت چند ماه طرف مقابل مدارک را تحویل نمیدهد وبا نزدیک شدن به پایان ببمه نامه من چکار باید بکنم در حالیکه هیچ مدرکی از انان دست من نیست وتا حالا شکایت به مراجع نبردند.

  • سلام
   دوست عزیز اگه مدارکتون دست ایشونه و هیچ اطلاعاتی ازشون ندارین می تونین با ارائه برگ سبز و کارت خودروی خود گواهی بیمه شخص ثالث دریافت کنید.
   و با همون گواهی می تونین بیمه نامتون رو تمدید کنین
   اگر هم که اختلاف و مشکلی به وجود اومده باید از طریق شورای حل اختلاف ادامه ماجرا رو پیگیری کنید

 4. سلام.من بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلتم رو گم کردم واسه بیمه رازی بود اینجا نوشته شده بود که اینترنتی هم میشه اعلام مفقودی کرد که بعدا سر فرصت برم واسه گرفتن گواهی بیمه.از اونجایی که بیمه موتورسیکلت من بایه سری از مدارک های داخل کیفم به سرقت رفته خواستم زودتر اعلام کنم باید به چه سایتی مراجعه کنم تا اعلام مفقودی کنم
  باتشکر

  • سلام، دوست عزیز برای اینکه گواهی بیمه نامه شخص ثالثتون که همون المثنی باشه رو بگیرید باید حضوری به شعبه بیمه تون مراجعه کنید. اینترنتی می تونین استعلام بیمه تون بگیرین.

 5. سلام وقت بخیر.من بیمه نامم کوپن هاش منهدم شده البته تقریبن خواناست.حالا میخوام تمدید کنم باید گواهی بگیرم؟و دیگه اینکه حتمن باید توسط بیمه گزار قبلی تمدید کنم؟

  • سلام وقت شما هم بخیر
   دوست عزیز اطلاعات شما در سامانه سنهاب موجود است و حتی اگر کوپن های تخفیف شما خوانا نباشه مشکلی نداره
   شما بیمتون از هر شرکت بیمه ای که بخواهید می تونید خریداری کنید و دلیلی نداره حتما از بیمه گر قبلی بخرید

 6. سلام خسته نباشید بیمه نامه من یکی از رفقها برداشت الان نمیده و سند ماشین به نام من نیست برم المثنی بگیرم الان وقت بیمه نامه تاریخشذتمام شده میتونم دوباره بیمه بکنم

 7. سلام من یک ماشینو که 3 سال هست بیمه نشده خریدم حالا برا بیمه کردنش اصل بیمه نامه را گم کرده طرف و رفته الحاقیه یا همون گواهی گرفته البته بیمه ایران بالای گواهی زده درلیست سیاه. رفتم شرکت دیگه برا بیمه گفت این گواهی فقط برا بیمه قبلی اعتبار داره و ما تخفیفو لحاظ نمیکنیم درسته یا میشه جای دیگه هم برد وبیمه کرد.

  • سلام
   دوست عزیز خرید و فروش ماشین بدون بیمه شخص ثالث اصلا ممکن نیست
   چجوری ماشین رو بدون بیمه تونستین به نام خودتون بزنین؟

 8. سلام
  من بیمه ماشینم تا مهر ۹۷ اعتبار داره و بیمه ایرانه و ۷ سال تخفیف داره. دیروز وقتی خواستم ماشینم رو بفروشم به خریدار در مرکز تعویض پلاک متوجه شدم که بیمه ماشین رو تو خونه جا گذاشتم. همونجا از کامپیوتر استعلام بیمه آن رو پرینت گرفتیم و با مهر و امضای مدیر فنی مرکز تعویض پلاک کارهای فک پلاک و دفترخونه رو انجام دادیم و من پول ماشین رو گرفتم، وقتی اومدم خونه که بیمه ماشین رو بردارم و تحویل خریدار بدم ، تمام خونه رو زیر و رو کردم و پیداش نکردم. ظاهرا که گمش کردم.
  از نمایندگی که بیمه رو تهیه کرده بودم پ‌رسیدم باید چه کار کنم گفت که باید بری شعبه بیمه ایران تو شریعتی ابتدای معلم و اونجا گواهی بیمه بگیری ولی تمام هفت سال تخفیف ات برای خریدار جدید موقع تمدید بیمه در سال آینده از بین میره چون ماشین رو بنام شخص دیگه ای زدی.
  حالا شرایط من واقعا پیچیده شده . خریدار الان میگه اگه من از اول میدونستم ۷ سال تخفیف نداره اصلا ماشین رو نمیخریدم.
  چند تا نمایندگی زنگ زدم مثلا بیمه پاسارگاد میگه شما برو گواهی بیمه ایران ات رو بگیر بعد سر سال بیمه ات ، خریدار ماشینت با همین گواهی بیاد بیمه پاسارگاد هفت سال تخفیف ات رو قبول می‌کنه.
  از طرف دیگه خریدار میگه من اطمینانی به این مساله ندارم. از طرف دیگه نمایندگیهای بیمه ایران میگن که طبق قانون جدید هفت سال تخفیف فقط بنام خودت میمونه و خریدار جدید مهرماه ۹۷ که سررسید بیمه ات هست نمیتونه از اون هفت سال استفاده کنه.
  البته من فردا باید برم گواهی رو از شعبه بیمه ایران بگیرم و هنوز از صحبتهای نمایندگیها هیچ اطمینانی ندارم.
  خواهش می‌کنم اگر راهکار خاصی هست راهنماییم کنید.
  ممنونم.

 9. سلام خسته نباشید روزتون بخیر من یه ماشین دارم نزدیک به دوسال خواب بوده بیمشم تموم شده من بیمه نامشو گم کردم 5 سالم تخفیف بیمه داشته چطوری اقدام کنم برای گرفتن بیمه نامه جدید ممنون میشم کمک کنید??????

  • سلام. ممنون از لطفتون.
   اگر خاطرتون هست که بیمه نامه قبلی ماشینتون مربوط به کدوم شرکت بیمه بوده، به یکی از شعب اون شرکت مراجعه کنین تا بیمه‌نامه‌تون رو تمدید کنین. نگران 5 سال تخفیف هم نباشین. اگه بیمه رو با همون شرکتی که قبلاً بیمه شما رو صادر کرده بوده تمدید کنین، تخفیفات حفظ میشه.

 10. با سلام و خسته نباشید
  حدودا 20 روز پیش مدارکم که شامل گواهینامه و کارت ماشین و بیمه و کلیه اسنادم در یکی از شهرهای گم کردم در حال حاضر بیمه اتومبیل من هم تمام شده چگونه بدون سند و کارت ماشین میتونم بیمه بگیرم حدودا هم 7سال تخفیف داره.
  ممنونم

  • سلام
   در صورتی که از شرکت قبلی دوباره بیمه بخرید تخفیف های شما حفظ میشه
   و با مراجعه به شعبه شرکت بیمه خودتون می تونید گواهی المثنی بیمه نامه قبلی خودتون رو دریافت کنید
   البته بیمه قبلی شما تموم شده و به اون نیازی نیست دیگه

 11. سلام
  ممنون از پاسخگویی شما …
  من بیمه نامه ی یک خودرو مازن وانت مدل ۸۱ رو که از سال ۹۱ ازش استفاده نمی کنم ولی تا ۱۴ تیر ماه ۹۳ بیمه نامه براش داشتم ، گم کردم . آخرین بیمه نامه که گم شده از بیمه ی میهن بوده و با تاریخ انقضای بالا و قبل از اون هم فقط یک بیمه نامه داشته که یعنی من الان باید بیمه ی جدیدم رو ظاهرا باید با دو سال تخفیف و در عین حال پرداخت یک سال بیمه ی پایه به عنوان جریمه دریافت کنم .
  خیلی وقت پیش به دفتر مرکزی بیمه میهن در همدان که از همونجا بیمه نامه ی مفقود شده رو گرفته بودم مراجعه کردم که یک عدد خیلی بالا به من گفت و ظاهرا حتی دو سال تخفیف رو هم به من نمی داد ولی من رو به یک کارگزار بیمه معرفی کرد که از تقریبا همه ی بیمه های کشور می تونه بینه نامه صادر کنه و ایشون با توجه به اینکه من کپی بیمه نامه ی مفقودی رو دارم و در عین حال بیمه مذکور حدود ۴۰ ماه پیش منقضی شده و اگر ادعایی روی آن بود باید تا حالا مطرح شده باشد ، کمترین قیمت را براین در بیمه ی پارسیان داد که ضمنا دو سال تخفیف قبلی را هم لحاظ کند در بینه نامه ی جدید .و مبلغی که مطالبه شده نیز
  ۱۹۴۸۰۰۰ تومان است با سقف ۷ ملیون در هر حادثه ….

  مشکل من اما در مورد شرکت بیمه است که خیلی گسترده و پر شعبه نیست و ترجیح خودن بیمه ی آسیا یا ایران بود. در سایت شما که اطلاعات را وارد کردم قیمت ۱۸۵۰۰۰۰ تومان برای بیمه ی آسیا پیشنهاد شد که هم ۱۰۰۰۰۰ تومان ارزانتر و هم شرکت محبوب من پیشنهاد شده است .
  حالا سوال نن اینجاست که مگر بعد از ۴۰ ماه از انقضای بیمه نامه من ، هنوز کوپن های آن ارزشی دارد که باید آنرا تحویل داد . مگر نه آنکه از همان سامانه ی مرکزی سنهاب میتوان فهمید که این بیمه نامه هیچ خسارتی نداشته است ؟
  اگر من از طریق شرکت شما و با آپلود تصویر کمی بیمه نامه اقدام کنم ، آیا باید به پیک آورنده حتما اصل بیمه نامه را بدهم یا دادن کپی آن ، با توجه به گذشت ۴۰ ماه از انقضای آن کافیست ؟

  اینکه شرکت پارسیان قبول نی کند که برای من بیمه نامه با احتساب دو سال تخفیف قبلی و قید آن در بیمه نامه ی جدید صادر کند اما مثلا بیمه ی آسیا قبول نمی کند ، انسان را در مورد چگونگی تفسیر قانون و عملکرد متفاوت شرکت ها دچار سردرگمی می کند و به یاد یک بام و دو هوا میاندازد…!!
  ضمنا این تفاوت قیمت ها برای چیست وقتی که ظاهرا همه ی شرکتها باید از قیمت های یکسان بیمه ی مرکزی استفاده کنند ؟؟

  • دوست عزیز سلام
   اینکه میفرمایید مگه از سامانه سنهاب نمیشه متوجه شد؟ پس چه نیازی به نسخه فیزیکی هست؟ حرف درستیه ولی خب در حال حاضر، صنعت بیمه کشور در یک دوره گذار از شرایط سنتی به سر میبره و به دلیل وجود بعضی ملاحظات، هنوز بعضی سخت‌گیری‌ها روی مدارک فیزیکی وجود داره که به مرور رفع میشه. وقتی بیمه شخص ثالثتون رو گم کرده باشین، در خرید بعدی، تنها در صورتی تخفیفات شما حفظ میشه که از شرکتی که بیمه نامه قبلی شما رو صادر کرده باشه، بیمه بخرید.

   اگر ما این افتخار رو داشته باشیم که از بیمیتو بیمه‌تون رو خریداری کنین، به دلیل رعایت قوانین جاری بر صنعت بیمه کشور، به محض تحویل بیمه نامه جدید، می‌بایست بیمه نامه قبلی خودتون (یا گواهی بیمه شخص ثالث رو در صورت مفقودی) به پیک تحویل بدین تفاوت قیمت‌ها هم به دلیل سیاست‌های شرکت‌های بیمه است. این تفاوت در بیمه ثالث و در سطح پوشش پایه خیلی زیاد نیست اما تو بیمه های دیگه مثل بیمه بدنه می‌تونه نسبتاً زیاد باشه.

 12. با سلام
  من ماشینم بیمه بدنه داشت.ماشین را فروختم و الان بیمه بدنه را گم کردم.
  چطور میتونم باطل کنم بیمه بدنه را تا مالک جدید خودرو بتواند بیمه بدنه کند ماشین را

  • سلام
   دوست عزیز بیمه بدنه به نام شخص است و به محض فروش خودرو به صورت خودکار باطل می شود
   مثل بیمه شخص ثالث نیست که به صورت خودکار منتقل شود

 13. سلام من امروز پنجم فروردین ماشینمو بیمه کردم بیمه گذار کوپن بیمه رو کند گفت از امسال بیمه بدون کوپن صادر میشه.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام. طبق اعلام بیمه مرکزی، از امسال بیمه‌های شخص ثالث فاقد کوپن هستند. از اونجایی که در روزهای اول سال، نسخه از پیش آماده بیمه‌ها تغییر نکرده نماینده براتون این کار رو انجام داده. نگران نباشید.

  • سلام
   می‌دونین بیمه قبلی ماشینتون برای کدوم شرکت بوده؟ اگه میدونین باید با مراجعه به یکی از شعب شرکت، درخواست دریافت گواهی بیمه شخص ثالث بدین.

 14. با سلام و وقت بخیر
  بنده ۴ روز پیش با سواری خودم با یک اتونبوس مسافربری بین شهری تصادف کردم
  پس از حضور افسر در صحنه اتوبوس مقصر اعلام شد
  بدون کروکی و بدون گزارش
  چون در نزدیکی محل تصادف کیوسک راهنمایی رامندگی هم بود به ۱۱۰ زنگ نزدیم
  ببمه نامه و کارت ماشین ایشون تحویل من و کارت ماشین من تحویل ایشون شد
  پس از خارج شدن از کیوسک راهور ایشان با عجز و التماس و اوردن ادله که من ۴۰ تا مسافر دارم و باید برم و کارت ماشبن بین راه لازم دارم و …. کارت ماشین رو از من تحویل و بجاش یه کارت الکترونیکی که بهش کارت هوشمند میگفت و ظاهرا مال راننده های پایه ۱ که مال خودش بود رو داد
  حال بعد از گذشت ۴ روز عنوان میکند که اداره بیمه نمیآید و میخواهد برویم پیش صافکار
  اولا که ماشین بنده بی رنگ بوده الان با تصادف با رنگ در خواهد آمد
  دوما جلوبندی ماشینم هم بمشکل خورده و سیبک ها و پولوس ها خراب شده اند (طبق گفته یک جلو بندی ساز)
  و ایشان زیر بار نمیروند و میگویند برو شکایت کن!!!
  اولا من که نمیتونم منتظر بمونم و محبورم ماشبنمو درست کنم
  پس
  چکار کنم که اولا بتونم ماشینمو با تعیین خسارت از یک ماخذ موثق و قانونی بتونم درست کنم و سپس بعد از اتمام مراحل شکابت با توجه به خسارت تعیین شده از ایشون طلب خسارت کنم
  دوما آیا میشود بدون حضور ایشون خثارت از بیمه(دانا) بگیرم
  سوما تکلیف کارت ماشین من در صورت عدم همکاری ایشون چه میشود

  و اینکه آیا من میتونم از حربه ی “ندادن کوپنهای بیمه ایشون” استفاده کنم و ایشون رو مجاب بهمکاری کنم؟
  آیا تهیه بیمه ثالث برای ایشون اسون هست ؟آیا تخفیفاتش از بین میره ؟
  آیا در چنین مواردی هیچ قانون موظف کننده ای وجود نداره که ایشونو به آمدن به اداره بسمه مجاب کنه

  از صحنه تصادف فیلم و عکس تهیه شده است
  کارت ماشین من و کارت اتوبوس دست ایشونه
  کارت هوشمند راننده مقصر و کوپن بیمه ایشون دست منه
  ممنون از سایت و راهنماییهای عالیتون
  لطفا سریعتر کارهایی رو که میتونم انجام بدم رو بهم اطلاع بدید
  ممنون

  • سلام
   در صورت عدم همکاری راننده مقصر به شورای حل اختلاف مراجعه کنید و از وی شکایت کنید تا بتوانید از بیمه شخص ثالث او برای دریافت خسارتتان استفاده کنید

 15. ممنون از مطلب مفیدتون.
  من بیمه نامه مو گم کردم ،( بیمه نامه به نام مالک قبلی خورو بوده ) طبق راهنمایی شما، رفتم از نمایندگی بیمه ایران گواهی بگیرم ، گفتند که چون سند خودرو عوض شده و الان بنام مالک جدیده ( یعنی من ) و بیمه نامه ی مفقود شده بنام مالک قبلی یه ، بنابراین در صورت صدور گواهی ، تخفیفات بیمه صفر میشه. در صورتیکه مالک قبلی تخفیفات بیمه ش رو هم انتقال نداده. (9 سال تخفیفه و 4 ماه هم از زمان بیمه باقی مونده)
  گفتم که بیمه برای خودرو هست چه ربطی به مالک داره ؟ گفتند بخشنامه ی جدید اینو میگه….؟!!!!
  *- آیا این درسته ؟ چیکار میشه کرد که تخفیف بیمه صفر نشه؟
  ممنون اگر راهنمایی بفرمایید؟

  • نظر لطفتونه
   حرفی که کارشناسان شعبه بیمه می زنند براساس بخشنامه های شرکت بیمه هست و بر همین اساس اجرا می شود

 16. با سلام
  من چند روز پیش تصادف کردم و کارت ماشین و بیمه مقصر رو گرفتم و کارت ماشین خودم رو به ایشون دادم، الان طرف حاضر نمیشه بریم بیمه و مشکل داریم. میخواستم ببینم مقصر میتونه بره مجدد خودشو بیمه کنه بدون برگه اصلی بیمه نامه خودروش که دست منه یا نه؟
  آیا باید به شرکت بیمه خبر بدم که تصادف شده یا خیر،آیا خودشون جلو صدور بیمه نامه مجدد رو میگیرند ؟

 17. سلام وقت بخیر . مرسی از مطالبتون . من معامله ی ماشین انجام دادم . و ده روز مهلت دارم برای تعویض پلاک . طرف بیمه رو یادش رفت به من بده . و الان دو روزه که جواب تلفنم رو نمیده و من تا یک شنبه ی هفته دیگه مهلت دارم . با مشورت به فکرم رسید که برام بیمه المثنی بگیرم تا دیر نشده . که طبق مطلب شما ظاهرا باد گواهی بیمه بگیرم .چه زمان طول میکشه تا بتونم گواهی بگیرم ؟ و اینکه بهم میدن گواهی بیمه رو؟ چون باید بعد از تعویض پلاک قطعی سند بزنم . و اینکه با این گواهی میتونم تعویض پلاک کنم؟ یا اگه راه حل دیگه ای داره ممنون میشم راهنمایی بفرمایید…

  • سلام
   صدور گواهی زمان زیاد صرف نمی کند و زمانی که به شعبه بیمه مراجعه کنید همان جا می تونین گواهی بیمه خود را دریافت کنین. اما حالت ساده تر اینه که با مالک قبلی خودرو به توافق برسید 🙂

   • سلام خسته نباشید بنده یه ماشین خریدم که بیمه اش یه گواهی هستش که سربرگش زده این بیمه نامه درلیست سیاه قرار دارد ودوماه هم اعتبار دارد الان خودم بخام بیمه کنم تخفیفات اعمال میشه برای من یا کلا مشکل داره بیمه و ماشین من ممنون

 18. با سلام من ماشینم بیمه کردم به اسم خودم بعد تعویض پلاک کردم سند زدم به اسم خودم بیمه ماشین گم کردم رفت شعبه که بیمه کردم بیمه بیمه المثنی گرفتم بعد تاریخ بیمه تمام شد رفتم بیمه کردم بیمه بهم داد بعد ۱ ساعت زنگ زدن گفتن بیا مشکل پیش امد رفتم گفت تخفیف شما از بین رفته شما باید کامل پرادخت کنید الان من باید چی کار کنم مرسی

  • سلام، زمانی که بیمه نامه گم میشه فقط در صورتی که از همون شرکت بیمه دوباره خرید کنید تخفیف های عدم خسارت حفظ میشه

 19. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من مدارک ماشین و بیمه نامه را گم کردم . ولی بیمه قبلی پاسارگاد بود و تا الان 5سال تخفیف داره . تاخیر در تمدید دارم که الان بخشیده شده اگر تمدید کنم.
  تصویر کارت ماشین و بیمه نامه قبل نه ، قبل تر را که البرز بوده دارم.
  میخواهم بیمه 2ماهه ایران را بگیرم از سایت شما.
  چکار کنم؟

 20. سلام من ماشینی خریدم با بیمه المثنی که همون گواهی تایید شده بیمه هست بعد پنج ماه که زمان تمدید بیمه رسیده نماینده بیمه به من میگه چون برگ سبز عوض شده و بیمه المثنی هستش تخفیف بیمه از بین میره و میگه این قانونه ایا حقیقت داره .ایا من میتونم کاری بکنم که تخفیف بیمه که ده ساله حذف نشه؟؟؟ممنون

 21. با سلام
  بیمه ماشین گم شده است. امروز به دفتر بیمه مراجعه کردم گفتند تمام تخفیفات بیمه از بین رفته و باید دوباره از نو بیمه را پرداخت کنید. دلیلش هم این بود که مالکیت ماشین را به نام خود زدید ولی بیمه نامه به نام شخص دیگری بود. چون ماشین را خرداد 97 خریده بودم.
  استدعا دارم راهنمایی بفرمایید چه کاری می توانم بکنم؟

 22. آقا چه خبره، چه دکان بازاری راه انداخته این بیمه شخص ثالث ماشین، هر سال هم مگه بیمه رو گرون میکنن؟آخه بیمه ماشین پراید زپرتی باید بشه 1 میلیون و 600 هزار تومن؟ چه پولی دارید از جیب مردمی که برای هزینه های روزانه شون موندن می چاپید!!! خجالت هم چیز خوبیه خداوکیلی، آخه یه آدم گرفتار مثل من از کجا بیاره هرسال بالای 1و خورده ای بریزه توی شکم شما مفت خورا؟

 23. سلام سال ۹۷ بیمه نامه ام مفقود شد و من رفتم بیمه اعلام مفقودی کردم و یک برگه بمن دادن که گفتن حکم بیمه نامه داره .و اعلام کردن مورد تصادف یا استفاده تا آن زمان اعلام نشده تا اینکه امروز رفتم بیمه تمدید کنم گفتن امسال یعنی بعد گرفتن برگه جدید شما تخفیف ندارید و استفاده کردید در صورتی که اصلا استفاده نکردم راهنمایی کنید لطفا .ممنون

  • سلام
   در صورتی که از همان شرکت بیمه قبلی تمدید کنید تخفیفاتون از بین نمیره، ولی اگه شرکت بیمه رو عوض کنین تخفیفا از بین میره

  • سلام
   بله امکان سوء استفاده وجود داره. بهتره هرچه سریع‌تر به نزدیک‌ترین شعبه شرکت بیمه‌ای که از آن بیمه تهیه کرده‌اید مراجعه کنید و علاوه بر اعلام مفقودی بیمه‌نامه، درخواست صدور گواهی بدید.

 24. سلام
  ببخشد..یه پراید به من زد و قرارشد خسارت را خودش بده و الان بیمه‌نامه اش دست منه…ولی اینجور ک شما گفتین ایشون‌میتونه از زیر بار پرداخت خسارت در بره و بره گواهی بیمه نامه بگیره

 25. سلام بیمه نامه من داخل جلد دفترچه بیمه بوده و خیس شده و بازش که میکنم خیلی از نوشته ها به جلد چسبیده من بخام عکس کامل باز شده رو برای سایت بفرستم خوانا نمیشه مگر از روی خود جلد عکس بگیرم آیا مورد قبول سایت هست بخام بیمه جدید رو بگیرم؟

  • سلام
   شما عکس باز شده بیمه‌نامه رو بفرستید در صورتی که قابل خواندن نباشه ما استعلام گرفته یا باهاتون تماس می‌گیریم.

 26. سلام خسته نباشید من بیمه ماشینمو که بیمه ایران هسش گم کردم بیمه به اسم صاحب قبلی ماشین هسش عایا من میتونم کماکان از تخفیف بیمه استفاده کنم؟

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید