الحاقیه بیمه شخص ثالث و مباحث مربوط به آن که در این مطلب به آن‌ها اشاره شده است، در سال 1399 و با توجه به نرخ  دیه جدید اعلام‌شده به روزرسانی شده است. 

اگر صاحب وسیله نقلیه باشید حتماً با موضوع الحاقیه بیمه شخص ثالث برخورد داشته‌اید. در ابتدای هرسال از شرکت‌های بیمه با دارندگان وسایل نقلیه موتوری، تماسی مبنی بر دریافت الحاقیه‌‌ بیمه شخص ثالث خودرویشان گرفته می‌شود. به این صورت که بیمه‌گزار با پرداخت هزینه‌ای ناچیز، ضمیمه‌ای قانونی برای بیمه شخص ثالث خود تهیه می‌کند که بر اساس آن سقف تعهدات مالی شرکت بیمه‌گر افزایش می‌یابد. حال می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست و بر چه اساسی تعیین می‌شود.

 

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟

برای این‌که بدانیم الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست در مرحله اول باید بدانیم که هزینه‌ای که شما برای بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه‌تان می‌پردازید بر چه اساسی تعیین می‌شود. دیه کامل یک انسان در سال 99 در ماه‌های غیر حرام 330 میلیون تومان و در ماه‌های حرام 440 میلیون تومان اعلام شده است و حداقل میزان پوشش برای خسارت‌های مالی به‌اندازه 11 میلیون تومان تعیین‌شده است؛ البته بیمه‌گزار در صورت تمایل می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، میزان تعهد مالی شرکت بیمه را افزایش دهد و انتخاب میزان پوشش، بر اساس توانایی مالی و اولویت‌ها به شخص بیمه‌گزار بستگی دارد. می‌توان قیمت شرکت‌های بیمه برای پوشش‌های مختلف را از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت بیمیتو مقایسه و گزینه مناسب را انتخاب کرد. بیمیتو به‌عنوان یک اگریگیتور بیمه امکان استعلام و مقایسه قیمت بیمه پارسیان شخص ثالث، بدنه، آش‌سوزی و… و همچنین سایر شرکت‌های بیمه را فراهم کرده است.

هرساله قوه قضاییه مصوبه جدیدی را برای مبلغ دیه به بیمه مرکزی ابلاغ می‌کند که ممکن است از سال گذشته بیشتر باشد. در این صورت ما‌به‌تفاوت حق بیمه بیمه‌گزار نسبت به سال گذشته در قالب الحاقیه بیمه شخص ثالث ابلاغ می‌شود. بیمه‌گزار موظف است که این ما‌به‌تفاوت را بپردازد تا بتواند الحاقیه بیمه شخص ثالث را خریداری کند. در واقع الحاقیه بیمه شخص ثالث، ضمیمه قانونی بیمه شخص ثالث، مبنی بر افزایش تعهدات مالی شرکت بیمه‌گر است.

الحاقیه بیمه شخص ثالث، ضمیمه قانونی بیمه شخص ثالث است که موجب افزایش تعهدات مالی شرکت بیمه‌گر در قبال بیمه گزار می‌شود.


کدام ماه‌ها ماه حرام محسوب می‌شوند؟

در میان دوازده ماه تقویم قمری، چهار ماه حرام وجود دارند که به ترتیب رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم می‌باشند. بر اساس شرع اسلام اگر در این چهار ماه فوت ناشی از حادثه رانندگی اتفاق بیفتد، میزان دیه یک سوم از ماه‌های عادی بیشتر است.

مطلب مرتبط: خسارت بدون کروکی بیمه شخص ثالث و هر آنچه باید در مورد آن بدانید


آیا لازم است الحاقیه بیمه شخص ثالث دریافت شود؟

بیمه‌گزاران موظفند که حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث را که به‌اندازه یک چهلم دیه کامل یک فرد در ماه حرام است، برای وسیله نقلیه موتوری خود تهیه کنند. بر این اساس تردد وسایل نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث ممنوع است و در صورتی که چنین وسیله نقلیه‌ای توسط پلیس راهنمایی و رانندگی شناسایی شود، متوقف و جریمه می‌شود. دریافت الحاقیه شخص ثالث اجباری نیست اما در صورتی که بیمه‌گزار الحاقیه بیمه شخص ثالث را دریافت نکند، در صورت بروز حادثه، شرکت بیمه، میزان تعهد خود نسبت به بیمه‌گزار را بر اساس حداقل پوشش تعیین‌شده در سال گذشته پرداخت می‌کند و ما‌به‌تفاوت خسارت جانی یا مالی، بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود.

در صورت عدم دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث، پرداخت ما‌به‌تفاوت میزان پوشش در سال گذشته و سال جاری بر عهده بیمه‌گزار خواهد بود نه شرکت بیمه‌گر.

برای مثال مبلغ تعیین‌شده برای دیه کامل، در ماه حرام در سال 94، 220 میلیون تومان بوده است که در سال 95 این میزان به 253.3 میلیون تومان افزایش یافته است. در صورتی که بیمه‌گزاردر ماه حرام موجب خسارت جانی شود، در صورتی که الحاقیه بیمه شخص ثالث را خریداری نکرده باشد، پرداخت ما‌به‌تفاوت 33.3 میلیون تومانی بر عهده خود شخص خواهد بود.


الحاقیه بیمه شخص ثالث را چگونه باید خرید؟

بعد از اعلام نرخ جدید دیه در هرسال، الحاقیه در دسترس عموم قرار می گیرد. برای تهیه الحاقیه بیمه شخص ثالث، بیمه‌گزاران می‌توانند به دفاتر و نمایندگی‌های بیمه شخص ثالث مراجعه کنند و با پرداخت هزینه‌ای ناچیز الحاقیه بیمه شخص ثالث خود را دریافت نمایند. همچنین می‌توان با تماس تلفنی با نمایندگی بیمه، الحاقیه بیمه شخص ثالث را خریداری نمود.


الحاقیه بیمه شخص ثالث را می‌توان از نمایندگی دیگری جز نمایندگی صادر‌کننده بیمه شخص ثالث خرید؟

بهترین حالت این است که بیمه‌گزار به دفتر نمایندگی بیمه‌ای که از آن بیمه شخص ثالث خود را تهیه کرده است مراجعه کند. در صورت عدم دسترسی به دفتر نمایندگی قبلی، بیمه‌گزار باید برای دریافت الحاقیه به نمایندگی مرکزی همان بیمه مراجعه کند.

همچنین برخی از شرکت‌های بیمه، امکان خرید اینترنتی الحاقیه بیمه شخص ثالث را نیز برای بیمه‌گزاران فراهم آورده‌اند. با روش آنلاین، بیمه‌گزاران می‌توانند با مراجعه به وبسایت این شرکت‌ها هزینه الحاقیه بیمه شخص ثالث را به صورت اینترنتی پرداخت کرده و الحاقیه بیمه شخص ثالث خود را چاپ نمایند.


الحاقیه بیمه شخص ثالث در سال 99

به نقل از مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه بیمه مرکزی، نمن‌الحسینی، از سال 96 دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث منتفی شده است. از مزیت‌های این قانون جدید این است که لازم نیست مانند سال‌های قبل بیمه‌گزار برای افزایش تعهدات بیمه‌گر هزینه‌ای بپردازد تا الحاقیه بیمه شخص ثالث مطابق با نرخ جدید دیه را دریافت کند. بر این اساس در صورت افزایش نرخ دیه میزان تعهدات شرکت‌های بیمه به صورت خودکار افزایش خواهد یافت و بیمه‌گزاران نیازی به دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث نخواهند داشت و از این طریق دغدغه بیمه‌گزاران رفع خواهد شد. زین پس ما‌به‌تفاوت نرخ دیه را صندوق خسارت‌های بدنی پرداخت می‌کند.

از سال 96 الحاقیه بیمه شخص ثالث حذف شده است و شرکت‌های بیمه‌گر در صورت تغییر نرخ دیه موظفند که تعهدات خود نسبت به سقف پوشش را افزایش دهند.

14 نظرات

 1. اگر به سوابق نگاه کنیم پارسال یعنی دوره قبل قرار بر این شد که ایق مقوله خریداری الحاقیه ازبین برود و
  من بعداز این حق بیمه طوری اخذ شود که دیگر نیازی به صدور الحاقیه نباشد . حالا دوباره این موضوع برای چی در جامعه مطرح میشود معلوم نیست……..

 2. سلام . خوب و کاربردی بود اما این مصوبه های جدید هنوز رسانه ای نشده و به دفاتر بیمه هم که میگیم میگن بخشنامه اش برای ما نیامده .
  یه سوال : بیمه ثالث خوردو من 95.12.28 تمامه و هر سال الحاقیه میگرفتم . الان هم که بخوام اقدام کنم با دیه و خسارت سال 95 ثبت میشه . پس با توضیحاتی که دادید دیگه نگران الحاقیه و دیه جدید نباشم؟

  • سلام
   ممنون از اظهار نظرتون. نه جای هیچ نگرانی‌ای در مورد الحاقیه وجود نداره. درصورتی‌که از بیمیتو یا دفاتر بیمه بیمه‌تون رو تهیه کنید، سال دیگه نیاز به الحاقیه وجود نداره.

  • دوست عزیز ممنون که به وبلاگ ما سر زدید و نظرتون رو برای ما نوشتید. هدف اصلی از این مقاله توضیح دادن این مسالست که حق بیمه در حالت پایه بر اساس چه چیزی تعیین می‌شه. برای اجتناب از پراکنده نویسی ما از ابتدا مسئله رو باز کردیم و توضیح دادیم. 🙂

 3. ای کاش اون فرصت یک ماهه برای استفاده از تخفیف بیمه که بعد از پایان دوره یک ساله بیمه نامه بیمه گذار تا یک ماه فرصت داشت که دوباره ماشین خودشو بیمه کنه و بدون جریمه از تخفیف هم استفاده کنه حذف نمیشد بخدا اون موقع من عین یک ماه رو ماشینمو میخوابوندم

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لظفا نام خود رو وارد کنید